Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ανυπομονεις ντιντι ε? κατσε κοντοσ ψαλμος αλληλουια κ σε λιγο καιρο βεντουζακι θα ειναι!! Ειδικα τον πρωτο καιρο θα γινει το απολυτο αξεσουαρ σου!!!

Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις!!!

Εγω τον μεγαλο τον θηλασα 27 μηνες κ τωρα τον μικρο ειναι 14,5 μηνων κ θηλαζει ακομα.

Να σας ρωτησω κατι βρε μαγειροκοριτσα.

εχω λιγο φακορυζο στην καταψυξη. Για να το φαω αυριο στο γραφειο τι πρπ να κανω? τι εννοω.Γενικα δεν βαζω φαγητο μαγειρεμενο στην καταψυξη γιατι δεν το τρωει μετα ο συζυξ, αλλα μια φορα που ειχα ξαναβαλει φακες μετα τις εβγαλα ξεπαγωσανε κ τις ζεστανα ξανα σε κατσαρολακι να φυγουν τα ζουμια απο τον παγο.Τωρα που θα τις παρω στο γραφειο μπορω απο σημερα να κανω την ιδια διαδικασια - με το κατσαρολακι-κ αυριο απλα να τις ζεστανω στα μικροκυμματα η δεν γινετε?

ναι ανηπομονω:D:D

αλλα δεν πειραζει δεν βιαζομαι, απολαμβανω την εγκυμοσυνη μου! πρωτη φορα τα νιωθω ολα αυτα ας τα ευχαριστηθω γιατι μετα απο 5 μηνες δεν θα εχω κλωτσιες κτλ

αυτο που λες νομιζω γινεται

μπορεις να κανεις κατι αλλο, βγαλτες απο την καταψυξη απο το βραδυ και αστες να ξεπαγωσουν σιγα σιγα μονες τους μεχρι το μεσημερι που θα φας στο γραφειο θα εχουν ξεπαγωσει και θα τις ζεστανεις στο μικροκυματων


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

εβιρι μου δεν σου μιλησα καθολου σημερα...

Καλέ μην αισθάνεσαι άσχημα, αλίμονο. Κι εγώ δεν απαντάω σε όλα τα κορίτσια αν δεν έχω κάτι να σχολιάσω.

οταν εγραφες αυτες τις δοτικες, κλιτικες κτλ και τις καταληξεις συγνωμη με επιασε το κεφαλι μου:shock::shock:

Και να 'ταν μόνο αυτά....άλλα χίλια πράγματα είναι που δυσκολεύουν την εκμάθηση της γλώσσας.

οσο για τα κορμακια , τα συγκεκριμενα που πηρα ειναι και εσωτερικα αλλα με μακρυ μανικακιπηρα ενα σετ για 2-6 μηνων

και ενα σετ για του χρονου 6-12 μηνων

αν μου βγει ψηλος ο γιος μπορει να του κανουν και φετος

Ααααα με 'γεια του και καλοφόρετα να είναι, με το καλό να γεννηθεί.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

ελπιζω να ειστε ολες καλα. σημερα εχουμε φακη απο χθες και λιγες δουλιτσες

φυσαει πολυ απ' το σπασμενο μου το τζαμι κι ελπιζω να μην χρειαστει να βγουμε


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τι κάνετε; Παρασκευη σημερα κι εγω ειμαι πολύ χαρουμενη γιατι μετα απο ενα μηνα θα ξαναδουμε τον μπαμπα μας!

Δωρακια καλο κουραγιο στην αδελφουλα σου και περαστικά στη μαμά σου. Δεν ειναι τιποτα - θα συνελθει γρηγορα (ειχα παθει κάτι παρομοιο απο υπερκοπωση γιαυτο το λεω).

