the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέα Advertorial @@@@@@@

2 φορές και έναν καιρό!
Το ηλεκτρονικό κατάστημα με showroom στην Άνω Γλυφάδα
Επώνυμα μεταχειρισμένα (second hand) βρεφικά και παιδικά είδη

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-11-12, 14:14   #2441
kisi

Προεπιλογή

Καλημέρα. Vavol ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου. Πράγματι όλες οι τιμές είναι ακριβώς λές, φυσιολογικές και αρνητικές αντίστοιχα. Νομίζω πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από το να περιμένω την αξονική, γιατί οι ερωτήσεις που μου γεννιούνται είναι πολλές και δεν θέλω να σας κουράσω περισσότερο. Υπομονή λοιπόν και αισιοδοξία ότι κι ο άντρας μου δεν θα ανήκει στις σπάνιες περιπτώσεις των μεταστάσεων ( η αλήθεια είναι ότι τα λέω περισσότερο για να ακούω η ίδια).
Ευχαριστώ πολύ και πάλι και εύχομαι να τα ξαναπούμε τη Δευτέρα με καλά αποτελέσματα από την αξονική.
Ο χρήστης kisi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-12, 16:13   #2442
marian84

Προεπιλογή

ευχομαι να πανε οοοοοοοολλλλλλλααααααααα καλα!!!!!!!!
Ο χρήστης marian84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-12, 21:38   #2443
sonia64

Προεπιλογή

Kisi ,καλα αποτελεσματα!!
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-12, 11:12   #2444
kisi

Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Νομίζω ότι έχω καλά νέα να σας πω και λέω νομίζω διότι δεν έχουμε την έγγραφη γνωμάτευση της αξονικής που έκανε σήμερα το πρωί ο άντρας μου αλλά η γιατρός που του την έκανε του είπε ότι "δεν βλέπει κάτι". Υποθέτω λοιπόν ότι εάν έβλεπε κάτι ή είχε την παραμικρή αμφιβολία για κάτι, δεν θα του έλεγε τίποτα και πιθανότατα να τον παρέπεμπε στον γιατρό του για τα αποτελέσματα. Μάλλον αύριο ή μεθαύριο θα έχουμε και την έγγραφη γνωμάτευση. Εύχομαι όλα να είναι καλά και πράγματι η αξονική να είναι καθαρή γιατί με όσα έχουμε πάθει, φοβάμαι για τα πάντα. Αλήθεια, δεν πιστεύετε κι εσείς ότι εάν φαινόταν το παραμικρό, δεν θα του έλεγε ότι δεν βλέπει κάτι;
Παλιά 05-11-12, 11:42   #2445
marian84

Προεπιλογή

ευχαριστα νεα!!εννοειται οτι αν εβλεπε κατι θα το ελεγε.ευχομαι να πανε ολα καλα και να τελειωσει αυτη η περιπετεια
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 05-11-12, 12:09   #2446
kisi

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marian84 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστα νεα!!εννοειται οτι αν εβλεπε κατι θα το ελεγε.ευχομαι να πανε ολα καλα και να τελειωσει αυτη η περιπετεια
Ευχαριστώ τόσο πολύ για τις ευχές σου και την άμεση ανταπόκρισή σου. Εύχομαι και για σένα πάνω απ'όλα υγεία! Αλήθεια, κάθε φορά πιστεύω όλο και περισσότερο στην καλή τύχη που φέρνει παρέα μας εδώ και στην αξία της θετικής ενέργειας που σου στέλνουν άνθρωποι που μπορεί να μην σε ξέρουν αλλά καταλαβαίνουν τι περνάς και συμπάσχουν μαζί σου!
Παλιά 05-11-12, 18:02   #2447
sonia64

Προεπιλογή

Kisi,πολυ ευχαριστα τα νεα σας!!Μπραβο,παντα καλα νεα ν`ακουτε απο δω και περα!!!Φυσικα κι αν εβλεπε κατι θα σας το ελεγε!!Οποτε,ολα καλα!!Ειναι αληθεια αυτο που γραφεις ,οτι συμπασχουμε με τον αλλο κι ας μην τον γνωριζουμε,γιατι ξερουμε απο πρωτο χερι ,τι αγωνια τραβαει σε καθε εξεταση!!Εδω υπαρχει μια αλληλοσυμπαρασταση,αλληλοκατανοηση και φυσικα θετικη ενεργεια!!
Παλιά 06-11-12, 11:40   #2448
marian84

Προεπιλογή

καλημερουδια!!!!!την παρασκευη εχω ραντεβου στν ενδοκρινολο να δουμε αν βρηκαμε τη σωστη δοση.οχι οτι νιωθω και τελεια αλλα καπως αρχισαν να υποχωρουν τα συμπτωματα μετα απο 5 μηνες.αντε να δουμε...ελπιζω να σταματησει καπου εδω το πειραμα τησ δοσης!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 06-11-12, 19:00   #2449
kisi

Προεπιλογή

Marian84, εύχομαι να ρυθμιστεί ο οργανισμός σου σύντομα και να αισθάνεσαι καλύτερα!!!!

Netrino 30, όλα καλά; Κάνατε τον επαναληπτικό υπέρηχο και βγήκαν τα αποτελέσματα της παρακέντησης; Όταν αισθανθείς ότι θέλεις να μιλήσεις, εδώ είμαστε όλοι.

Καλό απόγευμα!!!!!
Παλιά 06-11-12, 19:10   #2450
marian84

Προεπιλογή

kisi ευχαριστω πολυ.ελπιζω συντμα ολοι μας να νιωσουμε οπως πριν
Παλιά 07-11-12, 14:06   #2451
siapnrk

Περιοχή: πειραιάς
Προεπιλογή

Χαιρετώ όλο το παρεάκι, έχω καιρό να μπώ και ελπίζω όλοι να είστε καλά.
kisi εύχομαι καλά αποτελέσματα, όλα να πάνε καλά.
Marian 84 ελπίζω να έχετε βρεί τη σωστή δόση και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.Καλό Απόγευμα!!!!
Ο χρήστης siapnrk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-12, 21:49   #2452
kisi

Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από εμένα. Siapnrk ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα της αξονικής και είναι καθαρή. Ο ενδοκρινολόγος είπε ότι όλα είναι καλά αλλά αύριο ο άντρας μου καθ'υπόδειξή του θα κάνει και υπέρηχο κοιλίας για να δούμε εάν είναι όλα καλά και με το συκώτι όπου απορροφούνταν και εκεί αρκετό ιώδιο κατά το ολόσωμο σπινθηρογράφημα. Τι να πω; Οι εξετάσεις δεν τελειώνουν ποτέ, όπως και η αγωνία μας. Ευχαριστώ ωστόσο το Θεό που καταρχήν η αξονική είναι καθαρή. Αύριο θα σας πω για τον υπέρηχο. Καλό βράδυ σε όλους.
Παλιά 08-11-12, 10:20   #2453
katrin

Το avatar του χρήστη katrin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kisi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κι από εμένα. Siapnrk ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα της αξονικής και είναι καθαρή. Ο ενδοκρινολόγος είπε ότι όλα είναι καλά αλλά αύριο ο άντρας μου καθ'υπόδειξή του θα κάνει και υπέρηχο κοιλίας για να δούμε εάν είναι όλα καλά και με το συκώτι όπου απορροφούνταν και εκεί αρκετό ιώδιο κατά το ολόσωμο σπινθηρογράφημα. Τι να πω; Οι εξετάσεις δεν τελειώνουν ποτέ, όπως και η αγωνία μας. Ευχαριστώ ωστόσο το Θεό που καταρχήν η αξονική είναι καθαρή. Αύριο θα σας πω για τον υπέρηχο. Καλό βράδυ σε όλους.
Τέλεια! Καλή επιτυχία και στον υπέρηχο!
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-12, 11:52   #2454
kisi

Προεπιλογή

Καλημέρα. Μόλις μπόρεσα, είπα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας. Και ο υπέρηχος κοιλίας ήταν καθαρός!!! Τώρα σε 2 μήνες θα κάνει ορμονικές για να δούμε εάν θα τον καλύπτει η νέα δοσολογία του Τ4 που ξεκίνησε τώρα διότι από Τ4 των 125 πήγαμε σε Τ4 των 175 (είναι 84 κιλά περίπου). Με το Τ4 των 125 η TSH του ήταν 0,7. Σε 1 χρόνο από τη λήψη ιωδίου, δηλαδή τον Απρίλιο, θα κάνουμε επανέλεγχο, για να δούμε ότι όλα βαίνουν καλώς. Νοιώθω πραγματικά ανακουφισμένη διότι αυτές τις μέρες δεν μπορούσα να ηρεμήσω. Τουλάχιστον οι πρώτες ενδείξεις για την πορεία του θυροειδούς είναι θετικές και εύχομαι έτσι να συνεχίσουν.

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράστασή σας. Θα παραμείνω στην παρέα μας. Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα σε όσους αναμένουν!!
Παλιά 08-11-12, 14:25   #2455
sonia64

Προεπιλογή

Kisi,μπραβο πολυ ωραια που πηγαν ολα καλα!!!Και εγω σημερα εδωσα αιμα κι αυριο υπερηχο.Θα σας ενημερωσω οταν θα εχω αποτελεσματα.
Παλιά 08-11-12, 15:06   #2456
marian84

Προεπιλογή

τελεια νεα!!!!!!!πολυ χαιρομαι!!!και γω σημερα εδωσα αιμα.χαχαχα ημερα τρυπηματος!!!!
Παλιά 08-11-12, 19:09   #2457
siapnrk

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kisi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Μόλις μπόρεσα, είπα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας. Και ο υπέρηχος κοιλίας ήταν καθαρός!!! Τώρα σε 2 μήνες θα κάνει ορμονικές για να δούμε εάν θα τον καλύπτει η νέα δοσολογία του Τ4 που ξεκίνησε τώρα διότι από Τ4 των 125 πήγαμε σε Τ4 των 175 (είναι 84 κιλά περίπου). Με το Τ4 των 125 η TSH του ήταν 0,7. Σε 1 χρόνο από τη λήψη ιωδίου, δηλαδή τον Απρίλιο, θα κάνουμε επανέλεγχο, για να δούμε ότι όλα βαίνουν καλώς. Νοιώθω πραγματικά ανακουφισμένη διότι αυτές τις μέρες δεν μπορούσα να ηρεμήσω. Τουλάχιστον οι πρώτες ενδείξεις για την πορεία του θυροειδούς είναι θετικές και εύχομαι έτσι να συνεχίσουν.

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράστασή σας. Θα παραμείνω στην παρέα μας. Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα σε όσους αναμένουν!!
Καλησπέρα σε όλους
kisi χαιρομαι που όλα πήγαν καλά. Απο δω και πέρα μονο καλά νέα!!!
sonia64 & marian84 καλά αποτελέσματα.
Παλιά 08-11-12, 19:16   #2458
stellaps

Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι καινουρια αν και αρχισα να σας διαβαζω απο την ανοιξη περιπου!Πριν απο 2 χρονια εκανα κι εγ ολικη αφαιρεση θυρεοειδους και 5η 6 λεμφαδενες αν θυμαμαι καλα.τον Ιουνιο του 2011 εκανα το ιωδιο και τωρα τον Σεπτεμβριο εκανα το ολοσωμο το σπινθηρογραφημα για να δουμε τι ειχε γινει με το ιωδιο.Ευτυχως πηγαν ολα καλα,το ειχα καψει ολο!
Τωρα παιρνω Τ4 200 για 3 μερες και 250 για τις υπολοιπες 4.Αυτα που διαβαζω λιγο με τα ψυχοσωματικα με ανακουφιζουν εν μερει γιατι καταλαβαινω οτι δεν ειμαι πλεον καταφαντασιαν ασθενης!Αυτο που δεν ηξερα και δεν καταλαβαινω ειναι γιατι καποιες αλλαξαν το Τ4 και πηραν αλλο χαπι?Εγω πως θα ξερω οτι το Τ4 ειναι το καταλληλο?
Ο χρήστης stellaps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-12, 22:03   #2459
sonia64

Προεπιλογή

Πολυ καλα τα αποτελεσματα του θυρεοειδη και το σημαντικοτερο η θυρεοσφαιρινη TG 0,1!!To ιωδιο εκανε πολυ καλα την δουλεια του!!!Το μονο που μου ελειπε Β12 και σιδηρος ,γι αυτο και ειχα εντονη τριχοπτωση εδω και 3 μηνες!!Σας το γραφω για καποιες που ειχατε το ιδιο προβλημα.Marian84 καλα αποτελεσματα και σε σενα!!siapnrk σε ευχαριστω πολυ!!
Stellaps μπραβο, πολυ καλα τα νεα σου!!Μου εκανε εντυπωση η πολυ μεγαλη δοση Τ4!!!Δεν εχεις ταχυπαλμιες?Εγω παιρνω Τ4 των 150 και δεν εχω καποιο προβλημα.Αν και συ αν νιωθεις καλα,τοτε πιστευω οτι ειναι το καταλληλο.
Παλιά 08-11-12, 22:46   #2460
stellaps

Προεπιλογή

sonia χαιρομαι πολυ για σενα!Ειχαμε συναντηθει σε καπιο αλλο foroum και μου ειχες πει για αυτο εδω!Εκανες παλι ιωδιο?Νομιζα οτι το ειχες καψει ολο την τελευταια φορα που ειχαμε μιλησει.Οσο για την τριχιπτωση εχω κι εγω πολυ,και δεν ξερω αν φταιει η διαιτα που κανω.Παντως τωρα που το ανεφερες θα κοιταξω κι εγω το σιδηρο.Οσο για τις ταχυπαλμιες εχω γι'αυτο και παιρνω τα interal και ειμαι οκ!
Παλιά 08-11-12, 22:52   #2461
marian84

Προεπιλογή

tsh 0.09 δηλαδη υπερθυροειδισμοσ????ε πως γινεται ομως να εχω συμπτωματα υποθυροειδισμου ???δεν εχω ουτε ταχυπαλμιες ,ουτε ενεργεια!!!!!!τι γινεται??παλι πειραματαθα κανουμε?εχουν περασει 5 μιση μηνες!!!!
Παλιά 09-11-12, 00:02   #2462
sonia64

Προεπιλογή

Μarian84 εγω εχω TSH 0,084,δηλαδη τα ιδια εχουμε.Ετσι ομως πρεπει να ειμαστε,σε καταστολη.Τα συμπτωματα που λες, κανουν πολυ καιρο για να περασουν Υπομονη!!Stellaps,τωρα σε θυμηθηκα!!!Εισαι καλα?Οχι δεν ξαναεκανα ιωδιο.Περασαν 3 χρονια και ειμαι πλεον καλα!!Συνεχιζεις την διαιτα?Ο γιατρος μου ειπε οτι οταν λειπει σιδηρος και Β12 ,πολυ πιθανο να εχουμε τριχοπτωση.Κανε και μια εξεταση Β12.Και μενα μου ειπε η ενδοκρινολογος αν θα εχω ταχυπαλμιες να παρω το ιδιο φαρμακο.
Παλιά 09-11-12, 00:15   #2463
marian84

Προεπιλογή

sonia 64 ευχαριστω για την απαντηση.αυριο θα παω στο γιατρο να δουμε τι θα πει.οταν λετε ελλειψη β12 ποσο ακριβωσ ηταν η β12?εμενα ειναι 240(200-890) και ο γιατροσ την βρηκε μια χαρα.εγω βεβαι εχω διαβασει οτι πρεπει να ειναι πανω απο 500 για να μην δημιουργει προβληματα
Παλιά 09-11-12, 12:23   #2464
DANCER

Προεπιλογή

καλημερα σε όλους εχω αρκετο καιρο να μπω ομως παρακολουθώ τα νεα σας.
kisi πολυ ευχαριστη η εξέλιξη ,ευχομαι να ειναι ολα τα αποτελεσματα καλα απο εδω και περα και να ηρεμησετε και εσεις λιγο γιατι ταλαιπωριστε καιρό.
sonia 64 εγω συνεχίζω να εχω πρόβλημα με την τριχοπτωση απο τέλος Ιουλίου μεχρι σημερα και δεν ξέρω ποσο πρεπει πια να περιμένω .η tsh μου τον Οκτωβριο ήταν 0,008 και η tg 0,03 η ενδοκρινολόγος λεει όλα καλα και να περιμένω μεχρι και τέλος Δεκέμβρη για να δω αλλαγη στην τριχόπτωση παράλληλα πέρνω σίδηρο, Β12και one alpha έλεος δεν ξέρω τι να κάνω πια καμια ιδέα;
Ο χρήστης DANCER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-12, 16:53   #2465
sonia64

Προεπιλογή

Dancer και Marian84 κι εγω αγανακτησα απο τις τουφες που χανω καθημερινα απο τον Αυγουστο!!Εκανα 1 μηνα θεραπεια με σιδηρο αλλα η φεριττινη ειναι μονο 8!!Μου ειπε η γιατρος αλλους 2 μηνες και 2 χαπια σιδηρου καθημερινα.Δεν μετρησα την Β12 ,αλλα στη γενικη αιματος τρεις τιμες ηταν κατω απο το κατωτερο οριο και η μικροβιολογος μου ειπε για την Β12.Ποσα μιλιγκραμ Β12 παιρνεις?Εγω αγορασα με 1000.Μηπως ειναι πολλα?Θα ρωτησω την γιατρο και θα σας πω.
Παλιά 09-11-12, 17:58   #2466
marian84

Προεπιλογή

εγω εχω φερριτινη και σιδηρο στα κατωτερα φυσιολογικα επιπεδα αλλα μου ειπε να μην παρω τιποτα.εγω απο μονη μου πηρα σιδηρο και β12.η β12 που παιρνω ειναι των 500.σε 2 ωρες εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο.περιμενω να δω τι θα κανουμε με το χαπι...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 09-11-12, 17:59   #2467
stellaps

Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια.Βλεπω οτι κι εσεις εχετε προβληματα τριχοπτωσης ε?Εχω κι εγω απο τον Απριλη περιπου,και οταν ειχα ρωτησει τον ενδοκρινολογο μου τον Ιουνιο αν οφειλεται στον θυροειδη,μου ειπε πως οχι γιατι οι τιμες της tsh και tg ηταν πολυ καλες.Δεν μου ειπε να κοιταξω κατι αλλο.Λεω μηπως οφειλεται σε μια διαιτα που κανω εδω και αρκετο καιρο,αλλα παιρνω και πολυβιταμινες,και το καλοκαιρι που την σταματησα για 3 μηνες δεν ειδα καμια διαφορα.Βλεπω οτι εχετε κι εσεις προβλημα.Οφειλεται τελικα στο θυροειδη η οχι?
Παλιά 09-11-12, 18:22   #2468
marian84

Προεπιλογή

πιστευω πως ο θυροειδης φταιει.προχτεσ το συζητουσα με μια φιλη η οποια εχει hashimoto και τον εχει και τον αδενα της και μου ελεγε οτι παρ ολο που ειναι ρυθμισμενη η δοση της συνεχιζει να εχει τριχοπτωση
Παλιά 09-11-12, 19:12   #2469
katrin

Το avatar του χρήστη katrin

Προεπιλογή

κι εγώ στην παρέα των εν δυνάμει φαλακρών γυναικών (ελπίζω πως όχι, χαχαχα!)
Και εγώ με χασιμότο και τριχόπτωση, παρόλο που οι τιμές μου είναι ρυθμισμένες. Ο ενδοκρινολόγος μου επίσης αρνείται το συσχετισμό με το θυρεοειδή...
Μα τι γίνεται όμως? Σύμπτωση σε όλες μας??
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-12, 21:52   #2470
marian84

Προεπιλογή

μολις γυρισα απο τον ενδοκρινολογο.μου ειπε να παιρνω το125 (οσο παιρνω τωρα δηλαδη) για 5 μερες και ατισ αλλεσ 2 μερεσ 100.επιμενει οτι αυτα τα συμπτωματα που εχω(μουδιασματα,ομιχλη εγκεφαλου,κοπωση,πονοκεφαλουσ κτλ)δεν ειναι απο τον θυροειδη αλλα ειναι ψυχολογικα.μπορει ρε κοριτσια ολα αυτα να ειναι ψυχολογικα???μου ειπε να παω σε ψυχολογο
Παλιά 09-11-12, 23:02   #2471
sonia64

Προεπιλογή

Marian84 και εγω το τελευταιο διαστημα εχω μουδιασματα στις ακρες των δαχτυλων και εντονους πονοκεφαλους!!Καθε μερα σχεδον ειμαι με ισχυρα παυσιπονα!!Κανενας γιατρος δεν μου εχει δωσει μια σωστη κατευθυνση!!Τι να πω,λες να χρειαζομαστε κανενα ψυχοφαρμακο!!!?????Οσο για την τριχοπτωση δεν ξερω αν ειναι τυχαιο σε ολες μας!!Θα σας ενημερωσω αν θα εχω καλα αποτελεσματα με τις βιταμινες που παιρνω.Επισης εδω και μια εβδομαδα παιρνω χαπια κατα της τριχοπτωσης και λουζομαι με σαμπουαν ειδικο.
Παλιά 10-11-12, 01:30   #2472
marian84

Προεπιλογή

εγω ψυχοφαρμακο δεν παιρνω με τιποτα.μου φαινεται αδυνατον ολα αυτα να εειναι ψυχοσωματικα!!!!και η τριχοπτωση ψυχοσωματικο ειναι σε ολεσ?νομιζω οτι λογω τησ γενικοτερησ καταστασης ολοι οι γιατροι πλεον ολα τα αποδιδουν εκει
Παλιά 10-11-12, 20:49   #2473
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Τωρα νευριασα. Μα τι ειναι αυτα που λενε????
Πας σε γιατρο για να σε βοηθησει να απαλλαχθεις απο τα προβληματα υγειας που σου παρουσιαζονται μετα απο διαγνωση παθησης του αδενα και αντι να σε βοηθησουν, σε βγαζουν και τρελο?????
Θυμηθηκα τα δικα μου μετα απο την αφαιρεση :
Εγω : Γιατρε, κουραζομαι ευκολα. Δεν αντεχω να βγαλω τη βαρδια μου και νυσταζω ασυστολα. Επισης λαχανιαζω με απλες κινησεις!!!
Γιατρος: Θα συνελθεις. Ειναι νωρις!!! Και δεν φταιει η δοση αλλα ...η ταλαιπορια που υπεστη ο οργανισμος σου με την επεμβαση.
Εγω: Γιατρε, εχω θεμα με το ...εντερο. Πριν να βγαλω τον αδενα δεν υπηρχε προβλημα.
Γιατρος: Φαε σαλατες.Δε φταει η δοση!!!
Εγω: Κι αλλες?????Ολοκληρη γαβαθα τρωω μονη μου.
Γιατρος: Δε φταιει η δοση!!!
Εγω: Γιατρε παιρνω βαρος ενω ...κανω προσεκτικη διατροφη.
Γιατρος: Κατι αλλο συμβαινει!!! Δε φταιει η δοση !!!
Εγω : Γιατρε.....εχω ανωορηκτικους κυκλους.
Γιατρος: Μπαινεις σε κλημακτηριο!!! Δε φταει η δοση!!!

Σε 9 μηνες εκανα απειρες εξετασεις αλλων ειδικοτητων για να αποκλεισουμε την περιπτωση παθησης..... που θα εφερε παρομοια συμπτωματα. Ολα καλα.
Απηυδησα η κακομοιρα και πηγα σε αλλο γιατρο.
Συμπερασμα: ενω επρεπε να παιρνω τουλαχιστο 137 mg ημερησιως, ο "καλος" γιατρος μου, μου εδινε 112. Επι 1,5 χρονο προσπαθουμε να ισορροπησουμε το διαταραγμενο σωμα μου.
Η ψυχολογια στα ταρταρα.

Μετα απο ολα αυτα, προτεινω: δεν νιωθετε οτι ο γιατρος σας σας παρεχει την βοηθεια που θελετε???? Αλλαξτε τον!!!!
Παλιά 10-11-12, 20:55   #2474
toul@

Προεπιλογή

καλησπερα κ απο μενα ξανα..χαθηκα τελειως λογω δουλειας.Επομενως τωρα που εχω απλετο χρονο λογω απομονωσης στο σπιτι πλεον..ειπα να γραψω τις εμπειριες μου..εχει 10 μερες που πηρα το ιωδιο..δυσκολη κατασταση μπορω να πω οτι περασα λογω υποθυροειδισμου εντονου με εργασια 12 ωρες την ημερα οποτε μπορειτε να φανταστητε τι κοπωση ειχα..πηγαινοντας λοιπον στην απομονωση που το ειχα δει καθαρα θεμα ξεκουρασης για να μη φρικαρω αλλα τελικα καλυτερα να δουλευεις κ να εισαι καλα παρα να καθεσαι με αυτον τον τροπο..δε θελω να τρομαξω κανεναν αλλα δυσκολη η φαση της απομονωσης ειδικα στο νοσοκομειο..τεσπα μη κουραζω κ πολυ ευτυχως ολα καλα με το ολοσωμο περιμενουμε 6 μηνες να δουμε αν εκανε δουλεια..αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι δοση χαπιου περνατε μετα το ιωδιο??κ επισης εχω πολυ χαμηλη πιεση μετα απο αυτο κ βουιζουν τα αυτια μου ξερει κανεις κατι να με βοηθησει??
Ο χρήστης toul@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-12, 21:56   #2475
marian84

Προεπιλογή

georgiamami ενω 2 μηνεσ πριν ολα αυτα που εχω τα θεωρουσε φυσιολογικα λογω υποθυροειδισμου τωρα που εστρωσε σχετικα η δοση λεει οτι δε θα επρεπε να υπαρχουν για τα μουδιασματα εχω παει και σε 2 νευρολογους και δε μου βρηκαν κατι.ολα αυτα τα απεκτησα μετα την εγχειρηση πως μου λεει οτι δεν ειναι απο τον θυροειδη??δεν εξηγειται τιποτα απο αυτα τωρα που η tsh ειναι οκ.δεν ξερω τι να κανω!!!!!μ εχουν τρελανει.τα ποδια μου τα νιωθω μονιμως να μυρμηγκιαζουν και μου λεει οτι ειναι αγχοσ??δηλαδη εχω απεκτησα αγχος οταν η tsh μου ηταν 24(τοτε εμφανιστηκαν ολα)
Παλιά 10-11-12, 22:00   #2476
siapnrk

Προεπιλογή

Παράθεση:
μολις γυρισα απο τον ενδοκρινολογο.μου ειπε να παιρνω το125 (οσο παιρνω τωρα δηλαδη) για 5 μερες και ατισ αλλεσ 2 μερεσ 100.επιμενει οτι αυτα τα συμπτωματα που εχω(μουδιασματα,ομιχλη εγκεφαλου,κοπωση,πονοκεφαλουσ κτλ)δεν ειναι απο τον θυροειδη αλλα ειναι ψυχολογικα.μπορει ρε κοριτσια ολα αυτα να ειναι ψυχολογικα???μου ειπε να παω σε ψυχολογο
Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι. Μια τριχόπρωση την έχω κι εγώ βρε παιδιά, τώρα αν η δόση είναι η σωστή θα το μάθω αργότερα, 17-10 άρχισα το Τ4 ένα μήνα μετά το χειρουργίο. Μόλις βγήκα μου είχε δώσει Τ3. Μου είπε ότι για να φανεί θέλει 2-3 μήνες οπότε περιμένω. marian84 για τα μουδιάσματα έχεις πάει σε ορθοπαιδικό????? Ρίξε μια ματιά στον αυχένα σου!
Παλιά 10-11-12, 22:41   #2477
marian84

Προεπιλογή

εχω παει και σε ορθοπεδικο ο οποιος εκτοσ απο ελαφρια σκολιωση που εχω με βρηκε μια χαρα.
Παλιά 10-11-12, 22:46   #2478
toul@

Προεπιλογή

Παράθεση:
georgiamami ενω 2 μηνεσ πριν ολα αυτα που εχω τα θεωρουσε φυσιολογικα λογω υποθυροειδισμου τωρα που εστρωσε σχετικα η δοση λεει οτι δε θα επρεπε να υπαρχουν για τα μουδιασματα εχω παει και σε 2 νευρολογους και δε μου βρηκαν κατι.ολα αυτα τα απεκτησα μετα την εγχειρηση πως μου λεει οτι δεν ειναι απο τον θυροειδη??δεν εξηγειται τιποτα απο αυτα τωρα που η tsh ειναι οκ.δεν ξερω τι να κανω!!!!!μ εχουν τρελανει.τα ποδια μου τα νιωθω μονιμως να μυρμηγκιαζουν και μου λεει οτι ειναι αγχοσ??δηλαδη εχω απεκτησα αγχος οταν η tsh μου ηταν 24(τοτε εμφανιστηκαν ολα)
παντως επειδη αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα πριν χρονια δεν ηξερα για τον θυροειδη τοτε..μουδιαζε το αριστερο μου χερι συνεχεια κ τα μεσαια μου δαχτυλα κ απο τα 2 χερια κ πολλες φορες 3 μερες συνεχομενα μετα εφευγε ξαναερχοταν.πηγα σε εναν πολυ καλο νευρολογο μου εκανε κατι ασκησης για καποιες αλλες ασθενιες τις περασα ολες κ μου ειχε πει οτι ειναι η ψυχολογικο η καποιος σπονδυλος μου εχει προβλημα κ οντως εχω προβλημα στο α6 κ α7 σπονδυλο..κοιταψε το κ με καποιον ορθοπεδικο κ παθολογο γιατι ειχα κανει κ για τα κοκκαλα εξετασεις αιματος,πιο πολυ για να σου φυγει απο το μυαλο..αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι αλλο πες μου
Ο χρήστης toul@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-12, 00:11   #2479
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο toul@ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κ απο μενα ξανα..χαθηκα τελειως λογω δουλειας.Επομενως τωρα που εχω απλετο χρονο λογω απομονωσης στο σπιτι πλεον..ειπα να γραψω τις εμπειριες μου..εχει 10 μερες που πηρα το ιωδιο..δυσκολη κατασταση μπορω να πω οτι περασα λογω υποθυροειδισμου εντονου με εργασια 12 ωρες την ημερα οποτε μπορειτε να φανταστητε τι κοπωση ειχα..πηγαινοντας λοιπον στην απομονωση που το ειχα δει καθαρα θεμα ξεκουρασης για να μη φρικαρω αλλα τελικα καλυτερα να δουλευεις κ να εισαι καλα παρα να καθεσαι με αυτον τον τροπο..δε θελω να τρομαξω κανεναν αλλα δυσκολη η φαση της απομονωσης ειδικα στο νοσοκομειο..τεσπα μη κουραζω κ πολυ ευτυχως ολα καλα με το ολοσωμο περιμενουμε 6 μηνες να δουμε αν εκανε δουλεια..αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι δοση χαπιου περνατε μετα το ιωδιο??κ επισης εχω πολυ χαμηλη πιεση μετα απο αυτο κ βουιζουν τα αυτια μου ξερει κανεις κατι να με βοηθησει??
toul@ συνηθως ολοι οι εργαζομενοι δουλευουν αρκετα σε φαση υποθ. παρολο που οι αντοχες τους ειναι στα πατωματα. Και αυτο γιατι εχουν συναισθηση των εργασιακων και οχι μονο ευθυνων τους. Αποτελεσμα: σουπερ κουραση. Ηφαση του ιωδιου απο ατομο σε ατομο ειναι διαφορετικη. Συνηθως ΔΕΝ εχουν ιδιαιτερα προβληματα.Τωρα που εισαι σε απομονωση δες το χαΛΛΛΛΛΛΛΛαρα και ξακουρασου οσο μπορεις. Σιγουρα για ολους το καλυτερο ειναι να εχουμε την υγεια μας και ας δουλευουμε 12-16ωρα. Αλλωστε, στις μερες μας, ειναι τυχερος οποιος εχει ακομη δουλεια.
Φυσικα και ευχομαι το ιωδιο να εκανε τη δουλεια του και στον ελεγχο του εξαμηνου να σου ανακοινωσει ο γιατρος σου οτι τελειωσες με το θεμα καρκινου θυροειδη.
Για τη δοση του χαπιου που ρωτας αυτη εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Μερικες απο αυτες ειναι το βαρος, οι αναγκες του οργανισμου, κλπ.Ειναι πολυ θετικο να παρει κανεις απο την αρχη τη σωστη δοση. Καθε δοση που αλλαζουμε παντα με την εντολη του γιατρου που μας παρακολουθει, γινεται σταδιακα και μπορουμε να μαθουμε αν μας καλλυπτει, μετα απο διαστημα τουλαχιστο 1,5-2 μηνες. Να θυμασαι οτι η τιμη της TSH σου θα πρεπει να ειναι κοντα -πολυ κοντα - στο μηδεν (πχ 0,01).

Για την πιεση ισως εφταιγε που ετρωγες αναλατα στην προετοιμασια για το ιωδιο. Ισως ομως και να φταιει κατι αλλο, παθολογικο. Για βουισμα αυτιων και μουδιασματα ακρων θα διαλεξω την επιλογη : ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ-ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ.
Παλιά 11-11-12, 00:31   #2480
dsdoraki

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Προεπιλογή

Καλησπερα σας ειμαι καινουργια γιατι απ'οτι βλεπω ολες γνωριζεστε.
Η αποψη για το θεμα σας αν και δεν τα διαβασα ολα απο την αρχη ειναι οτι το εν λογω προβλημα θεωρω οτι πρεπει να παρακολουθειτε απο εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο. Ο καθε οργανισμος και περιπτωση ειναι διαφορετικη και πιστευω οτι η σωστη δοση τα καθοριζει ολα στον οργανισμο και τα επιπεδα που πρεπει να ειναι η tsh διαφερουν στον καθενα.
Εγω εχω υποθυρ. και επειδη το προλαβα ευτυχως δεν εχω οζους κτλ. Οσο ηταν αρυθμηστος ειχα τριχοπτωση, μου εκανε χολστερινη κ.α. η γιατρος μου θελει η tsh να ειναι 1,5-2,5 και βρηκαμε τη δοση που και τα επιπεδα τα κραταει εκει που πρεπει αλλα και τα συμπτωματα δεν τα εκδηλωνω πια. Οταν λιγο παρατηρησω κατι αμεσως μου αλλαζει λιγο τη δοσολογια και διορθωνονται.
Συγνωμη για το εκτενες κειμενο αλλα η πρωτη φορα ηταν...
Ο χρήστης dsdoraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές