Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

ΑΑΑΑΑ....!!χθες κατεβασα τα χειμερινα και προσπαθησα να ντυθω για να παμε σινεμα με τον αντρα μου γελασαμε απιστευτα!!! κοριτσια χρειαζομαι επειγοντος νεα γκαρνταρομπα ολα τα παλτο, ζακετακια κ.λ.π. κουμπωναν μεχρι το πρωτο κουμπι με κινδυνο να βγαλουνε κανενα ματι και οτι δοκιμασα σε παντελονι μου εφτανε στα μπουτια και φρακαρε μετα ουτε ανεβαινε, ουτε κατεβαινε!! ευτυχως το πηρα στην πλακα αλλιως τωρα σε καθε αλλη περιπτωση θα παθαινα καταθλιψη αληθεια με τα κλειστα παπουτσια πως τα πατε? γιατι εμενα καποια μου εμπαιναν καποια αλλα οχι... χαμος στο ισωμα κοριτσια σας λεω και εχω αλλες 15 εβδομαδες που θα φτασω δεν ξερω!!!

Καλημέρα Μαργιουλα!!!

Εμεις εδω ακομα εχουμε πολυ ζεστη και δεν εχω μπει στην διαδικασια να ψαχτω για ρουχα.. η αλήθεια ειναι οτι επειδη ειμαι συνεχεια μεσα τωρα, δεν φοραω ρουχα!!! :tongue: Κυκλοφορω με τα εσωρουχα...νιωθω πως με περιοριζουν μεσα στο σπιτι...αλλωστε ειμαι απο το κρεβατι στον καναπε και παλι πισω!!! :wink:

Μην ανησυχεις ολες φανταζομαι θα εχουμε το ιδιο προβλημα..εγω εχω να ζυγιστω 1 εβδομάδα!!! Φοβαμαι να το τολμησω!!!

λοιπον για τα πυτζαμακια πηγε η μαμα μου στο tres jolie στην Λ.βΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ και μου πηρε πυτζαμες για την γεννα βεβαια αλλα μου ειπε οτι ειχε ωραια κομματια και καλες τιμες (πηρε 2 σετ με 20 ευρω!!) δεν ξερω αλλα εδω τετοιες τιμες δεν παιζουν!

εγω ευτυχως απο ρουχα καλα παω ειχα και απο την Εφη μου που κατα τυχη ειναι τον ιδιο μηνα.

Ρωτηστε καμμια αλλη μανουλα αν μπορει να σας δανεισει(πχ ξαδελφη, κουμπαρα) τα δικα της.

γιατι ειναι και πανακριβα τα ατιμα!

Αχχχχ να ναι καλα οι μανουλες μας!!! Και μενα με ταιζει και μου ψωνιζει καθημερινα!!! Πυτζαμες δεν εχω παρει ακομα για την γεννα.. Τις εχουν βγαλει τις χειμερινες???

Εδω στο Ηρακλειο ειναι ολα τσιμπιμενα!! :twisted:

Εγω ειχα παρει κατι πατελονακια απο το πρεναταλ που ειναι ζεστα και θα προσπαθησω να την βγαλω με αυτα!!! Θα ξεθαψω και τιποτα απο την ντουλάπα!!! :wink:


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα Μαργιουλα!!!

Εμεις εδω ακομα εχουμε πολυ ζεστη και δεν εχω μπει στην διαδικασια να ψαχτω για ρουχα.. η αλήθεια ειναι οτι επειδη ειμαι συνεχεια μεσα τωρα, δεν φοραω ρουχα!!! :tongue: Κυκλοφορω με τα εσωρουχα...νιωθω πως με περιοριζουν μεσα στο σπιτι...αλλωστε ειμαι απο το κρεβατι στον καναπε και παλι πισω!!! :wink:

Μην ανησυχεις ολες φανταζομαι θα εχουμε το ιδιο προβλημα..εγω εχω να ζυγιστω 1 εβδομάδα!!! Φοβαμαι να το τολμησω!!!

Αχχχχ να ναι καλα οι μανουλες μας!!! Και μενα με ταιζει και μου ψωνιζει καθημερινα!!! Πυτζαμες δεν εχω παρει ακομα για την γεννα.. Τις εχουν βγαλει τις χειμερινες???

Εδω στο Ηρακλειο ειναι ολα τσιμπιμενα!! :twisted:

Εγω ειχα παρει κατι πατελονακια απο το πρεναταλ που ειναι ζεστα και θα προσπαθησω να την βγαλω με αυτα!!! Θα ξεθαψω και τιποτα απο την ντουλάπα!!! :wink:

ναι μωρε μας προσεχουν!!

Μαριλενακι μου πανακριβα εδω στο Ηρακλειο σε όλα θελει πολυ ψαξιμο ρε γμτ!

ειχα παρει ενα νυχτικο οταν ημουν εγκυος στην Εφη 70 ευρω εκπτωτικη τικη!ακομα τα κλαιω αυτα τα λεφτα καθολου δεν το βολευτηκα και ημουν και σαν την μανταμ σουσου ενα πραγμα. Εγω της ειπα να μην μου παρει εντελως χειμερινες γιατι στην Εφη ειχα σκασει απο την ζεστη στην κλινικη συνεχεια ιδρωνα. Πηρα λοιπον με μακρυ παντελονι αλλα το απο πανω ειναι με κουμπια ολο και το μανικι μεχρι τον αγκωνα σε κρεπ σατεν υφασμα.

κοριτσια τα κολαν και οι φορμες θα μας σωσουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ζουζουνες και ζουζουνάκια!!!!

τι κάνετε εσείς και τα μπεμπέ σας???

εγώ από ρουχα καλά είμαι γιατί πήρα στις εκπτώσεις 2 παντελόνια και ένα στην αρχή που το είχα πάρει 2 νούμερα μεγαλύτερο. από μπλουζάκια μου έχουν δώσει αρκετά, από πυτζάμες έχω δικές μου και είναι με λάστιχο, ελπίζω να μου κάνουν. πάντως έχει δίκιο η Μαρία, ρωτήστε φίλες και γνωστές, είναι αδικία να τα πάρετε γιατί είναι πανάκριβα.

κορίτσια μου μείνανε 16 μέρες μέχρι να δω το μπουμπούκι μας.... πως θα περάσουν??

φιλάκια σε όλες.....


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ζουζουνες και ζουζουνάκια!!!!

τι κάνετε εσείς και τα μπεμπέ σας???

εγώ από ρουχα καλά είμαι γιατί πήρα στις εκπτώσεις 2 παντελόνια και ένα στην αρχή που το είχα πάρει 2 νούμερα μεγαλύτερο. από μπλουζάκια μου έχουν δώσει αρκετά, από πυτζάμες έχω δικές μου και είναι με λάστιχο, ελπίζω να μου κάνουν. πάντως έχει δίκιο η Μαρία, ρωτήστε φίλες και γνωστές, είναι αδικία να τα πάρετε γιατί είναι πανάκριβα.

κορίτσια μου μείνανε 16 μέρες μέχρι να δω το μπουμπούκι μας.... πως θα περάσουν??

φιλάκια σε όλες.....

και εμενα τοσες μου εμειναν!!αχ αντε μαζι θα μετραμε!!

ναι βρε να ρωτησετε μην ντρεπεστε!!

αμαρτια ειναι τοσα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα τοσες μου εμειναν!!αχ αντε μαζι θα μετραμε!!

ωραία...... πάμε 15 και σήμερα!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

είμαστε και λίγες μέρες διαφορά..... τι θα κάνεις??? εγώ απλό υπέρυχο και θα μου δώσει να κάνω την καμπύλη και γενικές εξετάσεις.


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε μελάκι μου, τι έπαθες!! μα πραγματικα μας ματιασαν κοριτσια!:confused:

Εμενα μου εδωσε μια κοπελα καποια δικα της ρουχα εγκυμοσυνης και θα παρω κι εγω φορμες και πυτζαμες, κι ετσι θα βολευτω μεχρι να γεννησω πιστευω..

Πήρα πάλι στο ΙΚΑ και μου ειπαν οτι πρεπει να σου γραψει ο γιατρος "επειγον" για να πας χωρις ραντεβου.

Κοριτσια, υπερηχο καρδιας εμβρυου κανατε εσεις; εμενα μου λεει ειναι μεσα στον προγεννητικο ελεγχο, αν και δε θελω να τον κανω, γιατι η β επιπεδου ηταν πολυ καλη και τα εξοδα επισης πολλα...:roll:


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε κορίτσια, τι είναι αυτό??? όλες κάτι έχουμε πάθει..... εύχομαι να είναι μόνο αυτό.

βρε Nikelaki μου εγώ δεν ξέρω. σε 16 μέρες θα πάω μετά από τη β επιπέδου και δεν ξέρω αν θα μου πει κάτι τέτοιο. πάντως έχω διαβάσει οτι άλλοι γιατροί το δίνουν και άλλοι όχι εφόσον είναι καλή η β επιπέδου, ή σου λένε να το κάνεις αν θέλεις.... τι να πω????

καλά το ικα δεν το ξέρει από μόνο του οτι είναι επείγον μια τέτοια κατάσταση??? πρέπει να το γράψει γιατρός??? αυτοί εκεί μέσα τι είναι???? αντε τα πήρα τώρα με το κ@@@@κράτος που ζούμε......


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Nikel όπως έχω postάρει και παλιότερα εμείς την κάναμε γιατί όπως μας είπε ο γιατρός ο ίδιος είδε στην β επιπέδου ότι ανατομικά όλα είναι σωστά αλλά ο ίδιος δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τα μηχανήματα να δει αν λειτουργικά πάνε όλα καλά. Κι εμείς νοιώσαμε πολύ ασφαλείς όταν η εμβρυοκαρδιολόγος μας είπε ότι όλα πάνε καλά. Αλλά η κατοστάρα...κατοστάρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ζουζουνες και ζουζουνάκια!!!!

τι κάνετε εσείς και τα μπεμπέ σας???

εγώ από ρουχα καλά είμαι γιατί πήρα στις εκπτώσεις 2 παντελόνια και ένα στην αρχή που το είχα πάρει 2 νούμερα μεγαλύτερο. από μπλουζάκια μου έχουν δώσει αρκετά, από πυτζάμες έχω δικές μου και είναι με λάστιχο, ελπίζω να μου κάνουν. πάντως έχει δίκιο η Μαρία, ρωτήστε φίλες και γνωστές, είναι αδικία να τα πάρετε γιατί είναι πανάκριβα.

κορίτσια μου μείνανε 16 μέρες μέχρι να δω το μπουμπούκι μας.... πως θα περάσουν??

φιλάκια σε όλες.....

Καλημέρα Ζουνιτσα!!! Υπομονη θα περασουν οι μερες και μετα παλι θα μετρας απο την αρχη!!! :P

Πήρα πάλι στο ΙΚΑ και μου ειπαν οτι πρεπει να σου γραψει ο γιατρος "επειγον" για να πας χωρις ραντεβου.

Κοριτσια, υπερηχο καρδιας εμβρυου κανατε εσεις; εμενα μου λεει ειναι μεσα στον προγεννητικο ελεγχο, αν και δε θελω να τον κανω, γιατι η β επιπεδου ηταν πολυ καλη και τα εξοδα επισης πολλα...:roll:

Αχ τι εχουμε να τραβηξουμε με αυτο το ΙΚΑ!!! Γι' αυτο εγω παω και τις κανω απεξω γιατι με εκνευριζουν αφανταστα!!!

Εγω δεν εκανα....μου εγραφε ναι μεν στην Β' επιπεδου οτι ο προγγενητικος έλεγχος ολοκληρωνεται με το Doppler (για τον πλακουντα) και με το υπερηχο καρδιας αλλα απο οτι καταλαβα δεν ειναι απαραιτητο.

Ο γιατρος μου ειπε οτι αν υπηρχε κατι σοβαρο θα φαινοταν στην Β' επιπεδου...Ετσι αποφασισα να μην το κανω. Αρκετα νομιζα ταλαιπωρουντε τα μικρα με ολες τις εξετασεις... Και αν ομηνεννετο συμβαινει κατι, στις εβδομαδες που ειμαστε τωρα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα απολυτως!!! Ολα λυνονται τωρα πια μετα την γεννα...


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος του ικα??

και που τον βρισκεις οεο??που για να κλεισεις ραντεβου μαζι του κανεις και 2 μηνες??

Mariaefi η ερώτηση κολλούσε στο δικό μου post ή όχι? Δεν κατάλαβα:roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες κυήσεις είναι απαραίτητο να γίνεται εμβρϋικό υπερηχοκαρδιογράφημα

Μερικές από τις ενδείξεις είναι οι δίδυμες (κίνδυνος για ΣΚ 4-7%) καθώς και οι κυήσεις από εξωσωματική γονιμοποίηση. Όταν κατά τη διεξαγωγή του ελέγχου στο 2ο τρίμηνο κύησης υπάρχει η υποψία για καρδιακή ή εξωκαρδιακή ανωμαλία ή ενδομήτρια καθυστέρηση της ανάπτυξης. Όταν η αυχενική διαφάνεια είναι παθολογική (συνολικός κίνδυνος για ΣΚ 32%), Σε περίπτωση που υπάρχει θετικό οικογενειακό ιστορικό για ΣΚ. Η προχωρημένη ηλικία της μητέρας και ο παθολογικός βιοχημικός έλεγχος όταν δεν είναι επιθυμητή η αμνιοπαρακέντηση. Όταν η μητέρα λαμβάνει κάποια συγκεκριμένα φάρμακα ή πάσχει από σακχαρώδη διαβήτη, συστηματικό ερυθηματώδη λύκο, φαινυλκετονουρία ή έχει νοσήσει από συγκεκριμένες λοιμώξεις κατά τη διάρκεια της κυήσεως. Όταν από τα υπόλοιπα στοιχεία του εμβρύου υπάρχει η υποψία για χρωμοσωμιακή ανωμαλία ή έχει γίνει καρυότυπος που είναι παθολογικός. Τέλος όταν υπάρχει ένδειξη ότι ο εμβρυϊκός καρδιακός ρυθμός είναι παθολογικός. Όλες οι κυήσεις υψηλού κινδύνου πρέπει να ελέγχονται στις 13-14 εβδομάδες και η εξέταση να επαναλαμβάνεται στις 18-22 εβδομάδες οπότε ελέγχονται και οι χαμηλού κινδύνου κυήσεις. Αξιοσημείωτο είναι ότι στη διεθνή βιβλιογραφία αναφέρεται πλέον ότι το 90% των ΣΚ παρουσιάζονται σε χαμηλού κινδύνου κυήσεις.


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...