Περιστερακι υπομονη με το μικρο. Κατα καιρους θα βγαζει τετοια θεματα. Δοκιμαζει τις δικες του και τις δικες σας αντοχες. Ειναι κι ο καιρος περιεργος (τουλαχιστον εδω) και μπορει να τον ενοχλει κάτι.

Αννια μου εισαι αξιοθαυμαστη! Και οντως πολύ μικρουλα! Να ζησετε ολοι σαν τα ψηλά βουνα!

Εβιρι μου εισαι φοβερη! Μονο αυτο εχω να πω! Τι ποικιλία ειναι αυτη και τι γνωσεις!

Τελικά εμεις χθες ειχαμε ψαρακι και σημερα φτιαχνει η γιαγια μουσακα (για 2 μερες). Την Κυριακή κατά 99% θα φαμε έξω. Το δεχτηκαν (με κάποιες γκριμάτσες) αλλά ενταξει. Καντυ μου για το μαγειρεμα νομιζω το εχω ξαναπει. Θελουν να μαγειρευει η μαμα μου γιατι δεν εμπιστευονται τη δικη μου μαγειρικη. Να φανταστεις οταν εκανα στο σπιτι μου (οχι οπως τωρα που μενουμε όλοι μαζί) κανενα τραπεζι ή καμια γιορτη (προ κρισης) μου ελεγαν εν ψυχρω "να σου μαγειρεψει η μαμά σου για να φαει ο κοσμος;" Εγω φυσικά αρνιομουν κι εφτιαχνα εγω ο,τι ηθελα. Η μαμά μου δοκιμαζε ελάχιστα πραγματα κι ο μπαμπας μου δυνατα μπροστα σε όλον τον κοσμο έλεγε "τελικά τα καταφερες κι ειναι νοστιμο το φαγητο". Τρομερη ψηφος εμπιστοσυνης. Οποτε τωρα για να μη δημιουργουνται θεματα υποχωρω. Γι αυτο θαυμαζω κι εσας που τολμάτε και κάνετε τοσα πραγματα. Εγω κινουμαι αρκετα περιορισμενα.

Για την κοπελα που το ανεφερε (συγγνωμη που δεν θυμαμαι ποια ειναι) η Πολυξενη γιορταζει τωρα το Σεπτεμβριο. Τον Ιανουαριο γιορταζει η Ξενη (σκετο). Κι εγω τωρα τα εμαθα λογω κορης. Κι ειναι το ονομα της γιαγιας μας (της πεθερας μου).

Ggeny μου καλωσηρθες!

Αν δεν ξαναμπω να ευχηθω καλό ΣΚ σε όλες!

Φιλιά


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακι τι κανετε?

Αχ τι καλα Παρασκευη σημερα !!!!

Για σημερα εφτιαξα σνιτσελακι με πουρε ( πεντανοστιμος εγινε τον πετυχα παρα πολυ μεχρι κ ο μεγαλος μου γιος που δεν του πολυαρεσει τον τσακισε) κ λιγα μαυροματικα σαλατα κ για τον μικρο μπαμιες με αρνακι κιμα κε ντοματουλα. Τελικα το φοβηθηκα το φακορυζο κ το αφησα εκει που ηταν στην καταψυξη.

Ταζακι πολυ ωραια φαινεται η συνταγη για τα τσουρεκια κ εμενα παρομοια ειναι η συνταγη μονο που εχει 6 αυγα αντι 4 κ 250 μλ γαλα. Μεγαλη προσοχη στα τσουρεκια θελει στην θερμοκρασια ολων των υλικων.Πρεπει ολα να ειναι σε θερμοκρασια δωματιου κ το νεακι που θα διαλυθει η μαγια να μην ειναι χλιαρο.Αν ειναι πολυ ζεστο θα την καψει κ δεν θα ανεβει κ αν ειναι κρυο θα αργησει πολυ.Εγω για να φουσκωσουν γρηγοροτερα οσο τα ετοιμαζω κ ζυμωνω αναβω το φουρνο της κουζικας στους 50 βαθμους κ μολις τα τσουρεκια ειναι ετοιμα κλεινω το φουρνο κ τα βαζω εκει για το πρωτο φουσκωμα κ μεσα σε 45 λεπτα περιπου ειναι ετοιμα.Επισης εχω παρατηρησει πως απο αλυερι σε αλευρι βλεπεις μεγαλη διαφορα στα τσουρεκια.Για μενα το πιο καλο ειναι το γνωστο κιτρινο αλλα κ σε φουρνο σε χωριο μπορεις να πετυχεις καλο.

