the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-04-11, 07:31   #801
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ τη φιλη τη sonia64 και ολους τους φιλους εδω μεσα..
georgiamami χρονια πολλα για τη γιορτη σου,ευχαριστουμε για το κερασμα,ευχομαι παντα γλυκαμενη και χαρουμενη...
καλο βραδυ

Υ.Γ αα το τ4 118 δεν υπαρχει εε,ειναι το τ4 115,γιατι και η λεπτομερεια παιζει ρολο στη παθηση μας...

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΚΑΛΟ Σ-Κ
Να`σαι παντα καλα Νικο!Εχει δικιο η Γιωργια,οσοι και οσες εχουμε μπει σε αυτο το φορουμ εχουμε καλα αποτελεσματα!!Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι βρηκαμε φιλους για να μοιραζομαστε τις ιδιες ακριβως αγωνιες και ερωτηματικα,τη στιγμη που δεν μπορουν δυστυχως οι συγγενεις και φιλοι να καταλαβουν ολο αυτο που μας συμβαινει(Ραδιενεργο ιωδιο,βαρυς υπο-θ/σμος,θυρεοσφαιρινη,κολοβωμα)!Ειδικα οταν τους λεμε οτι για να κανεις ενα σπινθηρογραφημα πρεπει να εισαι βαρια υπο-θ/κος(δηλαδη ενα κουρελι) και να κανεις την ειδικη διαιτα,απορουν!!!Επισης σε ρωτανε ποσες χημειοθεραπειες θα κανεις!!!Το εχω ξαναπει,μακαρι πριν εναμισυ χρονο που περνουσα ολο αυτο,να μπορουσα να μιλησω εστω και με εναν συνασθενη!!Οσο για την δοσολογια,δεν υπαρχει Τ4 118,αλλα Τ4 112.Ομως υπαρχει και ο συνδυασμος δυο χαπιων,οπως δινουν σε μενα.Για 4 φορες την εβδομαδα παιρνω Τ4 150 και τρεις φορες Τ4 162,συνδυαζοντας ενα Τ4 100 και ενα Τ4 62.Εαν σου ειπε ο γιατρος Τ4118,θα πρεπει να παρεις ενα Τ4 112 και μισο Τ4 12.Αλλα καλυτερα να τον ρωτησεις.
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-11, 18:59   #802
nikos21

Προεπιλογή geia

ενα γεια σε ολους τους φιλους εδω μεσα...
ναι βρε sonia,το Τ4 112 ,ειδες,με τη τριτη το βρηκα....τι τραβαμε εμεις υποθυρεοειδικοι και κανεις δεν το καταλαβαινει....
απο τη πεμπτη περνω το Τ4 112,σε 10 μερες θα ξεκινησω το Τ4 150 και μετα απο 2 μηνες θα κανω αιματολογικες..
sonia και φιλοι εδω μεσα,μετα απο ποσο καιρο συνηλθατε απο τον υποθυρεοειδισμο;;
ο γιατρος, μου ειπε σε 2 μηνες..
θελω να ρωτησω...
με την αλλαγη του χαπιου ,σε ποιο μεγαλη δοση,ειχατε καποιες παρενεργειες;;
γεια σας
Ο χρήστης nikos21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-11, 19:51   #803
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
ενα γεια σε ολους τους φιλους εδω μεσα...
ναι βρε sonia,το Τ4 112 ,ειδες,με τη τριτη το βρηκα....τι τραβαμε εμεις υποθυρεοειδικοι και κανεις δεν το καταλαβαινει....
απο τη πεμπτη περνω το Τ4 112,σε 10 μερες θα ξεκινησω το Τ4 150 και μετα απο 2 μηνες θα κανω αιματολογικες..
sonia και φιλοι εδω μεσα,μετα απο ποσο καιρο συνηλθατε απο τον υποθυρεοειδισμο;;
ο γιατρος, μου ειπε σε 2 μηνες..
θελω να ρωτησω...
με την αλλαγη του χαπιου ,σε ποιο μεγαλη δοση,ειχατε καποιες παρενεργειες;;
γεια σας
Νικο,γενικα ενα προβλημα μνημης το παθαινουμε ολοι,μην στεναχωριεσαι!!!Και τις τρεις φορες που το περασα(τον υπο-θ)συνηλθα μετα απο εναμισυ μηνα περιπου,μονο που τωρα,ενω εχουν περασει οι δυο μηνες,κουραζομαι πιο ευκολα,δεν εχω πολλες δυναμεις,αλλα σε γενικες γραμμες καλα.Οσο για την δοση,δυο μηνες πριν αρχισει η αναγκαστικη διακοπη Τ4 για το ολοσωμο,ειχα ταχυπαλμιες και μου μειωσαν τα μιλιγκραμ.Προχθες ομως που εκανα TSH και μου εδωσε η γιατρος την δοσολογια που σου ανεφερα,μου ειπε οτι αμα νοιωσω τα ιδια συμπτωματα,δεν πρεπει στη φαση που βρισκομαι να γινει μειωση,αλλα να παω σε καρδιολογο και να παρω χαπια για την ταχυκαρδια,για να μην υποτροπιασει η νοσος.
Παλιά 01-05-11, 11:42   #804
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Καλημερα και καλο μηνα. Ελπιζω να ειστε στην εξοχη και να πιανετε τον "Μαη". Να περνατε καλα και να εχετε παντα καλα αποτελεσματα (κι εγω φυσικα χαχαχαχαχα)!!!!
Παλιά 01-05-11, 20:22   #805
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και καλο μηνα. Ελπιζω να ειστε στην εξοχη και να πιανετε τον "Μαη". Να περνατε καλα και να εχετε παντα καλα αποτελεσματα (κι εγω φυσικα χαχαχαχαχα)!!!!
Καλο μηνα σε ολους,καλος καιρος,ευκαιρια για μια βολτα εεε...
να ειναι καλος μηνας σε ολους τους συνασθενης εδω μεσα...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 01-05-11, 20:28   #806
sonia64

Προεπιλογή

Καλο μηνα σε ολη την παρεα και καλα αποτελεσματα σε οσους εχουν κανει εξετασεις!!
Παλιά 01-05-11, 20:31   #807
nikos21

Προεπιλογή συνεχεια....

να παρω το θαρρος,να προτεινω ενα υπεροχο blog,που το διαβαζω και παντα με συγκινει,με οτι γραφει;;
http://simplemangreek.blogspot.com/
Παλιά 01-05-11, 21:53   #808
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
να παρω το θαρρος,να προτεινω ενα υπεροχο blog,που το διαβαζω και παντα με συγκινει,με οτι γραφει;;
http://simplemangreek.blogspot.com/
Εριξα μια ματια και παιρνω κι εγω το θαρρος να προτεινω, αυτο:

http://simplemangreek.blogspot.com/s...abel/Save%20Me
Παλιά 02-05-11, 22:41   #809
nikos21

Προεπιλογή mnm

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

καλησπερα σε ολους,ενα ενδιαφερον θεμα,για την ακτονοβολια που δεχονται καθημερινα τα παιδια μας,φυσικα κι εμεις......
Παλιά 02-05-11, 23:24   #810
nikos21

Προεπιλογή mnm

http://www.aformi.gr/2011/05/%CF%85%...5%CE%BD%CE%BF/
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 03-05-11, 12:29   #811
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
Νικο πολυ ενδιαφερον το αρθρο !!Ειλικρινα με τρομαζει ολο αυτο για τις μελλοντικες επιπτωσεις της ραδιενεργειας στον ανθρωπο και ειδικα στα παιδια και στους νεους!!Δυστυχως τα οικονομικα συμφεροντα ειναι πανω απο την ανθρωπινη ζωη!!
Παλιά 03-05-11, 13:19   #812
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonia64 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο πολυ ενδιαφερον το αρθρο !!Ειλικρινα με τρομαζει ολο αυτο για τις μελλοντικες επιπτωσεις της ραδιενεργειας στον ανθρωπο και ειδικα στα παιδια και στους νεους!!Δυστυχως τα οικονομικα συμφεροντα ειναι πανω απο την ανθρωπινη ζωη!!
Η Sullivan χρησιμοποιεί τον αντιδραστήρα αριθμό 3 του Φουκουσίμα ως παράδειγμα, γιατί χρησιμοποιεί ως καύσιμα ουράνιο και πλουτώνιο. Το Πλουτώνιο έχει χρόνο ημίσειας ζωής 24.000 χρόνια, που σημαίνει ότι είναι καρκινογόνο και μεταλλαξιογόνο μέχρι και 250.000 χρόνια, ή για 12.000 ανθρώπινες γενιές.

Ένας ραδιενεργός χρόνος ημίσειας ζωής σημαίνει ότι στην περίπτωση αυτή, σε 24.000 χρόνια, οι μισές από τις ιονίζουσες ακτινοβολίες θα έχουν αποσυντεθεί, ενώ στα επόμενα 24.000 χρόνια η μισή από αυτήν την ακτινοβολία θα αποσυντεθεί, κλπ.

«Αυτό δεν μπορεί πραγματικά γίνει κατανοητό ή να εξηγηθεί με τη συμβατική έννοια της γνώσης» είπε η Sullivan, «Πρέπει να εφαρμόσουμε την ηθική μας φαντασία σε 12.000 γενιές, να αρχίσουμε στοιχειωδώς να κατανοήσουμε αυτό που κάνουμε αυτήν την στιγμή».

sonia το πιο φοβερο ειναι οτι εχουμε υποθηκευσει τη ζωη 12000 γενεων....
Παλιά 04-05-11, 17:35   #813
nikos21

Προεπιλογή mnm

καλησπερα σε ολους τους φιλους εδω μεσα.
αυριο μετα απο 40 μερες αποχη απο τα εργασιακα καθηκοντα,επανερχομαι στην ΄΄ενεργο δραση'' χαχαχα
30 μερες αναρρωτικη αδεια,λογω ιωδιου 131 και 5 μερες υπολοιπο απο περυσι ,βαλε αργιες μεσα ,μου βγηκαν σχεδον εναμιση μηνας..
τυχερος εε
μετα απο βαρια υποθυρεοειδικος;;προτιμουσα να ημουν στη δουλεια..
ευτυχως ειμαι καλυτερα απο υγεια.τα συμπτωματα υποχωρουν σιγα -σιγα,απο τριτη θα περνω 150ρη τ4,οποτε πιστευω θα μπω σε μια σειρα..
αυτο που θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους εδω μεσα..
με το μεταβολισμο τι γινεται;;
ποτε θα αρχισουμε να χανουμε τα περριτα κιλα;
η διαιτα,διαιτα αλλα κιλα δεν βλεπω να χανω..
ο γιατρος μου λεει κοροιδευτικα,αμα εισαι καλο παιδι θα γινει κι αυτο;;
θελω να ακουσω ,ομως και τις δικες σας εμπειριες,πανω σ΄΄ αυτο το θεμα...
επισης κατι αλλο που το ειχα ξςχασει;
ειδικα για τη φιλη τη sonia και τους φιλους που εκαναν τη δοκιμασια προσληψης ιωδιου το απτεικ,τι τιμες ειχαν;;
εγω ειχα 0,06 4ωρο και 0,07 24τετραωρο..
καλο βραδυ
ευχαριστω πολυ για τη ζεστη παρεα σας εδω μεσα καλοι μου φιλοι...
nikos
Παλιά 04-05-11, 20:40   #814
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα σε ολους τους φιλους εδω μεσα.
αυριο μετα απο 40 μερες αποχη απο τα εργασιακα καθηκοντα,επανερχομαι στην ΄΄ενεργο δραση'' χαχαχα
30 μερες αναρρωτικη αδεια,λογω ιωδιου 131 και 5 μερες υπολοιπο απο περυσι ,βαλε αργιες μεσα ,μου βγηκαν σχεδον εναμιση μηνας..
τυχερος εε
μετα απο βαρια υποθυρεοειδικος;;προτιμουσα να ημουν στη δουλεια..
ευτυχως ειμαι καλυτερα απο υγεια.τα συμπτωματα υποχωρουν σιγα -σιγα,απο τριτη θα περνω 150ρη τ4,οποτε πιστευω θα μπω σε μια σειρα..
αυτο που θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους εδω μεσα..
με το μεταβολισμο τι γινεται;;
ποτε θα αρχισουμε να χανουμε τα περριτα κιλα;
η διαιτα,διαιτα αλλα κιλα δεν βλεπω να χανω..
ο γιατρος μου λεει κοροιδευτικα,αμα εισαι καλο παιδι θα γινει κι αυτο;;
θελω να ακουσω ,ομως και τις δικες σας εμπειριες,πανω σ΄΄ αυτο το θεμα...
επισης κατι αλλο που το ειχα ξςχασει;
ειδικα για τη φιλη τη sonia και τους φιλους που εκαναν τη δοκιμασια προσληψης ιωδιου το απτεικ,τι τιμες ειχαν;;
εγω ειχα 0,06 4ωρο και 0,07 24τετραωρο..
καλο βραδυ
ευχαριστω πολυ για τη ζεστη παρεα σας εδω μεσα καλοι μου φιλοι...
nikos
Καλησπερα Νικο!Χαιρομαι που μπαινεις σιγα-σιγα στην καθημερινοτητα και στη δουλεια!!Ειναι κι αυτο μια θεραπεια!!Με τα 150 μιλ.θα αποκτησεις καλυτερη φυσικη κατασταση και φυσικα μεταβολισμο!!Οσο για τα κιλα,ολοι μας να ξερεις τα εχουμε βαλει(εγω και με τους τρεις υπο-θ,εβαλα 5-6 συνολο)και δυσκολευομαστε να τα χασουμε!Βεβαια δεν εχουμε κανει μια σωστη διαιτα τηρωντας την πιστα και λιγο περπατημα!!Πρεπει να το προσπαθησουμε για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος!!Οσο αφορα τις θεραπειες,εμενα, ενα μηνα μετα την επεμβαση και ενω ακολουθησα τον αναγκαστικο υπο-θ με διακοπη Τ4 για εναμισυ μηνα,εκανα σπινθηρογραφημα μονο στη περιοχη του λαιμου και βρεθηκε υπολοιπο ιστου 1,6% και ετσι μετα απο 4 μηνες εγινε η θεραπεια με 100 μιλικιουρι Ι131.Δεν εγιναν αλλες μετρησεις,οπως εκανες εσυ.
Παλιά 04-05-11, 21:37   #815
nikos21

Προεπιλογή mnm

Καλησπερα Νικο!Χαιρομαι που μπαινεις σιγα-σιγα στην καθημερινοτητα και στη δουλεια!!Ειναι κι αυτο μια θεραπεια!!Με τα 150 μιλ.θα αποκτησεις καλυτερη φυσικη κατασταση και φυσικα μεταβολισμο!!Οσο για τα κιλα,ολοι μας να ξερεις τα εχουμε βαλει(εγω και με τους τρεις υπο-θ,εβαλα 5-6 συνολο)και δυσκολευομαστε να τα χασουμε!Βεβαια δεν εχουμε κανει μια σωστη διαιτα τηρωντας την πιστα και λιγο περπατημα!!Πρεπει να το προσπαθησουμε για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος!!Οσο αφορα τις θεραπειες,εμενα, ενα μηνα μετα την επεμβαση και ενω ακολουθησα τον αναγκαστικο υπο-θ με διακοπη Τ4 για εναμισυ μηνα,εκανα σπινθηρογραφημα μονο στη περιοχη του λαιμου και βρεθηκε υπολοιπο ιστου 1,6% και ετσι μετα απο 4 μηνες εγινε η θεραπεια με 100 μιλικιουρι Ι131.Δεν εγιναν αλλες μετρησεις,οπως εκανες εσυ.

συγνωμη βρε sonia...
αλλα μετα απο 1 μηνα απο την επεμβαση,περνωντας ακομη το τ3 των 25 τρεις φορες τη μερα,εκανα διακοπη νομιζω,του χαπιου για λιγες μερες και εκανα τη διαδικασια προσληψης του ιωδιου το απτεικ,αυτη η εξεταση ηταν 2 μερες περνωντας ενα χαπι ιωδιου0,1μιλικιουρι....
εκανα μια εξεταση σε 4 ωρες απο την ποση του χαπιου η 0,06 και μια μετα απο 24 ωρες, ηταν ο,ο7..
μετα απο 2 μηνες εισαγωγη και 100 μιλικιουρι Ι131..
σε 7 μερες απο την εξοδο απο το νοσοκομειο,μου ειχαν κλεισει ραντεβου για το ολοσωμο..μια εξεταση 1 ωρας,σε 5 φασεις για να δουν που σπινθηριζει το ιωδιο,ευτυχως ηταν μονο 2 φλοιδες στους λοβους,απ΄οτι λεει ο γιατρος,γιατι η θυρεοσφαιρινη μου ηταν 5,4...
αυτη νομιζω οτι ειναι η διαδικασια...
μιας γνωστης που εκανε στο νοσοκομειο του ριου,της ειχαν βρει ιωδιο στο στομαχι,εγω ευτυχως ολα καθαρα..
γιατι δεν εκανες ολοσωμο;;
ααα για να κανω το ολοσωμο,εκοψα το χαπι 20 μερες,νομιζω επαιρνα το τ50,και βεβαια οχι ιωδιο και αυγα και ψαρια...

ΑΑΑΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ΠΟΛΥ,ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ 7-8 ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ......
Παλιά 04-05-11, 23:30   #816
georgiamami

Προεπιλογή

Καλησπερα.

Νικο, εχεις Facebook??????
Παλιά 05-05-11, 09:17   #817
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:

συγνωμη βρε sonia...
αλλα μετα απο 1 μηνα απο την επεμβαση,περνωντας ακομη το τ3 των 25 τρεις φορες τη μερα,εκανα διακοπη νομιζω,του χαπιου για λιγες μερες και εκανα τη διαδικασια προσληψης του ιωδιου το απτεικ,αυτη η εξεταση ηταν 2 μερες περνωντας ενα χαπι ιωδιου0,1μιλικιουρι....
εκανα μια εξεταση σε 4 ωρες απο την ποση του χαπιου η 0,06 και μια μετα απο 24 ωρες, ηταν ο,ο7..
μετα απο 2 μηνες εισαγωγη και 100 μιλικιουρι Ι131..
σε 7 μερες απο την εξοδο απο το νοσοκομειο,μου ειχαν κλεισει ραντεβου για το ολοσωμο..μια εξεταση 1 ωρας,σε 5 φασεις για να δουν που σπινθηριζει το ιωδιο,ευτυχως ηταν μονο 2 φλοιδες στους λοβους,απ΄οτι λεει ο γιατρος,γιατι η θυρεοσφαιρινη μου ηταν 5,4...
αυτη νομιζω οτι ειναι η διαδικασια...
μιας γνωστης που εκανε στο νοσοκομειο του ριου,της ειχαν βρει ιωδιο στο στομαχι,εγω ευτυχως ολα καθαρα..
γιατι δεν εκανες ολοσωμο;;
ααα για να κανω το ολοσωμο,εκοψα το χαπι 20 μερες,νομιζω επαιρνα το τ50,και βεβαια οχι ιωδιο και αυγα και ψαρια...

ΑΑΑΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ΠΟΛΥ,ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ 7-8 ΩΡΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ......
Νικο καλημερα!Η διαδικασια ειναι ακριβως αυτη που σου περιεγραψα και ακολουθειται με αυτη τη σειρα στο Θεαγενειο Θεσ/κης και σε αλλους ασθενεις που γνωριζω.Σε αλλα νοσοκομεια εχουν την τακτικη που εγινε και σε σενα.Το καθε νοσοκομειο τελικα εχει τα δικα του!Ολοσωμο εκανα τωρα τον Φεβρουαριο και δεικτες αιματος(θυρεοσφαιρινη οπου απο 12,9 πηγε στο 0,52)μετα απο εναμισυ μηνα υπο-θ και διαδικασια διακοπης Τ4(ληψη Τ3 για 3 εβδομαδες) και διαιτα.Το ολοσωμο βγηκε καθαρο και θα με δουν τωρα τον Οκτωβριο με υπερηχο και αιματολογικες.Ξεχασα να σου πω οτι παρακολουθουν και 2 υποπτους λεμφαδενες(ειναι αντιδραστικοι).Καλη αρχη στη δουλεια σου και να ειναι η τελευταια περιπετεια υγειας που περνας!!!!
Παλιά 05-05-11, 22:13   #818
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
Νικο καλημερα!Η διαδικασια ειναι ακριβως αυτη που σου περιεγραψα και ακολουθειται με αυτη τη σειρα στο Θεαγενειο Θεσ/κης και σε αλλους ασθενεις που γνωριζω.Σε αλλα νοσοκομεια εχουν την τακτικη που εγινε και σε σενα.Το καθε νοσοκομειο τελικα εχει τα δικα του!Ολοσωμο εκανα τωρα τον Φεβρουαριο και δεικτες αιματος(θυρεοσφαιρινη οπου απο 12,9 πηγε στο 0,52)μετα απο εναμισυ μηνα υπο-θ και διαδικασια διακοπης Τ4(ληψη Τ3 για 3 εβδομαδες) και διαιτα.Το ολοσωμο βγηκε καθαρο και θα με δουν τωρα τον Οκτωβριο με υπερηχο και αιματολογικες.Ξεχασα να σου πω οτι παρακολουθουν και 2 υποπτους λεμφαδενες(ειναι αντιδραστικοι).Καλη αρχη στη δουλεια σου και να ειναι η τελευταια περιπετεια υγειας που περνας!!!!
καλησπερα sonia..
εγω τα παραπανω που σου εγραψα ,σχετικα με τη διαδικασια,τα εκανα στο ΝΑΥΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ...
το νοσοκομειο δεν εμπλεκεται πουθενα,ο ενδοκρινολος μου τα καθοριζει,αυτος περνει ολες τις αποφασεις..
ο ενδοκρινολος ειναι αυτος που καθοριζει τα παντα και σε καθοδηγει..
τελος παντων,ααα σχετικα με τους λεμφαδενες,ποτε τους ειδαν;;στον υπερηχο,πριν την επεμβαση η μετα;; και τι ειναι αντιδραστικοι;;στη βιοψια μετα την επεμβαση ειχαν φανει;;

