Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

είμαι μία μαμά ...


Recommended Posts

Είμαι μια μαμά που δεν έχει πάρει το μωρό της αγκαλιά,

Που μόλις γέννησε της το πήραν δεν το άγγιξε δε του μίλησε δε το φίλησε,το είδε για μια στιγμή και μετά 5 άτομα από πάνω του να το διασοληνωσουν

Είμαι από αυτές τις μαμάδες που δε ξέρουν τι μυρωδιά του μωρού τους

Που τις χωρίζει ένα τζαμί από το παιδι τους

Που όταν η νοσοκόμα έδωσε άδεια να το αγγίξει φοβόταν μη το σπάσει.μη του κάνει ζημιά

Είμαι μια μαμά που τον βλέπει 2 φορές τη μέρα στο επισκεπτήριο

Που μέχρι να φτάσει στη ΜΕΝΝ-- δε βλέπει μπροστά της στο δρόμο

Που χτυπάει το τηλέφωνο και φοβαται μην έχει γίνει κάτι κακό.

Είμαι μια μαμά που βλέποντας το παιδι της να ;κλωτσάει στη θερμοκιτηδα αναρωτιέται τι έκανε λάθος και δεν νιώθει τα ποδαράκια του μέσα της.

Είμαι μια μαμά που τη ρωτάνε πως νιώθει και απαντάει καλά είμαι.το παιδί έχει σημασία τώρα .

Είμαι από αυτές τις μαμαδες που πονάνε σιωπηλά. Που δε θέλουν κανείς να καταλάβει.Που κλαίνε μόνες τους στο μπανιο, που πρέπει να παίρνουν αναπνοή και να καταπίνουν τα πάντα. Που ξυπνανει ανα

κάθε 3 ώρες για να κάνουν άντληση το γάλα τους.

Είμαι μια μαμα που κάθε φορά που μπαίνει στο παιδικό κάτι,κάπως την ξεσκίζει μέσα της.Που θέλει να αρχίσει να ουρλιάζει να τα σπάσει όλα και να πάρει μια ***** απάντηση ΓΙΑΤΙ?

Αυτή ειμαι. Αυτή η μαμά είμαι εγώ που φοβάμαι.τόσο φόβο δεν έχω νιώσει ξανά.

Που δε ξέρω πως να το βιώσω και πως να το διαχειριστώ όλο αυτό.Που δε μπορεί κανείς να-- καταλάβει πως νιώθω. <br>

Είμαι μια μαμά που θέλει να περάσουν οι μερες και να έρθει το <br>

Μωρό της σπίτι γερό και δυνατό <br>

Είμαι μια μαμα που ξύπνησε απότομα από το όνειρο...<br>

Αυτή ειμαι...

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι όμως μια ΜΑΜΑ που έχεις κάτι να προσμένεις...

Που κάθε μέρα που περνάει θα δίνεις τον αγώνα σου και θα προσεύχεσαι άλλοτε σιωπηλά και άλλοτε με φωνή για το μωρό σου.

Είσαι μια μαμά που ξέρει τι θα πει αγώνας και προσπάθεια...

Είσαι μια μαμά που αντλεί με ευλάβεια το γάλα της και αύριο μεθαύριο όταν τελικά βάλεις το μωρό στο στήθος θα είσαι περήφανη που τα κατάφερες...

ΕΙΣΑΙ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΝΕΙ!

Είσαι άλλη μια προωρομάνα και σε καταλαβαίνω τόσο πολύ γιατί είμαι κι εγώ.

Ό,τι λες το έχω ζήσει...

Τον είδα δυο μέρες μετά, ήμουν κομμάτια...με κατέβασαν με αναπηρικό στη ΜΕΝΝ...έκλαιγα καθημερινά όταν τον έβλεπα...τον παρακαλούσα να δυναμώσει για να τον πάω στα αδέρφια του.

Όταν φορούσα εκείνη την πράσινη ρόμπα...

Όταν έπλενα ευλαβικά τα χέρια μέχρι τους αγκώνες...

Όταν βγαίνοντας από την ΜΕΝΝ του Ιασώ η ματιά μου έπεφτε πάντα στα δεξιά, στην εικόνα της Αγίας Υπομονής που τόσο εύστοχα έχει τοποθετηθεί εκεί.