Στην βαφτιση ειναι πολυ ωραιο να κανεις πραγματακια μονος σου.

Εγω τωρα στο Νικολα ειχα κανει ολη την διακοσμηση εκκλησια κ ταβερνα μονη μου κ τα γλυκα της εκκλησιας( εκμεκ κανταιφι ατομικο σε πλαστικα μπολακια) αλλα κ τις τουρτες που εκοψα για γλυκο μετα το φαγητο.Ολοι κατενθουσιαστηκαν. καλα εγω κ σε γιορτες γεννεθλια δεν αγοραζω ποτε γλυκα κ τουρτες μονη μου τα κανω.

Φεφη για τα παραμυθια που λες εμενα την πρωτη φορα που ανακαλυψε ο Δημητρης τα τρια γουρουνακια στου γιουτιουμπ τα ειδε 8 φορες συνεχομενα. Αυτα του αισωπου επισης ειναι ολα πολυ καλα ! Κ χαιντυ το ιδιο!

Ηλιαχτιδα κ εμενα ο Νικολας που ειναι σε γενικες γραμμες ησυχο κ καλοβουλο παιδακι , τωρα εχει κανα μηνα περιπου λες κ μεταλαχτηκε.Ξυπναει συνεχει ατο βραδυ , με ζοριζει για να κοιμηθει κ γενικα μου κανει πολλα νερα, αλλα πιστευω ειναι σε φαση για να περπατησει γι αυτο τα κανει αυτα!Γενικα οταν ειναι σε αλμα αναπτυξης ψιλοαλλαλιαζουνε τα καημενα!

Εμεις σημερα θα φυγουμε θα παμε ΣΚ στη μαμα χωριο, οποτε απο Δευτερα ξανα στο μαγειροκαφε μας.

Φωτεινη μου να την χαιρεσαι την κορη σου!! Οσο για την μαγειρικη μην μασας καθοου! Κ εμενα η μαμα μου ετσι εκανε στις αρχες δεν δοκιμαζε καν γιατι κ καλα δεν θα ηταν σαν το δικο της.Ο πατερας μου ομως οτι κ να φτιαξω τα εχει για τα καλυτερα. Η μανα μου τωρα μετα απο τοσα χρονια τρωει κ μαλιστα παραδεχεται οτι μαγειρευω κ καλα΄. Αστους να λενε οτι θελουνε κ μην σε περνει απο κατω. Εξω εξω καλυτερα να μην πεδευεσαι κιολας!! Με το καλο να δεχτεις κ τον αντρουλη σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Μαρια ειμαι γεννημενη το '90...

γουάτ????? τι λες παιδί μου????

μπράβο, φτου σου κοπελάρα μου και χαρά στα κουράγια σου.

το 90.. μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω!!!!

αι ααιια αιιαιιιιιιιι

:

τωρα θα τηγανισω πατατουλες (νωρις νωρις ) να φαμε για το βραδυ με το κρεατακι απο το μεσημερι

έλα καλέ, 11 η ώρα? διαίτης σα να λέμε... αχ έχω μπει στο κολασμένο θέμα! εγώ από δίπλα, από τις δίαιατες πως βρέθηκα εδω??? θέλω πατάτα λέμε.

φυσαει πολυ απ' το σπασμενο μου το τζαμι κι ελπιζω να μην χρειαστει να βγουμε

κι εδώ χαμός! Αλήθεια, που βρίσκεστε κοπέλες? εγώ θεσσαλονίκη.

Καλημέρα! Τι κάνετε; Παρασκευη σημερα κι εγω ειμαι πολύ χαρουμενη γιατι μετα απο ενα μηνα θα ξαναδουμε τον μπαμπα μας!

Γι αυτο θαυμαζω κι εσας που τολμάτε και κάνετε τοσα πραγματα. Εγω κινουμαι αρκετα περιορισμενα.

Ένα μήνα! Λόγω δουλειάς? Κι ύστερα γκρινιάζω κι εγώ που λείπει 2-3 μέρες την εβδομάδα... μου έβαλες τα γυαλιά τώρα...

Όσο για το δεύτερο σκέλος, ΜΗ ΜΑΣΑΣ! Η μαγειρική θέλει χρόνο, υλικά και φαντασία. Είμαι σίγουρη ότι μαγειρεύεις μια χαρά και αστους να λένε

Ψαράκι σήμερα εμείς, δια χειρός γιαγιάς βεβαίως. Τέλεια η συνταγή με το σουσάμι, δυστυχώς δεν το πολυτρώει ο άντρας μου. Δύσκολο πράγμα να έχει διαφορετικά γευστικάγούστα το ζευγάρι, σου κόβει τον ειρμό!

Link to comment
Share on other sites

επισης συγνωμη στις φιλολογους εδω μεσα... κοριτσια τι να κανω 1οδεσμιτισσα...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τί ζητάς συγγνώμη Ντίντι μου ????? καθείς με την ειδικότητά του... εγώ που είμαι Ο σκράπας στις θετικές... τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα χρειαστεί να βοηθλησω τα παιδιά μου σε προβλήματα τύπου "ο βοσκός είχε αρνάκια με 20 ποδαράκια και 30 χεράκια... πόσα προβατάκια ήταν στο κοπάδι ?" χα χα χα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το λύσω .... ΚΑΜΙΑ... όσο για την διαίρεση... άσ' τα να πάνε... :oops: {Ο εγκέφαλος βέβαια ο δικός μου πρέπει να είναι καμμένος γιατί τα σουντοκου τα παν-δύσκολα μια χαρά τα λύνω !!!}:rolleyes:

...φυσαει πολυ απ' το σπασμενο μου το τζαμι κι ελπιζω να μην χρειαστει να βγουμε

Ωραίο άσμα αν και ολίγον τί μελαγχολικό... πού είσαι Ταζουλίνι και φυσάει ? ΕΔΩ έχει νααααα έναν ήλιο ! (πειραιάς):tongue:

Καλημέρα! Τι κάνετε; Παρασκευη σημερα κι εγω ειμαι πολύ χαρουμενη γιατι μετα απο ενα μηνα θα ξαναδουμε τον μπαμπα μας! Με το καλό να έρθει ο μπαμπάς σας και να γιορτάσετε το πολύ όμορφο όνομα της κορούλας σας !

Οποτε τωρα για να μη δημιουργουνται θεματα υποχωρω. Να ! Βρήκα κι άλλη αδερφή !!!! Σε αυτό ταιριάζουμε όσο δεν φαντάζεσαι !;)

Αν δεν ξαναμπω να ευχηθω καλό ΣΚ σε όλες!

Καλά να περάσετε ! Φιλάκια !

Στην βαφτιση ειναι πολυ ωραιο να κανεις πραγματακια μονος σου.

Εγω τωρα στο Νικολα ειχα κανει ολη την διακοσμηση εκκλησια κ ταβερνα μονη μου κ τα γλυκα της εκκλησιας( εκμεκ κανταιφι ατομικο σε πλαστικα μπολακια) αλλα κ τις τουρτες που εκοψα για γλυκο μετα το φαγητο. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ! Ολοι κατενθουσιαστηκαν. καλα εγω κ σε γιορτες γεννεθλια δεν αγοραζω ποτε γλυκα κ τουρτες μονη μου τα κανω. ΔΩΣΕ (ΣΥΝΤΑΓΗ) ΓΙΑ ΤΟΥΡΤΑ ΚΑΙ ΣΩΣΕ !!!

Δημητρης τα τρια γουρουνακια στου γιουτιουμπ Αυτό ιδίως είναι τρομερό ! Άσ' τον λύκο τον κακό, τον κακό, τον κακό λαλαλαλα !!! κι εγώ το τραγουδάω με τα παιδιά και κάνουμε και αναπαράσταση !!!

Εμεις σημερα θα φυγουμε θα παμε ΣΚ στη μαμα χωριο, οποτε απο Δευτερα ξανα στο μαγειροκαφε μας. όταν λες "χωριό" κατά πού να πέφτει ???? αχ, κάνε με να ζηλέψω !:cool:

Ο πατερας μου ομως οτι κ να φτιαξω τα εχει για τα καλυτερα

Ααααχ αυτοί οι μπαμπάδες που σε κάνουν χώμα με τον γλυκό τους τον λόγο !!! τάλε κουάλε ! αγαπώ ! Και η δική μου η μαμά τώωωωρα έφτασε πλέον στο σημείο που με παίρνει τηλ (μένει από πάνω μας στον 2ο) και με ρωτάει Τί μαγειρεύεις παιδί μου ???? Μοσχοβολάει όλη η πολυκατοικία !:cool:

το 90.. μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω!!!!

αι ααιια αιιαιιιιιιιι χα χα χα σε είχαμε προειδοποιήσει δεν μπορείς να πεις !!!!

...

... αχ έχω μπει στο κολασμένο θέμα! εγώ από δίπλα, από τις δίαιτες πως βρέθηκα εδω??? θέλω πατάτα λέμε. κι εγώ στην δίαιτα λίγο καιρό κάθησα... τί να κάμω ??? να είμαι η δαχτυλο-δειχτούμενη ???? Τουλάχιστον, εδώ, έχω κι ένα "μέτωπο" βρε παιδί μου ... είμαι η σιδερο-δειχτούμενη !!!! χα χα χα χα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

...κι εδώ χαμός! Αλήθεια, που βρίσκεστε κοπέλες? εγώ θεσσαλονίκη. αγαπώ και Θεσσαλονίκη και Βόλο -γενικά, ότι έχει θάλασσα-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!!

Αχ τί ωραία που είναι η Παρασκευήηηηη !

Σήμερα δεν θα μαγειρέψω για κυρίως, καθώς το χθεσινό μας το φαγάκι που βγήκε σούπερ νόστιμο... μας βγάζει άνετα !

Λέω όμως να κάμω στα γρήγορα τυροπιτάκια, πιο πολύ να υπάρχουν σαν σνακ για τα παιδιά μέσα στο ΣΚ και μου έχει έρθει η απίστευτη πετριά να φτιάξω μια πορτοκαλόπιτα !!!! :shock: θα δείξει !

Κατά τα λοιπά όλα καλά όλα ανθηρά !

Καλή επιτυχία στην Μαριαπαπ για την χοριακή (αναμένουμε τα ευχάριστα) !

και να ρωτήσω και κάτι την Ταζ για τα τσουρέκια ???????? Με αυτά τα υλικά πόσα κομμάτια βγαίνουν στο περίπου ??? πχ 2 μεγάλες πλεξούδες ?

Link to comment
Share on other sites

2571247tiz3gscsdo.gif

καλημερα κοριτσια!!! δεν εχω απαντησει σε ολες αλλα καντυ μου γελασα εκει με τα προβατα και το βοσκο(καπως αλλιως ειναι το προβλημα... εχει και προβατα και παπιες ο βοσκος οποτε πρεπει να βρεις ποσα ειναι τα διποδα και ποσα τα τετραποδα:tongue::tongue::tongue:)

σημερα το μενου εχει καταψυξη ή πεθερα!

ή θα κατεβασω μουσακα ή φασολαδα

αλλα υπαρχει ενδεχομενο η πεθερα να φτιαξει φασολαδα οποτε το κατεβασμα της φασολαδας μεταφερετε σε αλλη παρασκευη ή τεταρτη:cool:


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καντυ μου γελασα εκει με τα προβατα και το βοσκο(καπως αλλιως ειναι το προβλημα... εχει και προβατα και παπιες ο βοσκος οποτε πρεπει να βρεις ποσα ειναι τα διποδα και ποσα τα τετραποδα:tongue::tongue::tongue:)

ΦΑΝΤΑΣΟΥ τότε το εύρος της μαθηματικής μου διάνοιας !!!! Ούιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!:cool::cool::cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα, έγραφα, κάτι πάτησα και έκλεισα το παράθυρο. Μόνο εγώ νομίζω ότι τα κάνω αυτά.

Λοιπόν, γράφω ότι θυμάμαι.

didi&k, ευχαριστήσου αυτή την περίοδο της ζωής σου. Να σκέφτεσαι θετικά (τα σχέδια για τη βάφτιση, για παράδειγμα, είναι υπέροχα). Όσο για το θηλασμό, συμφωνώ με όσα σου έγραψε η fefi...

μαλλον πατησες το μπακσπεϊς σε καποιο σημειο που δεν επρεπε και σε πηγε πισω

το εχω παθει και χανεις ολο το μηνυμα σου!!!

επισης εχω παθει και το κορυφαιο να σβησει το πισι απο υπερθερμανση την ωρα που γραφω...(ειναι λαπτοπ 5 χρονων και το ανεμιστηρακι του τα εχει παιξει)και το χειροτερο! να χαθει η συνδεση!:evil::evil:

τεσπα ! ναι την ευχαριστιεμαι αυτην την περιοδο γιατι ειναι κατι πρωτογνωρο για μενα:D:D:D

Καλησπερα.

Σημερα ειχα τοσες δουλειες που δεν μπορεσα να μπω με τιποτα νωριτερα....

....μμμμ η προσπαθησα να μπω για να λεμε την αληθεια,αλλα χωρις αποτελεσμα.:mrgreen:

Τωρα που κοιμουνται μπαμπας και γιος....και ξεμπερδεψα απο τις δουλειες...

να μαι!!!!:tongue:

Για σημερα μαγειραψα γιουβαρλακια και μοσχοφαγαμε ολοι μας.

Να πω οτι θαυμαζω πολυυυυυ την μικρη της παρεας μας.....(ΑΝΝΙΑ)...

Με την αδερφη μου,ακομα δεν τελειωσε το θεμα.

Ακομα δεν της ηρθε αιμα....απλα την παρακολουθουν καθε εβδομαδα με υπερηχο.Χθες που πηγαν,ειδαν οτι το εμβρυακι εχει μικρυνει αλλα ακομα ειναι εκει....:(....και απλα περιμενει!!!!!!

Κατα τα αλλα καλα.

Α να σας πω...θυμαστε που σας ειχα πει για την μαμα μου,οτι ενοιωθε κοπωση και υπνηλια;Ε τελικα οι εξετασεις εδειξαν σοβαρη αποβιταμινωση..(αν το λεω σωστα...)..και την πλακωσε ο γιατρος στις ενεσεις και τα χαπια!!!!!

Παω να απλωσω την κουβερτα του μικρου....και να μαζεψω τα ρουχα του....παλι για σιδερωμα ειμαι.......

κι εχω και γυναικολογο σημερις!!!!:rolleyes:

ευχομαι η αδερφουλα σου να συνελθει γρηγορα..:cry: ψυχολογικα εννοω..


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΝΤΑΣΟΥ τότε το εύρος της μαθηματικής μου διάνοιας !!!! Ούιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!:cool::cool::cool::cool::cool::cool:

που να τα θυμασαι καλε απο το δημοτικο και το γυμνασιο τετοια προβληματα!!! και παλι καλα που θυμασαι την υπαρξη τους!!!!

παντως ο,τι αποριες εχεις με το καλο ρωτα κι εμας τους μαθηματικους;)


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα.

Ξέχασα να σας πω χτες ότι τελικά άλλαξα γνώμη κι έφτιαξα μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα κι όχι ψάρι, γιατί μαζευτήκαμε στις 17.30 στο σπίτι, οπότε τέτοια ώρα δε θα τηγάνιζα και αν το είχα έτοιμο από πριν δε θα τρωγόταν. Το σκέφτηκα τελευταία στιγμή. Για σήμερα φτιάχνω σόγια κεμπάπ με συνοδεία πουρέ.

ειμαι πολύ χαρουμενη γιατι μετα απο ενα μηνα θα ξαναδουμε τον μπαμπα μας!

Με το καλό να τον δεχτείτε.

..........................

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Να φανταστεις οταν εκανα στο σπιτι μου (οχι οπως τωρα που μενουμε όλοι μαζί) κανενα τραπεζι ή καμια γιορτη (προ κρισης) μου ελεγαν εν ψυχρω "να σου μαγειρεψει η μαμά σου για να φαει ο κοσμος;"

Με συγχωρείς που θα το πω, αλλά είναι ανήκουστο η μάνα να μην ενθαρρύνει την κόρη κι επίσης, να την αφήνει και να τη θεωρεί κατώτερη από εκείνη ακόμη κι αν πρόκειται για τον τομέα της μαγειρικής. Δηλαδή, ακόμη κι αν μία μάνα καταλάβει ότι η κόρη της δεν είναι τόσο καλή στη μαγειρική (κι αυτό δεν είναι παράπτωμα), το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να της περάσει τις γνώσεις της, ειδικά στην περίπτωση που η κόρη δείχνει ενδιαφέρον, όπως εσύ. Αν έδειχνες αδιαφορία για τη μαγειρική να το καταλάβω ότι τρέχει να σε βγάλει από το αδιέξοδο. Εγώ όμως διακρίνω ότι αυτό που θέλει είναι να πάρει τη δόξα -δηλαδή όλα τα μπράβο μόνη της επειδή μαγείρεψε η ίδια κι όχι εσύ. Με λίγα λόγια πιστεύω ότι σε βλέπει ανταγωνιστικά. Αλήθεια, έχει υπάρξει στο παρελθόν περίπτωση να θέλει να σου μεταλαμπαδεύσει τις γνώσεις της και την τεχνική της στο μαγείρεμα;

Εγω φυσικά αρνιομουν κι εφτιαχνα εγω ο,τι ηθελα. Η μαμά μου δοκιμαζε ελάχιστα πραγματα κι ο μπαμπας μου δυνατα μπροστα σε όλον τον κοσμο έλεγε "τελικά τα καταφερες κι ειναι νοστιμο το φαγητο".

Εγώ αντιθέτως, θα έλεγα δυνατά σε όλον τον κόσμο για την 20χρονη κόρη μου τι ωραία που έφτιαξε το τάδε φαγητό, ακόμη κι αν ήταν μέτριο.

Εγω κινουμαι αρκετα περιορισμενα.

Δε φταις εσύ γι' αυτό, γιατί δεν πηγάζει από σένα.

Εγω τωρα στο Νικολα ειχα κανει ολη την διακοσμηση εκκλησια κ ταβερνα μονη μου κ τα γλυκα της εκκλησιας( εκμεκ κανταιφι ατομικο σε πλαστικα μπολακια) αλλα κ τις τουρτες που εκοψα για γλυκο μετα το φαγητο.Ολοι κατενθουσιαστηκαν. καλα εγω κ σε γιορτες γεννεθλια δεν αγοραζω ποτε γλυκα κ τουρτες μονη μου τα κανω.

Είσαι τέλεια, χίλια μπράβο μας ενθάρρυνες πάρα πολύ.

Εμεις σημερα θα φυγουμε θα παμε ΣΚ στη μαμα χωριο, οποτε απο Δευτερα ξανα στο μαγειροκαφε μας.

Καλή διαδρομή και να περάσετε όμορφα.

Καλλιοπάκι άλλαξες άβαταρ;

Τέλεια η συνταγή με το σουσάμι,

Είναι πολύ νόστιμη, αλλά μπελαλίδικη γιατί θέλει περισσότερο χρόνο στο ξεκοκάλισμα.

εγώ που είμαι Ο σκράπας στις θετικές... τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα χρειαστεί να βοηθλησω τα παιδιά μου σε προβλήματα τύπου "ο βοσκός είχε αρνάκια με 20 ποδαράκια και 30 χεράκια... πόσα προβατάκια ήταν στο κοπάδι ?" χα χα χα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το λύσω .... ΚΑΜΙΑ... όσο για την διαίρεση... άσ' τα να πάνε... :oops: {Ο εγκέφαλος βέβαια ο δικός μου πρέπει να είναι καμμένος γιατί τα σουντοκου τα παν-δύσκολα μια χαρά τα λύνω !!!}:rolleyes:

Έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ, λίγο θέλω ακόμη να μετράω τους ρόμβους και τις καρδούλες στην τράπουλα όταν παίζουμε 31. Στα μαθηματικά ειδικά από πέρσι στα μισά της Δ' δημοτικού, παρέδωσα την κόρη για διάβασμα στον Έβιρο, γιατί θα της τα μάθω λάθος.

Τί μαγειρεύεις παιδί μου ???? Μοσχοβολάει όλη η πολυκατοικία !:cool:

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D αυτή είναι μάνα.

(καπως αλλιως ειναι το προβλημα... εχει και προβατα και παπιες ο βοσκος οποτε πρεπει να βρεις ποσα ειναι τα διποδα και ποσα τα τετραποδα:tongue::tongue::tongue:)

Ακόμη χειρότερα, εγώ θα έβγαζα με πυρηνική παραμόρφωση τα ζώα του προβλήματος αν το έλυνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι γραψατε??Μου βγηκανε τα ματια να σας διαβασω πω πω...Μιλαμε ειμαι κομματια απο την κουραση την μικρη την πιασανε πονακια κι εκλαιγε απο της 7μεχρι της 22 ολο πορδιτσες μου ηταν...Μαρια ειμαι γεννημενη το '90...

Αυτα παω να την ξαπλαρω γιατι το πρωι εχουμε εγερτηριο φιλια σε ολες καλο βραδυ

jahcajhgcakcjg......κατσε να συνελθω απο το εγκεφαλικο.........'90? Απιστευτο!!!!!!!!!!!!!!

Μπραβο βρε κοριτσι ποτε τα προλαβες τα 3 παιδια με τη φορα που χεις νομιζω οτι μπορεις να κανεις αλλα 10 χιχιχιχιχιχ!!!!!!!!!!!!!

αποτελεσματα χοριακης θα μαθω το απογευμα....

Τωρα τρωω γεμιστα της πεθερας με σταφιδα και κουκουναρι μουρλια!

Κι εμενα δε μου αρεσει να μαγειρευει η μητερα μου οταν εχω γιορτη απο την αρχη το εκοψα αυτο! Τωρα αμα παμε στη μαμα ή στην πεθερα (οπως εγινε προχθες) και μας δωσει και κανενα ταπερακι απο το φαγητο που περισσεψε δε λεμε με τιποτα οχι....

.....ειδικα αμα ειναι γεμιστα!:D


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...