Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

Επιστροφή στη δουλειά και αποθηλασμός!


Recommended Posts

Καλημέρα!Πρόκειται να επιστρέψω στη δουλειά σε ένα μήνα και προσπαθώ να αποθηλάσω!Η μπεμπούλα μου είναι 8 μηνών!Θηλάζουμε αποκλειστικά μέχρι τώρα και έχουμε εισάγει στη διατροφή της και στερεές τροφές.Το θέμα είναι ότι δεν δέχεται κανενός είδους μπιμπερό!Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες, εκπαιδευτικά ποτηράκια, κτλ.Επίσης έχουμε δοκιμάσει να της δίνει το μπιμπερό ο μπαμπάς της, χωρίς να είμαι παρούσα!Η εργασία μου έχει κυλιόμενο ωράριο, οπότε δουλεύω και νύχτες και θα λείπω τουλάχιστον 7 ώρες την ημέρα!Τα βράδια ηρεμεί μόνο αν τη βάλω στο στήθος!Προσπαθώ εδώ και 3 εβδομάδες να της διακόψω τους ενδιάμεσους θηλασμούς, με αποτέλεσμα τα βράδια να είναι όλη την ώρα στο στήθος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!! Καταρχήν να σου ζήσει το μωρακι σου!!!! Ή δικιά μου Μπέμπα είναι 5 μηνών και θηλαζουμε επίσης αποκλειστικά!! Ξέρω ότι δεν πρέπει ο αποθηλασμός δεν πρέπει να γίνει απότομα γιατί δημιουργεί πρόβλημα στο μωρό και συναισθηματικό και "εγκεφαλικό" , θα πρέπει σταδιακά να παραλείπει γεύματα απασχολώντας το μωρό, καταλαβαίνω ότι μετά το στήθος τα περισσότερα μωρά δεν παίρνουν ούτε μπιμπερο ούτε πιπιλα , έχεις δοκιμάσει να πάρεις την θηλή της με τελα που αντιγράφει την θηλή της μαμας; Ούτε πιπιλα δεν δέχεται ώστε τουλάχιστον να μπορεί να κοιμάται;;

Δεν μπορείς τις ώρες που λείπει να τρώει τα αλλά γεύματα της ώστε να πίνει γάλα όταν είσαι σπίτι για να μπορείς να την θηλαζεις;

Αν δεν βρίσκεις άκρη πάρε τηλ την αλκυόνη ώστε να σε συμβουλεύουν ή καλύτερα μια σύμβουλο θηλασμού της περιοχής σου, πάντως πολλές γυναίκες συνεχίζουν τον θηλασμό όταν δουλεύουν είτε αντλώντας είτε κάποιος πάει το μωρό στην δουλειά για να φάει, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο!!! Ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Καταρχήν να σου ζήσει το μωρακι σου!!!! Ή δικιά μου Μπέμπα είναι 5 μηνών και θηλαζουμε επίσης αποκλειστικά!! Ξέρω ότι δεν πρέπει ο αποθηλασμός δεν πρέπει να γίνει απότομα γιατί δημιουργεί πρόβλημα στο μωρό και συναισθηματικό και "εγκεφαλικό" , θα πρέπει σταδιακά να παραλείπει γεύματα απασχολώντας το μωρό, καταλαβαίνω ότι μετά το στήθος τα περισσότερα μωρά δεν παίρνουν ούτε μπιμπερο ούτε πιπιλα , έχεις δοκιμάσει να πάρεις την θηλή της με τελα που αντιγράφει την θηλή της μαμας; Ούτε πιπιλα δεν δέχεται ώστε τουλάχιστον να μπορεί να κοιμάται;;

Δεν μπορείς τις ώρες που λείπει να τρώει τα αλλά γεύματα της ώστε να πίνει γάλα όταν είσαι σπίτι για να μπορείς να την θηλαζεις;

