Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Μανουλες γλυκές καλημερα! Διαβάζω συχνά τις αγωνίες που εχετε με τα σπορακια σας! Ποσο χαίρομαι που ολα μεγαλώνουν! Κικη μου είδα που ήρθες να ρωτήσεις τι κανω... Είσαι πολυ γλυκιά! Αύριο έχουμε β επιπέδου κ έχουμε μεγάλη αγωνία οικογενειακως... Κατα τ αλλα η κοιλια μου ειναι τεράστια! Τα νιώθω να κουνιούνται χωρις να μπορω να πω αν ειναι ενα η δυο. Πάντως κλωτσάνε μια χαρα! Τα καταλαβαίνεις κ απ έξω. Καλη συνεχεια σε όλες κ καλο κουράγιο!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κιδενιο με το καλο η β επιπεδου...ολα τελεια θα πανε... πες μας τα αποτελεσματα θα περιμενουμε... αγορακι κοριτσακι ειναι? ενα κ ενα? το εχετε δει η θα το σιγουρεψετε στη β επιπεδου?

πεκα μια χαρα ειστε.... εμεις κ το 5ωρο που μου ξελινησε να κοιματε 12-5 η 11-4 ειμαι πολυ ευχαριστημενη....

ρε κοριτσια πως παει το προγραμμα σας στη μερα? ποσο κοιμουνται... νιωθω τυψεις ωρες ωρες που προσπαθω συνεχει να τον εχω στην κουνια... ειναι καμμια βδομαδα που τον βαζω στο ριλαξ κ του τραγουδαω του μιλαω του λεω καμια μπουρδα να περασει η ωρα κ να απασχολειται αλλα μου λενε οτι ειναι πολυ μικρος ακομα κ να τον βαζω να κοιμαται.... γενικα ειμαστε 00.00-05.00 υπνο/05.00-05.30 φαγητο/ 05.30-08.30 υπνο /08.30-09.00 φαγητο /09.00-11.00 δραστηριοτητα /11.00-13.00 υπνο/ 13.00.13.30 φαγητο/ 13.30-15.30 δραστηριοτητα /15.30-18.30 υπνος /18.30-19.00 φαγητο /19.00-21.30 δραστηριοτητα και μπανιο /21.30-22.00 φαγητο/22.00-00.00 υπνος.

καλα μην φανταστείτε ακριβως πανω κατω μια ωρα καμια φορα περισσοτερο χρονο στο φαγητο η στον υπνο αλλα οχι περισσοτερο ξυπνιος....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε?

Η δικιά μου έπιασε επιτέλους και το άλλο στήθος και τώρα θηλάζουμε όλη μέρα! Το βράδυ κοιμάται 8 ώρες σερί!

Το πρόβλημά μου είναι ότι σταμάτησε να κάνει κακά. Μόνο βρέχει τις πάνες. Και τα κακά είναι ελάχιστα και πιο πράσινα νομίζω. Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε?

Η δικιά μου έπιασε επιτέλους και το άλλο στήθος και τώρα θηλάζουμε όλη μέρα! Το βράδυ κοιμάται 8 ώρες σερί!

Το πρόβλημά μου είναι ότι σταμάτησε να κάνει κακά. Μόνο βρέχει τις πάνες. Και τα κακά είναι ελάχιστα και πιο πράσινα νομίζω. Τι μπορεί να φταίει?

νομιζω οτι ειναι λογω υπερπαραγωγης ελενα.... ταιζεις και τους δυο μαστους η ενα καθε φορα.... τα πρασινα μπορει να ειναι κ επειδη δεν παιρνει το λιπαρο του γαλακτος....ταιζε απο ενα καθε φορα...ρωτησε το γιατρο σου... κ εμεις πια κανουμε μια στις 2 μερες κακα... το φυσιολογικο ειναι ακομα κ μια στις 8-10 μερες... αν εχεις φεισμπουκ γινε μελος στο ομαδα μητρικης υποστηρηξης θηλασμου ...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι περιστασιακές πράσινες κενώσεις δεν αποτελούν κάποια ένδειξη στα θηλάζοντα μωρά. Οι συνεχείς κενώσεις πράσινου χρώματος, όμως, δεν είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται και πρέπει να διερευνηθεί η αιτία εμφάνισής τους.

