Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Σπερμοδιάγραμμα - ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΚ.. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


jennyd

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!! Είμαι καινούρια στο forum, χαίρομαι όμως παρά πολύ που σας ανακάλυψα, γιατί είναι σχηματικό να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου και με άλλους που περνάνε τα ίδια :D… διαφορετικά δεν σε καταλαβαίνει κανείς!!!

Βέβαια τις ιστορίες που διάβασα εδώ τις έχω ακούσει από μια καλή φίλη που πέρναγε τον Γολγοθά 15 ολόκληρα χρόνια (με πρόβλημα δικό της) . Ξεκίνησε εξωσωματικές στα 23 κ τα κατάφερε στα 38 (μετά από 9 IVF, εξωμήτρια, χειρουργεία στις σάλπιγγες στο εξωτερικό κλπ). Σήμερα ο γιός της είναι 12 χρονών!!!!!! Οι γιατροί της το απέκλειαν την εποχή εκείνη για παιδί… κι όμως δεν το έβαλε κάτω!!!

Ξεκίνησε με Χασιάκο κ τελείωσε με Μαστρομηνά… Που να ήξερα ποσό προφητικά ήταν τα λόγια της 10 χρονιά πριν που μου τα εξιστορούσε… πόσο δίκιο είχε όταν μου έλεγε να ψαχτούμε όσο είμασταν μικρότεροι (τώρα είμαι 33)… αλλα που μυαλό… μας έφαγαν οι καριέρες!!! Τώρα που απολύθηκα :lol: κ ηρέμησα, ανακάλυψα ότι έρχεται κ η σειρά μου…

Χθες πήραμε τα αποτελέσματα από το σπερμοδιάγραμμα που κάναμε στο EMBRYOART μετά από σύσταση του Χασιάκου που είναι ο γιατρός μου. Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα (χαμηλή κινητικότητα κ περιεκτικότητα δηλ. 9000000 στα 20000000 που είναι το οριο), μας πρότεινε σπερματέγχυση ή IVF αν βιαζόμαστε, έδωσε κ θεραπεία στο αρραβωνιαστικό μου για 6 μήνες με 10-20 % επιτυχίας, αλλά θα την κάνει κ σε 3 μήνες επανάληψη σπερμοδιαγράμματος πιο αναλυτική. Αυτή τη φορά πρότεινε στο Αρεταίειο…

Τόσα χρόνια θεωρούσα ότι έχω εγώ θέμα λόγω πολυκυστικών, θα έπαιρνα μια θεραπεία όταν το αποφάσιζα κ θα έμενα έγκυος.. τα τελευταία χρόνια όμως κάπως διορθώθηκε ο κύκλος μου χωρίς αντισυλληπτικά!!! κ εγώ είμαι καθαρή…:lol:

Είχα ελεύθερη επαφή για 10 ολόκληρα χρόνια που είμαστε μαζί.. όταν το είπα στον γιατρό.. κουφάθηκε… με το δίκιο του..

Τώρα έχω αγχωθεί, κ εκεί που ήμουν στον κόσμο μου δεν βιαζόμουν ούτε για παιδί ούτε για γάμο, έχω αρχίσει να το θέλω πολύ, νομίζω ότι το 2012 θα είναι δύσκολη χρονιά με όλα αυτά κ τελικά καλύτερα που δεν δουλεύω..

Συγνώμη αν σας ζάλισα, άλλα είμαι από το πρώτο σοκ των αποτελεσμάτων κ θέλω να τα μοιραστώ με κάποιον αλλιώς θα τρελαθώ… κυρίως γιατί υποψιάζομαι τι με περιμένει……..:confused:

Επεξεργάστηκαν by CoffeeMaker
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχομαι ολα να πανε καλα! Ενταξει δε φταις..μην το λες ετσι!

Τι να κανουμε...ετσι ειναι η ζωη!

καποιες στιγμες της ζωης μας, βαζουμε καποιες αλλες προτεραιοτητες και δε σκεφτομαστε καποια αλλα, δεν μπορουμε να δουμε καθαρα !

Τωρα που απολυθηκες...και εφυγαν οι σκεψεις και οι πιεσεις της δουλειας το ειδες καθαρα!

αλλα κοιτα...μην πας στο αλλο ακρο!

Για ολα υπαρχουν θεραπειες....και αμα θελει ο Θεος..

ουτε να αγχωνεσαι ουτε τιποτα!

και δεν εισαι και καμμια γρια! 33 χρονων εισαι!!;)

Ολα καλα θα πανε! οσο δυσκολο και να ειναι, θα σκεφτεσαι το παιδακι που τοσο θελεις!

Ευχομαι ολα να σας πανε καλα και του χρονου τετοιες μερες να περιμενεις παιδι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ολα να πανε καλα! Ενταξει δε φταις..μην το λες ετσι!

Τι να κανουμε...ετσι ειναι η ζωη!

καποιες στιγμες της ζωης μας, βαζουμε καποιες αλλες προτεραιοτητες και δε σκεφτομαστε καποια αλλα, δεν μπορουμε να δουμε καθαρα !

Τωρα που απολυθηκες...και εφυγαν οι σκεψεις και οι πιεσεις της δουλειας το ειδες καθαρα!

αλλα κοιτα...μην πας στο αλλο ακρο!

Για ολα υπαρχουν θεραπειες....και αμα θελει ο Θεος..

ουτε να αγχωνεσαι ουτε τιποτα!

και δεν εισαι και καμμια γρια! 33 χρονων εισαι!!;)

Ολα καλα θα πανε! οσο δυσκολο και να ειναι, θα σκεφτεσαι το παιδακι που τοσο θελεις!

Ευχομαι ολα να σας πανε καλα και του χρονου τετοιες μερες να περιμενεις παιδι!

Σ ευχαριστω zoitsa για τα καλα λόγια, οκ δεν ειμαι γρια :lol:, εννοειται, αλλα ξερωότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο μειώνονταοι οι πιθανότητες, κ ο γιατρός μας απέκλεισε την φυσιολογική σύλληψη, ελάχιστες πιθανότητες εδωσε κ στην σπερματέγυση, άρα κάυμε θεραπεία μπας κ δυναμώσει λίγο το σπέρμα κ βουρ για εξωσωματική...

Μετά θα παίξει αν θα γ΄νει με ορμόνες ή σε φυσικό κύκλο...

Μήπως να ξεκινησω να μαζεύω ωάρια έχω 2-3 καβα στο 6μηνο που υπολογία ξεκινήσω?

Διάβασα πολλά χθες, ενημερώθηκα αλλα προβληματιστηκα, δεν θέλω να χάσω χρόνια απο ανευθυνότητα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συνομήλική μου jennyd, μην ανησυχείς όλα λύνονται. Αρχικά να σου πω πως τα τελευταία 2,5 χρόνια που ασχολούμαστε με το θέμα του παιδιού έχω ζήσει και μάλλον κάνει τα περισσότερα. Ως ομοιοπαθούσα,[ως προς το θέμα του συζύγου] μπορώ να σε βοηθήσω να μην κάνετε τα ίδια λάθη με μας και χάσετε πολύτιμο καιρό. Δεν είμαστε μεγάλες, αλλά στην αναπαραγωγή μετρά κάθε χρόνος. Μακάρι να είχα το μυαλό και τις γνώσεις που έχω τώρα.. Πες μας λίγα περισσότερα στοιχεία για το σύζυγο, ηλικία, τι άλλο έλεγε το σπερμ/μα ως προς την κινητικότητα, τις συγκολλήσεις, τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει... Με χαρά να σε βοηθήσω και χωρίς άγχος.


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ειναι ανευθυνοτητα!!

απλα δεν ησουν ετοιμη για να γινεις μανα!

τι σημαινει δηλαδη οτι επειδη δε σκεφτηκες το παιδι στα 25 σου πρεπεινα εχεις τυψεις?

δηλ αμα ειχες ενα παιδι τοτε καιτο μεγαλωνε η μανα σου θα ησουν καλα???:confused:

οχι βεβαια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα δεν ειναι ανευθυνοτητα!!

απλα δεν ησουν ετοιμη για να γινεις μανα!

τι σημαινει δηλαδη οτι επειδη δε σκεφτηκες το παιδι στα 25 σου πρεπεινα εχεις τυψεις?

δηλ αμα ειχες ενα παιδι τοτε καιτο μεγαλωνε η μανα σου θα ησουν καλα???:confused:

οχι βεβαια...

εννοω οτι εβλεπα οτι 10 χρονια ελευθερης επαφης δεν επαιζε κάτι κ αδιαφορουσα, επρεπε τουλαχιστον να ειχαμε κανει εξετασεις τοτε κ να ειμαστε ετοιμοι τωρα...

δεν θα μπορουσα να κανω παιδι στα 25-28, ουτε κατα διανοια.. δεν ηθελα με τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνομήλική μου jennyd, μην ανησυχείς όλα λύνονται. Αρχικά να σου πω πως τα τελευταία 2,5 χρόνια που ασχολούμαστε με το θέμα του παιδιού έχω ζήσει και μάλλον κάνει τα περισσότερα. Ως ομοιοπαθούσα,[ως προς το θέμα του συζύγου] μπορώ να σε βοηθήσω να μην κάνετε τα ίδια λάθη με μας και χάσετε πολύτιμο καιρό. Δεν είμαστε μεγάλες, αλλά στην αναπαραγωγή μετρά κάθε χρόνος. Μακάρι να είχα το μυαλό και τις γνώσεις που έχω τώρα.. Πες μας λίγα περισσότερα στοιχεία για το σύζυγο, ηλικία, τι άλλο έλεγε το σπερμ/μα ως προς την κινητικότητα, τις συγκολλήσεις, τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει... Με χαρά να σε βοηθήσω και χωρίς άγχος.

Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον, μπαρηγορει να ξερω οτι αντιμετωπιζουν κ αλλοι τα ιδια, ανταλλάσουμε αποψεις.. το σπερ/μα δεν το έχω στα χέρια μου, το έστειλαν με φαξ στον γιατρο απο το εμβρυοαρτ,θα το πάρω κ θα σου πω απο βδομαδα. το μονο που ξερω ειναι αυτο που αναφερω στο πρωτο ποστ.. βεβαια σε 3 μηνες μετα τα nolvadex θα κανει καιουριο κ κατακερματσμο dna.

Εσυ γιατι 2,5 χρονια? που εχασες χρονο?

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι εβλεπα οτι 10 χρονια ελευθερης επαφης δεν επαιζε κάτι κ αδιαφορουσα, επρεπε τουλαχιστον να ειχαμε κανει εξετασεις τοτε κ να ειμαστε ετοιμοι τωρα...

δεν θα μπορουσα να κανω παιδι στα 25-28, ουτε κατα διανοια.. δεν ηθελα με τιποτα!!!

Μα ακριβως...δεν ειχες το μυαλο σου εκει...

Δεν ειχες ποτε συνδιασει το θεμα ελευθερη επαφη-παιδι-προβλημα κυησης!

Πως να σε ερθει??

Ο εγκεφαλος δεν επεργαστηκε την πληροφορια αυτη!

Τωρα που δεν εχεις κατι αλλο να σε απασχολει, εχει ωριμασει και η σκεψη του παιδιου, αρα ο συνδιασμος επαφη-παιδι βγηκε στο προσκηνιο!

Ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Τζένη μου, χάσαμε τόσο καιρό για πολλούς λόγους. Αρχικά μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να το αποδεχτεί κυρίως ο σύζυγος, έπειτα με τις θεραπείες που έπαιρνε 3μηνα και 4 μηνα και δωσ' του πάλι από την αρχή σπερμ/ματα.. Σπερματεγχύσεις, προγραμματισμένους κύκλους και επαφές, Σαλπιγγογραφία, υπερήχους, εξετάσεις εξεζητημένες, καταψύξεις σπέρματος, εξετάσεις κατακερματισμού dna και στο τέλος τέλος εξωσωματική σε φυσικό κύκλο, εξωσωμ με μηδεν ανταπόκριση.... χρήματα, χρήματα, χρήματα, μα πάνω από όλα ΑΓΧΟΣ, ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ....


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε θέλω να σε αγχώσω, σου λέω πως δε χρειάζεται να μάς ταλαιπωρούν ή μόνοι μας να ταλαιπωρούμαστε. Επειδή έχω εμπειρία, θέλω να σε βοηθήσω, αν και όπως μπορώ. Γιατρός δεν είμαι, ως άνθρωπος και ως γυναίκα. Είμαι αισιόδοξη και είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα γίνουμε μανούλες.


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, Ζωή μου...... Κι εσύ ό,τι επιθυμείς....


"Έχω μια αγκαλιά...για σένα την έχω...και πολλά φιλιά σού στέλνω ξανά...που δεν είσαι εδώ ακόμα τ'αντέχω....όμως μην αργείς δε νιώθω καλά..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!! Είμαι καινούρια στο forum, χαίρομαι όμως παρά πολύ που σας ανακάλυψα, γιατί είναι σχηματικό να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου και με άλλους που περνάνε τα ίδια :D… διαφορετικά δεν σε καταλαβαίνει κανείς!!!

Βέβαια τις ιστορίες που διάβασα εδώ τις έχω ακούσει από μια καλή φίλη που πέρναγε τον Γολγοθά 15 ολόκληρα χρόνια (με πρόβλημα δικό της) . Ξεκίνησε εξωσωματικές στα 23 κ τα κατάφερε στα 38 (μετά από 9 IVF, εξωμήτρια, χειρουργεία στις σάλπιγγες στο εξωτερικό κλπ). Σήμερα ο γιός της είναι 12 χρονών!!!!!! Οι γιατροί της το απέκλειαν την εποχή εκείνη για παιδί… κι όμως δεν το έβαλε κάτω!!!

Ξεκίνησε με Χασιάκο κ τελείωσε με Μαστρομηνά… Που να ήξερα ποσό προφητικά ήταν τα λόγια της 10 χρονιά πριν που μου τα εξιστορούσε… πόσο δίκιο είχε όταν μου έλεγε να ψαχτούμε όσο είμασταν μικρότεροι (τώρα είμαι 33)… αλλα που μυαλό… μας έφαγαν οι καριέρες!!! Τώρα που απολύθηκα :lol: κ ηρέμησα, ανακάλυψα ότι έρχεται κ η σειρά μου…

Χθες πήραμε τα αποτελέσματα από το σπερμοδιάγραμμα που κάναμε στο EMBRYOART μετά από σύσταση του Χασιάκου που είναι ο γιατρός μου. Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα (χαμηλή κινητικότητα κ περιεκτικότητα δηλ. 9000000 στα 20000000 που είναι το οριο), μας πρότεινε σπερματέγχυση ή IVF αν βιαζόμαστε, έδωσε κ θεραπεία στο αρραβωνιαστικό μου για 6 μήνες με 10-20 % επιτυχίας, αλλά θα την κάνει κ σε 3 μήνες επανάληψη σπερμοδιαγράμματος πιο αναλυτική. Αυτή τη φορά πρότεινε στο Αρεταίειο…

Τόσα χρόνια θεωρούσα ότι έχω εγώ θέμα λόγω πολυκυστικών, θα έπαιρνα μια θεραπεία όταν το αποφάσιζα κ θα έμενα έγκυος.. τα τελευταία χρόνια όμως κάπως διορθώθηκε ο κύκλος μου χωρίς αντισυλληπτικά!!! κ εγώ είμαι καθαρή…:lol:

Είχα ελεύθερη επαφή για 10 ολόκληρα χρόνια που είμαστε μαζί.. όταν το είπα στον γιατρό.. κουφάθηκε… με το δίκιο του..

Τώρα έχω αγχωθεί, κ εκεί που ήμουν στον κόσμο μου δεν βιαζόμουν ούτε για παιδί ούτε για γάμο, έχω αρχίσει να το θέλω πολύ, νομίζω ότι το 2012 θα είναι δύσκολη χρονιά με όλα αυτά κ τελικά καλύτερα που δεν δουλεύω..

Συγνώμη αν σας ζάλισα, άλλα είμαι από το πρώτο σοκ των αποτελεσμάτων κ θέλω να τα μοιραστώ με κάποιον αλλιώς θα τρελαθώ… κυρίως γιατί υποψιάζομαι τι με περιμένει……..:confused:

καλησπερα καλως ηρθες κ εγω μολης τωρα γραφτικα διαβαζω ομως εδω κ 1.5 χρονια το φορουμ κ το καφε κ το αλλο. κ νομιζω ηρθε η ωρα να αρχισω να γραφω που κ που

θα ηθελα να σου ευχηθω με ενα μωρακι το 2012 κ μην ανχωνεσαι δεν βοηθαει καθολου, παντα ερχετε εκει που δεν το περιμενεις, ομως αν τοθελεις τοσο πολυ κ το λαχταρας γινετε να μην το σκεφτεσαι, εγω παντως σου ευχομαι απο τα βαθυ της ψυχης μου να μεινεις γρηγορα εγκυος κ να εχετε ενα γερο μωρακι συντομα ολα γινονται στις μερες μας ακομα κ θαυματα.;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλως ηρθες κ εγω μολης τωρα γραφτικα διαβαζω ομως εδω κ 1.5 χρονια το φορουμ κ το καφε κ το αλλο. κ νομιζω ηρθε η ωρα να αρχισω να γραφω που κ που

θα ηθελα να σου ευχηθω με ενα μωρακι το 2012 κ μην ανχωνεσαι δεν βοηθαει καθολου, παντα ερχετε εκει που δεν το περιμενεις, ομως αν τοθελεις τοσο πολυ κ το λαχταρας γινετε να μην το σκεφτεσαι, εγω παντως σου ευχομαι απο τα βαθυ της ψυχης μου να μεινεις γρηγορα εγκυος κ να εχετε ενα γερο μωρακι συντομα ολα γινονται στις μερες μας ακομα κ θαυματα.;)

ευχαριστω για το κουραγιο, ειναι αρχη ακομα, γι αυτο ειμαι ετσι..:-(

πιστευω οταν μπουν τα πραγματα στην σειρα κ ξεκινησουμε διαδικασιες, θα υπαρχει ενα προγραμμα.. θα ειναι καλυτερα.. κ ελπιζω να τελειωσω μεσα στο 2012 (οπως καταλαβες το βλεπω σαν να εχω να κανω μια δουλεια..)

χιχι!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...