Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλημέρα κ καλή ψήφο! Mylife πω πω κ μένα με αγχώνει πολυ η ιδέα της αμνιο.. Τέλος πάντων θα δούμε μέχρι τότε.. Εδώ εχει πέντε χρόνια που ήρθαμε. Γέννησα τη μεγάλη κ αμέσως μετα, όταν ήταν ενός μηνός ήρθαμε Ελβετία. Τη μικρή τη γέννησα εδώ. Τώρα αν όλα πανε καλά μέχρι το τέλος λέω να γεννήσω στο νερό. Μου το είχαν προτείνει κ την προηγούμενη φορά αλλά δεν ήμουν προετοιμασμένη κ φοβήθηκα. Κ τα δυο τα κοριτσια τα γεννησα φυσιολογικά χωρις επισκληριδιο οπότε φαντάζομαι μέσα στο νερό θα ειναι λίγο πιο ευχάριστα! Φιλία σε όλες!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από μένα! Και γω συνεχίζω κανονικά...με τα συμπτώματα να συνεχίζονται!

Όσον αφορά την αμνιοπαρακέντηση, όσες θέλετε ρωτήστε για την νέα εξέταση με το αίμα που γίνεται και είναι αντίστοιχες και δεν έχει και κίνδυνο αποβολής. Απλά το αίμα στέλνεται στο εξωτερικό για τα αποτελέσματα σίγουρα ΗΠΑ και Κύπρο και το κόστος είναι σχεδόν το ίδιο με της αμνιοπαρακέντησης, αλλά απαλοίφεται ο κίνδυνος της αποβολής. Αν δεν κάνω λάθος στην Αθήνα συνεργάζεται το ιδιωτικό μαιευτήριο ΓΑΙΑ. Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά αν χρειαστεί να κάνω να καταφύγω σε αυτή την λύση. Είδωμεν!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!

Kidenio περάστηκα στην κορούλα σου να προσεχείς και εσυ ομως μην κολλήσεις! Εύχομαι να ξεπεραστεί γρήγορα! Καλα για το δημόσιο φυσικα εκει το δικο τους θα ειναι το καλύτερο ιδιωτικό εδω φαντάζομαι!

Εγώ μαλλον στο Ρεα θα γεννήσω να πανε ολα καλα. Θελω να κάνω μια συζήτηση με τη γιατρό μην με παρεξήγησετε εξετάσεις που αφορούν διακοπή κύησης γενικα που σχετίζεται με κατι τέτοιο δεν θελω να κανω. Με δική μου ευθύνη θα της πω ελπίζω να το δεχτεί γιατι αλλιως θα αλλάξω γιατρό. Αν η αυχενική ειναι κατι τέτοιο δεν θα την κανω η μαμα μου δεν θα συμφωνήσει βέβαια.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Είμαι καινούρια στην παρέα σας και χάρηκα που σας βρήκα. Μένω Θεσσαλονίκη και έχω ΠΗΤ 06/12/2014. Προφανώς είμαι λίγο πιο μπροστά από εσάς που έχετε στα τέλη του μήνα, οπότε μάλλον εγώ θα σας προφταίνω τα νέα. Θέλω να πω ότι έχω ραντεβού για αυχενική στις 26/05/2014. Οπότε θα σας ενημερώσω τι γίνεται.

Και όπως είδα, δεν είναι κάποια στην παρέα από Θεσσαλονίκη ε; Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη, αλλά οι πρώτες 2 κατέληξαν σε αποβολή. Οπότε είμαι γεμάτη άγχος και απορίες. Όπως και νά 'χει ελπίζω να τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Risoto καλωσηρθες!!Να υποθεσω οτι σου αρεσει το ριζοτο:tongue:? Με το καλο το μωρο σου!!Επειδη ειμαι καμμένη απο αποβολες, να σκεφτεσαι θετικα και να ξεχασεις το παρελθον! Εγω μονο ετσι προχωρησα!

