Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Η πρώτη εμβρυομεταφορα! Σ ευχαριστώ πολυ! 

      Κορίτσι έκανες χοριακη ? 

      πρίν από 25 λεπτά , Angot είπε:

      της ειπα ότι ακριβώς ειπα και σε σας! τι να πω , ότι να ναι!  

      Τι να πω αφού το γράφει Κ μέσα στην σελίδα του gov . Μπορεί να ήταν καινούρια Κ να μην ήξερε 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Κανα υπομονη μεχρι να ρυθμιστει η δοση. Ειχα κι εγω θεμα με την οραση...τωρα ειμαι ΟΚ.

Σ ευχαριστω πολυ..εχω αγχωθει αρκετα αυτες τις μερες με την οραση πλεον φοβασαι για τα παντα..τεσπα θετικη σκεψη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας, να σας πω και την δικιά μου περίπτωση ειμαι 34 χρονών ..το 2009 τον απρίλιο εκανα αφαιρεση θυροειδη με επιτυχια γιατι η κατασταση ηταν δυσκολη η διαγνωση ηταν τοξικη βρογχοκηλη νοσος graves+ εξωφθαλμο στο ενα ματι ταχυκαρδιες απωλεια κιλων ειχα χασει 12 κιλα σε 1,5 περιπου μηνα!!

ξεκινησα με χαπι 175 και εφτασα να παιρνω 225 τ4. εκανα το 2ο παιδι το 2011 χωρις προβληματα και απο δικη μου αμελεια εκανα περιπου 1,5 χρονο να κανω εξετασεις θυροειδους με αποτελεσμα να εχουν αρχισει παλι τα τρεμουλα νευρα μιλαμε για νευρα ομως κοπωση τριχοπτωση και μερικές φορές ταχυκαρδιες....τελοσπατων πηγα σε παθολογο να μου γραψει γενικες εξετασεις της εκανα και μου βρηκε σιδηρο 18 και φεριτινη 4 σε κατασταση χαλια,και tsh 0.39 πηγα εκανα και θυροειδικες σημερα και περιμενω να βγουν οι εξετασεις !αυριο εχω ραντεβου με εναν ενδοκρινολογο κ. καλτσας ονομαζεται εχω ακουσει καλα πραγματα (εαν εχετε εμπειρια και εσεις μπορειτε να μου στειλετε pm) α και ξεχασα να σας πω και ασβεστιο 8 μου ειπαν οτι επηρεαζουν οι παραθυροειδης! πραγματικα μιλαμε οτι κουραζομαι πολυ ευκολα πλεον και νιωθω εντονο το συναισθημα της πεινας!! προφανως θελω το χαπι ρυθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Netrino 30 εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα για την παρακέντηση.:D

Toul@ εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα και υπομονή. :D

Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, να σας πω και την δικιά μου περίπτωση ειμαι 34 χρονών ..το 2009 τον απρίλιο εκανα αφαιρεση θυροειδη με επιτυχια γιατι η κατασταση ηταν δυσκολη η διαγνωση ηταν τοξικη βρογχοκηλη νοσος graves+ εξωφθαλμο στο ενα ματι ταχυκαρδιες απωλεια κιλων ειχα χασει 12 κιλα σε 1,5 περιπου μηνα!!

ξεκινησα με χαπι 175 και εφτασα να παιρνω 225 τ4. εκανα το 2ο παιδι το 2011 χωρις προβληματα και απο δικη μου αμελεια εκανα περιπου 1,5 χρονο να κανω εξετασεις θυροειδους με αποτελεσμα να εχουν αρχισει παλι τα τρεμουλα νευρα μιλαμε για νευρα ομως κοπωση τριχοπτωση και μερικές φορές ταχυκαρδιες....τελοσπατων πηγα σε παθολογο να μου γραψει γενικες εξετασεις της εκανα και μου βρηκε σιδηρο 18 και φεριτινη 4 σε κατασταση χαλια,και tsh 0.39 πηγα εκανα και θυροειδικες σημερα και περιμενω να βγουν οι εξετασεις !αυριο εχω ραντεβου με εναν ενδοκρινολογο κ. καλτσας ονομαζεται εχω ακουσει καλα πραγματα (εαν εχετε εμπειρια και εσεις μπορειτε να μου στειλετε pm) α και ξεχασα να σας πω και ασβεστιο 8 μου ειπαν οτι επηρεαζουν οι παραθυροειδης! πραγματικα μιλαμε οτι κουραζομαι πολυ ευκολα πλεον και νιωθω εντονο το συναισθημα της πεινας!! προφανως θελω το χαπι ρυθμιση!

