Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια θα σας παραθέω έναν προβληματισμό μου που πιστεύω θα εξελιχθεί σε πρόβλημα!

Επείδη τον τελευταίο μήνα σχεδόν θηλάζουμε αποκλειστικά δεν ήξερα πόσο πίνει ο μικρός.Τις τελευατίες μέρες όμως του δίνει η μαμά μου με το μπουκάλι το δικό μου γάλα ώστε να κατεβαίνω λίγο στη δουλειά. Ο μικρός έχει φτάσει τα 220 ml τη φορά. Δοκίμασα και το ξένο να δω μήπως απλά δεν το χορταίνει το δικό και πίνει το ίδιο. Τώρα που θα βρίσκω τόσο γάλα με το θήλαστρο δεν ξέρω. Προς το παρόν έχω την τράπεζα στην κατάψυξη. Αυτο που με ανησυχεί είναι ότι θα φτάσουμε κάποια στιγμή που ο γιατρός θα πει δίαιτα και δεν ξέρω αν θα μπορώ να του κάνω τότε. Προς το παρον είναι φυσιολογικός, αν και έχουμε καιρό να ζυγιστούμε. Εσεις πίνετε τόσο πολύ?Τόσο πολύ γάλα έπινε ο αδερφός και τελικά έγινε χοντρός.Προς το παρόν δεν είναι χοντρός ο δικός μου, αλλά τον βλέπω ότι ψήλωσε αρκετά, αν και δεν τον μέτρησα. Γενικά δεν σκάω για βάρος και ύψος μέχρι τώρα, αφού θηλάζουμε και θεωρώ πως ότι είναι να πάρει θα πάρει.Τον πρώτο μήνα πήραμε 1 κιλό μόνο.Καλά μπορεί να είμαι και υπερβολική?Μήπως αργότερα δεν θα του φτάνει το γάλα μου?Ξέρω ότι αυτό δεν γίνεται, όμως επειδή είμαι στην δουλειά τα απογεύματα ανησυχώ μήπως μειωθεί το γάλα, αν και έχω μαζί μου το θήλαστρο.

Φιλιά


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός έχει φτάσει τα 220 ml τη φορά.

Εσεις πίνετε τόσο πολύ?Τόσο πολύ γάλα έπινε ο αδερφός και τελικά έγινε χοντρός.Προς το παρόν δεν είναι χοντρός ο δικός μου, αλλά τον βλέπω ότι ψήλωσε αρκετά, αν και δεν τον μέτρησα. Γενικά δεν σκάω για βάρος και ύψος μέχρι τώρα, αφού θηλάζουμε και θεωρώ πως ότι είναι να πάρει θα πάρει.Τον πρώτο μήνα πήραμε 1 κιλό μόνο.Καλά μπορεί να είμαι και υπερβολική?Μήπως αργότερα δεν θα του φτάνει το γάλα μου?Ξέρω ότι αυτό δεν γίνεται, όμως επειδή είμαι στην δουλειά τα απογεύματα ανησυχώ μήπως μειωθεί το γάλα, αν και έχω μαζί μου το θήλαστρο.

Φιλιά

250 ml :o δεν έχει πιει ποτέ η δικιά μου και κοντεύει 2 μηνών. Πίνει γύρω στα 100 σε κάθε γεύμα και την πιέζω να πιει 120 αλλά την πιάνει ανησυχία γιατί δε μπορεί να ρευτεί.

Βαζει 250 γρ την εβδομάδα κι έχει ψηλώσει πολύ, είναι 57 εκατοστά, πολύ πιο πάνω από το μέσο όρο. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς για το βάρος εφόσον το γάλα είναι μητρικό. Μετά λιώνει όλο αυτό το λίπος με το που αρχίσουν να περπατάνε. Από μητρικό γάλα κανένα μωράκι δε γίνεται παχύσαρκο.

Ποιό θήλαστρο έχεις? Έγώ νοίκιασα το Medela Symphony και αντλώ 4-6 φορές την ημέρα. Βγάζω γύρω στα 800 ml την ημέρα και πετάω αρκετό γάλα γιατί δεν το πίνει.

Link to comment
Share on other sites

ζουμπικ δεν ξερω αν τρωει την ιδια ποσοτητα απο το στηθος σου και απο το μπουκαλι... την δευυτερα του εδωσε του δικου μου ξενο η πεθερα μου κ ειπε οτι εφαγε 140 κ εμεις εχουμε παρει 1 κιλο σσε ενα μηνσ... μου ειπε ο παιδιατρος οτι μαξ 150 να του δινω... της κουνιαδας μου που ετρωγε 250 απο ενος μηνων απλως ειχε παλληνδρομησεις, τα ετρωγε απο την λαιμαργια του κ απλως αναγκαστηκε να του μαθει πιπιλα!!!! μην αγχωνεσαι...ο παιδιατρος σου τι ειπε?

μπραβο ελενα παραγωγη...γιατι δεν κρατας καθολου μηπως σου χρειαστει....?


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Elena τί ήταν αυτό που έγραψες πετάς το γάλα?Πραγματικά, τρομερή παραγωγή.Εγώ δεν βγάζω τόσο, δύο αντλήσεις κάνω και βγάζω 240 ml ένα γεύμα δηλαδή.

Σίγουρα τα πίνει από λαιμαργία γιατί έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είτε με το μπουκάλι είτε με το στήθος. Δηλαδή, όχι μόνο βγάζει γάλα στο ρέψιμο αλλά το φτύνει και μερικές φορές κατά τη διάρκεια. Θήλαστρο έχω το swing της medela.

Την πιπίλα την μάθαμε αλλά δεν τον παρηγορεί για πολύ.

Αλλά όχι και να πετάμε το γάλα.Κράτα το στην κατάψυξη.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριγουλα τι εγινε τελικα με το μπιμπερο...το δεχτηκε η μικρη?

εμενα ξεκινησε να μην θελει υην πιπιλα κ να θελει στθος να πιπιλαει...βοηθεια....ειμαι σε φαση να την μαθω τωρα....φωνες ουρλιαχτα κανει πως πνιγεται...παπαπα....μου ειπαν οτι οταν σαραντισει πρεπει αν του σταματησω το βραδυνο γαλα.... ε ρε τι εχω να τραβηξω... πως τα πατε εσεις με τον υπνο γενικα? εμενα εχει γυρισει τουμπα το προγραμα του... κοιματε μονο πανω μου αν τον αφησω χαμος... πεκα τι τυχερη που εισαι....

λοιπον εμενα η κλινικη μου πηρε 1.130 εδωσα 50 ε για μια ενεση που επρεπε να κανω λογο ομαδας αιματος αυτα...και δωματιο τρικλινο, ο γιατροσ 1300. αυτα

Δεν θα το πιστεψετε τι ανακαλυψαμε!!! Δεν παιρνει κανενα μπιμπερο η μικρη μου που εχει μπει σε μηχανη αποστειρωσης!!! Εχουμε παθει την πλακα μας τις τελευταιες μερες και εχουμε μεινει και με το στομα ανοιχτο!!! Και το ανακαλυψαμε τυχαια!!! Ετσι εχουμε πεταξει τον αποστειρωτη και απλα πλενουμε το μπιμπερο καλα με παρα πολύ ζεστο νερο, κοχλαστο που λεμε!!!

Κικι ποιος σου ειπε οτι αμαν σαραντισουμε πρεπει να σταματησουμε το βραδυνο γαλα;;; Γενικα εμεις την ημερα αν κοιμηθουμε 1 ωρα και αυτο πανω μου. Το βράδυ κανουμε μπανακι γυρω στις 8 (ναι βράδυ κανουμε μπανιο εμεις) θα θηλασουμε λιγο και κατα τις 9-9:30 κοιματε μεχρι τις 3 το πρωι. Στις 3 θελει να φαει λιγο και μετα κοιματε μεχρι τις 5-6. Οταν ξυπνησει μετα δεν κοιματε πουθενα αλλου εκτος απο πανω μου μεχρι τις 8. Και αυτο ειναι κουραστικο.

zoubik, στον θηλασμο, τα μωρα τρωνε οσον θελουν και οποτε θελουν. Μιλα μ τον γιατρο σου για να σου φυγει καθε απορια.

Εγω παλι κοριτσια, γαλα δεν βγαζω! Μονο οταν ειναι ωρα για να φαει οπως ετρωγε μεχρι τώρα, αρχιζει το στηθος μου να με ποναει, να φουσκωνει και να αρχισει να τρεχει το γαλα. Τοτε καταλαμβαινω οτι ειναι και ωρα φαγητου!!! :) και την ιδια περιπου ωρα αρχισει η μικρη να διαμαρτηρεται και να θελει γαλα. Και απο βαρος ειμαστε στον μεσο ορο!! Ξενο τρωμε μια φορα την ημερα μονο πρωι, και τρωει περιπου 60ml.

Αρχισαμε τα εμβολια εμεις σημερα!!!

