Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Τα επιδόματα βρε angot δεν τα δίνουν σε αυτούς που πληρώνουν φόρους . Τα επιδόματα τα δίνουν σε αυτούς που έχουν ανάγκη . Άμα ήταν έτσι Κ ο Βαρδινογιάννης είναι επιχειρηματίας 30 χρόνια Κ πληρώνει εργαζόμενους Κ φόρους κτλ δικαιουτε επίδομα γέννας η γυναίκα του... Δηλαδή μια καθαρίστρια που δουλεύει 15 χρόνια θα πάρει τα ίδια λεφτά με εσένα Κ εμένα  σαν επίδομα επειδή γέννησε . .  

      Μην μπερδεύεις τα εργασιακά δικαιώματα με τα επιδόματα. Την άδεια κ τον μισθό απτήν δουλειά σου όσο δεν δουλεύεις θα τα πάρεις. 

      Το τι κρατάνε στους ναυτικούς άσε το ξέρω από πρώτο χέρι. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την περιουσία του καθένα Κ το τι έχει να πληρώσει.

      οχι ρε συ  δεν μιλάω για τα 2400  ! μιλάω για το κυοφορίας ,λοχείας και μητρότητας ! εγώ με αυτά εχω γίνει εξαλλη αν δεν μας τα πληρώνουν ! δλδ σκέφτομαι ότι πχ θα εμένα  1 χρόνο απλήρωτη και παθαίνω σοκ…  τέλος πάντων ας αγχωθώ πάλι για τις συσπάσεις μου και θα ξανά αγχωθώ γι αυτό τον άλλο μήνα 🙄

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια.

Εβίρι πολύ λαχταριστές οι φωτογραφίες σου:P απλώνω το χέρι μου να κόψω κομμάτι!

Εγώ χτες έκανα μία ψαρόσουπα με κοκκινόψαρο και έβρασα μαζί καρότο, πατάτα και ρέβα... την ρέβα την πήρα για σαλάτα, αλλά την δοκίμασα και στη σούπα και ήταν ωραιότατη! Σήμερα ήταν η μέρα της κραιπάλης: τηγανιτές πατάτες με κεφτεδάκια, τζατζίκι και πράσινη σαλάτα! και τώρα το απόγευμα ζεστά ντόνατς με σοκολάτα!

Καλό υπόλοιπο Κυριακής!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπερα! Πως μου ειστε; Περασατε ωραια το ΣΚ;

Εγω χαθηκα για λιγες μερες αλλα περασαμε μια εβδομαδα ιωσης. Ξεκινησε η μικρη την προηγουμενη Κυριακη με πυρετο που για τρεις ημερες την ελιωσε την κακομοιρα, κυμαινοταν απο 39,5 εως 40+ κι ετσι ξεκινησαμε αντιβιωση. Μετα κολλησε ο μικρος ευτυχως οχι με τοσο υψηλο πυρετο αλλα με πολλη γκρινια κι εγω που εφτασα το 39αρι μου. Όταν κολλησα δε κι εγω φωναξα για ενισχυση τη γιαγια ρισκαροντας το ξερω αλλα τι αλλο να εκανα. Ειχα τρομερο πονοκεφαλο, πονολαιμο κλπ. και ημουν άυπνη απο την Κυριακη. Σιγα σιγα συνερχομαστε ευτυχως. Η μικρη ειναι 3 μερες απυρετη, ο μικρος δυο εγω δεν ξερω γιατι δεν προλαβαινω να βαλω θερμομετρο.... Η μικρη ζητουσε και ζηταει ακομα πολυ κανακεμα και για να ειμαι ειλικρινης στην κατασταση της δεν της το στερησα. Να φανταστειτε με ειπε μαμακα (αμεσως τη θερμομετρησα κι ειχε πολυ πυρετο) και μου ειπε οτι ηθελε να μενει μαζι μου και να μην τη στειλω στη γιαγια της (που της εχει τρελη αδυναμια). Ο μικρος ετσι κι αλλιως λογω ηλικιας ειναι κολλημενος επανω μου οπότε καταλαβαινετε τι γινοταν. Δεν ειχα χρονο ουτε τουαλετα να παω που λεει ο λογος ποσο μαλλον να μπω στο φορουμ. Απο μαγειρεμα εκανα σουποειδη και απλα πραγματα λογω ελλειψης χρονου και διαθεσης. Θα σας διαβασω και θα σχολιασω για να καλυψω το χαμενο χρονο

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα πήγα σε μια παρουσίαση βιβλίου που έκανε η κολλητή μου (http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=1002256). Συμπαθέστατος ο συγγραφέας. Αγόρασα το βιβλίο με ιδιόγραφη αφιέρωση. Μετά πήγαμε για ποτάκι όλη η παρέα και το καταευχαριστήθηκα. Γιατί έχω παραμελήσει τόσο πολύ τις εξόδους, ούτε κι εγώ ξέρω. Θα το καθιερώσω, έστω μια φορά το μήνα!

Μπραβο για την εξοδο! Χρειαζεται κι αυτο! Κι εμενα μου εχει λειψει πολυ...

Έφτιαξα πριν λίγο το κέηκ που σας έλεγα, με το φουντούκι και τον ανανά κι έχει μοσχοβολήσει το σπίτι! Περιμένω να κρυώσει και θα σας γράψω εντυπώσεις.

Συγχαρητηρια!

!

Κορίτσια το τραπέζι χτες πήγε πολύ καλά... έκανα τελικά κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες και ρολό κυμά, όπως είχα πει... γλυκό δεν έκανα, γιατί οι καλεσμένοι είχαν θέμα με τα γλυκά (έχει σάκχαρο ο φίλος μας) το τραβήξαμε μέχρι τις 2.30 το πρωί! σήμερα θα φάμε λίγα από τα χθεσινά, οπότε είχα μόνο σκούπισμα και σφουγγάρισμα και τώρα απολαμβάνω το καφέ μου!

Συγχαρητηρια (εστω και καθυστερημενα)! Και εξτρα μπραβο που σκεφτηκες το φιλο με το σακχαρο και δεν εφερες σε δυσκολη θεση το φιλο σας!

Σας αφήνω... πάω να χουζουρέψω σε μία αγκαλιά που με περιμένει:tongue:

Αχ τι γλυκο! Ετσι να ειστε παντα κοριτσακι μου!

Στο ιατρικό μας ανακοινωθέν, εγώ είμαι σαφώς καλύτερα και σε 3-4 μέρες είμαι σίγουρη ότι θα είμαι εντελώς καλά. Έχει μειωθεί αρκετά ο βήχας και το συνάχι αύριο μεθαύριο δε θα υπάρχει.

Χαιρομαι που διαβαζω για βελτιωση! Άντε να ησυχασεις λιγο.

Ο Έβιρος την έχει πατήσει πολύ άσχημα. Έχει βράσιμο στο στήθος τις 3 αυτές μέρες και ελπίζω να τον πιάσει η αντιβίωση γιατί αλλιώς....... Ήταν μεγάλο λάθος του που όταν σκούπιζε το πεζοδρόμιο το προηγούμενο Σαββατοκύριακο έβγαλε το μπουφάν και έγινε παγάκι με θερμοκρασίες -3 -4. Έτσι και το είχα κάνει εγώ αυτό τι θα μου είχε σούρει!!!!!! Αμ το θέλει το σκουπόξυλό του κι αυτός.

Και τι σκουποξυλο! Έλεος με τους θερμοαιμους αντρες! Και μετα αντε να κουραρεις το πεισμα

Πέρασα ένα Σαββατοκύριακο στολίζοντας εγώ και ξεστολίζοντας ο γιόκας μου!!! Προφανώς είναι της αφαιρετικής μεθόδου! Τελικά στόλισα τα μισά από ότι κάνω συνήθως! Ελπίζω του χρόνου ο κανακάρης μου να αφήσει τα στολίδια στην ησυχία τους!

Και του χρονου Αγγελικη μου! Χθες το βραδυ στολισαμε κι εμεις αλλα η κορη μου ειναι της προσθετικης μεθοδου! ειναι πολυ χαρουμενη και λεει συνεχεια οτι εβαλε τις χρωμιπολες (πολυχρωμες) μπαλες στο δεντρο

Μέχρι εδώ έφτασε η μοσχοβολιά!

Η μικρή συνεχίζει με βήχα αλλά νορμάλ οπότε της δίνω μόνο αποχρεπτικό. Ο Χ. είναι με αμυγδαλίτιδα και οι δικοί μου με άλλη ίωση!

Περαστικα σας κι εσας!

Κι εμείς στολίσαμε μόνο το δεντρο προς το παρόν, αλλά το ξεστόλισα γιατί δεν μ'άρεσε και το ξαναστόλισα με καινούριες μπάλες!!!

Περιττό να σας πω ότι η Λουκία έχει τρελαθεί με τα αγιοβασιλάκια που παρελάυνουν κατά μήκος του σαλονιού!!!!

Και του χρονου κι εσεις Ελενη μου!

Πάω να ενισχύσω τη σόμπα, που μόλις άναψα και να πάω βόλτα το σκυλί μου... εντωμεταξύ τα κουτάβια έχουν γίνει σκέτα διαβολάκια... μασάνε τα πάντα: παπούτσια, εργαλεία, λουλούδια, ότι μπορείτε να φανταστείτε! ευτυχώς που σιγά σιγά κοντεύω να τα δώσω όλα:P αν και ψιλοστενοχωριέμαι... θα μου λείψουν τα γαβγισματάκια τους και τα παιχνίδια μαζί τους;)

Λογικο ειναι να σου λειψουν αλλα αν εχουν παει σε ανθρωπους που τα αγαπανε ειναι τυχερα!

Συνεχιζω....


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Χτες το απόγευμα πήγα ξανά την Εβιρίνα σε γιατρό (διαφορετικό από τον προηγούμενο) γιατί δεν είναι δυνατόν να έχει ακόμα βήχα και συνάχι. Μου είπε κι αυτός να την πάω σε πνευμονολόγο γιατί έπρεπε να έχει γίνει ήδη καλά μέχρι τώρα. Σήμερα πέρασα τη μισή μέρα στα τηλέφωνα. Αρχικά πήρα την πνευμονολόγο που μου σύστησε ο χτεσινός γιατρός και το κοντινότερο που βρήκα είναι την επόμενη Πέμπτη το πρωί. Μέρα που γράφει διαγώνισμα η μικρή, αλλά πιστεύω να τα καταφέρουμε να γυρίσουμε πριν την ώρα του διαγωνίσματος. Όταν ζήτησα απόγευμα το κοντινότερο που μπορούσε να μου κλείσει η ίδια γιατρός ήταν στις 07/01/14.

Όσους πνευμονολόγους κι αν πήρα τηλέφωνο δε βρήκα νωρίτερα από το Φεβρουάριο, Μάρτιο ή το κοντινότερο μέσα στον Ιανουάριο. Άρα καταλαβαίνετε τι γίνεται κι εδώ.

Βρε κορίτσια δεν μπορώ άλλο, μου έχουν σπάσει τα νεύρα με όλες αυτές τις αρρώστιες που μας περιτριγυρίζουν από τον Οκτώβριο και ύστερα. Κουράστηκα κι αγανάκτησα. Έκανα κι εγώ το ξέσπασμά μου τώρα.

Ελπιζω να καταφερετε να δειτε τον πενυμονολογο την Πεμπτη και να σας δωσει τη λυση. Κριμα να ταλαιπωρειται η μικρη ετσι. Καλα εκανες και ξεσπασες γιατι ανθρωπος εισαι κι εσυ, μονη σου στην ξενιτια και παιδευεσαι πολυ καιρο.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα ειμαι ετοιμη να σκασω εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.Τσακωθηκα με το γιο μου πρωι πρωι .Ενω ειχε κοιμηθει χτες για μεσημερι 3,5 ωρες σημερα το πρωι δεν ξυπναγε με τιποτα.Τον ειχα ποση ωρα αγκαλια με κουβερτουλα στο καναπε με χαδακια κλπ κ δεν ηθελε να σηκωθει.Μετα του εβαλα ξαπλωμενο το παντελονι κ μπυ υποσχεθηκε πως οταν ερθει η κυρια που κρατα το μικρο να βαλει μπλουζα να φαει κ να φυγουμε.Ε οταν ηρθε εγινε θηριο.Με εσπρωχνε με εδιωχνε δεν ηθελε να ετοιμαστε εκανε ενα σωρο υστεριες.Μετα απο 45 σσχεδον λεπτα ποσο υπομονη να εχω κ εγω τον μαλωσα κ τον εντυσα με το ζορι κ φυγαμε μαλωμενοι .. η μερα μου αρχισε χαλια κ η διαθεση στα πατωματα ... Περισσοτερο στεναχωρηθηκα γιατι μαλωσαμε χωρις λογο στην ουσια .Του κανω ολα τ αχατηρια, περναμε ωρε ςμαζι,καουμε οτι περναει απο το χερι μας να περναει καλα κ ετσι χωρις λογο ξυπναει στραβα κ απο φασιζει να μας κανει τα νευρα κουρελια .Να μου κανει δηλαδη γιατι ο συζυγος ηταν στην δουλεια.τα εβαλα κ με αυτον μετα γιατι τον αφηνει μεχρι αργα να καθεται .....

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ασχημα αισθανομαι σημερα ... πραγματικ αομως. εσας σας τυχαινουθν τετοια σκηνικα με τα παιδια σας? Να πρεπει να φυγετε για δουλεια κα αυτα να κανουν τα δικα τους>πως το αντιμετωπιζεται? πωωω θα σκασω σημερα...

Τι να σου πω κοπελα μου. Διαβασα οτι σου ζητησε συγγνωμη. Η δικια μου ειναι μονιμως νυσταγμενη αφου δεν κοιμαται ποτε την ωρα που πρεπιε και γκρινιαζει την ωρα που την εταοιμαζω αλλα εγω δεν πτοουμαι κι ουτε στενοχωριεμαι τοσο γιατι ξερω πως ειναι μεσα στο προγραμμα μεχρι να συνηθισει. Στη δικη σας περιπτωση μπορει να ηταν τυχαιο

Καλημέρα!!

Αγγελική κάτι για λουκουμάδες άκουσα... σπέσιαλ αφιερωμένη η πιατέλα... χτες τα έκανα... κόπιασε!

0fki.jpg

Τι μου κανεις... Λατρευω τους λουκουμαδες αλλα βαριεμαι να φτιαχνω. Παντως τη συνταγη σου την κρατησα κυριως λογω φουρνου

Τι μου είπε ο Χρήστος μου χθες: Μαμά αν ήμουν μπαμπάς κι εσύ μαμά -εγώ είμαι μαμά, τον διακόπτω- και είχαμε το Μιχάλη και το Δημήτρη και τη Γεωργία, θα μιλούσαμε πολύ ωραία:lol::lol:. Και ο μπαμπάς τι θα ήταν; τον ρωτάω. Εεεε...παππούς!:lol::lol::lol::lol::lol:Μ'έστειλε γι' ακόμα μια φορά...Πάντως η αλήθεια είναι ότι κάνουμε πολύ ωραίες συζητήσεις αλλά όλες ξεκινούν από τις πολύ ωραίες και εύστοχες απορίες και παρατηρήσεις του.Κου-κου-βά....Εσενα παντως σε βλεπει σαν συνομηλικη του. Κρατα το αυτο

εντωμεταξύ πονάνε χέρια και μέση συγχρόνως και δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα!

Ωχ! Περαστικα και προσεχε οσο γινεται!

............


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονια πολλα σε ολους οσους γιορταζουν να τους χαιρεστε.γεροι κ δυνατοι να ειναι! Εγω εχω το μικρο μου το γιο κ τον μπαμπακα μου!!

Τζενακι μου να τους χαιρεσαι! Να ειναι πολυχρονοι!

Χρονια Πολλά και στο Νικολα της Μεταξιας!

Εβιρι τι ωραια που ειναι η ιστορια της Αγ.Βαρβαρας! Κ εγω δεν την ειχα ξαναακουσει.Ουτε εμεις το εχουμε σαν εθιμο στα μερη μου.Νομιζω πως ειναι εθιμο η μαλλον κρατιεται σαν εθιμο ακομα στην περιοχη της βορειας Ελλαδας.

Εβιρι οντως ωραια η ιστορια αυτη. Ουτε εγω την ηξερα. Όπως περιεγραψες το φαγητο μου θυμιζει το φαγητο που φτιαχνουν στο νησι στις 21/11 της Παναγιας. το λενε μπουρμπουρελια και ξερω οτι αλλου τα λενε πολυσπορια.

............


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινουλα που εισαι κοριτσακι που εξαφανιστηκες?Ελπιζω να ειστε ολοι καλα μικροι μεγαλοι!!!

Ναι βρε παιδιά, πού είναι η Φωτεινή; Ελπίζω να είναι καλά!

Φωτεινή πού είσαι; Έχεις πολλές μέρες να γράψεις. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Μωρε αν εχετε τηλεφωνο της στειλτε ενα σμσ γιατι εχω αρχισει κ ανησυχω ειναι η αληθεια ,εστω κ για να δωσει το παρον παντα μπαινει η Φωτεινη μας.

Μίλησα πριν από λίγο με την Φωτεινή και είναι άρρωστοι οικογενειακώς! Όχι κάτι σοβαρό, ιωσούλα αλλά τα παιδάκια της είναι κολλημένα πάνω της κι εκείνη δεν προλαβαίνει και δεν έχει το κουράγιο να μπει να γράψει!

Αυτά για να μην ανησυχείτε!

Κοριτσια πολυ με συγκινησατε με το ενδιαφερον σας! Ειλικρινα δεν ηθελα να σας ανησυχησω αλλα δεν γινοταν καθολου να μπω. Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και Αγγελικουλα σε ευχαριστω ιδιαιτερως για το τηλεφωνημα που μου εκανες και για το γεγονος οτι μπηκες στον κοπο να ενημερωσεις την υπολοιπη παρεα! Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή ανάρρωση σε μεγάλους και μικρούς! Το σκ είχα κι εγώ το Χρήστο και τη Γεωργία με πυρετό, αλλά ευτυχώς όχι υψηλό. Από χθες το πρωί όμως είναι καλά. περισσότερο Παρασκευή και Σάββατο ταλαιπωρήθηκαν. Για σήμερα γίγαντες από την πεθερά. Το Σάβ. κοινώνησα κι έτσι έφτιαξα μια απλή μακαρονάδα με σκόρδο και τριμ. φρυγανιά.

Φωτεινούλα, χάρηκα που είστε καλύτερα τώρα, περάσατε μεγάλη ταλαιπωρία. Μπράβο που στολίσατε, να αλλάξει λίγο η ψυχολογία σας!

Εβιρί, πολύ ωραίες οι φώτο αλλά δε ζηλεύω, γιατί αύριο θα φάω ψαρόσουπα και λαδένια είχα φτιάξει στα γενέθλια του Μιχ.;) Ε άντε κολάστηκα λίγο με το παστίτσιο. Το πιστεύεις ότι έχω κιμά έτοιμο, μαγειρεμένο στην κατάψυξη για παστίτσιο και δεν τον βγάζω γιατί ξέρω ότι θα ενδώσω; Πόσο κοιλιόδουλη μπορεί να είμαι...:rolleyes::cry:

Νίνα, Παρασκευή βράδυ είχα συμβούλιο και επιστρέφοντας τους πήρα λουκουμάδες. Καλοί ήταν αλλά δε συγκρίνονται με τους σπιτικούς. Να σε ρωτήσω κάτι: εσύ τους φτιάχνεις στο φούρνο, έτσι; τους πλάθεις σαν ζύμη για κουλουράκια;

Τζένη, τι καλό έφτιαξες αυτές τις μέρες;

Αγγελικούλα μου τι κάνεις; Λέτε να έρθετε κατά δω στις γιορτές;

Α γιορτάζει η Άννα μας σήμερα! Πολύχρονη να είναι! Συγγνώμη για την Παρασκευή, ξέχασα να σας ευχηθώ αλλά ήμουν αλλού...:cool:Έστω κι ετεροχρονισμένα λοιπόν, να χαίρεστε τους Νίκους και τις Νικολέττες σας! Φιλάκια κι ελπίζω να τα πούμε αργότερα!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα και καλή εβδομάδα!

Το μενού του σαββατοκύριακου είχε ως εξής :

To Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε τηγανιτούς λούτσους με σαλάτα λάχανο.

Το βράδυ είμασταν εγώ και ο γιόκας μου στο σπίτι, αφού η κορούλα μου είχε πάει σε πάρτυ. Έψησα κι εγώ ένα μικρό κοντοσούβλι που είχε πάρει ο άντρας μου από τον χασάπη και φάγαμε μαζί με τον μικρούλη μου βλέποντας τηλεόραση!

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα μπριζολίτσες χοιρινές στον φούρνο με λεμονάκι και μουστάρδα. Έριξα στο ταψί λίγες πατατούλες και ψήθηκαν μαζί με το κρεατάκι κι έφτιαξα συμπληρωματικά και λίγο ρυζάκι άσπρο και μία μικρή τηγανιά πατατούλες για τα ζουζούνια. Έψησα κι ένα ακόμη κοντοσούβλι μικρό για να φάει η ζουζούνα μου που έλειπε το Σάββατο το βράδυ.

Έμειναν και για σήμερα το μεσημέρι.

Το σαββατοκύριακο έλειπε ο αντρούλης μου στο χωριό για μία δουλειά κι έτσι εγώ ήμουν στο σπίτι με τα τέκνα! Παίξαμε, είδαμε τραγούδια κι άλλα βιντεάκια στον υπολογιστή και γενικώς χαλαρώσαμε!

Σήμερα το πρωί ο μικρός μου σηκώθηκε βήχοντας κι έκανε εμετό με φλέματα πολλά. Αυτήν την περίοδο αρνείται να φυσήξει την μύτη του και προφανώς αυτά που καταπίνει τα έβγαλε έτσι! Έκανε κ άλλη μία φορά πριν ξεκινήσε για το σχολείο κι ελπίζω να καθάρισε!

Ενημέρωσα στον σταθμό και μου είπαν πως θα τον έχουν υπό παρακολούθηση!

Αυτά κορίτσια! Πάω να διαβασω νέα σας κι επανέρχομαι...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, σχετικά με τους πόνους στα χέρια και μέση, αλλά είναι χρόνιο πια το θέμα... και με τα δύο... και δε γίνεται να χαπακώνομαι συνέχεια... απλά πρέπει λίγο να χαλαρώσω;) δε βοηθάει και ο καιρός, λόγω του νοτιά που είχαμε... ακόμα και η πληκτρολόγηση με ενοχλεί... για αυτό πολλές φορές γράφω λίγο και αργότερα ξαναγράφω.

Ελπίζω να είσαι ήδη καλύτερα τωρα που το γύρισε σε βοριαδάκι.

Ευχαριστω για τις ευχες Νινακι μου! Πολυ ευχαριστως,κοπιασε να σε κερασουμε εχουμε απο ολα τα καλα! Αχ υποφερει κ η μαμα μου κ απο τα δυο κ περναει καθε χρονο μεγαλα διαστηματα ξαπλα κ σε καταλαβαινω.Δυσκλα δυστυχως ,ειδικα αν ειναι κατι που δεν περναει ουφφφφ.ξεκουρασου οσο μπορεις κοριτσακι, με το μαλακο οι δουλειες κ οτνα καθεσαι στον υπολογιστη να εχει καλη θεση η μεση σου στην καρεκλα κ οχι πολυ ωρα για να μην επιβαρυνεται κ το χερι σου.

Λοιπόν σήμερα το πρωί ήρθα στο γραφέιο και μία συνάδελφος ήταν με κολάρο! Μάλλον ο καιρός που είχαμε ήταν ότι χειρότερο γι΄αυτές τις παθήσεις!

Ευχαριστουμε για την συνταγουλα!

Αντε απο βδομαδα που θα μαζευτουμε ολες πιστευω να αρχισουμε να λεμε σιγα σιγα καμια ιδεα για το τραπεζι των Χριστουγεννων κ την Πρωτοχρονιας για φαγητα κ γλυκα!

Γλυκά φέτος δεν ξέρω αν θα φτιάξω. Έχουμε πολύ δουλειά στο γραφείο αυτήν την περίοδο και δεν ξέρω αν θα έχω την διάθεση να φτιάξω. Πάντως αν κάνω θα κάνω μελομακάρονα.

Στο προηγούμενο μήνυμα έγραψα λάθος ότι διανύω την 5η βδομάδα με ίωση. Την 4η διανύω γιατί δε μέτρησα σωστά. Το κατάλαβα από το χαρτάκι με το πρώτο ραντεβού στο φυσικοθεραπευτή που ήταν η πρώτη βδομάδα των συμπτωμάτων.

Όπως και να έχει το διάστημα είναι μεγάλο κι έχεις ταλαιπωρηθεί αρκετά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Έφτιαξα διάφορα πράγματα αυτές τις δύο μέρες.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλες σας. Τα λέμε αύριο.

Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεις τον τίτλο της χρυσοχέρας!

Σήμερα ήταν η μέρα της κραιπάλης: τηγανιτές πατάτες με κεφτεδάκια, τζατζίκι και πράσινη σαλάτα! και τώρα το απόγευμα ζεστά ντόνατς με σοκολάτα!

Αυτά ειναι! Δώστε μας κι άλλες κραιπάλες!!!!

Καλό υπόλοιπο Κυριακής!

Εγω χαθηκα για λιγες μερες αλλα περασαμε μια εβδομαδα ιωσης.

Αφού βρήκες τον χρόνο και το κουράγιο να γράψεις είστε ήδη καλύτερα!

Θα σας διαβασω και θα σχολιασω για να καλυψω το χαμενο χρονο

Φιλια

Κράτα σημειώσεις και ξεκίνα!!!!!

Κοριτσια πολυ με συγκινησατε με το ενδιαφερον σας! Ειλικρινα δεν ηθελα να σας ανησυχησω αλλα δεν γινοταν καθολου να μπω. Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και Αγγελικουλα σε ευχαριστω ιδιαιτερως για το τηλεφωνημα που μου εκανες και για το γεγονος οτι μπηκες στον κοπο να ενημερωσεις την υπολοιπη παρεα! Φιλακια

Κοίτα να δεις Φωτεινή, η αλήθεια είναι πως κουράστηκα πάρα πολύ να σου τηλεφωνήσω, ήταν βαρύ και το ακουστικό! Μετά το να πληκτρολογήσω 5 λέξεις ήταν ακόμη πιο μεγάλο βάσανο! Ευτυχώς ξεκουράστηκα το Σαββατοκύριακο!

Άι μαρή!!!!:tongue::tongue::tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή ανάρρωση σε μεγάλους και μικρούς! Το σκ είχα κι εγώ το Χρήστο και τη Γεωργία με πυρετό, αλλά ευτυχώς όχι υψηλό. Από χθες το πρωί όμως είναι καλά. περισσότερο Παρασκευή και Σάββατο ταλαιπωρήθηκαν.

Υποθέτω λοιπόν πως όλα έχουν βρει τον ρυθμό τους ε?

Για σήμερα γίγαντες από την πεθερά. Το Σάβ. κοινώνησα κι έτσι έφτιαξα μια απλή μακαρονάδα με σκόρδο και τριμ. φρυγανιά.

Βοήθειά σου Αρετούλα!

Αγγελικούλα μου τι κάνεις; Λέτε να έρθετε κατά δω στις γιορτές;

Μπα, δεν το βλέπω! Για εμένα είναι δύσκολο να πάρω άδεια τέτοιες μέρες λόγω τέλους του έτους. Φέτος έχουμε κι επιπλέον δουλειά μετά από μία συγχώνευση που είχαμε οπότε χλωμό το βλέπω!

Α γιορτάζει η Άννα μας σήμερα! Πολύχρονη να είναι!

Χρόνια Πολλά κι από μένα στην Αννούλα!

Συγγνώμη για την Παρασκευή, ξέχασα να σας ευχηθώ αλλά ήμουν αλλού...:cool:Έστω κι ετεροχρονισμένα λοιπόν, να χαίρεστε τους Νίκους και τις Νικολέττες σας! Φιλάκια κι ελπίζω να τα πούμε αργότερα!

Θα συσκεφτούμε με τις υπόλοιπες του καφέ και θα σου ανακοινώσουμε την τιμωρία σου!!!!:tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Χρόνια πολλά στη χαρά της παρέας μας την Άννα και σε όλες τις Άννες.

Δεν είχα μαγείρεμα για σήμερα παρά μόνο λίγες πατάτες κι αυγά συμπλήρωμα του Έβιρου, ενώ εγώ και η Εβιρίνα είχαμε από χτες.

Έφτιαξα τα πρώτα γλυκά των Χριστουγέννων για φέτος. Δίπλες ξεροτήγανα. Ήδη λείπουν 3 κομμάτια από τη λαμαρίνα. Τα βούτηξε η Εβιρίνα.

8n7s.jpg

Εγώ χτες έκανα μία ψαρόσουπα με κοκκινόψαρο και έβρασα μαζί καρότο, πατάτα και ρέβα... την ρέβα την πήρα για σαλάτα, αλλά την δοκίμασα και στη σούπα και ήταν ωραιότατη!

Μπράβο Νίνα για την ωραία ψαρόσουπα. Το κοκκινόψαρο είναι πολύ νόστιμο ψάρι. Έβαλες και τα υπόλοιπα υλικά και την απογείωσες.

Σήμερα ήταν η μέρα της κραιπάλης: τηγανιτές πατάτες με κεφτεδάκια, τζατζίκι και πράσινη σαλάτα! και τώρα το απόγευμα ζεστά ντόνατς με σοκολάτα!

Μη μιλάς πρόστυχα.

Εγω χαθηκα για λιγες μερες αλλα περασαμε μια εβδομαδα ιωσης. Ξεκινησε η μικρη την προηγουμενη Κυριακη με πυρετο που για τρεις ημερες την ελιωσε την κακομοιρα, κυμαινοταν απο 39,5 εως 40+ κι ετσι ξεκινησαμε αντιβιωση.

Αμάααααν φαντάζομαι την τρομάρα σου. Πολύ υψηλό πυρετό έκανε το παιδί. Δε σου έφτανε το ένα είχες και το μικρό.

Μετα κολλησε ο μικρος ευτυχως οχι με τοσο υψηλο πυρετο αλλα με πολλη γκρινια κι εγω που εφτασα το 39αρι μου.

Κι εσύ έκανες υψηλό, αλλά όταν έχεις και τα δύο παιδιά άρρωστα συν τον εαυτό σου δεν ξέρεις πώς και ποιον να πρωτοφροντίσεις.

Όταν κολλησα δε κι εγω φωναξα για ενισχυση τη γιαγια ρισκαροντας το ξερω αλλα τι αλλο να εκανα. Ειχα τρομερο πονοκεφαλο, πονολαιμο κλπ. και ημουν άυπνη απο την Κυριακη.

Εμ δεν περάσατε και λίγα όλοι μαζί!!!!!!!!!!!

Όπως περιεγραψες το φαγητο μου θυμιζει το φαγητο που φτιαχνουν στο νησι στις 21/11 της Παναγιας. το λενε μπουρμπουρελια και ξερω οτι αλλου τα λενε πολυσπορια.

Επίσης, το λένε και παλλικάρια (μη με ρωτήσεις πού γιατί δε θυμάμαι)

Κοριτσια πολυ με συγκινησατε με το ενδιαφερον σας!

Μα τι λες τώρα; Είσαι πολύ σημαντικό μέλος της παρέας.

Το σκ είχα κι εγώ το Χρήστο και τη Γεωργία με πυρετό, αλλά ευτυχώς όχι υψηλό.

Ούτε χορωδία να ήμασταν. Περαστικά και στα δύο παιδάκια.

Το πιστεύεις ότι έχω κιμά έτοιμο, μαγειρεμένο στην κατάψυξη για παστίτσιο και δεν τον βγάζω γιατί ξέρω ότι θα ενδώσω; Πόσο κοιλιόδουλη μπορεί να είμαι...:rolleyes::cry:

χαχα αν είναι έτσι τότε καλύτερα να μην τον βγάλεις τον κιμά.

Έψησα κι εγώ ένα μικρό κοντοσούβλι που είχε πάρει ο άντρας μου από τον χασάπη και φάγαμε μαζί με τον μικρούλη μου βλέποντας τηλεόραση!

Την Κυριακή το μεσημέρι έφτιαξα μπριζολίτσες χοιρινές στον φούρνο με λεμονάκι και μουστάρδα. Έριξα στο ταψί λίγες πατατούλες και ψήθηκαν μαζί με το κρεατάκι κι έφτιαξα συμπληρωματικά και λίγο ρυζάκι άσπρο και μία μικρή τηγανιά πατατούλες για τα ζουζούνια. Έψησα κι ένα ακόμη κοντοσούβλι μικρό για να φάει η ζουζούνα μου που έλειπε το Σάββατο το βράδυ.

Έμειναν και για σήμερα το μεσημέρι.

Νομίζω ότι κι εσύ παραφέρεσαι σαν τη Νίνα.

Σήμερα το πρωί ο μικρός μου σηκώθηκε βήχοντας κι έκανε εμετό με φλέματα πολλά. Αυτήν την περίοδο αρνείται να φυσήξει την μύτη του και προφανώς αυτά που καταπίνει τα έβγαλε έτσι! Έκανε κ άλλη μία φορά πριν ξεκινήσε για το σχολείο κι ελπίζω να καθάρισε!

Ενημέρωσα στον σταθμό και μου είπαν πως θα τον έχουν υπό παρακολούθηση!

Περαστικά του κι ελπίζω να είναι πολύ ελαφριά ίωση που να περάσει πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Σήμερα το μενού μας έχει σπανακολαχανόρυζο! Και για να το εξηγήσω το βασικό του συστατικό είναι το σπανάκι, όπως θα καταλάβατε, αλλά έχει κι άλλα χορταρικά από τον κήπο της θείας του άντρα μου από τα Γιάννενα.

Εβιράκι και του χρόνου να είσαστε καλά να ξαναφτιάξεις δίπλες!

Οι υπόλοιπες ελπίζω να είστε καλά μαζί και τα ζουζούνια σας!

Ο μικρούλης μου χτες έκανε συνολικά 5 φορές εμετό, αλλά με πολλά φλέματα! Αποτέλεσμα χτες το απόγευμα είχε καθαρίσει εντελώς η ανάσα του και η μύτη του από φλέματα και μύξες!

Σήμερα σηκώθηκε και ήταν περδίκι! Ελπίζω να το αφήσαμε πίσω μας οριστικά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Τι κάνετε? πώς πάτε με το κρύο? εδώ πολύ! χτες είχε το πρωί 0!! Σήμερα είχε 8, οπότε λέω στον σύζυξ: ζέστη σήμερα!:tongue:

Δυστυχώς τα χέρια μου είναι χάλια... κάνω φυσιοθεραπεία και όσο μπορώ λιγότερες δουλειές που τα κουράζουν, όπως πληκτρολόγηση, ζυμώματα, κτλ. πάντως τα μελομακάρονα θα τα φτιάξω! Για αυτό σας κλείνω γρήγορα.. μόνο στην Αρετή απαντάω γρήγορα: τους λουκουμάδες τους ανοίγω με πλάστη και έτσι κάνω τα κοψίματα... με ένα μεγάλο ποτήρι έξω και ένα σφηνάκι μέσα για τη τρύπα.

Φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...