Babe, μαζι τους ξεφορτωθηκαμε τους αδενες μας με διαγνωση πολυοζωδης τοξικη βρογχοκηλη. (7-4-2009)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα.

Μάλλον θα βγάλω κι εγώ το θυρεοειδή μου. Έχω έναν όζο γύρω στο 1,5 εκατοστό εδώ και πολλά χρόνια, παίρνω χάπι εδώ και 15 χρόνια περίπου (τώρα είμαι 32).

Ισχύει ότι αν αφαιρεθεί ο αδένας θα πάρω κιλά???

Επίσης έχω ένα παιδάκι που θηλάζω, τι γίνεται με την εγχείρηση, έχει καμία σας εμπειρία?

Και τέλος πως επηρεάζεται μελλοντική εγκυμοσύνη? Πόσο καιρό μετά την επέμβαση μπορεί να ξεκινήσει η προσπάθεια?

Ευχαριστώ τις συμπάσχουσες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Μάλλον θα βγάλω κι εγώ το θυρεοειδή μου. Έχω έναν όζο γύρω στο 1,5 εκατοστό εδώ και πολλά χρόνια, παίρνω χάπι εδώ και 15 χρόνια περίπου (τώρα είμαι 32).

Ισχύει ότι αν αφαιρεθεί ο αδένας θα πάρω κιλά???

Επίσης έχω ένα παιδάκι που θηλάζω, τι γίνεται με την εγχείρηση, έχει καμία σας εμπειρία?

Και τέλος πως επηρεάζεται μελλοντική εγκυμοσύνη? Πόσο καιρό μετά την επέμβαση μπορεί να ξεκινήσει η προσπάθεια?

Ευχαριστώ τις συμπάσχουσες!

Ποιος ειναι ο ακριβης λογος που θα καταληξεις να αφαιρεσεις τον αδενα???? Δηλαδη ποια ειναι η κατασταση του οζου σου και γιατι κρινεται απαραιτητο να τον βγαλεις???

Για τα κιλα, οχι δεν ισχυει. Το αν θα παρεις βαρος ή οχι εξαρταται απο τη λοψη της σωστης δοσης θυροξινης.

Για την επεμβαση σε σχεση με το θηλασμο δε γνωριζω. Υποθετω με επιφυλαξη οτι ισως χρειαστει να χρησιμοποιησεις μια εναλλακτικη μεθοδο τουλαχιστο για το διαστημα που θα παιρνεις αντιβιωση ή παυσιπονα κλπ λογω επεμβασης. Θεωρω οτι αυτο διαρκει ελαχιστες μερες και αν εισαι διατεθιμενη, πιθανον να μπορεσεις να συνεχισεις το θηλασμο. Η ληψη θυροξινης δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο θηλασμο γιατι ειναι ορμονη που υπαρχει στον οργανισμο μας ειτε φυσιολογικα (μεσω του αδενα) ή τεχνητα (μεσω χαπιου).

Επισης, δεν υπαρχει κανενα προβλημα για μελλοντικη εγκυμοσυνη και νομιζω οτι αν αναρρωσεις απο το χειρουργειο και ρυθμισεις τη δοση χαπιου, ολα βαινουν φυσιολογικοτατα.

Ολα τα παραπανω, ισχυουν στην περιπτωση που δεν εχει εμφανισθει κακοηθεια. Αν υπαρχει τετοια περιπτωση, τοτε τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Σου εχουν αναφερει κατι σχετικο???? Ελπιζω και ευχομαι να ειναι ολα απλα οπως ειναι και το χειρουργειο αφαιρεσης του αδενα. Ρουτινα!!!!

