Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Α ναι...και επειδή είμαι πολύ χαλαρή και ξεκούραστη μου έκαναν μια έκπληξη σήμερα στο γραφείο....με περίμεναν με ανοιχτές αγκάλες για να κάνω εμβόλημα στη μελέτη και μερικές (όχι πολλές...4) μεταφράσεις.

Και στη συνέχεια με ενημέρωσαν πως την Πέμπτη θα πρέπει να είμαι εδώ από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ...


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

smurfita είχες ένα πολύ ξεκούραστο Σαββατοκύριακοδιάβασα! Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες από τις χοντρές δουλειές!

Τώρα για την δουλειά τι να πω... κουράγιο και υπομονή!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Φάγαμε ζυμαρικά με σωταρισμένα κρεμμύδια και γιαούρτι και την Κυριακή είχαμε ψαρονέφρι γεμιστό (με τυρί και λαχανικά) μαζί με τηγανητές πατάτες κομμένες στρογγυλές. Το Σάββατο το μεσημέρ είχαμε πράσα με πατάτες στο φούρνο και το βράδυ πρόχειρη πίτσα πάνω σε πίτα από σουβλάκι και ντοματίνια πασχαλίτσες.

Επίσης, έφτιαξα ξανά ζαχαρούχο γάλα αλλά αυτή τη φορά με άχνη για να δω αν θα ζαχαρώσει. Κορίτσια μην το δοκιμάσετε γιατί δε βγαίνει καλό. Καταρχήν, δεν έπηξε και δεύτερον η γεύση του δεν ήταν ωραία.

Εβιρι τοσο πολυ βηχα εχει η μικρη; Ωραιο κονσερτο πρεπει να ηταν.

Έκανε ένα βήχα σαν αυτόν της σπαστικής βρογχίτιδας κι εγώ σαν αυτόν που κάνουν 2-3 γαϊδούρια στον ίδιο στάβλο. Ευτυχώς τώρα είναι κι εκείνη κι εγώ καλύτερα.

Εβιράκι έχετε γίνει πιά σαν οικογένειά μου όλες οπότε τα ζουζούνια μας είναι .... κοινόχρηστα! Χαιρόμαστε με τις επιτυχίες τους και λυπόμαστε για κάτι που θα πάει στραβά! Μία μεγαααλη οικογένεια! Τι καλά!!!!!

Αυτό είναι πολύ ωραίο.!!!!

Μελιτζάνες παπουτσάκια θα κάνω σήμερα και γεμιστά μανιτάρια με τυριά... τα τυροπιτάκια χτες έγιναν πολύ ωραία και θα κάνω άλλη μία φουρνιά σήμερα, να πάρει μαζί του ο σύζυγος, που θα ταξιδεύει αύριο.

Αχ, τι ωραία πραματάκια που έφτιαξες!!!!!!!!!

Ξέχασα να σας πω: ο μπαμπάς είναι καλύτερα σήμερα, αφού ήρθε και γιατρός στο σπίτι και του είπε ότι δεν έχει τίποτα και να βγει έξω να πάει καμία βόλτα... έπρεπε να το ακούσει από γιατρό, γιατί από εμάς δεν ακούει τίποτα! αλλά η καημένη η μαμά μου άρπαξε γερό κρύωμα και ήταν με πυρετό χτες...

Ευτυχώς για τον πρώτο και περαστικά για τη δεύτερη.

Επειδή μία εικόνα, χίλιες λέξεις:

Ωωωωωω τι ωραία εικόνα!!!!!!!!!!!!! Σε ζηλεύω Νίνα.

Ο καιρος κανει πολλα σκαμπανεβασματα, απο τη μια 31 βαθμους απο την αλλη 14, ελεος και φυσικα ο μικρος μου ειναι αρρωστος.

Αχ, περαστικά του Ιωάννα μου. Έχεις δίκιο για τα σκαμπανεβάσματα είναι ό,τι πρέπει για να αρρωσταίνει ο κόσμος.

Το Σαββατο εφτιαξα το μεσημερι μοσχαρι βρατσο σουπα με λαχανικα κ πεπονακι ( ζυμαρικο) κ εφτιαξα κ μια πιτα με κιτρινη κολοκυθα .Το απογευμα εφτιαξα κ μουστοκουλουρα κ κουλουρακια με πορτοκαλι για να εχει ο γιοκας μου που τα τρωει το απογευμα.

Χτες για το μεσημερι εφτιαξα μπουτακια κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο.Εφτιαξα κ γεμιστα για σημερακ αλλη μια μερα,φασολακια λαδερα κ κρατησα κ μοσχαρι ετοιμο βρασμενο απο το Σαββατο να το κανω μεσοβδομαδα γιουβετσι. Θα κανω κ ενα σουφλε κ παει η βδομαδα.Με μια ωρα μαγειρεμα χτες ειμαστε κομπλε!

Πωπω Τζένη τα έχω χαμένα. Πότε τα πρόλαβες όλα!!!!!!!! Και πολλά και νόστιμα και γλυκά και φαγητά. Μωρέ είσαι σπίρτο. Μπράβο σου, άξια.!!!!!!!!!

Αυτό το Σαββατοκύριακο είχε πολύ ωραίο καιρό! Ειδικά το Σάββατο ήταν σωστό καλοκαίρι! Αλλά χαλάει ο καιρός άκουσα μέσα στην εβδομάδα. Ίσως είναι καλύτερα να κάνει και λίγο κρύο για να σκοτωθεί και κανένα μικρόβιο.

Και σε μας χαλάει. Σήμερα είχαμε 21 με συννεφιά και κάτι ψιχάλες, αύριο θα έχουμε 18 και μεθαύριο 9. Πάντως το Σ/Κ είχαμε πολύ ωραίο καιρό με ήλιο.

Ο μικρός μου είναι με βήχα και ψιλοβουλωμένη μύτη την οποία αρνείται να φυσήξει! Ήπιε ήδη ένα μπουκάλι σιρόπι και πάμε για το 2ο!

Φυσιολογικό ορό θέλει να βάζει ή αρνείται; Κάτι κάνει κι αυτό.

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε κουτσομούρες τηγανιτές με χόρτα. Το βράδυ έψησε ο άντρας μου κοντοσούβλι και λουκάνικα και ψήσαμε και πιτούλες.

Την κυριακή έφτιαξα γιουβαρλάκια και φάγαμε και με τον κιμά που έμεινε έφτιαξα κι ένα ρολό

Ωραία τα φαγάκια σου Αγγελική.

. Το απόγευμα έφτιαξα ένα ταψί γεμιστά, ντομάτες - πιπεριές, και ένα κέικ χωρίς αλεύρι με κακάο, βούτηρο, αυγά, ζάχαρη, κουβερτούρα και φουντούκια. Δεν με ενθουσίασε για να είμαι ειλικρινής...

Δεν πειράζει, τουλάχιστον να τρώγεται έστω μέτρια για να μην πετάξεις όλα αυτά τα υλικά ψημένα.

βρε κοριτσια πως αντεχετε τοσο μαγειρεμα? και που σας διαβαζω κουραζομαι.

Αν σου πω ότι τώρα τελευταία έχω κουραστεί κι εγώ από την κουζίνα και δεν έχω διάθεση να φτιάξω τίποτα θα με πιστέψεις; Όχι επειδή το έγραψες σήμερα αλλά επειδή έτσι αισθάνομαι αυτό το διάστημα.

Χτες έκανα τελικά το κοντοσούβλι με πατάτες στο φούρνο στην πήλινη γάστρα... σήμερα φτιάχνω λαχανοπρασόρυζο και πίτα με κίτρινη κολοκύθα.

Μπράβο Νίνα, ωραία όλα τα φαγητά.

Μην ξεχάσω: χρόνια πολλά σε όποιον έχει Γεράσιμο! Και Αρτέμιο-Αρτεμησία.

Από μαγείρεμα, την Παρασκευή έκανα την κολοκυθόπιτα κι έμεινε και για το Σάββατο. Το Σάββατο έφτιαξα τα τυρολουκανικολουκουμαδάκια που έχω πει και άλλη φορά για να έχω και για το γραφείο, Κυριακή πίτσα και για σήμερα το μενού έχει μπριζόλες χοιρινές στο φούρνο με μουστάρδα-λεμόνι-λαδάκι. Συνοδευτικό σήμερα έχει πατάτες φούρνου και για αύριο βλέπουμε (ίσως πουρέ καρότου).

Όλα μου αρέσουν. Πωπω Στρουμφίτα μου άνοιξες την όρεξη.

Ξεκινήσαμε το πορτοκάλι στη μικρή. Την πρώτη μέρα το πήρε καλά. Από εκεί και μετά όμως καταλήγει οπουδήποτε αλλού εκτός από το στοματάκι της! Έχει πλάκα!!! και πολύ καθάρισμα μετά, αλλά δεν το σκέφτομαι! Επίσης το Σαββατοκύριακο όταν έκανα διάλειμμα από τις δουλειές ερχόταν αγκαλίτσα και μου έσκαγε και φιλάκια...αχ...λιώνω και μόνο που το θυμάμαι...!!!

Μα είναι πολύ χαριτωμένη. Φαντάσου τώρα που δίνει και φιλάκια!!!!!

Α ναι...και επειδή είμαι πολύ χαλαρή και ξεκούραστη μου έκαναν μια έκπληξη σήμερα στο γραφείο....με περίμεναν με ανοιχτές αγκάλες για να κάνω εμβόλημα στη μελέτη και μερικές (όχι πολλές...4) μεταφράσεις.

Και στη συνέχεια με ενημέρωσαν πως την Πέμπτη θα πρέπει να είμαι εδώ από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ...

Χτύπα κι άλλο, θα τ' αντέξω δε πεθαίνω έτσι απλά θα παλέψω.......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μενα !

Χρονια Πολλά σε όσους γιορταζαν χτες!

Νινα περαστικά στους γονεις σου! Πολύ ωραια φωτογραφια! Εγω παντως δεν πειθομαι να μπω στη θαλασσα γιατι εδω φετος ηταν λίγο κρυα τα νερα.

Ιωαννα μου περαστικά στον μικρουλη σου! Ο καιρος αυτος παντως ευννοει πολύ τις ιωσεις.

Αγγελικη περαστικά και στον δικο σου μικρουλη! Ταλαιπωρείται ακόμη ε;

Τζενακι πως παει ο δικος σου; Περαστικά του! Κοιμηθηκατε τουλάχιστον σημερα;

Στρουμφιτακι έγραψες μαγειρικά πάλι! Για τη δουλεια τι να πω... Υπομονη και κουραγιο!

Εβιρι αυτος ο βηχας αργει να περασει. Και ειναι σπαστικός. Χαιρομαι που αισθανεστε καλύτερα.

Λοιπον αυτες τις μερες με εφαγε κι εμενα η κουζινα (αν και συμφωνω με την Ιωαννα οτι με κουραζει το θεμα αλλά δεν μπορουσα να κανω κι αλλιως). Θα ερθει το επόμενο ΣΚ για τετραήμερο ο αντρας μου οπότε θα παρει και προμηθειες μαζι του κι αποφασισα να τα ετοιμαζω σιγα σιγα ωστε να μη με φαει εκεινες τις μερες η κουζινα. Ετσι μαγειρεψα κατσικακι βραστο για σουπα, φασολακια με κατσικακι, κιμα για μακαρονια και παστιτσιο, μοσχαρακι κοκκινιστο, μοσχαρακι γιουβετσι, μοσχαρακι σουπα και για εμας χταποδακι με μακαρονακι κοραλακι και τορτελινια αλα κρεμ (μια που ημουν σπιτι να τα ευχαριστηθω). Έφτιαξα και μηλοπιτακια για την μικρη να παρει και στο σχολειο (μπας και φαει). Για σημερα εχουμε περισσευματα.

Φιλάκια σε ολη την παρεα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα μας!

Για σήμερα έχει το μενού μας ρολό κιμά με πατατούλες φούρνου ή ρυζάκι.

Εβιράκι ο καιρός κι εκεί είναι άστατος ε? Αλληλοκαταλαβαινόμαστε λοιπόν!

Φωτεινούλα 3 μέρες έκατσες και τις πέρασες στην κουζίνα? Αλλά τουλάχιστον θα είσαι ήσυχη ότι ο αντρούλης σου θα τρώει σπίτικό φαγητό για αρκετές μερούλες.

Σήμερα θα τηλεφωνήσω στον παιδίατρο μήπως μου αλλάξει το σιρόπι που δίνω στον μικρό, αν και ξέρω ότι ο βήχας δεν υποχωρεί εύκολα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!!!

smurfita είχες ένα πολύ ξεκούραστο Σαββατοκύριακοδιάβασα! Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες από τις χοντρές δουλειές! Μην το συζητάς....πολύ ξεκούραστο...:tongue:αλλά ναι τουλάχιστον ξεμπέρδεψα

Τώρα για την δουλειά τι να πω... κουράγιο και υπομονή!

Σε ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Φάγαμε ζυμαρικά με σωταρισμένα κρεμμύδια και γιαούρτι και την Κυριακή είχαμε ψαρονέφρι γεμιστό (με τυρί και λαχανικά) μαζί με τηγανητές πατάτες κομμένες στρογγυλές. Το Σάββατο το μεσημέρ είχαμε πράσα με πατάτες στο φούρνο και το βράδυ πρόχειρη πίτσα πάνω σε πίτα από σουβλάκι και ντοματίνια πασχαλίτσες.

Επίσης, έφτιαξα ξανά ζαχαρούχο γάλα αλλά αυτή τη φορά με άχνη για να δω αν θα ζαχαρώσει. Κορίτσια μην το δοκιμάσετε γιατί δε βγαίνει καλό. Καταρχήν, δεν έπηξε και δεύτερον η γεύση του δεν ήταν ωραία.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Smurfita viewpost.gif

Α ναι...και επειδή είμαι πολύ χαλαρή και ξεκούραστη μου έκαναν μια έκπληξη σήμερα στο γραφείο....με περίμεναν με ανοιχτές αγκάλες για να κάνω εμβόλημα στη μελέτη και μερικές (όχι πολλές...4) μεταφράσεις.

Και στη συνέχεια με ενημέρωσαν πως την Πέμπτη θα πρέπει να είμαι εδώ από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ...

Χτύπα κι άλλο, θα τ' αντέξω δε πεθαίνω έτσι απλά θα παλέψω.......

Χαχαχαχα:D:D:D

Πολύ ωραία φαγάκια!!! Κρίμα για το γάλα που δεν πέτυχε, αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρεις και ενημέρωσες κι εμάς!

Καλημέρα κι απο μενα !

Χρονια Πολλά σε όσους γιορταζαν χτες!

Νινα περαστικά στους γονεις σου! Πολύ ωραια φωτογραφια! Εγω παντως δεν πειθομαι να μπω στη θαλασσα γιατι εδω φετος ηταν λίγο κρυα τα νερα.

Ιωαννα μου περαστικά στον μικρουλη σου! Ο καιρος αυτος παντως ευννοει πολύ τις ιωσεις.

Αγγελικη περαστικά και στον δικο σου μικρουλη! Ταλαιπωρείται ακόμη ε;

Τζενακι πως παει ο δικος σου; Περαστικά του! Κοιμηθηκατε τουλάχιστον σημερα;

Στρουμφιτακι έγραψες μαγειρικά πάλι! Για τη δουλεια τι να πω... Υπομονη και κουραγιο! Σε ευχαριστώ πολύ!

Εβιρι αυτος ο βηχας αργει να περασει. Και ειναι σπαστικός. Χαιρομαι που αισθανεστε καλύτερα.

Λοιπον αυτες τις μερες με εφαγε κι εμενα η κουζινα (αν και συμφωνω με την Ιωαννα οτι με κουραζει το θεμα αλλά δεν μπορουσα να κανω κι αλλιως). Θα ερθει το επόμενο ΣΚ για τετραήμερο ο αντρας μου οπότε θα παρει και προμηθειες μαζι του κι αποφασισα να τα ετοιμαζω σιγα σιγα ωστε να μη με φαει εκεινες τις μερες η κουζινα. Ετσι μαγειρεψα κατσικακι βραστο για σουπα, φασολακια με κατσικακι, κιμα για μακαρονια και παστιτσιο, μοσχαρακι κοκκινιστο, μοσχαρακι γιουβετσι, μοσχαρακι σουπα και για εμας χταποδακι με μακαρονακι κοραλακι και τορτελινια αλα κρεμ (μια που ημουν σπιτι να τα ευχαριστηθω). Έφτιαξα και μηλοπιτακια για την μικρη να παρει και στο σχολειο (μπας και φαει). Για σημερα εχουμε περισσευματα.

Φιλάκια σε ολη την παρεα!

Με το καλό να δεχτείς τον άντρα σου και καλά να τα περάσετε! Λογικά θα τον περιμένεις κι εσύ και τα παιδιά πως και πως! Η κουζίνα σου πήρε φωτιά!! Καλά έκανες όμως, μπορεί να κουράστηκες τώρα, αλλά όπως είπες δεν θα τα έχεις για εκείνες τις μέρες και θα περάσετε περισσότερο χρόνο όλοι μαζί! :D

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα μας! Καλημέρα!!!

Για σήμερα έχει το μενού μας ρολό κιμά με πατατούλες φούρνου ή ρυζάκι.

Γιάμι γιάμι.... προσωπικά προτιμώ το ρυζάκι ή και βραστά λαχανικά

Εβιράκι ο καιρός κι εκεί είναι άστατος ε? Αλληλοκαταλαβαινόμαστε λοιπόν!

Φωτεινούλα 3 μέρες έκατσες και τις πέρασες στην κουζίνα? Αλλά τουλάχιστον θα είσαι ήσυχη ότι ο αντρούλης σου θα τρώει σπίτικό φαγητό για αρκετές μερούλες.

Σήμερα θα τηλεφωνήσω στον παιδίατρο μήπως μου αλλάξει το σιρόπι που δίνω στον μικρό, αν και ξέρω ότι ο βήχας δεν υποχωρεί εύκολα... Μακάρι να το αλλάξει το σιροπάκι να γίνει καλά ο μικρούλης! Δίνε του να πιεί και ζεστά. Χαμομηλάκι ή τσαγάκι του βουνού με μέλι και κανέλα θα τον βοηθήσουν.

Λοιπόν ξύπνησα σήμερα το πρωί και δεν μπορούσα να ανοίξω το αριστερό μου χέρι. Πρωινή δυσκαμψία στα δάχτυλα, αλλά δεν μου είχε ξανασυμβεί και τρόμαξα. Χθες πήγα στο σούπερ μάρκετ και πήρα τα υλικά που θα χρειαστώ για την Κυριακή που γιορτάζει ο μπαμπάς μου. Θα φτιάξω γαλόπιτα και μπακλαβά από γλυκα που του τα έχω τάξει και θα κάνω μια δόση από αυτά τα τυρολουκανικολουκομαδάκια που τα λιγουρεύεται από την προηγούμενη φορά που τα δοκίμασε. Η μητέρα μου δεν θα κάνει τίποτα σπουδαίο, αλλά και πέρυσι που ήμουν και έγκυος είχα φτιάξει και είχα πάει όλα τα φαγητά και γλυκά εγώ κι εκείνη είχε κάνει μόνο κοτόπουλο με δαμάσκηνα που δεν φαγώθηκε και μια πορτοκαλόπιτα που επίσης δεν φαγώθηκε γιατί την είχε παρασιροπιάσει. Την γαόπιτα και τα λουκουμαδάκια θα τα φτιάξω το Σάββατο. Τον μπακλαβά λέω να τον κάνω αύριο ή την Παρασκευή, λογικά δεν θα πάθει τίποτα...

Επίσης σήμερα το πρωί βρήκαμε τη μικρή να έχει κάνει στροφή 180 μοιρών στην κούνια της και έχω την απορία...πως και δεν σφίνωσαι κάθετα όπως γύριζε;;; Το πολύ πολύ εκτός από τον αναρρηχητικό σύλλογο να την πάω και για break-dance!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Smurfita είναι εντάξει τώρα το χέρι σου? Τυχαίνει καμία φορά αν το είχες πλακώσει στον ύπνο σου.

Η ζουζούνα σου κινητικότατη είναι! Κρέμασέ της και σκοινιά έξω από την κούνια για να την βοηθήσεις να κάνει και τον Ταρζάν αργότερα!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Smurfita είναι εντάξει τώρα το χέρι σου? Τυχαίνει καμία φορά αν το είχες πλακώσει στον ύπνο σου. Ναι, ευτυχώς πέρασε γρήγορα. Απλά εκείνη την ώρα αγχώθηκα

Η ζουζούνα σου κινητικότατη είναι! Κρέμασέ της και σκοινιά έξω από την κούνια για να την βοηθήσεις να κάνει και τον Ταρζάν αργότερα!!!!

Χαχαχαχαχα....μη σου πω ότι θα κάνει τον Ταρζάν και την τσίτα μαζί!!!

Αγγελική τι έγινε τελικά με το κέικ;


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια? ολα καλα? Σημερα θα φαμε αρακα, οχι οτι τρελενομαι αλλα δεν προλαβα να κανω κατι αλλο.

Ο μικρος εχτες ανεβασε παλι πυρετο και σημερα εχει υποθερμια, τι περιεργο πραγμα.

Περαστικα και σε ολους τους αρρωστουληδες

Smurfita εχω την εντυπωση οτι στη δουλεια καθεσαι, μαλλον πρεπει να σου δωσουν κι αλλα να κανεις. Να προσεξεις με τον μπακλαβα να μην πανιασει το φυλλο γιατι θα εχει και υγρασιες αυτες τις μερες και επηρεαζονται. Που να δεις οταν μεγαλωσει κι αλλο η μικρη που μπορει να πηδαει τα καγκελα. Καλα λεει η Αγγελικη, βαλε σχοινι

Αγγελικη απ οτι εχω καταλαβει δεν περνανε ευκολα οι ιωσεις, ολος ο κοσμος εχει βηχα και πυρετο

Εβιρι μην στεναχωριεσαι για το γαλα, την επομενη φορα θα ξερεις τι να κανεις. Μου κανει εντυπωση πως δεν εχεις ορεξη για μαγειρεμα αλλα παρολα αυτα μια χαρα φαγητακια φτιαχνεις

Φωτεινη δεν στελνεις κανα πιατο και για μας? θα τα φαει ολα αυτα? Καλα εκανες και τα εφτιαξες για να ειστε μαζι αυτες τις μερες , με το καλο να ερθει. Η μικρη πως παει με το φαγητο? Οι γονεις σου τι κανουν?

Τζενακι ο μικρος πως παει στο σταθμο?

Νινα τελειωσαν για φετος τα μπανια ή πας και το χειμωνα?

Η ρικολα που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααααα

Καλα Φωτεινη εχω παθει πλακα!!! καλα ποσα εφτιαξες!!! Μπραβο ομως γιατι μετα που θα ερθει ο συζυγος θα εχεις χρονο να τον δεις κ να πατε καμια βολτα κ οχι να ψηνεσαι στην κουζινα!!!

Σμουρφιτακι κ εγω νομιζω πως τεμπελιαζεις!! Αισχος!!! κανετ κ καμια δουλεια!!! Ωραιος ο μπακλαβας!!!

Ιωαννακι μου περαστικα στυον μπομπιρακο! Καλα παει ο μικρος μονο που δεν τρωει, γενικα ομως κ στο σπιτι σχεδον τπτ...

Αγγελικη εγω του αρχισα απο χτες εισπνεομενα κ εβηξε πολυ λιγο μονο στην αρχη κ μετα κοιμηθηκε σαν πουλακι το καμαρι μου.Αχ τι ωραιο που ειναι το ρολο!!!

Εβιρακι δεν πειραζει καλο μου κ οι αποτυχιες στο προγραμμα ειναι. Αυτο που λες με την κουζινα κ την ορεξη μου εχει συμβει κ μενα κ ειναι σημαδι κουρασης κοριτσι ...

Νινακι ,Ρικολακι τι κανετε;

Εμεις σημερα τρωμε φασολακια λαδερα! Χτες εφτιαξα κ ψωμακια για σαντουιτς πολυ ωραια εγιναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Smurfita το κέικ δεν με ενθουσίασε. Με χαλάνε τα ολόκληρα φουντούκια που έχει μέσα. Ίσως το φτιάξω ξανά αλλά θα περάσω τα φουντούκια πρώτα λίγο στο μούλτι.

Ιωάννα με τις συνθήκες που επικρατούν όντως οι ιώσεις δεν υποχωρούν εντελώς! Το καλό είναι ότι τουλάχιστον δεν έχουν σοβαρά συμπτώματα!

Τζενάκι το απόγευμα θα μιλήσω με τον παιδίατρο να δω τι θα μου πει.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια? ολα καλα? Σημερα θα φαμε αρακα, οχι οτι τρελενομαι αλλα δεν προλαβα να κανω κατι αλλο. Νοστιμότατος ο αρακάς ειδικά αν έχει και καροτάκια είναι μούρλια.

Ο μικρος εχτες ανεβασε παλι πυρετο και σημερα εχει υποθερμια, τι περιεργο πραγμα. Ωχ...κρίμα ο μικρούλης....δεν βοηθάει και ο καιρός για να γίνει καλά

Περαστικα και σε ολους τους αρρωστουληδες

Smurfita εχω την εντυπωση οτι στη δουλεια καθεσαι, μαλλον πρεπει να σου δωσουν κι αλλα να κανεις. Να προσεξεις με τον μπακλαβα να μην πανιασει το φυλλο γιατι θα εχει και υγρασιες αυτες τις μερες και επηρεαζονται. Που να δεις οταν μεγαλωσει κι αλλο η μικρη που μπορει να πηδαει τα καγκελα. Καλα λεει η Αγγελικη, βαλε σχοινι Χαχαχαχα....έχεις δίκιο και για τον μπακλαβά. Συνήθως το προσέχω το φύλλο και μέχρ στιγμής τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα δεν μου έχει πάθει τίποτα

καλημεραααααα Καλημέρα και σε εσένα!!!

Καλα Φωτεινη εχω παθει πλακα!!! καλα ποσα εφτιαξες!!! Μπραβο ομως γιατι μετα που θα ερθει ο συζυγος θα εχεις χρονο να τον δεις κ να πατε καμια βολτα κ οχι να ψηνεσαι στην κουζινα!!!

Σμουρφιτακι κ εγω νομιζω πως τεμπελιαζεις!! Αισχος!!! κανετ κ καμια δουλεια!!! Ωραιος ο μπακλαβας!!! Χαχαχαχα!!!

Ιωαννακι μου περαστικα στυον μπομπιρακο! Καλα παει ο μικρος μονο που δεν τρωει, γενικα ομως κ στο σπιτι σχεδον τπτ...

Αγγελικη εγω του αρχισα απο χτες εισπνεομενα κ εβηξε πολυ λιγο μονο στην αρχη κ μετα κοιμηθηκε σαν πουλακι το καμαρι μου.Αχ τι ωραιο που ειναι το ρολο!!! Μπράβο στον μικρούλη! ΜΑκάρι να πάει καλύτερα τις επόμενες ημέρες!

Εβιρακι δεν πειραζει καλο μου κ οι αποτυχιες στο προγραμμα ειναι. Αυτο που λες με την κουζινα κ την ορεξη μου εχει συμβει κ μενα κ ειναι σημαδι κουρασης κοριτσι ...

Νινακι ,Ρικολακι τι κανετε;

Εμεις σημερα τρωμε φασολακια λαδερα! Χτες εφτιαξα κ ψωμακια για σαντουιτς πολυ ωραια εγιναν.

Γιάμι γιάμι το φαγηό σας και τα ψωμάκια τέλεια!!!
Smurfita το κέικ δεν με ενθουσίασε. Με χαλάνε τα ολόκληρα φουντούκια που έχει μέσα. Ίσως το φτιάξω ξανά αλλά θα περάσω τα φουντούκια πρώτα λίγο στο μούλτι.

Ιωάννα με τις συνθήκες που επικρατούν όντως οι ιώσεις δεν υποχωρούν εντελώς! Το καλό είναι ότι τουλάχιστον δεν έχουν σοβαρά συμπτώματα!

Τζενάκι το απόγευμα θα μιλήσω με τον παιδίατρο να δω τι θα μου πει.

Νομίζω ότι θα μπορούσες να το κόψεις κομμάτια, να τα βάλεις στο φούρνο να ψηθούν παραπάνω (να γίνουν σαν παξιμαδάκια) και μετά θα μπορούσες να τα φυλάξεις αεροστεγώς και να τα έχεις π.χ. για τον καφέ ή το τσάι σκέτα ή να κάνεις επικάλυψη σοκολάτας. Εναλλακτικά πέρνα όλο το κέικ στο μούλτι, πρόσθεσε περίπου 2 κ.σ. πραλίνα φουντουκιού έως ώτου γίνει ζύμη, πλάσε μπαλάκια και βούτα τα σε σοκολάτα κάνοντας cake pops.

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι να σκασω. Θυμαστε που σας ελεγα οτι θα με αλλαζαν ποστο? οταν πηγα λοιπον στο συνεργειο, ο προισταμενος εκει μ εδιωξε λεγοντας οτι βοηθεια ειχε ζητησει πριν εναμιση μηνα και τωρα δεν θελει και να παω στο γραφειο μου πισω και θα μιλαγε στον διευθυντη. Εγω υπεθεσα οτι ηθελα βοηθεια απο καποιον μηχανικο και οχι γραμματειακη υποστηριξη και εφυγα. Τωρα μαθαινω οτι πηγε στον διευθυντη και του ειπε οτι δεν με ηθελε γιατι του εσπασα τα νευρα επειδη ζηταγα χαρτια, καφε , γκρινιαζα και κατι τετοια παλαβα και να φανταστειτε οτι ουτε καφε δεν πινω στη δουλεια και το μονο που ζητησα ηταν τους κωδικους του υπολογιστη για να μπορω να δουλεψω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έχουμε φακές στο μενού με σαλάτα... η κολοκυθόπιτα έγινε πολύ ωραία και χάρηκα που την έκανα με δικό μου φύλλο... κάποτε ούτε που το φανταζόμουν ότι θα άνοιγα φύλλο:)... βέβαια η κόκκινη κολοκύθα είναι αρκετά γλυκιά, αλλά μου άρεσε, όπως και στον σύζυγο:D

Smurfita χαίρομαι που σου έφτιαξα το κέφι με τη φωτογραφία! αυτό είχα σκοπό:tongue: ... η μικρή σκέτος Ταρζάν! και δεν της φαινόταν:P

Βρε Ιωάννα τι άνθρωπος είναι αυτός? πρέπει να είναι πολύ παράξενος:?... δυστυχώς παντού υπάρχουν τέτοιοι και πρέπει να δουλεύεις κιόλας μαζί τους! αυτό είναι το κακό!.. μήπως τελικά καλύτερα που έγινε αυτό? δεν ξέρεις τι μπορεί να σου έβγαζε στην πορεία... Για μπάνιο δε με βλέπω να συνεχίζω το χειμώνα... μόνο αν κάνει τέτοιες θερμοκρασίες, όπως του Σαββάτου.

Φωτεινή πήρε 'φωτιά' και εσένα η κουζίνα! αλλά αφού θα έτσι θα έχεις περισσότερο χρόνο με την οικογένεια σου, καλά έκανες.

Ξέχασα να σας πω ότι μου έφτιαξε την μέρα ένα υπέροχο βίντεο που είδα σήμερα το πρωί... με κρητικούς χορούς!

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Βρε Ιωαννακι τι ειναι αυτα τα πραγματα ; Αν ειναι δινατον τι φρουτα κυκλοφορουν!

Θα συμφωνησω ομως με την Νινα.Αφου ειναι τετοιος ανθρωπος δυστροπος φαντασου να συνεργαζοσουν μαζι του τι θα περναγες, θα σου εβγαζε το λαδι. Τωρα τι εγινε εισαι στο παλιο σου ποστο;Ο διευθυντης τι σου ειπε για ολα αυτα;

Νινακι ωραιες οι φακες !!! Μπραβο για την πιτουλα ευγε!!! Με ποιο φυλο την εκανες τελικα το κουρου;

Εμεις σημερα τρωμε μοσχαρακι γιουβετσι με κοφτο χυλοπιτακι.Το μοσχαρι το ειχα βρασμενο απο το Σαββατο κ ετσι εγινε πολυ γρηγορα κ ξεκουραστα.Τα μικρα το τσακισανε το βραδυ,ισα που εμεινε μια μεριδα για τον αντρα μου κ εγω θα φαω φασολακια απο χτες. Φτιαχνω μεγαλη ποσοτητα παει χαμενη.Φτιαχνω ισα ισα τοτε τους αρεσει κ τρωνε παραπανω αντε βγαλε ακρη!!! χαχαχα!! Δυο πιατα χυλοπιτακι εφαγε ο μεγαλος χτες.

Για αυριο δεν μαγειρευω,εχουν μεινει γεμιστα κ φασολακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...