Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, linaa said:

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

      Αχ Λινά ενθαρρυντικά τα λόγια σου … με ηρέμησε η τοποθέτηση σου αλλά αυτές οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα τώρα ηρεμώ μετά ξεκινάει πάλι το παραλήρημα …

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Γεια σου grace. Με το καλό να μας έρθεις! Εγώ βρίσκομαι στο Leeds. Είμαι εδώ από τον Νοέμβριο του 2012, όχι αρκετό καιρό δηλαδή για να ξέρω τα πάντα με λεπτομέρεις, αλλά αρκετό για να γνωρίζω τα βασικά. Όμως, όταν ήρθαμε εμείς εδώ τα παιδιά μας ήταν ήδη 3 χρονών και πήγαν κατευθείαν στο Nursery, οπότε δεν ξέρω τι θα τον κάνεις τον μπόμπιρα. Εσύ θα εργάζεσαι; Γιατί, αν ψάχνεις πού θα τον παρκάρεις μέχρι να γυρίσεις μπορώ να σε διαφωτίσω κάπως. Αν όμως απλά ψάχνεις για δραστηριότητες δεν γνωρίζω πολλά, ποτέ δεν κατάφερα να βρω τι θα κάνω ούτε και με τα δικά μου που πήγαιναν απλά 3 ώρες στο nursery και μετά ήμασταν στο σπίτι όλη μέρα (την πρώτη χρονιά, γιατί φέτος συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου grace. Με το καλό να μας έρθεις! Εγώ βρίσκομαι στο Leeds. Είμαι εδώ από τον Νοέμβριο του 2012, όχι αρκετό καιρό δηλαδή για να ξέρω τα πάντα με λεπτομέρεις, αλλά αρκετό για να γνωρίζω τα βασικά. Όμως, όταν ήρθαμε εμείς εδώ τα παιδιά μας ήταν ήδη 3 χρονών και πήγαν κατευθείαν στο Nursery, οπότε δεν ξέρω τι θα τον κάνεις τον μπόμπιρα. Εσύ θα εργάζεσαι; Γιατί, αν ψάχνεις πού θα τον παρκάρεις μέχρι να γυρίσεις μπορώ να σε διαφωτίσω κάπως. Αν όμως απλά ψάχνεις για δραστηριότητες δεν γνωρίζω πολλά, ποτέ δεν κατάφερα να βρω τι θα κάνω ούτε και με τα δικά μου που πήγαιναν απλά 3 ώρες στο nursery και μετά ήμασταν στο σπίτι όλη μέρα (την πρώτη χρονιά, γιατί φέτος συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο).

Γεια σου Alice.Ευχαριστω!! Ωχ, μακρυα θα ειμαστε!! :rolleyes:

Ε 2 χρονια κοντα, δεν το λες και λιγο ε? χαχαα

Βασικα δεν θελω full time δουλεια. Αν κατσει κανα part time καλα θα ειναι και φυσικα δεν υπαρχει κανεις να μου τον κραταει , οποτε θελω να ξερω τι εναλλακτικες εχω. Καλα για δραστηριοτητες ,που θα παει ,κατι θα βρουμε να κανουμε!! :wink:


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερώ κάπως να σου απαντήσω, μπαίνω συνήθως μόνο το βράδυ. Από δραστηριότητες σίγουρα θα βρεις αρκετά πράγματα να κάνεις. Αν οδηγάς μάλιστα, ακόμα καλύτερα. Εγώ την πρώτη χρονιά φοβόμουν να οδηγήσω εδώ, οπότε ήξερα μόνο τη διαδρομή σχολείο-σπίτι. Λοιπόν, όταν το παιδάκι σου κλείσει τα 3, θα δικαιούσαι 15 ώρες την εβδομάδα είτε σε nursery δημόσιου σχολείου είτε σε ιδιωτικό (οι 15 ώρες είναι χωρίς πληρωμή). Έχεις όμως καιρό μέχρι τότε. Εάν στο ενδιάμεσο βρεις δουλειά και χρειαστείς κάποιον να στον κρατάει, υπάρχουν κάποιες επιλογές. Δεν τις γνωρίζω σίγουρα όλες, αλλά ξέρω ότι υπάρχει η childminder που κρατάει παιδιά στο σπίτι της (ειδικά διαμορφωμένο), η nanny, που συνήθως εσύ είσαι ο εργοδότης της (και αυτό ενέχει κάποιους κινδύνους, άσε που θα της πληρώνεις ασφάλειες κλπ) και η babysitter που έρχεται στο σπίτι σου και σου κρατάει το παιδί και πολύ συχνά είναι αυτοαπασχολούμενη, αλλά συνήθως αυτές έχουν συγκεκριμένες ώρες που μπορούν να κρατήσουν ένα παιδάκι (πολλές πχ είναι φοιτήτριες κι έχουν και μαθήματα να παρακολουθούν). Εγώ δεν έχω επιλέξει τίποτε από τα τρία, δεν με έχουν βολέψει προς το παρόν για διάφορους λόγους, αλλά εάν ποτέ καταφέρω να φέρω τα παιδιά στο σχολείο της γειτονιάς μας τότε θα προτιμήσω childminder (αυτές που συνεργάζονται με το σχολείο που πάνε τώρα τα παιδιά μου φαίνονται αντιπαθέστατες). Προς το παρόν, για να μπορώ να εργάζομαι ως supply teacher, έχω κάνει το εξής: βρήκα μια κοπέλα που μένει στην περιοχή, έρχεται σταθερά 2 ώρες την ημέρα και καθαρίζει το σπίτι και όποιες μέρες δουλεύω (αυτό δεν είναι και πολύ σταθερό όταν είσαι supply teacher) έρχεται το μεσημέρι και κρατάει τα παιδιά μέχρι να γυρίσω (τα παιδιά τα γυρνάει στο σπίτι ο άντρας μου που δουλεύει σχετικά κοντά). Υπάρχουν πολλές λύσεις, έλα εσύ με το καλό και θα τη βρεις την άκρη. Είναι καλό που έρχεστε καλοκαίρι, εμείς που ήρθαμε Νοέμβριο μας ήρθε λίγο πιο βαρύς ο χειμώνας.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα.! Σιγα που θα σ μαλωσω κιολας που αργεις ν απαντησεις. ΧΑΧΑ Σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις .!!!! Οπότε χλωμό για να βρω δουλειά στην αρχή .Μήπως να κάνω εγώ καμία φυλλαξη παιδιών ;;;;χαχα χαχα Βλέπουμε Ναι νομίζω τώρα είναι καλύτερα ,καο από άποψη εργασίας .;) και ναι οδηγω! σκοπευω να το τιμησω το διπλωμα μου κι εκει! χαχα


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Γεια σου Alice!! Μια χαρα. Ειμαστε ηδη ετοιμοι. ;)

Εχουμε παει να δουμε και να χαιρετισουμε τους δικους μας και μετραμε αντιστροφα!!!

Την αλλη Πεμπτη τετοια ωρα θα οδευουμε προς Swansea


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους και όλες,

Από τις σελίδες που μου έβγαλε το google, το parents μου φάνηκε η πιο κοντινή στην πραγματικότητα σε σχέση με αυτό που ψάχνω για τη ζωή στην Αγγλία. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον γράφω πολύ πρόωρα αλλά γενικά είμαι αγχώδης και δεν θέλω να είμαι απροετοίμαστη.

Ο άντρας μου είναι τεχνικός συντήρησης βιομηχανικών εγκαταστάσεων και δουλεύει σε μια αρκετά μεγάλη πολυεθνική τροφίμων εδώ στην Ελλάδα, και τώρα τελευταία του έγινε μια συζήτηση για δουλειά στην Αγγλία, κάτι σαν εσωτερική μετάθεση.

Εγώ και ο σύζυγός μου έχουμε ένα ικανοποιητικό επίπεδο γνώσης αγγλικής γλώσσας, και θα τα καταφέρουμε, όμως έχουμε ένα αγοράκι σχεδόν 5 ετών που πάει νηπιαγωγείο, και το παιδί ακόμη δεν γράφει ή διαβάζει ούτε ελληνικά, πόσο μάλλον αγγλικά.

Αναφέρω ότι αν μπορούσα δεν θα επέλεγα να ζήσω σε μεγάλο αστικό κέντρο γιατί ούτε στην Ελλάδα είμαι συνηθισμένη σε τέτοιο τρόπο ζωής.

Εδώ έχουμε μια καλή ζωή γενικά,

(παραθέτω αυτά τα στοιχεία μόνο γιατί προσπαθώ να κάνω σύγκριση με τη ζωή στην Αγγλία),

έχουμε δικό μας διαμέρισμα τριάρι σε καινούρια πολυκατοικία, ένα καινούριο αυτοκίνητο 1800κκ, δουλεύει μόνο ο σύζυγός μου, δεν έχουμε δάνεια και σκεφτόμαστε για δεύτερο παιδί. Ζούμε σε μια ήσυχη επαρχιακή πόλη κοντά σε αστικό κέντρο, και σχετικά κοντά στις οικογένειές μας.

Και τώρα θέλω να ρωτήσω:

Πόσο δύσκολο θα είναι να προσαρμοστεί το παιδί σε μια χώρα που δεν θα καταλαβαίνει τα παιδάκια και τη δασκάλα; Τι εισόδημα θα πρέπει να έχουμε για να έχουμε παρόμοιο επίπεδο ζωής στην Αγγλία, ακόμα και μακροπρόθεσμα, και υπάρχει κάτι σαν ελληνική κοινότητα; Ελληνικά σχολεία, για να μάθει το παιδί και ελληνικά; Εγώ είμαι βοηθός λογιστή με κάποια χρόνια προϋπηρεσία και με γνώση αγγλικών/γαλλικών. Θα μπορούσα να βρω και γω δουλειά;

Προφανώς έχουμε πάρα πολλά να σκεφτούμε άλλα έστω αυτά είναι τα βασικά που θα κάνουν τη διαφορά, πέρα από το μειονέκτημα που δεν μπορώ να αποδεχθώ ακόμη, ότι θα αφήσουμε πίσω τους συγγενείς μας.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και θα περιμένω κάθε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

nene καλωσήρθες στο φόρουμ! Από ό,τι βλέπω θα είμαι η πρώτη που απαντά στο θέμα που θέτεις, οπότε θα σου εκφράσω τα πράγματα από τη δική μου σκοπιά.

Εχω να σου πω πολλά, αλλά επειδή είναι πάρα πολλά και δεν θέλω να πλατιάζω εδώ, σου τα στέλνω σε προσωπικό μήνυμα.

Κοίταξε τα μηνύματά σου (δεξιά πάνω στη σελίδα) για να το βρεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πήρα το πμ σου, ήταν πολύ κατατοπιστικό, και τολμώ να πω ότι δεν με ξετρελαίνει η ιδέα να φύγω, ενώ πάλι ο άντρας μου δεν πτοείται τόσο εύκολα, τι να πω ίσως είμαι απαισιόδοξη, ή απλά βολεμένη. Πάντως είναι κάτι που δεν το σκέφτεσαι ελαφρά τη καρδία, σαφώς :rolleyes:, οπότε, θα είμαι stand by για τα νέα όλων σ'αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας!

Ελπίζω να έχω κάποια απάντηση, γιατί από ότι βλέπω δεν είναι και πολύ ενεργό το καφέ.

Λοιπόν, έχω δύο παιδάκια ένα 4,5 χρονών και ένα 2. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να φύγουμε για ΜΒ και έχω ήδη κάποιες επαφές για δουλειά. Πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα έχω θετική απάντηση.

Το θέμα είναι ότι ψάχνω πληροφορίες για το τι θα κάνω με τα παιδιά για σχολεία και απασχόληση.

Επειδή αν είναι να φύγουμε θα γίνει σχετικά σύντομα, δηλαδή πιθανότατα με τον καινούριο χρόνο, όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε τόσο το καλύτερο!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Ελπίζω να έχω κάποια απάντηση, γιατί από ότι βλέπω δεν είναι και πολύ ενεργό το καφέ.

Λοιπόν, έχω δύο παιδάκια ένα 4,5 χρονών και ένα 2. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να φύγουμε για ΜΒ και έχω ήδη κάποιες επαφές για δουλειά. Πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα έχω θετική απάντηση.

Το θέμα είναι ότι ψάχνω πληροφορίες για το τι θα κάνω με τα παιδιά για σχολεία και απασχόληση.

Επειδή αν είναι να φύγουμε θα γίνει σχετικά σύντομα, δηλαδή πιθανότατα με τον καινούριο χρόνο, όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε τόσο το καλύτερο!

Ευχαριστώ!

Βιβή σου έχω στείλει π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Τελικα φυγαμε και ενα μηνα μετα γυρισαμε πισω απραγοι, χαμενα τα παντα,δεν θελω να πλατιασω ,μας εκαναν λαμογιά για να μην πω αλλη ακαταλληλη λεξη. Τα ψυχολογικα μου οσο πανε χειροτερευουν. Η κατασταση μας στην Ελλαδα ειναι καθε μερα και χειροτερη. Τουλαχιστον πλεον εχουμε κρεβατι και φαγητο. Πλεον δεν εχουμε τιποτα και αν και θελουμε πολυ να ξαναπροσπαθησουμε να φυγουμε, δυστυχως δεν γινεται. Ισως στο μελλον :cry:


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Βιβή σου έχω στείλει π.μ.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Αγχώνομαι λίγο με το θέμα της εκπαίδευσης, γιατί είναι ένας από τους λόγους που σκεφτόμαστε αυτή τη μετακίνηση. Φοβάμαι ότι έχουμε αργήσει λίγο.

Για την ώρα περνάω συνεντεύξεις για δουλειά όποτε δεν είμαι σίγουρη σε ποια περιοχή θα καταλήξουμε.

Ελληνικό σχολείο full time υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Αγχώνομαι λίγο με το θέμα της εκπαίδευσης, γιατί είναι ένας από τους λόγους που σκεφτόμαστε αυτή τη μετακίνηση. Φοβάμαι ότι έχουμε αργήσει λίγο.

Για την ώρα περνάω συνεντεύξεις για δουλειά όποτε δεν είμαι σίγουρη σε ποια περιοχή θα καταλήξουμε.

Ελληνικό σχολείο full time υπάρχει?

Aπό όσο ξέρω, full time ελληνικό σχολείο υπάρχει μόνο στο Λονδίνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...