Πιθανές αιτίες:

Υπερπαραγωγή μητρικού γάλακτος. Το μωρό πίνει αρκετό από το αραιό γάλα και δεν φτάνει στο λιπαρό. Αυτό μπορεί να προκαλέσει κενώσεις πράσινου χρώματος. Η θηλάζουσα μητέρα πρέπει να ρυθμίσει την παραγωγή της.

Αλλεργία στην πρωτεΐνη γάλακτος. Συνήθως συνυπάρχουν και άλλα συμπτώματα τροφικής αλλεργίας.

Ίωση. Αν το μωρό περνάει κάποια ίωση είναι πιθανό να εμφανιστούν πράσινες κενώσεις όπως και κενώσεις με βλέννα.

Οδοντοφυΐα.

Λήψη αντιβιοτικών ή συμπληρωμάτων από τη θηλάζουσα μητέρα ή/και το παιδί. Χρήση εμβολίων.

Μεγάλη κατανάλωση πράσινων λαχανικών από τη θηλάζουσα μητέρα. (to be revised)

Η έναρξη στερεών τροφών επηρεάζει επίσης το χρώμα των κενώσεων.


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gloria78 στην αρχή έκανα αντλήσεις μετά από κάθε γεύμα, αλλά δεν είχα πολύ ποσότητα γάλακτος και το έκανα για να βοηθήσω να αυξηθεί η ποσότητα. Τώρα αντλώ 1-2 φορές την ημέρα και τα δίνω μέσα στην ίδια μέρα ή το πολύ την επόμενη. Δηλ. το διατηρώ στο ψυγείο, δεν έχω βάλει ακόμη στην κατάψυξη.

Εμένα στο μπουκάλι τρώει 150-160ml.

Για τους κολικούς δοκίμασε και θερμοφόρα στην κοιλίτσα. Εμένα με έσωσε κάποιες φορές που περνάει κολικούς (ευτυχώς δεν έχουμε συνέχεια).

Kidenio με το καλό η εξέταση. Όλα θα πάνε καλά και περιμένουμε νέα σου!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ολα καλα με την Β επιπέδου! Τα μωρά ειναι μια χαρα κ τα δυο κ μεγαλωνουν το ίδιο καλα! Το ενα ειναι 480 γρ κ το άλλο 475γρ. Ο γιατρός ηταν πολυ ευχαριστημένος κ μαζί μ αυτόν κ εμεις!

Καλο κουράγιο σε όσα κοριτσια θηλαζουν! Θέλει υπομονή κ επιμονή! Κ οχι άγχος! Φιλια σε όλες!


hBdsp2.pngh9oap1.pngWRnvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Οπως βλεπω εχουμε βρει οι περισσοτερες το ρυθμο μας με τα μπεμπακια!

Εμας το "προβλημα" ειναι οτι δεν πινει καθολου απο το μπιμπερο! Ειτε δικο μου γαλα ειτε ξενο δεν θελει το μπιμπερο! Εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα με πιπιλες καοτσουκ και σιλικονης και τιποτα! Αναγουλα της ερχεται! Ουτε πιπιλα θελει αλλα αυτο δε με πειραζει. Το θεμα ειναι αν θελω να λειψω και χρειαστει να την ταισει ο αντρας μου τι θα γινει;; Εχουμε δοκιμασει να της δωσει εκεινος και δεν το θελει καθολου.. Εχει τυχει σε καμια;;;

Και ελεγα ειμαι η μονη εδω μεσα που εχει το ιδιο προβλημα;

Μαριάννα μου βρήκες λυση;

Καταρχας να του δωσει καποιος αλλος το μπιμπερο, και εσυ να μην εισαι καθολου στο δωματιο. Μυριζει την μαμα και το στηθος και δεν το θελει.

Οταν θα το δινει ο αλλος το μπιμπερο, να μιλα στο μωρο, να του τραβα την προσοχη για να τρώει.

Και αν ολα αυτα δεν πετυχει οπως εμενα. Ετρωγε μονο 5ml και αυτο με κλαμα, μιλα με τον παιδιατρο σου και προσπαθησε να του δωσει γαλα, με μπιμπερο που ειναι αποστειρωμένο, οχι σε αποστειρωτη αλλα στο κατσαρολακι με βραστο νερο. Εμενα αυτο πετυχε.

