the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Διάφορα Ενημερωτικά Καφέ

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-06-12, 16:27   #2801
eleni_k

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ημουν σε 6μηνο το 2010 και είμαι πάλι τωρα σε 6μηνο.
Λογικά δν υπάρχει καποιο κόλλημα λογω 6μηνου να κάνω χαρτιά ή να πάρω την βεβαίωση εργοδότη??
Συγγνωμη Κατινάκι, τα ένσημα του 2011 εννοούσα...
Όχι παιδί μου, γιατί να υπάρχει πρόβλημα? Είχα ποστάρει κάποια στιγμή τι να λέει η βεβαίωση του εργοδότη. Μου την έδωσαν χθες από την εταιρεία μου, βάλαμε όμως ημερομηνία 12/07 καλού κακού.
Ο χρήστης eleni_k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-12, 16:27   #2802
sissy_82

Προεπιλογή

ΑΝΕΡΓΕΣ
21.*
Αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας πρόσκλησης και

22.*
Αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης /ΟΑΕΔ ή υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως 31/12/2011ή

23.*
Αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του ΟΑΕΔ για άνεργες που λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ και παραμένουν άνεργες

24.
Για γυναίκες που ο σύζυγός τους είναι μακροχρόνια άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης: Βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ

* (21 και 22 ή 23)

Να ρωτήσω εγώ τώρα..Αυτό είναι το κομμάτι από τη περσυνή αίτηση.Καταλαβαίνω ότι πρέπει να προσκομίσω ή το 21 και 22 μαζί..ή μόνο το 23.Κάνω λάθος?
Ο χρήστης sissy_82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-12, 16:30   #2803
lefter_2004

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sissy_82 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝΕΡΓΕΣ
21.*
Αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ έως την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας πρόσκλησης και

22.*
Αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης /ΟΑΕΔ ή υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσκομισθεί βεβαίωση εξατομικευμένης έως 31/12/2011ή

23.*
Αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του ΟΑΕΔ για άνεργες που λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ και παραμένουν άνεργες

24.
Για γυναίκες που ο σύζυγός τους είναι μακροχρόνια άνεργος κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης: Βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ

* (21 και 22 ή 23)

Να ρωτήσω εγώ τώρα..Αυτό είναι το κομμάτι από τη περσυνή αίτηση.Καταλαβαίνω ότι πρέπει να προσκομίσω ή το 21 και 22 μαζί..ή μόνο το 23.Κάνω λάθος?
Όχι αυτό που λέεί είναι : ότι πάς το 21 και μαζί ή το 22 ή το 23 . Το 21 πάντως πάει σίγουρα . Αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον .
Ο χρήστης lefter_2004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-12, 16:31   #2804
eleni_k

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xrimaria Εμφάνιση μηνυμάτων
ο δικος μου φοραει ακομη πανα και ο μοναδικος δημοτικος παιδικος σταθμος που δεχεται με πανα ειναι μακρια απο εκει που μενω. με το ιδιωτικο το παιρνουν και το φερνουν με λεωφορειο και με βολευει γιατι ο γιος φευγει καθε πρωι στις 7 και τεταρτο. δε νομιζω να μπορω να παω το παιδι τοσο νωρις στον δημοτικο.
Στην θέση σου θα δήλωνα και δημοτικούς σταθμούς. Εχεις χρόνο για να κόψεις την πάνα τουλάχιστον της ημέρας.
Στον δημοτικό σταθμό που πήγε η κόρη μου, νομίζω ότι το πρωί δέχονταν παιδάκια από τις 7 μέχρι τις 8μιση...
Ο χρήστης eleni_k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-12, 16:31   #2805
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη Κατινάκι, τα ένσημα του 2011 εννοούσα...
Όχι παιδί μου, γιατί να υπάρχει πρόβλημα? Είχα ποστάρει κάποια στιγμή τι να λέει η βεβαίωση του εργοδότη. Μου την έδωσαν χθες από την εταιρεία μου, βάλαμε όμως ημερομηνία 12/07 καλού κακού.
και εγω εχω στην δουλεια την βεβαιωση εργοδοτη την περσινη. αν κανετε υπομονη δευτερα θα σας την στειλω. την ειχα δωσει και αλλου
Ο χρήστης xrimaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 23-06-12, 16:31   #2806
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Πάω να γράψω το σβήνω.....

ξαναγράφω το ξανασβήνω.....εδώ κ μισή ώρα θέλω να μιλησω

Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε.

Λοιπόν επειδή έχω ενοχληθεί τρομερά με όλο αυτό το σούσουρο....καταλήξαμε να κρίνουμε ποιος κάνει τι....ή να ακούμε οτι οι άλλοι που βγάζουν περισσότερα ειναι ποιο άξιοι.

