Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

evilial μια χαρά είναι τα αποτελέσματα, και μην ανησυχείς, και τα πρηξίματα θα φύγουν με τον καιρό. Εύχομαι μόνο καλά αποτελέσματα από εδώ και πέρα! :)

Καλησπέρα κι από εμένα. Τώρα που τελείωσε ο αδελφός μου την διαδικασία του ιωδίου θα ήθελα να πω τα εξής: Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να τονίσω πόσο πολύ με βοήθησε αυτό το forum, οι ιστορίες και συζητήσεις με παλαιότερα μέλη. Έβαλα σε μια τάξη τις σκέψεις μου, αντιλήφθηκα καλύτερα τις διαδικασίες που ακολουθούνται όσο αφορά στη θεραπεία, μπόρεσα να αντιληφθώ καλύτερα τα όσα μου λένε οι γιατροί και φυσικά πήρα δύναμη και κουράγιο από όλους εσάς.

Εν ολίγοις τα πράγματα με τη θεραπεία του αδελφού μου εξελίχθηκαν κάπως έτσι: ο υποθυρεοειδισμός πέρασε χωρίς συμπτώματα και καταλαβαίνω ότι είμασταν τυχεροί αφού άλλα μέλη ξέρω καλά πόσο ταλαιπωρήθηκαν. Ακολούθησε το up take το οποίο έδειξε υπόλειμμα 3,6%, πράγμα που θεωρήθηκε καλό από τους γιατρούς, αν και θυμάμαι τη Νάγια σε παλιότερο μήνυμά της να αναφέρει μικρότερα ποσοστά σε περιπτώσεις άλλων μελών. Η δόση του ιωδίου που χορηγήθηκε ήταν 75 μιλικιουρί και ο εγκλεισμός διήρκεσε σχεδόν δύο εικοσιτετράωρα. Σήμερα πραγματοποιήθηκε και το ολόσωμο σπινθηρογράφημα το οποίο έδειξε απορρόφηση του ιωδίου στην εμπρόσθια τραχηλική χώρα που οφείλεται στο κολόβωμα. Ευτυχώς δεν έδειξε τίποτα άλλο! Νομίζω πως τα πράγματα εξελίχθηκαν καλά και θα ήθελα και τη γνώμη σας γι' αυτό.

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει, το πρήξιμο στο λαιμό θα αρχίσει να υποχωρεί τώρα με τη ρύθμιση της δόσης του χαπιού?

Χαίρομαι πολύ κάθε φορά που διαβάζω πως κάποιος έλαβε καλά αποτελέσματα και ελπίζω σύντομα να το αφήσουμε όλοι πίσω μας όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Xrysa ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να λαμβάνεις και εσύ πάντοτε καλά αποτελέσματα.

Αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ με τη σειρά μου κάποιο νέο μέλος θα χαρώ πολύ να δεχτώ ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκλεισε για αφαίρεση 22/12 με Κωστοπαν.Ηλ. σε κλινική στην Αθήνα.. Το κόστος είναι 2χιλ. Αφου την εξέτασε της είπε οτι εφοσον δεν ρυθμίστηκε τα πρωτα 2-3 χρονια έπρεπε να είχε ήδη αφαιρεθεί εδώ και 4 χρόνια. Το έχει 7 χρόνια. Μετά απλά θα παίρνει ενα χάπι αφού ρυθμιστεί η δόση.. Αυτά.... A πριν την επέμβαση κάνατε καρδιογράφημα?


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκλεισε για αφαίρεση 22/12 με Κωστοπαν.Ηλ. σε κλινική στην Αθήνα.. Το κόστος είναι 2χιλ. Αφου την εξέτασε της είπε οτι εφοσον δεν ρυθμίστηκε τα πρωτα 2-3 χρονια έπρεπε να είχε ήδη αφαιρεθεί εδώ και 4 χρόνια. Το έχει 7 χρόνια. Μετά απλά θα παίρνει ενα χάπι αφού ρυθμιστεί η δόση.. Αυτά.... A πριν την επέμβαση κάνατε καρδιογράφημα?

Πάντοτε πριν από κάθε εγχείρηση πραγματοποιείται μία σειρά εξετάσεων στο κάθε νοσοκομείο, περιλαμβάνουν κυρίως καρδιογράφημα, εξέταση αίματος και ούρων καθώς και ακτινογραφία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολους,

Μηπως εχε κανεις καποιο ονομα χειρουργου να συστησει για θεσσαλονικη? Ο κ. Γεώργιος Γκουτζαμάνης εχει βγει στην συνταξη και δεν χειρουργει πλεον μου ειπαν απο το ΑΧΕΠΑ και δεν μπορω να βρω καποια πληροφορια για προσωπικο ιατρειο. Ευχαριστω εκ των προτερων για τα ΠΜ. Ο αλλος γνωστος κυριος του Αγιου Λουκα που χρεωνει 8000+ αποκλειετε λογο οικονομικου.

Η μητερα μου εχει οζους και αντιδραστικους λεμφαδενες. Ο μεγαλος οζος αλλαξε συσταση και ειναι συμπαγης, κτλ.

Γνωριζετε αν ειναι καλυτερα, να παμε σε χειρουργο ενδοκρινων αδενων ή και γενικος μας κάνει? Πάμε στα τυφλα, αν και εχουμε ψαξει δεν βρηκαμε καποιον χειρουργο που να ειναι γνωστος με εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

gia exo hashimoto k ime egios k stis vitamines pou m exoun dosi iparxi selinio omos iparxi k iodio.. to iodio dn ine kako gia emena pou exo hashimoto?/

Γειά σου silvana. Είμαι και εγώ έγκυος και έχω και εγώ hashimoto. Δεν παίρνω σελήνιο, μόνο σίδηρο, μαγνήσιο, φολικό και ασβέστιο. Σε κάθε περίπτωση πρέπει πάντως να σε παρακολουθεί στενά ο ενδοκρινολόγος σου. Καλύτερα να απευθυνθείς σε εκείνον και να ενημερώσεις σχετικά και τον γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Ανακαλύψτε ποια θρεπτικά συστατικά βοηθούν στην ομαλή λειτουργία του θυρεοειδούς και σε ποιές τροφές θα τα βρείτε

Στις μέρες μας ο υποθυρεοειδισμός μαστίζει ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων, εκ των οποίων αρκετοί από αυτούς δεν το γνωρίζουν. Η νόσος του υποθυρεοειδισμού είναι 6 φορές πιο συχνή στις γυναίκες απ ότι στους άνδρες.

Σωματική και πνευματική νωθρότητα, ευαισθησία στο κρύο, δυσκοιλιότητα , δέρμα ξηρό και άγριο, ανεξήγητη αύξηση βάρους, είναι κάποιες από τις ενδείξεις ότι «κάτι δεν πάει καλά» με τον θυρεοειδή μας. Σε ιδιαίτερα προχωρημένα στάδια, το πρόσωπο είναι ωχρό και υπάρχει μια αύξηση του λίπους και πρήξιμο των βλεφάρων, τα μαλλιά είναι ξερά και τα φρύδια αραιώνουν, η γλώσσα είναι παχιά και μεγάλη, καθώς και η φωνή γίνεται βραχνή και αργή.

Μελέτες έχουν δείξει πως η κακή λειτουργία του θυροειδούς οφείλεται σε γενετική προδιάθεση, στο μολυσμένο περιβάλλον, στην υπερβολή ή στον αποκλεισμό ορισμένων τροφών από το διαιτολόγιό μας, σε συγκεκριμένα φάρμακα (όπως το λίθιο και η φαινιλοβουταζόνη) , καθώς και το υπερβολικό στρες.

Η επαρκής πρόσληψη ορισμένων θρεπτικών συστατικών μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην πρόληψη καθώς και στην αντιμετώπιση της αν βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο. Βέβαια σπουδαίο και σημαντικότατο ρόλο παίζει η φυσική δραστηριότητα σχεδόν σε καθημερινή βάση για τον πολύ απλό λόγο ότι αυξάνει την αιματική κυκλοφορία καθώς και συμμετέχει στην καλύτερη διαχείριση του σωματικού λίπους,

Οι τροφές και τα θρεπτικά συστατικά τα οποία συνεργούν στην καλή λειτουργία του θυρεοειδούς είναι:

Ιώδιο: Τρόφιμα όπως θαλασσινά και φύκια καθώς και το ελληνικό ιωδιούχο αλάτι μας είναι πηγές πλούσιες σε ιώδιο. Η σύνθεση των θυρεοειδικών ορμονών επηρεάζεται από το ιώδιο της τροφής. Η συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη είναι 150mg. Μια μέση δίαιτα περιλαμβάνει τροφές εμπλουτισμένες σε ιώδιο και προσφέρει 250-750mg ιωδίου καθημερινά. Προσοχή όμως πρέπει να δοθεί στις μεγάλες ποσότητες του ιωδίου καθώς δρά αρνητικά ( πάνω από 600 mcg την ημέρα) όταν γίνεται για μεγάλα χρονικά διαστήματα, καθώς μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη λειτουργία του θυρεοειδή.

Σελήνιο: Το σελήνιο συμβάλλει στη διατήρηση της σωστής ποσότητας θυρεοειδικών ορμονών στο αίμα και στους διάφορους ιστούς. Επίσης, ένζυμα τα οποία περιέχουν σελήνιο συμμετέχουν στην «αποτοξίνωση» του αδένα (ειδικά σε περιόδους στρες) και στην αποτελεσματική διαχείριση των αποθηκών ιωδίου στο σώμα. Πηγές: ξηροί καρποί, δημητριακά, μοσχάρι, αβγά, ψάρια, τόνος, καβούρια, αστακός.

Ψευδάργυρος: Η νόσος του θυρεοειδούς συχνά οδηγεί σε ανεπάρκεια του ψευδαργύρου. Πλούσιες πηγές είναι τα θαλασσινά, τα ψάρια, το συκώτι, το κρέας, τα αβγά, τα μανιτάρια και τα σύκα.

Τυροσίνη: Βρίσκεται στα ψάρια, στο κοτόπουλο, στα τρόφιμα ολικής αλέσεως (π.χ. δημητριακά), στα γαλακτοκομικά, στις μπανάνες, στα φασόλια και στους ξηροί καρπούς. Είναι ένα βασικό αμινοξύ που παίζει μεγάλο ρόλο στην παραγωγή των θυρεοειδών ορμονών.

Βιταμίνες: Το β-καροτένιο το βρίσκουμε στα πορτοκαλί-κίτρινα και κόκκινα φρούτα και λαχανικά, όπως το πεπόνι, το βερίκοκο και τη πιπεριά. Η βιταμίνη C βρίσκεται σε μεγάλη ποσότητα κυρίως στα εσπεριδοειδή, στις φράουλες και στους φυσικούς χυμούς. Η βιταμίνη Ε κυρίως στο ελαιόλαδο καθώς αποτελεί ιδιαίτερα σημαντικό αντιοξειδωτικά παράγοντα που προστατεύει τον θυρεοειδή από τις επιπτώσεις του οξειδωτικού στρές. Τέλος το σύμπλεγμα των βιταμινών Β συμμετέχουν στη διαδικασία της σύνθεσης της Τ4.

Τέλος τα λιπαρά της τροφής μας δεν πρέπει να ξεπερνούν το 30% τις συνολικής προσλαμβανόμενης ενέργειας της τροφής μας μέσα στη μέρα μας. Άτομα που υποφέρουν από υποθυρεοειδισμό πρέπει να αποφεύγουν στοιχεία όπως το φθόριο, το βρώμιο, και το χλώριο που μπορεί να προκαλέσουν την παρεμπόδιση των υποδοχέων ιωδίου του θυρεοειδή αδένα.

Για αυτό το λόγο, το λάχανο, τα φιστίκια, τα κουκουνάρια, τα προϊόντα σόγιας, τα ροδάκινα, τα αχλάδια, το μπρόκολο, το κουνουπίδι, τα λαχανάκια Βρυξελλών, το σπανάκι, οι πράσινοι σπόροι μουστάρδας και τα γογγύλια θα πρέπει να αποφεύγονται.

Η βιταμίνη D και το σελήνιο συνιστώνται για χρήση σε ασθενείς με υποθυρεοειδισμό. Γι αυτό προσπάθησε να καταναλώνεις γαλακτοκομικά , σκουμπρί, σαρδέλες, τόνος, κρόκος αβγού. Το σελήνιο (δημητριακά, κρέας και ψάρι) είναι ένα απαραίτητο στοιχείο για την παραγωγή των ορμονών του θυρεοειδούς, καθώς και για τη μετατροπή της θυροξίνης (Τ4) σε τριιωδοθυρονίνη (Τ3).

Τέλος, συμπληρώματα όπως η κανέλλα, το χρώμιο και το μαγνήσιο, δείχνουν να έχουν θετικές επιδράσεις σε άτομα με υποθυρεοειδισμό.

Διονύσης – Άδωνις Πάνος, Κλινικός Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, BSc. Επιστημονικός Υπεύθυνος Λόγω Διατροφής, Γλυφάδα, Ιδρυτικό μέλος Ελληνικής Διατροφολογικής Εταιρείας

news.pathfinder.gr

Πηγη: http://enallaktikidrasi.com/2013/05/oi-trofes-pou-agapaei-o-thireoeidis-sas/


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια... Να μπω στην παρέα σας; Αύριο έχω κλείσει για παρακέντηση και είμαι πάρα πολύ αγχωμένη. Διάβασα παραπάνω που λέγατε ότι είναι λεπτή η βελόνα και δεν πονάει περισσότερο από το αίμα, αλλά εγώ ζαλίζομαι και μόνο που βλέπω βελόνα και σε κάθε λήψη βάζω σαν μωρό τα κλάματα... Ωραία περίπτωση για αύριο. Θα την κάνω στην βιοϊατρική, ο γιατρός λέγεται Πετρόπουλος. Έχει αναφερθεί εδώ αλλά δεν έχω πετύχει σχόλιο. Δεν το έψαξα πολύ γιατί ανησυχώ και είπα να μάθω γρήγορα τι γίνεται. Ένας φίλος μου είπε ότι είναι σημαντικό να είναι πολύ καλός ο γιατρός, αλλά δεν ξέρω που αλλού μπορεί να πάει κανείς σε μία μόλις μέρα... Μια απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας εδώ είναι ότι μιλάτε για ψυχρούς και θερμούς όζους, σε εμένα δεν ανέφερε η γιατρός κάτι τέτοιο, πως το βλέπουμε αυτό; Εγώ έχω δύο όζους, έναν δεξιά κι έναν αριστερά, 31,7x15,7 χιλιοστά και 13,5x7χιλιοστά. Δεν γράφει όμως κάτι για θερμούς και ψυχρούς. Επειδή πρώτη φορά σήμερα μου μίλησε η γιατρός για όζους δεν είμαι σίγουρη ότι τα κατάλαβα όλα. Εμένα τους βρήκε ο γυναικολόγος μου και με έστειλε για υπέρηχο και αίματος και σήμερα μόλις πήγα στην ενδοκρινολόγο... Θα πάω μόνη μου γιατί ο άντρας μου θα πρέπει να μείνει με τα παιδιά. Νομίζετε ότι πρέπει να έχω κάποιον μαζί μου;

Link to comment
Share on other sites

La Gioconda καλως ηλθες στην παρεα μας.

Κατ΄αρχην....ψυχραιμια. Δε χρειαζεται να πανικοβαλεσαι. Εφοσον οι γιατροι που σε ειδαν σε εστειλαν για παρακεντηση, σημαινει οτι πρεπει να γινει παρακεντηση. Αρα θα την κανεις. Και εφοσον την προγραμματισες θα την κανεις και θα τελειωσεις με αυτη τη διαδικασια. Οσο για το θεμα φοβου βελονας...... η συμβουλη μου ειναι να σκεφτεσαι οτι ετσι πρεπει να γινει και να εισαι ψυχραιμη ωστε να ακολουθησεις σωστα τις οδηγιες του γιατρου. Εγω δεν εχω κανει παρακεντηση (εφτασα κατ ευθειαν στο χειρουργειο για αφαιρεση) αλλα πολλα μελη εχουν κανει και δεν πεθανε κανεις απο τη βελονα. :)

Η παρακεντηση λοιπον θα δωσει στοιχεια στους γιατρους σου για να αξιολογησουν καλυτερα την κατασταση σου.

Για την ωρα δε χρειαζεται να σου πω κατι αλλο.....

Κανε την παρακ/ση και ενημερωσε μας. Υπαρχουν πολλα μελη που μπορουν να σου λυσουν αποριες.

Καλα αποτελεσματα να εχεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Mona Lisa! :-)

Μην αγχώνεσαι καθόλου! Δεν πρόκειται να πονέσεις και αν φοβάσαι τη βελόνα, κλείσε τα μάτια. Δεν χρειάζεσαι άτομο μαζί σου εκτός αν θες παρέα. Ο Πετρόπουλος είναι ειδικός στις παρακεντήσεις και εγώ με αυτόν την έκανα.

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Ελπιζω να στε καλα! Εμεις καναμε την πρωτη μας αντιδραστικη λεμφαδενιτιδα (τουμπανο η περιοχη και με πονους), ο ΩΡΛ μας εδωσε αντιφλεγμονωδη κι αν δεν υποχωρησει το πρηξιμο θα παρουμε αντιβιωση! Αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...