αα και το μονο μπιμπερο που παιρνει ειναι το AVENT. Δοκιμασε το και αυτο αν δεν το εχεις δοκιμασει.

Θελει υπομονη, μεγαλη και να μην το λυπαστε που θα κλαιει. Ενταξει δεν ειπαμε να σκασει και απο το κλαμα.

Αν βρηκες αλλη λύση πες μου, γιατι τρωμε αλλα δυσκολευομαστε ακομη.

Kidenio μου, μπραβο κοπελα. Ολα καλα θα πανε μεχρι το τελος!!! Πολυ χαιρομαι


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή χρονιά αν και καθυστερημένα αλλα τωρα βρηκα λιγο χρόνο! Έχω χασει πολλά επεισόδια. Σας διαβαζα μεχρι τις 30 Δεκ. όπου γεννησα τον πριγκηπα μου, ενα υγιεστατο αγοράκι 3410 kg. Τον εβαλα στο στηθος από την στιγμη που τον πηρα μεσα στο δωματιο και απο τοτε θηλαζουμε αποκλειστικά. Ευτυχως το βραδυ σχεδον πάντα, από την αρχη κοιμαται ενα τριωρο συνεχομενο. Τις πρωτες 20 μερες τον επαιρνα στο κρεβατι και κοιμομασταν με το μωρο στο στηθος. Τωρα ομως κοιμαται στο κρεβατακι του. Ογιατρος τελευταια φορα μας μετρησε οταν κλεισαμε ενα μηνα και ειχαμε παρει 1 κιλο και 4,5 πόντους. Τωρα πλεον το βραδυ δεν τον ξυπναω καθολου. Το μονο κακο ειναι οτι εχω κοψει πολλες τροφες γιατι φοβαμαι τους κολικους. Παρατηρησα ότι οποτε πινω γάλα, ακομα και κατσικισιο, εχουμε μετα κρισεις κολικου. Τωρα που θα σαραντησω λεω δειλα δειλα να βαζω και σαλατες και λαχανικα στην διατροφή μου. Εσεις πως τα πατε με την διατροφη σας και τους κολικους του μωρου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή χρονιά αν και καθυστερημένα αλλα τωρα βρηκα λιγο χρόνο! Έχω χασει πολλά επεισόδια. Σας διαβαζα μεχρι τις 30 Δεκ. όπου γεννησα τον πριγκηπα μου, ενα υγιεστατο αγοράκι 3410 kg. Τον εβαλα στο στηθος από την στιγμη που τον πηρα μεσα στο δωματιο και απο τοτε θηλαζουμε αποκλειστικά. Ευτυχως το βραδυ σχεδον πάντα, από την αρχη κοιμαται ενα τριωρο συνεχομενο. Τις πρωτες 20 μερες τον επαιρνα στο κρεβατι και κοιμομασταν με το μωρο στο στηθος. Τωρα ομως κοιμαται στο κρεβατακι του. Ογιατρος τελευταια φορα μας μετρησε οταν κλεισαμε ενα μηνα και ειχαμε παρει 1 κιλο και 4,5 πόντους. Τωρα πλεον το βραδυ δεν τον ξυπναω καθολου. Το μονο κακο ειναι οτι εχω κοψει πολλες τροφες γιατι φοβαμαι τους κολικους. Παρατηρησα ότι οποτε πινω γάλα, ακομα και κατσικισιο, εχουμε μετα κρισεις κολικου. Τωρα που θα σαραντησω λεω δειλα δειλα να βαζω και σαλατες και λαχανικα στην διατροφή μου. Εσεις πως τα πατε με την διατροφη σας και τους κολικους του μωρου;

σεραφινα μπραβο σας να σας ζησει το μωρακι σας...μια χαρα μεγαλωνετε με μαμαδισιο μονο γαλατακι...καλη συνεχεια σας ευχομαι.... εγω μεχρι να σαραντησει ετρωγα τα παντα.... οταν σαραντησε κ μετα αρχισε να τον πειραζουν το οσπρια και τα λαχανικα... αρα μονο αυτα δεν τρωω κατα τα αλλα τρωω τα παντα γαλα κρεασ μακαρονια ια κτλ.....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα! Ολα καλα με την Β επιπέδου! Τα μωρά ειναι μια χαρα κ τα δυο κ μεγαλωνουν το ίδιο καλα! Το ενα ειναι 480 γρ κ το άλλο 475γρ. Ο γιατρός ηταν πολυ ευχαριστημένος κ μαζί μ αυτόν κ εμεις!