σχετικα με τα ασφαλιστικα που ρωταγα πιο παλια...
εχουν εδω και καιρο καταργηθει οι επιτροπες και εχει δημιουργηθει ενα προβλημα,ελεγαν οτι θα λειτουργουσε ενα καινουργιο θεσμικο οργανο κοινο για ιδιωτικο και δημοσιο τομεα,αυτο ελεγαν οτι θα ξεκινουσε 16 απριλη...
κανεις δεν ξερει τι δικαιουμαστε οι με θηλωδες ca...παντως ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να μου δωσει μια βεβαιωση..αφου δεν υπαρχουν επιτροπες;;τι να την κανω ,πρεπει πρωτα να δημιουργηθει το οργανο και μετα υπηρεσιακα να ξεκινησω μια αλληλογραφια για να μου κλεισουν ραντεβου...
φεξε μου και γλυστρισα δηλαδη χαχαχα
καλο βραδυ,ευχαριστω για τις ευχες σου..
πραγματικα η εργασια ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεια μου..
ευχομαι και για σενα τα καλυτερα...
επισηs μια μεγαλη καληνυχτα για ολους τοπυς φιλους μας εδω μεσα..
nikos
Παλιά 05-05-11, 22:44   #819
sonia64

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα sonia..
εγω τα παραπανω που σου εγραψα ,σχετικα με τη διαδικασια,τα εκανα στο ΝΑΥΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ...
το νοσοκομειο δεν εμπλεκεται πουθενα,ο ενδοκρινολος μου τα καθοριζει,αυτος περνει ολες τις αποφασεις..
ο ενδοκρινολος ειναι αυτος που καθοριζει τα παντα και σε καθοδηγει..
τελος παντων,ααα σχετικα με τους λεμφαδενες,ποτε τους ειδαν;;στον υπερηχο,πριν την επεμβαση η μετα;; και τι ειναι αντιδραστικοι;;στη βιοψια μετα την επεμβαση ειχαν φανει;;

σχετικα με τα ασφαλιστικα που ρωταγα πιο παλια...
εχουν εδω και καιρο καταργηθει οι επιτροπες και εχει δημιουργηθει ενα προβλημα,ελεγαν οτι θα λειτουργουσε ενα καινουργιο θεσμικο οργανο κοινο για ιδιωτικο και δημοσιο τομεα,αυτο ελεγαν οτι θα ξεκινουσε 16 απριλη...
κανεις δεν ξερει τι δικαιουμαστε οι με θηλωδες ca...παντως ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να μου δωσει μια βεβαιωση..αφου δεν υπαρχουν επιτροπες;;τι να την κανω ,πρεπει πρωτα να δημιουργηθει το οργανο και μετα υπηρεσιακα να ξεκινησω μια αλληλογραφια για να μου κλεισουν ραντεβου...
φεξε μου και γλυστρισα δηλαδη χαχαχα
καλο βραδυ,ευχαριστω για τις ευχες σου..
πραγματικα η εργασια ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεια μου..
ευχομαι και για σενα τα καλυτερα...
επισηs μια μεγαλη καληνυχτα για ολους τοπυς φιλους μας εδω μεσα..
nikos
Καλησπερα Νικο!Χαρηκες σημερα στη δουλεια?Για τα νοσοκομεια γνωριζω οτι το Μεταξα και το Θεαγενειο ακολουθουν ιδια τακτικη και τα ιδιωτικα αλλη.Δεν εχει βεβαια καμια σημασια!!Θελω να πιστευω οτι ολα κανουν σωστη δουλεια!Αυτο που ρωτας για τους λεμφαδενες,επειδη δεν γνωριζε ο χειρουργος απο πριν οτι ειχα πολυεστιακο καρκινο ,δεν εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος και εχουν μεινει αυτοι οι δυο,οπου και παρακολουθουνται.Τον Οκτωβριο ηθελαν να μου κανουν παρακεντηση και με εστειλαν σε κορυφαιο ακτινολογο οπου ειπε οτι δεν χρειαζεται τωρα αλλα να βρισκομαι σε παρακολουθηση.Η Γεωργια και εγω σε ρωταμε αν εχεις Facebook.
Παλιά 06-05-11, 20:14   #820
nikos21

Προεπιλογή καλησπερα

Παράθεση:
Καλησπερα Νικο!Χαρηκες σημερα στη δουλεια?Για τα νοσοκομεια γνωριζω οτι το Μεταξα και το Θεαγενειο ακολουθουν ιδια τακτικη και τα ιδιωτικα αλλη.Δεν εχει βεβαια καμια σημασια!!Θελω να πιστευω οτι ολα κανουν σωστη δουλεια!Αυτο που ρωτας για τους λεμφαδενες,επειδη δεν γνωριζε ο χειρουργος απο πριν οτι ειχα πολυεστιακο καρκινο ,δεν εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος και εχουν μεινει αυτοι οι δυο,οπου και παρακολουθουνται.Τον Οκτωβριο ηθελαν να μου κανουν παρακεντηση και με εστειλαν σε κορυφαιο ακτινολογο οπου ειπε οτι δεν χρειαζεται τωρα αλλα να βρισκομαι σε παρακολουθηση.Η Γεωργια και εγω σε ρωταμε αν εχεις Facebook.
γεια σας φιλοι,εδω μεσα...
ελπιζω ολοι να ειμαστε καλα.....
θα ηθελα να σας πω,οτι ολα αυτα που γραφουμε εδω μεσα,ειναι οι εμπειριες μας απο το χτυπημα του θυρεοειδη,ειναι καταθεση ψυχης..
ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ..
ΑΠΛΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΣΘΕΝΗΣ ΜΑΣ,ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.....
sonia και φιλοι εδω μεσα,δεν νομιζω οτι μπορουμε να βασιστουμε σε ενα νοσοκομειο οσο καλο και να ειναι,για την αρρωστια μας..
χρειαζεται να βρουμε ενα καλο ενδοκρινολογο,ιδιωτη,ξερετε,αλλη η αντιμετωπιση ιδιωτικα και αλλη στο νοσοκομειο και αλλη με το βιβλιαριο του ταμειου,μιλω για μας του ΟΠΑΔ,ιδιωτικα ΄΄σε βλεπει πιο καλα΄΄θα μου πειτε το χρηματικο;;50 ευρω καθε φορα;;τι να κανεις;;
επειτα αφου διαγνωστει,ο καρκινος,καλη επιλογη χειρουργου,δεν κανουν ολοι οι χειρουργοι εγχειρησεις ενδοκρινων αδενων,ειναι λεπτη εγχειρηση ο θυρεοειδης..ενα παραθυροειδη να σου κοψει ,θα περνεις μια ζωη ασβεστιο,ασε χορδες...
εχω παραδειγματα,μια φιλη σε μεγαλο νοσοκομειο της ΑΘΗΝΑΣ,χαλια ο χειρουργος,της εκοψε παραθυροειδης και του εσκασε και φακελλακι...
γνωστης ο αντρας,σε νοσοκομειο της ΑΘΗΝΑΣ,δεν του καθαρισε λεμφαδενες,δευτερη φορα χειρουργειο σε ενα χρονο.τον χειρουργησε ο καπελλακης [δεν ειναι διαφημιση]ειναι ο καλυτερος ελληνας χειρουργος στο θυρεοειδη,τον εβαλε 7 ωρες χειρουργειο και του καθαρισε τους λεμφαδενες,μετομη σε ολο το λαιμο..φυσικα ιδιωτικα και με οτι συνεπαγεται αυτο,καταλαβαινεται..
ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ....
sonia, αυτο με το οτι δεν ηξερε ο χειρουργος οτι ειχες λεμφαδενες;;;καπου δεν κολλαει,συγνωμη εε
οταν πηγα στο χειρουργο,για να με εξεταση ,μετα απο την διαγνωση του ενδοκρινολογου ,για αμεση θυρεοειδεκτομη[αφου εψαξα παρα πολυ για τον καλυτερο]το ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ,ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΑΧΗΛΟΥ,ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΩΤΙΑΙΟΙ...
απο αυτο τον υπερηχο και φυσικα οτι βλεπει οταν σε ανοιγει ,εκτιμα ,οτι δεν χρειαζονται να κοψει λεμφαδενες...
ΑΥΤΑ,ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ...
καλο βραδυ

sonia γεωργια για το facebok, δες στα προσωπικα σου mnm....
Παλιά 07-05-11, 08:25   #821
sonia64

Προεπιλογή

Καλημερα σε ολη την παρεα!!Νικο,εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να βασιστουμε μονο σε ενα δημοσιο Νοσοκομειο και αυτο εκανα και εγω.Η βασικη παρακολουθηση γινοταν σε δημοσιο και επειδη καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα με αυτο, απευθυνθηκα σε ιδιωτη οπου με εστειλε μετα απο 2 μερες για εγχειρηση και μου εσωσε τη ζωη.Ημουν στο παρα πεντε για μετασταση,ενω στο νοσοκομειο ηθελαν να με ξαναδουν σε 1 χρονο!!!!Οπου φυσικα θα ηταν πολυ αργα!!!Φυσικα εκεινοι οι γιατροι μου ειπαν οτι θα αναθεωρησουν την τακτικη τους, οσο αφορα τους αλλους ασθενεις,μετα την δικη μου περιπτωση!Το μονο που δεν φαινοταν απο τις εξετασεις(υπερηχους,αιματολογικες)ηταν η κακοηθεια,γι αυτο και σου ειπα οτι δεν μου εκανε και λεμφαδενικο καθαρισμο ο ιδιωτης γιατρος.Ετσι και χειρουργο χρυσοπληρωσα και καποιες εξετασεις κανω σε πιο εξειδικευμενους,οταν χρειαστει.Στο δημοσιο εκανα την θεραπεια με Ι 131 και τα σπινθηρογραφηματα.Αλλα παντα εχω τον νου μου μηπως κατι δεν παει καλα και πρεπει να το ψαξω πιο πολυ!!!Μην ξαναπεις οτι μας κουραζεις!!Ειναι ολης της παρεας μας χαρα,να ερχονται και αλλοι συνασθενεις εδω,οπου θα μοιραζομαστε τις εμπειριες μας!!!Μακαρι να μπορεσουμε να βοηθησουμε οποιον εχει αναγκη για συμπαρασταση!!!
Παλιά 07-05-11, 19:00   #822
georgiamami

Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα. Χανομαι λιγο αλλα να ξερετε, οτι παντα σας διαβαζω και Νικο, μην ξαναπεις οτι μας κουραζεις. Οταν ανοιξαμε αυτη τη σελιδα, το καναμε μονο και μονο γιατι ειδαμε οτι υπαρχουν ατομα που ψαχνουν, που θελουν να μοιραστουν την εμπειρια τους, που θελουν να λυσουν αποριες ρωτωντας ομοιοπαθεις. Μερικες φορες οι γιατροι ακολουθουν ενα πρωτυπο θεραπειας που δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα σε καθε ασθενη για τους λογους που ολοι καταλαβαινετε. Επομενως, καταθετουμε τις εμπειριες μας προς βοηθεια αναγνωστων και μακαρι να αφυπνιστουν οσοι μας διαβαζουν προς οφελος τους. Δε ζηταμε τιποτα, θελουμε να δωσουμε πολλα. Θα ειμαστε καπου εδω.
Και μακαρι να ειχαμε τη χαρα να επισκεφθει τη σελιδα μας ενας πολυ καλος ενδοκρινολογος. Επιθυμια και ευχη μου!!!!!
Παλιά 07-05-11, 23:51   #823
nikos21

Προεπιλογή MNM

Το μονο που δεν φαινοταν απο τις εξετασεις(υπερηχους,αιματολογικες)ηταν η κακοηθεια.....

συγνωμη βρε φιλοι,βρε sonia.....η κακοηθεια φαινετε,στη βιοψια της παρακεντησης...ειναι δυνατον να εχεις μεγαλους οζους πανω απο 10mm[που μπορουν να παρακεντηθουν]και να μην τους παρακεντησες..
ξερετε ,εδω παιζει κι ο παθολοανατομος,μην νομιζεται οτι αυτοι οι κκ γιατροι ,βρισκουν παντα την κακοηθεια..
ο ενδοκρινολογος μου,μου ελεγε,οχι στο ταδε νοσοκομειο τη βιοψια,δεν εχει καλο παθολογοανατομικο,ξερετε που κατεληξα,στο παθολογοανατομικο της ιατρικης σχολης αθηνων,βεβαια κι ο αγ,σαββας εχει πολυ καλο τμημα,ελα ομως που κανει 1 μηνα να βγαλει αποτελεσματα...
αυτα ,καλο βραδυ nikos....
Παλιά 16-05-11, 14:04   #824
georgiamami

Προεπιλογή

Καλημερα και καλη εβδομαδα!!!!
Παλιά 16-05-11, 17:40   #825
sonia64

Προεπιλογή

Γεια σας και απο μενα και καλη εβδομαδα!!Ολη η παρεα καλα?
Παλιά 16-05-11, 21:30   #826
nikos21

Προεπιλογή γεια

sonia καλήσπερα,τι κανεις;;
εδω προσπαθουμε να ειμαστε καλα..
ο υποθυρεειδισμος καλα κρατει....
την πεμπτη θα παω στο γιατρο,για να παρω μια βεβαιωση για την υπηρεσια,θα του πω επ΄ευκαιρια και τα συμπτωματα μου...
το παλευουμε,ευτυχως η δουλεια ειναι πραγματικη ψυχοθεραπεια....
καλο βραδυ...
Παλιά 16-05-11, 21:30   #827
liladam

Question μετάσταση η οχι??

καλησπέρα σε όλους! ειμαι καινούρια εδώ και πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο οσα διαβασα! εμενα εχει αυτη την παθηση ο αδερφος μου! ειναι 20 χρονων, εκανε αφαιρεση θυρ και λεμφαδενων (καποιων) και ειχε θυλωδη καρκινων με μετασταση στους γειτονικους λεμφαδενες! ο χειρουργοσ αφησε υπολοιπο περιπου 9%!!!!!! πηρε ιωδιο 120 και ενα χρονο μετα το σπυνθ δεν εδειξε τπτ και η αιματος εδειξε θυρορμονη 10! εκανε υπερυχουσ και του βρηκαν μια κυστη στο μέρος της τομης! του ειπαν αλλοι να παρει ιωδιο δευτερη φορα και αλλοι να κανει παρακεντηση και ίσως χειρουργειο κ ιωδιο! ακομα ψαχνεται! το θεμα ειναι οτι του ζητησαν να κανει και μαγνητικη τραχήλου και θώρακος! αυτο το θωρακος με εχει φρικαρει! μας ειχαν πει οτι αυτος ο τυπος δεν κανει μεταστασεισ μακρια αλλα μονο στα γειτονικα! γνωριζει κανεις κατι σχετικα???
Ο χρήστης liladam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 21:32   #828
liladam

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liladam Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σε όλους! ειμαι καινούρια εδώ και πραγματικά εντυπωσιάστηκα απο οσα διαβασα! εμενα εχει αυτη την παθηση ο αδερφος μου! ειναι 20 χρονων, εκανε αφαιρεση θυρ και λεμφαδενων (καποιων) και ειχε θυλωδη καρκινων με μετασταση στους γειτονικους λεμφαδενες! ο χειρουργοσ αφησε υπολοιπο περιπου 9%!!!!!! πηρε ιωδιο 120 και ενα χρονο μετα το σπυνθ δεν εδειξε τπτ και η αιματος εδειξε θυρορμονη 10! εκανε υπερυχουσ και του βρηκαν μια κυστη στο μέρος της τομης! του ειπαν αλλοι να παρει ιωδιο δευτερη φορα και αλλοι να κανει παρακεντηση και ίσως χειρουργειο κ ιωδιο! ακομα ψαχνεται! το θεμα ειναι οτι του ζητησαν να κανει και μαγνητικη τραχήλου και θώρακος! αυτο το θωρακος με εχει φρικαρει! μας ειχαν πει οτι αυτος ο τυπος δεν κανει μεταστασεισ μακρια αλλα μονο στα γειτονικα! γνωριζει κανεις κατι σχετικα???
η κυστη του ειναι περιπου εναμιση εκατοστο με υγρο μεσα! ετσι του ειπαν! και οτι οι γειτονικοι εχουν καθαριστει υπεροχα! ξεχασα να το γραψω αυτο!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 16-05-11, 21:46   #829
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα,ειμαι ο nikos21,λυπαμε πολυ για τον αδελφο σου,ειναι νεο παιδι...
εγω ειμαι 52 ετων και φρεσκοχειρουργημενος πριν 5 μηνες και μετα ιωδιο ι131 100σταρα δοση,ειχα θηλωδες ca ευτυχως χωρις μετασταση...
δυστυχως δεν ειμαστε γιατροι εγω κι οι φιλοι που γραφουμε εδω μεσα,και δεν μπορουμε να εκφερουμε επιστημονικη αποψη,ειμαστε ομως συνασθενης ολοι και λεμε τις εμπειριες μας..
απ΄οτι μου ελεγε ο χειρουργος κι ο ενδοκρινολογος,ο θυρεοειδης δεν κανει κετασταση στο θωρακα ,μονο στον τραχηλο,σιγουρα ενας καλος υπερηχος η μια μαγνητικη θα δειξουν καθαρα...
συμβουλη....δεν ξερω ποιος χειρουργος χειρουργησε τον αδελφο σου...αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ..
ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ,ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ..
συναδελφου της γυναικας μου,ο αντρας,τον χειρουργησε αλμπανης γιατρος μεγαλου νοσ. του κεντρου ,χωρις να καθαρισει καθολου λεμφαδενες,πηγε δευτερο χειρουργειο σε καλο χειρουργο,τον καθαρισε δευτερη φορα και το παιδι,ειναι μια χαρα..
ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ,αυτη ειναι η αποψη ενας συνασθενη...
καλο βραδυ,ολα θα πανε καλα....
Παλιά 16-05-11, 23:01   #830
liladam

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα,ειμαι ο nikos21,λυπαμε πολυ για τον αδελφο σου,ειναι νεο παιδι...
εγω ειμαι 52 ετων και φρεσκοχειρουργημενος πριν 5 μηνες και μετα ιωδιο ι131 100σταρα δοση,ειχα θηλωδες ca ευτυχως χωρις μετασταση...
δυστυχως δεν ειμαστε γιατροι εγω κι οι φιλοι που γραφουμε εδω μεσα,και δεν μπορουμε να εκφερουμε επιστημονικη αποψη,ειμαστε ομως συνασθενης ολοι και λεμε τις εμπειριες μας..
απ΄οτι μου ελεγε ο χειρουργος κι ο ενδοκρινολογος,ο θυρεοειδης δεν κανει κετασταση στο θωρακα ,μονο στον τραχηλο,σιγουρα ενας καλος υπερηχος η μια μαγνητικη θα δειξουν καθαρα...
συμβουλη....δεν ξερω ποιος χειρουργος χειρουργησε τον αδελφο σου...αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ..
ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ,ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ..
συναδελφου της γυναικας μου,ο αντρας,τον χειρουργησε αλμπανης γιατρος μεγαλου νοσ. του κεντρου ,χωρις να καθαρισει καθολου λεμφαδενες,πηγε δευτερο χειρουργειο σε καλο χειρουργο,τον καθαρισε δευτερη φορα και το παιδι,ειναι μια χαρα..
ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ,αυτη ειναι η αποψη ενας συνασθενη...
καλο βραδυ,ολα θα πανε καλα....
μας ειπαν οτι ειναι πολυ δυσκολο γιατροσ να αναλαβει να χειρουργησει κατι τοσο μικρο!εχω πελαγωσει κ γι αυτο μπηκα εδω! το ξερω οτι δεν ειστε γιατροι! ευχαριστω παντωσ
Παλιά 17-05-11, 17:38   #831
sonia64

Προεπιλογή

Kαλησπερα σε ολες και ολους!Νικο καλα ειμαι και επειδη πεθυμησα ολη την παρεα θα προσπαθω να δινω απο εδω το παρον!Οσο για τον υπο-θ που λες οτι "καλα κρατει" ,το ειχα ξαναπει, επειδη περασα τρεις εως τωρα,θελει χρονο και υπομονη να παρει ο οργανισμος δυναμεις!!Να πω και στη καινουργια φιλη την liladam να ειναι ολα περαστικα για τον αδελφο σου!!Να ξερεις οτι ο θηλωδης Ca δεν εχει επιθετικη μορφη και εφοσον εκανε και δυνατη θεραπεια με 120 μιλικ. ο,τι υπηρξε, λογικα, στη περιοχη εχει καταστραφει!Αυτη η κυστη μπορει να δημιουργηθηκε απο κανενα εσωτερικο ραμμα η κατι παντως οχι κακο!Μην βαζεις τα χειροτερα με το μυαλο σου!Οι γιατροι θα κανουν ολους τους ελεγχους,γιατι ετσι πρεπει,αλλα μπορει και να μην ειναι τιποτα!Εξαλλου το σπινθηρογραφημα βγηκε καθαρο !Αν υπηρχε κακοηθεια δεν θα καθηλωνοταν ραδιενεργο ιωδιο στη περιοχη της κυστης??Γιατρος βεβαια δεν ειμαι,αλλα απο την εμπειρια μου και απο αυτα που εχω διαβασει απο ιατρικες σελιδες και συζητησεις που εχουμε κανει εδω με τους συνασθενεις μου,θα σου προτεινα να καθησυχασεις και να τα δειτε ολα πιο ηρεμα και προπαντως με σωστους επιστημονες,ξεκινωντας απο καλους ακτινολογους,ενδοκρινολογους κ.ο.κ.
Παλιά 17-05-11, 20:44   #832
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλησπερα σε ολες και ολους!Νικο καλα ειμαι και επειδη πεθυμησα ολη την παρεα θα προσπαθω να δινω απο εδω το παρον!Οσο για τον υπο-θ που λες οτι "καλα κρατει" ,το ειχα ξαναπει, επειδη περασα τρεις εως τωρα,θελει χρονο και υπομονη να παρει ο οργανισμος δυναμεις!!Να πω και στη καινουργια φιλη την liladam να ειναι ολα περαστικα για τον αδελφο σου!!Να ξερεις οτι ο θηλωδης Ca δεν εχει επιθετικη μορφη και εφοσον εκανε και δυνατη θεραπεια με 120 μιλικ. ο,τι υπηρξε, λογικα, στη περιοχη εχει καταστραφει!Αυτη η κυστη μπορει να δημιουργηθηκε απο κανενα εσωτερικο ραμμα η κατι παντως οχι κακο!Μην βαζεις τα χειροτερα με το μυαλο σου!Οι γιατροι θα κανουν ολους τους ελεγχους,γιατι ετσι πρεπει,αλλα μπορει και να μην ειναι τιποτα!Εξαλλου το σπινθηρογραφημα βγηκε καθαρο !Αν υπηρχε κακοηθεια δεν θα καθηλωνοταν ραδιενεργο ιωδιο στη περιοχη της κυστης??Γιατρος βεβαια δεν ειμαι,αλλα απο την εμπειρια μου και απο αυτα που εχω διαβασει απο ιατρικες σελιδες και συζητησεις που εχουμε κανει εδω με τους συνασθενεις μου,θα σου προτεινα να καθησυχασεις και να τα δειτε ολα πιο ηρεμα και προπαντως με σωστους επιστημονες,ξεκινωντας απο καλους ακτινολογους,ενδοκρινολογους κ.ο.κ.
μια καλησπερα και σε σενα sonia.....παντα με τον καλο και γλυκο λογο.....
σιγουρα δεν ειμαστε γιατροι,συμπασχοντες ειμαστε,η φιλη σιγουρα πρεπει να αναζητηση το σωστο επιστημονα,η γνωμη μου ειναι να ξεκινηση με χειρουργο,αυτος θα την καθοδηγηση πιο σωστα....
καλο βραδυ.....
Παλιά 17-05-11, 21:56   #833
liladam

Προεπιλογή

Παράθεση:
μια καλησπερα και σε σενα sonia.....παντα με τον καλο και γλυκο λογο.....
σιγουρα δεν ειμαστε γιατροι,συμπασχοντες ειμαστε,η φιλη σιγουρα πρεπει να αναζητηση το σωστο επιστημονα,η γνωμη μου ειναι να ξεκινηση με χειρουργο,αυτος θα την καθοδηγηση πιο σωστα....
καλο βραδυ.....
ευχαριστω για την γνωμη σας! λενε οτι η κυστη εχει μεσα υπολοιπο γι αυτο και ανεβαινει στο 10 η τιμη της θυροσφαιρινης! και οτι δεν το καθυλωσε το ιωδιο γιατι ηταν κατι πολυ μικρο! κ αν υπαρχει κατι εξισου μικρο και οπουδηποτε αλλου?
Παλιά 17-05-11, 22:51   #834
2001-2006

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το μονο που δεν φαινοταν απο τις εξετασεις(υπερηχους,αιματολογικες)ηταν η κακοηθεια.....

συγνωμη βρε φιλοι,βρε sonia.....η κακοηθεια φαινετε,στη βιοψια της παρακεντησης...ειναι δυνατον να εχεις μεγαλους οζους πανω απο 10mm[που μπορουν να παρακεντηθουν]και να μην τους παρακεντησες..
ξερετε ,εδω παιζει κι ο παθολοανατομος,μην νομιζεται οτι αυτοι οι κκ γιατροι ,βρισκουν παντα την κακοηθεια..
ο ενδοκρινολογος μου,μου ελεγε,οχι στο ταδε νοσοκομειο τη βιοψια,δεν εχει καλο παθολογοανατομικο,ξερετε που κατεληξα,στο παθολογοανατομικο της ιατρικης σχολης αθηνων,βεβαια κι ο αγ,σαββας εχει πολυ καλο τμημα,ελα ομως που κανει 1 μηνα να βγαλει αποτελεσματα...
αυτα ,καλο βραδυ nikos....
Ο ΑΓ.ΣΑΒΒΑΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗΣ!ΕΜΕΝΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΑΝ ΑΛΛΑ Η ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΧΘΩ ΣΤΗΝ ΒΙΟΨΙΑ ΑΥΤΗ!ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ!
Ο χρήστης 2001-2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-11, 23:01   #835
2001-2006

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο ΘΥΛΩΔΗΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΣΤΑΤΙΚΟΣ!ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΙΩΔΙΟ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΣΟΥ?ΤΩΡΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΕ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 14%!!!!ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΝ ΙΩΔΙΟ 20mci ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΜΑ!ΜΕ 9% ΥΠΟΛΟΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΝ 120 ΙΩΔΙΟ?ΤΙ ΝΑ ΠΩ???ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!!!ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!
Παλιά 17-05-11, 23:03   #836
2001-2006

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ!
Παλιά 18-05-11, 08:36   #837
liladam

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 2001-2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ΘΥΛΩΔΗΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΣΤΑΤΙΚΟΣ!ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΙΩΔΙΟ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΣΟΥ?ΤΩΡΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΕ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 14%!!!!ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΝ ΙΩΔΙΟ 20mci ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΜΑ!ΜΕ 9% ΥΠΟΛΟΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΔΩΣΑΝ 120 ΙΩΔΙΟ?ΤΙ ΝΑ ΠΩ???ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!!!ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!
λενε οτι πανω απο εντεκα % δεν κανει τπτ το ιωδιο! θελει ξανα χειρουργειο! σε ιδιωτικο το πηρε ο αδερφος μου το ιωδιο,στο χαλανδρι! ενα χρονο μετα το σπινθυρογραφημα που εκανει βγηκε αρνητικο! αλλα μαλλον ψευδος αρνητικο!
Παλιά 18-05-11, 15:31   #838
nikos21

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 2001-2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ΑΓ.ΣΑΒΒΑΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗΣ!ΕΜΕΝΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΑΝ ΑΛΛΑ Η ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΡΙΧΘΩ ΣΤΗΝ ΒΙΟΨΙΑ ΑΥΤΗ!ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ!
Kαλη μου φιλη ,λαθος διατυπωση,στον αγ.σαββα κανουν ενα μηνα να σου κλεισουν ραντεβου για παρεκεντηση,σιγουρα εχει πολυ καλο παθολογοανατομικο,ομως εγω βιαζομουν και πηγα στη βιοιατρικη ιδιωτικα και εκανα παρακεντηση,εαν θελετε ονομα γιατρου,υπαρχει,ειναι κορυφαιος στις παρακεντησεις,αυτος εστειλε το δειγμα απο 2 οζους στην κ.. καθηγητρια πανεπιστημιου του παθαλογοανατομικου της ιατρικης σχολης αθηνων,τα αποτελεσματα της βιοψιας κατα 95 τοις εκατο ειναι αληθινα...
το να σου δωσουν παντως αμεσως αποτελεσματα και μαλιστα αρνητικα ,σιγουρα δεν δεν επιστημονικα τεκμηριωμενα,κανουν καποια τεστ που θελουν χρονο...

οσο για τη φιλη με τον συνασθενη αδελφο,τα ιδιωτικα,για λογους εκμεταλευσης,δεν δινουν την κανονικη δοση ι131,φαντασου εγω με uptake 0,06 4ωρες και 0,07 24 ωρες πηρα 100μιλικιουρι....
στο ξαναλεω μπορει τα πραγματα με τον αδελφο σου να μην ειναι τραγικα οπως τα παρουσιαζουν,ΒΡΕΣ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ,να δει μεσα απο εξετασεις τι γινεται στη περιοχη που εχει χειρουργηθει ο αδελφο σου και μετα ΚΑΛΟΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ...
Παλιά 20-05-11, 14:15   #839
liladam

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλη μου φιλη ,λαθος διατυπωση,στον αγ.σαββα κανουν ενα μηνα να σου κλεισουν ραντεβου για παρεκεντηση,σιγουρα εχει πολυ καλο παθολογοανατομικο,ομως εγω βιαζομουν και πηγα στη βιοιατρικη ιδιωτικα και εκανα παρακεντηση,εαν θελετε ονομα γιατρου,υπαρχει,ειναι κορυφαιος στις παρακεντησεις,αυτος εστειλε το δειγμα απο 2 οζους στην κ.. καθηγητρια πανεπιστημιου του παθαλογοανατομικου της ιατρικης σχολης αθηνων,τα αποτελεσματα της βιοψιας κατα 95 τοις εκατο ειναι αληθινα...
το να σου δωσουν παντως αμεσως αποτελεσματα και μαλιστα αρνητικα ,σιγουρα δεν δεν επιστημονικα τεκμηριωμενα,κανουν καποια τεστ που θελουν χρονο...

οσο για τη φιλη με τον συνασθενη αδελφο,τα ιδιωτικα,για λογους εκμεταλευσης,δεν δινουν την κανονικη δοση ι131,φαντασου εγω με uptake 0,06 4ωρες και 0,07 24 ωρες πηρα 100μιλικιουρι....
στο ξαναλεω μπορει τα πραγματα με τον αδελφο σου να μην ειναι τραγικα οπως τα παρουσιαζουν,ΒΡΕΣ ΚΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ,να δει μεσα απο εξετασεις τι γινεται στη περιοχη που εχει χειρουργηθει ο αδελφο σου και μετα ΚΑΛΟΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ...
οι περισσοτεροι ασθενεις 100 ειναι σωστο να παρουν! στον αδερφο μου εδωσαν 120 γιατι ειχε μεγαλο υπολοιπο uptake 8.7! αλλα του ειπαν οτι ειναι το μεγαλυτερο που μπορει να παρει σε δόση για την ηλικια του κτλ! κ οτι αν χρειαστει θα επαναλαβει! βγηκε παντως η μαγνητικη του! η ενδοκρινολογος ειπε οτι η εξεταση ειναι καλη, και τον παραπεμπει να τον δει μια γιατρος στον ευαγγελισμο για να του κανονισει κ ιωδιο εκει! μηπως εχει ακουστα αν υπαρχει καποια εξειδικευμενη εκει ή καποιος που να εχει εμπειρια με την γιατρο αυτη?
Παλιά 20-05-11, 18:10   #840
sonia64

Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Liladam χαρηκα πολυ που η μαγνητικη βγηκε καλη!Αυτη θα ηταν και η μεγαλυτερη αγωνια σας!!Οσο για την δοση του ραδιενεργου ιωδιου,εχω ακουσει διαφορα, οπως με 9% υπολοιπο εχουν δωσει 70 μιλικ.ιωδιο ,γιατι οταν εχεις μεγαλο υπολοιπο παιρνεις λιγοτερη δοση διοτι θα ακολουθησει και η δευτερη.Εγω με 1,6% πηρα 100 μιλ.Θα ακουσεις διαφορα,αλλα εσεις να ακουσετε τι θα σας πει ο γιατρος που εχετε εμπιστοσυνη,γιατι μην ξεχνας και το αλλο,οτι η καθε περιπτωση ασθενη ειναι διαφορετικη και δεν μπορει να συγκριθει με αλλες .Τελικα τι σας ειπε η γιατρος για την κυστη?Θα παρει πρωτα το ραδ.ιωδιο και μετα θα αποφασιστει αν θα χειρουργηθει η οχι?Λογικα θα περιμενουν να καυτηριαστει απο την θεραπεια?Πιστευω και ευχομαι να ειναι η τελευταια περιπετεια που περναει με την υγεια του και απο δω και περα να ακουτε μονο ευχαριστα αποτελεσματα,οπως ολοι μας σε αυτο το φορουμ!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές