the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού! > Γονείς Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 11

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-10-11, 17:33   #1881
elzu

Περιοχή: Φλώρινα
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια και απο εμας!Μπορει να μην γραφω συχνα αλλα σας διαβαζω οσο μπορω...ο ανδρας μου φευγει 6 νοεμβριου και αν ολα πανε καλα και βρει δουλεια θα παμε και εμεις μετα τα χριστουγεννα...αν δεν βρει θα γυρισει πισω και θα παω εγω που εχω και την γερμανικη υπηκοοτητα, θα βρω πολυ ευκολα δουλεια αλλα θα πρεπει για εναν μηνα σιγουρα να ειμαι μακρια απο την μικρη μου...οσο με το φαγητο τα παμε τελεια...λατρευει το πατατες-καροτα-κρεμμυδακι και φασολακια....τρελενετε...με τα φρουτα τα χαλασαμε λιγο...ουτε την μπανανα δεν θελει...τοσο χαλια και σημερα της πηρα τα ετοιμα...απο το να μην φαει καθολου φρουτα...το εφαγε ολο και ηθελε και αλλο...και πιστευω οτι ειναι καλο...σταθερη γευση και ποιοτητα ελεγμενη...γιατι τα φρουτα που εβρισκα ηταν χαλια...εμεις σε μια εβδομαδα παμε γιατρο να δουμε...και πιστευω θα μας αρχισει και κρεατακι...εχουμε παει στην φαριν λακτε ηδη και τρωμε και γιαουρτακια...ισως μας αρχισει και μπισκοτοκρεμα...

Ο χρήστης elzu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-11, 21:35   #1882
dimista

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Γεια σας και από μένα!
Τζαμίν σας εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά με τον ορθοπαιδικό .Να μας πεις νέα αύριο.
Τζαμίν την τρώει την κρέμα αλλά με αργούς ρυθμούς.Ελπίζω μέχρι να την μάθει να την τρώει τόσο γρήγορα όσο πίνει το γάλα.Το νερό του αρέσει πολύ!
Μαρίνα τελικά είναι ψηλό το μωράκι σου!Θυμάσαι που έλεγες ότι είναι κοντούλης?1α χαρά είναι!Πόσο γεννήθηκε και έφτασε 9100?Θηριάκι ο μικρούλης σου!
Ο χρήστης dimista δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-11, 21:48   #1883
dimista

Προεπιλογή

Ελζού εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον άντρα σου στην Γερμανία!
Μπράβο η Δημητρούλα!Έχετε φτάσει κιόλας στο φαγητό και έχει δοκιμάσει τόσα πολλά?Μου κάνει εντύπωση!Ο μπέμπης μου τρώει μόνο κρέμα.Μήπως ο γιατρός σας ,σας τα δίνει γρήγορα?
Καλό βράδυ σε όλες τις μανούλες και μωράκια!
Παλιά 14-10-11, 09:20   #1884
arma

Το avatar του χρήστη arma

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας με το καλό να βαφτιστούν και τα υπόλοιπα παιδάκια!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tzamin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρμα εμείς δεν είχαμε δει κάτι στην Β επιπέδου. Το ψάξαμε μετά την ουρολοίμωξη. Μακάρι να το είχαμε δει κι εμείς και να ακολουθούσαμε τον δικό σας τρόπο αντιμετώπισης. Γλύτωσε το μωράκι σου πολύ ταλαιπωρία.
Μωρέ εντάξει, ήταν να τύχει, το ότι πέρνει αντιβίωση δεν αποκλείει το ότι μπορεί να κάνει κι αυτός ουρολοίμωξη. Τυχαίνουν αυτά,το θέμα είναι ότι όλα πήγαν καλά!Καλά αποτελέσματα και στον ορθοπεδικό.
Όοσ για το φρούτο στην αρχή θα δώσει 4-5 κουταλάκια(αν τα φάει..χιχιχιχι) θα λιώσεις στο μούλτι το μήλο με λίγο νεράκι ζεστο(εγώ έτσι έκανα) και μετά θα δώσεις συμπλήρωμα. Μέτα ανά δυο μέρες θα προσθέτεις και από ένα φρούτο. Μόλις φτάσει να τρώει ικανοποιητική ποσότητα σταματάς το συμπλήρωμα.

Ανια να σου ζήσει!!! Πως πήγε η βάφτιση? Τελικά ο καιρός ήταν υπέροχος ε? Είχαμε κι εμείς το ίδιο άγχος γιτί βαφτιζε ο αδερφός μου την ανηψιά μου αλλά τελικά μια χαρά μέρα είχε!

Μαρίνα θηρίο ο γιόκας σου!!! Φτου φτου! Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου! Το νερό έχεις δοκιμάσει να του δώσεις για αρχή λίγο ζεστό? Εμενα η κόρη μου δεν το έπινε καθόλου και τελικά το ήπιε όταν της το δώσαμε από σφηνάκι! Ήθελε ποτήρι! Η παιδίατρος βέβαια τότε μου είχε πει ότι καλύτερα να είναι πλαστικό το ποτήρι μην τραυματιστεί.

Για τις έτοιμες φρουτόκρεμες που λέτε εμένα η δικιά μου παιδίατρος μου είχε πει για την μεγάλη που δεν έτρωγε ότι προτιμάει να μην τρώει καθόλου φρούτο παρά να τρώει έτοιμες φρουτόκρεμες γιατί δεν έχουν απολύτως τίποτα να προσφέρουν. Παιδεύτηκα πάρα πολύ,κουταλάκι κουταλάκι κάθε μέρα, πέταξα άπειρα φρούτα αλλά τελικά από τον 9ο μήνα και μετά μέχρι και τα 2 1/2 έτρωγε μια χαρά τα φρούτα της. Θέλει υπομονή κι επιμονή κορίτσια και κάποια στιγμή θα μάθουν. Δοκιμάστε να βάλετε λίγο ρυζάλευρο μέσα μήπως τα γλυκάνουν.

Δήμητρα εσείς πως τα πάτε με την κρέμα?

Τα δικά μας, πήγαμε για εμβόλιο την Τρίτη, ο μικρός είναι 7700 και 69 πόντους. Τρώμε ρυζάλευρο,(στα 100γρ είμαστε ακόμα) τα φρούτα μέχρι που πρόσθεσα την μπανάνα όλο τα έφτυνε, τώρα με την μπανάνα κάπως καλύτερα..και από αύριο πατάτα-καρότο και σταδιακά και σε καμιά βδομάδα και κρεατάκι.
Φιλιά σε όλες!