Αν δεν βρίσκεις άκρη πάρε τηλ την αλκυόνη ώστε να σε συμβουλεύουν ή καλύτερα μια σύμβουλο θηλασμού της περιοχής σου, πάντως πολλές γυναίκες συνεχίζουν τον θηλασμό όταν δουλεύουν είτε αντλώντας είτε κάποιος πάει το μωρό στην δουλειά για να φάει, το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο!!! Ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!Να σου ζήσει και το μωράκι σου!Σταδιακά της έκοψα τα ενδιάμεσα γεύματα θηλασμού, αλλά τα βράδια προσκολλήθηκε στο στήθος!Μπιμπερό όλες τις φορές την προσπαθήσαμε με δικό μου γάλα, αντλημένο από θήλαστρο. Ούτε πιπίλα δέχεται!Το άγχος μου είναι ότι δουλεύω νύχτες, χωρίς να μπορώ να το αλλάξω αυτό και τις νύχτες δεν μπορώ να αντικαταστήσω το γάλα με κάτι άλλο!Η αλήθεια είναι ότι τα μπιμπερό της medela μου είχαν ξεφύγει...:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να σου ζησει το μωρακι σου! Κι εμεις κλεισαμε τον 5ο ( φιλεναδιτσες με τη mama)..

Οταν εκλεισε τον 2ο γυρισα στη δουλεια...απογευμα 4ωρο...δραμα η κατασταση...δοκιμασα τα παντα μπιμπερο θηλες τροπους ψυξης αποθηκευσης καταψυξης αποψυξης...ΤΙΠΟΤΑ...το μωρο τσιριζε δεν ετρωγε κ ςγω ετρεχα σαν την τρελη...στο βαρος φανηκε αυτο (1ος μηνας1 κιλο..

2ος 800γρ 3ος 450γρ 4ος 400γρ) με τον καιρο ψιλοσυνηθισε κ τωρα τρωει κατι λιγο ( 3 μηνες μετα..) η παιδιατρος θεωρει οτι πρεπει να πινει 150 ml κ αν πιει 90 κανουμε party...πιπιλα δεν παιρνει με τιποτα...δεν θελω να σε απογοητευσω απλα προετοιμασου οτι ισως τιποτε απο τα παραπανω να μη συμβει αλλα μπορει κ ν αντιδρασει το μωρο...το θετικο σ εσενα ειναι η ηλικια κ το γεγονος οτι ο θηλασμος δεν ειναι ο μονος τροπος σιτισης του μωρου...ο αντρας μου για να την κοιμισει οταν λειπω χρησιμοποιει κουνημα και αποροφητηρα...σου ευχομαι καλο κουραγιο...η αρχη θα ειναι λιγο δυσκολη αλλα θα βρειτε τους ρυθμους σας...σου προτεινω να την αφησεις με οποιον θα την κραταει οταν λειπεις πριν ξεκινησεις τη δουλεια...δωσε χρονο στο μωρο να εξοικειωθει με οποιον θα την προσεχει

Link to comment
Share on other sites

Να μας ζήσουν τα μωράκια μας😍😍😍😍!!Σε ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση!Πόσο άδικο που πρέπει να γυρίσουμε στη δουλειά τόσο γρήγορα...!Για εσένα πολύ πιο δύσκολο!!!!Έπειτα από άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες έχουμε ξεκινήσει να της δίνουμε με το κουταλάκι το γάλα, αν και αρκετή ποσότητα καταλήγει συνήθως πάνω στα ρούχα μας...!Αυτό με τον απορροφητήρα πιάνει και σε εμάς ευτυχώς😊😊 αλλά όχι πάντα!Είναι δύσκολες οι ώρες μακριά από τα παιδάκια μας!Για να δούμε....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera sas manoules!!ithela na enimeroso oti poulao ena diplo thilastro se aristi katastasi.to exo xrisimopoihsei mono kana 2 fores giati eimai didimomanoula k den katafera me dio mora na mporo na thilazo,k oute eixa kan xrono na xrisimopoio to thilastro....endiaferetai kamia sas?

Να σου ζήσουν!!!Εγώ έχω θήλαστρο!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...