Τι συναισθήματα Θεέ μου....

Στις πόσες βδομάδες γέννησες; γιατί η προωρότητα;

Βάστα γερά, τα καλύτερα έρχονται!


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιζαμπελλα μου θα σου τα πω και απο εδω!!!!

Εισαι μια μαμα που εχει κατι να περιμενει και για κατι να ελπιζει...

Εισαι μια μαμα περιφανη που εστω και τοσο νωρις εφερες στο κοσμο ενα τοσο ομορφο πλασματακι...

Εισαι μια μαμα που αξιζεις να λεγεσαι μαμα, γιατι εισαι εκει διπλα στο παιδι σου και περιμενεις και ελπιζεις και προσευχεσαι να βγει δυνατος απο εκει μεσα...

Εισαι μια μαμα που ηδη βαζεις το παιδι σου πανω απο ολα και χαμογελας και δινεις κουραγιο στους γυρω σου, στο μαχητη σου και στον εαυτο σου...

Εισαι μια μαμα που δεν τα παρατας και αντλεις συνεχως γαλατακι για να ταισεις το αγορακι σου και καποια στιγμη θα καμαρωνεις που τα καταφερες τοσο καλα...

Εισαι μια μαμα που δεν εκανες τπτ λαθος, απλα βρεθηκε ενα μικροβιο στο δρομο σας και σε ολες μας μπορει να συμβει, να εισαι χαρουμενη που ο ζουζουνος σου αρχισε να παιρνει βαρος και να τρεφεται και συντομα θα βρεθει στην αγκαλια σου...

Εισαι μια μαμα που συντομα θα μπαινεις στο παιδικο δωματιο και θα ακους τα γελακια του και τα κλαματακια του και θα γεμιζεις ευτυχια...

Να εισαι χαρουμενη!!! Εισαι πλεον μια ΜΑΜΑ!!!!


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η προωρότητα είναι πολύ δύσκολη κατάσταση...

Είσαι μαμά αλλά νιώθεις πως δεν είσαι...

Αρχικά δεν μπορείς να το πιστέψεις.

Μετά θυμώνεις.

Έπειτα τα βάζεις με τον εαυτό σου.

Θυμώνεις γιατί νομίζεις πως φταις εσυ, πως έκανες κάτι λάθος εσυ...

Μετά συνειδητοποιείς την κατάσταση.

Στην πορεία χαλιβδώνεσαι μέσα από ξενύχτια, αϋπνία όπου και πάλι χορεύεις ταγκό με τις τυψάρες σου, αντλήσεις, κλάμα, δάκρυα...

Ύστερα έρχεται η αγωνία...δε θες να χτυπά το τηλέφωνο...τρεμεις μήπως είναι από τη ΜΕΝΝ και ακούσεις κάτι άσχημο...

Στην πραγματικότητα δε θες ούτε να παίρνεις εκεί αλλά ούτε και να σε παίρνουν...θες μόνο να ξεροσταλιάζεις έξω από εκεί...

Κρέμεσαι από το στόμα του γιατρού στο καθημερινό αυτό 5λεπτο ενημέρωσης...

Υπάρχουν φορές που φευγεις και πετάς γιατί ήπιε λίγα ml παραπάνω..

Άλλες που φεύγεις και νιώθεις ράκος γιατι υπήρξε πισογύρισμα...

Τι να πρωτοθυμηθω...

Όμως προσβλέπεις πάντα στην ελπίδα!

Και προσεύχεσαι!

Και πέφτεις!

Και ξανασηκώνεσαι!

Και κλαις!

Και γελάς!

Γιατί είσαι άνθρωπος...αλλιως τα φανταζόσουν και αλλιώς σου ήρθανε...

Έχε πίστη προωρομάνα!

Όλα θα πάνε καλά, θα δεις...

Απλά είσαι στο τούνελ τώρα...θελει λίγο δρόμο ως το....φως!


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εισαι μονη!!!!

Ειμαι κι εγω μια μαμα που γεννησε στις 35εβδ κ που της πηραν κ τα 2 μωρα το καθενα σε διαφορετικη μοναδα.

Το ενα χανια το αλλο μισοπεθαμενο στο παιδων.

14 μηνων τωρα το αγορι μου ευτυχως καλα αλλα το κοριτσι μου ολες κι ολες 15 μερες εχει ερθει σπιτι. Πολλα χειρουργεις σε αθηνα κ γαλλια αλλα ακομα παλευει. Μια οικογενεια διασπαρτη, αλλος εδω αλλος εκει. Καθε φορα που εφτανε στο θανατονγινοταν το θαυμα και τον νικουσε.

Μη χανεις την πιστη σου λοιπον κ το θαυμα θα γινει!!

Η Μεγαλόχαρη ας βοηθαει τα παιδια μας!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νίκη Αντωνία στις 35 εβδομαδες εχουν εξαιρετικές πιθανοτητες τα μωρα, τι εγινε στην περιπτωση σου? γιατι ετσι το κοριτσακι πολυ κριμα ευχομαι να ξεπεραστούν ολα και να ειναι ενα κακο ονειρο ολο αυτο που περασατε.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νίκη Αντωνία στις 35 εβδομαδες εχουν εξαιρετικές πιθανοτητες τα μωρα, τι εγινε στην περιπτωση σου? γιατι ετσι το κοριτσακι πολυ κριμα ευχομαι να ξεπεραστούν ολα και να ειναι ενα κακο ονειρο ολο αυτο που περασατε.

Γεννηθηκε με ατρησια σε τραχεια, οισοφαγο, πρωκτο κ λογω αυτων με μεγαλο αναπνευστικο προβλημα.

Δοξα το Θεό εχουμε κανει την μεγαλη επεμβαση 2.5 μηνες τωρα κ παμε καλα

Εχουμε δρομο ακομα αλλα δεν παραοτουμαστε. Πολυ μεγαλη ιστορια με πολλα προβληματα.

Ευχαριστω πολυ μακαρι καποια στιγμη να τελειωσουν ολα κ να αναπληρωσουμε αυτα πογ χασαμε


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι κορίτσια, φοβάμαι τοσο πολυ, μέχρι να μπω στη μονάδα και να μου πουν πως είναι καλα

νιώθω να μου φεύγει η ζωή.

Ελα κοριτσι μου κουράγιο! Τα περασαμε κ εμεις αυτα πέρυσι τον Απρίλιο. Φετος σχεδον περπαταει λεει λεξούλες κ ειναι χαρουμενη κ πανέξυπνη! 28 εβδ 920 γρ ηταν το θαύματακι μας. Ολα καλα θα πανε θα το δεις! Να μπαινεις με χαμογελο μεσα στην μοναδα, ολα τα καταλαβαινουν τα μωρα!

Αχ Βανζελι αυτη η Αγια Υπολομονη ποσες φορες μου εδωσε κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι κορίτσια, φοβάμαι τοσο πολυ, μέχρι να μπω στη μονάδα και να μου πουν πως είναι καλα

νιώθω να μου φεύγει η ζωή.

Μια μέρα θα μπεις στην μονάδα και θα δεις την θερμοκοιτίδα άδεια, ναι! Ξέρεις γιατι; γιατί θα έχει μετακομίσει στη 2, μετά στην 1, μετά στην απλή παρακολούθηση και μετά στο σπίτι..

Έχε πίστη! Άλλιώς τα περιμέναμε και άλλιώς μας ήρθανε...όμως εσύ εκεί.....βράχος! Και ας καταρρέεις στο σπίτι σου. Όταν θα πηγαίνεις εκεί θα του μιλάς και θα του λες πάντα να δυναμώσει για να τον πάρεις σπίτι. Και θα σε ακούσει...

Αχ Βανζελι αυτη η Αγια Υπολομονη ποσες φορες μου εδωσε κουραγιο!

Η συγκεκριμένη εικόνα, έμαθα αργότερα υπήρξε δωρεά μιας προωρομανούλας προς την ΜΕΝΝ...τι υπέροχη κίνηση....πόσες φορές δεν έκλαψα ικετεύοντάς την....


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι νέα ; πώς είναι το μωράκι σου καλή μου;

Στις πόσες βδομάδες γεννήθηκε; είστε στο c-pap;

Έχει καθετηράκι στη μύτη;πόσα ml πίνει;


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι νέα ; πώς είναι το μωράκι σου καλή μου;

Στις πόσες βδομάδες γεννήθηκε; είστε στο c-pap;

Έχει καθετηράκι στη μύτη;πόσα ml πίνει;

Καλημερα, δεν εχω πρόσβαση αμεση στο ιντερνετ γιαυτο αργω να απαντήσω .

ο μικρος γεννήθηκε 26 και 5 μερες 1170 γραμμαρια ,εχασε αρκετα τωρα αρχισε να παιρνει ειναι στο κιλο παλι και σημερα ειναι 28+6 ειμαστε στο c-pap και πινει 7 μλ καθε 3 ωρες, το πρωτο εγκεφαλογραφιμα ειναι καλο απλα εχθες μου σηκωσε δεκατα το μεσημέρι, ισως απο την ταλαιπωρία με την εξέταση ισως καποια λοιμωξη δεν ξερω ακομα , θα μου πουν σημερα στο επισκεπτήριο,

οταν ακους τη λεξη δεκατα μεσα στη ΜΕΝΝ σταματαει ο χρονος ...

Link to comment
Share on other sites

Ειχε καλο βαρος για την ηλικια κυησης

Υπερηχο εγκεφαλου νομιζω κανουν οχι εγκεφαλογραφημα.

Βγαζεις κ γαλατακι κ του δινουν απο ο,τι διαβασα. Μπραβο. Ευχομαι να πανε ολα καλα να παρει το βαρος που χρειαζεται χωρις πολλα πισογυρισματα χωρις εξτρα αντιβιωσεις κ με το καλο να γυρισετε σπιτακι σας. Βεβαια θα χρειαστει ακομα καιρος περιπου μηνας νομιζω. τι σας ειπαν?

Καλημερα, δεν εχω πρόσβαση αμεση στο ιντερνετ γιαυτο αργω να απαντήσω .

ο μικρος γεννήθηκε 26 και 5 μερες 1170 γραμμαρια ,εχασε αρκετα τωρα αρχισε να παιρνει ειναι στο κιλο παλι και σημερα ειναι 28+6 ειμαστε στο c-pap και πινει 7 μλ καθε 3 ωρες, το πρωτο εγκεφαλογραφιμα ειναι καλο απλα εχθες μου σηκωσε δεκατα το μεσημέρι, ισως απο την ταλαιπωρία με την εξέταση ισως καποια λοιμωξη δεν ξερω ακομα , θα μου πουν σημερα στο επισκεπτήριο,

οταν ακους τη λεξη δεκατα μεσα στη ΜΕΝΝ σταματαει ο χρονος ...

Link to comment
Share on other sites

Ειχε καλο βαρος για την ηλικια κυησης

Υπερηχο εγκεφαλου νομιζω κανουν οχι εγκεφαλογραφημα.

Βγαζεις κ γαλατακι κ του δινουν απο ο,τι διαβασα. Μπραβο. Ευχομαι να πανε ολα καλα να παρει το βαρος που χρειαζεται χωρις πολλα πισογυρισματα χωρις εξτρα αντιβιωσεις κ με το καλο να γυρισετε σπιτακι σας. Βεβαια θα χρειαστει ακομα καιρος περιπου μηνας νομιζω. τι σας ειπαν?

εχουμε 8 εβδομαδες ακομα το λιγοτερο.. κοριτσια θελω να παρω στη ΜΕΝΝ τηλεφωνο να δω αν εκανε δεκατα παλι και δεν εχω κουραγιο !

Link to comment
Share on other sites

ισαμπελα μου....ευχομαι γρηγορα ολα αυτα να ειναι μια κακη αναμνηση...

ενας τροπος να γινεται εσυ και ο αντρας σου πιο δυνατοι και ο μικρος σου ηρωας να ειναι ενας νικητης της ζωης!!!!

λυπαμαι που πρεπει να μαχονται για την ζωουλα τους απο τοσο μικρα....ομως πιστευω στο θεο και ειμαι σιγουρη οτι το θαυμα θα γινει...

συντομα θα τον κρατας στην αγκαλια σου,θα σου χαμογελαει και θα λιωνεις....

ολα θα πανε καλα κοριτσι μου....κανε υπομονη....ολα θα πανε καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...