Ο χρήστης arma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-11, 17:03   #1885
della

Προεπιλογή

Καλησπερα φιλεναδες μου,τι κανετε;εμεις δοξα τω Θεω ειμαστε καλα.Απ'οτι διαβασα ολα τα μωρακια τρωνε πια κρεμουλες και φαγητακι.Εμεις το πρωι τρωμε φρουτοκρεμα και το απογευμα το ρυζαλευρο.Με τη φρουτοκρεμα τα παμε καλα σε γενικες γραμμες.Δεν πολυτρελαινεται αλλα την καταπινει.Του αρεσει πιο πολυ η μπανανα.Του βαζω μεσα 1/3μπανανα,1/2αχλαδι και 1/8μηλο.Ακολουθω αυτη την συνταγη γιατι ηταν δυσκοιλιος αλλιως θα εβαζα 1/3 μπανανα,1/4μηλο και 1/4αχλαδι.Η ποσοτητα που φτιαχνω ετσι ειναι περιπου 100γρ.και προς το τελος γκρινιαζει περιπου στα 80γρ,οποτε τοσο τρωει,εξαλλου τα φρουτα ειναι λιγο δυσπεπτα.Το ρυζαλευρο το απογευμα το τρωει πιο ευκολα και τρωει περισσοτερο.Νερακι του δινω και ενδιαμεσα στο γευμα για να ξεπλυνει το στοματακι του.Την Δευτερα θα παμε παιδιατρο για εμβολιακια και απ'οτι ξερω θα ξεκινησουμε χορτοσουπες.Παντως κοριτσια,εχω να πω ενα πραγμα:μπιμπερο και παλι μπιμπερο.Ειναι σκετη τυραννια το ταισμα με κουταλακι.Αργουμε να φαμε,στη φρουτοκρεμα θελουμε ενα μισαωρο μεχρι πια που μαυριζουν τα φρουτα και στο ρυζαλευρο κανουμε κι εκει κανα μισαωρο μεχρι που εκει παγωνει και νερωνει και ειναι για πεταμα.
Κατα τ'αλλα,βγαλαμε το πρωτο μας δοντακι την Κυριακη που περασε.Θ'ανοιγουμε μπυρες με το στομα τωρα.Κλεισαμε εκκλησια για γαμο-βαφτιση στις 27Μαιου.Θηριο θα ειναι μεχρι τοτε,μπεμπαρος σκετος.
Φιλακια σε ολα τα κοριτσια και στα μωρακια,καλο απογευμα!
Παλιά 14-10-11, 19:07   #1886
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimista Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελζού εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον άντρα σου στην Γερμανία!
Μπράβο η Δημητρούλα!Έχετε φτάσει κιόλας στο φαγητό και έχει δοκιμάσει τόσα πολλά?Μου κάνει εντύπωση!Ο μπέμπης μου τρώει μόνο κρέμα.Μήπως ο γιατρός σας ,σας τα δίνει γρήγορα?
Καλό βράδυ σε όλες τις μανούλες και μωράκια!
Dimista η γιατρος μας ειναι ξενη και μας τα κανει οπως τα κανουν στο εξωτερικο...και σε εμας λιγο πιο γρηγορα ειναι η αληθεια γιατι δεν επινε γαλατακι και ειδαμε οτι μας αρεσει το κουταλι και το φαγητο...και παιζει ρολο οτι θα φυγει και η μικρη πριν κλεισει χρονο...μπορει και σε δυο μηνες οποτε πρεπει να τρωει απο ολα...

Παλιά 14-10-11, 19:13   #1887
elzu

Προεπιλογή

αρμα οταν λες φτουτοκρεμα πια εννοεις???Την σκονη ή τα βαζακια?Γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι καλυτερα το τιποτα απο το βαζακι γιατι το βαζακι ειναι χωρις συντηρητικα...εγω και κρεμες της εβαλα μεσα και σκετη μπανανα....ΤΙΠΟΤΑ οποτε βαζακι και οταν μεγαλωσει μπορει να αρχισει να τα τρωει...

Παλιά 14-10-11, 22:48   #1888
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elzu Εμφάνιση μηνυμάτων
αρμα οταν λες φτουτοκρεμα πια εννοεις???Την σκονη ή τα βαζακια?Γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι καλυτερα το τιποτα απο το βαζακι γιατι το βαζακι ειναι χωρις συντηρητικα...εγω και κρεμες της εβαλα μεσα και σκετη μπανανα....ΤΙΠΟΤΑ οποτε βαζακι και οταν μεγαλωσει μπορει να αρχισει να τα τρωει...
Καλησπερα κοριτσια !!!!!!

Elzu, δεν νομιζω οτι ειναι χωρις συντηρητικά το βαζακι , γιατι αλλιως πως διατηρειται ?προσωπικά πιστευω οτι ειναι φουλ στα συντηρητικά, θα το τσεκαρω αυριο στο σουπερ μαρκετ

Γι΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω.....
και σε συνάντησα 7/4/2011 !!!
Ο χρήστης ΚΙΤΤΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-11, 22:52   #1889
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

πηγαμε κι εμεις παιδιατρο σημερα, ο μπεμπης ειναι 7855 (δεν πηρε πολυ βαρος , γιατι κινειται συνεχεια , αλλα ο γιατρος λεει ειναι μια χαρα) κ 71εκ. απο αυριο χορτοσουπα , πατατα , καροτο, κολοκυθι και σε 10 μερες κοτοπουλο. ααααχχχχχχ........μεγαλωνουν τα παιδακια μας. με τις κρεμες δεν εχει προβλημα τις καταβροχθιζει.............χαχαχαχαχ..φρουτοκρεμα με μισο μηλο, 1 αχλαδι, 1 μπανανα
, το απογευμα 8 μεζουρες κρεμα βανιλια. επισης μας ειπε εναλλακτικα για το απογευμα γιαουρτακι

Παλιά 14-10-11, 22:53   #1890
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Να σας ζησουν κοριτσια , τα μωρακια που βαφτιστηκαν !!!!!!!!!!!φανταζομαι πολυ συγκηνιτικά θα ήταν!!!!!!!!!!!!!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 15-10-11, 07:32   #1891
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΙΤΤΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κοριτσια !!!!!!

Elzu, δεν νομιζω οτι ειναι χωρις συντηρητικά το βαζακι , γιατι αλλιως πως διατηρειται ?προσωπικά πιστευω οτι ειναι φουλ στα συντηρητικά, θα το τσεκαρω αυριο στο σουπερ μαρκετ
κιττυ μου εχουν μεσα το λεμονι για να διατηρουνται αφου τα ανοιξεις και ειναι αεροστεγως κλεισμενα και δεν χαλανε...
Με μεγαλα γραμματα γραφει...
Χωρις προσθετα σακχαρα
χωρις συντηρητικα
χωρις γλουτενη
αεροστεγως κλεισμενα

Συστατικα

μηλο 44%, μπανανα 30%, αχλαδι 17,9%, συμπυκνωμενος χυμος πορτοκαλιου 2%, συμπυκνωμενος χυμος ανανα 2%, βερικοκο 2%, συμπυκνωμενος χυμος σταφυλιου 1,7%, συμπυκνωμενος χυμος λεμονιου 0,3%, βιταμινη C.