Ποτε σου ειπαν να χειρουργηθεις????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!!!Λοιπον την προηγουμενη βδομαδα ημουν εντελως απελπισμενη με τα περιεργα συμπτωματα που σας εχω πει(μουδιασματα,μυρμηγκιασμακτλ)ετυχε να παω επισκεψη στη θεια μου η οποια εχει επισης προβλημα με το θυροειδη και με επεισε να κλεισω ραντεβου στον ενδοκρινολο της.μου ειπε οτι εκεινοσ την "εσωσε".ειχε πολλα προβληματα.δεν ηθελα γιατι εχω παει σε παρα πολλουσ και ο καθενασ λεει τα δικα του.τελοσπαντων πηγα!!!αυτοσ ειναι γιατροσ.ξεκινησα να του λεω για τα συμπτωματα και με συπληρωνε σε οτι ελεγα.ηταν ο μονοσ που με ρωτησε αν επαθα κατι και στα ματια,μου ειπε απο μονοσ τουσ απο που ξεκιναει ο πονοκεφαλοσ ,ειναι ο μονοσ που εκτοσ απο tsh θελει και ft3 ft4,ειναι ο μονοσ που μου εδωσε β12 και μαγνησιο επιβεβαιωνοντασ οσα ειχα διαβασει σε ξενα forum γι αυτουσ που εχουν hashimoto,μου αλλαξε μαρκα χαπιου και δε θελω να το ματιασω αλλα εχει 10 μερες περιπου που ξεκινησα την νεα θεραπεια και εδω και 3 μερεσ ειμαι πολυ καλυτερα.τα περισσοτερα συμπτωματα εχουν φυγει.να θυμισω οτι ο προηγουμενοσ ενδοκρινολογοσ με ειχε στειλει στον ψυχιατρο γι αυτα τα συμπτωματα!!!!!!οποια θελει πληροφοριεσ για τον γιατρο απο θεσσαλονικη να μου πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σε ολους!!!ειμαι νεα εδω αν κ παρακολουθω καιρο τωρα τα θεματα σας,τα οποια βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα.θα σας πω κ εγω εν συντομια τη δικη μου περιπτωση...

ειμαι 29 χρονων κ πριν 3 χρονια εκανα κ εγω ολική αφαιρεση θυρεοειδους(μεχρι τοτε δεν ηξερα οτι πασχω,το ανακαλυψα τυχαια κ αμεσως χειρουργηθηκα)ευτυχως επεσα σε πολυ καλα χερια κ η επεμβαση δεν αφησε καθολου υπολειμματα ουτε πειραξε παραθυροειδεις αδενες.η βιοψια εδειξε οτι επροκειτο για κακοηθεια ετσι πηρα ιωδιο,εκανα σπινθηρογραφημα ολοσωμο κ εδω κ 3 χρονια κανω τις εξετασεις που μου υποδεικνυει ο ενδοκρινολογος μου,ο οποιος λεει οτι ειμαστε σε καλο δρομο.μετα τον πρωτο χρονο δεν μου εκανε αλλο σπινθηρογραφημα παρα μονο εξετασεις αιματος,υπερηχους κ ελεγχο με thyrogen τον 1ο,3ο κ μου ειπε οτι θα το επαναλαβουμε παλι στον 5ο χρονο απο την επεμβαση.θελω αρχικα να ρωτησω αν αυτες οι εξετασεις ειναι αρκετες για να ελεγξουν για πιθανες μεταστασεις γιατι η αληθεια ειναι οτι εδω κ 3 χρονια δεν εχω ηρεμησει ψυχολογικα κ εχω καταντησει να ψαχνομαι ολη την ωρα σε γιατρους...

κ το δευτερο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιος/α απο οσους εχουν κανει χειρουργειο θυροειδη εχει να προτεινει καποιον καλο κ αξιοπιστο χειρουργο, γιατι θα κανει επεμβαση και ο πατερας μου (σοι παει το βασιλειο)κ αν και εγω εκανα τα παντα ιδιωτικα εκεινος επιμενει να θελει να παει σε δημοσιο λογω κοστους.αν καποιος γνωριζει καποιον σε δημοσιο νοσοκομειο ας μου στειλει ...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!ειμαι νεα εδω αν κ παρακολουθω καιρο τωρα τα θεματα σας,τα οποια βρισκω εξαιρετικα ενδιαφεροντα.θα σας πω κ εγω εν συντομια τη δικη μου περιπτωση...

ειμαι 29 χρονων κ πριν 3 χρονια εκανα κ εγω ολική αφαιρεση θυρεοειδους(μεχρι τοτε δεν ηξερα οτι πασχω,το ανακαλυψα τυχαια κ αμεσως χειρουργηθηκα)ευτυχως επεσα σε πολυ καλα χερια κ η επεμβαση δεν αφησε καθολου υπολειμματα ουτε πειραξε παραθυροειδεις αδενες.η βιοψια εδειξε οτι επροκειτο για κακοηθεια ετσι πηρα ιωδιο,εκανα σπινθηρογραφημα ολοσωμο κ εδω κ 3 χρονια κανω τις εξετασεις που μου υποδεικνυει ο ενδοκρινολογος μου,ο οποιος λεει οτι ειμαστε σε καλο δρομο.μετα τον πρωτο χρονο δεν μου εκανε αλλο σπινθηρογραφημα παρα μονο εξετασεις αιματος,υπερηχους κ ελεγχο με thyrogen τον 1ο,3ο κ μου ειπε οτι θα το επαναλαβουμε παλι στον 5ο χρονο απο την επεμβαση.θελω αρχικα να ρωτησω αν αυτες οι εξετασεις ειναι αρκετες για να ελεγξουν για πιθανες μεταστασεις γιατι η αληθεια ειναι οτι εδω κ 3 χρονια δεν εχω ηρεμησει ψυχολογικα κ εχω καταντησει να ψαχνομαι ολη την ωρα σε γιατρους...

κ το δευτερο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιος/α απο οσους εχουν κανει χειρουργειο θυροειδη εχει να προτεινει καποιον καλο κ αξιοπιστο χειρουργο, γιατι θα κανει επεμβαση και ο πατερας μου (σοι παει το βασιλειο)κ αν και εγω εκανα τα παντα ιδιωτικα εκεινος επιμενει να θελει να παει σε δημοσιο λογω κοστους.αν καποιος γνωριζει καποιον σε δημοσιο νοσοκομειο ας μου στειλει ...

ευχαριστω

Μπορείς να μου πεις κάποιες λεπτομέρειες για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που έκανες τον πρώτο χρόνο; Πού το έκανες; Στο έγραψε γιατρός του ικα? Πόσο κόστισε; Τα έξοδα τα καλύπτει το ταμείο; Πόσο καιρό ήσουν χωρίς Τ4? Το thyrogen πόυ το βρήκες; (γιατί εμένα μου είπαν οτι είναι δυσεύρετο). Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά σε 6 μήνες έχω κι εγώ τέτοιο πράγμα κι έχω απορίες..

Τώρα είδα οτι η τιμή του φαρμάκου thyrogen είναι 1100 ευρώ! Ξέρει κάποιος αν αυτά τα πληρώνει το ταμείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ έκανα αφαίρεση θυρεοειδούς στο Ιπποκράτειο με τον κ. Μανουρά. Πήγαινε να τον δείς, είναι λίγο αυστηρός αλλά καλός άνθρωπος. Πλήρωσε το ταμείο μου τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις κάποιες λεπτομέρειες για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που έκανες τον πρώτο χρόνο; Πού το έκανες; Στο έγραψε γιατρός του ικα? Πόσο κόστισε; Τα έξοδα τα καλύπτει το ταμείο; Πόσο καιρό ήσουν χωρίς Τ4? Το thyrogen πόυ το βρήκες; (γιατί εμένα μου είπαν οτι είναι δυσεύρετο). Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά σε 6 μήνες έχω κι εγώ τέτοιο πράγμα κι έχω απορίες..

Τώρα είδα οτι η τιμή του φαρμάκου thyrogen είναι 1100 ευρώ! Ξέρει κάποιος αν αυτά τα πληρώνει το ταμείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ έκανα αφαίρεση θυρεοειδούς στο Ιπποκράτειο με τον κ. Μανουρά. Πήγαινε να τον δείς, είναι λίγο αυστηρός αλλά καλός άνθρωπος. Πλήρωσε το ταμείο μου τα πάντα.

ποτε εκανες την αφαιρεση?σου ειπαν οτι χρειαζεται να παρεις ιωδιο?

εγω εμεινα 1 μηνα περιπου χωρις Τ4 για την ακριβεια δν πηρα καθολου τ4 μετα την εγχειρηση το ξεκινησα μετα το ιωδιο.

οπως ειπα κ πριν τα εκανα ολα ιδιωτικα γιατι μας αγχωσαν οι γιατροι κ δεν ειχα την πολυτελεια να περιμενω σειρα σε δημοσιο.το σπινθηρογραφημα οπως κ το ιωδιο το εκανα στο Ιατροπολις στον Κο Βολιωτοπουλο.

εμεινα μεσα 2 μερες κ μαζι με ιωδιο κ με ολες τις εξετασεις κ τα συναφη πηγε περιπου στα 2500 αλλα το 2009....

οσο για το thyrogen ξεκινας να το ψαχνεις 6-8 μηνες πριν το χρειαστεις εν αναγκη το παραγγελνεις αλλα καλυπτεται εξ ολοκληρου απο το ικα.εμενα στην αρχη δεν μου το ενεκριναν γιατι θερουσαν οτι λογω μικρης ηλικιας μπορω να μεινω χωρις τ4 1μιση μηνα χωρις πολλες παρενεργειες κ δεν ειναι αναγκη να παρω Thyrogen κ ο ενδοκρινολογος μου εγραψε οτι ειχα προβλημα στην καρδια η στα πνευμονια δν θυμαμαι για να μου το δωσουν.αν εχεις αλλη απορια πες μου...

Link to comment
Share on other sites

ποτε εκανες την αφαιρεση?σου ειπαν οτι χρειαζεται να παρεις ιωδιο?

εγω εμεινα 1 μηνα περιπου χωρις Τ4 για την ακριβεια δν πηρα καθολου τ4 μετα την εγχειρηση το ξεκινησα μετα το ιωδιο.

οπως ειπα κ πριν τα εκανα ολα ιδιωτικα γιατι μας αγχωσαν οι γιατροι κ δεν ειχα την πολυτελεια να περιμενω σειρα σε δημοσιο.το σπινθηρογραφημα οπως κ το ιωδιο το εκανα στο Ιατροπολις στον Κο Βολιωτοπουλο.

εμεινα μεσα 2 μερες κ μαζι με ιωδιο κ με ολες τις εξετασεις κ τα συναφη πηγε περιπου στα 2500 αλλα το 2009....

οσο για το thyrogen ξεκινας να το ψαχνεις 6-8 μηνες πριν το χρειαστεις εν αναγκη το παραγγελνεις αλλα καλυπτεται εξ ολοκληρου απο το ικα.εμενα στην αρχη δεν μου το ενεκριναν γιατι θερουσαν οτι λογω μικρης ηλικιας μπορω να μεινω χωρις τ4 1μιση μηνα χωρις πολλες παρενεργειες κ δεν ειναι αναγκη να παρω Thyrogen κ ο ενδοκρινολογος μου εγραψε οτι ειχα προβλημα στην καρδια η στα πνευμονια δν θυμαμαι για να μου το δωσουν.αν εχεις αλλη απορια πες μου...

Τα έχω κάνει όλα αυτά και έχω να κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα το Μάϊο (του 1ου χρόνου δηλαδή). Οπότε πρέπει να πω στην ενδοκρινολόγο του ικα από τώρα να μου γράψει το thyrogen ή να το παραγγείλω τώρα κάπου και μετά θα πάρω τα λεφτά από το ικα; Πες μου όσες πληροφορίες μπορείς γιατί δεν έχω χρήματα για να πάρω το φάρμακο...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά και έχω να κάνω το ολόσωμο σπινθηρογράφημα το Μάϊο (του 1ου χρόνου δηλαδή). Οπότε πρέπει να πω στην ενδοκρινολόγο του ικα από τώρα να μου γράψει το thyrogen ή να το παραγγείλω τώρα κάπου και μετά θα πάρω τα λεφτά από το ικα; Πες μου όσες πληροφορίες μπορείς γιατί δεν έχω χρήματα για να πάρω το φάρμακο...

Ευχαριστώ.

θα πας στον ενδοκρινολογο που σε παρακολουθει(δεν εχει σημασια αν ειναι του ικα η οχι)κ θα σου γραψει το φαρμακο με καποια αιτιολογια που να υποστηριζει οτι δεν μπορεις να μεινεις χωρις χαπι για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα.μετα με αυτα τα χαρτια θα πας στο ικα να σου εγκρινουν το φαρμακο ισως χρειαστει να περασεις κ απο καποια επιτροπη (εγω περασα μονο τον 1ο χρονο φετος δεν χρειαστηκε)κ θα σε καθοδηγησουν εκεινοι που θα το βρεις.

για ποιο λογο κανεις το σπινθηρογραφημα το Μαιο δεν εκανες ολοσωμο μετα τη ληψη ιωδιου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...