Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

      εμένα πάντως ο εργοδοτουλης μπυ θέλει να με πληρώσει χαχαχα με έχει πάρει 3 φορες να με ρωτήσει αν θα με πληρώσει και ποτέ, του στυλ και τι δε θα πληρώνεσαι εσυ πια; άμα θες πλήρωσε με του ειπα δεν εχω θέμα  χαχαχα

      Ε δεν έχεις γεννήσει ακόμα γι'αυτό ΧΑ ΧΑ !!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

Zimarouli να σε ενημερώσω ότι δενυπάρχει ομοιπαθητική για την θεραπεία του θυρεοειδή.Η θυροξίνη (Τ4 ή όποια άλλη μάρκα σου προτείνει ο γιατρός) είναι θεραπεία υποκατάστασης, δηλαδή δεν είναι φάρμακο αλλά η ορμόνη που δεν παράγει σε επαρκεί ποσότητα ο αδένας, ή καθόλου σε όσους έχουν κάνει ολική αφαίρεση.Και γι αυτό λέγεται θεραπεία υποκατάστασης.

Το αν θα είσαι υπερ. ή υποθ. θα σου το πεί ο γιατρός σου μόνο.Οπως επίσης και η ερμεινία των εξετάσεων σου θα γίνει μόνο απο αυτόν.Να ξέρεις πως καμία περίπτωση δεν είναι ίδια και όπως σου ξαναείπα μην ακολουθήσεις εναλλακτική θεραπεία γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και θα μπείς σε περιπέτειες.

Anagg πως είσαι σήμερα?Τα μουδάσματα είναι απο το ασβέστιο, μην ανησυχείς.Παίρνεις συμπλήρωμα ασβεστίου?Εχεις τα φιλιά μου και την αγάπη μου.

Φιλιά σε όλους και καλή Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!!!!

Zimarouli, οταν η TSH ειναι πανω απο το ανωτατο οριο της φυσιολογικης τιμης, εχουμε υποθυρεοειδισμο. Ενω οταν ειναι κατω απο το κατωτατο οριο της ΦΤ εχουμε υπερθυρεοειδισμο.

Σε ατομα που εχουν βγαλει τον αδενα, η τιμη της TSH θα πρεπει να ειναι πολυ κοντα στο 0 (μηδεν).

Αννα, ακομη δε βγηκες απο το νοσοκομειο???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τι κάνετε ελπιζω όλοι καλά.

georgiamami έχω βγει από την κλινική την πέμπτη αλλά δεν αισθάνομαι καλά.τα μουδιάσματα ειδικά στο πρόσωπο και το κεφάλι είναι έντονα παρόλο που αύξησα το ασβέστιο και κάποιες φορές νιώθω σαν να ζαλίζομαι, με συγχωρεις που δεν απαντησα στην ερώτηση σου για fb νωρίτερα, αλλά τι είναι δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τι κάνετε ελπιζω όλοι καλά.

georgiamami έχω βγει από την κλινική την πέμπτη αλλά δεν αισθάνομαι καλά.τα μουδιάσματα ειδικά στο πρόσωπο και το κεφάλι είναι έντονα παρόλο που αύξησα το ασβέστιο και κάποιες φορές νιώθω σαν να ζαλίζομαι, με συγχωρεις που δεν απαντησα στην ερώτηση σου για fb νωρίτερα, αλλά τι είναι δεν καταλαβαίνω.

Ενημερωσες τον γιατρο σου για τα μουδιασματα????

Αν ναι τι σου απαντησε???? Εγω δεν ειχα μουδιασματα και δεν χρειαστηκε να παρω καθολου ασβεστιο. Συνεπως δεν γνωριζω τι μπορει να σημαινουν.

FB = facebook.

Ξερεις να διαβαζεις προσωπικα μηνυματα στο parentscafe????

Οι υπολοιποι, πως περνατε το τριημερο????? Ελπιζω να ξεφυγατε απο την ρουτινα και να πηγατε εκδρομουλες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Anagg να ενημερώσεις άμεσα τον γιατρό σου για τα μουδιάσματα.Εκτός απο ασβέστιο παίρνεις και βιτ D?Αύξησε την δόση τόσο του ασβεστίου όσο και της βιτ D και φάε τυρί (το κίτρινα τυριά έχουν πολύ ασβέστιο, η παρεζάνα έχει το περισσότερο) και γιαούρτι!

Μην ανησυχείς θα διορθωθεί σε λίγες μέρες.

Εμένα ο γιατρός μου αφαίρεσε 2 παραθυρεοειδείς και δυστυχώς μου έμεινε μόνιμος υποπαραθυρεοειδισμός.Παίρνω 2 χάπια βιτ D την ημέρα και ελέγχω συχνά το ασβέστιό μου.

Επίσης να ξέρεις αν νοιώσεις πιο έντονα μουδιάσματα και σε άλλα σημεία του σώματος, πάρε μια χάρτινη σακούλα και ανέπνεε μέσα ή μείωσε όσο μπορείς την αναπνοή σου και φυσικά να είσαι ήρεμη!Θα σε βοηθήσει πολύ!

Πολλά φιλιά και περιμένουμε τα νέα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!Annag πως εισαι σημερα?Τι σου ειπε ο γιατρος?Εμενα την πρωτη εβδομαδα μετα την εγχειρηση μου εδιναν 3 χαπια ασβεστιου των 1000 μιλιγκραμ το καθενα,καθημερινα.Το επομενο διαστημα και για δυο μηνες,μειωνονταν η δοση του ασβεστιου,μεχρι να αρχισουν να λειτουργουν οι παραθυρεοειδεις.Εσυ ποσα μιλιγκραμ παιρνεις την ημερα?Σου ειπε ο χειρουργος αν σου αφαιρεσε τους παραθυρεοειδεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

georgiamami έχω fb και δυστυχώς δεν ξέρω πως να διαβάσω προσωπικό μύνημα.

mary ο γιατρός μου αφαίρεσε δύο παραθυροείδείς από ότι μου είπε.

sonia μου είπε να παίρνω κι εγώ 3 των 1000 αλλά το σάββατο αναγκάστικα να πάρω 6 και χθες και σήμερα από 4, αύριο θα πάω να με δει και θα τον ρωτήσω τι θα γίνει.

επίσης αύριο θα πάρω και την βιοψία και με πιάνει λίγο κρύος ιδρώτας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

georgiamami έχω fb και δυστυχώς δεν ξέρω πως να διαβάσω προσωπικό μύνημα.

mary ο γιατρός μου αφαίρεσε δύο παραθυροείδείς από ότι μου είπε.

sonia μου είπε να παίρνω κι εγώ 3 των 1000 αλλά το σάββατο αναγκάστικα να πάρω 6 και χθες και σήμερα από 4, αύριο θα πάω να με δει και θα τον ρωτήσω τι θα γίνει.

επίσης αύριο θα πάρω και την βιοψία και με πιάνει λίγο κρύος ιδρώτας.

Annag,σου ευχομαι αυριο να εχεις καλα αποτελεσματα!Μολις θα γυρισεις ενημερωσε μας !!Μην αγχωνεσαι,ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σε όλους

μόλις γράφτηκα και ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος..

Διάβασα αυτό το τόπικ τυχαία ψάχνοντας τι δεν πρέπει να κάνω πριν την θεραπεία ιωδίου που θα κάνω σε 25 περίπου μέρες.

μου είχε πει η γιατρός μου όχι θαλασσινά και όχι ιωδιούχα αλλά με την τελευταία λέξη τώρα που το ψάχνω έχω ένα θέμα.τι δεν πρέπει να τρώω δηλαδή?αλάτι??

σας ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

μόλις γράφτηκα και ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος..

Διάβασα αυτό το τόπικ τυχαία ψάχνοντας τι δεν πρέπει να κάνω πριν την θεραπεία ιωδίου που θα κάνω σε 25 περίπου μέρες.

μου είχε πει η γιατρός μου όχι θαλασσινά και όχι ιωδιούχα αλλά με την τελευταία λέξη τώρα που το ψάχνω έχω ένα θέμα.τι δεν πρέπει να τρώω δηλαδή?αλάτι??

σας ευχαριστώ πολύ..

καλησπερα ειμαι ο nikos21 απο Αθηνα..

εκανα θεραπεια με ιωδιο 131,στις 30 μαρτη...

ο γιατρος μου ειχε κοψει το Τ4 για 20 μερες και φαγητο οχι αυγα και ψαρια και γενικα θαλασσινα ,το αλατι δεν εχει προβλημα,ιωδιουχα θα εννοεις το ιωδιο που βαζουμε οταν κοβουμε το χερι μας,αυτο απαγορευεται αυστηρα.

τρως απο ολα τα αλλα οτι θες,μην αγχωνεσαι...καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

μόλις γράφτηκα και ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος..

Διάβασα αυτό το τόπικ τυχαία ψάχνοντας τι δεν πρέπει να κάνω πριν την θεραπεία ιωδίου που θα κάνω σε 25 περίπου μέρες.

μου είχε πει η γιατρός μου όχι θαλασσινά και όχι ιωδιούχα αλλά με την τελευταία λέξη τώρα που το ψάχνω έχω ένα θέμα.τι δεν πρέπει να τρώω δηλαδή?αλάτι??

σας ευχαριστώ πολύ..

ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ!ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!ΒΑΖΕ ΛΕΜΟΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΩΣ ΟΥΤΕ ΤΥΡΙ ΑΛΜΥΡΟ ΟΥΤΕ ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΛΑΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ!ΤΡΩΓΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΡΟΦΕΣ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΕΣ ΣΠΙΤΙΚΑ ΚΑΙ.......ΑΝΑΛΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΙΩΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι ο nikos21 απο Αθηνα..

εκανα θεραπεια με ιωδιο 131,στις 30 μαρτη...

ο γιατρος μου ειχε κοψει το Τ4 για 20 μερες και φαγητο οχι αυγα και ψαρια και γενικα θαλασσινα ,το αλατι δεν εχει προβλημα,ιωδιουχα θα εννοεις το ιωδιο που βαζουμε οταν κοβουμε το χερι μας,αυτο απαγορευεται αυστηρα.

τρως απο ολα τα αλλα οτι θες,μην αγχωνεσαι...καλο βραδυ.

ΑΑΑΑΑΑ ΡΕ ΤΥΧΕΡΕ!!!!!ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΕΣΕΝΑ????ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΟΨΕΙ!!!!!:?::!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

μόλις γράφτηκα και ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος..

Διάβασα αυτό το τόπικ τυχαία ψάχνοντας τι δεν πρέπει να κάνω πριν την θεραπεία ιωδίου που θα κάνω σε 25 περίπου μέρες.

μου είχε πει η γιατρός μου όχι θαλασσινά και όχι ιωδιούχα αλλά με την τελευταία λέξη τώρα που το ψάχνω έχω ένα θέμα.τι δεν πρέπει να τρώω δηλαδή?αλάτι??

σας ευχαριστώ πολύ..

Kαλησπέρα!!!Καλώς ήρθες!!!!!Πρώτα από ολά μην αγχώνεσαι!!!!Εγώ έκανα την θεραπεία τον Απρίλιο!!Λοιπόν η δίαιτα πρέπει να είναι αρκετά προσεκτική για να μπορέσει ο οργανισμός να δεχτεί καλά το ιώδιο και να έχει όσο τον δυνατόν σωστά αποτελέσματα!!!Για τουλάχιστον 15 ημέρες δεν θα πρέπει να τρώς αλάτι όπως σου είπαν, ψάρια, λαχανικά που βρίσκονται μέσα στην γη (πχ πατάτες), έως ένα ποτηράκι γάλα την ημέρα!!Από ότι μπορώ να καταλάβω είσαι πολύ του ψαριού και λίγο του κρέατος!!ε??Δυστυχώς είναι κρεατοφαγική!!Εγώ τι έκανα!!Ξέχασα τα προοιόντα του σουπερμάκετ έχουν όλα αλάτι!!ακόμα και τα δημητριακά!!!Επίσης και το ψωμί του εμπορίου έχει αρκετο αλάτι!!!Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο!!!Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...