Γνωμη μου ειναι οτι απο το τιποτα (γιατι εμεις τρωμε ηδη δυο μηνες φρουτα δηλαδη το παλευω να φαμε εχω δοκιμασει τα παντα ) καλυτερα ειναι αυτα που τα τρωει με λιγο παιχνιδι και καραγκιοζιλίκια
Την τριτη παω στην παιδιατρο και θα το συζητησω και μαζι της...

Παλιά 15-10-11, 20:06   #1892
dimista

Προεπιλογή

Γεια σας και από εμένα!
Άρμα ξεκινήσαμε τις κρέμες 11 Οκτ.Την τρώει αλλά με αργούς ρυθμούς.Από χτες άρχισε να την τρώει πιο γρήγορα.Ελπίζω να την μάθει όπως έμαθε το γάλα,το οποίο το πίνει μέσα σε 10 λ.Ακόμη τρώει 75γρ.κρέμα.Ο Βασιλάκης σου 1α χαρά είναι στα κιλά και στο ύψος.Με το καρότο και την πατάτα πως τα πήγε?
Della ωραία ημερομηνία για βάφτιση και γάμο διαλέξατε.Με το καλό να κάνετε και τις υπόλοιπες ετοιμασίες!Τι ωραία!Έβγαλε και το πρώτο του δοντάκι ο μπεμπούλης σας!
Παλιά 15-10-11, 20:15   #1893
dimista

Προεπιλογή

Ελζού δεν το ήξερα ότι η γιατρός σας είναι ξένη.
Κίττυ πανύψηλος ο μπέμπης σου!Τι ωραία που τα τρώει όλα με τόση ευκολία και δεν σε παιδεύει.Μακάρι να συνεχίσει έτσι.
Καλό βράδυ μανούλες και μωράκια!
Παλιά 15-10-11, 21:05   #1894
elzu

Προεπιλογή

Ναι dimista ειναι ξενη παλι καλα γιατι και εγω την πιεζω λιγο με τα φαγητα η αληθεια ειναι...την ρωταω πριν μου τα πει..και σαν μιση γερμανιδα ετσι εχω μαθει με τις αδερφες μου...εχω διαβασει και πολλα βιβλια...και εμεις ειδαμε σημερα τα δυο πρωτα μας δοντακια...βγηκαν μαζι...τα εννοιωσα στο κουταλακι...και τα ειδαμε...πολυ χαρα...

Παλιά 15-10-11, 22:41   #1895
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
κιττυ μου εχουν μεσα το λεμονι για να διατηρουνται αφου τα ανοιξεις και ειναι αεροστεγως κλεισμενα και δεν χαλανε...
Με μεγαλα γραμματα γραφει...
Χωρις προσθετα σακχαρα
χωρις συντηρητικα
χωρις γλουτενη
αεροστεγως κλεισμενα

Συστατικα

μηλο 44%, μπανανα 30%, αχλαδι 17,9%, συμπυκνωμενος χυμος πορτοκαλιου 2%, συμπυκνωμενος χυμος ανανα 2%, βερικοκο 2%, συμπυκνωμενος χυμος σταφυλιου 1,7%, συμπυκνωμενος χυμος λεμονιου 0,3%, βιταμινη C.

Γνωμη μου ειναι οτι απο το τιποτα (γιατι εμεις τρωμε ηδη δυο μηνες φρουτα δηλαδη το παλευω να φαμε εχω δοκιμασει τα παντα ) καλυτερα ειναι αυτα που τα τρωει με λιγο παιχνιδι και καραγκιοζιλίκια
Την τριτη παω στην παιδιατρο και θα το συζητησω και μαζι της...

α, ΟΚ τοτε. Δεν ηξερα , δεν τα εχω διαβασει. Η αδερφη μου ετρωγε τετοια φαγητό οχι , με βαζακια μεγάλωσε
σημερα ο μπεμπης εφαγε πρωτη φορα χορτοσουπα, πατατα , κολοκυθι, καροτο. εγω δουλευα , αλλα ο αντρας μου ειπε μια χαρα την καταβροχθισε

Παλιά 15-10-11, 22:41   #1896
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι dimista ειναι ξενη παλι καλα γιατι και εγω την πιεζω λιγο με τα φαγητα η αληθεια ειναι...την ρωταω πριν μου τα πει..και σαν μιση γερμανιδα ετσι εχω μαθει με τις αδερφες μου...εχω διαβασει και πολλα βιβλια...και εμεις ειδαμε σημερα τα δυο πρωτα μας δοντακια...βγηκαν μαζι...τα εννοιωσα στο κουταλακι...και τα ειδαμε...πολυ χαρα...
Καλορίζικα , τα δοντάκια σας!!!!!

αχ, ναι εχουν πολυ πλάκα ...κι οταν γελανε και βγαινουν τα δοντακια

Παλιά 15-10-11, 22:43   #1897
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimista Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελζού δεν το ήξερα ότι η γιατρός σας είναι ξένη.
Κίττυ πανύψηλος ο μπέμπης σου!Τι ωραία που τα τρώει όλα με τόση ευκολία και δεν σε παιδεύει.Μακάρι να συνεχίσει έτσι.
Καλό βράδυ μανούλες και μωράκια!
Ευχαριστώ πολυ !!!! καλος ειναι, βαρος δεν πηρε πολυ , αλλα αφου ο γιατρος λεει ΟΚ. αλλωστε δεν θα παιρνουν πολυ καθε μηνα απο εδω και περα.
ναι,ναι ευτυχως τα τρωει...........σκεφτομαι τι θα μου ζηταει αργοτερα

Παλιά 15-10-11, 22:59   #1898
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΙΤΤΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αδερφη μου ετρωγε τετοια φαγητό οχι , με βαζακια μεγάλωσε
Και εγω κιττυ μου με αυτα μεγαλωσα...στην Γερμανια που γεννηθηκα τα φρουτα ειναι απλησιαστα....ακομα και τωρα...και οταν ηρθαμε εδω τα συνεχισε η μαμα μου γιατι τα ηξερε...δεν επαθα κατι...δεν λεω τα φρουτα ειναι το καλυτερο αλλα απο το τιποτα θα δωσω αυτα...και οταν μεγαλωσει θα φαει...αν βεβαια δεν εχει παρει απο εμας.,...γιατι ουτε εγω ουτε ο ανδρας μου τρωμε φρουτα...ΚΑΘΟΛΟΥ...

