Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

Γκρέτα, όλα θα πάνε καλά! Η αλήθεια είναι ότι ένα άγχος παραπάνω το έχουμε τώρα, αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι είμαστε πολύ πιο υποψιασμένες για το τί μας περιμένει. Εγώ στο γιο μου ήμουν εντελώς άσχετη από μωρά, νόμιζα ότι είναι όπως αυτά που δείχνουν οι διαφημίσεις, που τρώνε τα πάντα με χαμόγελο, παίζουν ήσυχα με τα παιχνίδια τους με χαμόγελο, ξυπνάνε καθαρά (και με χαμόγελο, εννοείται) και οι μαμάδες τους έχουν μαλλί κομμωτηρίου και χέρια απαλά...

Τώρα που ξέρω τί συμβαίνει στην πραγματικότητα, ναι μεν αγχώνομαι, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι όλα τα καταφέρνει ο άνθρωπος αν θέλει. Εξάλλου κορίτσια, (τώρα δεν μπορείτε να το καταλάβετε, γιατί είναι μικρά τα παιδάκια σας) τα πρώτα 3 χρόνια είναι δύσκολα, μετά μεγαλώνουν, καταλαβαίνουν και γενικά καμία σχέση με μωρά. Με το μικρούλη μου τώρα πια, συνεννοούμαστε μια χαρούλα.


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

κάπως έτσι τα σκέφτομαι κ εγώ και αγχώνομαι, πώς θα είναι με 2 στο σπίτι, αλλά μετά λέω κι αυτές που έχουν 4 & 5 πώς τα καταφέρνουν. Το μόνο κακό είναι ότι δεν θέλω να με βοηθάνε - ειδικά η πεθερά μου που μένει δίπλα μας και συνέχεια χώνεται στα πόδια μου (:evil:@%)- και έτσι προτιμώ να λιώνω στην κούραση παρά να μου κάνουν οι άλλοι τα πράγματα όπως θέλουν, ειδικά όσον αφορά το παιδί. Έτσι, ο φόβος μου δεν είναι μήπως κουραστώ, αυτό δεν με πειράζει, αλλά μήπως λόγω θηλασμού κλπ. αναγκαστικά το πρώτο μου παιδί περνάει πιο πολύ χρόνο με τους άλλους παρά με εμένα. Αυτό δεν το θέλω με τίποτα... :(

α, επίσης, έχετε καμία εμπειρία με κολικούς εντέρου στην εγκυμοσύνη? Εγώ στην προηγούμενη στο τέλος του 3ου είχα πάθει έναν απίστευτο κολικό με τρελό πόνο κάτω δεξιά στην κοιλιά, πήγα στο μαιευτήριο και με κράτησαν μέσα 4 μέρες (ακόμη και μαγνητική μου έκαναν). Οι χειρουργοί τσακώνονταν μεταξύ τους γιατί κάποιοι έλεγαν ότι στάνταρ έχω σκωληκοειδίτιδα και ήθελαν να μου κάνουν και χειρουργείο χωρίς να μπορούν να εγγυηθούν για το μωρό (άκουσα και το απίστευτο "ότι και να γίνει, μικρή είσαι ακόμα" - ο άντρας μου κόντεψε να τον δείρει).

Λοιπόν, το ίδιο έπαθα και χθες το βράδυ, ο άντρας μ ήθελε να πάμε νοσοκομείο, αλλά εγώ ήμουν υποψιασμένη (άσε που δεν ήθελα να αφήσω το μωρό, δεν το έχω αφήσει ποτέ εκτός των ωρών που δουλεύω). Τώρα κάπως έχω ηρεμήσει, αλλά νιώθω ακόμη μία ενόχληση. Το παθαίνει αυτό καμία?


