Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Και συνεχίζουμε με απορίες

Σίσσυ μου

αν είσαι άνεργη

χρειάζεσαι το 21

χρειάζεσαι το 22

αυτά τώρα σίγουρα το 21 κ το 22

Αν όμως τα τελευταία δυο χρόνια δηλαδή εως κ 19/6/2010 εχεις λάβει επιδομα ανεργίας τότε θα πρέπει να τους πας κ το 23=

Ελπίζω να βοήθησα ;)

Eυχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά και επιτέλους καλύφτηκα!:)

Θα τα βάλω και τα 3!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλαμαρακι,επειδη την εχω κατεβασει σε μιας φιλης μου τον υπολογιστη επειδη εμενα δεν μου την ανοιγει ξερεις αν πρεπει να δηλωσω το προγραμμα καταρτισης με επιδοτηση απο τον οαεδ?χτες βγηκαν τα αποτελεσματα κ ειδα οτι μπηκα.παιζει καποιο ρολο η ειναι ασχετο?ειναι 100 ωρες σε φροντιστηριο πρωινα αλλα δεν ξερω το ποτε κ λεω μηπως πρεπει να δηλωθει


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή μου αρέσει να ακριβολογώ ορίστε κ το Φεκ των Δημόσιων Παιδικών σταθμών

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=1842&item_id=7364

Το άρθρο 11 αναφέρεται στις ώρες λειτουργίας.

σε ευχαριστω. το κατεβασα και το διαβασα αλλα αυτοι κλεινουν στις γιορτες. εκει που τον στελνω τωρα δεν κλεινουν. δεν μπορω να παρω αδεια ειδικα το πασχα που ξεκιναει η σεζον μας στην δουλεια.θα δηλωσω παντως και δημοτικο. περσι δεν δηλωσα και λογω πανας και επειδη ειχα κατεβασει την παλια αιτηση....

Link to comment
Share on other sites

καλαμαρακι,επειδη την εχω κατεβασει σε μιας φιλης μου τον υπολογιστη επειδη εμενα δεν μου την ανοιγει ξερεις αν πρεπει να δηλωσω το προγραμμα καταρτισης με επιδοτηση απο τον οαεδ?χτες βγηκαν τα αποτελεσματα κ ειδα οτι μπηκα.παιζει καποιο ρολο η ειναι ασχετο?ειναι 100 ωρες σε φροντιστηριο πρωινα αλλα δεν ξερω το ποτε κ λεω μηπως πρεπει να δηλωθει

2.4.2 Δικαιολογητικά συμμετοχής σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (Ε.Π.Α.) και συγκεκριμένα

α) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα STAGE του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται

α1 ) αντίγραφο του Ιδιωτικού Συμφωνητικού Συνεργασίας μεταξύ Ο.Α.Ε.Δ., Φορέα Υλοποίησης και ασκούμενης, και

α2 ) Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

β) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Θ.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται

β1) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής και

β2) Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής», στην οποία θα γίνεται αναφορά στον αρ. πρωτ. της έγκρισης του Ο.Α.Ε.Δ.

γ ) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Ε.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ, απαιτείται

γ1) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής, και

γ2) Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

δ) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης, απαιτείται βεβαίωση από πιστοποιημένο Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

Αυτά ανεφέρει η προκύρηξη . Μάλλον εσύ βρίσκεσαι στην (δ) κατηγορία ;; Αν ανήκεις όμως εκεί , έχε υπόψιν σου ότι παίρνεις 0 μόρια , γιατί σύμφωνα με το πρόγραμμα :

Επισημαίνεται ότι οι συμμετέχουσες σε Προγράμματα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.) και STAGE δε λαμβάνουν μόρια, διότι είναι σε κατάσταση μαθητείας.

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. το κατεβασα και το διαβασα αλλα αυτοι κλεινουν στις γιορτες. εκει που τον στελνω τωρα δεν κλεινουν. δεν μπορω να παρω αδεια ειδικα το πασχα που ξεκιναει η σεζον μας στην δουλεια.θα δηλωσω παντως και δημοτικο. περσι δεν δηλωσα και λογω πανας και επειδη ειχα κατεβασει την παλια αιτηση....

Το καλύτερο θα ήταν μια ερώτηση στον ίδιο τον δημοτικό παιδικό σταθμό . Κάποιες πιθανόν μικροαλλαγές να ισχύουν από παιδικό σε παιδικό , ακόμα και στον ίδιο δήμο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω κατι? Πηγα στον οαεδ για να πάρω το χαρτι αξατομικευμένης προσέγγισης και η υπαλληλος μου το εδωσε , μονο που επανω γράφει οτι εχω περάσει τη διαδικασία της εξατομικευμένης παρέμβασης

και ρωταω , ειναι το ιδιο χαρτι ή εχουν κανει λάθος?


362dqfx42eoh7x91.png

3b3lu8mjbt2pbtrc.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!!!! λοιπον τοσες μερες κοντευω να καψω και τα τελευταια εγκεφαλικα μου κυτταρα με τα δικαιολογιτικα....επειδη εχω διαβασει πολλες φορες το forum και δεν εχω καταλαβει ακομα .....ειμαι ανεργη με επειδομα ανεργια εδω και 5μηνες..τι πρεπει να προσκομσω και καρτα ανεργιας και αποφαση και το αλλο που δε θυμαμαι πως το αναφερει???!!!!!HELPPPPP!!!!! H' oπως το καταλαβαινω μονο την αποφση γιατι ως επιδοτουμενη η καρτα δεν ανανεωνεται ????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το κομμάτι , απλώς να πώ ότι δεν σου στερεί το δικαίωμα το πρόγραμμα να κάνεις τα χαρτιά για δημοτικό παιδικό σταθμό . Όποιος θέλει πάει και κάνει ΚΑΙ εκεί τα χαρτιά . Χώρια ότι κανονικά θα έπρεπε πρώτα εκεί να κάνουν τα χαρτιά οι μητέρες , και μετά στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ .

Επίσης δημόσια δωρεάν παιδεία παρέχεται από το κράτος από το νηπιαγωγίο και το δημοτικό σχολείο και μετά . Δεν υπάρχει δημοτικό σχολείο που θα απορρίψει το παιδί σου όσο υψηλό εισόδημα και να έχεις . Είναι άλλο ο παιδικός σταθμός όμως ( που δεν θεωρείτε υποχρεωτική εκπαίδευση ) και άλλο το Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο .

Αυτο το ξέρω. Το έφερα σαν παράδειγμα. Αυτο το πρόγραμμα είναι μια προσπάθεια να μπορούν όλα σχεδόν θα παιδάκια να πάνε παιδικό σταθμο.... αφού υπάρχει αυτή η ανάγκη στην κοινωνία μας.

Το πρόγραμμα δεν νομίζω ότι έγινε επειδή οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είχαν φουλάρει . Απλώς δίνει δικαίωμα σε κάποιους , να στείλουν το παιδί τους κάπου αλλού , ενώ δεν έχουν την οικονομική ευχέρια . Τέλος αν δείτε μέσα στις περυσινές δομές , υπήρχαν και δημοτικοί παιδικοί σταθμοί .

΄

Φιλικά Λευτέρης

Φυσικα και δεν μου στερει το δικαίωμα να κάνω τα χαρτιά μου. Όπως πολυ σωστά λες θα έπρεπε πρώτα να κάνουμε τα χαρτια μας εκει, όπου ως κριτήριο υπάρχει το χαμηλο εισόδημα και στην συνέχεια ή έστω μαζί ΧΩΡΙΣ κριτήριο το χαμηλο εισόδημα να προσπαθούσα με να μπούμε σε κάποιον άλλο σταθμο.

Με το να έχουν αυτο το κριτήριο πάρα πολλές μητέρες δεν μπορούν να κάνουν τα χαρτια τους ΠΟΥΘΕΝΑ..... Και να σημειώσω ότι δεν έβαλαν όριο τα 100000?....:|

Αυτο το ξέρω. Το έφερα σαν παράδειγμα. Αυτο το πρόγραμμα είναι μια προσπάθεια να μπορούν όλα σχεδόν τα παιδάκια να πάνε παιδικό σταθμο.... αφού υπάρχει αυτή η ανάγκη στην κοινωνία μας.

Διάβασε το σκοπό αυτού του προγράμματος. Το αναφέρει αυτο που έγραψα.

Το γεγονός ότι μπαίνουν και δημοτικοί στο πρόγραμμα θεωρώ ότι είναι στα πλαίσια την κακης εκμετάλλευσης των χρηματοδοτήσεων από την ΕΕ. Αν εγώ μπω στον δημοτικό παιδικό σταθμο θα πληρώσω από 600? εώς 2000? ανάλογα με το εισόδημά μου. Αν μπω όμως με το πρόγραμμα η ΕΕΤΑΑ θα πληρώσει 3500? για το ίδιο πράγμα. Μην μιλήσω ότι κανονικά αυτή την θέση θα έπρεπε να δωθεί σε μια αιτούσα που απορρίφθηκε.


eNortjKzUjI0NTCwMFeyBlwwFXMC0g,,05.png

eNortjKzUjI0NTCwMFOyBlwwFXAC0Q,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο θέμα στο οποίο μπορείτε άνετα να εκθέτετε τις αντιρρήσεις σας για τις προϋποθέσεις του προγράμματος;

Πραγματικά όπως ίσως βλέπετε, υπάρχουν μαμάδες που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν. Αφήστε τον χώρο ελεύθερο για ερωτήσεις / απαντήσεις...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ραβ μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημά μου?

καλημερα

αυτοι στον οαεδ ειναι μαθημενοι τοσα χρονια. δε γινεται πρωτη φορα το προγραμμα για να μην εχουν ιδεα. πιστευω ξερουν αλλα μια μαμα που θα της εχουν δωσει αντιστοιχο χαρτι θα σε βοηθησει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο θέμα στο οποίο μπορείτε άνετα να εκθέτετε τις αντιρρήσεις σας για τις προϋποθέσεις του προγράμματος;

Πραγματικά όπως ίσως βλέπετε, υπάρχουν μαμάδες που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν. Αφήστε τον χώρο ελεύθερο για ερωτήσεις / απαντήσεις...

ποσο δικιο εχεις.

οταν ο αλλος νιωθει να αδικειται θα το λεει και θα το φωναζει σε 100 σελιδες αλλα ετσι δουλεια δεν κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ξέρουν , αλλά μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και υπάλληλοι που λίγο βαριουνται , λίγο είναι άσχετοι , λίγο από όλα …..

Γι αυτό ρωταω τι γράφει το δικό σας χαρτί , μην αποκλιστώ από χαζομάρα..


362dqfx42eoh7x91.png

3b3lu8mjbt2pbtrc.png

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ξέρουν , αλλά μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και υπάλληλοι που λίγο βαριουνται , λίγο είναι άσχετοι , λίγο από όλα …..

Γι αυτό ρωταω τι γράφει το δικό σας χαρτί , μην αποκλιστώ από χαζομάρα..

μια ανεργη στην ιδια κατασταση με εσενα και που εχει ετοιμα τα χαρτια της θα σε βοηθησει. εγω δυστυχως δεν μπορω

Link to comment
Share on other sites

marag εαν σε βοηθαει αυτο εμενα μου εδωσαν ενα χαρτι που γραφει βεβαιωση στην πανω μερια και μετα γραφει..

''βεβαιωνεται οτι η....εχει κανει εντυπο εξατομικευμενης προσεγγισης και συνταχθηκε ατομικο σχεδιο δρασης....την ημερομηνια...''

εσυ τι χαρτι εχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...