Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

μολις γυρισα απο τον ενδοκρινολογο.μου ειπε να παιρνω το125 (οσο παιρνω τωρα δηλαδη) για 5 μερες και ατισ αλλεσ 2 μερεσ 100.επιμενει οτι αυτα τα συμπτωματα που εχω(μουδιασματα,ομιχλη εγκεφαλου,κοπωση,πονοκεφαλουσ κτλ)δεν ειναι απο τον θυροειδη αλλα ειναι ψυχολογικα.μπορει ρε κοριτσια ολα αυτα να ειναι ψυχολογικα???μου ειπε να παω σε ψυχολογο

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι. Μια τριχόπρωση την έχω κι εγώ βρε παιδιά, τώρα αν η δόση είναι η σωστή θα το μάθω αργότερα, 17-10 άρχισα το Τ4 ένα μήνα μετά το χειρουργίο. Μόλις βγήκα μου είχε δώσει Τ3. Μου είπε ότι για να φανεί θέλει 2-3 μήνες οπότε περιμένω. marian84 για τα μουδιάσματα έχεις πάει σε ορθοπαιδικό????? Ρίξε μια ματιά στον αυχένα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

georgiamami ενω 2 μηνεσ πριν ολα αυτα που εχω τα θεωρουσε φυσιολογικα λογω υποθυροειδισμου τωρα που εστρωσε σχετικα η δοση λεει οτι δε θα επρεπε να υπαρχουν για τα μουδιασματα εχω παει και σε 2 νευρολογους και δε μου βρηκαν κατι.ολα αυτα τα απεκτησα μετα την εγχειρηση πως μου λεει οτι δεν ειναι απο τον θυροειδη??δεν εξηγειται τιποτα απο αυτα τωρα που η tsh ειναι οκ.δεν ξερω τι να κανω!!!!!μ εχουν τρελανει.τα ποδια μου τα νιωθω μονιμως να μυρμηγκιαζουν και μου λεει οτι ειναι αγχοσ??δηλαδη εχω απεκτησα αγχος οταν η tsh μου ηταν 24(τοτε εμφανιστηκαν ολα)

παντως επειδη αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα πριν χρονια δεν ηξερα για τον θυροειδη τοτε..μουδιαζε το αριστερο μου χερι συνεχεια κ τα μεσαια μου δαχτυλα κ απο τα 2 χερια κ πολλες φορες 3 μερες συνεχομενα μετα εφευγε ξαναερχοταν.πηγα σε εναν πολυ καλο νευρολογο μου εκανε κατι ασκησης για καποιες αλλες ασθενιες τις περασα ολες κ μου ειχε πει οτι ειναι η ψυχολογικο η καποιος σπονδυλος μου εχει προβλημα κ οντως εχω προβλημα στο α6 κ α7 σπονδυλο..κοιταψε το κ με καποιον ορθοπεδικο κ παθολογο γιατι ειχα κανει κ για τα κοκκαλα εξετασεις αιματος,πιο πολυ για να σου φυγει απο το μυαλο..αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι αλλο πες μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα ξανα..χαθηκα τελειως λογω δουλειας.Επομενως τωρα που εχω απλετο χρονο λογω απομονωσης στο σπιτι πλεον..ειπα να γραψω τις εμπειριες μου..εχει 10 μερες που πηρα το ιωδιο..δυσκολη κατασταση μπορω να πω οτι περασα λογω υποθυροειδισμου εντονου με εργασια 12 ωρες την ημερα οποτε μπορειτε να φανταστητε τι κοπωση ειχα..πηγαινοντας λοιπον στην απομονωση που το ειχα δει καθαρα θεμα ξεκουρασης για να μη φρικαρω αλλα τελικα καλυτερα να δουλευεις κ να εισαι καλα παρα να καθεσαι με αυτον τον τροπο..δε θελω να τρομαξω κανεναν αλλα δυσκολη η φαση της απομονωσης ειδικα στο νοσοκομειο..τεσπα μη κουραζω κ πολυ ευτυχως ολα καλα με το ολοσωμο περιμενουμε 6 μηνες να δουμε αν εκανε δουλεια..αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι δοση χαπιου περνατε μετα το ιωδιο??κ επισης εχω πολυ χαμηλη πιεση μετα απο αυτο κ βουιζουν τα αυτια μου ξερει κανεις κατι να με βοηθησει??

