Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια τι κάνετε;; πηγα σήμερα το πρωι για την καμπύλη κ πριν λιγο πηρα τα αποτελέσματα.. πριν τη ληψη της γλυκοζης ειχα 95..μετα απο μια ωρα 206 κ στη δεύτερη ωρα 165. Οι φυσιολογικες τιμες γράφει οτι ειναι 75-106 οποτε εγω δεν εχω καλα αποτελεσματα...περιμένω να μιλησω με την γιατρο να δω τι θα μου πει...
Δεν με πειραζει για τη διατροφή Αριστεα..απλα μου ηρθε καπως..ναι μου συστησε μια που λεγεται Κουτσουμπα..Αυριο θα την παρω να κλεισω ραντεβου..

Μη στεναχωριέσαι με την ειδική διατροφή διορθώνεται η κατάσταση και αυτό έχει σημασία.

Θα είσαι πιο υγιής εσύ και το μικρό σου δεν θα διατρέχει κανένα κίνδυνο!

Διατροφή (όχι για διαβήτη) κάνω κι εγώ από το Νοέμβρη...την πρώτη εβδομάδα ήταν λίγο δύσκολα αλλά τώρα αισθάνομαι πολύ καλά γιατί ξέρω ότι αυτά που τρώω έχουν μόνο θρεπτικά συστατικά για μένα και το παιδί μου.

Μη φοβάσαι τίποτα όλα καλά θα πάνε!!!!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Καλή εβδομάδα να έχουμε, καλή επιτυχία σε όσες έχουν να κάνουν εξετάσεις και καλά νέα σε όσες έχουμε ραντεβού με τους γιατρούς μας αυτή την εβδομάδα!!!:D:D:D:D

sofia μην στενοχωριέσαι καλή μου για την καμπύλη. Θα πας σε ενδοκρινολόγο και θα σου δώσει διατροφή για ένα διάστημα ώστε να διορθωθούν οι τιμές και να είναι το μωρό γερό, δυνατό και υγιές. Οι μετρησούλες που θα κάνεις δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Ο δικός μου ενδοκρινολόγος μου είχε δώσει διατροφή από την αρχή της εγκυμοσύνης και σχετιζόταν με τη συχνότητα των τροφών μέσα στην εβδομάδα, λίγα γλυκά και σταθερό ωράριο λήψης των τροφών. Όταν έκανα την καμπύλη 2 εβδομάδες πριν ήταν πολύ καλύτερη από αυτή προ της εγκυμοσύνης. Παρ'όλα αυτά ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε τώρα το μηχάνημα μέτρησης σακχάρου ώστε να το παρακολουθήσουμε προληπτικά για μια εβδομάδα.

Επίσης θα σου κάνει καλό να περπατάς τουλάχιστον μισή ωρίτσα καθημερινά. Βοηθά στη διατήρηση χαμηλών τιμών σακχάρου.

Ελπίζω κοπέλα μου να πάνε όλα καλά και κυρίως μην στενοχωριέσαι!:D

Aristea καλή αρχή στο γυμναστήριο! Θα σου κάνει καλό να βγαίνεις απ'το σπίτι τώρα που μπορείς και να απασχολείσαι με κάτι για τον εαυτό σου!:D

Το Σαββατοκύριακο πέρασε ήσυχα για εμάς. Πήγαμε μια βόλτα μέχρι τον κουμπάρο μας, τελειώσαμε ένα παζλ που είχε ήδη ξεκινήσει και δυσκολευόταν κι εχθές βγήκαμε για ένα καφεδάκι εδώ κοντά ίσα-ίσα για να κάνω και το καθημερινό περπάτημα. Τώρα περιμένουμε με αγωνία την Τετάρτη για να πάμε στον γιατρό...:D:D:D:D


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε:D:D

Εχω να κανω την εξεταση για το τοξοπλασμα, φανταζομαι δεν ειναι απο τις εξετασεις που πρεπει να ειμαι νυστικη ή να παω νωρις ε;;;

smurfita δυο μερουλες εμειναν για να δειτε το μπεμπακι σας!!!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε:D:D

Εχω να κανω την εξεταση για το τοξοπλασμα, φανταζομαι δεν ειναι απο τις εξετασεις που πρεπει να ειμαι νυστικη ή να παω νωρις ε;;;

smurfita δυο μερουλες εμειναν για να δειτε το μπεμπακι σας!!!!

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Οχι δεν χρειαζεται να εισαι νυστικη....

Ουτε χρειαζεται να πας νωρις!

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι;;;

Ποσο δραστηρια ειναι τα μωρακια σας κατα ητν διαρκεια της μερας;;

Και επισης σας κλωτσανε συνεχεια ή απλα τα νοιωθετε να κανουν κινησεις;;;

Εμενα με κλωτσαει το πρωι και μεχρι το βραδυ απλα την νοιωθω ελαφρα να κουνιεται και να ριχνει που και που καμια κλωτσια...

Το βραδυ ομως που παω για υπνο μεχρι να κοιμηθω κλωτσαει και κανει και τουμπες....Απλα αναρωτιεμαι αν ειναι ολα αυτα που νοιωθω φυσιολογικα!


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mama

Και ο δικος μου μη φανταστεις οτι ολη μερα κανει τουμπες..

Ειναι ωρες οπως λες και εσυ που απλα αισθανομαι να κινειται και αλλες που φερνει κωλοτουμπες.

Επισης οταν κοιμαται, ειναι για αρκετες ωρες ησυχος και μαζεμενος!

Απο το πρωι στις 7 προσπαθει να με ξυπνησει, σηκωθηκα περιπου στις 9.30 απο το κρεβατι και απο τοτε κοιμαται:D:D

Ειναι ολα φυσιολογικα!!!!

Εγω σκεφτομαι μη τον πλακωνω στον υπνο μου:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mama

Και ο δικος μου μη φανταστεις οτι ολη μερα κανει τουμπες..

Ειναι ωρες οπως λες και εσυ που απλα αισθανομαι να κινειται και αλλες που φερνει κωλοτουμπες.

Επισης οταν κοιμαται, ειναι για αρκετες ωρες ησυχος και μαζεμενος!

Απο το πρωι στις 7 προσπαθει να με ξυπνησει, σηκωθηκα περιπου στις 9.30 απο το κρεβατι και απο τοτε κοιμαται:D:D

Ειναι ολα φυσιολογικα!!!!

Εγω σκεφτομαι μη τον πλακωνω στον υπνο μου:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εμενα απο το πρωι δεν εχει σταματησει σημερα...

Απο τις 8:30 την νοιωθω να κλωτσαει...

Εχθες ηταν παρα πολυ ηρεμη...Σε σημειο να αρχισω να αγχωνομαι..

Μετα πηγα και ξαπλωσα και επιτελους ξεκινησε να κλωτσαει και να στριφογυρναει!!!

Οσο για το πλακωμα και εγω το σκεφτομαι καθε φορα που ξαπλωνω στο πλαι!!!


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αισθάνομαι περισσότερο το μεσημέρι και το βράδυ αντίστοιχα όταν πάω να ξαπλώσω. Κατά τη διάρκεια της μέρας νιώθω τις κινήσεις που κάνει αλλά όχι πολύ έντονα. Άλλωστε τα μωράκια μας κοιμούνται την περισσότερη ώρα, ιδιαίτερα ότνα κάνουμε εμείς δουλειές και κινούμαστε αυτά νανουρίζονται. Οπότε όταν ησυχάζουμε αυτά ξυπνούν!:tongue:

Το βράδυ η μικρή στήνει κανονικό χορό. Κουνιέται συνέχεια, κλωτσάει, μάλλον τεντώνεται, κλπ... Ανάλογα σε ποιο πλευρό γυρνάω, αν δεν είμαι ανάσκελα, κάθεται στην αντίστοιχη πλευρά.

Άρα mama όταν θα θες να αισθανθείς το μωρό προσπάθησε να ηρεμείς ή και να ξαπλώνεις λίγο.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!! Smurfita μου σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες κ το θαρρος που μου δίνεις!!! Ευχομαι κ σε σενα να πανε ολα καλα με τον γιατρο..οσο για τον δικο μου μπεμπη κουνιέται πολυ κ κλωτσαει αρκετα και δυνατα..οταν του μιλαει ο αντρας μου εκει να δείτε κλωτσιδι και σβουρες..οταν χαιδευω την κοιλια μου ηρεμεί αλλα αν παρω το χέρι αρχιζει πάλι..


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εσενα Olive ο ενδοκρινολογος σου εδωσε διατροφή;; ειναι αυστηρη;;

Όχι δεν μου την έδωσε ενδοκρινολόγος, εγώ πήγα από μόνη μου γιατί δεν ήθελα να πάρω πολλά κιλά σε αυτή την εγκυμοσύνη

ενδεικτικά σου γράφω τι τρώω σε μια μέρα

πρωινο: 3 κ.σ quaker με 1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών

δεκατιανό: αμύγδαλα και 1 φρούτο

μεσημεριανό: 1 πιάτο λαχανόρυζο, 1 φέτα ψωμί ολικής, 30γρ τυρί

απόγευμα: 1 γιαούρτι χαμηλών λιπαρών + 1 μπάρα δημητριακών

βράδυ: τονοσαλάτα ή σαλάτα με παξιμάδι και λίγο τυράκι

Νομίζω ότι αντέχεται μια χαρά

Γενικά δεν μου έχει καθόλου γλυκά, κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα σου βάλει κι εσένα, ίσως στις ποσότητες να διαφέρει

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε:D:D

Εχω να κανω την εξεταση για το τοξοπλασμα, φανταζομαι δεν ειναι απο τις εξετασεις που πρεπει να ειμαι νυστικη ή να παω νωρις ε;;;

smurfita δυο μερουλες εμειναν για να δειτε το μπεμπακι σας!!!!

Ναι δεν χρειάζεται να είσαι νηστική ή νωρίς!

Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Οχι δεν χρειαζεται να εισαι νυστικη....

Ουτε χρειαζεται να πας νωρις!

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι;;;

Ποσο δραστηρια ειναι τα μωρακια σας κατα ητν διαρκεια της μερας;;

Και επισης σας κλωτσανε συνεχεια ή απλα τα νοιωθετε να κανουν κινησεις;;;

Εμενα με κλωτσαει το πρωι και μεχρι το βραδυ απλα την νοιωθω ελαφρα να κουνιεται και να ριχνει που και που καμια κλωτσια...

Το βραδυ ομως που παω για υπνο μεχρι να κοιμηθω κλωτσαει και κανει και τουμπες....Απλα αναρωτιεμαι αν ειναι ολα αυτα που νοιωθω φυσιολογικα!

Κι εμένα έτσι, είναι πολύ δραστήριο εμβρυάκι, όλη μέρα κλωτσάει, φυσικά το βράδυ που ξαπλώνω ακόμη περισσότερο!

Η πρώτη μου κόρη ήταν πολύ ήσυχη, την καταλάβαινα μόνο βράδυ!

Και οι δύο είναι φυσιολογικότατες καταστάσεις, ωστόσο από το βιβλίο της αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=93598

γνωρίζω ότι πρέπει σε στιγμές χαλάρωσης, σε διάρκεια μιας ώρας, να ακούς το μωράκι σου 10 φορές!

Εμείς σήμερα πήγαμε στο γιατρό, όλα καλά, η μπέμπα ήδη 1100γρ!!!! και συνεχίζουμε!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!! Smurfita μου σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες κ το θαρρος που μου δίνεις!!! Ευχομαι κ σε σενα να πανε ολα καλα με τον γιατρο..οσο για τον δικο μου μπεμπη κουνιέται πολυ κ κλωτσαει αρκετα και δυνατα..οταν του μιλαει ο αντρας μου εκει να δείτε κλωτσιδι και σβουρες..οταν χαιδευω την κοιλια μου ηρεμεί αλλα αν παρω το χέρι αρχιζει πάλι..

Να'σαι καλά και θα περιμένω τα νεάκια σου! Αυτό που λες για το μωρό, σ'εμένα συμβαίνει το αντίθετο...όταν βάζει ο άντρας μου το χέρι του είναι ήρεμο-ήσυχο και μόλις απομακρυνθεί ή βάλω εγώ το χέρι μου δεν ηρεμεί καθόλου...Αφού καμιά φορά ρωτάω τον καλό μου "σ'εμένα γιατί το κάνει αυτό; σ'εσένα γιατί είναι ήρεμο ενώ σ'εμένα όχι;" έχω την αίσθηση ότι ο έρωτας μπαμπά και κόρης έχει ήδη ξεκινήσει!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Olive για τα καλα νεα σου!!! Μεγαλωσε ε;; Οσο για τη διατροφη καλη πιστευω οτι ειναι... Smurfita έρχεται η γυναίκα που θα ερωτευτει τον αντρα σου.. Α, σας ενημερωσανε για το σεμινάριο θηλασμου;;


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται, έρχεται.....χαχαχαχα :lol::lol::lol:

Ακόμη δεν έχω λάβει κάποιο ενημερωτικό mail. Νομίζω όμως ότι θα μας ενημερώσουν 5 μέρες πριν. Αν θυμάμαι σωστά, τότε σήμερα ή αύριο θα μας ενημερώσουν αν μας δέχτηκαν.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

olive εφτασε κιολλας 1100γρ;;; Μπραβο το μωρακι!!

Παιρνουν τα πανω τους τωρα:D:D

Τρως τονο; σε κονσερβα; ειχα την εντυπωση οτι ειναι καλυτερα να αποφευγουμε τα μεγαλα ψαρια επειδη εχουν μεγαλη συγκεντρωση υδραργυρου..

Να δες εδω http://natofao.blogspot.gr/2010/09/blog-post_11.html

Και εγω εφαγα μια φορα επειδη ειχα στο ντουλαπι:rolleyes::rolleyes:


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...