Kidenio, χαρα στο κουραγιο σου να γεννησεις στο νερο!! Ειμαι βεβαια μαγευτικη εμπειρια!Πριν χρονια μου ειχε πει μια γνωστη να γεννησω χωρις επισκληριδιο, να νιωσω λεει τους πονους της γεννας κ σκεφτομουν οτι ειναι τρελη:P!Οταν γεννησα ομως και γω ετσι και μαλιστα και με τεχνητους πονους λογω προβληματος του μωρου, ενταξει ηταν συγκλονιστικη εμπειρια!Τους ξεχνας μωρε τους πονους ε? Μετα απο λίγη ωρα, οχι αμεσως ε, μην παρεξηγηθω:tongue:!!

Peka, υπομονη με ανακατωσουρες!Εχουμε καιρο ακομα !

Μαριαννα και γω ενα μηνα σχεδον νωριτερα γεννησα, 36ε κ 4ημ.

Κοριτσια, σας εχω ξαναρωτησει?Νιωθετε ολες ενα βαρος χαμηλα? Καλε ναι, το ξερω οτι ειναι το μωρο:D!! Απλα στο γιο μου το ενιωθα εντονα απο τον 5ο μηνα, τωρα ειναι πολυ νωρις.

Link to comment
Share on other sites

kalispera..... risoto kalws orises....ola kala na pane sou euxomai!!!!!ante se liges meres tha mas peis ta euxarista tis amnioparakenisis tha perimenoume....

genna sto nero e???teleia wraia empeiria fantazomai....k egw tha hthteka na to kanw an mou to proteine o giatros den tha elega oxi....

oson afora thn eksetash aimatos anti amnio rwtisa ton giatro mou mou eipe oti einai 96 % pithanotites na bgei swsth ara den tha mou to proteine... ton rwtisa gia amnio mou eipe oti exw 1/100 pithanotita gia apoboli ara an oi eksetash ths auxainikis bgei kanh na mhn thn kanw einai krima na to riskarw....

liza h auxainiki einai enas uperixos opws oloi oi aloi pou tha kaneis den katalabainw giati na thn apofugeis h ti fobous sou dhmiourgei.....kanenas den tha se anaggasei na kaneis diakoph kuisis giati tetoia agxh xwris logo....Xalarwseeeeeeee!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.

Mylife10, είναι πολύ δύσκολο να ηρεμήσω. Έχω και ψιλοεπεισοδιακή εγκυμοσύνη, οπότε η ηρεμία είναι νομίζω από τα πιο δύσκολα πράγματα.

kiki1986 θα σας πω νέα, αλλά όχι από αμνιοπαρακέντηση, από απλή αυχενική. Νομίζω πολύ δύσκολα θα έκανα αμνιοπαρακέντηση λόγω του ποσοστού αποβολής της εξέτασης. Δόξα τω Θεώ, λόγω ηλικίας δεν είναι τόσο μεγάλα τα ποσοστά μου για πρόβλημα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. 30 είμαι.

Όσο για τη γέννα στο νερό που λέτε, πρέπει να είναι πολύ όμορφη εμπειρία. Αν και έχω διαβάσει από αρκετές γυναίκες που το τόλμησαν, ότι αν και όντως τις χαλάρωσε αρκετά, όταν ήρθε η ώρα να βγει το μωρό, βγήκαν κι αυτές από το νερό και προτίμησαν το πατροπαράδοτο καρεκλάκι. Στη Θεσσαλονίκη νομίζω μόνο στο Διαβαλκανικό μπορείς να γεννήσεις στο νερό και δεν ξέρω και πόσο περισσότερο στο χρεώνουν.

Επίσης ήθελα να σας προτείνω, αν θέλετε, να ανταλλάσσουμε "συμβουλές" όσων αφορά τα συμπτώματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Risoto καλώς ήρθες στην παρέα μας! Κ εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι αλλά τώρα ζούμε Ελβετία. Τη μεγάλη μου την κόρη τη γέννησα στο Γενεσις. Μπορεί κ να τα γνωρίζεις αλλά αν όχι σου προτείνω να παρακολουθήσεις τα μαθήματα προετοιμασίας τοκετού απο τις Μαίες του Ιπποκρατείου νοσοκομείου. Όσο για τις αποβολες, αυτο που λέει η mylife κοιτά μπροστά με αισιοδοξία! Όλα καλα να πανε!

