Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Νοεμβρίου 2014!


tinaki

Recommended Posts

καλημέρα καλημέρα! μπράβο αλεξία για την αυχενική! κι περιμένουμε νέα τώρα...εμείς την άλλη δευτέρα αυχενική, πως θα περάσει η βδομάδα πάλι...

τα συμπτώματα ναι καλά κρατούν δεν έχω παράπονο :tongue:

αλλά μαζί με αυτά έχει ανοίξει κι η όρεξη μου τρελαααααα!!! δεν παίζει!

πως συνδυάζονται δεν ξέρω!!

δεν ξέρω για σας αλλά εγώ έχω φουσκώσει κιόλας φουλ! σαν 4-5 μηνών είμαι ήδη!

vivian και εγω μια απ'τα ιδια!Τουρλα η κοιλια!Σε ποιον να το πω και να με πιστεψει οτι ειμαι μονο 11 εβδομαδων!!!!

Η ορεξη μου εχει ανοιξει και εμενα δυστυχως..Αχ αλλο που δεν ελεγα,σε αυτην την εγκυμοσυνη να μην παρω πολλα!!


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Πήγαμε κι εμείς χθες για την αυχενική, όλα καλά δειχνουν για το μωρο μας, την Παρασκευή θα πάρω τον γιατρό να μου πει τα τελικά αποτελέσματα μαζί με την εξέταση αίματος. Το μόνο κακό είναι ότι ο πλακούντας είναι πρόσθιος επιχειλιος, που σημαίνει μπροστά, πολύ χαμηλά και μέρος του ακουμπάει στον τράχηλο. Που σημαίνει δεν πρέπει να σηκώνω καθόλου βάρη και να ξεκουράζομαι.

Και ταρατα ταταν, έχουμε πάλι αγοράκι!!! Ηταν τοσο ξεκαθαρο που το ειδα κι απο μονη μου πριν μου το πουνε! Εντάξει το ομολογώ ήθελα κοριτσάκι αυτή τη φορά αλλά δεν πειράζει, να είναι ένα υγειές παιδάκι μας νοιάζει!!

Απλα εκεί που ήμουν απόλυτη ότι δεν θα κάνω άλλο παιδάκι, τώρα το αφήνω λίγο ανοιχτό το ενδεχόμενο! Χαχαχα!!

Nikaki άντε να περάσουν οι μέρες να πας κι εσύ κοριτσάκι!!

Viviav εγώ είμαι απο μόνη μου γεματουλα και παρόλα αυτά φαίνεται πως είμαι έγκυος.

Νομίζω πως παίζει ρόλο που είναι τα δεύτερα μας!!

Πάντως κορίτσια μου κάνει εντύπωση που δεν έχουμε ακόμα ούτε μια πρωτομανουλα στο καφέ μας, ε?

Link to comment
Share on other sites

μπράβο τινάκι τέλεια νέα! με το καλό ο 2ος γιος! δεν θα πω ψέμματα

κι εγώ κοριτσάκι θέλω να ακούσω, αλλά ό,τι έρθει καλώς να έρθει εννοείται!

κι εγώ τα χω τα κιλάκια μου, δεν είχε φύγει κι τελείως η κοιλιά από την

πρώτη, αμέσως φάνηκα! απλά ευτυχώς κατάφερα να χάσω όλα τα προηγούμενα

κιλά!

πάντως κι εμένα εντύπωση μου κάνει για τις πρωτομανούλες! μάλλον είναι μήνας outsider :tongue: !! οι περισσότερες ξεκινάνε καλοκαιράκι κι γεννάνε

άνοιξη, όπως κι εγώ! εμείς το έχουμε πάρει το κολαι κι δεν μας νοιάζει!

χαχαχαχα!!


izMNp3.png

Ob2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα! Περιμένω το δευτερο παιδάκι μου με πητ 17/11 (κανονικα 27/11) αλλά λόγω καισαρικής νωρίτερα! Κάθε 17 του μηνα αλλάζω μηνα.. 17 Μαιου κλείνω τους 3 μηνες! Αυχενική εχω κλείσει για 15 Μαιου.:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!!!

Nikaki μπραβο για τα καλα αποτελεσματα.... τελεια!!! Αυτο που σου ειπε να μην σηκωνεις το αλλο σου νινι ειναι λιγο θεμα αλλα τι να κανεις;;;; υπομονη!!!

Tinaki μπραβο και σε σενα και με το καλο και τα τελικα που θα ειναι μια χαρα!!!! Αγορομανουλα απ'οτι μας εδειξε και το νινι.. με το καλο λοιπον!!!! εγω αγορακι θα ηθελα να ακουσω αυτη τη φορα αλλα δεν με πολυπειραζει κιολας...

Korina ge καλως ηρθες στην παρεουλα και με το καλο το νινι σου!!!

απο κοιλια κι εγω εχω και φαινεται κι εγκυμοσυνης κανονικα.. ευτυχως τα κιλα της προηγουμενης τα εχασα ολα (18 στο συνολο..) και απλα θα προσπαθησω να μην παρω πολλα αυτη τη φορα. Σημερα εχουμε και υπερηχο..αντε να μου φυγει το αγχος που με εχει πιασει!!!! Κατα τ'αλλα δεν νιωθω καθολου εγκυος κι αυτο ειναι που με αγχωνει πιο πολυ..ουτε μια ναυτια ρε παιδακι μου να αισθάνομαι οτι ολα πανε καλα!!!

φιλια σε ολες!!!


tmVRp3.png

dakEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα !

Μόλις σας ανακάλυψα και δεν ξέρετε τί χαρά έχω πάρει.. Είδα πως περιμένετε πως και πως μια πρωτομάνα...Με βρήκατε επιτέλους.. Είμαι για πρώτη φορά έγκυος με ΠΗΤ 22/11 όπως η vivian86 (κι εγώ το 1986 είμαι γεννημένη) και η maria_kriti.

Τα έχω λίγο χαμένα και χαίρομαι που είστε τόσο πρόθυμες για συμβουλές, γιατί εγώ τουλάχιστον θα τις χρειαστώ..;)χαχαχα

Τη Δευτέρα είχαμε υπέρηχο, είδαμε το ζουζουνάκι μας, είναι 5,5 εκατοστά περίπου και αρτιμελέστατο όπως είπε ο γιατρός..Μέχρι και ότι έχει μακριά δαχτυλάκια σχολίασε που τα έχει πάρει από μένα (χαζέψαμε από τώρα ε ?)

Γενικά προσπαθώ να είμαι συγκρατημένη, έχουμε κλείσει αυχενική στις 16/05 στο Μητέρα, γιατί εκεί θα γεννήσω πρώτα ο Θεός.

Από συμπτώματα αν και φοβόμουν αρκετά, τόσο καιρό δεν έχω τίποτα, ούτε ζαλάδες, εμετούς, υπνηλίες τίποτα.. Είμαι όπως πριν..

Από κιλά ζήτημα αν έχω πάρει μισό κιλό που κι αυτό παίζει, αλλά μετά το μεσημέρι η κοιλιά μου είναι μεγάλη και το πρωί ξεφουσκώνει..χαχα..

Χαίρομαι τόσο πολύ που σας βρήκα και θα έχω κάποιες κοπέλες που περνάνε τα ίδια να νιώθω παρέα...

Δεν το έχουμε ανακοινώσει ακόμα σε κανέναν, γιατί περιμένουμε να κάνουμε την αυχενική και να το πούμε τέλος Μαίου στα γενεθλιά μου.. Αυτός ίσως είναι και ο λόγος που είμαι τόσο ήρεμη και άνετη όπως είπε ο γιατρός, γιατί δε νιώθω πίεση από τους γύρω..

Ευτυχώς επίσης, επειδή δουλεύω καθημερινά 9-7 (ναι ναι..10ωρο και μερικές φορές παραπάνω) δεν έχω προλάβει να το σκεφτώ πολύ και να αγχωθώ και μόνη μου, αλλά γενικά προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη, κυρίως μέχρι την αυχενική που όπως έχω διαβάσει μας καθησυχάζει και σηματοδοτεί το 2ο και πιο ευχάριστο τρίμηνο.. Σωστά ?

Συγγνώμη για το τεράστιο post, αλλά σκέφτηκα να γράψω-απαντήσω σε όλα όσα είπατε μέχρι τώρα και να σας προλάβω..χαχαχα:P

Συγχαρητήρια στις μανούλες που πήγαν όλα καλά με την αυχενική..

Καλά αποτελεσμάτα σε μας που περιμένουμε να την κάνουμε και..

Καλή μας συνέχεια λοιπόν με πολλές ευχάριστες στιγμές..

Καλημέρααααααααα !!! :D


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

καλημέραα!!! κορίνα κι πέννυ welcome! μεγαλώνει η παρέα μας κι

χαίρομαι! με τα κορίτσια του μαίου 13 που γεννήσαμε μαζί είμαστε

πολύ δεμένες, μιλάμε ακόμα κι ανταλάσσουμε συμβουλές! γιατί όχι

να γίνει κι αυτό παρεάκι!

αντε πέννυ πως κι πως σε περιμέναμε να σου πούμε εμπειρίες, με το καλό

το 1ο σου μωράκι λοιπόν! ένα υπέροχο ταξίδι ξεκινά! εμείς θα πάμε με

καισαρική δεν θυμάμαι αν σας το έχω πει όπως κι στο 1ο, οπότε θα

γεννήσω λίγο νωρίτερα! είχα τότε θέμα με την πίεση κι είχαμε φοβηθεί!


izMNp3.png

Ob2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Vivian σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα !

Μακάρι κι εμείς εδώ να δέσουμε έτσι και να κρατήσουμε τη φιλία μας και μετά τη γέννηση των μωρών και να συζητάμε για τα παιδάκια μας πρώτα ο Θεός..

Καισαρική συμαίνει ολική νάρκωση να υποθέσω ? Αυτό θα ήθελα να το αποφύγω γενικά. Δεν το έχουμε συζητήσει με το γιατρό μου ακόμα, γιατί φαντάζομαι θεωρεί πως είναι νωρίς, αλλά θα ήθελα αν τα κατάφερνα να γεννούσα φυσιολογικά. Γενικά φοβάμαι πολύ τη νάρκωση και επειδή είχα κάνει ένα χειρουργείο πριν 6-7 χρόνια το ξύπνημα μετά από τη νάρκωση ήταν πολύ τραυματική εμπειρία. Τώρα βέβαια..μη λέω και μεγάλες κουβέντες..Ότι είναι καλύτερο ας γίνει και να είμαστε καλά κι εγώ και το μωρό.

Ρε παιδιά, τη Δευτέρα το είδαμε στον υπέρηχο και μου λείπει πολύ σήμερα. Δεν περνάνε οι μέρες για την άλλη Παρασκευή που έχουμε αυχενική.. Βασικά δεν περίμενα να το δω τόσο καλοσχηματισμένο και για αυτό το σκέφτομαι τόσο. Όσο είχα στο νου μου ένα φασόλι, ένα μπιζέλι κι άλλα τέτοια ζαρζαβατικά, δεν είχα αυτό το αίσθημα να μου λείπει να το δω..χαχαχα..Αστείο ε ?

Αντε, τουλάχιστον όταν αρχίσουμε να το νιώθουμε θα έχουμε μια επαφή καθημερινή μαζί του και δε θα μας λείπει τόσο φαντάζομαι..χαχα


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλιτσες!!!!

Pennymom καλως ηρθες στην παρεουλα μας και με το καλο το νινι σου!!! Απο συμβουλες αλλο τιποτα με τοσες εμπειρες στην ομαδουλα μας!! Χιχιχι!!! Αχ κι εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ελειπε πιο πολυ να πω την αληθεια. Τωρα που ασχολουμαι ολη τη μερα με τη μικρη δεν μου λειπει τοσο το σπορακι αλλα πριν απο καθε υπερηχο ασπριζει το μαλλι μου απο το αγχος να ειναι ολα καλα!!!!

πηγα για υπερηχο λοιπον χθες και ολα καλα!!! Τζαμπα αγχος παλι δηλαδη... το σπορακι το μικρο μεγαλωνει κανονικα, ειδαμε και τον πλακουντα να σχηματιζεται "οπισθιος" οπως ειπε και ο γιατρος ακι ολα μια χαρα. Τωρα μπρος ολοταχως για αυχενικη!!! Αλλο αγχος!!! Σας φιλω!!!!


tmVRp3.png

dakEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όχι καλέ ολική νάρκωση, επισκληρίδιο έκανα κι τον είδα αμέσως όταν

βγήκε τον πήρα αγκαλιά!

κι εγώ τώρα το παραμελώ το νινάκι λίγο με τον μικρό εδώ αλλά όσο

μεγαλώνει κι η κοιλιά μου το θυμίζει!:tongue:

το 1ο παιδάκι είναι διαφορετικό κακά τα ψέμματα, το περιμένεις με πιο

πολλή αγωνία! στο 2ο είσαι πιο χαλαρή!

εγώ τώρα ανυπομονώ να μάθω φύλο!!!!


izMNp3.png

Ob2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου Καλημέρα !

Vivian, αν είναι επισκληρίδιος και στην καισαρική, τότε δεν έχω κανένα άγχος..Ότι πει ο γιατρός..Τη νάρκωση και το ξύπνημα δεν μπορώ...χαχα... Ξέρω και 2 περιπτώσεις που κοπέλες έκαναν ολική νάρκωση για καισαρική, αλλά μάλλον κάποιος λόγος θα υπήρχε..Όλα καλά τότε..!!

Καταλαβαίνω πως το μπομπιράκι σου θα σε κρατάει απασχολημένη, αλλά δες το από τη θετική πλευρά, ότι γλιτώνεις το άγχος να το σκέφτεσαι συνέχεια. Αυτό κάνω κι εγώ με τη δουλειά..χαχα

Περιμένω κι εγώ την άλλη Παρασκευή πως και πως για την αυχενική. Λέτε να μας πουν το φύλλο από την αυχενική ? Μακάρι.. Όχι ότι έχω προτιμήσεις, το πρώτο είναι άλλωστε, απλά παρόλο που μου αρέσουν πολύ τα κοριτσάκια κι εμένα και του άντρα μου, θα ήθελα ένα αγοράκι για αρχή, γιατί έχουμε χάσει τον πεθερό μου και θα ήθελα να βγάλουμε το όνομά του..περισσότερο για τον άντρα μου δηλαδή..

Πάντως παιδιά, νιώθω πολύ τυχερή, γιατί και αμέσως ήρθε το μωράκι και δεν έχω καθόλου ενοχλήσεις.. Μάλλον είναι πολύ καλό παιδάκι και ήρεμο.. χαχα

Φιλάκια σε όλες σας και σας εύχομαι μια υπέροχη μέρα...

ΥΓ: Όποια έχει νέα από υπέρηχους, αυχενικές κτλ περιμένουμε..:D


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Mariathens, ευχαριστώ κι εσένα πολύ για το καλωσόρισμα και με το καλό το μωράκι σου ! Την Τρίτη που θα πας θα κλείσεις λογικά και την αυχενική. Εγώ θα την κάνω στο Μητέρα, κάπου διάβαζα πως εξαρτάται από αυτόν που θα την κάνει αν είναι ομιλητικός, καλός και σου πει και το φύλλο αν βλέπει κάτι. Μακάρι να είναι κανένας καλός και να είναι και ο γιατρός μου μαζί για να νιώθω ασφάλεια και να ρωτησώ και τίποτα..χαχαχα.. Για πείτε καμιά εμπειρία από αυχενική ? Όλες το μάθατε το φύλλο στα πρώτα σας παιδάκια στην αυχενική ?


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! μόλις συμμάζεψα λίγο την κουζίνα κι πάω να βάλω

το φαγητό του μικρού! άργησα γαμώτο ελπίζω να μην πεινάσει!

πένυ εμένα στην αυχενική μου είχαν πει μάλλον αγοράκι, που σπάνια

αλλάζει ειδικά στα αγόρια! γιαυτό τώρα περιμένω πως κι πως!

η αλήθεια είναι πως ναι έχει να κάνει με τον γιατρό που στην κάνει,

κάποιοι είναι πιο σοβαροί κι λένε πως είναι νωρίς για φύλο αλλά αν είναι

κι ο γιατρός σου μέσα κάτι θα σου πει! οπότε κανόνισε το!:wink:

ναι άγχος τώρα πια δεν έχω πολύ, στην αρχή φοβόμουν αρκετά παρόλο

που είναι 2ο! αλλά με τις ενοχλήσεις που έχω το καταλαβαίνω σχεδόν συνέχεια!:rolleyes:


izMNp3.png

Ob2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρααα !

Χαθήκατε κάποιες..Ελπίζω να είναι όλα καλά και λόγω υπνηλίας να μην μπορείτε να ανοίξετε υπολογιστή να γράψετε και να κοιμάστε αρκετά ή απλά να τρέχετε πίσω από τα πρώτα σας ζουζούνια, οπότε που χρόνος για υπολογιστής.

Χθες βγήκε μια εξετασούλα για αντισώματα του προγεννητικού που είχε βγει οριακή και έπρεπε να την επαναλάβω και είναι πλέον αρνητική, οπότε ησύχασα και με αυτό.:-D Επίσης, είχα ραντεβού με οφθαλμίατρο για να δω αν έχω κανένα θέμα που είχα 3 χρόνια να πάω και όχι μόνο όλα καλά, αλλά και λίγο μυωπία που είχα (0,75 και 1,25, αλλά δε φορούσα γυαλιά) μου είπε πως είναι πια 0 και 0..χαχα..και να μην φορέσω ποτέ ξανά τα γυαλιά μου (όχι ότι τα φορούσα δηλαδή;)). Μακάρι το παιδάκι μου να πάρει τα μάτια μου γιατί είναι γαλάζια-γκρι, ενώ του άντρα μου μαύρα και μικρούτσικα, αλλά δύσκολο το βλέπω..Άσε που έχει και μυωπία και αστιγματισμό εκείνος. Έπρεπε να ψάξω καλύτερα το θέμα DNA πριν το μωρό ε ? Χαχαχα :lol::lol::lol:

Τώρα θέλω να κλείσω και ένα ραντεβού με οδοντίατρο για καθαρισμό, γιατί μου είπαν πως είναι πολύ σημαντικό, γιατί πολλές κοπέλες έχουν θέματα με τα δόντια στην εγκυμοσύνη.. :roll:

Αυτά.. Έτσι, για να γεμίζω το χρόνο μέχρι την Παρασκευή που είναι επιτέλους η αυχενική..

Ααααα..και το πιο σημνατικό, χθες για πρώτη φορά σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι τώρα..ζαλίστηκα..!! Κορίτσια δεν είχε ξανατύχει και ήταν λίγο αγχωτικό. Σχόλασα και πήγα να κάνω βιαστικά τις δουλειές μου και μπαίνω φαρμακείο και μόλις στέκω στην ουρά (είχε 5-6 άτομα μπροστά), μετά από 4-5 λεπτά ένιωσα να ιδρώνω και να βλέπω μαύρα και λέω κάτσε μην πέσω και χτυπήσω, ζήτησα μια καρεκλίτσα (ρεζίλι..δεν πίστευα πως θα το πάθω ποτέ..χαχα) και οι κοπέλες να με βοηθήσουν, μου πήραν και την πίεση κτλ και συνήλθα μετά από 5 λεπτάκια και έφυγα με τύψεις για την αναστάτωση.. Μέρες θα κάνω να ξαναπεράσω από κει..χαχαχα.. Αλλά νομίζω πως δείχνουν κατανόηση σε τέτοιες περιπτώσεις.. Σας έχει τύχει ποτέ ?

Καλημέρα σε όλες σας !!!


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...