Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

χαχαχαχα!! Φωτεινη μου να εισαι καλα με εκανες κ γελασα!! Ναι ολες πολυ χαλαραααα παμε!!! Πιο χαλαρα δεν γινεται!!!

Πολυ ωραια ειναι η φασολαδα εμεις την τρωμε κ οι δυο αλλα μετα δυστυχως το στομαχι διαμαρτυρεται κ με εκνευριζει για μια δυο μερες να με ποναει. Με ολα τα οσπρια δηλαδη οχι μονο τα φασολια .... αλλιως θα εφτιαχνα στανταρ μια δυο φορες την βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κι απο μενα!

Καλημέρα Φωτεινούλα!

Πως τα πατε με το κρυο;

Σήμερα έχει λιγότερο ή μου φαίνεται? Χτες το βράδυ ανάψαμε για πρώτη φορά καλοριφέρ!

Χρονια Πολλα στους Σπυρους και τις Σπυριδουλες σημερα.

Σωστά! Χρόνια Πολλά και από μένα! Εμάς ο Άγιος Σπυρίδωνας είναι ο πολιούχος του Πειραιά και τα σχολεία είναι κλειστά σήμερα! Μόνο ο μικρός πήγε κανονικά στον σταθμό αφού είναι ιδιωτικός!

Χθες εφτιαξα φασολαδα αλλα επειδη ο αντρας μου δεν εφαγε εμεινε για σημερα.

Ασχετο αλλα διαβαζα το μηνυμα της Τζενης με το τρεξιμο που εριξε και λεω παλι καλα που γραφουμε στα "Χαλαρα Καφε".

Γιατί το λες αυτό Φωτεινούλα? Δεν βλέπεις ότι όλες γράφουμε ενώ είμαστε αραχτές στον καναπέ μας, απολαμβάνοντας το καφεδάκι μας??? :tongue::tongue::tongue:

Φιλια

Πολυ ωραια ειναι η φασολαδα εμεις την τρωμε κ οι δυο αλλα μετα δυστυχως το στομαχι διαμαρτυρεται κ με εκνευριζει για μια δυο μερες να με ποναει. Με ολα τα οσπρια δηλαδη οχι μονο τα φασολια .... αλλιως θα εφτιαχνα στανταρ μια δυο φορες την βδομαδα.

Εμένα τα όσπρια δεν μου αρέσουν καθόλου! Ευτυχώς όμως τα τρώνε και τα δύο μου παιδιά και πολύ χαίρομαι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ανήμερα τα Χριστούγεννα το μεσημέρι, λόγω γιορτής του μικρούλη μου λέω να κάνω ένα τραπέζι για 15 άτομα περίπου.

Επειδή όμως αυτή η περίοδος για μένα είναι πολύ δύσκολη στην δουλειά πείτε καμία ιδέα για το τι να φτιάξω.

Το κυρίως μάλλον θα είναι αρνάκι που θα το στείλω στον φούρνο να μου το ψήσει στην λαμαρίνα. Από εκεί και πέρα πέιτε ιδέες για συμπληρωματικά πιάτα και ορεκτικά. Το μόνο που θέλω είναι να είναι εύκολα και γρηγορα στην παρασκευή τους καθώς ο χρόνος που θα έχω είναι περιορισμένος!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.

Σας διαβάζω αλλά δε μπορώ να γράφω συχνά...λόγω των χεριών:( και η φυσιοθεραπεία ακόμα δεν έχει αποδώσει... οπότε έχω μέλλον ακόμα!

Σήμερα φασολάδα και εμείς! πολύ μου αρέσει με αυτή τη κακοκαιρία... εγώ βάζω λίγη μουστάρδα μέσα και γίνεται πιο εύπεπτη... για δοκίμασε το genny.

Χτες τελικά έφτιαξα τη πρώτη δόση μελομακάρονα... βγήκαν πολύ μυρωδάτα και νόστιμα, αλλά και πολύ αφράτα... τόσο πολύ που μόλις μέλωσα μερικά, δε πιάνονται... διαλύονται στο χέρι... οπότε η επόμενη δόση θα πρέπει να την κάνω πιο μικρά και χοντρά.

dmjq.jpg

Αρετή δίκιο έχει η Φωτεινή: με τόσα τρεχάματα και παιδιά, ας έχεις και έτοιμο φαγητό καμία φορά... έχεις όλο το δικαίωμα!:P

Ξέχασα να σας πω μέσα σε όλα αυτά, τσίμπησα και ένα κρυωματάκι...ο λαιμός χάλια και συνάχι μπόλικο... ευτυχώς δεν έχω πυρετό.

Χρόνια πολλά και στους Σπύρους και Σπυριδούλες! όποιος έχει!

Link to comment
Share on other sites

Νινάκι μου και του χρόνου να είσαι καλά να ξαναφτιάξεις μελομακάρονα!

Ελπίζω να μην ανεβάσεις πυρετό και να υποχωρήσει γρήγορα και το μπούκωμα και ο πονόλαιμος.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινακι μου κ του χρονου να εισαι καλα να ξαναφτιαξεις μελομακαρονα!! Κ εμενα γιναν

πολυ ωραια αλλα ειχα κ εγω το ιδο θεματακι με σενα!! απιστευτο ε?

Περαστικα σου μωρε, πολυ ταλαιπωρεισαι φετος!!

Αγγελικη ο φουρνος θα ειναι ανοιχτος ανημερα τα Χριστουγεννα? ( ασχετο το ξερω).Θα κανω κ εγω τραπεζι παραμονη Πρωτοχρονιας , ξερεις αν ανοιγουν κ τοτε?

Παμε τωρα στο θεμα μας.Εγω θα εβαζα κ πατατουλες μεσα στην λαμαρινα με το αρνι για να εχω ενα συνοδευτικο μπαμ μοαμ χωρις κοπο. Μετα θα εκανα ενα σουφλε με ζυμαρικα .τυρια κ αλλαντικα που τρωνε ολα τα παιδακια.Κ αυτο ευκολο κ γρηγορο.Μαλιστα σε γιορτες κλπ το κανω απο την προηγουμενη κ το εχω στο ψυγειο ετοιμο κ θελει μονο ψησιμο. Λογω ημερας θα σου ελεγα να κανεις κ λιγο χοιρινο.Ειτε πρασοσελινο ειτε στην λαδοκολα που το πετας κ το ξεχνας κ γινεται λουκουμι, εγω βαζω μεσα κ πιπεριες κ μια ντοματουλα, ειτε κατι πιο εορταστικο με δαμασκηνα, πορτοκαλι, μαυροδαφνη κλπ ,δεν το εχω φτιαξει ποτε αλλα λενε ειναι ωραιο κ φαινεται κ εορταστικο.

Αλλη ωραια ιδεα ειναι το ρολο στο φουρνο ειτε κιμα, ειτε κοτοπουλο γεμιστο.

Κατι αλλο μετα αν θες κανε μια πιτα με ετοιμο φυλλο.Πολυ ωραια ειναι η ζαμπονοκασεροπιτα σε σφολιατα με λιγη σαλτσα ντοματα.

Εννοειται δροσερες σαλατουλες, τυρακια, καμια πατατοσαλατα η μακαρονοσαλατα?

Αααα εγω λεω την πρωτοχρονια αν βρω να κανω κ αγριογουρουνο με λιγα κρεμμυδακια στιφαδο. ( στο γραφω αντι τις αλλες συνταγες με χοιρινο οχι κ αυτο μαζι)

Ε ποσα φαγητα να κανεις μην πανε κ χαμενα ε?

Επισης μπορεις να κανεις ενα σπετσοφαι με πιπεριες κερατα , η καμια πιπερια γεμιστη ,λαχανοντολμαδες παλι ειναι εποχιακο κ ωραιο φαγακι

αχχ τι αλλο θα σκεφτω κ θα ξαναεπιστρεψω

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη ο φουρνος θα ειναι ανοιχτος ανημερα τα Χριστουγεννα? ( ασχετο το ξερω).Θα κανω κ εγω τραπεζι παραμονη Πρωτοχρονιας , ξερεις αν ανοιγουν κ τοτε?

Εμάς ο φούρνος είναι ανοιχτός μέχρι τις 12 ή 1 το μεσημέρι το πολύ! Το έχω κάνει κι άλλη χρονιά γι΄αυτό το ξέρω!

Παμε τωρα στο θεμα μας.Εγω θα εβαζα κ πατατουλες μεσα στην λαμαρινα με το αρνι για να εχω ενα συνοδευτικο μπαμ μοαμ χωρις κοπο.

Είναι μία καλή ιδέα αλλά μάλλον θα φτιάξω ένα ταψάκι πατάτες φούρνου στο σπίτι.

Μετα θα εκανα ενα σουφλε με ζυμαρικα .τυρια κ αλλαντικα που τρωνε ολα τα παιδακια.Κ αυτο ευκολο κ γρηγορο.Μαλιστα σε γιορτες κλπ το κανω απο την προηγουμενη κ το εχω στο ψυγειο ετοιμο κ θελει μονο ψησιμο.

Ωραία ιδέα κι εύκολη!

Λογω ημερας θα σου ελεγα να κανεις κ λιγο χοιρινο.Ειτε πρασοσελινο ειτε στην λαδοκολα που το πετας κ το ξεχνας κ γινεται λουκουμι, εγω βαζω μεσα κ πιπεριες κ μια ντοματουλα, ειτε κατι πιο εορταστικο με δαμασκηνα, πορτοκαλι, μαυροδαφνη κλπ ,δεν το εχω φτιαξει ποτε αλλα λενε ειναι ωραιο κ φαινεται κ εορταστικο.

Αλλη ωραια ιδεα ειναι το ρολο στο φουρνο ειτε κιμα, ειτε κοτοπουλο γεμιστο.

Είπα να μην φτιάξω κι άλλο κρεατικό μιά και αυτές τις μέρες θα πήξουμε στο κρέας!

Κατι αλλο μετα αν θες κανε μια πιτα με ετοιμο φυλλο.Πολυ ωραια ειναι η ζαμπονοκασεροπιτα σε σφολιατα με λιγη σαλτσα ντοματα.

Την έχεις φτιάξει? Για δώσε συνταγή!

Εννοειται δροσερες σαλατουλες, τυρακια, καμια πατατοσαλατα η μακαρονοσαλατα?

Θα φτιάξω μία σαλάτα με διάφορα λαχανικά μέσα. Αν θα φτιάξω σουφλέ ζυμαρικών δεν θα κάνω και σαλάτα με ζυμαρικά.

Πατατοσαλάτα είχα φτιάξει περισυ και οι πατάτες είχαν γεύση χωματίλας κι έτσι δεν το ρισκάρω φέτος!

Αααα εγω λεω την πρωτοχρονια αν βρω να κανω κ αγριογουρουνο με λιγα κρεμμυδακια στιφαδο. ( στο γραφω αντι τις αλλες συνταγες με χοιρινο οχι κ αυτο μαζι)

Αγριογούρουνο έφερα τις προάλλες από το χωριό οπότε για μεζέ θα το φτιάξει η πεθερά μου!

Ε ποσα φαγητα να κανεις μην πανε κ χαμενα ε?

Επισης μπορεις να κανεις ενα σπετσοφαι με πιπεριες κερατα , η καμια πιπερια γεμιστη ,λαχανοντολμαδες παλι ειναι εποχιακο κ ωραιο φαγακι

αχχ τι αλλο θα σκεφτω κ θα ξαναεπιστρεψω

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες! :D


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Χρόνια πολλά κι από μένα στους Σπύρους και τις Σπυριδούλες.

Σήμερα έφτιαξα φιλετάκια γαλοπούλας στο φούρνο με πατάτες.

Έχω και ευχάριστα νέα να σας πω. Πήγαμε στην πνευμονολόγο το πρωί με την Εβιρίνα και δεν της βρήκε τίποτα. Της έκανε ένα τεστ εισπνοών σε μια καμπίνα με ένα σωλήνα από τον οποίο ανέπνεε με διαφορετικό ρυθμό και δεν βρήκε κανένα απολύτως πρόβλημα. Την ακροάστηκε επίσης, και δεν ακουγόταν τίποτα.

Απλά μου είπε να κάνουμε υπομονή και να περιμένουμε να περάσουν ακόμα κι αυτές οι μύξες που έχει τώρα και ο βήχας που επιμένει. Μόλις μας τα είπε αυτά η γιατρός κόντεψα να τη φιλήσω από τη χαρά μου.

Αααχ, να 'ταν κι άλλες μανούλες έτσι να μαθαίνουν ευχάριστα νέα από τους γιατρούς των παιδιών τους!!!!!!!!!! :-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(

έχω κι εγώ το Δημ. με βήχα, με πονάει κι εμένα ο λαιμός.

Περαστικά και στους δυο σας, ελπίζω σήμερα να έχεις καλά νέα από τα κρυολογήματα.

Εβιρι τι να πω για τις διπλες χαρμα οφθαλμων!! γεια στα χερια σου κ του χρονου να εισαι καλα να ξαναφτιαξεις!

Σ' ευχαριστώ Τζένη μου.

Την παρασκευη το βραδυ φαγαμε στην μαμα μου χοιρινο ψητο στην λαδοκολα,κοτοπουκο ρολο με πατατες φουρνου,κεφτεδακια, σπιτικη τυροπιτα,λουκανικοπιτακια-τυροπιτακια τα γνωστα κουρου σπιτικα,τζατζικι,τυροκαυτερη,σαλατα λαχανο καροτο κ μαρουλι ουφφφφ κ γλυκα την καρυδοπιτα κ το δικο μου το μαστιχατο σαμαλι με κρεμα ζαχαροπλαστικης( εγω εφαγα ψητο με σαλατα κ ενα κομματι γλυκο!!!).

Όλα τα καλούδια είχε ετοιμάσει η μαμά σου. Γεια στα χέρια της.

Αποφασισα κ φτιαξαμε κ τα μελομακαρονα που ζηταγε τοσο καιρο, πολυ ωραια γινανε κ ενα κεικ με κομματακια σοκολατας κ γλασο σοκολατας.

Και του χρόνου Τζένη.

Χτες εφτιαξα γεμιστα με ρυζακι κ μια σπανακοτυροπιτα κ με λιγο σπανακι που εμεινε εφτιαξα λιγο σπανακορυζο για σημερα για τα μικρα.Εψησα κ λιγο κοτοπουλο για μενα κ εκοψα κ σαλατα.Ααα εφτιαξα κ μπισκοτα βουτυρου που τα κοψαμε με τα μικρα με χριστουγεννιατικα κουπατ κ τα γεμισα με μαρμελαδα φραουλα κ βερυκοκο.

Γενικά όλες τις προηγούμενες μέρες έφτιαξες τέλεια και πολλά φαγητά αλλά και γλυκά. Δεν έχω λόγια. Χίλια μπράβο.

Καλημερούδια! Πάλι δε μαγείρεψα, έχω ψαρόσουπα από προχθές και καλαμαράκια τηγανητά από χθες που μου έστειλε η πεθερά μου. Το'χω γαϊδουρίσει το ξέρω:oops:... αλλά μαγείρεψα για τη Γεωργία μου μοσχαρόσουπα.

Ούτε κι εγώ θα μαγείρευα, αν είχα την ποσότητα και τα είδη των δικών σου φαγητών.

Καλημέρα κι απο μενα!

Γεια σου Φωτεινή.

Κορίτσια, ανήμερα τα Χριστούγεννα το μεσημέρι, λόγω γιορτής του μικρούλη μου λέω να κάνω ένα τραπέζι για 15 άτομα περίπου.

Επειδή όμως αυτή η περίοδος για μένα είναι πολύ δύσκολη στην δουλειά πείτε καμία ιδέα για το τι να φτιάξω.

Το κυρίως μάλλον θα είναι αρνάκι που θα το στείλω στον φούρνο να μου το ψήσει στην λαμαρίνα. Από εκεί και πέρα πέιτε ιδέες για συμπληρωματικά πιάτα και ορεκτικά. Το μόνο που θέλω είναι να είναι εύκολα και γρηγορα στην παρασκευή τους καθώς ο χρόνος που θα έχω είναι περιορισμένος!

Θέλει σκέψη το πράμα.

Το αρνάκι που είπες είναι και νόστιμο με σίγουρη επιτυχία στο φούρνο και πάνω απ' όλα ξεκούραστο, αφού θα το προσέχει άλλος.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις έτσι κι αλλιώς μια γέμιση που κάνουμε στη γαλοπούλα (χωρίς να έχεις απαραίτητα το πουλερικό) την οποία μετά την κατσαρόλα τη βάζεις σε ένα ταψάκι να πάρει χρώμα και γεύση φούρνου. Έτσι θα υπάρχει κάτι στο κλίμα του χριστουγεννιάτικου μενού.

Ρύζι με ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα όπως δαμάσκηνα, βερίκοκα.

Θα προτείνω βέβαια και το αγαπημένο μου χοιρινό με δαμάσκηνα και βερίκοκα.

Τρίχρωμο ρύζι (χρωματισμένο με καρότο, σπανάκι και κάρι). Το βάζεις σε φόρμα του κέικ, βάζοντας στη σειρά κάθε χρώμα για να σχηματιστούν τρεις φαρδιές στήλες.