Καλο κουράγιο σε όσα κοριτσια θηλαζουν! Θέλει υπομονή κ επιμονή! Κ οχι άγχος! Φιλια σε όλες!

κιδενιο σουπερ τα αποτελεσματα.... μεγαλωσαν τα φασολακια σου...χχχχχ καλη τελειωμηνη εγγυμοσυνη σας ευχομαι!!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριγουλα δεν βρηκα καποια λυση.. Απλως μια μερα που ειχε να φαει 2 ωρες και παραπανω, εφαγε με το ζορι 30 ml και τιποτα παραπανω. Το στηθος ομως το βουτηξε για τα καλα!! χαχαχα

Θα δοκιμασω κι αυτο που ειπες στο κατσαρολακι!

Την Τριτη εχουμε τα πρωτα μας εμβόλια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Χαθηκαμε! Είμαστε πολύ απασχολημένες και δεν έχουμε χρόνο. Ας κάνω λοιπόν την αρχή να πω τα νέα μας.

Ο μπέμπης μου μεγαλώνει πολύ καλά. Είμαστε πανύψηλοι σαν το μπαμπά και τη μαμά. 67 εκ με 6200 βάρος. Θηλαζω αποκλειστικά, ανά 3 ώρες και το βράδυ ξυπνάει το λιγότερο ανά τρίωρο, το περισσότερο και επταωρο. Πάντως όχι σταθερά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν κοιμάται αν τον βάλω ξύπνιο στο κρεβάτι του,αλλά μόνο στην αγκαλιά μου και με πολύ κόπο. Πείτε κάνα κολπάκι να το διορθώσουμε .

Επίσης έχουμε αλλεργια στα γαλακτοκομικα. Βρήκα στα κακακια του αιμα και μου είπε η παιδίατρος να κόψω όλα τα γαλακτοκομικα. Πολύ δύσκολο μου φαίνεται!

Αυτά τα νέα μου . Ελπίζω να ακούσω και τα δικά σας. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

ωωωω περαστικα σας γκλορια.....ειναι δυσκολο εχω ακουσει η αποχη απο τα γαλακτοκομικα.... σου ειπε και για τα κρυφα? η μονο τα φανερα? υπομονη.... εμενα μονο στο γαλα εχει λιγο θεμα...αν πιω γαλα βγαζει γουλιες...

ποσο ψηλα μπεμπακια ειστε....μπραβο.... εμεις χτες καναμε το πρωτο μας εμβολιο... ειμαστε 4720 και 58 ποντους!!! κ εγω το εχω το θεμα υπνου.....πρεπει να τον παρει πολυ βαρια ο υπνος πανω μου για να τον αφησω και να μην το καταλαβει..... αυτα ειναι τα θεματα του θηλασμου.....χχχχ ειναι πανω μας πολλες ωρες και συνηθιζουν τα γλυκουλια....τρικακι δεν εχω να σου δωσω οπως καταλαβαινεις...χχχχχ υπομονη....αν εχει καμια κοπελα πανως κανενα θα ενδιαφερε κ εμενα....χχχχ

που ειστε μωρε κοριτσια χαθηκατε....λιζα ριζοτο ζουμπικ.. μαριγουλα... ελενα.???ξεχναω καμια? περιμενουμε νεα σας...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

Δεν έγραψα καθόλου. Από μαστίτιδα σε μαστίτιδα και τώρα με ένα κρύωμα. Όταν συνέλθω λίγο θα γράψω. Τώρα είμαστε 2.5 μηνώ και 5.200 στη ζυγαριά του σπιτιού. Ύψος δε ξέρω αλλά πρέπει να είναι γύρω στα 60-62. Αρχίσαμε να σχεδιάζουμε τη βάπτιση για 14 Ιουνίου. Εσείς?

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...