Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

επειδη το τοπικ μιλαει για επιβιωση σε περιοδο κρισης,ας σκεφτουμε κ το ενδεχομενο,οτι η παροχη του ρευματος ισως δεν ειναι 24ωρες το 24ωρο!!οποτε καταψυχτες ψυγεια θα υποφερουν κ μαζι κ τα αποθηκευμενα μας.κουακερ κ μουσλι ακομη κ με νερο δινουν κατι θρεπτικο στον οργανισμο μας

Σώπα βρε Κουφετού!Λες να φτάσουμε σε τέτοιο σημείο;

Θα γυρίσουμε πολλές δεκαετίες πίσω,αν γίνει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ξερω βρε κοριτσι μου.ομως εαν ειδατε πριν λιγες μερες εναν απο τους βλακες (δεν θυμαμε πως τον λεγαν)που καναν συμβουλιο οι κορυφαιοι η ελιτ των πλουσιων,ειπε οτι η χρεωκοπια της ελλαδας ειναι αναποφευκτη κ θα γινει το πολυ σε 12 μηνες,το ειδε καμια σας στις ειδησεις το χα δει!!!το πολυ δυσκολο παντος θα ειναι τους 2-3 πρωτους μηνες που θα γινει ο χαμος μετα θα μπουμε σιγασιγα σε μια κατασταση που θα βγαλουμε ακρη(χωρια)(μπαξες)(εξωτερικο)(καμια κοτουλα)(κανα κατσικακι για το γαλα των παιδιων και τους αντρες μας να τα φυλαν)


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη το τοπικ μιλαει για επιβιωση σε περιοδο κρισης,ας σκεφτουμε κ το ενδεχομενο,οτι η παροχη του ρευματος ισως δεν ειναι 24ωρες το 24ωρο!!οποτε καταψυχτες ψυγεια θα υποφερουν κ μαζι κ τα αποθηκευμενα μας.κουακερ κ μουσλι ακομη κ με νερο δινουν κατι θρεπτικο στον οργανισμο μας

Εγώ δε διαφωνώ καθόλου με αυτό το σκεπτικό. Μάλιστα, επειδή έχουμε την ίδια σκέψη, είχα αγοράσει κάποια γκαζάκια (φιάλες), όταν γνωστό σούπερ μάρκετ είχε προσφορά 3+1 δώρο. Σε ένα τέτοιο γκαζάκι μαγειρεύεις κιόλας ή ζεσταίνεις νερό που μπορεί να χρειαστεί για πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Η επιβίωση στην κρίση εκτός από οικονομικό,μπορεί να έχει και ψυχολογικό χαρακτήρα.Αυτή ήταν μια από τις πρώτες σκέψεις μου,όταν άνοιξα το θεματάκι.

Η ανταλλαγή ιδεών και απόψεων μπορεί να βελτιώσει και την ψυχολογία μας.

Επειδή ωστόσο η διατροφή και η περίθαλψη έρχονται πρώτες στη λίστα των αναγκών,γι' αυτό είναι και από τα πρώτα θέματα που θα πρεπει να μας απασχολήσουν.

Ο άντρας μου βέβαια λέει ότι σε εποχές ανάγκης χάνονται τα συναισθήματα και οι ευαισθησίες,οι ψυχικές ανάγκες μας,ακριβώς επειδή γιγαντώνονται οι φυσικές ανάγκες...

Ελπίζω να μην φτάσουμε σε τετοιο σημείο...Αν κι ο περιστέρης λέει ότι είναι κι αυτό μια πραγματικότητα που την βιώνουμε εδώ και καιρό

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι μαζί με τα λεφτά μας να μη χάσουμε και την ανθρωπιά μας. Ας μην ξεχάσουμε ότι, όσες δυσκολίες κι αν πέρασαν οι Έλληνες, όσους πολέμους, φτώχεια, πείνα, αρρώστιες, πάντα μοιράζονταν με το διπλανό τους, πάντα στέκονταν αλληλέγγυοι, πάντα είχαν ανθρωπιά κι ευαισθησία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δε διαφωνώ καθόλου με αυτό το σκεπτικό. Μάλιστα, επειδή έχουμε την ίδια σκέψη, είχα αγοράσει κάποια γκαζάκια (φιάλες), όταν γνωστό σούπερ μάρκετ είχε προσφορά 3+1 δώρο. Σε ένα τέτοιο γκαζάκι μαγειρεύεις κιόλας ή ζεσταίνεις νερό που μπορεί να χρειαστεί για πλύσιμο.

περιστερακι μας συμφωνω απολυτα με τον αντρα σου.ηρθε ο αδερφος μου προχτες κ μου ειπε οτι το πρωι στην δουλεια του ηταν ενας πελατης που ειπε τωρα εχω να ταισω τα παιδια μου,ψιλοκρυωνουν οκ.οταν δεν θα χω να τα ταισω θα σπαω πορτες κ θα μπαινω μεσα στα σπιτια κ θα ζηταω οτι εχουν.....ακραιο το ξερω ουτε να το σκεφτω εγω ομως εαν δεν το κανω εγω κ εσυ θα το κανουν αλλοι.

εβιρι εγω σκεφτομαι να παρω δυο ματια υγραεριου κ φιαλες εχει η πεθερα μου στο χωριο δυο θα παρω κουζινακια θα παρω την μια....αν κ κατι μου λεει οτι θα μετακομισουμε εκει


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε διαφωνώ καθόλου με αυτό το σκεπτικό. Μάλιστα, επειδή έχουμε την ίδια σκέψη, είχα αγοράσει κάποια γκαζάκια (φιάλες), όταν γνωστό σούπερ μάρκετ είχε προσφορά 3+1 δώρο. Σε ένα τέτοιο γκαζάκι μαγειρεύεις κιόλας ή ζεσταίνεις νερό που μπορεί να χρειαστεί για πλύσιμο.

Θυμάμαι όταν στα παιδικά μου χρόνια,πήγαινα στο χωριό που μεγάλωσε η γιαγιά μου,όπου σε ένα ύψωμα είχε ο αδερφός της μια αγροικία.

Πρωτόγονη κατάσταση...

Ανέβαιναν εκεί τα καλοκαίρια,αφήνοντας το χωριό,όπου η ζέστη ηταν αποπνικτική,για να δροσίζονται

Ρεύμα δεν υπήρχε,τουαλέτα επίσης

Νερό από το πηγάδι

Μαγείρεμα σε φούρνο με ξύλα και σε γκάζι

Η γιαγιά μου,ας είναι καλά εκεί που είναι,μάζευε τα εγγόνια όλα και μας ψυχαγωγούσε τα Σαββατοκύριακα του καλοκαιριού,αλλά μέναμε και περισσότερο διάστημα.

Αρχές και μέσα δεκαετίας του '80

Ηταν η τρελή μας διασκέδαση

Ζήσαμε για λίγο μια ζωή που δεν την είχαμε φανταστεί ποτέ

Φυσικά δεν υπήρχε τότε ο κίνδυνος αλλοδαπών...

Ο Θεός κι ο γείτονας παραδίπλα,μέσα στην ερημιά

Ανάβαμε φωτιά με ξύλα και τηγανίζαμε πατάτες,ψήναμε ψωμι στον ξυλόφουρνο πάνω στα συκόφυλλα,πλενόμασταν στην σκάφη με νερό από το πηγάδι...Κρέας και τυροκομικά ή ψάρια μας έφερναν μέρα παρα μέρα οι γονείς μας...

Κάποτε όμως ζούσαν έτσι οι άνθρωποι

Και η γιαγιά μου το πρόλαβε αυτό

Για εμάς ήταν μια περιπέτεια στη φύση...Με παιχνίδι,παραμύθια από την γιαγιά,εξερευνήσεις...Αχ είχαμε κι ενα κρεβάτι φτιαγμένο από κλαδιά πάνω σε ενα τεραστιο δεντρο...Και τσακωνόμασταν ποιος θα πρωτοκοιμηθεί εκεί...Αλλά ήταν τεραστιο και εμείς μικρά και μας χωρούσε όλους...

Αν αυτό όμως γίνει η ζωή μας θα είναι τραγικό

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα ειναι τραγικη αλλαγη θα ειναι μια αλλαγη.αυτο να σκεφτεσε.εγω προλαβα μικρο κοριτσι την μανα μου να πλενει με καζανια κ σκαφη τα ρουχα!!το θυμαμε.θα εγκληματιστουμε.μονο εμφυλιος μην ερθει λεει η μανα μου.τωρα αυτα ειναι τα χειροτερα σεναρια,κ εγω ελεγα οτι δεν θα αποθηκευσω γτ θα μου ριξει την ψυχολογια γτ θα ειναι σαν να αποδεχομαι τα χειροτερα ομως πρεπει να ημαστε λιγο προνοητικες γτ εχουμε παιδια.κ αν δεν γινει τπτ κ περασει ο καιρος αυτα που δεν εχουμε ανγκη ας τα δωσουμε σε πολυ φτωχες οικογενεις τπτ δεν θα παει χαμενο


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι μαζί με τα λεφτά μας να μη χάσουμε και την ανθρωπιά μας. Ας μην ξεχάσουμε ότι, όσες δυσκολίες κι αν πέρασαν οι Έλληνες, όσους πολέμους, φτώχεια, πείνα, αρρώστιες, πάντα μοιράζονταν με το διπλανό τους, πάντα στέκονταν αλληλέγγυοι, πάντα είχαν ανθρωπιά κι ευαισθησία.

Αυτό ακριβώς...

Ανθρωπιά κι αξιοπρέπεια...

Αν και έχω την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια,μας είχαν μυήσει σε μια νοοτροπία αναξιοπρέπειας, η οποία αφορούσε όλους τους τομείς της ζωής μας...Από το φαγητό και το ντύσιμο,την διασκέδαση,τον τρόπο σκέψης μέχρι την συμπεριφορα μας και τις σχεσεις μας με τους άλλους ανθρώπους

Δεν λέω ότι είχαμε πέσει όλοι σε αυτήν την παγίδα

Αλλά η υπερπροβολή του υπερκαταναλωτισμού και της ευτέλειας,που ωστόσο προβαλλόταν ως επιβεβλημένη πολυτέλεια,μας επηρέαζε όλους

Είχε διαμορφωθεί ένας "κώδικας"δήθεν μοντερνιάς του τύπου "έτσι κάνουμε στους γάμους","έτσι κάνουμε στις βαφτίσεις""έτσι πάμε διακοπές" κοκ

Οποιος παρεκκλινε από αυτό το κατεστημένο αντιμετωπιζόταν κάπως...

Τωρα λοιπόν που αυτοί οι "κώδικες"και παντός είδους κλισε σπάνε,ήρθε η στιγμή να αναθεωρήσουμε πολλά και να βρούμε την ουσία

Μακάρι να βγούμε από όλο αυτό περισσότερο σοφοί και ολοκληρωμένοι

Αλλά με αξιοπρέπεια...

Φοβάμαι τόσο πολύ μην την χάσουμε

Link to comment
Share on other sites

Κουφετάκι και Εβίρι,μιας και σας διαβάζω στο καφέ των Μυστηρίων και έχω προβληματιστεί με πολλά θεματα που συζητάτε εκεί,πιστεύω να καταλαβαίνετε το νόημα του προηγούμενου ποστ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κουφετάκι και Εβίρι,μιας και σας διαβάζω στο καφέ των Μυστηρίων και έχω προβληματιστεί με πολλά θεματα που συζητάτε εκεί,πιστεύω να καταλαβαίνετε το νόημα του προηγούμενου ποστ...

δεν εχει κουμπι με λαικ χααχαχαχαχ!!!!μερα με την μερα περιστερακι σκεψη με την σκεψη οχι ολα μαζι γτ θα τρελαθουμε,και πανω απο ολα ενωμενοι!!;)


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το θέμα της αποθήκευσης τροφίμων,ο άντρας μου μου είπε σήμερα "Τρόφιμα θα υπάρχουν,λεφτά δεν θα έχουμε να τα πάρουμε.Μην πάρεις τίποτα"

Μα με αυτό το σκεπτικο θα φτιάξω την αποθηκη τροφίμων

Για να υπάρχει κάτι να φάμε όταν δεν θα υπάρχει ρευστό

Κι ας λέει ο,τι θέλει ο άντρας μου...Μπροστά μας θα τα βρούμε

Ετσι κι αλλιώς πάντα έχω το ντουλάπι με τα τρόφιμα γεμάτο και δεν περιμένω να μου τελειώσει κάτι για να το αντικαταστήσω

Θα ετοιμάσω λοιπόν έναν άλλο χώρο μέσα σε κάποιο ντουλάπι της κουζίνας όπου θα αρχίσω να παίρνω ένα-ένα κάποια είδη τροφίμων με μακρά ημερομηνία λήξης

πχ μια σειρά οσπρίων(φασόλια, φακές,ρεβίθια,φάβα,γίγαντες),άφθονα ζυμαρικά και πακέτα ρύζι για διάφορες χρήσεις

Ενα από το καθένα για αρχή αρκεί.Θα πάρω ντοματοχυμούς,φρυγανιές,παξιμάδια,αλεύρι,ζάχαρη...

Φυσικά δεν τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια μου για να κάνω μεγάλες αγορές...Αλλά αφού στο ντουλάπι και στην κατάψυξη υπάρχουν αρκετά τρόφιμα, θα περιορισω τις αγορές στο σούπερ μάρκετ στα αναλώσιμα(γιαούρτι,φρεσκο γάλα,τυρί)και θα ψωνίσω μόνο είδη για την αποθήκη.Και σιγά σιγά θα προσθέτω.Εστω κι ενα μικρό απόθεμα,που μπορεί να μας καλύψει για ενα ή δυο μήνες θα μας βοηθήσει,με την προϋπόθεση να ανανεώνεται

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κουμπι με λαικ χααχαχαχαχ!!!!μερα με την μερα περιστερακι σκεψη με την σκεψη οχι ολα μαζι γτ θα τρελαθουμε,και πανω απο ολα ενωμενοι!!;)

Ναι βρε Κουφετού μου!!:lol:

Συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

τα οσπρια αποθηκευονται -γτ τωρα εχει κρυο οκ το καλοκαιρι θα μπαμπουριασουν-μεσα σε μαξιλαροθηκες κ ψηλα σε τσιγκελια εαν ειναι μεγαλες ποσοτητες πηρε μια ξαδερφη μου τσουβαλια απο ρυζια χυλοπιτες οσπρια κ αυτη την συμβουλη της εδωσε ο μπαρμπας που τα χε.ουτε εμας μας περισσευουν.καθε φορα που ψωνιζουμε ας δινουμε κ 20-30ευρο για κατι εξτρα!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...