Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Εγκυός 20 χρονών με αρνητικούς γονείς,βοήθεια.


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ωχ, δυσκολα ρε παιδακι μου. μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

και γω για την αμβλωση δεν το συζηταω. θα το σκεφτεσαι μια ζωη ετσι και το κανεις. και απορω που η μαμα σου τα βλεπει τοσο απλοϊκα τα πραγματα. μανα ειναι.

και στο σπιτι του φιλου σου δυσκολο αν ειστε τοσα πολλα ατομα. για μενα, ακομη και αλλα αδερφια να μην ειχε και να ησασταν μονο εσεις και οι γονεις του, παλι θα σου ελεγα να φυγετε οσο πιο γρηγορα μπορειτε. ΟΜΩΣ, επειδη στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εισαι εσυ αυτη που κανει κουμαντο, πρεπει να κανεις λιγο υπομονη. ξερω, δυσκολο, αλλα δεν εχεις αλλη λυση. και να προσπαθεις να διατηρεις την ψυχραιμια σου. και ΒΑΣΙΚΟ να εισαι ανοιχτη με το φιλο σου και να του λες οσα σε προβληματιζουν για να κατανοει τη συμπεριφορα σου. γιατι αν αρχισει να του βαζει λογια η μανα του δυσκολα τα πραγματα. ποτε πρεπει να φυγει για φανταρος?


5aAIp3.pngzOSbp3.png148cp3.png
Link to comment
Share on other sites

δοξα το θεο με καταλαβαινει απολυτα δεν με εχει κατηγορησει ουτε μια φορα για τιποτα ξερει πως κανει η μανα του... λεμε να φυγει οταν θα γεννησω για να μπορεσει να παει λιγοτερους μηνες και να ειναι στην πολη μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α ωραια τοτε. λοιπον, πρεπει να αποδεχτεις την κατασταση ως εχει και να κοιτας μπροστα. και να μη δινεις σημασια στους αλλους. ουτε να στεναχωριεσαι. μονο το μωρακι σου να σκεφτεσαι και το φιλο σου. και προχωρα μπροστα, ειτε εχεις τους γονεις σου στο πλαι σου ειτε οχι. δυστυχως στη ζωη δεν ειναι παντα ολα ομορφα και τελεια. το θεμα ειναι να προχωραμε με τις μικροτερες δυνατες απωλειες. βουρ μπροστα και ολα θα γινουν. το πιστευω. μονο να κανεις λιγο υπομονη καποιο διαστημα. για το καλο σου.


5aAIp3.pngzOSbp3.png148cp3.png
Link to comment
Share on other sites

επισης, στην κατασταση σου, οι ορμονες σου δεν ειναι στα καλα τους ετσι κι αλλιως, οποτε λογικο ειναι να εχεις νευρα κτλ. μηπως να αλλαξουμε κουβεντα και να λεμε για ευχαριστα? γιατι στην ουσια αυτο χρειαζεσαι. τα αλλα αστα.


5aAIp3.pngzOSbp3.png148cp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θέλω να κάνω μια παρεμβαση, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, αλλά πραγματικά προβληματισμένη, καθότι κι εγώ μάνα 1 αγοριου κ 1 κοριτσιού!

Διαβάζω και δίπλα στο πάρεντς διάφορες ιστορίες με κοπέλες από ανήλικες έως πολύ νεαρές που μένουν έγκυες "κατα λάθος" κι ειλικρινά προβληματίζομαι!

Τι φταίει? εμείς οι γονείς ?Δεν ενημερώνουμε τα παιδιά μας?Δεν είμαστε κοντά στα παιδιά?Ο τρόπος ζωής των νέων?Είναι μόδα?είναι μαγκιά να μην προσέχεις?

Είμαστε στο 2014 από 12 χρονών μη πω και πιο νωρίς έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ, κυκλοφορουν με κινητά, είναι μέσα στην τεχνολογία, στη μόδα κλπ.. και δε μάθαμε στα παιδιά μας την αξία της αντισύλληψης??

Δε το λέω για να θίξω την κοπέλα, και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρεί το δρόμο της, αλλά πραγματικά διαβάζοντας στη γωνιά των εφήβων δίπλα έχω σοκαριστεί.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα littlemommy,

καταρχάς σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα γερό μωράκι .

Στη ζωή μας πολλές φορές τα πράγματα έρχονται όχι όπως τα έχουμε προγραμματίσει και αυτό πάντα δημιουργεί εντάσεις.

Μέσα από αυτά τα λίγα πράγματα που έχεις γράψει διακρίνω ότι προέρχεσαι από μία οικογένεια που σε έχει μεγαλώσει με αρχές και αγάπη. Μέρος της ωριμότητάς σου σίγουρα προέρχεται από την αγωγή που έχεις λάβει μέσα από το σπίτι σου.

Αυτό που θα ήθελα να σου πω, αν θές το κρατάς αν θες το παραβλέπεις, είναι να προσπαθήσεις να δικαιολογήσεις τη συμπεριφορά των γονιών σου , σκεπτόμενη ότι και αυτοί ήταν απροετοίμαστοι για μια τέτοια εξέλιξη.

Συνήθως οι γονείς , φτιάχνουμε ένα φανταστικό πλάνο στο μυαλό μας σχετικά με το μέλλον των παιδιών μας , δουλεύουμε πάνω σε αυτό, επενδύουμε και απογοητευόμαστε αν κάτι δεν πάει βάση προγράμματος....

Αυτό βέβαια δε θα έπρεπε να δικαιολογεί ακραίες αντιδράσεις , σαν αυτή του πατέρα σου, αλλά συμβαίνει συχνά.

Δεν είναι λόγος όμως να μείνει ασυγχώρητο και να χαλάσει η σχέση σου με την οικογένειά σου, τώρα μάλιστα που ετοιμάζεσαι να φτιάξεις τη δική σου και θα δεις ότι θα τους χρειάζεσαι τελικά για πολλούς λόγους, συναισθηματικούς και όχι μόνο.

Δώσε τους λιγο χρόνο να δεχθούν την απόφασή σου και λίγο χώρο στη νέα σου ζωή.

Στην οικογένεια του συντρόφου σου επίσης, δώσε λίγο χώρο....όχι περισσότερο από όσο χρειάζεται. Αν μπορείτε οικονομικά με το σύντροφό σου να συντηρήσετε ένα δικό σας σπίτι και την ιδιωτικότητά σας, μη το καθυστερείτε. Η ιστορία έχει δείξει πως τα περισσότερα ζευγάρια , ειδικά νέα , που άρχισαν την κοινή ζωή τους μέσα στο σπίτι των πεθερικών, είχαν άσχημα ξεμπλέγματα.

Αν υπάρχουν λόγοι οικονομικοί που δε σας επιτρέπουν να πάτε στο δικό σας σπίτι, κάντε υπομονή, δουλέυοντας και προγραμματίζοντας τα πράγματα προς αυτό το στόχο.

Οι γονείς αγαπάνε τα παιδιά τους . Όπως εσύ θα αγαπάς το δικό σου , πολύ περισσότερο από όσο τώρα φαντάζεσαι, έτσι και οι δικοί σας ,σας αγαπούν.

Με γνώμονα αυτό ,προχώρα και όλα μπορούν να φτιάξουν.

Επίσης , επειδή σε αυτή την ηλικία συνήθως οι γνώσεις περί παρακολούθησης μιας εγκυμοσύνης είναι ελλειπείς, θα ήθελα να σε παρακαλέσω , να προσπαθήσεις να ενημερωθείς επαρκώς για όλες τις εξετάσεις που πρέπει και επιβάλλεται να κάνεις ,ώστε να είστε εσύ και το μωράκι σου υγειείς !

Όλα τα παραπάνω με τις καλύτερες προθέσεις , από μια μαμά τριών παιδιών, που θα μπορούσε να έχει μια κόρη στην ηλικία σου σήμερα, αν δεν είχε αποφασίσει τότε να κάνει άμβλωση γιατί η οικογένειά της δε δεχόταν μια ξαφνική και πρόωρη εγκυμοσύνη...

Μια απόφαση που πραγματικά μου προκαλεί πόνο ασταμάτητο .

Καλή τύχη σε όλους σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα theodorap

παντα τους δικαιολογουσα και προσπαθουσα να μπω στην θεση τους αλλα δεν εχουν γιατρια την τριτη με πηραν απο την δουλεια με την προυποθεση οτι θα πηγαναμε για καφε και στην ουσια με ''απηγαγαν'' μου πηραν το κινητο δεν με αφηναν να ειδοποιησω τον συντροφο μου και μου ελεγαν οτι μονον νεκρη θα εφευγα εσα απο το σπιτι τους και να ξεχασω τον συντροφο μου ε αυτο τωρα δεν ειναι παρανοια ?ποση κατανοηση να δειξω με χτυπησε ο πατερας μου και εγω κατεληξα στο νοσοκομειο με πονους απο το αγχος και πηρα εξητηριο χθες και δεν τους ενημερωσα καν απλα γυρισα στον συντροφο μου ο οποιος επιμενει για περιοριστικα μετρα γιατι φβαται για εμενα.

οσο για το θεμα συγκατηκησης με τα πεθερικα ψαχνουμε ηδη για σπιτι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μικρή μανούλα διάβασα λίγο την ιστορία σου και η τελευταία σου ανάρτηση πραγματικα με σόκαρε. Σε χτύπησε ο πατέρας σου; Έγκυο γυναίκα; Πραγματικα απορώ. Μην ρίχνεις πέτρα απλα προσπάθησε να είσαι σε ήρεμο περιβάλλον ειμαι και εγώ μικρή στα 24 και έγκυος 9 εβδομάδων παντρεμένη αλλα νομίζω δε εχει σημασια. Η μαμα μου εκανε τον αδερφο μου στα 18 και ενα στα 20 ο πατέρας μου βέβαια αρκετα μεγαλύτερος αλλα πιστεύω ωρίμασε απο τις καταστάσεις. Όπως διάβασα γνωρίζεις τον φίλο σου 3 χρόνια άρα τον ξέρεις καλα ανεξάρτητα πάντως και εγω στη θέση σου δεν θα σκεφτόμουν την άμβλωση. Μπράβο για την επιλογή σου και ειμαι σίγουρη οτι ο Θεός θα είναι κοντα σου!!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Liza σε ευχαριστώ πολύ για τα τις ευχές σου και εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα!! ο θεός να σου χαρίσει ενα υγειεστατο μωρακι...με τον πατερα μου δεν θελω πολλα πολλα πλεον με την μανα μου το προσπαθω και ο συντροφος μου ειναι οτι καλυτερο μου εχει συμβει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κ απο μενα! μετα απ αυτα που διαβασα δεν εχω λογια.μ

τι να σου πω!!! απλα και μονο να σου πανε ολα οπως τα θελεις.τιποτα αλλο..να εισαι καλα κ εσυ κ το μωρακι σου!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Καλή δύναμη!! Να είσαι περήφανη για την απόφαση που πήρατε! Το εύκολο είναι να πας να σκοτώσεις μια ζωντανή ανυπεράσπιστη ψυχούλα κάνοντας έκτρωση!! Όταν είμαστε έτοιμοι για σεξουαλικές επαφές πρέπει να είμαστε και για τις συνέπειες των πράξεων μας και όχι να σκοτώνουμε αθώα πλάσματα!! Οι γονείς σου κάνουν τραγικά λάθη που θα τα καταλάβουν αν και όταν ηρεμήσουν! Βλέπουν πως τα περιθώρια στενεύουν και εσύ δεν αλλάζεις γνώμη και αντιδρούν σπασμωδικά! Έτσι τουλάχιστον νιώθω εγώ!! Εσύ πρόσεχε τον εαυτό σου και την ψυχούλα που κουβαλάς! Αλήθεια γυναικολόγο έχεις βρει; Ξεκίνησες έλεγχο; Ακούσατε καρδούλα; είδατε έμβρυο; πόσων εβδομάδων ακριβώς είσαι;;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...