Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Βρε κοριτσια , βρε κοριτσια...ηρθατε στο καφε μας για διαφωνιες???Αυτα τα ειχαμε και οταν το καφε ηταν πολυεθνικο...Το θεμα δεν ειναι που ειναι καλυτερα και που οχι...

Γεια σου elzu.

Η συζητηση σχετικα με το εκπαιδευτικο συστημα της αγγλιας κ οι αποψεις που διατυπωθηκαν,εγιναν με σκοπο την πληροφορηση εκεινων που ενδιαφερονται.να λεμε τη θετικη αλλα κ την αρνητικη πλευρα των πραγματων.

μεσα σε ενα υγιη διαλογο,λογικο να υπαρξουν κ διαφωνιες.

εαν εσενα σου ειναι δυσαρεστος ενας τετοιος διαλογος,προσπερασε τον,αλλα μην κατηγορεις τα μελη που προσπαθουν να βοηθησουν,πως <ηρθαν στο καφε σας για να διαφωνησουν>


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οκ...αλλα μιλατε για την Αγγλια...αν καποιον τον ενδιαφερει η αγγλια θα ερθω στο καφε αγγλιας, η biggi ηθελε να μαθει για την Γερμανια και μας ειπε πως ειναι στην αγγλια, εσεις διαφωνουσατε...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα! Έχει δίκιο αν θέλαμε να μάθουμε για Αγγλία θα πηγαίναμε στο καφέ της Αγγλίας. Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Είδα την ιστοσελίδα του Ανόβερου που μου έστειλες μεσώ μετάφρασης και αν κατάλαβα καλά πληρώνεις άλλα υπάρχουν απαλλαγές βάση εισοδήματος. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι γίνετε με τα παιδιά που δεν ξέρουν τη γλωσσά?:confused: Μπορείς να το δεις?:-)


Cs31p3.png

5fcnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οκ...αλλα μιλατε για την Αγγλια...αν καποιον τον ενδιαφερει η αγγλια θα ερθω στο καφε αγγλιας, η biggi ηθελε να μαθει για την Γερμανια και μας ειπε πως ειναι στην αγγλια, εσεις διαφωνουσατε...

δεν καταλαβα,δε σε ενοχλησε η μπιγκι που εγραψε ολοκληρο κατεβατο για την αγγλια κ σε ενοχλησε η διαφωνια που εγινε για πιο σωστη ενημερωση?

Καλήμερα!Έχει δίκιο αν θέλαμε να μάθουμε για Αγγλία θα πηγαίναμε στο καφέ της Αγγλίας.

οχι δεν εχει δικιο,το φορουμ ειναι δημοσιο κ θα γραφουμε την αποψη μας οποια κ αν ειναι,ειτε αυτο αρεσει ειτε οχι.

σε λιγο θα κανουμε κ φεις κοντρολ,ποιος θα μπαινει που κ τι θα λεει.

το θεμα της γερμανιας μπορει να συνεχιστει χωρις περιττα σχολια,νομιζω.


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ενοχλησε γιατι ξεφυγαμε απο το θεμα...και αν τα γραψατε οπως λες για ενημερωση...καποιος που θα θελει να τα μαθει...δεν θα τα βρει ποτε στην Αγγλια...τελος παντων αν μπορει καποιος απο τους διαχειριστες να μεταφερει τα μηνυματα για την Αγγλια στο καταληλο τοπικ...nadiak θα κοιταξω αν μπορω να βρω κατι για τα παιδια...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A1. Ομόσπονδο Κρατίδιο Αμβούργου

Tμήματα Μητρικής Γλώσσας, απογευματινά μη ενταγμένα

1 Τ.Μ.Γ. Rellingerstr / Grundschule Rellinger

Rellingerstr 13-15

Hamburg 20257

Tel /Fax: 040 - 5476652 (σχολείου)

Υπεύθυνος Εκπ/κός: Β. Μιχαλόπουλος

2 Τ.Μ.Γ. Barmbek Grundschule

Genslerstr 33

Hamburg 22307

Tel /Fax: 040 - 61178011

Υπεύθυνος Εκπ/κός: Ε. Τσίγκρος

3 Τ.Μ.Γ. Bergedorf Ernst Hennig Schule

Ernst Hennig str 20

Bergedorf - Hamburg

Tel /Fax: 040 - 72522146

Υπεύθυνη Εκπ/κός: Αμαραντίδου Μαρία

4 Τ.Μ.Γ. Hamburg - Bunawietestra Bunawiete Schule

Bunawiete str 20

21073 Hamburg

Tel /Fax: 040 - 77170

Υπεύθυνος Εκπ/κός: Χρυσοστομίδης Πολυχρόνης

5 Τ.Μ.Γ. Hohe Landwehr

Hohe Landwehr 19

20535 Hamburg

Tel /Fax: 040 - 2517692/93

Υπεύθυνη Εκπ/κός: Πετροπούλου Αθηνά

Νηπιαγωγεία (Αμιγώς Ελληνικά)

