Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Τα επιδόματα βρε angot δεν τα δίνουν σε αυτούς που πληρώνουν φόρους . Τα επιδόματα τα δίνουν σε αυτούς που έχουν ανάγκη . Άμα ήταν έτσι Κ ο Βαρδινογιάννης είναι επιχειρηματίας 30 χρόνια Κ πληρώνει εργαζόμενους Κ φόρους κτλ δικαιουτε επίδομα γέννας η γυναίκα του... Δηλαδή μια καθαρίστρια που δουλεύει 15 χρόνια θα πάρει τα ίδια λεφτά με εσένα Κ εμένα  σαν επίδομα επειδή γέννησε . .  

      Μην μπερδεύεις τα εργασιακά δικαιώματα με τα επιδόματα. Την άδεια κ τον μισθό απτήν δουλειά σου όσο δεν δουλεύεις θα τα πάρεις. 

      Το τι κρατάνε στους ναυτικούς άσε το ξέρω από πρώτο χέρι. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την περιουσία του καθένα Κ το τι έχει να πληρώσει.

      οχι ρε συ  δεν μιλάω για τα 2400  ! μιλάω για το κυοφορίας ,λοχείας και μητρότητας ! εγώ με αυτά εχω γίνει εξαλλη αν δεν μας τα πληρώνουν ! δλδ σκέφτομαι ότι πχ θα εμένα  1 χρόνο απλήρωτη και παθαίνω σοκ…  τέλος πάντων ας αγχωθώ πάλι για τις συσπάσεις μου και θα ξανά αγχωθώ γι αυτό τον άλλο μήνα 🙄

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ο γυναικολογος σου τι λεει;Ξερω πως για ενα χρονο μετα το ιωδιο δεν πρεπει να μεινεις εγκυος αλλα αναμεσα στα ετησια σπινθηρογραηματα θα μπορουσε να ολοκληρωθει εγκυμοσυνη.Χωρις να ξερω μου ακουγεται τραβηγμενο το 5 χρονια.Το ιωδιο στο σπινθηρογραφημα ειναι πολυ λιγοτερο.Ρωτα προπαντων το γυναικολο.Καποια λυση θα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γυναικολογος σου τι λεει;Ξερω πως για ενα χρονο μετα το ιωδιο δεν πρεπει να μεινεις εγκυος αλλα αναμεσα στα ετησια σπινθηρογραηματα θα μπορουσε να ολοκληρωθει εγκυμοσυνη.Χωρις να ξερω μου ακουγεται τραβηγμενο το 5 χρονια.Το ιωδιο στο σπινθηρογραφημα ειναι πολυ λιγοτερο.Ρωτα προπαντων το γυναικολο.Καποια λυση θα υπαρχει.

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα γυναικολόγο, αλλά ξέρω περίπτωση κοπέλας που της είχαν πει όντως για 5 χρόνια να μη μείνει έγκυος και μάλιστα είχε μείνει κατά λάθος και έκανε έκτρωση. Επίσης, αν και από το σπινθηρογράφημα έχουν περάσει ήδη 5 μήνες, η ενδοκρινολόγος μού είπε να περιμένω κι άλλο για παιδί (μετά συνειδητοποίησα οτι αν κάνω κάθε χρόνο σπινθηρογράφημα δε θα μπορέσω να μείνω έγκυος για ακόμα τουλάχιστον 4 χρόνια)....

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να σας ρωτήσω το εξής: έκανα την εγχείριση αφαίρεσης Μάρτιο 2012, το ιώδιο Μάϊο 2012, έκανα ολόσωμο σπινθηρογράφημα το Μάϊο του 2013 που βγήκε καθαρό και πήγα χτες στην ενδοκρινολόγο η οποία για πρώτη φορά μου είπε οτι τα πρώτα 5 χρόνια θα κάνω σπινθηρογράφημα κάθε χρόνο γιατί είναι η νέα διεθνής οδηγία. Το πρόβλημά μου είναι οτι θέλω να κάνω παιδί και με το σπινθηρογράφημα παίρνεις ιώδιο, οπότε εγώ δε θα μπορέσω να κάνω παιδί για άλλα 4 χρόνια τουλάχιστον (καλώς εχόντων των πραγμάτων). Το έχετε ακούσει εσείς αυτό; Ισχύει; Να μην μπορείς να κάνεις παιδί για 5 χρόνια;;;

Ηδη στην ομαδα μας εχουμε γεννητουρια απο 2 κοπελες που πηραν ιωδιο. Στο ενδιαμεσο γεννησαν και αυτο το διαστημα ειναι σε προετοιμασια για σπινθηρογραφημα. Οπως προαναφερθηκε ισχυει η πιθανοτητα να γινεις μανουλα, μολις σου δωσει το ΟΚ ο γυναικολογος και ο πυρηνικος σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να σας ρωτήσω το εξής: έκανα την εγχείριση αφαίρεσης Μάρτιο 2012, το ιώδιο Μάϊο 2012, έκανα ολόσωμο σπινθηρογράφημα το Μάϊο του 2013 που βγήκε καθαρό και πήγα χτες στην ενδοκρινολόγο η οποία για πρώτη φορά μου είπε οτι τα πρώτα 5 χρόνια θα κάνω σπινθηρογράφημα κάθε χρόνο γιατί είναι η νέα διεθνής οδηγία. Το πρόβλημά μου είναι οτι θέλω να κάνω παιδί και με το σπινθηρογράφημα παίρνεις ιώδιο, οπότε εγώ δε θα μπορέσω να κάνω παιδί για άλλα 4 χρόνια τουλάχιστον (καλώς εχόντων των πραγμάτων). Το έχετε ακούσει εσείς αυτό; Ισχύει; Να μην μπορείς να κάνεις παιδί για 5 χρόνια;;;

Καλησπέρα iguanna.Τέλος Νοέμβρη του 2011 έκανα ολόσωμο και μετά από 15 μέρες έμεινα έγκυος.Δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα μιας και ειχα μιλήσει και με τον ενδοκρινολόγο μου αλλά και με τον πυρηνικο.

Στο σπινθηρογράφημα η δόση του ιωδίου είναι πολύ μικρή οπότε δεν επηρρεάζει την εγκυμοσυνη, αρκεί φυσικά να έχουν περάσει κάποιες μέρες.

Συζήτησέ το με τον πυρηνικό αλλά σου λέω να μην ανησυχείς.Το μόνο πρόβλημα θα ειναι ο υποθυρεοειδισμός μιας και επηρρεάζει την γονιμότητα.

Σου ευχομαι ότι καλύτερο και με ένα γερό μωράκι σύντομα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Εύχομαι να ειστε όλοι καλά στην υγεία σας και με καλή διάθεση!

Iguanna είμαι σε παρόμοια φάση, πρώτο σπινθηρογράφημα θα κάνω τον Ιανουάριο και θα ήθελα να κάνω παιδάκι αν όλα είναι καλά. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι καλό θα ήταν να περιμένω 3 μήνες από το σπινθηρογράφημα και μετά μπορω. Και αν είμαι έγκυος όταν κλείσει ο χρόνος και πρέπει να κάνω το 2ο σπινθηρογράφημα θα το κάνω λίγο αργότερα (π.χ στον 1,5 χρόνο).

Athi σου επιβεβαιώνω και εγώ ότι η διαδικασία (εκτός εξαιρέσεων φαντάζομαι) δεν είναι καθόλου επώδυνη, σα να πονάς το λαιμό σου για 1 βδομάδα και για λίγο περισσότερο θα νιώθεις ένα μικρό τράβηγμα, τίποτα το ιδιαίτερο, θα το δεις.

ΕΡΩΤΗΣΗ please: Τον Ιανουάριο που θα κάνω το πρώτο σπινθηρογράφημα, θα πάρω το Thyrogen. Θα νιώθω όπως όταν είχα κόψει το χάπι; Εννοώ νιώθεις κόπωση, πόνο στα κοκκαλά, βάζεις κιλά κτλ; Αν ναι (που εύχομαι όχι) χρειάζεται πολύς χρόνος να επανέλθεις;

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους! Εύχομαι να ειστε όλοι καλά στην υγεία σας και με καλή διάθεση!

Iguanna είμαι σε παρόμοια φάση, πρώτο σπινθηρογράφημα θα κάνω τον Ιανουάριο και θα ήθελα να κάνω παιδάκι αν όλα είναι καλά. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι καλό θα ήταν να περιμένω 3 μήνες από το σπινθηρογράφημα και μετά μπορω. Και αν είμαι έγκυος όταν κλείσει ο χρόνος και πρέπει να κάνω το 2ο σπινθηρογράφημα θα το κάνω λίγο αργότερα (π.χ στον 1,5 χρόνο).

Athi σου επιβεβαιώνω και εγώ ότι η διαδικασία (εκτός εξαιρέσεων φαντάζομαι) δεν είναι καθόλου επώδυνη, σα να πονάς το λαιμό σου για 1 βδομάδα και για λίγο περισσότερο θα νιώθεις ένα μικρό τράβηγμα, τίποτα το ιδιαίτερο, θα το δεις.

ΕΡΩΤΗΣΗ please: Τον Ιανουάριο που θα κάνω το πρώτο σπινθηρογράφημα, θα πάρω το Thyrogen. Θα νιώθω όπως όταν είχα κόψει το χάπι; Εννοώ νιώθεις κόπωση, πόνο στα κοκκαλά, βάζεις κιλά κτλ; Αν ναι (που εύχομαι όχι) χρειάζεται πολύς χρόνος να επανέλθεις;

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Θα πάω στο γιατρό τη Δευτέρα για να μου δώσει μια εμπεριστατωμένη απάντηση, πάντως για ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται μια χειρουργός στην οποία έστειλα μέιλ ρωτώντας την για το θέμα μου απάντησε τα εξής: "Έφόσον το ολόσωμο σπινθηρογράφημα ένα χρόνο μετά είναι καθαρό, μπορείτε να παρακολουθείτε την περιοχή του τραχήλου (λαιμού) με υπερηχογραφηκό έλεγχο εφ΄'οσον θέλετε να τεκνοποιήσετε. Αφενός από την θεραπευτική δόση του ιωδίου έχει παράσει πάνω από 1 χρόνος οπότε θεωρείται ασφαλής μία πιθανή εγκυμοσύνη, αφ'αιτέρου το υπερηχογράφημα υψηλής ευκρίνειας είναι εξαιρετική απεικονιστική μέθοδος παρακολούθησης. Επίσης, η μέτρηση της Tg (θυρεοσφαιρίνης) εφόσον τα αντισώματα εναντι της θυρεοσφαιρίνης είναι αρνητικά (αντι-Τg-Abs negative) είναι η πλέον αξίοπιστη μέθοδος παρακολούθησης. Έτσι, το σπινθηρογράφημα δεν χρειάζεται να γίνει ως εξέταση ρουτίνας, παρά μόνο αν υπάρχει κάποιο εύρημα στο υπερηχογράφημα ή έχουμε αυξημένη Τg." Δε θέλω να πω το όνομά της όμως την υπερευχαριστώ. Οπότε τελικά το σπινθηρογράφημα δεν είναι μονόδρομος από όσο φαίνεται.

Για το thyrogen που ρωτάς, μιας που το έκανα το Μάϊο: όχι δε νιώθεις τόσο άσχημα. Μπορεί να νιώθεις μια κάποια κόπωση, αλλά με τίποτα δεν είναι ίδιο με τον πλήρη υποθυρεοειδισμό που προηγείται της εγχείρισης. Κι εγώ περίμενα να νιώθω πολύ άσχημα, αλλά τελικά δεν το κατάλαβα, πέρασε αυτή η βδομάδα και ήμουν καλά, να φανταστείς τη Δευτέρα μετά το σπινθηρογράφημα της Παρασκευής πήγα και για μπάνιο. Οπότε σου λέω οτι (το πιθανότερο) δε θα νιώσεις τα συμπτώματα του βαρέος υποθυρεοειδισμού (αυτός είναι ο σκοπός και του χαπιού εξάλλου, να αποφύγεις αυτά). Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σασ κοριτσια και αγορια!ειμαι πολυ χαρουμενη που σας βρηκα!ειμαι μαμα μιας μικρουλας 17 μηνων και σε λιγο θα σας γραψω το ιστορικο μου αναλυτικα γιατι θα ηθελα παρα πολυ τη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγω τα δικα μου.λοιπον πριν λιγο καιρο τυχαια ανακαλυψα οτι εχω υπερθυρεοειδισμο.οι εξετασεις μου τον ιουλιο ηταν tsh 0,01 ft3 5,08 ft4 1,52.κανω υπερηχο και η διαγνωση λεει'' αριστερος λοβος απεικονιζεται διογκωμενος και καταλαμβανεται σχεδον εξ ολοκληρου απο ευμεγεθη,συμπαγη ελαφρα υποηχοικο οζο,με υποηχοικη αλω,διαστασεων περιπου 48,5Χ22,5Χ32mm ο οποιος παρουσιαζει εντονη περιφεριακη και εσωτερικη αιματωση.στον ανω πολο του δεξιου λοβου απεικονιζεται μικρος κυστικος οζος διαμετρου 3,5mm με μικρη συμβαγη συνιστωτα στο ανωτερο τοιχωμα του διαμετρου 1mm".αυτες τις εξετασεις τισ δειχνω σε μια γιατρο που μου ειχαν συστησει μια γνωστη στη Θεσσαλονικη.μου λεει οτι πρεπει να κανω σπινθιρογραφημα και χειρουργειο.εγω ομως θηλαζω το μωρο και δεν μπορω να αποθηλασω ετσι αμεσα οποτε στελνω μνμα σε ομαδα σε θηλαζουσες μαμαδες και μου ειπαν οτι και αλλες εχουν θυρεοειδη και οτι παιρνουν τα φαρμακα κ να το καθυστερισω μεχρη το παιδι να αποθηλασει μονο του.οποτε εμενα αυτο με βολευε και το αμελησα.ααα ξεχασα να σας πω οτι παιρνω προθουριλ.περναει ο καιρος ομως αρχησα να ανησυχω μιας και δεν ειμουν και τοσο καλα,ειχα τρεμουλο,υπερενταση,συχνους πονοκεφαλους,αηπνια φουλ,τα οποια εχω ακομη φυσικα,οποτε παιρνω και δευτερη γνωμη,ο γιατρος με στελενι για σπινθηρογραφημα στο Παπαγεωργιου.αφηνω το μωρο,κανω το σπινθηρογραφημα,απο αυτο η διαγνωση λεει ακρηβως"Παρουσια θερμου οζου ο οπιος καταλαμβανει σχεδον ολο τον αρ λοβο και καταστελει τη λειτουργικοτητα του λοιπου θυρεοειδικου παρεγχυματος.Αδερη απεικονιση των σιελογονων αδενων.συμπερασμα,εικονα τοξικου αδενωματος στον αρ λοβο.''αυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα παιδια!

rilaki η ταπεινη μου γνωμη ειναι να μην το αμελησεις αλλο.Οτι και να ειναι παντα αντιμετωπιζεται πιο ευκολα αν το προλαβεις στην αρχη.Μονο ενας χειρουργος καλος, θα σου πει ποσο αμμεσα πρεπει να επεμβεις και τι μπορει να αντιμετωπισεις.Συνηθως λενε πως οι ψυχροι οζοι ειναι πιο επικινδυνοι,αλλα τα υπολοιπα που αναφερεις πρεπει να τα δεις με ειδικο.Το μωρακι σου ειναι αρκετα μεγαλο για να απογαλακτηστει.Μην ανησυχεις.Το σημαντικο ειναι η υγεια της μαμας του και οχι το γαλα του,δεδομενων των καταστασεων.Μπορουν φιλοι απο το site να σου συστησουν αν το θελησεις καποιο γιατρο για να ερθεις σε επαφη.Μην ξεχνας πως χρειαζεται χρονος και για να κλεισεις ραντεβου.Μην ανχωνεσαι αλλα και μην επαναπαυεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Rinaki, οπως ειπαμε....ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. :P

Καλησπέρα. Γειά σου rilaki, γειά σε όλους. Πιστεύω οτι το να αφηνουμε να περνάει ο καιρός αποβαίνει τελικά εις βάρος μας. Αν ο γιατρός σου, σου έχει βάλει ένα χρονικό όριο , όσον αφορά τις εξετάσεις, πιστεύω οτι δεν πρέπει να το καθυστερήσεις άλλο... Το μωράκι σου, έχει ανάγκη μια μαμά δυνατή και υγιή. Για τον απογαλατισμό, θα μπορούσαν και οι κοπέλες της παρέας μας να σε βοηθήσουν στις λεπτομέριες, αλλά και αν μπορείς να βρεις μια μαία ( η νύφη μου έχει μια πολύ καλή φίλη μαια και την έχει βοηθήσει απιστευτα με το θέμα αυτό) ή την γυναικολ'ογο σου, ή κάποιον γιατρό που του έχεις εμπιστοσύνη. Μην αγχώνεσαι , αλλά σκέψου οτι όσο πιο γρήγορα αποφασίσεις , τόσο ευκολότερα θα απαλλαγείς απο τα συμπτώματα που όπως αναφέρεις είναι έντονα. Σκέψου λιπόν και ψάξε , μάθε και αποφάσισε.

γεια σου .:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γειά σου rilaki, γειά σε όλους. Πιστεύω οτι το να αφηνουμε να περνάει ο καιρός αποβαίνει τελικά εις βάρος μας. Αν ο γιατρός σου, σου έχει βάλει ένα χρονικό όριο , όσον αφορά τις εξετάσεις, πιστεύω οτι δεν πρέπει να το καθυστερήσεις άλλο... Το μωράκι σου, έχει ανάγκη μια μαμά δυνατή και υγιή. Για τον απογαλατισμό, θα μπορούσαν και οι κοπέλες της παρέας μας να σε βοηθήσουν στις λεπτομέριες, αλλά και αν μπορείς να βρεις μια μαία ( η νύφη μου έχει μια πολύ καλή φίλη μαια και την έχει βοηθήσει απιστευτα με το θέμα αυτό) ή την γυναικολ'ογο σου, ή κάποιον γιατρό που του έχεις εμπιστοσύνη. Μην αγχώνεσαι , αλλά σκέψου οτι όσο πιο γρήγορα αποφασίσεις , τόσο ευκολότερα θα απαλλαγείς απο τα συμπτώματα που όπως αναφέρεις είναι έντονα. Σκέψου λιπόν και ψάξε , μάθε και αποφάσισε.

γεια σου .:D

ευχαριστω πολυ το ομορφο παρεακι σας για τη στηριξη και τις συμβουλες!!ξεκιναω σιγα σιγα μονη μου και θα σας πω αν δω οτι δυσκολευομαι!!:P

Link to comment
Share on other sites

Και για να σας πω τα πολύ καλά νέα, πήγα χτες στο γιατρό και μου είπε οτι όλα έχουν πάει τέλεια δόξα τω Θεώ και μου είπε να κάνω μια φορά το χρόνο υπερηχογράφημα και κάθε εξάμηνο αιματολογικές εξετάσεις κι αυτά είναι αρκετά. Όσο για το παιδί; Μου έδωσε την ευχή του. :D

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση. Καλή υγεία σε όλους μας εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...