Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπομονη κοριτσια,θα τελειωσει που θα παει....Εγω δεν επαιρνα τιποτα ετοιμο απο εξω γιατι δεν ηξερα αν εχει αλατι.Επισης ειχα φτιαξει τυροπιτακια χωρις...τυρι,δηλ.μονο το ζυμαρι με μαγια και λιγο λαδι και σε σχημα οπως τα τυροπιτακια κι οποτε ηθελα ψωμι ετρωγα αυτα.

Πηρα τηλ. στο Θεαγενειο και ειναι ετοιμα τα αποτελεσματα και θα παω αυριο να τα παρω.Μονο οι πυρηνικοι θα τα δουν και θα μου πουν την γνωμη τους και στις 4 Αυγουστου οι ενδοκρινολογοι.Θα σας τα πω αυριο το μεσημερακι.

Σονια καλα αποτελεσματα!!!! Δραμα κι αυτο με τις απαντησεις 1,5 μηνα μετα!!! Μονο εδω γινονται αυτα, πουθενα αλλου!!! Τελος παντων καλα νεα να χεις και περιμενουμε να μας ενημερωσεις!!!

Εμεις σημερα ειχαμε επανεξεταση ευτυχως οι αιματολογικες ειναι καλες και η ψηλαφιση οκ, μας αυξησε τη δοση της θυροξινης (διοτι η tsh ηταν 2,35 και τη θελουμε οσο πιο κοντα στο μηδεν γινεται) και φτασαμε αισιως στο 200αρι Τ4 ολη την εβδομαδα! Μας περιμενουν σε δυο μηνες παλι με αιματολογικες και υπερηχο στο χερι! Αααα και η tg <0,04 με anti tg 17,9. Αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια και σεις να ειστε παντα καλα!!!!Ναγια μου πολυ καλα τα αποτελεσματα και οσο για την TSH θα κατεβει κοντα στο μηδεν με το 200αρι.Η TG ειναι σουπερ!!Παντα τετοια!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν δώσει εκτυπωμένο το τι απαγορεύεται (σας το μεταφέρω) :

αλάτι, θαλασσινά-ψάρια, γαλακτοκομικά προϊόντα, αυγά (κρόκος), κοτόπουλο, σοκολάτα, μελάσα (προϊόντα από πετιμέζι), προϊόντα σόγιας, φάρμακα και τροφές που περιέχουν κόκκινη βαφή-χρώμα (κόκκινες χρωστικές ουσίες).

Η αλήθεια είναι πως στην ερώτηση μου αν πρέπει να αποφεύγω τα παραπάνω ή να μην τα τρώω καθόλου η διευθύντρια του νοσοκομείου, μου είχε απαντήσει ότι το ψωμί θα το τρώω κανονικά αλλά στο φαγητό δεν θα βάζω αλάτι.

Εγώ φτιάχνω μόνη μου ψωμί χωρίς αλάτι αν και ρώτησα στο φούρνο της γειτονιάς μου και μπορώ να παραγγείλω και να μου ετοιμάσει όποτε χρειαστώ.

Επίσης είχα κάνει ερώτηση σε φούρνο Βενέτη και μου είπε πως βγάζουν ψωμί χωρίς αλάτι που το λένε "ανάλατη φρατζόλα".

Πήρα από το σουπερ μάρκετ παξιμάδια χωρίς αλάτι (Το Μάννα) και φρυγανιές χωρίς αλάτι (που είναι χάλια).

Τρώω επίσης Becel (ελπίζω να επιτρέπεται), δεν έχει αλάτι.

Το πρωινό μου αποτελείται από χυμό πορτοκάλι, ψωμί (ανάλατο) με becel και μαρμελάδα ή μέλι.

Για μεσημέρι πατάτες τηγανιτές με λεμόνι και ρίγανη (από τα πιο γευστικά).

Μπριζόλα με πατάτες φούρνου όπου είχα βάλει στο ταψί και μια πιπεριά για γεύση.

Σαλάτα με ντομάτα, αγγούρι, παξιμάδι, λάδι,ξύδι, ρίγανη και οπωσδήποτε κρεμμύδι για να είναι κάπως νόστιμη.

Φρούτα, ανάλατους ξηρούς καρπούς, σταφίδες.

Επίσης μπιφτέκια ζυμωμένα με ντομάτα, ανάλατο ψωμί, κρεμμύδι, σκόρδο, μαϊντανό, μπαχαρικά.

αυτή τη στιγμή δεν σκέφτομαι κάτι άλλο.....

Το κουραστικό είναι πως το κρεμμύδι και το σκόρδο προσθέτουν γεύση αλλά μου δημιουργούν μια περίεργη αίσθηση όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Darkglow δεν ειμαι καθολου σιγουρη για το αν οι μαργαρινες επιτρεπονται -νομιζω πως δεν, αλλα ρωτησε το- και οσον αφορα το ψωμι θυμαμαι πως μας ειχαν πει λιγο δλδ 2-3 φετες την ημερα και αναλατο!!! Καναμε παραγγελια στο φουρνο της γειτονιας μας και μας το εφτιαχνε καθε τρεις μερες. Στην Αθηνα υπαρχει αναλατο στον Βενετη που ειναι και πολυ καλο. Αν σου αρεσει το λεμονι βαλε μπολικο -κατι κανει-, προκειμενου να γλυτωσεις τα πολλα σκορδα και κρεμμυδια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νάγια διάβασα τα συστατικά της μαργαρίνης και δεν βρήκα κάτι που να απαγορεύεται...τι να πω......

νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη καθοδήγηση για την δίαιτα γιατί δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

To becel και το αλατι ιμαλαιων κανει να τα καταναλωνουμε σε οση ποσοτητα θελουμε

Το ιδιο και το ψωμι οταν ειναι αναλατο μπορουμε να φαμε και μια φραντζολα !!!!!!

Ολα αυτα μου τα ειπε γιατρος :)

drakglow σε ευχαριστω για οτι εγραψες περι διατροφης ηταν πολυ βοηθητικο ..

Αυριο κοβω το χαπι :Ο

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι Ιμαλαίων το χρησιμοποιούσα στη μαγειρική μου μήνες τώρα ανεξάρτητα με το πρόβλημα που μου προέκυψε, επειδή το θεωρούσα φυσικό προϊόν...

Αλλά για τη δίαιτα αυτή δεν το είχα ρωτήσει και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου...από φόβο μήπως κάνω κάτι λάνθασμένα....

liveloula γιατρός ποιας ειδικότητας σου τα είπε? Πιστεύω πως οι πυρηνικοί είναι αρμόδιοι για το θέμα αυτό....Οι ενδοκρινολόγοι δεν ασχολούνται...

Αυτή είναι η εκτίμηση μου..ίσως κάνω λάθος.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To becel και το αλατι ιμαλαιων κανει να τα καταναλωνουμε σε οση ποσοτητα θελουμε

Το ιδιο και το ψωμι οταν ειναι αναλατο μπορουμε να φαμε και μια φραντζολα !!!!!!

Ολα αυτα μου τα ειπε γιατρος :)

drakglow σε ευχαριστω για οτι εγραψες περι διατροφης ηταν πολυ βοηθητικο ..

Αυριο κοβω το χαπι :Ο

Liveloula η διαιτα στοχευει και στο να μην παρετε κιλα γιατι ως υποθυρεοειδικες ο μεταβολισμος ειναι παρα μα παρα πολυ αργος. Σιγουρα πρωταρχικος στοχος ειναι να γινει σωστα η θεραπεια με το ιωδιο, αλλα προσεξτε και τα κιλα σας βρε κοριτσια γιατι δεν χανονται ευκολα τα ατιμα! Ο αδελφος μου αδυνατισε -ηταν πολυ προσεκτικος- και οι γιατροι του ηταν πολυ αυστηροι στο θεμα των κιλων. Ισως γιαυτο να μην επιτρεπονταν μαργαρινες και πολλα ψωμια.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τη δίαιτα μου την έδωσε ο ενδοκρινολογος... η μαργαρινη ανάλατη επιτρεπεται.Οι πυρηνικοι την ειχαν φτιάξει τη διαιτα αλλα ειχε αντιγραφα και ο ενδοκρινολογος.....τον πυρηνικο που ρώτησα μου τα είπε στο πόδι και ουτε μου εστειλε τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και τις αιματολογικές σημερα για την εισαγωγη στο νοσοκομειο τη Δευτέρα :

TSH 55,26

FT4 O.40

TG 1.15

Anti-TG 1.45

τΟ μονο που με προβλημάτισε λίγο ειναι τα αυξημένα λεμφοκύτταρα 48% (Φ.Τ 20-40). Εχουν καμια σχέση με τον μεταβολισμο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera se olous.

Me sugxwreite gia ta greeklish alla exei xalasei to plhktrologio mou k den grafei ellhnika....

Tha ithela na moirastw k egw thn dikh mou istoria,dioti auth thn epoxh eimai ligo tromokrathmenh.Eimai 28 etwn kai perusi tetoio kairo anakalupsa kati periergo ston laimo, phga se endokrinologo kai meta apo tis eksetasei mou eipe gia poluozwdh vrogxokhlh.Ta ormonika mou den eixan epireastei k etsi o giatros mou proteine apla na to parakolouthoume.Epanw sto eksamhno pou ekana tis eksetaseis vrethike apo ton uperixo oti eixe megalwsei arketa o ozos k o giatros mou sunesteise na afairethei amesws.Ekana kai parakenthsh alla den vgike kati kako.Ontws ekana to xeirourgeio arxes Martiou kai enw pisteua pws ola eixan teleiwsei h viopsia edeike thulakiwdes karkinwma.Mpika gia iwdio telh Maiou me diakoph tou xapiou wstoso den eniwtha kapoia periergh parenergeia ston organismo mou. Meta apo mia evdomada ekana to oliko spunthirografhma to opoio edeikse polu mikro upoleimma k enan diplano lemfadena.O giatros mou eipe pws logika den tha ksanaxreistw iwdio kai pws ola teleiwsan.etsi thelw na pisteuw k egw an kai to sok pou exw pathei tous teleutaious mhnes einai megalo.To provlima einai oti edw k ena mhna meta to iwdio exw apisteuth zalada kai ponokefalo sxedon olh thn hmera kai aisthanomai genikotera apaisia.Exw arxisei na exw kai provlhma sthn douleia mou kathws den eimai kai toso leitourgikh me tis sunexomenes zalades kai tous ponokefalous.Ola auta se sundiasmo me agxos kai entones fovies apo to pouthena.Ithela loipon na rwthsw ena exei sumvei se kapoion apo esas kati paromoio meta thn olikh afairesh h an ola auta einai apla thema tou mualou mou.Pragmatika exw tromaksei.Euxaristw polu!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...