Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Καλησπερα μανούλες!!! Πώς είστε;

Η μπέμπα μου είναι μικρούλα ακομη!!! Είμαστε στα 4350γρ και στα 56 εκατοστά. Θηλαζουμε κανονικά εκτος απο ενα γεύμα την ημερα το πρώι που της δίνω γάλα ΝΑΝ για την δυσκοιλιοτήτα. Κάναμε και εμεις το πρώτο μας εμβολιο που ειχε κακιες εμπειρίες. Λιγη γκρινια ειχαμε την πρώτη μέρα και μετα την 3η. Αν και η γιατρος μας, μάς ειπε πως ειναι αποκρισμένο για να ειναι απο το εμβολιο, περασαμε μια νυχτα στην κλινικη με ορο γιατι δεν ετρωγε σχεδον καθολου, και οι αναλύσεις εδειξαν χαμηλο νατριο. Αφυδατωση που δεν εφαγε. Οι αναλύσεις ήταν καθαρες εκτος απο την χαμηλη αιμοσφαιρινη και κατι ψηλο (δεν θυμαμαι) που εδειχνε οτι ήταν απλα μια λοιμωξη του αερα. Ετσι βαλαμε ορο για βιταμίνες. Ασχημη εμπειρία κοριτσια ο ορος σε βρεφικη ηλικια. Ευχομαι πραγματικα να μην το ζήσει κανενα μωρακι. Σπάραζε απο το κλαμα και κοιμηθηκε στην αγκαλια μου μεχρι που ήταν τελειος ηρεμη για να μπει στο κρεβατακι. ΓΙα την αιμοσφαιρίνη αρχισαμε σιδηρο. 3 σταγόνες την ημερα!!

Εχουμε αρχισει να κανουμε κινησεις για να κατσουμε, αν και ειναι νωρις ακομη. Βιαζετεε η μικρουλα μου!!!

Για τον υπνο, εχουμε πλεον εμεις καταλαβει την διαφορα της μερας απο την νυχτα. Μακαρι Παναγίτσα μου, να συνεχισει ετσι. Κοιματε ελαχιστο το μεσημερι το πιο πολύ μια ώρα και μετα κοιμαται απο τις 8 το βράδυ, μετα απο μπανιο και φαγητο μεχρι τις 3 και μετα το αργοτερο 3:30 μεχρι τις 8:30 το πρωι.

Αν βοηθαει κοριτσια, εγω ολη μερα την εχω μεσα στην φασαρία και το φως και το βράδυ μετα το φαγητο της, χαμηλα φωτα, και πιο ησυχία. Ετσι εμαθε.

Ελενα περαστικά. Δυσκολο και μαστιτιδα και κρυωμα!!! Και εμεις αρχισαμε να οργανώνουμε την βαφτιση της. Λεμε μια εβδομαδα μετα απο εσας!!! 21 Ιουνίου!!! Πώς θα ονομασετε τον μπεμπη;;

Φιλια και υπομονη σε ολες!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια έχω καιρό να γράψω γιατί περάσαμε μια δυνατή ουρολοίμωξη. Ευτυχώς δεν μπυ σταμάτησαν οι γιατροί το θηλασμό.Μας πήγε λίγο πίσω γιατί σταματήσαμε να τρώμε για λίγες μέρες αλλά παρόλα αυτά στο δύμηνο ήμασταν 6 κιλά και 65 πόντους.

Ορός, τρυπήματα και 11 μέρες στο νοσοκομείο. Ευτυχώς δεν έχουμε θέμα παλινδρόμησης και οι γιατροί μας είπαν τυχαίο γεγονός.

Τώρα προσπαθούμε να ξαναβρούμε το πρόγραμμα στο σπίτι μας.

Από όσα λέτε καλά μου είπαν οι γιατροί ότι είναι μπαμπάτσικος.

Φιλιά και καλό κουράγιο


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Zoubik περαστικά σας μεγάλη ταλαιπωρία πως ειναι τωρα το παιδι; Πως καταλάβατε οτι εχετε ουρολοιμωξη; Απο πυρετό;

Μαριγούλα τα μωρα που θηλάζουν ειναι φυσιολογικό να κανουν ακομα και μια φορά την εβδομάδα κακα. Και εμείς μικροί ειμαστε!

Kidenio χάρηκα πολυ για τα νεα σου!! Εύχομαι ολα καλα να συνεχίσουν να πηγαίνουν.

Gloria πραγματικά δύσκολο αυτο με τα γαλακτοκομικα περιορίζονται αρκετα πι επιλογές. Και αν εχει πρόβλημα με τα γαλακτοκομικα εχει και με το μοσχάρι. Για τον υπνο δοκιμασα να τον κρατάς 20 λεπτα πριν τον βάλεις στο κρεβάτι του γιατι σε αυτά τα λεπτα βλέπουβ όνειρα και μετα κοιμούνται βαθιά. Αν τον βάλεις πριν ξυπνάει. Το διαβαςα στο βιβλιο της Πατσουρου για το θηλασμο.

Έλενα γιατι κανεις μαστίτιδες; Δεν πινει ενα γευμα απο το καθε ένα; Εμείς για Μάιο λεμε για βάφτιση αλλα τιποτα δεν εχβ κλείσει.

Εγω κατάφερα απο το φόβο μου πτι δεν εχω γαλα να δημιουργήσω υπερπαραγωγή μαλλον τα κακα του εδω και 10 μερες κατα κύριο λόγο ειναι πράσινα. Του δίνω τωρα 3 ωρες καθε στηθος και θα δουμε πως θα παει.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Ο μικρούλης μας είναι καλά. Μεγαλώνει, αν και έμεινε λίγο πίσω από βάρος λόγω μιας ίωσης που πέρασε. Κόλλησε από τον μπαμπά μας μόνο βήχα ευτυχώς και κάναμε εισπνοές για 10 μέρες. 2 μηνών που πήγαμε παιδίατρο ήταν 4800γρ και 60εκ. Εμβόλιο θα κάνουμε αυτή την εβδομάδα.

Τη μέρα τρώει κάθε 3-4 ώρες και το βράδι τελευταίο γεύμα στις 9-9:30 μετά από μπάνιο και ξυπνάει 4 ή 5 το πρωί (μόνο θηλασμό). Ξύπνιος δε μένει πολύ ώρα, αλλά όση ώρα είναι γελάει συνεχώς! Κάνουμε βόλτες πολλές πρωί και μεσημέρι όταν έχει καλό καιρό.

Τον έντυσα μικι μαους το Σάββατο και βγήκαμε βόλτα. Καλά πολύ γέλιο! Πήγαμε και σε ένα φωτογραφείο να τον τραβήξουν φωτος.

Για βάφτιση εμείς λέμε τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.

Αυτά και τα ξαναλέμε!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. Μπηκα να σας πω κι εγω τα νεα μας!

Θηλάζουμε ακομα ομως τις τελευταιες 2 βδομαδες εβαλε μονο 120 γραμμαρια η μικρη και απογοητευτηκα. Η παιδιατρος μου ειπε πως περιμενε να ειναι παραπανω επειδη γεννηθηκε μεγαλο μωρο.. Θα την ξαναζυγισω σε 10 μερες.

Για να μου φυγει το άγχος καναμε καλλιεργεια ουρων και ηταν αρνητική. Σκεφτομαι μηπως περασε ιωσουλα διοτι εκανε καποιες μερες εμετο και ειχαν αλλαξει λιγο τα κακακια της. Ημουν κι εγω και ο αντρας μου αρρωστοι και ισως κατι κολλησε.. Ελπίζω να ηταν μονο αυτο που την πηγε λιγο πισω γιατι κατα τα αλλα γαλα εχω αρκετο, δεν δειχνει σημαδια πεινας, ειναι χαρουμενη, ησυχη και βρεχει πολλες πανες. Επισης κοιμαται 6-7 ωρες σερι τα περισσοτερα βραδια.

Φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.. Μπηκα να σας πω κι εγω τα νεα μας!

Θηλάζουμε ακομα ομως τις τελευταιες 2 βδομαδες εβαλε μονο 120 γραμμαρια η μικρη και απογοητευτηκα. Η παιδιατρος μου ειπε πως περιμενε να ειναι παραπανω επειδη γεννηθηκε μεγαλο μωρο.. Θα την ξαναζυγισω σε 10 μερες.

Για να μου φυγει το άγχος καναμε καλλιεργεια ουρων και ηταν αρνητική. Σκεφτομαι μηπως περασε ιωσουλα διοτι εκανε καποιες μερες εμετο και ειχαν αλλαξει λιγο τα κακακια της. Ημουν κι εγω και ο αντρας μου αρρωστοι και ισως κατι κολλησε.. Ελπίζω να ηταν μονο αυτο που την πηγε λιγο πισω γιατι κατα τα αλλα γαλα εχω αρκετο, δεν δειχνει σημαδια πεινας, ειναι χαρουμενη, ησυχη και βρεχει πολλες πανες. Επισης κοιμαται 6-7 ωρες σερι τα περισσοτερα βραδια.

Φιλια σε ολες

Μαριάνα μην απογοητεύεσαι απο τη στιγμή που βρέχει πάνες. Η Πατσουρου στο βιβλιο της γράφει οτι τα παιδια που γεννούνται μεγάλα αλλα πι γονείς δεν ειναι ιδιαίτερα αναπτυγμένοι εχουν μεχρι ενα όριο και οπως λες μπορει να ειναι ίωση. Και εμείς δεν πειραμε δυστηχως πολυ βαρος και είχαμε ουρολοιμωξη στεναχωρήθηκα γιατι τον πλένω καθε φορά τωρα παίρνουμε αντιβίωση.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

Και εμεις εδω τα ιδια ειμαστε! Βαρος βαλαμε μονο 300γρ σε ενα μηνα και απογοητευτηκαμε. Ο παιδιατρος μας ειπε να δινουμε συμπληρωμα με το θυλασμο αλλά συνεχισουμε να εχουμε προβλημα με το μπιμπερο. Δυσκολα το παιρνει εως καθολου!!!

Αρρωστησε και η δικια μου μπεμπα αφου ολοι στην οικογενεια ήμασταν. Αν και κυκλοφορουσαμε με μασκουες και πλενομασταν ολοι καλα με dettol δεν την γλιτωσε. Τώρα κανουμε πλυσεις με θαλασσινο νερο και καθαριζουμε την μυτουλα μας καλα με το συστημα απορροφησης και ο Θεος βοηθος!!!

Φιλια σε ολες!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ περαστικα σας κορίτσια!!!

Λιζα η αντιβίωση είναι σε σιρόπι; Νομιζα πως στις ουρολοιμώξεις στα μωρα χρειαζεται νοσοκομειο για ενδοφλεβια αγωγη, παλι καλα!

Μαριγούλα κι εμεις τα ιδια μπιμπερο με τιποτα... Θα την ξαναζυγίσουμε 12 Μαρτιου που θα πάμε για το εμβόλιο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Έλενα γιατι κανεις μαστίτιδες; Δεν πινει ενα γευμα απο το καθε ένα; Εμείς για Μάιο λεμε για βάφτιση αλλα τιποτα δεν εχβ κλείσει.

Εγω κατάφερα απο το φόβο μου πτι δεν εχω γαλα να δημιουργήσω υπερπαραγωγή μαλλον τα κακα του εδω και 10 μερες κατα κύριο λόγο ειναι πράσινα. Του δίνω τωρα 3 ωρες καθε στηθος και θα δουμε πως θα παει.

Mαστίτιδες κάνω επειδή έχω μεγάλο στήθος μάλλον και δεν αδειάζει καλά. Χώρια που με πληγώνει με το στόμα της ακόμα η μικρή. Από την τελευταία μαστίτιδα μου έμεινε μια σκληρή περιοχή, πήγα σε ακτινολόγο όμως μου είπε ότι δεν έχει απόστημα ή κάτι τέτοιο. Ευτυχώς, γιατί αλλιώς θα χρειαζόταν χειρουργείο!

