Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

cinnamon σε οτι αφορα παρενεργιες εγω δεν κατάλαβα κατι απο το ιωδιο και απ'ότι μου 'εχουν πει και έμενα ότι περίεργο μπορεί να νιωσεις είναι απο την αφαιρεση του θυροειδη και το οτι δεν εχεις ρυθμιστεί ακόμα. Στο θέμα εγκυμοσύνης η ενδοκρινολόγος μου είπε μετά από 8 μηνες απο τη ληψη ιωδίου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδια.οπως εχω ξαναπει μετα την θυροειδεκτομη ειχε νευρολογικα συμπτωματα(μουδιασματα,τσιμπηματα κτλ) εκτος απο τα κλασικα συμπτωματα του υποθυροειδισμου.ειχα αρχισει να ανησυχω μηπως τελικα δεν ηταν απο το θυροειδη ολα αυτα και χτες πηγα σε νευρολογο.Με εξετασε και εκεινο που μου ειπε ειναι οτι ο υποθυροειδισμος η' ακομα και με το σοκ που παθαινει ο οργανισμος με την θυροειδεκτομη μπορει να παρουσιαστουν και νευρολογικα συμπτωματα τα οποια μπορει να αργησουν να φυγουν.Ηρεμησα λιγο για να πω την αληθεια,αλλα τι αλλο δημιουργει αυτος ο θυροειδης πια?οποτε οποιος παρουσιασει τετοια συμπτωματα να ξερει οτι ειναι φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, καλό χειμώνα να έχουμε.:)

Θα σας γράψω κάποια πράγματα από τη δική μου εμπειρία από την αφαίρεση θυρεοειδούς, το ιώδιο και τη ρύθμιση του TSH.

Διαγνώστηκα με θηλώδη καρκίνωμα και χειρουργήθηκα στο ιπποκράτειο με ασφάλεια ΙΚΑ (με φώναξαν σε 2 βδομάδες από την επίσκεψή μου και δεν πλήρωσα τίποτα) το Μάρτιο του 2012 από τον κ. Μανουρά που είναι πανεπιστημιακός γιατρός. Η εγχείριση κρατάει 2-3 ώρες, αυτό που κάνουν είναι οτι σε κοιμίζουν και σου βγάζουν το θυρεοειδή και ό,τι υπόλειμμα υπάρχει μέχρι και τους υποθυρεοειδείς που δεν πρέπει να πειραχτούν. Όταν βγήκε η βιοψία και επιβεβαιώθηκε το καρκίνωμα έκανα το ιώδιο στη Βιοκλινική Πειραιά και πλήρωσα 700 ευρώ από τα 2300 που ήταν κανονικά λόγω ασφάλειας ΙΚΑ. 2 βδομάδες πριν το ιώδιο πρέπει να κόψεις το Τ3 ώστε να φανεί πόσο υπόλειμμα θυρεοειδούς εχει απομείνει μετά την εγχείριση. Για την ακρίβεια, όσο πιο μικρό το νούμερο, τόσο καλύτερα. Όσο καιρό είχα κόψει το Τ3 είχα όλα τα συμπτώματα υποθυρεοειδισμού, δηλαδή αύξηση κιλών, τριχόπτωση, πόνος στους μύες, κούραση, νεύρα. Μετά το ιώδιο δεν μπορείς να κάνεις παιδί για 1 χρόνο μου είπε η πυρηνικός φυσικός οτι οι γιατροί λένε 6-8 μήνες αλλά αυτή λέει 1 χρόνο για να είναι σίγουρη. Για τη διαδικασία του ιωδίου δείτε προηγούμενο ποστ μου http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1593041#post1593041

Από το ιώδιο και μετά έκανα ολόσωμο σπινθηρογράφημα και φάνηκε ευτυχώς οτι το ιώδιο δεν έχει επηρεάσει άλλο μέρος του σώματος (που θα σήμαινε - Θεός φυλάξοι - οτι ο καρκίνος θα είχε πάει σε άλλο σημείο). Πήρα Τ4 με αυξανόμενη δόση κάθε μήνα, έκανα 2 φορές εξετάσεις αίματος, τη μία φορά το TSH ήταν 46 και ευτυχώς τη δεύτερη έπεσε στο 0,45 (ήμουν δηλαδή τυχερή από αυτήν την άποψη). Μετά το ιώδιο λοιπόν και τη λήψη του Τ4 άρχισα σταδιακά να νιώθω καλύτερα, ανακτούσα δυνάμεις, ένιωθα οτι γινόμουν καλύτερα, έκανα και διακοπούλες και τώρα είμαι καλά. Προσπαθώ να κάνω γυμναστική (θα πάω κολυμβητήριο) για να αρχίσω να χάνω κιλά γιατί γενικά είμαι γεμάτη και τώρα πια πιστεύω οτι έφταιγε ο θυρεοειδής εν μέρει.

Για τα μαλλιά: πήγα χτες σε δερματολόγο και του είπα για την τριχόπτωση, τον ρώτησα πόσο καιρό θα κάνει να φτιάξουν τα μαλλιά από τότε που θα ρυθμιστεί πλήρως η δόση και μου είπε οτι αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κι είναι στον άνθρωπο. Μην ανησυχείτε, ήδη ο Σεπτέμβρης είναι μήνας που πέφτουν τα μαλλιά όλων των ανθρώπων. Μου έδωσε κάποιες βιταμίνες (Caps Cystiphane της Biorga) 3 χαπάκια την ημέρα για να δυναμώσει η τρίχα μου είπε, και μου συνέστησε να κάνω τριχοριζόγραμμα για να δει πληροφορίες για την τρίχα. Πάντως συνιστώ να ηρεμήσετε, όταν φτιάξει η δόση του Τ4 και απορροφηθεί πλήρως από τον οργανισμό θα φτιάξουν όλα σταδιακά. Θέλει υπομονή.

Αυτά είχα να σας πω, ελπίζω να σας βοήθησα σε κάποιες απορίες σας.

Θέλω όμως όλοι να ξέρουμε οτι οι γιατροί έχουν υποχρέωση να μας απαντάνε τις απορίες μας και έχουμε δικαίωμα να ρωτάμε ξανά και ξανά μέχρι να είμαστε σίγουροι!!! Άντε γιατί έχω εκνευριστεί με τους γιατρούς που σου λένε τα μισά κι υποθέτουν οτι τα υπόλοιπα μισά τα ξέρεις!:mad:

Link to comment
Share on other sites

inguanna κατ'αρχην σε ευχαριστουμε που μας εξηγεις και εσύ τι σου συνέβει .Δεν ξέρω τι ναπω που μου φαίνεται θα ξεχάσουμε γιατι το κάναμε όλο αυτό ,δηλαδή τον πραγματικα σοβαρό λόγο και θα τρελλαθουμε τωρα μεχρι να ρυθμιστούμε με τις τρίχες.εχω ειμαι στα πρόθυρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

inguanna ερώτηση:τα βαφεις τα μαλλιά; εγω τα βαφω και τωρα δεν ξερω αν πρέπει ή αμα τα βαξω μου μείνουν όλα στο χερι

Χαχα έχει πλάκα που ρωτάς γιατί τα έβαψα ακριβώς προχτές μετά από μήνες. Για την ακρίβεια τον Οκτώβριο τα έκοψα κοντά "για να δυναμώσουν". Μετά σταμάτησα να τα βάφω "για να δυναμώσουν". Όταν είδα οτι παρ' όλα αυτά πέφτουν ακόμα, λέω "10 τρίχες έχω, ας είναι τουλάχιστον το χρώμα που θέλω" και τα έβαψα. Είναι πολύ ωραία και δεν έγινε τίποτα τραγικό.:D

Link to comment
Share on other sites

καλο απογευμα στη ομορφη παρεα μας την οποια δεν εχω εγκαταλειψει αν και εχω καποιες απουσιες χιχιχιχι.Καλο φθινωπορο σε ολους μας ευχομαι και παντα ενωμενοι να ειμαστε!!!!Το καλοκαιρι μου περασε με πολυ πιεση στη δουλεια αλλα ξεκλεψαμε 1 βδομαδα για διακοπουλες!!!Και του χρονου να ειμαστε καλα.Ολο το καλοκαιρι δεν εκανα εξετασεις γιατι ηταν καλες και με αφησαν να ξεκουραστω.Απο 29/8 ομως εκοψα το χαπι γιατι προχτες συμπληρωθηκε ενας χρονοςε απο το τελευταιο μου ιωδιο και 8/10 θα κανω αιμοληψιες να δουμε ποσο ανεβηκε η tg σε σχεση με την tsh.Δεν θα κανω αυτη τη φορα σπινθηρογραφημα.Εννοειται οτι δεν βρήκα το thyrogen γι αυτο κοψαμε το χαπι.Αρρωστησα και με αμυγδαλιτιδα και πινω και αντιβιωση μια χαρα ειμαι δηλαδη χαχαχα.Πινω λοιπον πρωι βραδυ Τ3 εως 17/9 και απο 18/9εως 8/10 τιποτα.Δεν χρειαζεται διακοπη αλατιου αυτη τη φορα.Καλα ημουν παω και στη δουλεια αλλα χτες και σημερα εχω παρα πολλες ταχυκαρδιες.Ειμαι παντα υποτασικη αλλα τωρα η πιεση μου ειναι 13 η μεγαλη και 8 η μικρη.οι παλμοι κυμαινονται απο 104εως 94 και το πιεσομετρο μου λεει οτι εχω αρρυθμία.Περισυ δεν ειχα τετοια συμπτωματα τι εχει αλλαξει φετος?Ο γιατρος της παρεας μπορει να με βοηθησει?μηπως να κοψω το αλατι οπως και περισυ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην αγχωνεστε με τα μαλλια μετα απο καθε ιωδιο η διακοπη χαπιου συμβαινει αυτο αλλα μολις ρυθμιστειτε με το χαπι ολα φτιαχνουν.Καθε χρονο τα τελευταια χρονια το παθαινω αφου 3 φορες χρειαστηκε να παρω ιωδιο.Τα μαλλια ξαναφυτρωνουν αλλα ευχομαστε να μην ΞΑΝΑΦΥΤΡΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διηθηση σε λεμφαδενες ειχα 2 φορες στις οποιες χειρουργηθηκα και πηρα και ιωδιο εννοειται...Τωρα ομως ειμαι μια χαρα δεν χρειαζεται να ανησυχεις απλα λιγο ταλαιπωρια με το ιωδιο εχουμε

Link to comment
Share on other sites

georgiamami συγνωμη εαν γινομαι κουραστικη απλα επειδη είδα οτι και εσυ ανεφερες οτι ειχες τριχοπτωση θελω να σε ρωτησω εαν ξαναβγηκαν τα μαλλια που εχασες η αν σου αφησε καποιο προβλημα.δε θελω να φανω αδιακριτη εαν θες μου απαντας απλα είναι μεγαλο το αγχος μου για αυτο.

Μαι χαρα θα εισαι σε λιγους μηνες. μην ανησυχεις για αυτο ...... καθολου.

Μετά την επέμβαση πρέπει να γίνετε πάντα υπέρηχος???? Δεν της το ζήτησε ποτέ κανείς, η tsh αυτή τη στιγμή είναι 0,92. πίνει θυρορμόν 0,1 απο τότε που τον έβγαλε. Δεν μπορεί να χάσει βάρος, τι άλλο, τι άλλο, δεν της έρχετε κάτι αυτή τη στιγμή. Σας καληνυχτίζουμε όλους.

Γνωμη μου απο προσωπικη εμπειρια ΝΑΙ. Και αυτο για να δουμε ποσο μας καθαρισε ο χειρουργος και γι Ν μπορουμε να παρακολουθουμε αν ...για καποιο λογο αναπλαθει "μερος αδενα" απο τον συνηθως εναπομειναντα.

Σε εμενα αναπλαθηκε τμημα θυροειδη 9mm απο ενα ελαχιστο τμημα θυροειδη (αυτο που ακουμπα στην καρωτιδα) σε διαστημα εννεα μηνων μετα την αφαιρεση του αδενα (ολικη την λενε αλλα δεν ειναι ολικη 100%) και επειδη λαμβανα μικροτερη δοση θυροξινης απο την απαιτουμενη για τις αναγκες του οργανισμου μου. Με ολα τα ....επακολουθα στην πλατη μου φυσικα.

Να ρωτήσω κάτι ακόμη??? η ενδοκρινολόγος μου είπε μετά το χειρουργίο, να πάρω Τ3, γιατί????? ξέρει κανείς το λόγο??? μέχρι τώρα παίρνω Τ4.

Ευχαριστώ!!!!!:P:p:p

Μετα την αφαιρεση του αδενα και αν υπαρχει υποψια θετικης βιοψιας στον CA, σου δινει Τ3 ωστε να αντεξει ο οργανισμος στις υποχρεωσεις του ..προσωρινα και να ειναι σε ετοιμοτητα για τη ληψη ιωδιου, δηλαδη να ειναι ετοιμος ο οργανισμος να δεχτει τη θεραπεια με ιωδιο. Αν παρεις Τ4 (θυροξινη) δεν μπορεις να παρεις ιωδιο αλλα θα πρεπει να ακολουθησεις αλλη διαδικασια με την οποια ο οργανισμος σου θα πεσει σε υποθυροειδισμο (με διακοπη θυροξινης για καποιες εβδομαδες ή με ενεση Thyrogen) για να παρεις ιωδιο.

Ελπιζω να βοηθησα. !!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην αγχωνεστε με τα μαλλια μετα απο καθε ιωδιο η διακοπη χαπιου συμβαινει αυτο αλλα μολις ρυθμιστειτε με το χαπι ολα φτιαχνουν.Καθε χρονο τα τελευταια χρονια το παθαινω αφου 3 φορες χρειαστηκε να παρω ιωδιο.Τα μαλλια ξαναφυτρωνουν αλλα ευχομαστε να μην ΞΑΝΑΦΥΤΡΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ

Αχ!!! Τι σου κανει το ..."ατονικο" συστημα. Διαβαζω το μηνυμα και προσπαθω να καταλαβω γιατι λες τα τελευταια λογια (αυτα με τα κεφαλαια). Αυτο το "αλλα" ποσο αλλαζει το νοημα αν τονιστει στο δευτερο α (ετσι το διαβαζα αρχικα).

Επομενως:

Άλλα, ευχόμαστε να μην ξαναφυτρώσουν ποτέ ξανά.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αφαιρεση του αδενα και αν υπαρχει υποψια θετικης βιοψιας στον CA, σου δινει Τ3 ωστε να αντεξει ο οργανισμος στις υποχρεωσεις του ..προσωρινα και να ειναι σε ετοιμοτητα για τη ληψη ιωδιου, δηλαδη να ειναι ετοιμος ο οργανισμος να δεχτει τη θεραπεια με ιωδιο. Αν παρεις Τ4 (θυροξινη) δεν μπορεις να παρεις ιωδιο αλλα θα πρεπει να ακολουθησεις αλλη διαδικασια με την οποια ο οργανισμος σου θα πεσει σε υποθυροειδισμο (με διακοπη θυροξινης για καποιες εβδομαδες ή με ενεση Thyrogen) για να παρεις ιωδιο.

Ελπιζω να βοηθησα. !!!

Καλημέρα σε όλο το παρεάκι.:P

Georgiamami, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, βοήθησες αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...