Παλιά 16-10-11, 15:46   #1899
della

Προεπιλογή

Kαλησπερα κοριτσια.Ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μωρακια σας.
Εμεις ειμαστε καλα.Καθε μερα και μια καινουρια σκανταλια.Απο χθες εχει βαλει στο ματι τις καρεκλες στην τραπεζαρια και θελει να χωθει απο κατω.Τραβουσε και ενα παντελονι του αντρα μου που ειχε επανω μια καρεκλα και ηθελε να το κατεβασει.Στο παρκο του μεσα λυσσομαναει.Ατακτουλικο ειναι το μπεμπακι μου.Οταν του λες βεβαια ''μπραβο'' τρελαινεται και κανει περισσοτερα.
Dimista,πως σου φαινεται το ταισμα με το κουταλι;εγω ζοριζομαι ακομα λιγακι.Εχει αρχισει και μου δαγκωνει το κουταλι και δεν με αφηνει να το βγαλω.
Elzu,απο γευση πως ειναι τα βαζακια;πως και δεν επελεξες τη φρουτοκρεμα σε σκονη;μου εχουν πει οτι ειναι πολυ νοστιμη.Καλα κανεις παντως και της δινεις βαζακι.Προκειμενου να μη φαει καθολου καλυτερα ετσι.Εμεις το παλευουμε ακομα,τρωει 100γρ.οχι με χαρα βεβαια αλλα κατι κανουμε.
Kitty,μπραβο στο μπεμπακι που του αρεσε η χορτοσουπα.Εμεις μαλλον αυτη την εβδομαδα θα ξεκινησουμε.Ελπιζω να τα φαμε κι εμεις καλα σαν κι εσας γιατι αν ειναι σαν τα φρουτα καηκα.Το κρεατακι ποτε αρχιζει;
Να περασετε ενα ομορφο Κυριακατικο απογευμα φιλεναδες,φιλακια πολλα.
Παλιά 16-10-11, 17:17   #1900
elzu

Προεπιλογή

della μου καλα ειναι απο γευση εμενα βεβαια μου φαινονται λιγο ξινά...γιατι εχει λιγο λεμονακι...την σκονη ουτε καν την σκεφτηκα...γιατι τι βιταμινες μπορει να εχει μια σκονη????Ενω στο βαζακι λες κατι θα εχει κρατησει απο τις βιταμινες...

Παλιά 16-10-11, 18:36   #1901
ania

Το avatar του χρήστη ania

Προεπιλογή

καλησπέρα κοριτσάκια,

ευχαριστω πολύ για τις ευχές σας!!!

Τελικά περάσαμε τέλεια στη βάφτιση, ήταν όλα όπως τα έιχα σχεδιάσει!
Πριν το μυστήριο είχα λίγο άγχος γιατι είχα ετοιμάσει μόνη μου το στολισμό κ έπρεπε εκει να προλάβω να τα στήσω, να βγάλουμε φωτογραφίες, να χαιρετάω τον κόσμο , να προσέχω τα μωρά , ένας χαμός...

ομως όπως είπες arma (να σου ζήσει κ η ανηψούλα σου!) ο καιρός ήταν τέλειος, κ έτσι όπως σωστά θυμάσαι Δήμητρα όλα πήγαν πολυ καλα στη βάφτιση του Ανδρεα . Ανδρέα - Μάριο τον είπαμε, το δεύτερο για την Παναγίτσα γιατι δυστυχως η νονα μας περνάει αυτες τις μέρες δύσκολα, η μαμα της θα μπει για χειρουργειο στον εγκεφαλο. Ετσι η καημένη δεν το χάρηκε όσο θα ήθελε αλλα πιστευουμε ότι όλα θα πάνε καλα.

Βγάλαμε κ εμεις το πρωτο μας δοντάκι ομως δεν τρώμε, αναγούλιαζει όταν μπαίνει το φαγητο στο στόμα του, οταν το καταπίνει του έρχεται εμετος. Αλλα δεν ανησυχώ σιγα σιγα θα συνηθίσει, αρχή είναι ακόμα.
Προσωπικα διαφωνω με τις τροφές σε βαζάκια ή σκόνη, προτιμώ τις φυσικες τροφές κ ας είνια από λίγο. Καμια φορα δεν ειναι η γευση που δεν τους αρέσει αλλα η υφη πόσο δηλαδη έχει λιώσει στο μιξερ, το κουταλάκι κ πολλα άλλα. Εμεις ακόμα πειραματιζομαστε.
Οσο για το αν περιέχει ζάχαρη ή συντηρητικά, το βαζάκι, αναρωτιέμαι τι περιέχει ο συμπυκνωμένος χυμός που αναφέρεται
Πιστευω οτι οι βάσεις για υγιεινες διατροφικες συνήθειες δίνονται από την αρχή... κ η διατροφή είνια το αλφα κ το ωμέγα για την υγεία των ανθρώπων.
Αυτα σας κούρασα , συγνώμη. φιλάκια σε όλες τις μανούλες

Ο χρήστης ania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-11, 13:29   #1902
Tzamin

Το avatar του χρήστη Tzamin

Προεπιλογή

Καλημέρα κοριτσια...
Εμείς πήγαμε στον ορθοπεδικό την Παρασκευή και κάναμε υέρηχο στα ισχυα. Μια χαρά είναι τα ποδαράκια της. Τα οστά της πολύ δεμένα και η ανάπτυξη φυσιολογική. Οπότε ησυχάσαμε και από αυτό. Ο γιατρός μας είπε να μην την βάλουμε καθόλου σε στράτα.
Κατά τα άλλα η μπουμπού μου θα μας φάει κι εμάς σε λίγο. Είναι φαγανό παιδάκι. Αλλάξαμε γάλα. Την πρώτη μέρα της έδωσα μισό από το παλιό και μισό από το καινούριο σε όλα τα γεύματα και την επόμενη κανονικά το καινούριο γάλα. Της έπεσε λίγο βαρύ και έβγαζε γουλίτσες όλη μέρα αλλά από την τρίτη μέρα όλα καλά. Σήμερα της έδωσα μήλο με το οποίο ξυνιζόταν αλλά της άρεσε πολύ. Κατάπινε, ξύνιζε το μουτράκι, γέλαγε και άνοιγε το στόμα και μου έκανε νιαμ νιαμ νιαμ. Πολύ γέλιο έριξα.
Για τις κρέμες στα βαζάκια εμένα μου είπε η παιδίατρος όχι. Μόνο σε περίπτωση που είμαι στον δρόμο και δεν μπορώ να της δώσω φρέσκα αλλά και πάλι όχι συχνά.
Παλιά 17-10-11, 15:04   #1903
elzu

Προεπιλογή

Θα ρωτησω και εγω αυριο την δικια μου να δω τι θα μου πει...καλυτερα το τιποτα ή τα βαζακια...γιατι να κλαιει το μωρο δεν θελω...δεν θα θελει μετα ουτε το φαγητο...αλλα θα σας πω αυριο τι μου ειπε...παντως εγω με αυτα μεγαλωσα τωρα δεν ξερω...δεν εχω κατι και ουτε αρρωσταινω πολυ συχνα....

Παλιά 17-10-11, 19:44   #1904
dimista

Προεπιλογή

Καλησπέρα μανούλες!Τι κάνουν τα μωράκια σας?Εμείς είμαστε 1α χαρά αλλά δεν μπορούμε να βγάλουμε τον μπέμπη έξω με αυτόν τον καιρό.Ο κακομοίρης κλείστηκε έξω το ΣΚ.Από εχτές το βράδυ του φοράω υπνόσακο όταν κοιμάται.Έχει αρχίσει και μιμείται ο μπεμπάκος.Κάνει τα χεράκια του κουπεπέ και χτυπάει παλαμάκια.Είχε αρχίσει από 5,5 μηνών.Αυτά τα νέα μας!
Παλιά 17-10-11, 20:00   #1905
dimista

Προεπιλογή

Tzamin χαίρομαι πολύ που τα ποδαράκια της μπέμπας σου είναι 1α χαρά!
Άνια και Ελζού τι ωραία που τα μωράκια σας βγάλανε τα πρώτα τους δοντάκια!
Κοντεύουν όλα τα μωράκια του cafe να βγάλουν τα πρώτα τους δοντάκια.
Della δεν μου είναι δύσκολο το τάισμα με το κουτάλι.Στην αρχή αργούσε λίγο αλλά από χτες τρώει την κρέμα πιο γρήγορα.Della όλο ενέργεια είναι ο μπέμπης σου.Φαντάζεσαι τι θα γίνεται όταν περπατήσει?
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!
Παλιά 17-10-11, 21:34   #1906
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγω κιττυ μου με αυτα μεγαλωσα...στην Γερμανια που γεννηθηκα τα φρουτα ειναι απλησιαστα....ακομα και τωρα...και οταν ηρθαμε εδω τα συνεχισε η μαμα μου γιατι τα ηξερε...δεν επαθα κατι...δεν λεω τα φρουτα ειναι το καλυτερο αλλα απο το τιποτα θα δωσω αυτα...και οταν μεγαλωσει θα φαει...αν βεβαια δεν εχει παρει απο εμας.,...γιατι ουτε εγω ουτε ο ανδρας μου τρωμε φρουτα...ΚΑΘΟΛΟΥ...
καλα εννοειται οτι δεν παθαινεις τιποτα αν τα τρωει , δινε βαζακι.

σημερα του εδωσα γιαουρτακι, στις 2 πρωτες κουταλιες ξινισε τα μουτρα του , αλλα μετα το εφαγε. μονο που ηπιε το βραδινο του γαλα , πιο νωρις απο το συνηθισμενο

Παλιά 17-10-11, 21:37   #1907
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο della Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα κοριτσια.Ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μωρακια σας.
Εμεις ειμαστε καλα.Καθε μερα και μια καινουρια σκανταλια.Απο χθες εχει βαλει στο ματι τις καρεκλες στην τραπεζαρια και θελει να χωθει απο κατω.Τραβουσε και ενα παντελονι του αντρα μου που ειχε επανω μια καρεκλα και ηθελε να το κατεβασει.Στο παρκο του μεσα λυσσομαναει.Ατακτουλικο ειναι το μπεμπακι μου.Οταν του λες βεβαια ''μπραβο'' τρελαινεται και κανει περισσοτερα.
Dimista,πως σου φαινεται το ταισμα με το κουταλι;εγω ζοριζομαι ακομα λιγακι.Εχει αρχισει και μου δαγκωνει το κουταλι και δεν με αφηνει να το βγαλω.
Elzu,απο γευση πως ειναι τα βαζακια;πως και δεν επελεξες τη φρουτοκρεμα σε σκονη;μου εχουν πει οτι ειναι πολυ νοστιμη.Καλα κανεις παντως και της δινεις βαζακι.Προκειμενου να μη φαει καθολου καλυτερα ετσι.Εμεις το παλευουμε ακομα,τρωει 100γρ.οχι με χαρα βεβαια αλλα κατι κανουμε.
Kitty,μπραβο στο μπεμπακι που του αρεσε η χορτοσουπα.Εμεις μαλλον αυτη την εβδομαδα θα ξεκινησουμε.Ελπιζω να τα φαμε κι εμεις καλα σαν κι εσας γιατι αν ειναι σαν τα φρουτα καηκα.Το κρεατακι ποτε αρχιζει;
Να περασετε ενα ομορφο Κυριακατικο απογευμα φιλεναδες,φιλακια πολλα.
καλά απο σκανταλιες αλλο τιποτα θελει τα τραβηξει τα παντα , φυσικα και τα κινητα μας....κοιταζει εκστασιασμενος οταν μιλαμε ..καθε μερα κανει κι αλλα κολπα.......χαχαχαχα
Della μου , σε καμια βδομαδα θα του βαλω κοτόπουλο και τον αλλο μηνα μοσχάρι

Παλιά 17-10-11, 22:53   #1908
arma

Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια. Τι σπίτι μας περνάει ίωση.. Πρώτα ο καλός μου, μετά εγώ και μετά η κόρη μου. Μπούκωμα, λαιμός και λίγο πυρετό. Ελπίζω να την γλιτώσει ο Βασιλάκης(χλωμό το κόβω αλλά λέμε τώρα..)

Della καλορίζικο το δοντάκι! Υπομονη με το κουτάλι, θα στρώσει. Του δίνεις κουτάλι σιλικόνης? Εμένα αυτό το δάγκωνε και τώρα του έχω απλό πλαστικό και το πάει καλύτερα.Πέρασα τόσα πολλά με την κόρη μου, έκανα τόσα πολλά κόλπα για να φάει που τώρα που ο μικρός τρώει 100γρ κρέμα και 80γρ φρούτα σχετικά γρήγορα μου φαίνεται απίστευτο! Στην κόρη μου άλλαζα κουτάλια(τελικά προτίομησε το σιδερένιο), υφές(πιο πηχτό πιο νερουλο, γενικά τα ήθελε πολυ κρεμώδες) και φυσικά ένα σωρό καραγκιοζιλίκια, παιχνίδια στα χέρια της απαραίτητα, και αργότερα και λίγο dvd(Αυτό θα ήθελα να το είχα αποφύγει..). Είναι μικρούλια ακόμα, σε λίγο καιρό θα τρώνε μια χαρά!

Elzu η παιδίατρος μου είχε πει για τις φρουτόκρεμες σε σκόνη. Για τα βαζάκια δεν την είχα ρωτήσει ποτέ γιατί δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό να δώσω κάτι τέτοιο. Είναι μωρέ πως συνηθίζει καθένας. Εσύ τα ξέρεις, μεγάλωσες με αυτά, σε εμένα είναι τελείως ξένα και τα φοβάμαι. Να συμβουλέυτείς την παιδίατρό σου και να κάνεις ό,τι σου πει εκείνη γιατί ο καθένας λέει τα δικά του..

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 17-10-11, 23:06   #1909
arma

Προεπιλογή

Κιττυ μου μπράβο που τα πάτε καλά με το φαγητό σας! Μεγάλη υπόθεση!

Ania και πάλι να σας ζήσει ο Ανδρέας-Μάριος! Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά με την μαμά της νονάς σας. Καλορίζικο και το δοντάκι σας!

Δήμητρα τι ωραία που άρχισε τα παλαμάκια και τα κουπεπέ ο μικρούλης σας! Με το πατάτα-καρότο ο μικρός δεν ενθουσιάστηκε και τόσο αλλά σιγά σιγά ελπίζω να το συνηθίσει κι αυτό.

Τζασμιν πολύ ευχάριστα τα νέα από τον ορθοπεδικό! Μπράβο! Καλή συνέχεια με το φαγάκι σας!

Παλιά 18-10-11, 12:10   #1910
della

Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσακια μου.Εχει πολυ ωραια μερα σημερα και μου εφτιαξε η διαθεση.Δυστυχως βολτα δεν μπορω να παω τον μικρουλη μου γιατι περιμενω τον ασφαλιστη να ερθει μεχρι τη 1.00.
Χθες πηγαμε παιδιατρο,καναμε τις τελευταιες δοσεις του πενταβακ και του πρεβεναρ.Ειμαστε 8.400 και 71εκ.Απο σημερα ξεκιναμε κολοκυθι-πατατα-καροτο και σε 4-5 μερες μου ειπε μοσχαρακι και μετα κοτοπουλο.Τον ρωτησα για τα φρουτα.Σημερα προσθεσαμε και πορτοκαλι.Ηταν γλυκο και οχι ξινο και την εφαγε λιγακι καλυτερα.Μου ειπε οτι αν δω οτι με τιποτα δεν τα τρωει και μετα το πορτοκαλι(και αφου επιμεινω οσο μπορω) υστερα να του δωσω βαζακι.Μου προτεινε αυτα της νουτριτσια.Εγω βεβαια πηγα σουπερ μαρκετ να παρω για να τα εχω εφεδρικα κι ας μην τα χρειαστω και του πηρα της νεστλε που ειναι συσκευασια των 2 ενω τα αλλα ειναι 4 μαζι.Μακαρι να μεινουν στο ντουλαπι αλλα προκειμανου να τον τυρανναω και να μην τα θελει στο τελος θα τα δωσω και θα ευχομαι να τα φαει μηπως δεν του αρεσουν ουτε εκεινα.
Dimista,πολυ γλεντζες ο μπεμπακος ε;απο τωρα παλαμακια;θα χορευει τις κοπελες στα ποδια του οταν μεγαλωσει!
Tzamin,τελεια τα νεα απο τον ορθοπεδικο,συγχαρητηρια.
Arma,με κουταλι σιλικονης τον ταιζω αλλα τωρα που το ειπες μολις παω στα μαγαζια θα αγορασω τα πιο χοντρα,ειναι σαν λαστιχο νομιζω ε;
Κοριτσακια,ειδικα εσεις που μεγαλωνετε αγορακιθελω τη γνωμη σας για κατι.Καθε φορα που παμε στον γιατρο,του κατεβαζει λιγο το πουλακι του οχι ομως τελειως να βγει ολο το κεφαλακι εξω.Εσας οι δικοι σας γιατροι τι κανουν;σας εχουν πει να το κανετε κι εσεις;η κουμπαρα μου που μεγαλωσε 2 αγορια μου ειπε οτι πρεπει να του το κανω κι εγω στο μπανιο γιατι αυτη δεν το εκανε και με 1 φορα το μηνα που το εκανε ο γιατρος εκλεισε το πουλακι τους και οταν το κατεβασαν ματωσε και εβαζαν αλοιφες.Ο γιατρος μας ειπε οτι θα το κανει μονο αυτος οχι εμεις ακομα.Εσεις τι ξερετε;ποια τακτικη ακολουθειτε η τι εχετε ακουσει;
Παλιά 18-10-11, 12:41   #1911
elzu

Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια και απο εμας...μολις γυρισαμε απο παιδιατρο...6800 και 69 ποντους...βαλαμε 300 γρ μονο και 2 ποντους.
Μας ειπε οτι εβαλε μονο 300 γρ γιατι δεν ειχε ορεξη επειδη εβγαλε τα δοντακια...Δεν εκλαψε καθολου στο εμβολιο.Ηταν πολυ καλη.Τωρα ακομα δυο μηνες εχουμε εμβολιο και μετα για 3 μηνες δεν θα εχουμε εμβολιο.
Απο φαγητο τωραααα...εκει και αν εχει πραγμα...αρχιζουμε τα ζυμαρικα, και τον ζωμο κοτας και σε 10 μερες θα βαλουμε και κρεατακι...αρχιζουμε τον κροκο αυγου αυριο το 1/3 να δουμε για αλλεργια αν δεν εχει αλλεργια ολοκληρο μεσα στο φαγακι ή σκετο με ψωμακι...αρχισαμε και το ψωμακι και της αρεσει...το δωσαμε στο χερακι και μας ειπε μονο με προσοχη να ειμαι παντα διπλα της...Μας ειπε να της δινω και μπισκοτακι την ρωτησα αν πρεπει να ειναι το παιδικο και μου ειπε οχι, το καλυτερο ειναι να ειναι το μιραντα...πηραμε και μπισκοτοκρεμα και θα δινω μια φαριν λακτε, μια γιαουρτακι, μια μπισκοτοκρεμα...μακαρονια , ρυζι, και φιδε μας ειπε να τα λιωνω. Θα εχει παρα πολλες επιλογες....
Τωρα για τα φρουτα...μου ειπε οτι συμφωνει βεβαιως με τα βαζακια γιατι ειναι χωρις συντηρητικα...για το οτι δεν τρωει φρουτα μου ειπε στα ενδιαμεσα να της δινω μια δυο κουταλιες απο καποιο φρουτο....το γευμα να γινεται με τα βαζακια.

Παλιά 18-10-11, 13:04   #1912
Tzamin

Το avatar του χρήστη Tzamin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα κοριτσια και απο εμας...μολις γυρισαμε απο παιδιατρο...6800 και 69 ποντους...βαλαμε 300 γρ μονο και 2 ποντους.
Μας ειπε οτι εβαλε μονο 300 γρ γιατι δεν ειχε ορεξη επειδη εβγαλε τα δοντακια...Δεν εκλαψε καθολου στο εμβολιο.Ηταν πολυ καλη.Τωρα ακομα δυο μηνες εχουμε εμβολιο και μετα για 3 μηνες δεν θα εχουμε εμβολιο.
Απο φαγητο τωραααα...εκει και αν εχει πραγμα...αρχιζουμε τα ζυμαρικα, και τον ζωμο κοτας και σε 10 μερες θα βαλουμε και κρεατακι...αρχιζουμε τον κροκο αυγου αυριο το 1/3 να δουμε για αλλεργια αν δεν εχει αλλεργια ολοκληρο μεσα στο φαγακι ή σκετο με ψωμακι...αρχισαμε και το ψωμακι και της αρεσει...το δωσαμε στο χερακι και μας ειπε μονο με προσοχη να ειμαι παντα διπλα της...Μας ειπε να της δινω και μπισκοτακι την ρωτησα αν πρεπει να ειναι το παιδικο και μου ειπε οχι, το καλυτερο ειναι να ειναι το μιραντα...πηραμε και μπισκοτοκρεμα και θα δινω μια φαριν λακτε, μια γιαουρτακι, μια μπισκοτοκρεμα...μακαρονια , ρυζι, και φιδε μας ειπε να τα λιωνω. Θα εχει παρα πολλες επιλογες....
Τωρα για τα φρουτα...μου ειπε οτι συμφωνει βεβαιως με τα βαζακια γιατι ειναι χωρις συντηρητικα...για το οτι δεν τρωει φρουτα μου ειπε στα ενδιαμεσα να της δινω μια δυο κουταλιες απο καποιο φρουτο....το γευμα να γινεται με τα βαζακια.
Πω πω φαγηταααα.... Το ψωμάκι το μασάει? Εγώ φοβάμαι να της δώσω μπισκότο ή ψωμάκι γιατί αν πνιγεί δεν ξέρω τίπρέπει να κάνω για να την ... "ξεπνίξω". Έχει πνιγεί μόνο μια φορά με την αντιβίωση και μου κόπηκαν τα πόδια. Δεν μπορούσε να αναπνεύσει και μελάνιασε. Μιλάμε έπαθα απίστευτο πανικό. Έτρεμα μετά για κανα 3ωρο. Δεν μπορούσα να σταθώ στα πόδια μου.
Παλιά 19-10-11, 12:04   #1913
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο della Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσακια μου.Εχει πολυ ωραια μερα σημερα και μου εφτιαξε η διαθεση.Δυστυχως βολτα δεν μπορω να παω τον μικρουλη μου γιατι περιμενω τον ασφαλιστη να ερθει μεχρι τη 1.00.
Χθες πηγαμε παιδιατρο,καναμε τις τελευταιες δοσεις του πενταβακ και του πρεβεναρ.Ειμαστε 8.400 και 71εκ.Απο σημερα ξεκιναμε κολοκυθι-πατατα-καροτο και σε 4-5 μερες μου ειπε μοσχαρακι και μετα κοτοπουλο.Τον ρωτησα για τα φρουτα.Σημερα προσθεσαμε και πορτοκαλι.Ηταν γλυκο και οχι ξινο και την εφαγε λιγακι καλυτερα.Μου ειπε οτι αν δω οτι με τιποτα δεν τα τρωει και μετα το πορτοκαλι(και αφου επιμεινω οσο μπορω) υστερα να του δωσω βαζακι.Μου προτεινε αυτα της νουτριτσια.Εγω βεβαια πηγα σουπερ μαρκετ να παρω για να τα εχω εφεδρικα κι ας μην τα χρειαστω και του πηρα της νεστλε που ειναι συσκευασια των 2 ενω τα αλλα ειναι 4 μαζι.Μακαρι να μεινουν στο ντουλαπι αλλα προκειμανου να τον τυρανναω και να μην τα θελει στο τελος θα τα δωσω και θα ευχομαι να τα φαει μηπως δεν του αρεσουν ουτε εκεινα.
Dimista,πολυ γλεντζες ο μπεμπακος ε;απο τωρα παλαμακια;θα χορευει τις κοπελες στα ποδια του οταν μεγαλωσει!
Tzamin,τελεια τα νεα απο τον ορθοπεδικο,συγχαρητηρια.
Arma,με κουταλι σιλικονης τον ταιζω αλλα τωρα που το ειπες μολις παω στα μαγαζια θα αγορασω τα πιο χοντρα,ειναι σαν λαστιχο νομιζω ε;
Κοριτσακια,ειδικα εσεις που μεγαλωνετε αγορακιθελω τη γνωμη σας για κατι.Καθε φορα που παμε στον γιατρο,του κατεβαζει λιγο το πουλακι του οχι ομως τελειως να βγει ολο το κεφαλακι εξω.Εσας οι δικοι σας γιατροι τι κανουν;σας εχουν πει να το κανετε κι εσεις;η κουμπαρα μου που μεγαλωσε 2 αγορια μου ειπε οτι πρεπει να του το κανω κι εγω στο μπανιο γιατι αυτη δεν το εκανε και με 1 φορα το μηνα που το εκανε ο γιατρος εκλεισε το πουλακι τους και οταν το κατεβασαν ματωσε και εβαζαν αλοιφες.Ο γιατρος μας ειπε οτι θα το κανει μονο αυτος οχι εμεις ακομα.Εσεις τι ξερετε;ποια τακτικη ακολουθειτε η τι εχετε ακουσει;
Della, μια χαρα το παλικάρι σου !!!!! τελικά ο δικος μου πηρε πολυ λιγο βαρος αυτη την φορα....αλλα αφου ο γιατρος λεει ΟΚ, δεν ανησυχω.

Οσο γι αυτο που ρωτας για το πουλακι του , αυτό ακριβως κανει και ο δικος μας γιατρος. εμεις δεν το πειραζουμε καθολου και μονο ο γιατρος το κατεβαζει. κατα τα αλλα το 'περιποιείται΄ο μπεμπης που με την πρωτη ευκαιρια το τραβαει αλυπητα

Παλιά 19-10-11, 14:43   #1914
arma

Προεπιλογή

Della τα κουταλάκια που σου λέω δεν είναι σαν λάστιχο είναι πλαστικό σκληρό. χμ..πως να στο πω? Πως είναι τα πλαστικά μπιμπερό? Έτσι. Αν είναι σαν λάστιχο πάλι θα στο μασουλάει σαν της σιλικόνης. Αν βρεθείς σε κανα κατάστημα,πάρε και δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις κάτι. Εγώ στην μεγάλη μέχρι και βρεφικό μπισκότο έκανα κουτάλι μπας και ανοίξει το στόμα της και να κατεβάσει φαγητό..
Για το πουλάκι και εμάς και η παιδίατρος και ο νεφρολόγος μας είπε ότι δεν το πειράζουμε απλά εκείνοι το ελέγχουν κάθε φορά που πάμε.

Κίττυ ούτε κι ο δικός μου πήρε πολύ αυτή τη φορά. 600γρ σε 2 μήνες, αλλά έτσι κι αλλιώς σταματάνε τα περισσότερα να πέρνουν από εδώ και πέρα.Και αφού ο παιδίατρος τον βρίσκει μια χαρά(και η δικιά μου το ίδιο) δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Κι εγώ σήμερα του έδωσα λίγο ψωμάκι στο χέρι αλλά ο άτιμος σε ένα λεπτό το τράβηξε και έκοψε κομμάτι μεγάλο. Ευτυχώς πρόλαβα και του το έβγαλα από το στόμα.

Παλιά 19-10-11, 21:14   #1915
ΚΙΤΤΥ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma Εμφάνιση μηνυμάτων
Della τα κουταλάκια που σου λέω δεν είναι σαν λάστιχο είναι πλαστικό σκληρό. χμ..πως να στο πω? Πως είναι τα πλαστικά μπιμπερό? Έτσι. Αν είναι σαν λάστιχο πάλι θα στο μασουλάει σαν της σιλικόνης. Αν βρεθείς σε κανα κατάστημα,πάρε και δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις κάτι. Εγώ στην μεγάλη μέχρι και βρεφικό μπισκότο έκανα κουτάλι μπας και ανοίξει το στόμα της και να κατεβάσει φαγητό..
Για το πουλάκι και εμάς και η παιδίατρος και ο νεφρολόγος μας είπε ότι δεν το πειράζουμε απλά εκείνοι το ελέγχουν κάθε φορά που πάμε.

Κίττυ ούτε κι ο δικός μου πήρε πολύ αυτή τη φορά. 600γρ σε 2 μήνες, αλλά έτσι κι αλλιώς σταματάνε τα περισσότερα να πέρνουν από εδώ και πέρα.Και αφού ο παιδίατρος τον βρίσκει μια χαρά(και η δικιά μου το ίδιο) δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Κι εγώ σήμερα του έδωσα λίγο ψωμάκι στο χέρι αλλά ο άτιμος σε ένα λεπτό το τράβηξε και έκοψε κομμάτι μεγάλο. Ευτυχώς πρόλαβα και του το έβγαλα από το στόμα.
Καλησπερα κοριτσια και μπεμπάκια !!!!

κι εμενα δαγκωνει το κουταλι σιλικόνης...το αλλο πιο σκληρο ειναι απο μελαμίνη , όπως και τα πιατάκια. ενα αλλο κουταλι που δοκιμασα πιο σκληρο και λιγο πιο βαθυ , δεν μπορει να το αδειάσει καλά , οποτε συνεχίζω με το σιλικόνης. ψωμι και τετοια εγω φοβαμαι να του δωσω.....ειναι ικανος να το κανει μια μπουκιά.....χαχαχαχαχ

Παλιά 19-10-11, 22:44   #1916
arma

Προεπιλογή

http://www.nuk.gr/#path=%CF%80%CF%81...y=m&lid=23&m=1

Εγώ σαν κι αυτά έχω μόνο που είναι διάφανα. Δεν είναι πολύ βαθιά.

Παλιά 19-10-11, 22:58   #1917
dimista

Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσάκια!Τι κάνετε?Είχα 2 μέρες να γράψω και από ότι βλέπω μαζεύτηκαν πολλά μην.
Εχτές αγοράσαμε καρεκλάκι φαγητού του μπέμπη μας.Della τελικά δεν είναι το stokke που είχατε σκεφτεί και σεις.Η μάρκα είναι brevi slex.
Σήμερα κορίτσια ο μπέμπης με κούρασε.Έκανα να στήσω το φαγητό μιάμισι ώρα.Ήθελε συνέχεια παιχνίδι και τα έκανα όλα παράλληλα.Αυτά τα δικά μας!
Παλιά 19-10-11, 23:13   #1918
dimista

Προεπιλογή

Άρμα περαστικά σας!Είστε καλύτερα?Ο Βασιλάκης γλύτωσε?Ελπίζω να γλύτωσε το μωράκι σας!
Della θηριάκι το μωράκι σου και πανύψηλο!
Della αυτό που έγραψες για το πουλάκι το κάνει και ο δικός μου γιατρός αλλά δεν τον έχω ρωτήσει αν πρέπει να το κάνω και γω και γιατί το κάνει.
Παλιά 19-10-11, 23:26   #1919
dimista

Προεπιλογή

Ελζού η Δημητρούλα σας με το μωράκι μου δεν έχουν διαφορά στα κιλά και στο ύψος.Επιτέλους 1 παιδάκι που είναι κοντά με το δικό μου στα κιλά και στο ύψος!Τι ωραία που έχει φάει τόσα φαγητά!Ποιο είναι το αγαπημένο της?
Κορίτσια και ο μπέμπης μου τρώει με κουτάλι σιλικόνης αλλά δεν το δαγκώνει.
Άρμα είδα τα κουτάλια που έβαλες φωτ.Ωραία είναι.Το bpa τι σημαίνει?
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!
Παλιά 20-10-11, 07:16   #1920
elzu

Προεπιλογή

Dimista το δικο σου ειναι αν θυμαμαι καλα και προωρακι ετσι δεν ειναι?Ηταν μικρο απο την αρχη...Η δικια μας ειναι στα κιλα στο οριο...και προς το χαμηλο, αλλα στο υψος για κοριτσακι ειναι ψηλη!Τρωει , τρωει και δεν βαζει...γιατι με το που θα φαει θα τα κανει...μου ειπε να δινω συπληρωμα με μετα το φαγητο αλλα δεν μου αρεσε σαν ιδεα...εμεις πινουμε γαλα μετα το μεσημεριανο?Αν δω οτι και αυτον τον μηνα δεν θα βαλει , τοτε μπορει να το κανω....

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές