Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Fay_ είπε:

      Νομίζω κάποιοι γιατροί τις δίνουν προληπτικά γιατί με τα οιστρογόνα αυξάνεται ο κίνδυνος πήξης του αίματος αν έχω καταλάβει σωστά.. ο δικός μου γιατρός όμως δεν είναι αυτής της λογικής και μου έλεγε ότι δεν τις χρειάζομαι.. και να τα μας τώρα..

      έχεις εικονα αν τις σταματούν μετά απο ενα διάστημα αν επιτευχθει εγκυμοσυνη;;

      Ακούω και εγω αυτη την αποψη απο μερικους οτι δεν ειναι απαραιτητες

ΠΡΩΤΑΚΙΑ 2014-2015


Recommended Posts

Εφακι με το καλό το μωρακι σας!!!! Κι εμεις περιμενουμε το αδελφακι μας σε ενα μηνα κ κατι! Σίγουρα ο χειμώνας αυτος θα μας μείνει αξεχαστος!!!! χαχαχα Με το καλο να αρχισουν τα πρωτακια μας και να εχουν καλη σχολικη χρονια!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλό στα κορίτσια που περιμένουν την άφιξη νέου μέλους στην οικογένεια.Σίγουρα αυτός ο χειμώνας θα είναι ιδιαίτερος για σας!

Εμένα το πρωτάκι είναι πιο πολύ ενθουσιασμένο που πάει ποδόσφαιρο, για το σχολείο....οψόμεθα, χαχα!!Καλή σχολική χρονιά να έχουμε!!Όσο για τσάντα εμείς προτιμήσαμε σάκο, γιατί αργότερα έχει και σκάλες στο σχολείο (η δευτέρα είναι στον πάνω όροφο) οπότε το τρόλευ δε βολεύει με τίποτα...


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και αφου το θεμα στο φορουμ κλειδωθηκε, αντιγραφω εδω το αρχικο μου μηνυμα για να μου πειτε και εσεις τις ενρυπωσεις σας....

Εφτασε και για μας η στιγμη να παμε στο μεγαλο σχολειο και αφου ευχηθω σε ολους καλη αρχη θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την μεχρι τωρα εμπειρια μας. Πηραμε φανταστικη σχολικη σακα, τελεια μολυβια, εκπληκτικες γομες, πηγαμε στο σχολειο που πανε ολοι μας οι φιλοι...μα τις τελευταιες μερες ζουμε εναν εφιαλτη...πολυ απλα η κορη μας δε θελει να παει σχολειο, δε θελει να γραψει, θελει να ξαναγυρισει στο νηπιαγωγειο, δεν μπορει τη δασκαλα της-εξαιρετη κατα την αποψη μου-, της φαινονται ολα γνωστα, βαρετα, τα παιδια φωναζουν μεσα στην ταξη, η κυρια φωναζει μεσα στην ταξη, θελει εγω να της γραφω τις ασκησεις...για να γραψει 6 σειρες αντιγραφη σπαταλαμε κανα διωρο και δεκα πακετα χαρτομαντηλα-εκεινη-, για να σκουπισει μυξα και δακρυα...σημερα τα χρειαστηκα και εγω..ειπε κατι και πληγωθηκα πολυ...την κοιταω ειπε και δεν τη βοηθαω σε τιποτα....

η περιγραφη τωρα που τη διαβαζω τη σκιαγραφει σαν πολυ κακομαθημενο πλασμα...μα νομιζω δεν ειναι..ισα ισα ειναι ευαισθητη και φιλοτιμη...δεν ξερω τι να κανω...εσεις πως τα πατε?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε απλά και μόνο στο "πα". Αντιγραφή μια σελίδα. Γραμμένο ανά δεύτερη σειρά και 4 φορές σε κάθε σειρά.

Μήπως έχετε προχωρήσει πολύ και κουράστηκε απότομα; Από την άλλη όμως αναφέρεις ότι της φαίνονται γνωστά και βαρετά? Ήξερε από πριν να γράφει και να διαβάζει;

Επίσης θα πρότεινα να το συζητήσεις με τη δασκάλα της. Εμάς μας συμβούλεψε αν δεν θέλουν τα παιδιά να γράψουν όλη την εργασία τους κάποια φορά να μην τα πιέζουμε (να τους λέμε δηλαδή χωρίς φωνές "παιδάκι μου το σχολείο και η μελέτη είναι η δική σου δουλειά τώρα που μεγάλωσες. Προσπάθησε να γράψεις όσο περισσότερο μπορείς") και θα κανονίζει εκείνη την επόμενη μέρα. Επίσης μας συμβούλεψε αν πάει 9 το βράδυ και ετοιμαζόμαστε για ύπνο, η τσάντα κλείνει και αν τότε αποφασίσει να γράψει θα λέμε όχι. Εγώ προς το παρόν ακολουθώ τη μέθοδο, μόλις φάμε(2-3 το μεσημέρι) του λέω: τώρα αγάπη μου κάνε ότι θέλεις, μπορείς να κοιμηθείς, μπορείς να παίξεις, μπορείς να δεις τηλεόραση, μπορείς να διαβάσεις, απλά φρόντισε μέχρι να πάει ο μικρός δείκτης στο 5 και ο μεγάλος δείκτης στο 12 να έχεις τελειώσει τα μαθήματά σου για να πάμε μετά στις κούνιες ή στο ποδόσφαιρο(ανάλογα τη μέρα). Και φεύγω από το δωμάτιό του. Δε μου έχει πει ότι δε θέλει να κάνει την εργασία του μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ πως δεν το ειχα δει εγώ το θέμα όταν είχε ανοιχτεί και μάλιστα με τόσο γνωστά πρόσωπα;;;;:D

Και εμείς πρώτη φέτος και πάμε με ενθουσιασμό. Το μόνο ''προβλημα'' είναι ότι δε μας έχει έρθει ακόμα η δασκάλα που θα έχουμε και μας κάνει μία κυρία η οποία δεν έχει ξεκινήσει τα βιβλία. Μας δίνει μόνο φωτοτυπίες στο σπίτι με γραμμούλες και κάποια γραμματάκια.

Να αγχωθώ ότι θα μείνουμε πίσω:tongue:

Για πείτε εσάς τι σας βάζει και τι μέθοδο διαβάσματος έχετε;

Χάρηκε που ανοίχτηκε θέμα γιατί είχα ένα άγχος και δεν ήξερα που να το συζητήσω χαχαχα:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς την πρώτη εβδομάδα φωτοτυπίες κάναμε και γραμμούλες στο τετράδιο. Τη δεύτερη μπήκαμε στο βιβλίο. πα πι παπι Αυτά έχουμε μέχρι τώρα από γλώσσα. Σήμερα είδα ότι γράψανε στο σχολείο και το 1 στο τετράδιο αριθμητικής.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!!

Χρυσα μου, το συζητησα ηδη με τη δασκαλα και εκεινη ειναι της αποψης οτι θελει απλα χρονο να συνηθισει τις νεες της υποχρεωσεις...ναι, η αληθεια ειναι οτι επειδη απο περυσι καταφερνει αρκετα πραγματα, να συλλαβιζει πολλες λεξεις και να γραφει με ανεση ολα τα γραμματα-νομιζω οτι μιμειται εμενα, ειμαι και εγω εκπαιδευτικος, και καθε φορα που διορθωνω γραπτα, ερχεται κοντα μου και γραφει μονη της διαφορες μικρες βεβαια λεξεις - ισως συμβαινουν ολα μαζι...λιγο να βαριεται-μα εγω ξερω να το γραφω το ονομα μου, πρεπει να το γραψω παλι αλλες 5 φορεςκ.ο.κ-λιγο να ζοριζεται με το πρεπει..ηδη χτες και σημερα καπως καλυτερα ηταν....σε μιση ωρα και χωρις πολλα δακρυα ειχε τελειωσει...εμεις εφαρμοζουμε το γυρναμε ολοι απο το σχολειο μας και αφου χαλαρωσουμε καμια ωρα καθομαστε και γραφουμε....

εχω την εντυπωση πως ναι ισως λιγο και η δασκαλα να ψιλοτρεχει...οψομεθα...

καθε αρχη και δυσκολη που λενε....

Μαριτα μου μην αγχωνεσαι, μολις ερθει δασκαλα θα βρουν το ρυθμο τους...δεν εχει σημασια πολλες φορες το ποσο μπροστα εισαι στην υλη...μην ανησυχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το μόνο που με αγχώνει είναι να μη μας βάζει πάρα πολλά όταν έρθει η δασκάλα για να καλύψει την ύλη και τρέχουμε και δε φτάνουμε.

Και εμείς διαβάζουμε όταν γυρίσουμε σπίτι, τρώμε και ξεκινάμε το γράψιμο..μεχρι τις 3 συνήθως έχουμε τελειώσει. Χωρίς γκρίνιες προς το παρόν :D Το ίδιο κάνουμε και τη Παρασκευή για να έχουμε ελεύθερο το Σαβ/κο.

ΟΙ ειδικότητες έχουν έρθει σε εσάς; Εμάς έχουν κάνει κάποιες φορές αγγλικά, ζωγραφική, μουσική και δεν είμαι σίγουρη αν κάνανε και υπολογιστές. Γυμναστική τίποτα ακόμα.

Μπράβο που πάτε καλύτερα Spyni! όσο περνάει ο καιρός θα είναι και καλύτερα τα πράγματα:D

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πρωτάκια και δυσκολευόμαστε λίγο να ξεσυνηθίσουμε το υπέροχο νηπιαγωγείο! Μου λέει κάθε μέρα οτι δεν θέλει να πάει σχολείο και μας παίρνει και πολλή ώρα να αντιγράψουμε τα γραμματάκια και τις συλλαβές...

Τα πάμε καλά όμως με τη δασκάλα αν και εγώ έχω μια ένσταση! Από την πρώτη μέρα τα παιδιά τα φωνάζει όπως τα βαφτίσανε, δηλαδή όχι οτι φωνάζει τον Ιωάννη Ιωάννη και τον Γεώργιο Γεώργιο, κανονικά Γιάννη και Γιώργο, αλλά το δικό μου παιδί δεν θέλει να το λέει Κάτια αλλά Κατερίνα!

Ψάχνω να βρώ τον τρόπο να της πώ πως αυτά είναι ξεπερασμένα πράγματα, και οτι το λόγο έχει ο γονιός σε αυτό αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει το θάρρος. Με ενοχλεί όμως καθημερινά, ειδικά όταν το όνομα πρέπει να το γράφει παντού σε κάθε εργασία και σήμερα μάλιστα έπρεπε να το γράψει 8 φορές. Τι λέτε;


C5lUp3.pngMWF6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πρωτάκια και δυσκολευόμαστε λίγο να ξεσυνηθίσουμε το υπέροχο νηπιαγωγείο! Μου λέει κάθε μέρα οτι δεν θέλει να πάει σχολείο και μας παίρνει και πολλή ώρα να αντιγράψουμε τα γραμματάκια και τις συλλαβές...

Τα πάμε καλά όμως με τη δασκάλα αν και εγώ έχω μια ένσταση! Από την πρώτη μέρα τα παιδιά τα φωνάζει όπως τα βαφτίσανε, δηλαδή όχι οτι φωνάζει τον Ιωάννη Ιωάννη και τον Γεώργιο Γεώργιο, κανονικά Γιάννη και Γιώργο, αλλά το δικό μου παιδί δεν θέλει να το λέει Κάτια αλλά Κατερίνα!

Ψάχνω να βρώ τον τρόπο να της πώ πως αυτά είναι ξεπερασμένα πράγματα, και οτι το λόγο έχει ο γονιός σε αυτό αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει το θάρρος. Με ενοχλεί όμως καθημερινά, ειδικά όταν το όνομα πρέπει να το γράφει παντού σε κάθε εργασία και σήμερα μάλιστα έπρεπε να το γράψει 8 φορές. Τι λέτε;

η ειλικρινης κουβεντα και η ευγενικη προσεγγιση σε αυτα τα θεματα νομιζω ειναι το κλειδι σε αυτες τις περιπτωσεις...μπορεις να το πεις απλα και ηρεμα πως θα προτιμουσες και εσυ και το παιδι να την αποκαλουσε Κατια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μωρέ το μόνο που με αγχώνει είναι να μη μας βάζει πάρα πολλά όταν έρθει η δασκάλα για να καλύψει την ύλη και τρέχουμε και δε φτάνουμε.

Και εμείς διαβάζουμε όταν γυρίσουμε σπίτι, τρώμε και ξεκινάμε το γράψιμο..μεχρι τις 3 συνήθως έχουμε τελειώσει. Χωρίς γκρίνιες προς το παρόν :D Το ίδιο κάνουμε και τη Παρασκευή για να έχουμε ελεύθερο το Σαβ/κο.

ΟΙ ειδικότητες έχουν έρθει σε εσάς; Εμάς έχουν κάνει κάποιες φορές αγγλικά, ζωγραφική, μουσική και δεν είμαι σίγουρη αν κάνανε και υπολογιστές. Γυμναστική τίποτα ακόμα.

Μπράβο που πάτε καλύτερα Spyni! όσο περνάει ο καιρός θα είναι και καλύτερα τα πράγματα:D

Μαριτα μου, ευτυχως σημερα τα εκανε σε ενα τεταρτακι και ουτε δακρυ δεν εχυσε...κατι που νομιζω οτι βοηθησε αρκετα ηταν οτι τξν πηγα στην αδελφη μου για να δει πως μελεταει ο ανιψιος μου και νομιζω πως βοηθησε παρα πολυ...κλειστηκε στο γραφειο του μονος του και μετα με τη μαμα του μονο εναν ελεγχο εκαναν και ειπαν την ιστορια...

επισης κανουμε παντα κατι το απογευμα συχνοτερα και οι τεσσερεις μαζι για να δει τα οφελη του τελειωνω νωρις...ευχομαι να συνεχισουμε ετσι...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...