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κατι πόνους πριν δυο εβδομάδες περίπου, τόσο που τα χρειάστηκα, γιατί δεν είχα καταλάβει ότι ήταν το έντερο. Γενικά στην εγκυμοσύνη χαλάει πολύ αυτό το θέμα, λόγω των ορμονών. Τί να πω boulitsa μου, ξεκουράσου, (όσο μπορείς βέβαια) και όλα θα πάνε καλά. Το γιατρό σου να ενημερώνεις μόνο, να το ξέρει, μήπως μπορέσει και σου βρει κάποια λύση.

Τώρα για το θέμα του παιδιού, εμένα τα πεθερικά μου μένουν πολύ κοντά και ευτυχώς είναι πρόθυμοι άνθρωποι και βοηθούν με το παιδί, όποτε υπάρχει ανάγκη, αλλά δεν θέλω να νιώσει ο μικρός μου ούτε στιγμή ότι τον "παρκάρω" και μάλιστα λόγω του μωρού. Τις δουλειές του σπιτιού τις κάνω μόνη μου κι εγώ, αφενός μεν για να έχω την αυτονομία μου, αφετέρου, γιατί δεν μου αρέσει να κουράζω μεγάλους ανθρώπους. Πάντως η πεθερά μου, καλά να είναι, μπορεί δεν μπορεί προθυμοποιείται πάντα να βοηθήσει κι αυτό και μόνο μου αρκεί.


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα να μην την έχω τόσο κοντά γιατί είναι πολύ παρεμβατική. Δεν είναι μόνο ότι έχει άποψη σχετικά με το τι πρέπει να κάνω με το παιδί, αλλά προσπαθεί να την επιβάλει κιόλας.... Είμαι τελείως πεθερόπληκτη. Από την άλλη κάποιες φορές λέω ότι ίσως φταίω κι εγώ που από τη φύση μου είναι ανεξάρτητη και δεν ανέχομαι να μου λένε τι να κάνω - ειδικά όσον αφορά το παιδί μου.... Δυστυχώς όμως την τρώω στη μάπα γιατί όσο να 'ναι δεν μπορείς να πεις και ξεκάθαρα "ξεκουμπίσου" όταν μπαινοβγαίνει στο σπίτι όποτε της καπνίσει... Βέβαια έχω αρχίσει και της "τη λέω" όσο με παίρνει και ας παρεξηγείται...:evil::evil::evil:


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως, αν δεν είναι διακριτικός άνθρωπος, υπάρχει πρόβλημα. Εγώ όσες φορές αντιμετώπισα το αντίστοιχο θέμα, τα έριξα στον παιδίατρο ;). Δηλαδή, "ο παιδίατρος είπε να κάνουμε το χ και όχι το ψ, εμείς ακούμε πάντα αυτό που μας λέει, δεν κάνουμε του κεφαλιού μας και τέτοια..." Μια-δυο, μετά το πήραν όλοι το μήνυμα (γονείς- πεθερικά) και με άφησαν στην ησυχία μου...


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γελασα με τα μνμ σας :) ωραιο κολπο αυτο με τον παιδιατρο..οπως κ επισης αυτο με τα μαλακα χερια papagalia...και γιατι στο λεω? γιατι εγω εβγαλα εκζεμα στα χερια μου οταν ο μικρος ηταν 6 μηνων...οποτε μπορεις να καταλαβεις λιγο τι περναω! κορτιζονες αγωγες και τιποτα απολυτος.το προβλημα ειναι εδω ακομα! τετοια φαγουρα που βγαζουν αιμα απ το ξυσιμο.αλλα δεν γινετε αλλιως! και συμφωνω απολυτα με οσα λετε για τις δουλειες.δεν ειχα ποτε βοηθεια.τα πεθερικα ειναι σε νησι.και οι γονεις μου οχι κ τοσο κοντα μου.

θεωρω πως καλυτερα να τα κανεις μονος σου να μην χρωστας κ ολας σε κανεναν τιποτα!