Ολο αυτά τα λογύδρια κ τα μικρά επαναμβαλόμενα ποστ περί του τι θα έκανα εγώ αν ειχα 40χιλιάρικα κτλπ χωρίς λόγω επί τεσσερις σελίδες ειναι περιττά. ΔΕΝ προσφέρουν τίποτα εποικοδομητικό παρά μόνο αναπροσανατολίζουν το νέο αναγνώστη.

Σας παρακαλώ πολύ ξανα σκεφτείτε το τι προσφέρεται με το να κάνετε ψιλοκουβέντα επί τεσσερις πέντε σελίδες.... ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!

Κ σαν μέλος που με ενδιαφέρει να διαβάσω όποιες εξελίξεις ή απορίες άλλων μελών σας παρακαλώ πολύ ότι άλλο εχετε να πειτε εκφραστείτε για το θεμα του εισοδηματικού κριτηρίου ή να κάνετε την κριτική σας ή να κάνετε ψιλοκουβέντα κάντο το σε πμ. Εμεις δεν φταίμε σε τίποτα να διαβάζουμε επί τεσσερις κ πέντε σελίδες επαναλαμβανόμενα ποστ.

Προσωπικά έχω λάβει 6 πμ για να βοηθήσω άτομα στις αιτήσεις καθώς ολες λένε οτι δεν βγάζουν άκρη με το θέμα.....ε είναι το λιγότερο αστείο να μην μπορούμε να γράψουμε στο θέμα γιατί χάνομαστε.

Και σας παρακαλώ πολύ πολύ πολύ να απαντάτε μόνο αν γνωρίζετε κάτι......όχι στην τύχη ούτε επειδή η λογική έτσι είναι.

Είναι κρίμα να αποπροσανατολίσουμε κόσμο από την άγνοια μας.

Συγνώμη εκ των προτέρων για το ύφος μου αλλά έχω βαρεθεί όλη αυτή την ιστορία.

Κ οι δυο πλευρές έχουν δίκιο για μένα. Η αλήθεια κ το δίκιο είναι στη μέση ακριβώς.

φιλικά
Καλαμαράκι

υγ Όποιος χρειαστεί βοήθεια μπορεί να μου στείλει πμ. εδώ μέσα όσο πέφτουν αλληλοκατηγορίες δεν πρόκειται να δούμε φως σύντομα κ έχουμε άλλες 20 μέρες κοντά.
Παλιά 23-06-12, 16:33   #2807
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην θέση σου θα δήλωνα και δημοτικούς σταθμούς. Εχεις χρόνο για να κόψεις την πάνα τουλάχιστον της ημέρας.
Στον δημοτικό σταθμό που πήγε η κόρη μου, νομίζω ότι το πρωί δέχονταν παιδάκια από τις 7 μέχρι τις 8μιση...
και τι ωρα το παιρνεις το παιδι? εγω σχολαω στις 4..... η διευθυντρια του δημοσιου μενει απο κατω μου και πολλες φορες εφευγε μετα απο μενα απο το σπιτι της. θα βαλω και δημοτικο αλλα πρωτα θα δω τι ωραριο θα δηλωσουν
Παλιά 23-06-12, 16:33   #2808
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
ο δικος μου φοραει ακομη πανα και ο μοναδικος δημοτικος παιδικος σταθμος που δεχεται με πανα ειναι μακρια απο εκει που μενω. με το ιδιωτικο το παιρνουν και το φερνουν με λεωφορειο και με βολευει γιατι ο γιος φευγει καθε πρωι στις 7 και τεταρτο. δε νομιζω να μπορω να παω το παιδι τοσο νωρις στον δημοτικο.
Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί δέχονται παιδάκια από τις 7 το πρωί κ μετά εως τις 8:45 οπου κ κλείνει η πόρτα. Και αυτό γιατί στις 9 σερβίρεται το πρωινό τους.
Παλιά 23-06-12, 16:33   #2809
sissy_82

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lefter_2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι αυτό που λέεί είναι : ότι πάς το 21 και μαζί ή το 22 ή το 23 . Το 21 πάντως πάει σίγουρα . Αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον .
Ναι έχεις δίκιο!Σε ευχαριστώ!
Παλιά 23-06-12, 16:40   #2810
lefter_2004

Προεπιλογή

Συμφωνώ με την kalamaraki και σταματάω εδώ έγω . Πλέον μόνο απορίες . Τουλάχιστον αυτοι που τράβηξαν το ζόρι πέρυσι και πρόπερσι , ας βοηθήσουμε τους ''νέους'' να βγάλουν μια άκρη χωρίς πολύ πολύ άγχος !
Παλιά 23-06-12, 16:40   #2811
katinaki

Το avatar του χρήστη katinaki

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή μια άνεργη μητέρα με 15000€ οικογενειακό εισόδημα , είναι πιο δίκαιο να χάσει την θέση στον παιδικό από μια εργαζόμενη μητέρα με 100.000€ οκογενειακό εισόδημα . Αυτό λέει η ''κοινή λογική '' ;;;;;; Ποιά μητέρα από τις 2 έχει τα περιθώρια να διαθέσει χρήματα για να στείλει το παιδί της στον παιδικό ; ( hint : χρησιμοποιείστε όποια λογική θέλετε για να φτάσετε στο σωστό αποτέλεσμα ) .
Μια ανεργη με 15000 εχει λιγότερα μόρια απο μια εργαζόμενη με 100000 πολύ σωστα συνεπώς εχει λιγότερες πιθανότητες να επιδωτηθει.
Ομως ετσι είναι η φύση του προγράμματος για τις άνεργες μητέρες.. επειδη έχει συγκεκριμένη κλίμακα μοριοδότησης. Μια άνεργη με 15000 εισόδημα εχει πολύ λιγότερα μόρια απο όλες τις εργαζόμενες μητέρες απο 15000 - 100000 εισόδημα. Εχει πολυ λιγότερα μόρια συνεπώς απο τις εργαζόμενες με 40000 (βάζοντας κοινές παραμέτρους δλδ οχι διαζευγμένη, ανύπαντρη με τον ίδιο αριθμό παιδιών κλπ).
Θελω να πω με απλα λόγια οτι το όριο κατα τη δική μου άποψη δν εχει κανένα νόημα παρα μόνο κόβει τα φτερά σε μητέρες που το 2010 (γιατι εκει μπαίνει το όριο κ όχι στο τρέχον εισόδημα) ειχαν παραπάνω εισόδημα ενω τωρα το 2012 είναι είτε άνεργες είτε εχουν το μισο οικ.εισόδημα.
Τα ποσοστα ανεργείας εχουν ανεβει πολύ κ τα εισοδήματα εχουν πεσει σε όλους πολύ.
Αν ήθελαν να στηρίξουν τις ανεργες μητερες βάση του παραδείγματος με την ανεργη μητέρα που παραθέτεις θα μπορούσαν να αυξήσουν τα μόρια που παίρνει μια άνεργη κ όχι να βάλουν όριο στο εισοδημα αφου μαθηματικα καθαρα κ παλι λιγότερα μόρια απο όλες τις εργαζόμενες εχει η άνεργη....

Ο χρήστης katinaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-12, 16:46   #2812
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sissy_82 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝΕΡΓΕΣ
21.*

22.*

23.*

24.

* (21 και 22 ή 23)

Και συνεχίζουμε με απορίες

Σίσσυ μου

αν είσαι άνεργη

χρειάζεσαι το 21
Παράθεση:
= κάρτα ανεργίας σε ισχύ για να το αποδείξεις

χρειάζεσαι το 22
Παράθεση:
= βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τον ΟΑΕΔ
σαν μινι συνέντευξη δες το για να καταγραφούν τα πτυχία σου, τα προσόντα σου κτλπ

αυτά τώρα σίγουρα το 21 κ το 22

Αν όμως τα τελευταία δυο χρόνια δηλαδή εως κ 19/6/2010 εχεις λάβει επιδομα ανεργίας τότε θα πρέπει να τους πας κ το 23=
Παράθεση:
Ελπίζω να βοήθησα
Παλιά 23-06-12, 16:47   #2813
lefter_2004

Προεπιλογή

Απαντάω επειδή έχει σχέση με το τι ισχύει στην διαδικασία επιλογής .

Στην σελίδα 16 της πρόσκλησης , στην παράγραφο 2.6.1 που είναι η διαδικασία επιλογής , και στο (γ) αναφέρει :

'' Βαθμολόγηση των υποψηφίων, σύμφωνα με τα κριτήρια της παραγράφου 2.5, τα οποία αντιστοιχούν σε μόρια. Σε περίπτωση ισοβαθμιών, προηγείται η υποψήφια που έχει συγκεντρώσει περισσότερα μόρια στο πρώτο κριτήριο κι αν αυτά συμπίπτουν, στο δεύτερο κριτήριο και ούτω καθεξής (όπως αυτά ορίζονται στην παράγραφο 2.5). Αν εξαντληθούν όλα τα παραπάνω κριτήρια χωρίς να καταστεί δυνατός ο καθορισμός της σειράς μεταξύ των ισοβαθμούντων η μεταξύ τους σειρά καθορίζεται σε κλήρωση, η οποία διενεργείται μετά από απόφαση του Δ.Σ. της Ε.Ε.Τ.Α.Α. ''

1ο κριτήριο είναι το εισόδημα ,
2ο η κατάσταση απασχόλησης
3ο ανεργία απο ΟΑΕΔ
4ο οικογενειακή κατάσταση
5ο συμμετοχή σε προγράμματα

Αυτά βέβαια πιάνονται μόνο σε περιπτωση ισοψηφιών μεταξύ μητέρων .

