Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες απο Γερμανια!!!


Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ πολύ και εύχομαι και σας να σας ανοίξουν στην Ελλάδα νέες "πόρτες" και να βρείτε εκεί αυτό που ψάχνετε...;)

Απο το στομα σου................. και στου Θεου το αυτι!!!:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 months later...
Για πειτε μου βρε κοριτσια εσεις που ζειτε στην Γερμανια ,τι λενε τα πραγματα εκει?Νοσταλγειται την Ελλαδα???Ποια τα θετικα και ποια τα αρνητικα της καθε χωρας???

ZW EDW KAI 12 XRONIA STHN GERMANIA.DYSKOLEYTHKA ARKETA GIA NA PROSARMOSTW,GLWSSA;SYNH8EIES,KLIMA,ERGASIA KLP.TO AN SOU ARESEI KAPOIA XWRA EXEI NA KANEI PISTEYW ME TIS ANAGKES SOY KAI TIS PROTERAIOTHTES SOU.H SKEPSH MOU VRISKETAI STHN PATRIDA KAI STO POTE TO SYNTOMOTERO DYNATON 8A KSANAGYRISOYME PISW;)!OPWS EIPA KAI PRIN EXEI NA KANEI ME TIS PROTERAIOTHTES MOY:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια καλημέρα και Χριστός Ανέστη...εύχομαι ότι επιθυμείτε στην αγκαλιά σας...

σκεφτόμαστε με τον αρραβωνιαστικό μου να φύγουμε για Γερμανία σε κανένα 2μηνο το αργότερο...έχω όμως μια απορία σχετικά με τους γυναικολόγους,κι επειδή με καίει το θέμα πολύ,αν μπορείτε βοηθήστε με...

αν έχεις πρόβλημα...πχ έχω θρομβοφιλία,πρόβλημα με τον τράχηλο (έκανα περίδεση στην τελευταία μου "άσχημη" προσπάθεια),πηγαίνεις και τους λές το ιστορικό στο νοσοκομείο???γιατί αν κατάλαβα καλά, δεν υπάρχουν ιδιώτες γιατροί???μπορεί να λέω χαζα και συγχωρήστε με , αλλα μου τα λένε λίγο μπερδεμένα....

ευχαριστώ πολύ!!!!


hOszp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα στις μανούλες στη Γερμανία! Χθες μόλις ήρθα κι εγώ στη Γερμανία με την 6 μηνών κορούλα μου.. Ο συζυγός μου βρισκόταν εδώ από τον Δεκέμβρη για δουλειά

Άν και έχω έρθει για διακοπές εδώ και μου άρεσε πολύ, τώρα που πήραμε την απόφαση να μείνουμε μόνιμα νιώθω μεγάλη ανασφάλεια :(

Έχω πολλές απορίες σχετικά με τη φροντίδα του παιδιού..

Οποια μανούλα βρίσκεται εδώ την παρακαλώ, αν μπορεί, να μου απαντήσει σε κάποιες:

1)τί νερό να βράσω για το γάλα της μικρής μου, εμφιαλωμένο ή βρύσης?

2)Υπάρχει απορριπαντικό και μαλακτικό για βρεφικά ρούχα και πού μπορώ να το βρώ? (πήγα σε 2 μεγάλα super market και δεν βρήκα)

3)Ξέρετε κάποιο κατάστημα ή αλυσίδα που μπορώ να βρώ ρούχα για τη μικρή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα emky και εγώ πρόσφατα ήμουν για διακοπές στην Γερμανία και σε λίγο καιρό θα πάω για μόνιμη εγκατάσταση.

1)Έβραζα με νερό της βρύσης. Από την στιγμή που βράζει το νερό, δεν υπάρχει πρόβλημα.

2)Γύρισα όλα τα σούπερ μάρκετ, πήγαμε και σε ένα κατάστημα με μόνο παιδικά είδη και δεν βρήκαμε ούτε εμείς απορυπαντικό, τελικά τα έπλυνα με ariel. (Πριν 5 χρόνια που είχα ξαναπάει υπήρχε)

3) Υπάρχουν αρκετά και ποιο οικονομικά από την Ελλάδα.

c&a , family , h&m , zara.

Σίγουρα οι μανούλες που ζουν Γερμανία θα μπορούν να βοηθήσουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σου και καλώς όρισες στη Γερμανία.

Νερό για τα μωρά μόνο εμφιαλωμένο και χωρίς μπουρμπουλήθρες.

(Ohne Kohlensδure/geeignet fόr Babynδhrung)πρέπει να τα γράφει στη φιάλη.

Προσωπικά παίρνω το volvic.

Για απορρυπαντικά και άλλα είδη μωρού θα πας σε drogerie(Rossmann,dm)

Εγώ παίρνω ένα ειδικό για μωρά και λέγεται denk mit.

Για αλυσίδες παιδικών ρούχων πρέπει να ξέρω σε ποια πόλη ή περιοχή μένεις.

Ψάξε στο ιντερνετ www.babywalz.de ,www.babybutt.de ,www.verbautet.de

Θα βρεις και μόνη σου,αν έχει στην περιοχή σου κατάστημα,άσε που μπορείς να αγοράσεις και online.

Καλή αρχή!

Ωχ!Τώρα είδα ότι το μήνυμα είναι παλιό.Λογικά θα τα έχεις βρει όλα μόνη σου πια.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Ρηνούλα, η αλήθεια είναι οτι έχω βρεί αρκετά ώς τώρα (απορπυπαντικό χρησιμοποιούμε το ίδιο). Ευχαριστώ και για τις διευθύνσεις που δεν ήξερα.

Όσο για το νερό βρήκα τελικά ότι κυκλοφορεί νερό ήδη βρασμένο για να να φτιάξεις το γάλα, όμως επειδή ο γιατρός μου είπε να βράζω το νερό της βρύσης σταμάτησα να το αγοράζω (μπορεί να εξαρτάται από την ποιότητα του νερού σε κάθε περιοχή).

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη σε αυτή τη χώρα που όπου και να πάω, τίποτα που λέει ο λόγος να μην έχω μαζί μου, θα βρώ και να αλλάξω πάνα στο παιδί και φαγητό να του δώσω.

Μόνο με τα φρούτα και λαχανικά έχω ένα μικρό θέμα που δεν ξέρω τι να πάρω..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα κάποιος αν μπορούσε να δώσει πληροφορίες σχετικά με τα νηπιαγωγεία και σχολεία στη Γερμανία. Αναζητώ ελληνικά ή αμιγή νηπιαγωγεία και σχολεία στο Ντίσελντορφ και γενικότερα στην Βεστφαλία. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι αυτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας μανούλες ξενιτεμενες!!

Καλή χρονια!!

Καμία μανούλα Ανοβερο υπαρχει; Έμαθα οτι το Αννόβερο εχει 10.000 Έλληνες και εγω δεν έχω δει κανέναν εκτος απο τα εστιατόρια ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες της γερμανίας. Βλέπω το θέμα δεν είναι και πολύ δημοφιλες! Eγώ είμαι νέα μανούλα, είμαι έγκυος στον τέταρτο μήνα και μετακομίζω στο Μόναχο. Αν το δει καμιά μανούλα απο εκει κοντά ας στείλει!


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανούλες! Εγώ είμαι μέλλουσα μαμά και μένω γερμανία, αλλά μακριά από σας, μενω στο Bielefeld!

evangelia_kapa μιας και είσαι και εσύ έγκυος,αλλά από ό,τι βλέπω δεν είσαι ακόμη γερμανία,ε; Εγώ μένω ζω εδώ ήδη και τώρα με την εγκυμοσύνη μου φαίνεται ότι έχω να μάθω πολλά για το σύστημα τους (νοσοκομεία, μαίες κτλ)

Σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Mothernature : σίγουρα θα βρεις πολλούς Έλληνες, κι εγώ που μένω σε πιο μικρή πόλη, συνέχεια ελληνικά ακούω αλλά δεν έχω γνωρίσει κανένα γιατί δεν το επεδίωξα..


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! Εγώ είμαι μέλλουσα μαμά και μένω γερμανία, αλλά μακριά από σας, μενω στο Bielefeld!

evangelia_kapa μιας και είσαι και εσύ έγκυος,αλλά από ό,τι βλέπω δεν είσαι ακόμη γερμανία,ε; Εγώ μένω ζω εδώ ήδη και τώρα με την εγκυμοσύνη μου φαίνεται ότι έχω να μάθω πολλά για το σύστημα τους (νοσοκομεία, μαίες κτλ)

Σου εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Mothernature : σίγουρα θα βρεις πολλούς Έλληνες, κι εγώ που μένω σε πιο μικρή πόλη, συνέχεια ελληνικά ακούω αλλά δεν έχω γνωρίσει κανένα γιατί δεν το επεδίωξα..

Καλημέρα Luz! Σε ευχαριστώ πολύ, κι εσύ ό,τι καλύτερο εύχομαι, καλή εγκυμοσύνη!

Μετακόμισα αρχές του μήνα και προσπαθώ να προσαρμοστώ κι εγώ.

Για πες εσύ, σε ποιο μηνα εισαι; Ζεις καιρό Γερμανία;


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Luz! Σε ευχαριστώ πολύ, κι εσύ ό,τι καλύτερο εύχομαι, καλή εγκυμοσύνη!

Μετακόμισα αρχές του μήνα και προσπαθώ να προσαρμοστώ κι εγώ.

Για πες εσύ, σε ποιο μηνα εισαι; Ζεις καιρό Γερμανία;

Να σαι καλα!Να χαρούμε την εγκυμοσύνη μας! Τώρα μετακόμισες, ενώ ήσουν έγκυος;;;Μπράβο θάρρος! Εγώ θα μπω στον 5ο μήνα και ακόμα δεν το πιστεύω, τι να πω..

Έχουμε 2 χρόνια που ήρθαμε Γερμανία και αν και μου κόστισε λίγο στην αρχή μέχρι να προσαρμοστώ, νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω κάνει. Και χαίρομαι που είμαι έγκυος και θα γεννήσω εδώ :D

Εσύ έχεις αποφασίσει πού θα γεννήσεις; Έχεις ψάξει για μαία; Γιατί με έχουν αγχώσει να βρω μαία τωρα η οποία θα έρχεται μετά τη γεννα να με βοηθάει κτλ..

Πάντως ασχετο, αλλά πρέπει να είναι πολύ ωραία στο Μόναχο, τυχερούλα :D


179Vp1.png

Pj1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...