Από τότε που σταμάτησα να βγάζω με το θήλαστρο κι εμένα μειώθηκε η παραγωγή μου. Τώρα βγάζω ακριβώς όσο χρειάζεται το μωρό. Κακά έχουμε να κάνουμε 3-4 μέρες, μόνο πολλά τσίσα! Δεν ανησυχώ όμως επειδή θηλάζει και λένε ότι είναι φυσιολογικό για τα μωρά που θηλάζουν.

Από εκεί που κοιμόταν όλο το βράδυ τώρα ξαφνικά ξυπνάει 1-2 φορές μέσα στη νύχτα για να φάει. Ή τη ματιάσαμε, ή περνάει άλμα ανάπτυξης και θέλει να τρώει πιο πολύ!

Θα την βγάλουμε τι άλλο? Έλενα! Το όνομα της μαμάς μου. Τώρα πρέπει να ψαχτώ για προσκλήσεις, μπονιέρες κλπ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια, Τι κανετε; Τι κανουν τα μπουμπούκια σας;

Εμεις κάναμε τα εμβολια του 3ου μηνα και είμαστε μια χαρά μας ειπε η γιατρός. Τα παμε πλεον πολυ καλα με το θηλασμο και μονο αυτο προτιμα η μικρη, οταν λειπω δεν τρωει καθολου!! Τρωει συνεχεια τα χερια της ειτε πειναει ειτε οχι! Και εχει πολλα σάλια!

Πείτε μας κι εσεις τα νεα σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας! Και εμείς τα πάμε καλύτερα ειναι λιγότερες ωρες στο στηθος και γενικα το βραδυ κοιμαται 5 ωρες σερι τρωει και ξανα κοιμαται. Μαριάνα δεν πηρα ενδοβλεφια δεν ξερω γιατι ίσως γιατι ηταν 80000 μικρόβιο αλλα καναμε κυστεογραφια για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο παλινδρόμησης στη κύστη και να μην χρειαςτει να κάνουνε χημείο προφύλαξη δηλαδη να παίρνουμε καθε βραδυ αντιβιωςη. Δόξα το Θεο ολα καλα απλα θα κανουμε σίγουρα μια φορά το μήνα καλλιέργεια ουρων.

Έλενα δεν δέχεται το μωρο να κάτσει στο στηθος; Μπραβο που συνεχίζεις με το θηλαστρο!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Liza μου ευτυχως ολα καλα, χαιρομαι!

Κι εμενα κοιμαται 6-7 ωρες σερι, ξυπναει για να φαι και ξανακοιμαται.

Αντε να ανοιξει ο καιρος να ευχαριστιομαστε τις βολτες μας!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΟΥ Κ ΕΜΕΙς ΤΑ ΙΔΙΑ....πολλα σαλια και χερια στο στομα....ξεκινησαν τα δοντακια μας ειπε ο γιατρος...βεβαια ποτε θα σκασουν ειναι αλο θεμα....χχχχ εμεις σημερα παμε για το 2 εμβολιο...εχουμε μαλλον παλινδρομιση θα μας πειο σημερα ο ντοκ τι πρεπει να κανουμε....μαλλον επαντορεν και υπερηχοοοο...αχ ειδομεν....


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλενα δεν δέχεται το μωρο να κάτσει στο στηθος; Μπραβο που συνεχίζεις με το θηλαστρο!

Όχι τώρα είμαστε πολύ καλύτερα. Στον ένα μήνα άρπαξε το δεξί και στους δύο άρπαξε το αριστερό. Μετά επί ένα μήνα με πλήγωνε. Τώρα με πληγώνει μόνο λίγο το αριστερό. Σε 2 εβδομάδες πιστεύω θα έχουμε στρώσει εντελώς!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...