Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου


taspaa

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Δεν υπαρχει βρε κοριτσια καμια αλλη κοπελα με κηλη?

Ηθελα να μου πειτε πως το αντιμετωπιζεται εσεις και ποια ειναι η καθημερινοτητα σας..

Λενε ολοι ξεκουραση αλλα με παιδι και ξεκουραση δεν γινεται!!

Καλυτερα να μην υπαρχει αλλη εδω που τα λεμε!


R96J9O8.jpgR96Jp3.png

Λιώνω με κάθε σας χαμόγελο..

8wYFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ. Βέβαια πλέον την εγχείρησα γιατί είχα φτάσει στο απροχώρητο και είχε γίνει ενδοκαναλική.

Η ξεκούραση ποτέ δε με βοηθούσε, και μάλιστα ο γιατρός μου το απαγόρευε. Αντίθετα όποτε κινούμουν ήμουν καλύτερα. Περπάτημα πολύ και πάρα πολλούς κοιλιακούς ή το καλύτερο δυναμικό κολύμπι (κανονικό όχι βατραχακι). Γυμνάζονται έτσι οι μυς και συγκρατούν αυτοί τον σκελετό και όχι το αντίθετο. Επίσης μεγάλη ανακούφηση ήταν οι ασκήσεις που μου έμαθε ο φυσιοθεραπευτής και τις έκανα μπρούμητα.

Πάρα πολύ νερό πρέπει να πίνεις και να προσέχεις συνεχώς την στάση του σώματος. Ποτέ καμπουριασμένη, πάντα οι ώμοι κάτω. Να κοιμάσαι μπρούμητα συνεχώς. Το σώμα σου γενικά πρέπει να δημιουργεί γωνίες όταν είναι στατικό. Δηλαδή ανάσκελα ξαπλωμένη μόνο με τα πόδια μαζεμένα ώστε να ακουμπούν οι πατούσες στο στρώμα. Αν οδηγάς, το γόνατο θα πρέπει να είναι ελαφρώς λυγισμένο και ποτέ το πόδι τεντωμένο. Επίσης η πλάτη της θέσης σε ορθή γωνία. Το παιδί το σηκώνεις πάντα με τα γώνατα λυγισμένα και ποτέ σκύβοντας.

Γμτ βιβλίο μπορώ να γράψω με αυτά που τράβηξα. Καλό κουράγιο εύχομαι και να βρεις κάποια ανακούφιση με τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι και δεν χαιρομαι που βρηκα καποια με το ιδιο προβλημα!!Καταλαβαινεις!

Εγω ειμαι 21 χρονων και εχω ενα κοριτσακι 5 μηνων.

Κανενα χρονο πριν γεννησω με πονουσε το ποδι στη γαμπα αλλα οχι πολυ..Παω να κανω ακτινες και ευτυχως ειχαν απεργια γτ μαθαινω οτι ειμαι εγκυος.Οποτε και το αφησα..

Οταν γεννησα αρχισαν να με πιανουν πολυ δυνατοι πονοι.Εκανα μαγνητικη και τελικα να σου η κηλη..

Θηλαζα κιολας και αυτο εκανε ακομα χειροτερα τα πραγματα.Προσπαθησα και ξαπλωμενη να θηλασω αλλα δεν με χωρουσε ο τοπος απο τον πονο.

Σταματησα δυστυχως και τον θηλασμο γτ ξεκινησα χαπια.

Μεχρι που μια μερα το πρωι καθως ξυπνησα πηγα να τεντωθω και εμεινα εκει.

Καλυτερα να γεννουσα με πονους.Δεν υπηρχε αυτο..Ενιωθα παραλητη για 4 ωρες.Δεν μπορουσα να κουνησω καθολου το ποδι μου...

Απο εκεινη τη μερα αρχισα σιγα σιγα να βελτιωνομαι..

Πηγα και φυσικοθεραπευτη..Μονο μουδιασμα μου ειχε μεινει το πελμα κατω το οποιο το εχω μεχρι και τωρα.Μονιμο χουσουρι εμεινε..

Εχει εδω και 1,5 εβδομαδα ομως που αρχισε παλι να τραβαει η μεση(που πριν δεν με πονουσε ιδιαιτερα..Στο ποδι με χτυπησε ο πονος εμενα..) και επισης μουδιαζει και το ποδι αρκετα..

Πηγα παλι φυσικοθεραπευτη.Τα ιδια Παντελακη μου!Αρχιζει να επηρεαζει και την επανω ριζα λεει.

Ευτυχως θα παω θαλασσα τωρα για 1 εβδομαδα και ελπιζω να παει καπως καλυτερα.Βαζω και θερμοφορες..Σκεφτομαι να παρω και κανενα χαπι απο αυτα που επαιρνα..

Εχω ενα χιουβαρλακι 8 κιλα..Ποσο να προσεχεις??

Εσυ τωρα δεν εχεις καθολου ενοχλησεις?

Τις ασκησεις καθε ποτε τις κανεις?

Εμενα στο μπρουμητα νιωθω να τραβαει λιγο η μεση και κοιμαμαι πλαγια.

Λες να ειναι καλυτερα μπρουμητα ε?(και ειναι η καλυτερη μου σταση αυτη)..

Μπορεις να μου περιγραψεις καμια ασκηση..

Σορρυ που σε επρηξα με τις ερωτησεις μου αλλα ψαχνω για σωτηρια.Αμα ξεκινησα απο τα 21 μου...


R96J9O8.jpgR96Jp3.png

Λιώνω με κάθε σας χαμόγελο..

8wYFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα σου πρότεινα αν έχεις ακόμα το πρόβλημα σε έξαρση να σε δει κάποιος νευροχειρουργός/ορθοπεδικός.Σίγουρα η εγκυμοσύνη επιβαρύνει την κατασταση αλλά αυτό που περιγράφεις είναι πολύ εντονο.

Εχω πάθει ρήξη κήλης μεσοσπονδηλίου και ευτυχώς κατάφερα να γλιτώσω το χειρουργείο,μένοντας όμως 1 μήνα στο κρεβάτι.Εγκυος έμεινα χρόνια μετά και δυστυχώς το πρόβλημα με...θυμήθηκε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ουπς!Τωρα ειδα οτι εγραψες..

Εγω εχω ξεκινησει και την δουλεια και ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα γτ ειναι δουλεια γραφειου αλλα θελω να πιστεψω οτι θα την παλεψω.

Ευτυχως σε κρεβατ δεν επεσα ξανα και τρομαζω και μονο στην ιδεα.

Μετα απο τοσο καιρο η κατασταση στην οποια βρισκομαι ειναι σχετικα καλη.Μπορω να δουλευω, μπορω να σηκωνω την μικρη μου(10 κιλα) και κινουμε κανονικα με τις δουλειες του σπιτιου.

Απο τον Σεπτεμβρη ομως ξεκινησα γυμναστηριο.Αρχικα καθε μερα και πλεον λογω δουλεια παω 2 φορες την εβδομαδα yoga.Μπορω να πω οτι με βοηθησε παρα πολυ..

Εχω καθημερινα βεβαια τραβηγματα στο ποδι και τη μεση αλλα υποφερτα!

Αυτο που εχω μονιμο ειναι το μουδιασμα στο ποδι.Απο τοτε που επεσα κρεβατι δεν λεει να φυγει και τελικα πιστευω οτι δεν θα φυγει ποτε...

Θελω πολυ να κανω ενα δευτερο παιδακι αλλα ειλικρινα με απασχολει παρα πολυ το θεμα της μεσης..

Ενω ησουν καλα σε ξαναεπιασε με την εγκυμοσυνη?Το ξεπερασες γρηγορα?

Επισης αν παω σε καποιον γιατρο λες να μου πει κατι παραπανω να κανω απο αυτα που ηδη κανω?Γτ εγω που πηγα σε φυσικοθεραπευτη και ορθοπεδικο μου ειπαν γυμναστικη και φυσικα να προσεχεις πως σηκωνεις βαρη..


R96J9O8.jpgR96Jp3.png

Λιώνω με κάθε σας χαμόγελο..

8wYFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...