Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , LeneL είπε:

      Παθούσα βλέπεις...

      εμείς δηλαδή να μην πω τι παίρνουμε ! 😅 μόνο το επίδομα λοχείας κύησης κ 9 μηνο;

      πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Αφού ξέρεις ότι εδώ στα λέμε πιο σωστά τι το ψάχνεις άλλου 🙃

      για αλλη μια φορά το επιβεβαίωσα! πραγματικά ! 

      πρίν από 45 λεπτά , Marlina είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

       ψάξε στο ίντερνετ έχουν μισθώσεις συγκεκριμένα  για κοντά στο μαιευτήριο!  ίσως βρεις κάτι! σου είπε μέχρι ποτέ σε υπολογίζει; 

Μια νέα αρχή στην Ιρλανδία!


Recommended Posts

Γεια και απο μενα!

Ειμαι καινουρια στο φορουμ κ βλεπω οτι εχει καιρο που εχει συζητηθει αυτο το θεμα..

Μολις ηρθα στο κορκ κι εγω, καθως ο συντροφος μου βρηκε δουλεια εδω. Ηθελα να ρωτησω πως μπορω να ερθω σε επαφη με αλλους ελληνες στο κορκ κ αν υπαρχει οργανωμενη ελληνικη κοινοτητα. Ειμαι φιλολογος, καθηγητρια αρχαιων κ νεων ελληνικων και αναρωτιεμαι αν υπαρχει ενδιαφερον σε αυτην την πολη για διδασκαλια τετοιων μαθηματων. Επισης καθε αλλη πληροφορια για τη ζωη στην ιρλανδια θα ηταν πολυ χρησιμη!

Ευχαριστω κ ελπιζω να υπαρξει καποια ανταποκριση μετα απο τοσο καιρο που εχει μπει το συγκεκριμενο θεμα..

Γεια σου, εγω προσπαθω να μεταναστευσω στην ιρλανδια με τον αντρα μου και τη μικρη αλλα οσο κι αν εχω ανεβασει θεματα δε μου εχει απαντησει κανεις! Ελληνικη κοινοτητα υπαρχει στο δουβλινο με 1000 περιπου μελη! Εχουν και ελληνικο σχολειο και ελληνικη εκκλησια! Να σε ρωτησω κατι? Πως βρηκατε δουλεια? Ψαχνατε πολυ καιρο? Και κατι ακομα! Πως σου φαινεται η χωρα? Καλη αρχη σου ευχομαι! Εγω το παλευω πολυ καιρο! Αλλα οσους κιαν εχω ρωτησει δε μου εχει απαντησει κανεις! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.