Liza σ ευχαριστώ πολυ. Ναι εδώ τα νοσοκομεία ειναι ακριβώς σαν τις καλύτερες ιδιωτικές στην Ελλάδα. Κ έχουν τελείως διαφορετική πολιτική όσον αφορά τα νεογέννητα. ΟΛΑ ανεξαιρέτως ειναι μαζί με τη μαμά τους απο τη στιγμή που γεννιούνται μέχρι την έξοδο απο το νοσοκομείο. Φυσικά μπορείς να το δώσεις κάποια στιγμή στις μαίες αν έχεις ανάγκη απο ξεκούραση. Εννοείται ότι ο θηλασμος υποστηρίζεται απο τους πάντες κ έτσι ειναι φυσικό επακόλουθο να θηλασεις το μωράκι σου! Όταν γέννησα τη δεύτερη κόρη μου ήταν μέσα μαζί ο άντρας μου κ απ έξω περίμενε η μεγάλη μου κόρη με τη γιαγιά της. Αφού γέννησα κ μου κάνανε τα ράμματα κ είδαν ότι το μωρό κ εγω ειμαςτε καλα, μπήκαν εκεί στον ίδιο χώρο η γιαγιά κ η κόρη μου για να δούνε το μωρό! Δεν υπάρχει αυτή η φοβία όπως στην Ελλάδα μη τυχόν κ κολλήσει κάτι το νεογέννητο. Γιατί εφόσον το μωρό θηλάζει παίρνει όλα τα απαραίτητα αντισώματα για την προστασία του.

Mylife όλα καλα με το αίμα. Ελπίζω να μπορείς να ξεκουράζεται όσο χρειάζεται. Σε ποιο μέρος είσαι στην Κρήτη; Έχω έρθει αρκετές φορές κ έχω περάσει πολυ όμορφα! Δούλευα κ δυο χρόνια (πριν πολλά πολλά χρόνια) στην Χερσόνησο. Στα ξενοδοχεία του Παπακαλιατη.

Peka κ εγω την σκέφτομαι αυτή την εξέταση αντί για αμνιο αχρείαστη να ειναι!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


sorry risoto auxainiki h8ela na pw!!!!

auxainiki h alitheia einai oti den einai eukolh apofash na thn pareis alla se bgazei apo polla agxh. h alitheia einai pws an bgei fusiologikh h eksetash auxainikis gia poio logo na thn kaneis....ap oti eipe ogiatros mou se kaluptei 100%stis tris xrwmosqmiakes anwmalies 21, 18,13. ta ypoloipa se kaloiptoun apo 60% ews 40%. Den kserw ola kala na pane kai axreiasth se oles mas na einaai ....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε συ Kidenio πόσο σε ζηλεύω που είσαι Ελβετία. Εγώ έχω 3 επιλογές για γέννα. 2 σίγουρες προς το παρόν και ετοιμαζόμαστε για την τρίτη. Ελλάδα ή Γερμανία και σκεφτόμαστε και την Αγγλία τελευταία. Το μόνο θετικό για Ελλάδα είναι η γιατρός μου. Πολύ άγχος κι αυτό. Αν και προς το παρόν σχετικά μακρινό άγχος.

Τα μαθήματα από τις Μαίες στο Ιπποκράτειο πότε περίπου τα κάνεις; Αν θυμάσαι φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Risoto μου σου εύχομαι όλα να γίνουν όπως τα θέλετε κ όπου το θέλετε! Τα μαθήματα δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια ποτε τα ξεκινάς, αλλά νομίζω ειναι ανάλογα με τη ζήτηση. Οπότε δεν χάνεις τίποτα να τηλεφώνησεις κ να ενημερώθεις. Εγω είχα τηλεφωνήσει νωρίς κ κράτησαν το όνομα μου κ αργότερα με ειδοποίησαν ποτε ξεκινάνε.


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...