1 Νηπιαγωγείο Vorschule Hamburg

Bunatwiete 20

Hamburg

21073Tel /Fax: 0401/771700

Υπεύθυνη Εκπ/κός: Κούρου Δέσποινα

2 Νηπιαγωγείο - Vorschule Hohe Landwehr

Hohe Landwehr 19

Hamburg

Tel /Fax: 040 - 2517692/93

Υπεύθυνη Εκπ/κός:Αθ. Θεοχαροπούλου

3 Νηπιαγωγείο Rellinger

Rellingerstr 13-15

20257 Hamburg

Υπεύθυνη Εκπ/κός: Παπαλιά Βασιλική


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα ελληνικα σχολεια που βρηκα...αν ξερεις σε ποια οδο θα μεινετε, θα δεις μεσο google maps πιο σχολειο σας βολευει και μπορεις να παρεις τηλεφωνο...λογικα μιλανε ελληνικα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Στελινούλα, κοίμιζα γι αυτό δεν το σήκωνα. Έπειτα έμπλεξα με τους παιδικούς...βγήκαν τα αποτελέσματα. Θα σου τηλ tomorrow

Εγώ μπορώ να πω το εξής για Γερμανία. Είδα σήμερα τον αδερφό φίλου μας που έχει πάει και δουλεύει σε ελληνικό εστιατόριο, και μου είπε 500 ευρώ επίδομα ανεργίας+ 900 ευρώ για το ενοίκιο, το οποίο περιλαμβάνει φως νερό θέρμανση κτλ.

Τα παραπάνω ποσά τα δίνει το κράτος, και τα 2.

Συγνώμη ποιος παίρνει αυτα τα ποσα;;;

Τι λέτε;;;;

ολυμπια αυτα ειναι τα λεγομενα χαλτς φιαρ και τα παιρνουν στη ζουλα εφοσον ειναι δηλωμενοι πχ με 300-400 ευρω το μηνα ενω τα υπολοιπα 800 τα παιρνουν μαυρα.αρα φαινονται οτι ζουν με 400 ευρω το μηνα και γιαυτο το κρατος τους πληρωνει σπιτι(ενοικιο κοινοχρηστα νερο) συν εξτρα λεφτα για να ζησουν αναλογως τα ατομα που εχει η οικογενεια πχ μια οικογενεια με 2 παιδια θα εχει πληρωμενο ενοικιο κοινοχρηστα νερο συν αλλα 300 ευρω συν αλλα 360 τα κιντεργκελντ(αυτα τα παιρνουν ολοι ετσι κιαλλιως) αρα ?αν βαλεις μεσο ορο 600 ευρω για ενοικιο κοινοχρηστα νερο +300=900+360(κιντεργκελντ)=1260+1200 απο τη δουλεια(περιπου)=2.500

ΑΛΛΑ μπλεκεις και σε αλλα μετα.καταρχην καθε 6 μηνες πρεπει να πηγαινεις να κανεις ανανεωση με χαρτια αναλυτικα απο την τραπεζα(συναλλαγες) και 5 ευρω να βρουν να εβαλες εξτρα μεσα θα σε ρωτησουν που τα βρηκες και θα θελουν και αποδειξεις.

2ον μετα απο καποιο διαστημα σε υποχρεωνουν να πας γερμανικο σχολειο για 6 μηνες η και παραπανω.εφοσον το τελειωσεις σε υποχρεωνουν να πας να μαθεις αλλο ενα 6μηνο πληροφορικη(ολα πληρωμενα) και στο τελος σε υποχρεωνουν να πας σε οποια δουλεια σε στειλουν αυτοι.αν δε το κανεις στα κοβουν ολα!

Κακώς, ξέρεις τι θα έπαιρνες εξτρά???? Εργαζεσε Ολυμπία εκει στας γερμανίας ή μονο ο σύζηξ??? Εχεις 2 παιδάκια? Αρα για τα παιδάκια σου παίρνεις τουλάχιστον 300 ευρω εξτρα, λίγα είναι για γερμανια που το κόστος ζωής είναι το μισο απο εδώ?

370 ευρω σχεδον ειναι το μηνα για 2 παιδια

Παιρνω 368 ευρο το μηνα Kindergeld για τα παιδια.

