Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

      εμένα πάντως ο εργοδοτουλης μπυ θέλει να με πληρώσει χαχαχα με έχει πάρει 3 φορες να με ρωτήσει αν θα με πληρώσει και ποτέ, του στυλ και τι δε θα πληρώνεσαι εσυ πια; άμα θες πλήρωσε με του ειπα δεν εχω θέμα  χαχαχα

      Ε δεν έχεις γεννήσει ακόμα γι'αυτό ΧΑ ΧΑ !!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλησπερα..σας ευχαριστω ολες κ παλι για το ενδιαφερον..πηγα σημερα στο γιατρο οπως σας ειχα πει..δε μου φανηκε ενημερωμενος για αυτο το θεμα γιατι κοιτουσε ενα βιβλιαρακι μου ελεγε τι πρεπει να κανω..μου ειπε να κανω αγωγη με t3 δυο φορες την ημερα για 20 μερες.επισης μου ειπε ποια νοσοκομεια κανουν ιωδιο κ να κλεισω ραντεβου για σπινθηρογραφημα.πηρα τηλεφωνο στο θεαγενειο οπως μου ειπε despina4321 κ μιλησα με μια παρα πολυ καλη ιατρο πυρηνικο κ με κατατοπισε πιο καλα την τριτη εχω ραντεβου μαζι της..τεσπα θα καταληξω στο θεαγενειο λογικα κ για ενδοκρινολογο.βεβαια ο γιατρος μου ειπε να κανω ολοσωμο scan αυτη μου ειπε οτι πρεπει να κανω μετεγχειρητικο scan..αυτος ειπε 2 φορες την ημερα το χαπι αυτη 3 κ αν με ενοχλησει με ταχυκαρδιες κ τετοια τοτε να το κανω 2..παλι μπερδεμα η κατασταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα..σας ευχαριστω ολες κ παλι για το ενδιαφερον..πηγα σημερα στο γιατρο οπως σας ειχα πει..δε μου φανηκε ενημερωμενος για αυτο το θεμα γιατι κοιτουσε ενα βιβλιαρακι μου ελεγε τι πρεπει να κανω..μου ειπε να κανω αγωγη με t3 δυο φορες την ημερα για 20 μερες.επισης μου ειπε ποια νοσοκομεια κανουν ιωδιο κ να κλεισω ραντεβου για σπινθηρογραφημα.πηρα τηλεφωνο στο θεαγενειο οπως μου ειπε despina4321 κ μιλησα με μια παρα πολυ καλη ιατρο πυρηνικο κ με κατατοπισε πιο καλα την τριτη εχω ραντεβου μαζι της..τεσπα θα καταληξω στο θεαγενειο λογικα κ για ενδοκρινολογο.βεβαια ο γιατρος μου ειπε να κανω ολοσωμο scan αυτη μου ειπε οτι πρεπει να κανω μετεγχειρητικο scan..αυτος ειπε 2 φορες την ημερα το χαπι αυτη 3 κ αν με ενοχλησει με ταχυκαρδιες κ τετοια τοτε να το κανω 2..παλι μπερδεμα η κατασταση
Αγαπητη φιλη, να κανεις οτι σου λενε στο θεαγενειο,ειναι πολυ κατατοπισμενοι και αν μπορεις να σε παρακολουθουν οι ενδοκρινολογοι και οι πυρηνικοι του θεαγενειου.Περιμενουμε νεα σου.
Link to comment
Share on other sites

O δικο μου χειρουργος, μου ειχε εξηγησει οτι ακομη και στην ΟΛΙΚΗ αφαιρεση, μενει ενα μικρουτσικο κομματακι ιστου (αυτο που ακουμπα στην καρωτιδα). Το επιθυμητο ειναι μετα την αφαιρεση, και με την ληψη της αναλογης δοσης θυροξινης να εξαλειφθει αυτο το κομματακι ωστε να μην εντοπιζει ο οργανισμος ουτε ΔΕΙΓΜΑ ιστου. Σε περιπτωση που δεν εξαλειφθει τελειως και αν επι μακραν χρονικο διαστημα λαμβανουμε μικροτερη δοση απο την απαιτουμενη, τοτε ο εγκεφαλος "διαταζει" αυτο το κομματακι που εντοπιζει ως "τεμπελη θυροειδη", να δουλεψει ωστε να παραξει την υπολοιπη απαιτουμενη δοση θυροξινης. Κι τοτε εχουμε αναπλαση θυροειδους (καμια σχεση με το αρχικο σχημα) με οσα αυτο συνεπαγεται σε προβληματα υγειας και αναγεννηση καρκινικων κυτταρων.

Γι αυτο λεμε και ξαναλεμε οτι ειναι απαραιτητα να βρουμε απο την αρχη την δοση που απαιτειται για τον καθε οργανισμο.

Georgiamami όντως και η γιατρός τα ίδια μου είπε και μου αύξησε ελαφρώς τη δόση 3 μέρες να παίρνω 137 και τις υπόλοιπες 125 που έπαιρνα .Η tsh είναι 0,55 τώρα άλλα τη θέλει χαμηλότερα και η tg 0,43 , antitg 0.

Γνωρίζει κάποιος να μου είπε εάν έχει ακούσει η από ιδία εμπειρία ξέρει ότι έχει νόημα να κάνεις σπινθηρογράφημα με ιώδιο χωρίς να πρέπει να γίνει θεραπεία με ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα...ειμαι νεα στην παρεα...χειρουργηθηκα 2ιουλιου.πριν λιγες μερες πηρα την ιστολογικη οπου δυστυχως αποδηχθηκε κακοηθεια με μεταστατικη πορεια κ διηθηση σε λεμφαδενα...ευτυχως ειχα κανει ολικη θυρεοειδεκτομη κ λεμφαδενικο καθαρισμο....πρεπει να υποβληθω σε θεραπεια με ιωδιο μαλλον αυριο θα οριστει το ποτε...οποια μπορει να με διαφωτισει με την εμπειρια της ειμαι ολο αυτια ;)

Link to comment
Share on other sites

MariaKr, καλωσηλθες κι εσυ στην παρεα μας και ταχεια αναρρωση να εχεις. Εδω μεσα, οι περισσοτεροι εχουν περασει ολες τις φασεις αντιμετωπισης του CA και σιγουρα μπορουν να σε διαφωτισουν. Αυτο που εχω να σου πω εγω ειναι αυτο που εμαθα : αν ειναι να σε βρει καποια μορφη καρκινου, να ευχεσαι να ειναι αυτη του θυροειδη. Ειναι απο τις ιασιμες μορφες και σχεδον παντα χωρις μεταστασεις.

Τις επομενες μερες θα σου πουμε λεπτομερειες καθως και θα δωσουμε απαντησεις στις οποιες αποριες σου. Εκτος απο τις προσωπικες εμπειριες των μελων, εχουμε την τιμη να φιλοξενουμε στην παρεα και γιατρο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω πολυ georgiamami.κ σ εσενα κ σε ολους ευχομαι ταχεια αναρρωση κ οτι καλυτερο απο δω κ περα.θα ειμαστε σ επικοινωνια.ξερεις πολυ καλα κ εσυ κ ολες οι παθουσες οτι το ψυχολογικο κομματι ειναι το σημαντικοτερο κ εδω σιγουρα υπαρχει ανυψωση;)...εγω σημερα θα εχω τα πρωτα νεα σχετικα με τη θεραπεια οποτε θα τα ξαναπουμε συντομα....;)Καλημερα σε ολους/ες!!!

Link to comment
Share on other sites

Maria.kr,σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα!!Εισαι πολυ τυχερη που χειρουργηθηκες και που εκανες και λεμφαδενικο καθαρισμο,οποτε με το ραδιενεργο ιωδιο θα κλεισει ολη αυτη η ασχημη περιπετεια υγειας σου!!Αρκετα ατομα μεσα σε αυτο το φορουμ και με μετασταση σε λεμφαδενες ιαθηκαν πληρως και γρηγορα και μαλιστα με μια μονο θεραπεια!!Μην το βαζεις κατω ,οπλισου με δυναμη και ολα θα πανε καλα!!Θα συμφωνησω οτι το ψυχολογικο κομματι ηταν και για μενα το πιο δυσκολο,αλλα το χωνεψα πλεον και δεν με νοιαζει πια,επειδη ειχα υποστηρικτες ολους αυτους τους φιλους μου εδω μεσα ,οπου εδιναν κι αυτοι την ιδια μαχη με μενα και τελικα την κερδισαμε!!!Το ιδιο θα γινει και με σενα!!Περαστικα!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα...ειμαι νεα στην παρεα...χειρουργηθηκα 2ιουλιου.πριν λιγες μερες πηρα την ιστολογικη οπου δυστυχως αποδηχθηκε κακοηθεια με μεταστατικη πορεια κ διηθηση σε λεμφαδενα...ευτυχως ειχα κανει ολικη θυρεοειδεκτομη κ λεμφαδενικο καθαρισμο....πρεπει να υποβληθω σε θεραπεια με ιωδιο μαλλον αυριο θα οριστει το ποτε...οποια μπορει να με διαφωτισει με την εμπειρια της ειμαι ολο αυτια ;)
Καλησπερα,εχω κανει και εγω εγχειρηση για καρκινο θυρεοειδη και επειδη δεν ηπια ιωδιο,μετα απο 7 χρονια μου εκανε μετασταση στους λεμφαδενες.Eβγαλα 59 λεμφαδενες,οπου οι 6 ειχαν μετασταση.Ηπια 4 φορες ιωδιο και τωρα το παρακολουθω.Αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι και που μενεις;Μπορεις να γραψεις τι ακριβως γραφει στην ιστολογικη;Παντως,μην αγχωνεσαι,ακομη και μετασταση που υπαρχει σε λεμφαδενα,δεν προκειται να πεθανεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα...ειμαι νεα στην παρεα...χειρουργηθηκα 2ιουλιου.πριν λιγες μερες πηρα την ιστολογικη οπου δυστυχως αποδηχθηκε κακοηθεια με μεταστατικη πορεια κ διηθηση σε λεμφαδενα...ευτυχως ειχα κανει ολικη θυρεοειδεκτομη κ λεμφαδενικο καθαρισμο....πρεπει να υποβληθω σε θεραπεια με ιωδιο μαλλον αυριο θα οριστει το ποτε...οποια μπορει να με διαφωτισει με την εμπειρια της ειμαι ολο αυτια ;)

Καλησπερα maria.kr

Φανταζομαι οτι θα εχεις μιλησει με τον γιατρο σου.Λογικα θα παρεις για λιγο Τ3 και μετα απο 4-6 βδομαδες απο το χειρουργειο θα κανεις τη θεραπεια σου.

Σε συνεργασια ο ενδοκρινολογος με τον πρηνικο που θα σου δωσει το ιωδιο θα καθοριστει η δοση του ιωδιου που θα παρεις.

Ειναι λογικο να εχεις την αγωνια σου,αλλα το προβλημα αυτο εχει ημερομηνια ληξης.

Οτι θες στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

:P

Καλησπερα maria.kr

Φανταζομαι οτι θα εχεις μιλησει με τον γιατρο σου.Λογικα θα παρεις για λιγο Τ3 και μετα απο 4-6 βδομαδες απο το χειρουργειο θα κανεις τη θεραπεια σου.

Σε συνεργασια ο ενδοκρινολογος με τον πρηνικο που θα σου δωσει το ιωδιο θα καθοριστει η δοση του ιωδιου που θα παρεις.

Ειναι λογικο να εχεις την αγωνια σου,αλλα το προβλημα αυτο εχει ημερομηνια ληξης.

Οτι θες στη διαθεση σου.

Kαλημέρα σε όλη τη παρέα.

maria.Kr περαστικά σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Εγω είμαι σε φάση αναμονής και άγχους. Σεπτέμβρη το χειρουργίο. Τελικά όσο περιμένεις τόσο περισσότερο αγχος έχεις. Βέβαια ένας μήνας πάνω ένας μήνας κάτω, σίγα το πράγμα θα μου πείς. Τέλος πάντων, δεν γράφω άλλο, αν αρχίσω να γράφω πως είμαι, τί σκεφτομαι, νομίζω ότι δεν με φτάνει μια σελίδα. Και αυτή η ζέστη ουφ... με έχει κάνει κουρέλι χαχα.. Ευχομαι ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ - ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ σε όλους μας.:P :p :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τέλος πάντων, δεν γράφω άλλο, αν αρχίσω να γράφω πως είμαι, τί σκεφτομαι, νομίζω ότι δεν με φτάνει μια σελίδα. Και αυτή η ζέστη ουφ... με έχει κάνει κουρέλι χαχα.. Ευχομαι ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ - ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ σε όλους μας.:P :p :P