Ο συντροφος μου εκανε αιτησεις καιρο και βρηκε εδω.. Εγω δε δουλευω προς το παρον, αλλα εχω ξεκινησει να ψαχνω σιγα σιγα.. Εμεις μενουμε στο κορκ οποτε μονο γι 'αυτο μπορω να σου πω και ειναι ακομα πολυ αρχη οποτε δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη.. Γενικα ειναι μια ομορφη πολη, οι κατοικοι φιλικοι, ο καιρος πολυ διαφορετικος απο την ελλαδα-δηλαδη κρυο μπολικο. Η ζωη πολυ πιο ακριβη, ομως και οι μισθοι καλυτεροι. Επισης δυσκολευτηκαμε πολυ να βρουμε σπιτι. Υπαρχει μεγαλη ζητηση αυτην την περιοδο. Επισης οι ενοικιαστες συνεργαζονται με μεσιτικα γραφεια και συχνα ζητουν references απο προηγουμενο ενοικιαστη και εργοδοτη. Δινεις το ενοικιο του πρωτου μηνα προκαταβολικα και ενα ακομα ως deposit που στο επιστρεφουν στο τελος του χρονου. Τα περισσοτερα σπιτια ειναι πολυ παλια και οι τιμες τους πολυ υψηλες γι 'αυτα που προσφερουν. Ομως προσαρμοζεσαι γιατι δε γινεται αλλιως. Οι Ελληνες εδω ειναι περιπου 200 και συναντιουνται σε συγκεκριμενο μερος μια φορα τη βδομαδα. Για δουλειες ακουσα οτι υπαρχει ζητηση σε οσους ασχολουνται με πληροφορικη, μηχανικους και τετοια.. Η apple μου ειπαν προσλαμβανει πολλους που μιλουν ξενες γλωσσες. Ριξε μια ματια στο www.apple.ie . Επισης για το δουβλινο υπαρχει το site της ελληνικης κοινοτητας www.helleniccommunity.ie και ενα αλλο greekinireland0.worldpress.com με χρησιμες πληροφοριες. Ακομα υπαρχει η υπηρεσια EURES του ΟΑΕΔ στην ελλαδα για αναζητηση εργασιας στο εξωτερικο. Ειτε διαδικτυακα ειτε πηγαινοντας στον ΟΑΕΔ της περιοχης σου ισως βρεις κατι. Εμενα μου ειχαν πει οτι ζητουν πολλους γιατρους, νοσοκομες, προσωπικο για φροντιδα ηλικιωμενων κλπ. Αυτα γενικα.. Καλη τυχη σας ευχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παααρα πολυ!! Πολυ χρησιμες πληροφοριες! Εχω ηδη στειλει πολλες αιτησεις στο eures. Ο συζηγος μου ψαχνει για ελαιοχρωματιστης και εγω σε αποθηκη ή σε πωλησεις σε καταστηματα με κουρτινες (αυτο εχω σπουδασει και ειχα και βιοτεχνια που εραβα). Αλλα εχω και τη μικρουλα μου 5 χρονων οποτε εχω μια δυσκολια παραπανω. Σκεφτομουν τον ιανουαριο να ερχομουν για να εβρισκα δουλεια και μετα να ελεγα να ερθουν. Αλλα η δυσκολια απο οτι εχω μαθει ειναι να νοικιασεις σπιτι χωρις αφμ και να βγαλεις αφμ χωρις να εχεις κατοικια. Σε αυτο δεν ξερω τι γινεται και φοβαμαι μην ερθω και φαω τα μουτρα μου. Και σε εσενα ευχομαι οτι καλυτερο. Μακαρι να τα καταφερουμε να ερθουμε . Να εισαι καλα και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει οτι χρειαζεται αφμ.. Εδω λεγεται pps. Το πιο ασφαλες νομιζω ειναι πρωτα να βρει μια δουλεια εστω ο ενας απο τους δυο και μετα να ερθετε.. Απαξ βρεις δουλεια το pps το παιρνεις περιπου μια βδομαδα μετα απο την αιτηση που κανεις στην εφορια .

Επειδη λογικα στην αρχη θα μεινεις σε ξενοδοχειο, ο εργοδοτης σου θα σου δωσει ενα χαρτι που θα λεει οτι μενεις προσωρινα σε αυτη διευθυνση μεχρι να βρεις σπιτι. Το βασικο για τον ενοικιαστη δηλαδη ειναι να δει οτι δουλευεις καπου. Κι εμεις οταν νοικιασαμε δεν ειχαμε ακομα αφμ. Στα site που σου ειπα λεει αναλυτικα για το pps τσεκαρε τα. Οπου μπορω να βοηθησω γιατι οχι.. Κι εγω αλλωστε στην ιδια θεση ημουν κ ειμαι ακομα γιατι κι εγω τωρα τα μαθαινω σιγα σιγα.. Καλη τυχη και παλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας, είμαι η Ελένη και ενδιαφέρομαι να μετακομίσω στην Ιρλανδία. εχω 2 παιδάκια. θέλω την βοήθεια σας εαν σκέπτομαι σωστά...

Που να ψαξω για δουλειά πρώτα? για σπίτι?

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...