Αλλα αν σκεφτεις οτι πρεπει να πληρωνεις απο την τσεπη σου παιδικους σταθμους και σχολεια....ποσα σου περισευουν;;;

εγω πληρωνω 40 ευρω το μηνα στον παιδικο σταθμο για 2 παιδια.και περιεχει και μεσημεριανο.επειδη εχω εισοδημα κατω απο 5000 ευρω το μηνα.αλλιως θα ηταν γυρω στα 110.για το 3ο παιδι δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα.

βεβαια σε καθε πολη το ποσο αλλαζει


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

Για τα παπουτσάκια το καταλαβαίνω, γιατί και στην Αγγλία κυκλοφορεί πολλή πλαστική σαβούρα (φτηνά, πλην αισχρά...) αλλα με τα κομμωτήρια τι παίζει;;;

συμφωνω σαυτο.εγω παω σε ελληνιδα κομμωτρια!οι γερμανιδες δε ξερουν την τυφλα τους!:tongue:

5,5 ευρώ για ασπιρίνες; Πλάκα κάνεις!!! Άμα χρειαστείς αντιβίωση τι κάνεις δηλαδή, πουλάς κανένα έπιπλο;;;

5 ευρω εινα συνδρομη αν κανει 10 ευρω θα το πληρωσεις 5.αν κανει 3 ευρω θα ο πληρωσεις 5.αν κανει 30 ευρω θα το πληρωσεις παλι 5.

επισης τα παιδια μεχρι 16 ετων ΔΕΝ πληρωνουν πουθενα τιποτα.ουτε παιδιατρο ουτε εμβολια ουτε φαρμακα ουτε τιποτα.

3ον ολοι οι γιατροι οποιασδηποτε ειδικοτητας εξεταζουν δωρεαν και δεν πληρωνεις επισκεψη.το μονο που πληρωνεις ειναι 10 ευρω καθε 3 μηνες και αυτο ΑΝ πας.αν δεν πας δεν πληρωνεις τιποτα.

αν πχ παω ιανουαριο στον γυναικολογο θα δωσω 10 ευρω .θα μου κανει τις εξετασεις ολες(πχ αν εισαι εγκυος οτι εξεταση χρειαζεται,υπερηχο,αιματος κλπ) .για τους υπολοιπους 3 μηνες δεν πληρωνω απολυτως τιποτα.αν παω σε 3 μηνες θα δωσω παλι 10 ευρω.αν δε παω δε δινω τιποτα.θα δωσω οοοοταν ξαναπαω!


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ελαβα και απαντησα:tongue: στη γερμανια για να ερθεις και να μη προκοψεις θα πρεπει να ισχυουν τα εξης.

1.εισαι τζογαδορος(εχει πολλους τετοιους εδω)

2.εισαι τεμπελης

3.εισαι γυναικας/σουρλουλου:rolleyes:

4.πολυ σοβαρη ασθενια δικη σου η του στενου περιβαλλοντος σου

αν εχεις κοτσια μια χαρα τα βγαζεις περα.ο αντρας μου 2 δουλειες κανει με το εξης ωραριο δευτερα 8-12(στη μια δουλεια.στην αλλη εχει ρεπο) απο τριτη εως παρασκευη 8-14.00 (στη μια δουλεια) και 17.00-23.00(στην αλλη δουλεια) σαββατοκυριακο 17.00-23.00(στην μια δουλεια μονο)και βγαζει 2.100+580 (επιδοματα 3 παιδιων)+ ενα ταμειο 300 ευρω που παιρνω εγω μεχρι να γινει 3 ετων η μικρη και να παει παιδικο σταθμο οποτε και θα βρω μια πρωινη εργασια +375 ευρω το μηνα μεχρι να γινει η μικρη 12 μηνων

αυτα.

ο πεθερος μου ειπε το εξης θεικο ''γιατι δεν ερχεστε στην ελλαδα'' :rolleyes::rolleyes:

το ενοικιο μας ειναι 600 ευρω 100τμ συμπεριλαμβανεται στην τιμη κοινοχρηστα και νερο. 80ευρω το μηνα ρευμα γυρω στα 60 ευρω το μηνα στο τηλ. και 40 ευρω που δινω στο σχολειο των παιδιων.


Holy Diver

Link to comment
Share on other sites

ο πεθερος μου ειπε το εξης θεικο ''γιατι δεν ερχεστε στην ελλαδα'' :rolleyes::rolleyes:

ανεκδοτο...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Χωρις πλάκα κορίτσια ψήνομαι....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα να σε ρωτησω?Για την μικρη οταν λες μεχρι να παει 3 ετων?Αυτο το παιρνεις γιατι εχεις 3 παιδια?Γιατι θα παιρνεις για την μικρη μεχρι ενος ετους και μετα θα το παιρνεις μεχρι να παει και το μωρο 3 ετων?

Stellinula αντε να μαζευτουμε ολες εκει περα!


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...