Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Βγαινουν καμμια 25αρια αλλα ηταν μικρα τα σχεδια που εκανα. Σε ποια περιοχη εισαι και βρεχει?

Σ ευχαριστω πολυ θα τα φτιαξω μαλλον το σκ...Θεσσαλια ο καιρος δεν ειναι καλος εδω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα κοριτσακια κ καλη εβδομαδα να εχουμε χωρις απροοπτα !!

Ιωαννα μου συπμασχω! Ενως κακου μυρια επονται ! Πως να μην σε πιασει πανικος βρε κοριτσι το ενα μετα το αλλο αλλα τελος καλο ολα καλα !! Για την κουζινα μην αγχωθεις κ παραγγειλεις αμεσως, δεν ξερω αν θυμασαι την διαφορα που βρηκε ο συζυγος τις προαλες που μου ειχε καει κ εμενα το μεγαλο το ματι στην κεραμικη ...

Εβιρακι μου τι αλλο ειλικρινα θα ακουσουμε για τους γερμαναραδες !!! Ελεος μικρο κοριτσι δεν το σεβαστηκε !! Μη πω κ τιποτα αλλο τωρα ...

Φωτεινη μου νομιζω πως ο γιος μου με την κορη σου εχουν τα ιδια γουχια !! Πηρε φωτια η κουζινα σας ε;

Αγγελικη μου τυχερη που εισαι που εχεις κ τα ταπερακια της πεθερας καμια φορα κ ξεκουραζεσαι λιγο !!! Κ εγω το Σαββατο τελιωσα με το στρωσιμο κ στολισανε τα παιδια !!

Αστερακι το κρυο μην το φοβασαι καλο ντυσιμο κ βολτιτσα !!

Καλως ηρθατε κ τα νεα κοριτσια !! Η πορτα καλε ειναι ανοιχτη εδω στο μαγειροκαφε μας,ολοι οι καλο χωρανε !!

Νινακι πως παει το κρυωμα; Συνηλθες λιγακι; Πως ηταν η ψαροσουπα με τα μικρα ψαρακια; Για μενα η πιο νοστιμη ειναι με πεσκανδριτσα !

Λιανα βροχη κ φασολαδα τελειος συνδιασμος !!!

Κοριτσια θελω τα φωτα σας. Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ψησω ταυτοχρονα ( αερρα;;;) αρνι με πατατες κ σε αλλο ταψι χοιρινο; σκεφτομαι για το τραπεζι για την γιορτη του μικρου που θα κανουμε το Σαββατο .Δεν μπορω να τα ψησω ξεχωριστα γιατι θελουν πολυ χρονο το καθε ενα κ μεχρι να γινει το ενα το αλλο θα κρυωσει πολυ κ δεν θα ειναι ωραιο.

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε μακαρονια με κιμα.Το βραδυ ειχα τραπεζι κ εκανα ρολο κοτοπουλο με πατατες,κοτσι χοιρινο,κεφτεδακια ,κανελονια με κιμα κ σαλατα.Για γλυκο μια τουρτα με πτι μπερ ,σοκολατα κ σαντιγυ.

Χτες φαγαμε κοτοπουλο που περισεψε κ εβρασα κ χορτα κ σημερα τα υπολοιπα κανελονια.Το βραδυ εκανα λουκανικοπιτακια κ τυροπιτακια κ σαλατα αναμεικτη.

Για αυριο για το σχολειο θα κανω τελικα κωκ στο ταψι.Πηρα 2 μεγαλα ταψια μιας χρησης κ θα τα κανω εκει.Θα στειλω κ πιατακια-κουταλακια κ μια χαρα,παλι καλα δεν εχουν θεμα οι δασκαλες.

Για αυριο εχω ετοιμασει σπανακι να κανω λαζανια.Τα εστειλε η μαμα μου απο το χωριο κ ελεγα να μην κανω παλι σπανακορυζο αφου ειχα κ την προηγουμενη βδομαδα . Στην αρχη τα προοριζα για πιτα αλλα μετα σκεφτηκα οτι πρεπει να φτιαξω κ αλλο φαγητο γιατι δεν την θεωρουν φαγητο οποτε λεω να τα κανω με λαζανια κ τυρια.

πολυ σουξε ο υγραντηρας,οπου σταθω κ οπου βρεθω ολοι υγραντηρα θελουν να παρουν

Link to comment
Share on other sites

Βρε Τζενη ολο μαγειρεματα και καλεσματα εχεις, ποτε καθεσαι λιγακι? Μηπως να πατησεις φρενο κι αντι για μαγειρεμα να παρεις τα παιδακια σου και τον αντρουλη σου για καμμια βολτα? Εγω κουραζομαι και μονο που το διαβαζω. Να σε πω χρυσοχερα? Λιγο ειναι. ευγε βρε κοπελα μου ζωη να χεις!

Οσο για τις εστιες εκανε επισκευη στην πλακετα 100?. Ασχημο αυτο το απροοπτο αλλα ευτυχως που δεν θα αγορασω αλλες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη μαγειροπαρεα σας διαβαζω και λίγουρευομαι χαχα, ειμαι ομως σε καραντίνα τωρα με φερμουάρ! Σημερα ειχα παστιτσιο που ειχε μεινει απο χθες, αυριο παλι κοτοσουπα της πεθερας θα ερθουν σπιτι...

Σημερα πηγαμε στο γιατρο και μαλλον θα μπω 9/12 να γνωριστούμε με την μπεμπουλα επιτελους. Αυριο θα κανω ενεση κορτιζόνης να ειμαστε ετοιμοι. Αχ δεν κρατιεμαι! Εσεις με καταλαβαίνετε σιγουρα οσες εχετε ηδη παιδακια.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια μου.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν φακές κι έφτιαξα κι ένα ορεκτικό αραβικό με κόκκινες πιπεριές και καρύδια που το λένε μουχαμάρα.

Νίνα τι κάνεις, πώς είσαι;

Εβίρι πέστροφες??? αχ τι ωραίο που ακούγεται!!

Είναι πολύ νόστιμες οι πέστροφες σε όλες τους τις εκδοχές.

Το παρεακι σας μου αρεσει πολυ, και υποσχομαι οταν το μωρο μας βγει απο τη ΜΕΝΝ να σας διαβασω αναλυτικότερα!

Σου εύχομαι να βγει το συντομότερο δυνατόν.

Εβίρι μου, η αλήθεια είναι ότι οι μετανάστες έχουν αυξηθεί από τότε που διαλύθηκε η ''ζούγκλα του Καλαι''... αστυνομευση, υπάρχει έντονη στο μετρό, τρόμαξαν οι Γάλλοι...τώρα για τους δρόμους...πονεμένο θέμα...στο κέντρο και στους μεγάλους δρόμους είναι κάπως καλά, αλλίμονο στα στενάκια και στις μακρινές γειτονιές.

Καταλαβαίνω. Κάτι ανάλογο γίνεται κι εδώ αλλά σε μικρότερο βαθμό αστυνόμευσης, τουλάχιστον στη Στουτγκάρδη που δεν είναι πρωτεύουσα.

Εμενα με δυσκολευει εδω που μενω η βροχη γιατι τα πιτσιρικια θελουν να συμπεριφερονται σαν την Πεππα: να χοροπηδανε σε καθε νερολακκο.

Χαχαχα είμαι σίγουρη ότι θα σκορπάν άφθονο γέλιο στους περαστικούς.

Χτες ειχαμε κρεατοπιτα και για σημερα παστιτσιο μια που η μαμα μου φτιαχει διαφορα για να στειλει στον αδερφο μου που γιορταζει αυριο (αν λήξει η απεργια των καραβιων).

Φωτεινή μου χρόνια πολλά να τον χαίρεσαι τον αδερφό σου.

Εβιρακι πωπω σκέφτομαι το σοκ του παιδιου :rolleyes:

Ναι πράγματι δεν ήξερε πώς να αντιδράσει.

Λοιπον κοριτσια ακουστε τι επαθα το Σαββατο................. αυτο ειχε αδειασει. Κατα τ αλλα καλα ειμαστε.

Θα μπορούσε να είναι σενάριο με καθημερινές προβολές και ατελείωτη πλοκή.

Και μη χειρότερα.

asteraki2014 κ εγω απο 2 μηνων την βγαζω εξω κ με κρυο καλα ντυμενη κ ο παιδιατρος μας υπερ ειναι.,,αλλα με βροχη δεν μπορω καθολου...μονο με το αυτοκινητο...κ εμενα μιλαει καθαρα κανει κ προτασεις μια χαρα...Εδώ που τα λέμε για να βγει κανείς βόλτα με τη βροχή θα πρέπει να εξασφαλίσει ότι δε θα γίνει μούσκεμα και δε θα γλιστρίσει στις λακκούβες με το νερό που σχηματίζεται. Μην κοιτάτε που λέω για τη Γερμανία, εδώ η βροχή πέφτει περίπου όπως το ψεκαστηράκι. Τις περισσότερες φορές μάλιστα για να καταλάβω ότι βρέχει θα πρέπει να κοιτάξω σε λάμπα με φως αν είναι νύχτα ή σε νερόλακκούς αν είναι μέρα.

Σ ευχαριστω πολυ θα τα φτιαξω μαλλον το σκ...Θεσσαλια ο καιρος δεν ειναι καλος εδω

Πολύ χαίρομαι που ενώνουμε με την παρέα μας πολλα μέρη της Ελλάδας (ε και του εξωτερικού).

Κοριτσια θελω τα φωτα σας. Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ψησω ταυτοχρονα ( αερρα;;:wink: αρνι με πατατες κ σε αλλο ταψι χοιρινο; σκεφτομαι για το τραπεζι για την γιορτη του μικρου που θα κανουμε το Σαββατο .Δεν μπορω να τα ψησω ξεχωριστα γιατι θελουν πολυ χρονο το καθε ενα κ μεχρι να γινει το ενα το αλλο θα κρυωσει πολυ κ δεν θα ειναι ωραιο.

Ναι αμέ και κοίτα τι θα κάνεις. Όταν το ψήσιμο θα φτάσει στο μισό χρόνο θα αλλάξεις θέση στα ταψιά και το πάνω ταψί θα το βάλεις κάτω ώστε να πάρουν ψήσιμο και τα δύο στην πλευρά που δεν περνάει εύκολα ο αέρας.

Για αυριο για το σχολειο θα κανω τελικα κωκ στο ταψι.Πηρα 2 μεγαλα ταψια μιας χρησης κ θα τα κανω εκει.Θα στειλω κ πιατακια-κουταλακια κ μια χαρα,παλι καλα δεν εχουν θεμα οι δασκαλες.

Κι εγώ θα σου στείλω τη διεύθυνσή μου. Υπολόγισέ με.

Οσο για τις εστιες εκανε επισκευη στην πλακετα 100?. Ασχημο αυτο το απροοπτο αλλα ευτυχως που δεν θα αγορασω αλλες

Ναι μεν είναι υπολογίσιμο το ποσόν, αλλά τουλάχιστον δεν είναι και υπέρογκο.

Σημερα πηγαμε στο γιατρο και μαλλον θα μπω 9/12 να γνωριστούμε με την μπεμπουλα επιτελους. Αυριο θα κανω ενεση κορτιζόνης να ειμαστε ετοιμοι. Αχ δεν κρατιεμαι! Εσεις με καταλαβαίνετε σιγουρα οσες εχετε ηδη παιδακια.

Με το καλό Βατομουράκι μου να το κρατήσεις στη ζεστή σου αγκαλίτσα. Έφτασαν τόσο σύντομα οι μέρες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πως τα περασατε; Εμεις ήρεμα. Στο σπιτι κανοντας καποιες δουλειες αλλά και γιατι απο χτες ξαναβρεχει.

Εβιρι αυτο που λές με τον καιρο και τους Γερμανους το ξέρω κι εγω γιατι οταν ημαστε μωρα οι γιατροι αλλά και ο απλός κοσμος ελεγαν στους δικους μου καθε μερα και με καθε καιρο το μωρο να το πας βολτα. Εμενα με δυσκολευει εδω που μενω η βροχη γιατι τα πιτσιρικια θελουν να συμπεριφερονται σαν την Πεππα: να χοροπηδανε σε καθε νερολακκο. Οσον αφορα αυτο που έλεγες για την υγρασια να σου πω οτι έχουν παρει αφυγραντηρα σχεδόν ολοι και αυτο που σχολιαζουμε μεταξυ μας είναι οτι ειναι πολύ ωραιο να πεφτεις να κοιμηθεις σε στεγνα σεντόνια. Φαντασου την κατασταση που ειχαμε. Το σπιτι μου ειναι και παραλιακο οπότε χειροτερευουν οι συνθηκες. Για τον γερμανο και τη μικρη Εβιρινα τι να σχολιασω. Εντελώς άλλη mentalitaet που λενε κι αυτοι αλλά η έλλειψη τρόπων να το πω; δεν δικαιολογειται.

θα ξερασω ομως!!! τι ανθρωποι.....βρωμιαριδες στο κοριτσακι μια σταλια......ουστ απο κει!!! σορρυ αλλα τα παιρνω με κατι τετοια!:evil::evil::evil:

Νινα πως παει το κρύωμα;

Αγγελικη ειδες μικρος που ειναι ο κοσμος;

Τζενη για το σχολειο φτιαξε ο,τι ειναι λιγοτερο μπελαλιδικο. Μα καλά να φτιαχνεις κι εσυ λερωμενα γλυκά; (δεν το λεει δηλαδη μονο η δικια μου)

Αστερακι περαστικά στη μαμα σου! Τι έπαθε η κακομοιρα τετοια εποχη!

Γιωτα πως ειναι οι μικρες;

τωρα καλα, με κολλησαν κιολας κ επειδη δεν εκανα πυρετο σηκωθηκα την κυριακη το πρωι με 3 ερπητες στα χειλια! ευχαριστω!

Ιωαννα τι νέα;

Βατομουρακι πως παει;

Εμεις το Σαββατο ειχαμε σπανακοπιτα μια που βρηκα σπανακι καλό και σε φυσιολογική τιμή (μέχρι να γινει το δικό μας αν γινει) κι τσιγαρισα και λιγο για σπανακορυζο που το φυλαξα στην καταψυξη να το εχουμε ετοιμο όποτε το θελήσουμε. Τα παιδια εφαγαν πατατες με αυγα. Χτες ειχαμε κρεατοπιτα και για σημερα παστιτσιο μια που η μαμα μου φτιαχει διαφορα για να στειλει στον αδερφο μου που γιορταζει αυριο (αν λήξει η απεργια των καραβιων). Εφτιαξα με τα παιδια και τα κουλουρακια της Ιωαννας που τα παραεψησα μου φαινεται λίγο αλλά και τρουφακια που ηθελαν.

εκανες κ εσυ αρκετα!

Φιλια

Καλημερα και καλη βδομαδα.

Εβιρι τον αφυγραντηρα τον εχω περιπου 2 μηνες, κανιε αρκετη δουλεια γιατι ειχα υγροποιησεις στους τοιχους. Με τα κρυα που περασαμε δεν ειδα ουτε σταγονα αλλα μεχρι τις 5 το πρωι ειχε γεμισει ο καδος, κρατησε φυσιολογικα επιπεδα υγρασιας, φαντασου οτι εφτανα και πανω απο 80% και τωρα ημουν στα 55 με 58%. Οσο για το ρευμα εκκαθαριστικος θα ερθει σε 2 μηνες για να σου πω. Το αλλο που εγραψες για την κορη σου αν το σχολιασω θα μπαναριστω για μερες.

Ναταλια καλως ηρθες οποτε μπορεις να μπαινεις να γραφεις κι εσυ

Βικυ δεν μπαινεις καθολου σφηνα, ολοι οι καλοι χωρανε και φυσικα μπορεις να γραφεις οποτε θες

Νινα πως παει το κρυολογημα?

Λοιπον κοριτσια ακουστε τι επαθα το Σαββατο. Ξεκιναω να μαγειρεψω, εχω δυο τηγανια με πατατες και ψαρακια και ξαφνικα βλεπω οτι δεν εχουν δυναμη τα ματια και τα φαγητα βραζουν αντι να τηγανιζονται. Εχω εστιες κεραμικες αυτονομες με touch κουμπια. Αρχιζουν λοιπον οι αριθμοι κι αναβοσβηνουν, τις κλεινω και ξανανοιγω τιποτα, αρχιζει και κανει η πλακετα ενα θορυβο και αυτο ηταν, παρεδωσαν πνευμα. Το φαγητο πεταχτηκε αφου δεν εγινε ποτε. Παω να παραγγειλω πιτσα και δεν εφτιαχναν γιατι ειχαν βλαβη. Ερχεται ο μαστορας περνει τις εστιες, με απογοητευει με αυτα που ειπε και φευγει. Περιμενω σημερα να με παρει να μου πει τα νεα. Παω το απογευμα να κανω ερευνα αγορας και οταν γυρναγα με το παιδι μενω με το αυτοκινητο. Εκει εβαλα τα κλαματα αλλα ηρεμησα γρηγορα γιατι πανικοβληθηκε το παιδι. Ερχεται η αδερφη μου παιρνει το παιδι και φωναζω οδικη κι ενα φιλο μου. Παει ο φιλος μου στο βενζιναδικο να παρει βενζινη μηπως ειχα μεινει απο αυτο και δεν ειχε βενζινη. Τελικα οντως ειχα μεινει απο βενζινη απλα ειχε κολλησε ιτο φλοτερ και δεν εδειχνε σωστη ενδειξη κι εκει που εγω νομιζα οτι ειχα αυτο ειχε αδειασει. Κατα τ αλλα καλα ειμαστε. Εχτες πηγα στη μανα μου με τα κατσαρολικα μου και εκανα φακες και κοτοπουλο με κρεμα γαλακτος και ρυζι και λιγα χορτα, να φαμε κανα 2 μερες μεχρι να δω τι θα κανω

καταρχην θα κανεις κανα ευχελαιο! σε μουτζωσαν βρε κοριτσι μου???? κ εγω θα εβαζα τα κλαματα δεν το συζητω!!!!

καλημερα κοριτσακια κ καλη εβδομαδα να εχουμε χωρις απροοπτα !!

Ιωαννα μου συπμασχω! Ενως κακου μυρια επονται ! Πως να μην σε πιασει πανικος βρε κοριτσι το ενα μετα το αλλο αλλα τελος καλο ολα καλα !! Για την κουζινα μην αγχωθεις κ παραγγειλεις αμεσως, δεν ξερω αν θυμασαι την διαφορα που βρηκε ο συζυγος τις προαλες που μου ειχε καει κ εμενα το μεγαλο το ματι στην κεραμικη ...

Εβιρακι μου τι αλλο ειλικρινα θα ακουσουμε για τους γερμαναραδες !!! Ελεος μικρο κοριτσι δεν το σεβαστηκε !! Μη πω κ τιποτα αλλο τωρα ...

Φωτεινη μου νομιζω πως ο γιος μου με την κορη σου εχουν τα ιδια γουχια !! Πηρε φωτια η κουζινα σας ε;

Αγγελικη μου τυχερη που εισαι που εχεις κ τα ταπερακια της πεθερας καμια φορα κ ξεκουραζεσαι λιγο !!! Κ εγω το Σαββατο τελιωσα με το στρωσιμο κ στολισανε τα παιδια !!

Αστερακι το κρυο μην το φοβασαι καλο ντυσιμο κ βολτιτσα !!

Καλως ηρθατε κ τα νεα κοριτσια !! Η πορτα καλε ειναι ανοιχτη εδω στο μαγειροκαφε μας,ολοι οι καλο χωρανε !!

Νινακι πως παει το κρυωμα; Συνηλθες λιγακι; Πως ηταν η ψαροσουπα με τα μικρα ψαρακια; Για μενα η πιο νοστιμη ειναι με πεσκανδριτσα !

Λιανα βροχη κ φασολαδα τελειος συνδιασμος !!!

Κοριτσια θελω τα φωτα σας. Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ψησω ταυτοχρονα ( αερρα;;;) αρνι με πατατες κ σε αλλο ταψι χοιρινο; σκεφτομαι για το τραπεζι για την γιορτη του μικρου που θα κανουμε το Σαββατο .Δεν μπορω να τα ψησω ξεχωριστα γιατι θελουν πολυ χρονο το καθε ενα κ μεχρι να γινει το ενα το αλλο θα κρυωσει πολυ κ δεν θα ειναι ωραιο.

ναι μπορεις, αλλα πρεπει να κανεις εναλλαγη των ταψιων πανω κατω για ομοιομορφο ψησιμο. στον αερα εννοειται!

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε μακαρονια με κιμα.Το βραδυ ειχα τραπεζι κ εκανα ρολο κοτοπουλο με πατατες,κοτσι χοιρινο,κεφτεδακια ,κανελονια με κιμα κ σαλατα.Για γλυκο μια τουρτα με πτι μπερ ,σοκολατα κ σαντιγυ.

Χτες φαγαμε κοτοπουλο που περισεψε κ εβρασα κ χορτα κ σημερα τα υπολοιπα κανελονια.Το βραδυ εκανα λουκανικοπιτακια κ τυροπιτακια κ σαλατα αναμεικτη.

μιαμ μιαμ!!! μου τρεξαν τα σαλια!

Για αυριο για το σχολειο θα κανω τελικα κωκ στο ταψι.Πηρα 2 μεγαλα ταψια μιας χρησης κ θα τα κανω εκει.Θα στειλω κ πιατακια-κουταλακια κ μια χαρα,παλι καλα δεν εχουν θεμα οι δασκαλες.

τελεια! να τον χαιρεσαι!

Για αυριο εχω ετοιμασει σπανακι να κανω λαζανια.Τα εστειλε η μαμα μου απο το χωριο κ ελεγα να μην κανω παλι σπανακορυζο αφου ειχα κ την προηγουμενη βδομαδα . Στην αρχη τα προοριζα για πιτα αλλα μετα σκεφτηκα οτι πρεπει να φτιαξω κ αλλο φαγητο γιατι δεν την θεωρουν φαγητο οποτε λεω να τα κανω με λαζανια κ τυρια.

πολυ σουξε ο υγραντηρας,οπου σταθω κ οπου βρεθω ολοι υγραντηρα θελουν να παρουν

Καλησπέρα στη μαγειροπαρεα σας διαβαζω και λίγουρευομαι χαχα, ειμαι ομως σε καραντίνα τωρα με φερμουάρ! Σημερα ειχα παστιτσιο που ειχε μεινει απο χθες, αυριο παλι κοτοσουπα της πεθερας θα ερθουν σπιτι...

Σημερα πηγαμε στο γιατρο και μαλλον θα μπω 9/12 να γνωριστούμε με την μπεμπουλα επιτελους. Αυριο θα κανω ενεση κορτιζόνης να ειμαστε ετοιμοι. Αχ δεν κρατιεμαι! Εσεις με καταλαβαίνετε σιγουρα οσες εχετε ηδη παιδακια.

με το καλο κοριτσακι!

Γεια σας κορίτσια μου.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν φακές κι έφτιαξα κι ένα ορεκτικό αραβικό με κόκκινες πιπεριές και καρύδια που το λένε μουχαμάρα.

Νίνα τι κάνεις, πώς είσαι;

εβιρι μου αισχος στον γερμαναρα που φερθηκε ετσι, σοκαρε το κοριτσακι.... η νοσοκομα που ηταν μαζι δεν μπορεσε να παρεμβει???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. σε λιγο τελειωνω το φαγητο , κοτοπουλο στον φουρο κ αυριο θα τηγανισω πατατες. (πολυ κουραση γενικως φανταστητε οτι με παιρνει ο υπνος πανω στο λαπτοπ!!!)

εμεις ειχαμε κυριακη παστιτισιο κ για σημερα εκανα κρεατοσουπα. αυριο κοτοπουλο με πατατες τηγανιτες, για τεταρτη φασολακια κ πεμπτη μουσακα

φιλακια σε ολες, καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν φακές κι έφτιαξα κι ένα ορεκτικό αραβικό με κόκκινες πιπεριές και καρύδια που το λένε μουχαμάρα.

Νίνα τι κάνεις, πώς είσαι;

Εβιρακι η μαμα μου ειναι απο Λιβανο! Λατρευω τη μουχαμαρα, μπαμπα γκανούζ και χουμους! Εχεις φιλους απο κει η απλα πειραματιστηκες?


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σε ολες !!

Φωτεινη να χαιρεσαι τον αδερφο σου!! Σημερα θα παρεις και τ αποτελεσματα ε? Αντε με το καλο

Βατομουρακι 3 μερες για την πιο γλυκια αγκαλια. Ολα καλα θα πανε, να μην αγχωνεσαι και οταν μπορεσεις να μπεις να μας πεις πως πηγαν τα πραγματα!

Γιωτα τετοια ωρα μαγειρευεις? Πως αντεχεις? Για τον ερπη βαλε καμμια κρεμα να μην σε ποναει

Εβιρι με το ψεκατηρι βγαινεις ανετα για βολτα, εδω πια οταν βρεχει ριχνει με το τουλουμι, που να βγεις εξω

Νινα συνηλθες καθολου?

Σημερα καθομαι σε αλλο ποστο και μετα θα παω στο γραφειο μου και αυριο παλι αλλου θα ειμαι, τους εξυπηρετω ολους και με βριζουν μετα αλλα εχω κι εγω θα τους την φερω, δηλωσα αδεια χωρις να το πω σε καμμια, εχω παρει εγκριση και οταν θα θελουν τα χριστουγεννα καποιες να φυγουν απλα δεν θα με βρουν εδω, βαρεθηκα πια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Χρόνια Πολλά στις/στους εορταζουσες/εορτάζοντες σήμερα!

Νίκο Χρόνια σου Πολλά! Να εισαι παντα δημιουργικός, να ομορφαινεις τις ζωες των μικρών παιδιών με υγεία πάνω απ'ολα!

Τζενάκι να χαίρεσαι τον μικρό σου! Πολύχρονος να ειναι! Να χαιρεσαι και τον παππου σας!

Τζενη μου είσαι φοβερή! Συμφωνώ με την Ιωάννα. Κάνεις και τόσα τραπέζια, έστρωσες και το σπίτι. Πότε να έρθω να μου κάνεις το τραπέζι; Οσο για το ψήσιμο με κάλυψαν τα υπόλοιπα κορίτσια. Μπορεις αλλά στη μέση θα αλλάξεις τη θέση των ταψιών και φυσικά με αέρα.

Ιωάννα ο νομος του Μερφυ σε μια ημέρα! Παλι καλά που δεν τα έπαιξες νωρίτερα! Ειχες ολα τα δίκια! Παλι καλά που φτιάχνεται η πλακέτα γιατί πιστεύω οτι οι νέες εστίες θα ήταν ακριβότερες.

Γιωτα νωρίς νωρίς μας έγραψες; Κουραση ε; Χαίρομαι που είστε καλύτερα. Και το μενου σου ωραιο και ισορροπημένο.

Αγγελική μια χαρά είναι και η σίτιση από την πεθερα! Ψησατε παλι ε; Με κάνετε και ζηλευω.

Αστερακι μια χαρα ειναι το αστερακι σου. Ειναι σε πολύ ωραια φάση! Υπομονη τωρα για τη μαμα.

Βατομουρακι με το καλό! Βοηθεια σας η Αγια Άννα!

Εβιρι μου ευχαριστω για τις ευχες. Οσον αφορά τα γουρουνάκια μου: πέρσι τα Χριστουγεννα ειχε παει η κορη με τη νονα της να παρουν γαλοτσακια. Ηταν ενα κοριτσακι διπλα της που ειχε παει με τη μαμα της και δοκιμαζε κι εκεινο. Όταν τη ρωτησε λοιπον τη δικη μου η νονα της αν τη βολευουν οι συγκεκριμένες γαλοτσες που βουταει στους λάκκους με τα νερα γυρναει το αλλο κοριτσακι στη μαμα του και της λεει "μαμα το κοριτσακι μπορει και πηδαει σε λακκους!!!" με ενα παραπονο στο βλεμμα οτι εκεινη δεν την αφήνουν.

Λιαννα εβρεχε σε εσας χτες ε; Σε εμάς ειναι συνηθισμένο. Θεσσαλία πηγα για διακοπές το καλοκαιρι και περασαμε πολύ ωραια.

Εμεις χτες και σημερα παστιτσιο. Εφτιαξε η μαμα μου διαφορα για τον αδελφο μου αλλά τελικα λογω της απεργίας των καραβιών θα μεινουν εδω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χρόνια Πολλά σε όλους όσοι γιορτάζουν σήμερα!

Νίκο μας, πολύχρονος να είσαι! Να είσαι πάντα δημιουργικός και να σκορπάς χαμόγελα στα παιδιά!

Φωτεινή κι εσύ να χαίρεσαι τον αδερφούλη σου!

Σήμερα ο μικρός δεν έχει σχολείο γιατί η δασκάλα του θα παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο. Ούτε και αύριο θα έχουν γιατί έχουν εκλογές... μιά χαρά του έκατσε!

Το μενού μας σήμερα το επιμελείται η πεθερά μου. Θα φτιάξει γιουβαρλάκια που αρέσουν στον μικρό.

Ελπίζω να μπορέσω να μπω και πιο μετά για σχολιασμό γιατί πήζω λιγάκι...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!

δυος φορες εγραψα κ τα εχασα !!

Χρονια πολλα σε ολους κ ειδικα στο μιοναδικο αγορι της παρεας , Νικο παντα επιτυχιες !!

βατομουρακι εφτασε η ωρα, αντε με το καλο !

Φωτεινη η πεππα το γουρουνακι κ ο αδερφος της ο τζωρτζ ! Μικρα πραγματακια που κανουν τα παιδακια μας χαρουμενα !!!

Αγγελικη καλο κουραγιο με την δουλεια !! Μια χαρα ο μικρος !!!

Ιωαννακι κ λιγα τους εκανες αλλα γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος !

Νινακι πως εισαι;

Εβιρακι μου παντα με ενα καινουριο φαγακι θα μας ερθεις, η μεγιστη χρυσοχερα !

Κοριτσια τα ταψια οκ θα τους αλλαξω θεση, να ρωτησωκ κ κατι ακομα,πρεπει να εχουν συγκεκριμενο βαθος πχ ενα βαθυ κ ενα ριχο η δεν παιζει ρολο; μπορω μνα βαλω 2 βαθεια στην 1η κ 3η θεση αρχιζοντας απο κατω οπως γραφει το μανουαλ οτι πρεπει να ψηνουμε στον αερα; εγω βασικα τα κουλουρακια οταν τα ψηνω στον αερα βαζω κ τα δυο ταψια ριχα.

Σημερα λαζανια με κιμα, αυριο δεν ξερω τι να κανω ....πφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...