toul@ συνηθως ολοι οι εργαζομενοι δουλευουν αρκετα σε φαση υποθ. παρολο που οι αντοχες τους ειναι στα πατωματα. Και αυτο γιατι εχουν συναισθηση των εργασιακων και οχι μονο ευθυνων τους. Αποτελεσμα: σουπερ κουραση. Ηφαση του ιωδιου απο ατομο σε ατομο ειναι διαφορετικη. Συνηθως ΔΕΝ εχουν ιδιαιτερα προβληματα.Τωρα που εισαι σε απομονωση δες το χαΛΛΛΛΛΛΛΛαρα και ξακουρασου οσο μπορεις. Σιγουρα για ολους το καλυτερο ειναι να εχουμε την υγεια μας και ας δουλευουμε 12-16ωρα. Αλλωστε, στις μερες μας, ειναι τυχερος οποιος εχει ακομη δουλεια.

Φυσικα και ευχομαι το ιωδιο να εκανε τη δουλεια του και στον ελεγχο του εξαμηνου να σου ανακοινωσει ο γιατρος σου οτι τελειωσες με το θεμα καρκινου θυροειδη.

Για τη δοση του χαπιου που ρωτας αυτη εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Μερικες απο αυτες ειναι το βαρος, οι αναγκες του οργανισμου, κλπ.Ειναι πολυ θετικο να παρει κανεις απο την αρχη τη σωστη δοση. Καθε δοση που αλλαζουμε παντα με την εντολη του γιατρου που μας παρακολουθει, γινεται σταδιακα και μπορουμε να μαθουμε αν μας καλλυπτει, μετα απο διαστημα τουλαχιστο 1,5-2 μηνες. Να θυμασαι οτι η τιμη της TSH σου θα πρεπει να ειναι κοντα -πολυ κοντα - στο μηδεν (πχ 0,01).

Για την πιεση ισως εφταιγε που ετρωγες αναλατα στην προετοιμασια για το ιωδιο. Ισως ομως και να φταιει κατι αλλο, παθολογικο. Για βουισμα αυτιων και μουδιασματα ακρων θα διαλεξω την επιλογη : ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ-ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ειμαι καινουργια γιατι απ'οτι βλεπω ολες γνωριζεστε.

Η αποψη για το θεμα σας αν και δεν τα διαβασα ολα απο την αρχη ειναι οτι το εν λογω προβλημα θεωρω οτι πρεπει να παρακολουθειτε απο εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο. Ο καθε οργανισμος και περιπτωση ειναι διαφορετικη και πιστευω οτι η σωστη δοση τα καθοριζει ολα στον οργανισμο και τα επιπεδα που πρεπει να ειναι η tsh διαφερουν στον καθενα.

Εγω εχω υποθυρ. και επειδη το προλαβα ευτυχως δεν εχω οζους κτλ. Οσο ηταν αρυθμηστος ειχα τριχοπτωση, μου εκανε χολστερινη κ.α. η γιατρος μου θελει η tsh να ειναι 1,5-2,5 και βρηκαμε τη δοση που και τα επιπεδα τα κραταει εκει που πρεπει αλλα και τα συμπτωματα δεν τα εκδηλωνω πια. Οταν λιγο παρατηρησω κατι αμεσως μου αλλαζει λιγο τη δοσολογια και διορθωνονται.

Συγνωμη για το εκτενες κειμενο αλλα η πρωτη φορα ηταν...:)


UW0Gp2.png

wlX5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και από εμένα .Αν και έχω καιρό να γράψω σας παρακολουθώ αρκετά συχνά...Πέρασα ένα δύσκολο καλοκαίρι μετά την επέμβαση 03/05 που έκανα και μια όχι και τόσο τέλεια βιοψία (οι 3 όζοι που είχα ήταν καθαροί αλλά εντοπίστηκε ως τυχαίο εύρημα μια εστία έως 2 χιλιοστά η οποία δεν χρειάζεται ιώδιο μου είπανε οι γιατροί) , με κρίσεις πανικού, τριχόπτωση,φοβίες και παρότι η tsh ήταν κοντά στο ένα.Επίσης εντόπισα ως τυχαίο εύρημα πάλι... έναν καλοήθη όγκο στον οισοφάγο (λειομύωμα λέγεται και είναι όπως το ινομύωμα στην μήτρα αλλά πολύ πιο σπάνιο).Πανικός δηλαδή ... Και μέσα σε όλα αυτά έμεινα έγκυος και μπαίνω στον τρίτο μήνα !!!Και αυτό είναι το μόνο ευχάριστο που μου συνέβη και με σταθεροποίησε παρά το άγχος που βιώνω με όλα αυτά τα προβλήματα και δεν έχω ούτε κρίσεις , ούτε τριχόπτωση , μόνο καούρες και φουσκώματα αλλά ,,, από την εγκυμοσύνη τουλάχιστον αυτά .....Τώρα έχω tsh 2 και ανεβάσαμε τη δόση στο 150 τ4 από 137 που έπαιρνα .Έαν έχει κάποια εμπειρία από εγκυμοσύνη μετά από αφαίρεση αδένα με ευχαρίστηση θα την ακούσω...Σας φιλώ προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Lana, πολυ ευχαριστο γεγονος, αυτο της εγκυμοσυνης σου. Ολα θα πανε μια χαρα και ειδικα τωρα που ξερεις, θα εχεις το νου σου και θα παρακολουθεις τις τιμες των ορμονων σου που ως γνωστον, στη φαση εγκυμοσυνης και αργοτερα στο θηλασμο, παιζουν τρελο χορο.

Με το καλο λοιπον να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. :P:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ειμαι καινουργια στην παρεα σημερα γραφτηκα! ο λογος που σας γραφω ειναι για την αδερφη μου εχει υποθυρεοειδισμο και για 3 μηνες θα παιρνει ενα χαπακι θυροξινης των 75ml. ειναι 16 χρονων και εχει βαρος 99κιλα. πρεπει να χασει βαρος της το ειπε και ο γιατρος της. Προσπαθει πολυ απο μονη της τρωει ψητα σαλατες αλλα εδω και 3 εβδομαδες δεν εχει χασει γραμμαριο. κακα τα ψεματα χρειαζεται διαιτολογο αλλα οικονομικα ειναι παρα πολυ δυσκολο. ειναι αδυνατον! Μενουμε αθηνα. σας παρακαλω θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον οικονομικο διαιτολογο αν ξερετε π.χ εως 100ευρω το μηνα. Επειδη νομιζω δεν επιτρεπεται να δημοσιευτουν οι διαιτολογοι και τα τηλεφωνα τους επειδη θεωρειται διαφημηση η κατι τετοιο οποιος μπορει να βοηθησει ας μου στειλει στο e-mail [email protected]. ειναι 16 χρονων κοριτσακι και ειναι κριμα να ζυγιζει τοσα κιλα Συγνωμη αν σας κουρασα. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

παντως επειδη αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα πριν χρονια δεν ηξερα για τον θυροειδη τοτε..μουδιαζε το αριστερο μου χερι συνεχεια κ τα μεσαια μου δαχτυλα κ απο τα 2 χερια κ πολλες φορες 3 μερες συνεχομενα μετα εφευγε ξαναερχοταν.πηγα σε εναν πολυ καλο νευρολογο μου εκανε κατι ασκησης για καποιες αλλες ασθενιες τις περασα ολες κ μου ειχε πει οτι ειναι η ψυχολογικο η καποιος σπονδυλος μου εχει προβλημα κ οντως εχω προβλημα στο α6 κ α7 σπονδυλο..κοιταψε το κ με καποιον ορθοπεδικο κ παθολογο γιατι ειχα κανει κ για τα κοκκαλα εξετασεις αιματος,πιο πολυ για να σου φυγει απο το μυαλο..αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι αλλο πες μου

σ ευχαριστω πολυ.εμενα μυρμηρκιαζουν και τα χερια και τα ποδια οποτε λογικα δεν ειναι απο αυχενα.πηγα και σε ορθοπεδικο και σε νευρολογο και μου ειπαν οτι ολα ειναι οκ.ολα ξεκινησαν οταν ειχα υποθυροειδισμο και οσο κατεβαινε η tsh τοσο βελτιωνοταν η κατασταση.ειμαι εδω και 2 μηνεσ με σωστη tsh.θα επρεπε να εχουν εξαφανιστει ολα τα συμτωματα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ειμαι καινουργια στην παρεα σημερα γραφτηκα! ο λογος που σας γραφω ειναι για την αδερφη μου εχει υποθυρεοειδισμο και για 3 μηνες θα παιρνει ενα χαπακι θυροξινης των 75ml. ειναι 16 χρονων και εχει βαρος 99κιλα. πρεπει να χασει βαρος της το ειπε και ο γιατρος της. Προσπαθει πολυ απο μονη της τρωει ψητα σαλατες αλλα εδω και 3 εβδομαδες δεν εχει χασει γραμμαριο. κακα τα ψεματα χρειαζεται διαιτολογο αλλα οικονομικα ειναι παρα πολυ δυσκολο. ειναι αδυνατον! Μενουμε αθηνα. σας παρακαλω θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον οικονομικο διαιτολογο αν ξερετε π.χ εως 100ευρω το μηνα. Επειδη νομιζω δεν επιτρεπεται να δημοσιευτουν οι διαιτολογοι και τα τηλεφωνα τους επειδη θεωρειται διαφημηση η κατι τετοιο οποιος μπορει να βοηθησει ας μου στειλει στο e-mail [email protected]. ειναι 16 χρονων κοριτσακι και ειναι κριμα να ζυγιζει τοσα κιλα Συγνωμη αν σας κουρασα. ευχαριστω!

κούκλα μου αν η αδερφή σου έχει υποθυρεοειδισμό, τότε καταρχήν το χαπάκι πιθανότατα θα πρέπει να το παίρνει σε όλη της τη ζωή, όχι μόνο για 3 μήνες και τα κιλά της, επειδή πιθανόν οφείλονται στον υποθυρεοειδισμό, θα φύγουν αν κάνει και μόνη της μια προσπάθεια.

Με τη ρύθμιση του θυρεοειδή (με το καθημερινό και εφ' όρου ζωής χαπάκι) σιγά σιγά τα κιλά φεύγουν, με λογική διατροφή από το άτομο φυσικά ;)

Σημασία έχει να καταλάβει η αδερφή σου ότι ο υποθυρεοειδισμός θέλει διαρκή και - στην αρχή τουλάχιστον - συχνή παρακολούθηση και τα κιλά, με λίγη προσπάθεια θα φύγουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απ' οσα εχω διαβασει καταλαβα οτι το χαπακι θα παιρνει για την υπολοιπη ζωη της :( για τους επομενους 3μηνες θα παιρνει αυτη τη δοση μεχρι το επομενο ραντεβου με τον γιατρο της. Μετα θα δουμε τι θα της πει. Προσπαθει πολυ και εγω ειμαι παντα διπλα της αλλα οσο να ναι η υπομονη εξαντλειται και τα νευρα σπανε οταν χανεις ΤΟΣΟ αργα τα κιλα. Ευτυχως δεν φαινεται για τα κιλα που ειναι φαινεται για λιγοτερο. Σε ευχαριστω πολυ φιλη μου για την υποστηριξη! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν περιπτωσεις που δεν χρειαζεται να παιρνει χαπι εφ ορου ζωης. Ομως επιβαλεται, εφοσον υπαρχει προβληματακι, να παρτακολουθειται συστηματικα. Η αδερφουλα σου, θα παρει το χαπακι της για το διαστημα που εχει ορισει ο γιατρος, θα κανει επαναλληπτικες εξετασεις και εκεινες θα καθορισουν την πορεια σε οτι αφορα το χαπι. Ομως καλυτερα με χαπι και υγιης παρα χωρις και με σκαμπανεβασματα στην υγεια της.

Οσο για το βαρος, δυστυχως, ειναι θεμα που με ποναει πολυ. Παρολο που εχω ρυθμισμενη την δοση, και μετα απο ταλαιπωρια μερικων ετων με ταλαντευση αυτης, τωρα το σωμα μου, δε λεει να νιωσει τη διαφορα και εχει κλειδωσει τα κιλα οπου γουσταρει. Εμενα με αγνοει παντελως και δεν ξεφορτωνεται τιποτα απο πανω μου, εκτος αν ...λιωσω στο γυμναστηριο. :oops:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Marian84, εύχομαι να ρυθμιστεί ο οργανισμός σου σύντομα και να αισθάνεσαι καλύτερα!!!!

Netrino 30, όλα καλά; Κάνατε τον επαναληπτικό υπέρηχο και βγήκαν τα αποτελέσματα της παρακέντησης; Όταν αισθανθείς ότι θέλεις να μιλήσεις, εδώ είμαστε όλοι.

Καλό απόγευμα!!!!!

Σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου..Εγινε επαναλητκος υπερηχος στον Χαλατση στον Πειραια,ο οποιος ανεφερε οτι οι οζοι εχουν υγρο μεσα εκτος απο ενα,που εχει και λιγο αιμα,και αυτο ειναι πολυ θετικο..Υπεθεσε μαλιστα πως ο ενδοκρινολογος μαλλον δε θα ζητησει παρακεντηση..Ομως ο ενδοκρινολογος υποστηριξε πως πρεπει να γινει η παρακεντηση επειδη οι 2 οζοι ειναι πανω απο 1 εκ.Περιμενουμε τα αποτελεσματα της παρακεντησης απο μερα σε μερα..Ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον ξανα..Ευχομαι τα καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ.εμενα μυρμηρκιαζουν και τα χερια και τα ποδια οποτε λογικα δεν ειναι απο αυχενα.πηγα και σε ορθοπεδικο και σε νευρολογο και μου ειπαν οτι ολα ειναι οκ.ολα ξεκινησαν οταν ειχα υποθυροειδισμο και οσο κατεβαινε η tsh τοσο βελτιωνοταν η κατασταση.ειμαι εδω και 2 μηνεσ με σωστη tsh.θα επρεπε να εχουν εξαφανιστει ολα τα συμτωματα?

Δε ξερω τι να σου πω..εφοσον εχεις αποκλεισει ολες τις εκδοχες τι μπορει να ειναι παρα μονο ψυχολογικο??

Εγω τωρα μετα το ιωδιο κ δυο βδομαδες σπιτι ειμαι χειροτερα απο καθε αλλη φορα ακομα κ απο τον υποθυροειδισμο..ζαλιζομαι συνεχεια τα ματια μου δεν πανε καλα ολα προς το χειροτερο.Δε ξερω τι φταει η δοση ακομα δε με εχει βολεψει δε ξερω τι συμβαινει κ δε μπορω να παω κ σε γιατρο με την ραδιενεργρια παρεα μου..

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι να σου πω..εφοσον εχεις αποκλεισει ολες τις εκδοχες τι μπορει να ειναι παρα μονο ψυχολογικο??

Εγω τωρα μετα το ιωδιο κ δυο βδομαδες σπιτι ειμαι χειροτερα απο καθε αλλη φορα ακομα κ απο τον υποθυροειδισμο..ζαλιζομαι συνεχεια τα ματια μου δεν πανε καλα ολα προς το χειροτερο.Δε ξερω τι φταει η δοση ακομα δε με εχει βολεψει δε ξερω τι συμβαινει κ δε μπορω να παω κ σε γιατρο με την ραδιενεργρια παρεα μου..

Κανα υπομονη μεχρι να ρυθμιστει η δοση. Ειχα κι εγω θεμα με την οραση...τωρα ειμαι ΟΚ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...