Αν σου κανει καλο να γραψεις πως εισαι, τι σκεφτεσαι, ΚΑΝΤΟ κι ας μη σου φτασει η σελιδα. Οσο για τη ζεστη....θα συμφωνησω μαζι σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κανει καλο να γραψεις πως εισαι, τι σκεφτεσαι, ΚΑΝΤΟ κι ας μη σου φτασει η σελιδα. Οσο για τη ζεστη....θα συμφωνησω μαζι σου.

Καλημέρα σε όλη τη παρέα.

georgiamami σε ευχαριστώ πολύ που διαθέτεις τον χρόνο σου για να με ακούσεις.

Προς το παρών αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω μια βδομαδούλα άδεια (την ερχόμενη), μπας και κάνουμε κανα μπάνιο, γιατι με έχουν τρελάνει τα παιδιά, η μικρή δηλαδή γιατί ο μεγάλος σκασίλα του πάει μονος του. Ολόκληρο Σ/Κ μου ζητούσε η ζουζούνα μου να τη πάω για μπάνιο και γω σερνόμουνα, (απο τον καναπέ στην πολυθρόνα και απο τη πολυθρόνα στο πάτωμα) και η θάλασσα? .....δίπλα. Ευτυχώς χτές πήγε με τον μπαμπά, τον οποίο και έπρηξε. Οπότε το πρόγραμμα έχει ως εξής, 1βδ άδεια, 1βδ δουλειά και άλλη 1βδ άδεια, ε!! πάει ο Αύγουστος. Και τον Σεπτέμβρη????....... άδεια, ιατρού αυτή τη φορά. Ελπίζω μόνο να μην συμπίπτει το χειρουργίο με το άνοιγμα των σχολείων για με βλέπω να τρέχω σαν τη τρελή. Τέλος πάντων. Μη σας πρήζω άλλο.

Ευχομαι σε όλους Καλό καλοκαίρι.

Για όσους πάνε διακοπές να περάσουν ξεγνοιστα και ξεκούραστα, για όσους πάλι δεν πάνε... ας χαρούνε τη πόλη τους και να κάνουν μικρές ή μεγάλες αποδράσεις ακόμα και με το μυαλό τους.

Georgiamami σε ευχαριστώ πολύ. ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολη την παρεα...σας ευχαριστω ολες για τα καλα σας λογια κ τις ευχες...δινετε κουραγιο στους "νεοσυλλεκτους"...καποια ρωτησε την ηλικια μου ειμαι30..επισης συγνωμη που αργησα ν απαντησω ειχα καποια προβληματα με τη συνδεση...τη δευτερα επισκεφθηκα ιδ.κλινικη κ μετα απο καποιες εξετασεις κ σε συννενοηση με τον πυρηνικο κ τον ενδοκρινολογο μου αυριο επιτελους μπαινω για να υποβληθω στη θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο....οποιαδηποτε βοηθεια σας απο προσωπικη εμπειρια θα με βοηθουσε αφανταστα....ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ακουω διαααααφοοορα απο τον εναν κ τον αλλο αλλα μονο αν εισαι παθων γνωριζεις!πως θα ειναι η θεραπεια;τι θα πρεπει να εχω μαζι μου;κ αλλου τετοιου ειδους χαζολεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

Περιοδικα βιβλια laptop και δεν πετας τιποτα μετα.Δεν παθαινουν τιποτα.Τα προσωπικα ειδη καθαριοτητας και τα ρουχα που συνηθως φορας στο σπιτι σου.

Καλη επιτυχια

Α ξεχασα.....δεν αισθανεσαι τιποτα.Μενεις μεσα αυτες τις δυο μερες για να διωξεις οσο περισσοτερο γινεται απο την ραδιενεργο ουσια που θα παρεις.Οποτε να εισαι χαλαρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...