Φιλικά Λευτέρης
Παλιά 23-06-12, 16:51   #2814
lefter_2004

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων

Σίσσυ μου

αν είσαι άνεργη

χρειάζεσαι το 21

χρειάζεσαι το 22

Αν όμως τα τελευταία δυο χρόνια δηλαδή εως κ 19/6/2010 εχεις λάβει επιδομα ανεργίας τότε θα πρέπει να τους πας κ το 23=

Ελπίζω να βοήθησα
Αν τους προσκομίσεις το 23 , δεν συνεπάγεται ότι έχεις περάσει από εξατομικευμένη προσέγγιση οπότε ότι το έχεις το 22 ; Διαφορετικά θα έλεγε , 21 ΚΑΙ 22 Η ΚΑΙ 23 . Λάθος το έπιασα ;;;
Παλιά 23-06-12, 16:57   #2815
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν τους προσκομίσεις το 23 , δεν συνεπάγεται ότι έχεις περάσει από εξατομικευμένη προσέγγιση οπότε ότι το έχεις το 22 ; Διαφορετικά θα έλεγε , 21 ΚΑΙ 22 Η ΚΑΙ 23 . Λάθος το έπιασα ;;;
Τσούκου

σκέψου πως το 22 είναι μια συνέντευξη καταγραφής των προσόντων σου κ πτυχίων σου για να μπεις στο σύστημα κ αν βρεθει δουλειά να σε πάρουν τηλέφωνο. Η οποία δεν είναι υποχρεωτική...οποιος θέλει την κάνει. Δηλαδή οταν πας κ εγγράφεσαι στα μητρώα των ανέργων βγάζεις απλά μια κάρτα ανεργίας, δηλώνεσαι. Ολα οκ ....αυτό δεν σημαίνει πως παιρνεις κ επιδομα....

Θα πρέπει να πας να κάνεις αίτηση για επιδομα γιατί υπάρχουν όροι κ προυποθέσεις πχ να έχεις δουλέψει τα τελευταια δυο έτη τουλαχιστον 200 ένσημα κτλπ άρα οποιος έχει κάρτα ανεργίας δεν σημαίνει πως παίρνει κ επίδομα.

Εγώ καθε χρονιά που εγγράφομαι τα τελευταία 10 ετη, γράφομαι τον Ιουνιο, κάνω αίτηση γαι επιδομα, το παίρνω κ μετά το κόβω γιατί ξαναπροσλαμβάνομαι τον Σεπτέμβρη.... αλλά την εξατομικευμένη δεν την έκανα ποτέ γιατί δεν είχα λόγο. Την κάνω μόνο για τον ΕΕΤΑΑ.

Ενώ το 23 είναι σαν ενα εκκ. σημείωμα του τι επιδόματα κ πότε έχεις λάβει από τον οαεδ τα τελευταία δυο έτη.
Παλιά 23-06-12, 17:05   #2816
lefter_2004

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τσούκου

σκέψου πως το 22 είναι μια συνέντευξη καταγραφής των προσόντων σου κ πτυχίων σου για να μπεις στο σύστημα κ αν βρεθει δουλειά να σε πάρουν τηλέφωνο. Η οποία δεν είναι υποχρεωτική...οποιος θέλει την κάνει. Δηλαδή οταν πας κ εγγράφεσαι στα μητρώα των ανέργων βγάζεις απλά μια κάρτα ανεργίας, δηλώνεσαι. Ολα οκ ....αυτό δεν σημαίνει πως παιρνεις κ επιδομα....

Θα πρέπει να πας να κάνεις αίτηση για επιδομα γιατί υπάρχουν όροι κ προυποθέσεις πχ να έχεις δουλέψει τα τελευταια δυο έτη τουλαχιστον 200 ένσημα κτλπ άρα οποιος έχει κάρτα ανεργίας δεν σημαίνει πως παίρνει κ επίδομα.

Εγώ καθε χρονιά που εγγράφομαι τα τελευταία 10 ετη, γράφομαι τον Ιουνιο, κάνω αίτηση γαι επιδομα, το παίρνω κ μετά το κόβω γιατί ξαναπροσλαμβάνομαι τον Σεπτέμβρη.... αλλά την εξατομικευμένη δεν την έκανα ποτέ γιατί δεν είχα λόγο. Την κάνω μόνο για τον ΕΕΤΑΑ.

Ενώ το 23 είναι σαν ενα εκκ. σημείωμα του τι επιδόματα κ πότε έχεις λάβει από τον οαεδ τα τελευταία δυο έτη.
Το 22 δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πάει κάποιος , αν έχει το 23 . Δεν παίρνεις μόρια παραπάνω αν πας το 22 . Αυτοί θέλουν την κάρτα ανεργίας ( το 21 σίγουρα ) , και ένα από τα άλλα 2 . Αν έπαιρνες επιδόματα παλιότερα όπως εσύ , τους πας το 23 . Αν δεν παίρνεις επίδομα τώρα ούτε παλιότερα τότε τους πάς μόνο το 22 .
Έτσι δεν πάει ρε kalamaraki ;;;
Παλιά 23-06-12, 17:08   #2817
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί δέχονται παιδάκια από τις 7 το πρωί κ μετά εως τις 8:45 οπου κ κλείνει η πόρτα. Και αυτό γιατί στις 9 σερβίρεται το πρωινό τους.
Και επειδή μου αρέσει να ακριβολογώ ορίστε κ το Φεκ των Δημόσιων Παιδικών σταθμών

http://www.elinyae.gr/el/item_detail...2&item_id=7364

Το άρθρο 11 αναφέρεται στις ώρες λειτουργίας.
Παλιά 23-06-12, 17:09   #2818
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το 22 δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πάει κάποιος , αν έχει το 23 . Δεν παίρνεις μόρια παραπάνω αν πας το 22 . Αυτοί θέλουν την κάρτα ανεργίας ( το 21 σίγουρα ) , και ένα από τα άλλα 2 . Αν έπαιρνες επιδόματα παλιότερα όπως εσύ , τους πας το 23 . Αν δεν παίρνεις επίδομα τώρα ούτε παλιότερα τότε τους πάς μόνο το 22 .
Έτσι δεν πάει ρε kalamaraki ;;;
Βρε Λευτέρη.....ναι συμφωνώ δεν παιρνεις παραπάνω μόρια. Αλλά το ζητάνε. Κ οτι εχεις πάρει επιδομα ανεργίας δεν σημαίνει πως έχεις κάνει το 23....δεν είναι υποχρεωτικό.
Παλιά 23-06-12, 17:13   #2819
lefter_2004

Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε Λευτέρη.....ναι συμφωνώ δεν παιρνεις παραπάνω μόρια. Αλλά το ζητάνε. Κ οτι εχεις πάρει επιδομα ανεργίας δεν σημαίνει πως έχεις κάνει το 23....δεν είναι υποχρεωτικό.
Το 22 εννοείς ότι δεν έχεις κάνει απαραίτητα . Την εξατομικευμένη προσέγγιση , έτσι ;
Παλιά 23-06-12, 17:16   #2820
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το 22 εννοείς ότι δεν έχεις κάνει απαραίτητα . Την εξατομικευμένη προσέγγιση , έτσι ;
ναι σόρυ μπέρδεψα τα μπούτια μου!!
Παλιά 23-06-12, 17:34   #2821
sissy_82

Προεπιλογή

Παράθεση:

Σίσσυ μου

αν είσαι άνεργη

χρειάζεσαι το 21

χρειάζεσαι το 22

Ελπίζω να βοήθησα
Eυχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά και επιτέλους καλύφτηκα!
Θα τα βάλω και τα 3!!!
Παλιά 23-06-12, 17:49   #2822
matilnta

Προεπιλογή

καλαμαρακι,επειδη την εχω κατεβασει σε μιας φιλης μου τον υπολογιστη επειδη εμενα δεν μου την ανοιγει ξερεις αν πρεπει να δηλωσω το προγραμμα καταρτισης με επιδοτηση απο τον οαεδ?χτες βγηκαν τα αποτελεσματα κ ειδα οτι μπηκα.παιζει καποιο ρολο η ειναι ασχετο?ειναι 100 ωρες σε φροντιστηριο πρωινα αλλα δεν ξερω το ποτε κ λεω μηπως πρεπει να δηλωθει
Ο χρήστης matilnta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-12, 19:49   #2823
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και επειδή μου αρέσει να ακριβολογώ ορίστε κ το Φεκ των Δημόσιων Παιδικών σταθμών

http://www.elinyae.gr/el/item_detail...2&item_id=7364

Το άρθρο 11 αναφέρεται στις ώρες λειτουργίας.
σε ευχαριστω. το κατεβασα και το διαβασα αλλα αυτοι κλεινουν στις γιορτες. εκει που τον στελνω τωρα δεν κλεινουν. δεν μπορω να παρω αδεια ειδικα το πασχα που ξεκιναει η σεζον μας στην δουλεια.θα δηλωσω παντως και δημοτικο. περσι δεν δηλωσα και λογω πανας και επειδη ειχα κατεβασει την παλια αιτηση....
Παλιά 23-06-12, 21:29   #2824
lefter_2004

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilnta Εμφάνιση μηνυμάτων
καλαμαρακι,επειδη την εχω κατεβασει σε μιας φιλης μου τον υπολογιστη επειδη εμενα δεν μου την ανοιγει ξερεις αν πρεπει να δηλωσω το προγραμμα καταρτισης με επιδοτηση απο τον οαεδ?χτες βγηκαν τα αποτελεσματα κ ειδα οτι μπηκα.παιζει καποιο ρολο η ειναι ασχετο?ειναι 100 ωρες σε φροντιστηριο πρωινα αλλα δεν ξερω το ποτε κ λεω μηπως πρεπει να δηλωθει
2.4.2 Δικαιολογητικά συμμετοχής σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (Ε.Π.Α.) και συγκεκριμένα

α) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα STAGE του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
α1 ) αντίγραφο του Ιδιωτικού Συμφωνητικού Συνεργασίας μεταξύ Ο.Α.Ε.Δ., Φορέα Υλοποίησης και ασκούμενης, και
α2 ) Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

β) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Θ.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ , απαιτείται
β1) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής και
β2) Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής», στην οποία θα γίνεται αναφορά στον αρ. πρωτ. της έγκρισης του Ο.Α.Ε.Δ.

γ ) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Ν.Ε.Ε. του Ο.Α.Ε.Δ, απαιτείται
γ1) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης υπαγωγής, και
γ2) Υπεύθυνη δήλωση για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

δ) Εάν η ενδιαφερόμενη συμμετέχει σε πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης, απαιτείται βεβαίωση από πιστοποιημένο Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) για τη συνέχιση παρακολούθησης του προγράμματος, κατά την ημερομηνία υποβολής της «Αίτησης συμμετοχής».

Αυτά ανεφέρει η προκύρηξη . Μάλλον εσύ βρίσκεσαι στην (δ) κατηγορία ;; Αν ανήκεις όμως εκεί , έχε υπόψιν σου ότι παίρνεις 0 μόρια , γιατί σύμφωνα με το πρόγραμμα :

Επισημαίνεται ότι οι συμμετέχουσες σε Προγράμματα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.) και STAGE δε λαμβάνουν μόρια, διότι είναι σε κατάσταση μαθητείας.

Φιλικά Λευτέρης
Παλιά 23-06-12, 21:31   #2825
lefter_2004

Προεπιλογή

Παράθεση:
σε ευχαριστω. το κατεβασα και το διαβασα αλλα αυτοι κλεινουν στις γιορτες. εκει που τον στελνω τωρα δεν κλεινουν. δεν μπορω να παρω αδεια ειδικα το πασχα που ξεκιναει η σεζον μας στην δουλεια.θα δηλωσω παντως και δημοτικο. περσι δεν δηλωσα και λογω πανας και επειδη ειχα κατεβασει την παλια αιτηση....
Το καλύτερο θα ήταν μια ερώτηση στον ίδιο τον δημοτικό παιδικό σταθμό . Κάποιες πιθανόν μικροαλλαγές να ισχύουν από παιδικό σε παιδικό , ακόμα και στον ίδιο δήμο .
Παλιά 23-06-12, 22:53   #2826
marag

Το avatar του χρήστη marag

Προεπιλογή

να ρωτήσω κατι? Πηγα στον οαεδ για να πάρω το χαρτι αξατομικευμένης προσέγγισης και η υπαλληλος μου το εδωσε , μονο που επανω γράφει οτι εχω περάσει τη διαδικασία της εξατομικευμένης παρέμβασης
και ρωταω , ειναι το ιδιο χαρτι ή εχουν κανει λάθος?

Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 24-06-12, 11:45   #2827
thalianikolas

Προεπιλογή

καλημερα σε ολους!!!! λοιπον τοσες μερες κοντευω να καψω και τα τελευταια εγκεφαλικα μου κυτταρα με τα δικαιολογιτικα....επειδη εχω διαβασει πολλες φορες το forum και δεν εχω καταλαβει ακομα .....ειμαι ανεργη με επειδομα ανεργια εδω και 5μηνες..τι πρεπει να προσκομσω και καρτα ανεργιας και αποφαση και το αλλο που δε θυμαμαι πως το αναφερει???!!!!!HELPPPPP!!!!! H' oπως το καταλαβαινω μονο την αποφση γιατι ως επιδοτουμενη η καρτα δεν ανανεωνεται ????
Ο χρήστης thalianikolas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 12:18   #2828
nirma

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε αυτό το κομμάτι , απλώς να πώ ότι δεν σου στερεί το δικαίωμα το πρόγραμμα να κάνεις τα χαρτιά για δημοτικό παιδικό σταθμό . Όποιος θέλει πάει και κάνει ΚΑΙ εκεί τα χαρτιά . Χώρια ότι κανονικά θα έπρεπε πρώτα εκεί να κάνουν τα χαρτιά οι μητέρες , και μετά στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ .

Επίσης δημόσια δωρεάν παιδεία παρέχεται από το κράτος από το νηπιαγωγίο και το δημοτικό σχολείο και μετά . Δεν υπάρχει δημοτικό σχολείο που θα απορρίψει το παιδί σου όσο υψηλό εισόδημα και να έχεις . Είναι άλλο ο παιδικός σταθμός όμως ( που δεν θεωρείτε υποχρεωτική εκπαίδευση ) και άλλο το Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο .
Αυτο το ξέρω. Το έφερα σαν παράδειγμα. Αυτο το πρόγραμμα είναι μια προσπάθεια να μπορούν όλα σχεδόν θα παιδάκια να πάνε παιδικό σταθμο.... αφού υπάρχει αυτή η ανάγκη στην κοινωνία μας.

Το πρόγραμμα δεν νομίζω ότι έγινε επειδή οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είχαν φουλάρει . Απλώς δίνει δικαίωμα σε κάποιους , να στείλουν το παιδί τους κάπου αλλού , ενώ δεν έχουν την οικονομική ευχέρια . Τέλος αν δείτε μέσα στις περυσινές δομές , υπήρχαν και δημοτικοί παιδικοί σταθμοί .

΄
Φιλικά Λευτέρης
Φυσικα και δεν μου στερει το δικαίωμα να κάνω τα χαρτιά μου. Όπως πολυ σωστά λες θα έπρεπε πρώτα να κάνουμε τα χαρτια μας εκει, όπου ως κριτήριο υπάρχει το χαμηλο εισόδημα και στην συνέχεια ή έστω μαζί ΧΩΡΙΣ κριτήριο το χαμηλο εισόδημα να προσπαθούσα με να μπούμε σε κάποιον άλλο σταθμο.
Με το να έχουν αυτο το κριτήριο πάρα πολλές μητέρες δεν μπορούν να κάνουν τα χαρτια τους ΠΟΥΘΕΝΑ..... Και να σημειώσω ότι δεν έβαλαν όριο τα 100000€....

Αυτο το ξέρω. Το έφερα σαν παράδειγμα. Αυτο το πρόγραμμα είναι μια προσπάθεια να μπορούν όλα σχεδόν τα παιδάκια να πάνε παιδικό σταθμο.... αφού υπάρχει αυτή η ανάγκη στην κοινωνία μας.

Διάβασε το σκοπό αυτού του προγράμματος. Το αναφέρει αυτο που έγραψα.
Το γεγονός ότι μπαίνουν και δημοτικοί στο πρόγραμμα θεωρώ ότι είναι στα πλαίσια την κακης εκμετάλλευσης των χρηματοδοτήσεων από την ΕΕ. Αν εγώ μπω στον δημοτικό παιδικό σταθμο θα πληρώσω από 600€ εώς 2000€ ανάλογα με το εισόδημά μου. Αν μπω όμως με το πρόγραμμα η ΕΕΤΑΑ θα πληρώσει 3500€ για το ίδιο πράγμα. Μην μιλήσω ότι κανονικά αυτή την θέση θα έπρεπε να δωθεί σε μια αιτούσα που απορρίφθηκε.

Ο χρήστης nirma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 12:32   #2829
ravT

Προεπιλογή

Δε μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο θέμα στο οποίο μπορείτε άνετα να εκθέτετε τις αντιρρήσεις σας για τις προϋποθέσεις του προγράμματος;
Πραγματικά όπως ίσως βλέπετε, υπάρχουν μαμάδες που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν. Αφήστε τον χώρο ελεύθερο για ερωτήσεις / απαντήσεις...

Ο χρήστης ravT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 12:53   #2830
marag

Προεπιλογή

ραβ μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημά μου?

Παλιά 24-06-12, 12:58   #2831
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marag Εμφάνιση μηνυμάτων
ραβ μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημά μου?
καλημερα

αυτοι στον οαεδ ειναι μαθημενοι τοσα χρονια. δε γινεται πρωτη φορα το προγραμμα για να μην εχουν ιδεα. πιστευω ξερουν αλλα μια μαμα που θα της εχουν δωσει αντιστοιχο χαρτι θα σε βοηθησει περισσοτερο
Παλιά 24-06-12, 13:00   #2832
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο θέμα στο οποίο μπορείτε άνετα να εκθέτετε τις αντιρρήσεις σας για τις προϋποθέσεις του προγράμματος;
Πραγματικά όπως ίσως βλέπετε, υπάρχουν μαμάδες που ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν. Αφήστε τον χώρο ελεύθερο για ερωτήσεις / απαντήσεις...
ποσο δικιο εχεις.

οταν ο αλλος νιωθει να αδικειται θα το λεει και θα το φωναζει σε 100 σελιδες αλλα ετσι δουλεια δεν κανουμε.
Παλιά 24-06-12, 13:02   #2833
marag

Προεπιλογή

σίγουρα ξέρουν , αλλά μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και υπάλληλοι που λίγο βαριουνται , λίγο είναι άσχετοι , λίγο από όλα …..
Γι αυτό ρωταω τι γράφει το δικό σας χαρτί , μην αποκλιστώ από χαζομάρα..

Παλιά 24-06-12, 13:06   #2834
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marag Εμφάνιση μηνυμάτων
σίγουρα ξέρουν , αλλά μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και υπάλληλοι που λίγο βαριουνται , λίγο είναι άσχετοι , λίγο από όλα …..
Γι αυτό ρωταω τι γράφει το δικό σας χαρτί , μην αποκλιστώ από χαζομάρα..
μια ανεργη στην ιδια κατασταση με εσενα και που εχει ετοιμα τα χαρτια της θα σε βοηθησει. εγω δυστυχως δεν μπορω
Παλιά 24-06-12, 13:17   #2835
ΔΕΣΙ

Προεπιλογή

marag εαν σε βοηθαει αυτο εμενα μου εδωσαν ενα χαρτι που γραφει βεβαιωση στην πανω μερια και μετα γραφει..
''βεβαιωνεται οτι η....εχει κανει εντυπο εξατομικευμενης προσεγγισης και συνταχθηκε ατομικο σχεδιο δρασης....την ημερομηνια...''
εσυ τι χαρτι εχεις?
Ο χρήστης ΔΕΣΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 13:25   #2836
marag

Προεπιλογή

λοιπόν εμενα στο χαρτί αυτο γραφει τα στοιχεία μου και στο τέλος λέει
εχει περάσει απο τη διαδικασία της Εξατομικευμένης Παρεμβασης

Να σημειώσω οτι δε με ρώτησε τιποτα η υπα/λος

Παλιά 24-06-12, 13:27   #2837
thalianikolas

Προεπιλογή

θα το ξαναγραψω λοιπον.....εγω γιατι εχω καταλαβει οτι εαν λαμβανεις τακτικο επιδομα ανεργιας δε χρειαζεται να συμπεριλαβεις στα δικαιολογιτικα την καρτα ανεργιας το εξατομικευμενης προσεγγισης???? το εαν λαμβανεις επιδομα το αναφερει σα να ειναι αλλη κατηγορια οπως και το εαν εχει συζυγο ανεργο......σωστα?
Παλιά 24-06-12, 13:50   #2838
ΔΕΣΙ

Προεπιλογή

γνωμη μου,σωστα..γιατι οταν περνεις επιδομα ανεργιας δεν ανανεωσης την καρτας ανεργιας σου..δεν εχεις κιολας καρτα ανεργιας..
Ο χρήστης ΔΕΣΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 13:54   #2839
thalianikolas

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΔΕΣΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωμη μου,σωστα..γιατι οταν περνεις επιδομα ανεργιας δεν ανανεωσης την καρτας ανεργιας σου..δεν εχεις κιολας καρτα ανεργιας..
καρτα εχουμε μεν αλλα φαντασου οτι η επομενη ανανεωση μου ειναι τον 4/2013!!!εχω μπερδευει κ σε ολο το forum απο περυσι φαντασου που εχω διαβασει καποις-οι λενε οτι χρειαζονται κ τα 3 και αλλοι μονο η αποφαση
ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΑ ΜΠ.....
να ρωτησω και κατι ακομα γιατι με ΚΑΙΕΙ!!!! θα ακουστει περιεργο μεν αλλα εαν μπορουσε καποιος να βοηθησει καλα θα ηταν.... μπορω να κανω τα χαρτια μου για αλλη πολη??? οχι δημο αλλα νομο?? και ΓΙΑΤΙ θα πει καποιος τωρα...γιατι μαλλον απο σεπτεμβρη θα παω να μεινω στους γονεις μου με τον μικρο γιατι εκει μας ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝΕ!!! εγω ανεργη με το "τεραστιο" επιδομα και ο συζυγος με μειωση στο μισθο (απο 1000€ στα 600€) θα φαμε τα νυχια μας οποτε μαλλον θα αναπληρωσω την αδερφη μου στη δουλεια της που θα σταματησει λογω εγκυμοσυνης ...αλλα απο την αλλη υπαρχουν και χειροτερα!!! αλλοι φευγουν για αλλο κρατος!!!!χιχιχιχιχιχ!!!
Παλιά 24-06-12, 14:06   #2840
matilnta

Προεπιλογή

ευχαριστω λευτερη αλλα οταν θα κανω την αιτηση δεν θα εχει ξεκινησει ακομα το προγραμμα.οποτε δεν θα ειμαι σε μαθητεια.ουτε χαρτια να τους προσκομισω θα εχω.το προγραμμα θα ξεκινησει τελος αυγουστου με σεπτεμβριο.λογικα δεν θα το βαλω παρα μονο τα υπολοιπα δικαιολογιτικα ανεργιας.τι λες?
Ο χρήστης matilnta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές