Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλησπερα!!!!

ειμαι και εγω ακομα μια γυναικα 32 ετων η οποια εχει εναν οζο !!!!θα ηθελα την γνωμη σας λοιπον....πριν 2 χρονια διαγνωσαμε εναν οζο 18,4*8,1mm και με htsh 1.2 t3 1.08 t4 6.83

δεν μπορουσα να κανω σπινθηρογ μιας κ ειχα το παιδι περιπου 1 ετους ετσι καναμε θεραπεια με τ4 50mg...μετα απο ενα περιπου ετος εκανα επαναληψη και ο οζος ηταν 18,1*8,1mm...και htsh 0.55 t3 2.88 t4 1.19....kai καραμεινα στην θεραπεια μου....πριν μια βδομαδα εκνα παλι επαναληπτικες....ο οζος ειναι 21,5*8,5mm του οποιου παρατηρητε υπερηχογενης εστια διαστασεων 4,2*4,5mm o ανωτερος οζος εχει περιφερικη κυριως αγγειωση....και htsh 0.71 t3 2.72 t4 1.27 φεριτινη 29,79.....αυτο που με προβληματισε ειναι το ασβεστιο που ηταν 11,77 και ο φωσφορος 3,58 και κανοντας επαναληψη στο ασβεστιο γιατι θεωρησαμε οτι ειναι λαθος ηταν και παλι 11,18....ειμαι αποφασισμενη να κανω αφαιρεση....να αυξησω το χαπι δεν με παιρνει μιας και ηδη εχω θεμα με ταχυπαλμιες(πριν καν την ληψη φαρμακου) και κατι εκτακτες στην καρδια.....θα κανω λεω εγω τωρα την επεμβαση στο παγνη ηρακλειου....πειτε μου την γνωμη σας...αν ξερετε γιατρους...τι γιατρος κανει την αφαιρεση....ποσο θα κοστισει ....γενικα ο,ρι μου πειτε θα ειναι υπερ μου...

σας ευχαριστω πολυ!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε κανεναν καλο ενδοκρινολογο στη θεσσαλονικη.λεω να παρω μια ακομα αποψη

Αν προκειται για καρκινο θυρεοειδους,ο καλυτερος ειναι ο Βαϊνας,πρωην διευθυντης του Θεαγένειου,που τωρα εξεταζει στη γενικη κλινικη.

Link to comment
Share on other sites

Christinapgr,πιστευω οτι σωστα αποφασισες για εγχειριση.Οσο για το τι ειδικοτητα θα εχει ο γιατρος ,πρεπει να ειναι πολυ καλος χειρουργος που να ειδικευεται στις εγχειρισεις θυρεοειδους.

Ονειρακι,η υπνηλια και η κουραση ειναι μεσα στα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου.Καλο θα ειναι να κανεις Τ4 και TSH για να σιγουρευτεις.Εγω εκτος απο αυτα τα συμπτωματα ειχα βαλει και 2-3 κιλα(χωρις να εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου) και ειπα στον παθολογο μου να κανω προληπτικες εξετασεις και ηταν τελικα ολα στο κοκκινο!!!!Το ιδιο και ο γιος μου!!Πηρε θυροξινη και ειναι μια χαρα!!Μπορει ομως και να μην ειναι τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Christinapgr,πιστευω οτι σωστα αποφασισες για εγχειριση.Οσο για το τι ειδικοτητα θα εχει ο γιατρος ,πρεπει να ειναι πολυ καλος χειρουργος που να ειδικευεται στις εγχειρισεις θυρεοειδους.

Ονειρακι,η υπνηλια και η κουραση ειναι μεσα στα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου.Καλο θα ειναι να κανεις Τ4 και TSH για να σιγουρευτεις.Εγω εκτος απο αυτα τα συμπτωματα ειχα βαλει και 2-3 κιλα(χωρις να εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου) και ειπα στον παθολογο μου να κανω προληπτικες εξετασεις και ηταν τελικα ολα στο κοκκινο!!!!Το ιδιο και ο γιος μου!!Πηρε θυροξινη και ειναι μια χαρα!!Μπορει ομως και να μην ειναι τιποτα!!!

Έκανα εξετάσεις τον περασμένο μήνα και όλα ήτανε εντός ορίων εκτός από τα αντισώματα.να άλλαξαν όλα απότομα σε ένα μήνα?Ξέρω και γώ..?:confused::confused::confused::confused:Αν δεν είναι θυροειδής ούτε εγκυμοσύνη τότε απλώς με έχει τεζάρει στην κούραση ο μικρός..


6H9Vp2.png

T5mwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν προκειται για καρκινο.με εχουν τρελανει οι γιατροι.ο νευρολογος λεει οτι τα μουδιασματα ειναι λογω θυροειδη,ο ενδοκρινολογος οτι δε μπορει να ναι .δε ξερω τι αλλο να κανω.ψαχνοντας σε ξενα forum ειδα οτι το hashimoto ,το οποιο εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη ,δημιουργει τετοια προβληματα αλλα διαβασα οτι οταν εχεις hashimoto εχεισ και περισσοτερεσ πιθανοτητεσ για σκληρυνση κατα πλακας.δεν ξερω τι να κανω.κοντευω να τρελαθω

Link to comment
Share on other sites

Christinapgr,πιστευω οτι σωστα αποφασισες για εγχειριση.Οσο για το τι ειδικοτητα θα εχει ο γιατρος ,πρεπει να ειναι πολυ καλος χειρουργος που να ειδικευεται στις εγχειρισεις θυρεοειδους.

Ονειρακι,η υπνηλια και η κουραση ειναι μεσα στα συμπτωματα του υποθυρεοειδισμου.Καλο θα ειναι να κανεις Τ4 και TSH για να σιγουρευτεις.Εγω εκτος απο αυτα τα συμπτωματα ειχα βαλει και 2-3 κιλα(χωρις να εχω αλλαξει κατι στη διατροφη μου) και ειπα στον παθολογο μου να κανω προληπτικες εξετασεις και ηταν τελικα ολα στο κοκκινο!!!!Το ιδιο και ο γιος μου!!Πηρε θυροξινη και ειναι μια χαρα!!Μπορει ομως και να μην ειναι τιποτα!!!

σονια μου σευχαριστω για την απαντηση....να σαι παντα καλα....τι χειρουργος ομως ηθελα να ρωτησω???γενικος? ή καλυτερα χειρουργος ωρλ???καλημερα και να εισαι παντα καλα εσυ και η οικογενεια σου...


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Christinapgr,ευχαριστω για τις ευχες σου!!Και συ να σαι παντα καλα!!Δεν ξερω ακριβως πως να ρωτησεις για χειρουργο,αλλα να διευκρινηστει οτι ειδικευεται στις εγχειρισεις θυρεοειδη,γιατι ειναι λεπτη επεμβαση(προσοχη στις φωνητικες χορδες).

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται για καρκινο.με εχουν τρελανει οι γιατροι.ο νευρολογος λεει οτι τα μουδιασματα ειναι λογω θυροειδη,ο ενδοκρινολογος οτι δε μπορει να ναι .δε ξερω τι αλλο να κανω.ψαχνοντας σε ξενα forum ειδα οτι το hashimoto ,το οποιο εξακολουθει να υπαρχει και μετα τη θυροειδεκτομη ,δημιουργει τετοια προβληματα αλλα διαβασα οτι οταν εχεις hashimoto εχεισ και περισσοτερεσ πιθανοτητεσ για σκληρυνση κατα πλακας.δεν ξερω τι να κανω.κοντευω να τρελαθω

Για δοκιμασε να παρεις ''σεληνιο'' (ειναι ιχνοστοιχειο) που διαβασα σε τελευταια ερευνα οτι εξισορροπει τη Χασιμοτο. Ενημερωσου ομως πρωτα λεπτομερως απο τα διαφορα sites και ρωτα και το γιατρο σου (αν και αυτοι δεν ειναι υπερ φυσικων θεραπειων- οι περισσοτεροι- αν δεν ειναι φαρμακα...ελεος!!) και τα οφελη απο τη ληψη του θα ειναι βεβαια πολλαπλα (απ' οτι διαβασα) χωρις καμμια παρενεργεια!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ.στο εξωτερικο παντως το hashimoto το αντιμετωπιζουν εντελως διαφορετικα.διαβασα και γω για το σεληνιο οπως επισης και το οτι δινουν ειδικη διατροφη για να μειωθουν τα αντισωματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Μόλις πρίν απο λίγο γύρισα στο σπιτάκι μου:P:p. Την τρίτη έκανα την επέμβαση, όλα πήγαν καλά, ασβέστιο στο 8,9 καλό μου είπαν. Η ιστολογική θα βγεί τον άααααλλο μήνα, αύτα έχει το δημόσιο. Κατα τ΄αλλα όμως είμαι πολύ ευχαριστημένη.:D:D

i want to be mama νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε έναν ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

σιδερενια!!!!να κουνας κανονικα τον αυχενα σου !!!!εγω στην αρχη πηγαινα σαν ρομποτ και μετα πιαστηκε ο αυχενασ μου.απο φωνη πως εισαι????

Xaxa αυτό μου θύμισε το "από φωνή...κορμάρα!":p

Τα δικά μου νέα είναι οτι πήγα στο χειρουργό μου ο οποίος έκανε υπέροχη δουλειά με υπόλειμμα αδένα μόλις 1,8% (μια τρίχα όπως είπε εκείνος που είναι τα νεύρα απλά) και μου είπε οτι το TSH 0,45 που έχω είναι φανταστικό οπότε όλα πήγαν καλά, το ιώδιο "κάθισε" πάνω στο υπόλειμμα ιστού (οπότε έκανε τη δουλειά του να κάψει τα κύτταρα) και να κάνω την επαναληπτική εξέταση σε κάποιους μήνες και να συνεχίσω τη ζωή μου. Είμαι πολύ πολύ ευτυχισμένη κι εύχομαι σε όλους μας να είμαστε καλά.:)

Επίσης εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να είμαι έγκυος... Προσευχηθείτε για μένα!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Marian84 ευχαριστώ, οσον αφορά τον αυχένα είναι αυτό που λέμε ήτανε στραβό το κλίμα το φαγε και ο γάιδαρος. Αστα τσίτα είναι, απο φωνή......φωνάρα και δεν το περίμενα για να πω την αλήθεια.

iguanna νομίζω ότι η tsh σου είναι τρίκαλη όχι απλά καλή και σου εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να έχεις μια υπέροχη -υπέροχη μεγάλη κοιλίτσα.

Σας καληνυχτίζω όλους , η κόρη μου φωνάζει θέλει να την εξετάσω στην Οδύσσεια.

Link to comment
Share on other sites

siapnrk & iguanna, υπεροχα τα νεα σας. Περαστικα και καλα αποτελεσματα.

Βιαζομαι δεν μπορω να γραψω περισσοτερα. Σας διαβαζω ομως καθημερινα και χαιρομαι για την πορεια ολων.

Η ζωη συνεχιζεται και εμεις πρεπει να τρεξουμε για να την προλαβουμε!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...