Χοιρινό με σέλινο που είναι παραδοσιακό της Ελλάδας για τις μέρες.

Κόκορα μακαρονάδα επίσης παραδοσιακό των γιορτών.

Λαχανοντολμάδες επίσης παραδοσιακό.

Κοτόσουπα ή σούπα γαλοπούλας βελουτέ για πρώτο πιάτο.

Κολοκυθόσουπα.

Χοιρινό με μέλι και ξηρούς καρπούς.

Κρεατόπιτα.

Σαλάτες που να περιέχουν αρκετά πράσινα (ρόκα, σπανάκι, λόλα, λόλο ρόσσο κλπ) με στοιχεία χριστουγεννιάτικα όπως κουκουνάρι, ρόδι, κάστανα κλπ.

Ορεκτικά θα πρότεινα φέτες ζαμπόν σε σχήμα χωνάκι γεμισμένες με ορεκτικά όπως ρώσικη, πατατοσαλάτα κλπ.

Προσούτο σε χωνάκι με γέμιση από μπαλάκια πεπονιού και αχλαδιού

Ντοματάκια μικρά ή πομοντόρια γεμιστά με τυρί κρέμα.

Τώρα που κατέβηκα προς τα κάτω και διάβασα τα προτεινόμενα της Τζένης να πω ότι συμφωνώ απολύτως κι ότι μου αρέσουν πολύ αυτά που προτείνει.

Σας διαβάζω αλλά δε μπορώ να γράφω συχνά...λόγω των χεριών:-( και η φυσιοθεραπεία ακόμα δεν έχει αποδώσει... οπότε έχω μέλλον ακόμα!

Κρίμα βρε Νίνα, μας στενοχωρείς τώρα. Εύχομαι να γίνεις καλά το συντομότερο για να μην υποφέρεις.

Χτες τελικά έφτιαξα τη πρώτη δόση μελομακάρονα... βγήκαν πολύ μυρωδάτα και νόστιμα, αλλά και πολύ αφράτα... τόσο πολύ που μόλις μέλωσα μερικά, δε πιάνονται... διαλύονται στο χέρι... οπότε η επόμενη δόση θα πρέπει να την κάνω πιο μικρά και χοντρά.

Και του χρόνου Νίνα. Η φωτογραφία τους με κάνει να θέλω να τα φάω όλα. Γεια στα χέρια σου.

Την επόμενη φορά δοκίμασε να τα ψήσεις λίγο παραπάνω για να μη λασπώνουν στο σιρόπιασμα και διαλύονται.

Ξέχασα να σας πω μέσα σε όλα αυτά, τσίμπησα και ένα κρυωματάκι...ο λαιμός χάλια και συνάχι μπόλικο... ευτυχώς δεν έχω πυρετό.

Έτσι είναι, ενός κακού μύρια έπονται. Εγώ αυτό το έχω νιώσει στο πετσί μου. Δέκα, δέκα μου έρχονται οι δυσκολίες. Περαστικά σου σε όλα Νίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Για σήμερα δεν μαγείρεψα αφού έιχα στο ψυγείο και λαχανόρυζο αλλά και φασολάκια από τις προηγούμενες μέρες.

Δεν κάθησα όμως, σιδέρωσα 2 πλυντήρια και με περιμένουν ακόμη 3!

Έχω απλωμένα 2 πλυντήρια ακόμη που μέχρι άυριο θα στεγνώσουν οπότε όπως καταλαβαίνεται το σαββατοκύριακο προβλέπεται να γίνει της ... σιδερώστρας!!!

Γεια σας κορίτσια.

Γειά σου Εβιράκι!

Έχω και ευχάριστα νέα να σας πω. Πήγαμε στην πνευμονολόγο το πρωί με την Εβιρίνα και δεν της βρήκε τίποτα. Της έκανε ένα τεστ εισπνοών σε μια καμπίνα με ένα σωλήνα από τον οποίο ανέπνεε με διαφορετικό ρυθμό και δεν βρήκε κανένα απολύτως πρόβλημα. Την ακροάστηκε επίσης, και δεν ακουγόταν τίποτα.

Απλά μου είπε να κάνουμε υπομονή και να περιμένουμε να περάσουν ακόμα κι αυτές οι μύξες που έχει τώρα και ο βήχας που επιμένει. Μόλις μας τα είπε αυτά η γιατρός κόντεψα να τη φιλήσω από τη χαρά μου.

Μπράβο βρε Εβιράκι μου! Ησύχασες τώρα! Επίμονη ίωση αλλά τουλάχιστον δεν άφησε κατάλοιπα!

Αααχ, να 'ταν κι άλλες μανούλες έτσι να μαθαίνουν ευχάριστα νέα από τους γιατρούς των παιδιών τους!!!!!!!!!! :-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(

Μακάρι να γινόταν αυτό! Θέλει μεγάλη δύναμη να αντιμετωπίσεις τα άσχημα νέα... :(

Εβιράκι μου ευχαριστώ για τις ιδέες που μου δίνεις! Τις έχω σημειώσει και μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας θα καταλείξω στο τι θα φτιάξω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Παρασκευη και 13 σημερα!

Αγγελικη μου θα σου εγραφα κι εγω αλλα με καλυψαν οι προλαλληλασες που εγραψαν καταπληκτικες ιδεες. Αληθεια Τζενη πες συνταγη για ζαμπονοκασεροπιτα.

Νινα μου πολλα περαστικα και φροντισε να μην κουραζεσαι. Τα μελομακαρονα σου δειχνουν υπεροχα. Αμα σας πω τη δικη μου παραξενια; Τα μελομακαρονα μου αρεσουν πριν το μελωμα σαν μπισκοτα. Γενικα δεν μου αρεσουν τα σιροπια βεβαια

Εβιρακι ωραια τα νεα σας απο την πνευμονολογο. Άντε να ηρεμησετε λιγουλακι κι εσεις. Εχεις μεγαλο δικιο στην κουβεντα που ειπες...

Σημερα αν δεν κανω λαθος γιορταζει η Λουκια. Ελενη μου να χαιρεσαι τη ζουζουνα σου και να την δεις οπως επιθυμεις, γερη σαν τα ψηλα βουνα!

Σημερα θα κανω χοιρινες πανσετες στο φουρνο. Βρηκα στο ιντερνετ και μια συνταγη για μπισκοτα χωρις αυγα και λεω να τη δοκιμασω μεσα στο ΣΚ για τον μικρο μου για να νοιωθω σιγουρη γιατι τον λυπαμαι οταν γεμιζει κοκκινιλες.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Επιτελους Παρασκευη!!!!

Εβιρακι μου τελεια τα νεα για την Εβιρινα μας!! Παρα πολυ χαρηκα μπραβοοοο!!! Υπομονη τωρα κ θα περασει!! Τουλαχιστον ησυχασατε οτι δεν εχει τιποτα !Εχεις δικιο σε αυτο που λες , μακαρι ολες οι μανουλες παντα ευχαριστα νεα να ακουμε για τα παιδακια μας, μακαρι να μην αρρωσταινε κανενα! Ωραιο κ το φαγακι σου γιαμι γιαμι!!! Η μεγαλη Εβιρινα ποτε σου θα ερθει πανω?

Αγγελικη μου μου εχει τυχει κ μενα αυτο με τις πατατες μια φορα κ ηταν αηδια.Αφου θα κανεις ομως πατατες φουρνου ειναι περιττη η πατατοσαλατα .Το ιδιο κ η μακαρονοσαλατα αν κανεις το σουφλε.Να σου πω την αληθεια εγω με το αρνακι κ μονο τζατζικι κ μουσταρδα να εχω ειναι οτι καλυτερο!!

Η ζαμπονοκασεροπιτα ειναι παρα πολυ ευκολη κοριτσια κ σε οποια γιορτη κ να την εχω κανει η τραπεζι ειναι το πιταο που εξαφανιζεται πρωτο.Στα γεννεθλια του Νικολα μου το καλοκαιρι ειχε εξαφανιστει πριν κατσουμε στο τραπεσι κ δυο ταψια να ειχα παλι θα εφευγε.

Ζαμπονοκασεροπιτα

1 πακετο φυλλα σφολιατας( 2 φυλλα εχει μεσα)

6-8 φετες ζαμπον ( τοσες περιπου χρειςζονται για να καλυφθει η σφολιατα)

600 γρ κασερι τριμμενο η μισο μισο με καποιο αλλο κιτρινο τυρι εγω βαζω μισο μισο με γκουντα η κ λιγο ρεγγατο μεσα

λιγη σααλτσα ντοματας ( απλη ντοματα κρεμμυδι βασιλικο οπως κανουμνε για πιτσα)

Βουτυρωνουμε ενα πυρεξ η ταψι μακροστενο κ στρωνουμε το ενα φυλλο σφολιατας.ΑΠο πανω απλωνουμε μια στρωση σαλτας ντομάτας.Βαζουμε το ζαμπον οπως ειναι σε φετες η μια διπλα στην αλλη ετσι ωστε να καλυψουμε ολη την επιφανεια της σφολιατας κ απο πανω ριχνουμε το τριμμενο τυρι.Βαζουμε κ το αλλο φυλλο,λαδωνουμε η βουτυρωνουμε λιγο , χαραζουμε σε κομματια κ ψηνουμε γυρω στα 45 λεπτα.Εγω ψηνω παντα πιτες κ ψωμια στις αντιστασεις πανω κατω στην πρωτη θεση του φουρνου μετροντας απο κατω κ ετσι κανουν ωραιο πατο κ ροδιζουν ο ωραια.Στην αρχη ψηνω για 10 λεπτα στο φουλ 250 βαθμους κ μετα αλλη 30-35 λεπτα στους 200 αλλα καθε φουρνος διαφερει.

Αν εχετε κ σουσαμι πασπαλιστε πριν το ψησιμο ταιριαζει πολυ.

Επισης φτιαχνω κ πολυ ωραια κοτοπιτα ειτε με σφολιατα παλι ειτε με την συνταγη που σαν ειχα δωσει για την ζυμη κουρου.

Βρζουμε το στηθος απο ενα μεγαλουτσικο κοτοπουλο μαζι με ενα κρεμμυδι κ ελαχιστο αλατι κ λαδακι κ μετα το ξεψαχνιζουμε. Σε ενα τηγανι βαθυ η κατσαρολα ρηχη τσιγαρισζουμε λιγο ενα κρεμμυδι τριμμενο με λιγο λαδι (βαλτε αν εχετε κ λιγο βουτυρο η βιταμ παιρνει ωραια γευση) .Μετα ριχνουμε μεσα κ το κοτοπουλο κ 4-5 φετες μπεικον κομμενες σε κομματακια μια μικρη κονσερβα μανιταρια σε φετες ( αν μας αρεσουν)κ λιγο μοσχοκαρυδο κ τα φερνουμε ολα μαζι 2-3 βολτες.Αποσυρουμε την κατσαρολα κ οταν κρυωσει λιγο χτυπαμε μια μικρη κρεμα γαλακτος με 2-3 αυγα κ τα ανακατευουμε.Τελος ριχνουμε μεσα κ λιγο ρεγγακτο περιπου 200 -250 γρ κ ανακατευουμε.Αν θελετε βαζετε λιγο αλατι επιπλεον η κ πιπερακι. Κοριτσια γινεται φανταστικη!

Φωτεινη μου κ εσυ θα καλομαγειρεψεις σημερα πωωωω λατρευω πανσετουλες!! Καλα θα κανεις κ θα φτιαξεις τα μπισκοτακια για τον μικρουλη σου. Ωραια ειναι κ αυτα με την κανελα κ το χυμο πορτοκαλιου αλλα δεν ξερω ηλικιακα αν κανει μηπως του κατσει βαρια η κανελα.

Στα μαγειρικ αμου τωρα σημερα μαγειρεψα απλα κ ταπεινα φασολακια φρεσκα κ εριξα μεσα κ πατατουλες κ κολοκυθακια.

Χρονια πολλα στην Λουκια που γιορταζει! Ελενη να την χαιρεστε!!

Νομιζω κ ο Στρατος γιορταζει σημερα ε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όπως ήδη γνωρίζεται αν όχι όλες, οι περισσότερες, πριν από 25 μέρες περίπου, ο Ραφαηλάκος , ο θησαυρούλης της Δώρας μας, έγινε αγγελούδι και τώρα πιά είναι κοντά στον Θεό, προσέχοντας τους γονείς του από ψηλά...

Σκεφτήκαμε λοιπόν να συγκεντρώσουμε κάποια χρήματα και το ποσό που θα μαζευτεί να γίνει δωρεά στο " Χαμόγελο του Παιδιού " κατόπιν επιθυμίας της Δώρας μας.

Θεωρήσαμε λοιπόν σωστό να σας το πούμε κι εδώ, που συμμετείχε η Δώρα μας, και όσες επιθυμείτε να συμμετέχετε σε αυτήν την δωρεά.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όπως ήδη γνωρίζεται αν όχι όλες, οι περισσότερες, πριν από 25 μέρες περίπου, ο Ραφαηλάκος , ο θησαυρούλης της Δώρας μας, έγινε αγγελούδι και τώρα πιά είναι κοντά στον Θεό, προσέχοντας τους γονείς του από ψηλά...

Σκεφτήκαμε λοιπόν να συγκεντρώσουμε κάποια χρήματα και το ποσό που θα μαζευτεί να γίνει δωρεά στο " Χαμόγελο του Παιδιού " κατόπιν επιθυμίας της Δώρας μας.

Θεωρήσαμε λοιπόν σωστό να σας το πούμε κι εδώ, που συμμετείχε η Δώρα μας, και όσες επιθυμείτε να συμμετέχετε σε αυτήν την δωρεά.

Καλησπέρα κι από εμένα...

δυστυχώς μπήκα να γράψω για κάτι πολύ πολύ δυσάρεστο.. το ποσό που σκεφτήκαμε να δώσει η καθεμία, όποια θέλει και μπορεί,ανέρχεται στα 20 ευρώ.. θεωρούμε πως είναι μια κίνηση, τουλάχιστον σεβασμού, προς τη μνήμη αυτού του μικρού αγγελουδιού...

Συμμετείχα πολύ παλιότερα εδώ, στο μαγειροκαφέ, και η αλήθεια είναι πως έχω περάσει καλά με τις κοπέλες, σχηματίζοντας μια παρέα δεμένη... τώρα βέβαια, έχοντας χάσει επαφή, ζητώ συγγνώμη από τα νεότερα κορίτσια-μέλη, επειδή δεν σας γνωρίζω... θα ηθελα να χαιρετήσω και την παλιοσειρά και να σας στείλω μια μεγάλη αγκαλιά και φιλάκια : ΑΓΓΕΛΙΚΗ2, ΕΒΙΡΙ, ΑΡΝΙΚΟΛ, ΦΩΤΕΙΝΗ....

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτήκαμε λοιπόν να συγκεντρώσουμε κάποια χρήματα και το ποσό που θα μαζευτεί να γίνει δωρεά στο " Χαμόγελο του Παιδιού " κατόπιν επιθυμίας της Δώρας μας.

Καλησπέρα κι από εμένα...

δυστυχώς μπήκα να γράψω για κάτι πολύ πολύ δυσάρεστο.. το ποσό που σκεφτήκαμε να δώσει η καθεμία, όποια θέλει και μπορεί,ανέρχεται στα 20 ευρώ.. θεωρούμε πως είναι μια κίνηση, τουλάχιστον σεβασμού, προς τη μνήμη αυτού του μικρού αγγελουδιού...

θα ηθελα να χαιρετήσω και την παλιοσειρά και να σας στείλω μια μεγάλη αγκαλιά και φιλάκια : ΑΓΓΕΛΙΚΗ2, ΕΒΙΡΙ, ΑΡΝΙΚΟΛ, ΦΩΤΕΙΝΗ....

Γεια σου Μεταξία μου. Κι εγώ σου στέλνω μια αγκαλιά και τα φιλιά μου.

Κορίτσια μου είναι συγκινητική η κίνηση που κάνετε στη μνήμη του Ραφαήλ. Του παιδιού που όλες αγαπήσαμε μέσα από τα γραφόμενα ενός αγαπημένου μας μέλους της Δώρας μας. Το αγοράκι-θησαυρός που μας έκανε όλες να λυγίσουμε με το χαμό του.

Ο Ραφαηλάκος θα ζει πάντα και στις δικές μας τις καρδιές. Ο Χριστός τον έχει πάρει στην αγκαλιά του και ζει την αιώνια ζωή στον παράδεισο. Αυτός ο μικρούλης γνώρισε την ύψιστη τιμή από τον Κύριό μας κι έλαβε το μεγαλύτερο βραβείο που θα μπορούσε να λάβει άνθρωπος. Το βραβείο της αιώνιας ζωής στον παράδεισο.

Στέλνω από το μαγειροκαφέ τα θερμά μου συλλυπητήρια στη Δώρα και τον άντρα της κι εύχομαι ο Θεός να τους προσέχει, να τους δίνει δύναμη και να τους έχει καλά στην υγεία τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...