Πηραμε το πρωτο που ειναι ποσιμο, για την γαστρεντεριτιδα!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς! Πήγαμε χθες εκκλησία και σαραντήσαμε (αύριο κανονικά είμαστε 40 ημερών), αλλά λόγω καιρού και πού να βρίσκουμε παπά καθημερινή, καταφέραμε και πήγαμε χθες το πρωί. Ο μικρός αν και ήταν ώρα για φαγητό, κοιμήθηκε στο καρότσι και κοιμόταν κατά την ώρα που μας διαβαζε ο παπάς! Αφού ακόμη και όταν τον πήρε ο παπάς αγκαλιά να τον πάει στο ιερό δεν πτοήθηκε και μου λέει "πωπωπω τι ήσυχο παιδί είναι αυτό!".

Βγήκαμε και βόλτα χθες με το σλίνγκ μας και κοιμόταν όση ώρα ήμαστε έξω!

Εμείς από φαγητό τρώει 150-170ml στο μπουκάλι, γάλα που αντλώ και στο στήθος κάθεται 30-35 λεπτά πλέον και μετά κοιμάται. Μπάνιο και εμείς το βράδι κάνουμε, μετά τις 8 ανάλογα τι ώρα θα ξυπνήσει και μετά κάνει το τελευταίο γεύμα για την ημέρα. Ξυπνάει μετά από 6-7 ώρες μετά το τελευταίο γεύμα.

Εμείς σε ιδιωτική κλινική της επαρχίας για μονόκλινο δωμάτιο για ΦΤ δώσαμε 800 ευρώ για 4 διανυκτερεύσεις (μείναμε 1 βράδι παραπάνω χωρίς να μας χρεώσουν γιατί έπρεπε να μας βγάλουν Κυριακή απόγευμα αργά και την Δευτέρα να πηγαίναμε για εξέταση ίκτερου πάλι, οπότε μας κράτησαν για να μην πηγαινοερχόμαστε).


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαριγουλα την βρηκατε την λυση μια χαρα!!!! αυτο με το γαλα μου το ειπε μια κυρια αλλα βλακειεσ.... κ εμενα απο το σαββατο κοιματε 5ωρο....βεβαια 21.00 με 02.00 αλλα μια χαρα ...μπανακι κ εμεις καθε βραδυ πριν τον υπνο...κατα τις 8 με 9 περιπου.... κ εμεις την κυριακη πηραμε την ευχη μεγαλωσαμε...πεκα κ εμενα το ιδιο...ειχε κοιμηθει πανω μου κ οταν τον πηρε ο παπας κοιμοταν ορθιος ο γλυκουλης!!!!...χαχα....μετα τον πηραμε κ πηγαμε να ψηφισουμε.....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Χαίρομαι που τα πάνε καλά τα μπεμπάκια σας και τρώνε καλά.

Η δικιά μου ακόμα δεν έπιασε την αριστερή θηλή. Από το δεξί τρώει, όμως με πονάει ακόμα πολύ, οπότε σπάνια την βάζω.

Μου είπε η μαία και πήρε ψευδοθηλές Medela το μεσαίο μέγεθος, την είχα πέντε λεπτά, ρουφούσε η μικρή, όμως δεν έβγαλε καθόλου γάλα. Τι κάνω λάθος? Έχει δοκιμάσει καμιά σας ψευδοθηλές?

Ναι, πετάω γάλα :roll: Έχουμε παραγωγή εμείς, λέτε να κλείσω καμιά δουλειά με τη ΔΕΛΤΑ? :D χα χα. Δεν νομίζω να μου χρειαστεί γι' αυτό και δεν το καταψύχω. Zoubik κάνεις λίγες αντλήσεις, γι' αυτό και δεν βγάζεις τόσο γάλα. Θέλει τουλάχιστον 5 φορές την ημέρα, κι επίσης δοκίμασε την τριγωνέλα (σινάπι). Αυξάνει θεαματικά τη παραγωγή.

Μπάνιο εμείς κάνουμε στις 10-11 το βράδυ, μετά τρώει και κοιμάται μέχρι τις 6 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από φαγητό τρώει 150-170ml στο μπουκάλι, γάλα που αντλώ και στο στήθος κάθεται 30-35 λεπτά πλέον και μετά κοιμάται.

Peka εσύ γιατί αντλείς γάλα αφού μπορείς και θηλάζεις? Πάντως τρώει αρκετά μεγάλα γεύματα ο μπέμπης σου. Μπράβο! :o

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!

Ελένα εγω χρησιμοποιώ της Medela της ψευδοθηλες σχεδόν δυο εβδομαδες μετα τη γέννα. Τωρα απο ανασφάλεια δική μου δε της βγαζω ο μικρός με λίγη υπομονή θηλαζει και χωρις. Εγω πηρα και το small και το medium στο ενα στηθος γιατι η μια θήκη με την άλλη εχουν λίγη διάφορα. Απλα να τη βεντουζαρεις καλα δες βίντεο στο YouTube. Εγω πηρα νοσοκομειακο θηλαστρο της Medela γιατι είχα θέματα με τη παραγωγη μου και δίνω 120 συμπλήρωμα συνολικά μεςα στη μερα που θα μειωθεί απο αυριο. Εχω δει διάφορα με το θηλαστρο. Για τα γεύματα που λέτε δεν ξερω ποςο τρωει γιατι δίνω και αντλημένο και κάθεται και στο στηθος. Επιπλέον παίρνω και ενα χάπι που ειναι κανονικά για τους εμετούς αλλα βοηθαει στη παραγωγη η σύμβουλος-παιδιατρος μπυ το σύστησε.

Εύχομαι να τα πηγαίνετε όλες καλα και να ειναι καλα τα μωράκια σας!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Οπως βλεπω εχουμε βρει οι περισσοτερες το ρυθμο μας με τα μπεμπακια!

Εμας το "προβλημα" ειναι οτι δεν πινει καθολου απο το μπιμπερο! Ειτε δικο μου γαλα ειτε ξενο δεν θελει το μπιμπερο! Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα με πιπιλες καοτσουκ και σιλικονης και τιποτα! Αναγουλα της ερχεται! Ουτε πιπιλα θελει αλλα αυτο δε με πειραζει. Το θεμα ειναι αν θελω να λειψω και χρειαστει να την ταισει ο αντρας μου τι θα γινει;; Εχουμε δοκιμασει να της δωσει εκεινος και δεν το θελει καθολου.. Εχει τυχει σε καμια;;;

Link to comment
Share on other sites

μαριαννα μου ειχαμε αυτο το θεμα....κ ακομα το εχουμε....εχει τυχει να φυγω 3 φορες απο το σπιτι κ μου ειπε ο αντρα ς μου οτι δυσκολευτηκε να τον ταησει, αλλα με λιγη υπομονη τα καταφερε....δοκιμασε κ αλλα μπομπερο....υπομονη τι να πω....]


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Elena2014 απλά δεν ήθελα από την αρχή να τον έχω στο στήθος αποκλειστικά και να μην μπορώ να βγω να κάνω μια δουλειά ή να πάω κάπου. Έτσι από την αρχή αντλώ και ένα γεύμα μέσα στην ημέρα είναι μπουκάλι για να συνηθίσει. Ήδη τον έχω αφήσει στη μητέρα μου 5-6 φορές και έχει πιεί από το μπουκάλι το γεύμα του. Από την αρχή ήταν πολύ συνεργάσιμος ο μπέμπης σε όλα! Προφανώς είμαι από τις τυχερές...χωρίς να προσπαθήσω ιδιαίτερα.

Τα βράδια κοιμάται πλέον 7-8 ώρες, αλλά τελευταίο γεύμα τρώμε σχετικά νωρίς ανάμεσα από 8 και 9 το βράδι, οπότε ξυπνάει 5 ή 6 το πρωί. Μετά ξυπνάει ανά 3-4 ώρες μέσα στην ημέρα.

Την προηγούμενη Πέμπτη βράδι έσπασε ρεκόρ ύπνου! Έφαγε στις 9 το βράδι και ξύπνησε στις 7 το πρωί χωρίς να ακουστεί όλο το βράδι!!! Αφού με πήρε και μένα ο ύπνος όλη νύχτα και ξύπνησα στις 6:45 κοίταζα το ρολόι και δεν το πίστευα!!!

Τις τελευταίες μέρες έχουμε άσχημο καιρό και έχουμε κλειστεί στο σπίτι. Περιμένουμε πότε θα φτιάξει για να βγούμε βόλτα!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

@peka πόσα ml άντλημενο δινεις στο γεύμα? Επίσης πότε χρησιμοποιείς το θηλαστρο?αφού θηλάσεις κατευθείαν και από το ένα στήθος ή αδειάζεις και τα δύο? Πήρα τώρα το swing της medela και θέλω να αρχίσω να το χρησιμοποιώ.

Πόπο! Πολύ υπνο το μπέμπακι σου.εμενα τώρα άρχισε να κοιμάται 11 με 5 το πρωί και μετά για κάνα δυωρακι ακόμη και λέω πάλι καλά γιατί τόσο καιρό ξυπνούσα με ανά τρίωρο. Έχουμε και κολικούς που μας παιδεύουν. Έκοψα τα αγελαδινα γαλακτοκομικα και είδα μια βελτίωση αλλά δεν πέρασαν τελείως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...