Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ολοι εχετε μαθει πολλα σχετικα με ολα αυτα, αλλα η Σονια εχει κανει διατριβη. Σονια σκεψου το για μεταπτυχιακο. Θα ησουν αριστη καθηγητρια πανεπιστημιου και με ....εμπειρια στο μαθημα. Μεγαλη υποθεση. Μας λειπεις!!!!!:-(:sad::-(


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σε όλες και όλους !!!

Δεν ήξερα ότι υπάρχει φόρουμ για τον θυρεοειδή και έπεσα επάνω του εντελώς τυχαία.

Λοιπόν πάσχω από υποθυρεοειδισμό εδώ και 18 χρόνια. Πολλά ε?? Έδινα εξετάσεις για το lower τότε, και προφανώς απο το άγχος μου εμφανίστηκε η πάθηση μου. Το έψαξα πολύ, πήγα σε Λάρισα, Καρδίτσα, Αθήνα και τελικά μετά από πολλούς γιατρούς και περιοχές έχω τον γιατρό μου που με παρακολουθεί τα τελευταία 10 χρόνια εδώ στον Βόλο.

Παίρνω κάθε μέρα το thyrormon 01 (παλιά έπαιρνα το Τ4 αλλά μετά που το καταργήσανε μου άλλαξε ο γιατρός το χάπι). Όσον αφορά τις τροφές, μπορώ να τρώω απ'όλα εκτός από μπρόκολο (ίσως μόνο λίγο) και να προσέχω το ιώδιο που βάζουμε στις πληγές.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής, για όσους γνωρίζουν:

Έχω ένα μωράκι 11 μηνών, πρέπει να του κάνω εξετάσεις από τώρα για να δω εάν πάσχει κι εκείνο από κάποια μορφή του θυρεοειδούς ή είναι νωρίς ακόμη?? Έχω ακουσει ότι είναι κληρονομικό. Ευχαριστώ.


eNortjKzUjI0NjIxNlCyBlwwFVxcAso,08.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενα23710 καλημερα!Το μονο που εχω να σου πω ειναι να σου ζησει το μωρακι σου!Ειναι λιγο υπερβολικο να το τρεχεις απο τοσο μικρο σε ενδοκρινολογους!!Ασε να μεγαλωσει μερικα χρονια και ρωτα τον δικο σου γιατρο ποτε να του κανεις εξετασεις!!Εγω εκανα στους γιους μου μετα τα 18.Καλημερα σε ολη την παρεα των Α.Θ.!Μου λειπετε πολυ!!:(

Link to comment
Share on other sites

Μια γλυκια και θερμη καλημερα και απο μενα σε ολη την παρεα του κλαμπ!!!!!

Σονια, :tongue::tongue::tongue:

Ελενα, να σου ζησει το bebe και σιγουρα καποια στιγμη θα κανεις εναν προληπτικο ελεγχο στο μωρακι σου αλλα μην αγχωνεσαι για τωρα στα κοντα. Νομιζω πως οταν γεννιουνται τα μωρα, τοτε που τους παιρνουν αιματακι απο τη φτερνα, κανουν εκτος των αλλων εναν θυρεοειδικο ελεγχο και ειδοποιουν. Συζητησε το με τον παιδιατρο σου και θα σου πει σε ποια ηλικια χρειαζεται ελεγχος. Και θυμιζω οτι ο ελεγχος περιλαμβανει αιματολογικη (ορμονολογικη) εξεταση αλλα και υπερηχο για την κλινικη εικονα. Κι εγω, οπως και η Σονια που εχουμε πλεον μεγαλα παιδια, τους καναμε προσφατα. Και .....ακολουθουν σχεδον στα χναρια μας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεα στο foroum και θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες αν ειναι δυνατον.Καταρχην θα ηθελα να σας πω οτι σημερα 17-6 πηρα το 5αρι ιωδιο και τη Δευτερα κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα-ενα χρονο μετα τη ληψη των 100m ιωδιου.Τον ιανουαριο 2010 εκανα ολικη αφαιρεση του θηρεροειδη.θα ηθελα να μαθω μετα απο ποσο χρονικο διαστημα μπορω να μεινω εγκυοσ μετα το σπινθηρογραφημα (εχω ηδη ενα γιο 2.5 ετων).Εχει κανει καμμια σας παιδι μετα τη ληψη ιωδιου κτλ? ευχαριστω πολυ και πραγματικα το foroum σας ειναι πολυ χρησιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Ανarhy. Σε ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια, προσπαθουμε παντα για το καλυτερο αλλα και ενωνουμε τη θετικη μας ενεργεια για να πετυχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

Να σου ζησει το παιδακι σου και με το καλο να ξαναγινεις μανουλα. Εγω δεν ξερω να σου απαντησω για το χρονο που πρεπει να περασει πριν ξεκινησεις για το 2ο. Θα ρθουν συντομα τα υπολοιπα μελη και θα σε ενημερωσουν γιατι εχουμε και κοπελιες που .... περιμενουν .. να γινουν μανουλες.

Καλο βραδυ:-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ελενα23710 καλημερα!Το μονο που εχω να σου πω ειναι να σου ζησει το μωρακι σου!Ειναι λιγο υπερβολικο να το τρεχεις απο τοσο μικρο σε ενδοκρινολογους!!Ασε να μεγαλωσει μερικα χρονια και ρωτα τον δικο σου γιατρο ποτε να του κανεις εξετασεις!!Εγω εκανα στους γιους μου μετα τα 18.Καλημερα σε ολη την παρεα των Α.Θ.!Μου λειπετε πολυ!!:(

Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου για τις ευχές. Όχι δεν το τρέχω το μωράκι μου σε ενδοκρινολόγο, απλά το έχω άγχος αυτό με το θυρεοειδή και έλεγα μήπως με απλές εξετάσεις αίματος έβλεπα αν έχει ή αν δεν έχει.

Φιλιά.


eNortjKzUjI0NjIxNlCyBlwwFVxcAso,08.png
Link to comment
Share on other sites

Μια γλυκια και θερμη καλημερα και απο μενα σε ολη την παρεα του κλαμπ!!!!!

Σονια, :tongue::tongue::tongue:

Ελενα, να σου ζησει το bebe και σιγουρα καποια στιγμη θα κανεις εναν προληπτικο ελεγχο στο μωρακι σου αλλα μην αγχωνεσαι για τωρα στα κοντα. Νομιζω πως οταν γεννιουνται τα μωρα, τοτε που τους παιρνουν αιματακι απο τη φτερνα, κανουν εκτος των αλλων εναν θυρεοειδικο ελεγχο και ειδοποιουν. Συζητησε το με τον παιδιατρο σου και θα σου πει σε ποια ηλικια χρειαζεται ελεγχος. Και θυμιζω οτι ο ελεγχος περιλαμβανει αιματολογικη (ορμονολογικη) εξεταση αλλα και υπερηχο για την κλινικη εικονα. Κι εγω, οπως και η Σονια που εχουμε πλεον μεγαλα παιδια, τους καναμε προσφατα. Και .....ακολουθουν σχεδον στα χναρια μας.

Σ'ευχαριστώ κι εσένα georgiamami για την άμεση απάντηση σου !!! Θα ρωτήσω και την παιδίατρο εννοείται στο επόμενο ραντεβού που θα την δω. Αλλά τώρα που είδα και τις απαντήσεις σας, μπορώ να πω ότι ξεαγχώθηκα λίγο. Thanks again και καληνύχτα.:D


eNortjKzUjI0NjIxNlCyBlwwFVxcAso,08.png
Link to comment
Share on other sites

anarhy μου καλησπέρα!!! καλά αποτελέσματα από το σπινθηρογράφημα να έχεις και να χαίρεσαι το αγγελάκι σου...

λοιπόν για αυτό που ρωτάς εμένα όταν πήρα το θεραπευτικό Ι131 των 100 μιλικιουρί μου είπαν μετά από 6 μήνες ότι θα μπορώ να μείνω έγκυος αν το θελήσω, όμως 3 μήνες μετά άλλαξε το πρωτόκολλο στην Ευρώπη και έγινε 12 μήνες ενώ στις ΗΠΑ παραμένει 6 μήνες.

Τώρα μετά από κάθε μεταστατικό σπινθηρογράφημα των 5 μιλικιουρί σου λένε να μην μείνεις για 4 μήνες, εμένα τουλάχιστον μου το έδωσαν εγγράφως στο νοσοκομείο που έκανα και την θεραπεία και το σπινθηρογράφημα το μεταστατικό και υπέγραψα ότι έλαβα γνώση!!!

Elena23710 νομίζω κι εγώ ότι είναι ακόμα νωρίς για έλεγχο σε τόσο μικρό μωράκι!!! να σου ζήσει κούκλα μου και να είανι πάντα γερό!!! Ρώτα όμως και τον παιδίατρό σας να σου πει πότε είναι καλό να του κάνεις έναν έλεγχο, μια φίλη τα ξεκίνησε όταν τα έστειλε στο νηπιαγωγέιο και τελικά το κοριτσάκι της, που ήταν όμως αρκετά παχουλό και κουραζόταν πολύ εύκολα για την ηλικία του, ήταν υποθυρεοειδικό και παίρνει θεραπεία με Τ4!!!

Αυτά!!!

Φιλιά πολλά πολλά σε όλους και όλες!!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kerasw,σ' ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.ευχομαι σε ολους δυναμη και υγεια.

Αnarhy, στο 1000στό μηνυμα του θεματος μας, εγραψες την καλυτερη ευχη. Ειθε να πραγματοποιηθει σε ολους μας.:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα με καλα νεα και αποτελεσματικη θεραπεια σε οσους .....αγωνιζονται για την υγεια τους.:tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες και καλό μήνα

έγραψα και στο parents χθες με το όνομα "Αnga" για την περίπτωσή μου, και ένα μέλος μου πρότεινε να γράψω εδώ τις απορίες μου, και απ'ότι βλέπω είστε μεγάλη παρέα...! :-)

Είμαι από Πάτρα και η ενδοκρινολόγος μου, μου είπε πως πρέπει να προγραμματίσω σύντομα χειρουργείο για την ολική αφαιρέση του θυρεοειδούς αδένα. Όσο πιο περιληπτικά μπορώ θα σας γράψω ένα μικρό ιστορικό της περίπτωσης μου.

Τον Σεπτέμβρη του 2009 ενώ ήμουν στον 6ο μήνα, λόγω διαβήτη κύησης επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο. Στον υπέρηχο φάνηκαν 2 όζοι στον ίδιο αδένα, 1 εκ. και 2 εκ. Δεν μου έδωσε φάρμακα τίποτα μέχρι που γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Λίγους μήνες αργότερα και μετά τον αποθηλασμό, αποφάσισα να κάνω την αρχή με το θέμα της υγείας μου, δηλαδή επανέλεγχο του διαβήτη και του θυρεοειδή. Ο νέος υπέρηχος έδειξε τους ίδιους όζους μεγαλύτερους κατά 1 εκατοστό περίπου έκαστος.

Πηγα στο Νοσοκομείο του Ριο και ξεκίνησα με κάποια ενδοκρινολόγο εκεί που είχα ακούσει και μεχρι τώρα δείχνει πολύ καλή.

Μου έκανε αίματος και ενώ οι τιμές Τ4,Τ3,THS σε φυσιολογικά επίπεδα, βρέθηκαν αυξημένα αντισώματα (χασιμώτο). Με 'εστειλε επίσης για παρακέντηση, από την οποία δεν φάνηκε κακοήθεια. Λόγω όμως του μεγάλου μεγέθους των όζων και λόγω του ότι είναι ο ένας με αγγειοβρίθια, μου πρότεινε εξαρχής αφαίρεση. Η άλλη περίπτωση ήταν αγωγή για 6 μήνες με Euthyrox 125, και αν δεν υπήρξε μείωση, προγραμματισμός για χειρουργείο.

Πέρασε λοιπόν το 6μηνο, έκανα πάλι ηπέρηχο και οι όζοι μου εκεί ανεπηρέαστοι... Καμία αλλαγή.

Και έρχομαι στο σήμερα... Η γιατρός μου μου έδωσε 2 ονόματα από χειρούργους στην Πάτρα (Σταυρόπουλος & Καβαδίας). Είναι γενικοί χειρούργοι μου είπε καθώς δεν υπάρχουν με ειδικότητα στην Πάτρα.

Εχει κάποιος/κάποια εμπειρία καλή ή κακή με κάποιον από τους δύο;

Δεν έχει τύχει στο παρελθόν να νοσηλευτώ για κάτι, και είμαι άσχετη με Νοσοκομεία και γιατρούς. Ζητώ τη βοήθειά σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα σε ολους και ολες!!Daira,καλως ηλθες στη παρεα μας και να σου ζησει το κοριτσακι σου!!Καταρχας δεν γνωριζω κανεναν απο τους δυο γιατρους,αλλα θα σου πω να ψαξεις και να παρεις σωστες πληροφοριες για οποιον χειρουργο επιλεξεις,γιατι ειναι λεπτη επεμβαση!!Μη φοβασαι ομως,εσυ δεν θα καταλαβεις τιποτε!!Το καλο με την περιπτωση σου ειναι οτι δεν φανηκε κακοηθεια,αλλα λογω μεγεθους των οζων και επειδη δεν ανταποκρινονται στη θεραπευτικη αγωγη,πρεπει να κανεις θυρεοειδεκτομη.Φυσικα δεν ειμαστε γιατροι,αλλα εχουμε αποκτησει ολοι μας μια εμπειρια,ειτε απο την προσωπικη μας περιπετεια, ειτε επειδη εχουμε διαβασει αρκετα μεσα απο ιατρικες σελιδες του Ιντερνετ και φυσικα απο αυτα που μαθαινουμε απο τους ιδιους τους γιατρους μας!!Καλη επιτυχια στη επεμβαση σου και να μας ενημερωσεις πως τα πηγες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες και καλό μήνα

έγραψα και στο parents χθες με το όνομα "Αnga" για την περίπτωσή μου, και ένα μέλος μου πρότεινε να γράψω εδώ τις απορίες μου, και απ'ότι βλέπω είστε μεγάλη παρέα...! :-)

Είμαι από Πάτρα και η ενδοκρινολόγος μου, μου είπε πως πρέπει να προγραμματίσω σύντομα χειρουργείο για την ολική αφαιρέση του θυρεοειδούς αδένα. Όσο πιο περιληπτικά μπορώ θα σας γράψω ένα μικρό ιστορικό της περίπτωσης μου.

Τον Σεπτέμβρη του 2009 ενώ ήμουν στον 6ο μήνα, λόγω διαβήτη κύησης επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο. Στον υπέρηχο φάνηκαν 2 όζοι στον ίδιο αδένα, 1 εκ. και 2 εκ. Δεν μου έδωσε φάρμακα τίποτα μέχρι που γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Λίγους μήνες αργότερα και μετά τον αποθηλασμό, αποφάσισα να κάνω την αρχή με το θέμα της υγείας μου, δηλαδή επανέλεγχο του διαβήτη και του θυρεοειδή. Ο νέος υπέρηχος έδειξε τους ίδιους όζους μεγαλύτερους κατά 1 εκατοστό περίπου έκαστος.

Πηγα στο Νοσοκομείο του Ριο και ξεκίνησα με κάποια ενδοκρινολόγο εκεί που είχα ακούσει και μεχρι τώρα δείχνει πολύ καλή.

Μου έκανε αίματος και ενώ οι τιμές Τ4,Τ3,THS σε φυσιολογικά επίπεδα, βρέθηκαν αυξημένα αντισώματα (χασιμώτο). Με 'εστειλε επίσης για παρακέντηση, από την οποία δεν φάνηκε κακοήθεια. Λόγω όμως του μεγάλου μεγέθους των όζων και λόγω του ότι είναι ο ένας με αγγειοβρίθια, μου πρότεινε εξαρχής αφαίρεση. Η άλλη περίπτωση ήταν αγωγή για 6 μήνες με Euthyrox 125, και αν δεν υπήρξε μείωση, προγραμματισμός για χειρουργείο.

Πέρασε λοιπόν το 6μηνο, έκανα πάλι ηπέρηχο και οι όζοι μου εκεί ανεπηρέαστοι... Καμία αλλαγή.

Και έρχομαι στο σήμερα... Η γιατρός μου μου έδωσε 2 ονόματα από χειρούργους στην Πάτρα (Σταυρόπουλος & Καβαδίας). Είναι γενικοί χειρούργοι μου είπε καθώς δεν υπάρχουν με ειδικότητα στην Πάτρα.

Εχει κάποιος/κάποια εμπειρία καλή ή κακή με κάποιον από τους δύο;

Δεν έχει τύχει στο παρελθόν να νοσηλευτώ για κάτι, και είμαι άσχετη με Νοσοκομεία και γιατρούς. Ζητώ τη βοήθειά σας...

Γεια σου Daira!! Καταρχην γελασα με τους οζους σου που ειναι "αφασια" Μα δε πτοηθηκαν καθολου οι τεμπεληδες?????? :):):-P

Και φυσικα να χαιρεσαι την κορουλα σου. Να θυμασαι καποια στιγμη ..... να της κανεις προληπτικες εξετασεις ...λογω κληρονομικοτητας.

Εδω θα βρεις παρεουλα και απαντησεις σε πολλα ερωτηματα, απο ανθρωπους που δεν ειναι γιατροι αλλα εχουν ...εμπειρια στο θεμα.

Βρες καλο χειρουργο και στησυνεχεια να εχεις καλο ενδοκρινολογο. Η επεμβαση ειναι λεπτη αλλα οχι δυσκολη. Η αναρρωση απο το χειρουργειο γινεται γρηγορα και αν ρυθμιστουν αποτελεσματικα οι ορμονες, θα παιρνεις το χαπακι σου καθημερινα και ολα θα λειτουργουν ρολοι. Εφοσον δεν υπαρχει κακοηθεια, ολα θα μπουν σε σειρα πολυ γρηγορα. Περιμενουμε νεα σου.

Ριξε μια ματια και σε γιατρους Αθηνας.

Φυσικα δεν ειμαστε γιατροι,αλλα εχουμε αποκτησει ολοι μας μια εμπειρια,ειτε απο την προσωπικη μας περιπετεια, ειτε επειδη εχουμε διαβασει αρκετα μεσα απο ιατρικες σελιδες του Ιντερνετ και φυσικα απο αυτα που μαθαινουμε απο τους ιδιους τους γιατρους μας!!Καλη επιτυχια στη επεμβαση σου και να μας ενημερωσεις πως τα πηγες!!

Πιστευω πως τον "καλο γιατρο" τον κανει η πειρα. Συνεπως, ενας καλος γιατρος σε συνδυασμο με τις δικες μας εμπειριες, θα κανει .......... θαυματα (τροπος του λεγειν)!!!:-P:razz:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...