και οταν ερθει το δευτερο μωρο δεν θελω να ζητησω βοηθεια.πιστευω θα τα καταφερουμε μωρε....θα βρουμε ενα προγραμμα και τις ισορροπιες μας! με τον θηλασμο εχω και εγω ενα αγχος.τον μικρο τον θηλασα 14 μηνες θα ηθελα και το αλλο μωρακι να το θηλασω οσο μπορω! εξ αλλου δεν δουλευω..

εσεις εχετε καποθα προτιμηση οσον αφορα το φυλο? εγω θελω σαν τρελη ενα κοριτσακι...


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

greta μου ευτυχώς είμαι καλύτερα! έχω ενοχλήσεις πού και πού, αλλά όλα καλά. Και τα καφέ έχουν σχεδόν σταματήσει, τώρα έχω προς το μπεζ και λίγα....

Κορίτσια, χίλιες φορές χωρίς βοήθεια, παρά να σου τα κάνουν όλα όπως θέλουν και να θέλουν να σου διορθώσουν και αυτά που κάνεις. Να ξέρεις ότι έχεις το νεροχύτη γεμάτο πιάτα και θα τα κάνεις όταν μπορείς, χωρίς να αγχώνεσαι αν θα έρθει κάποιος να τα κάνει ξεφυσώντας που τα άφησες...

Όσο για το φύλο, εμείς έχουμε ένα κοριτσάκι. Ο άντρας μου θέλει πάλι κοριτσάκι. Εμένα δεν με πειράζει ότι και να 'ναι. Ήθελα εξ αρχής ένα κορίτσι. Τώρα που έχω ήδη κορίτσι, ότι και να είναι το δεύτερο θα χαρώ το ίδιο.

Βρε κορίτσια, κάτι άσχετο, αλλά μιας και είμαστε όλες ήδη μανούλες, έχω ένα πρόβλημα. Αυτές τις μέρες η κορούλα μου (14 μηνών) δεν τρώει και έχει και διάρροιες. Μίλησα με το γιατρό και μου είπε ότι μάλλον φταίνε τα δόντια και να της δίνω γάλα αν δε θέλει να φάει. Ωστόσο μέσα στη μέρα το γάλα δεν το πολυθέλει και μέχρι πότε θα συνεχιστεί αυτό? Κάθε εμπειρία και γνώμη θα με ανακουφίσει....


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως boulitsa.αντε να σταματησει τελειως το αιμα επιτελους.

και εμενα ο μικρος μου εκανε διαρροια καποιες φορες λιγο πριν βγαλει δοντι.τωρα οσον αφορα το φαγητο και του δικου μου του εχει μειωθει αρκετα η ορεξη.και σιγουρα αυτο οφειλεται στην ζεστη.δεν ξερω που μενεις εσυ αλλα εδω στην Αθηνα ξεκινησαν για τα καλα οι ζεστες.μην αγχωνεσαι ομως.γενικα ειναι ευδιαθετη?

εγω σημερα θα παρω αποτελεσματα εξετασεων και ενα αγχος το εχω!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια πώς είστε; Boulitsa, από αυτά που μου λες, αν δεν είναι κανένα κρύωμα, τότε μάλλον δοντάκια είναι...Αν κάνει διάρροιες να προσέξεις τους ηλεκτρολύτες και να ενυδατώνεται, γιατί κάνει και ζέστη. Η αλήθεια είναι ότι και ο δικός μου δεν τρώει την ίδια ποσότητα όταν ζεσταίνεται.

Απόψε έχω γιατρό, για να δούμε...

Γκρέτα, οι εξετάσεις σου, καλές;


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου λένε και οι γιατροί, ότι φταίνε τα δόντια και η ζέστη και να κάνω υπομονή. Βρε papagalia τι είναι οι ηλεκτρολύτες?

Κορίτσια για πείτε, τα μικρά σας τα παίρνετε αγκαλιά? Εγώ για να πω την αμαρτία μου, όταν κολλάει στα πόδια μου και ανοίγει τα χέρια δεν μπορώ να αντισταθώ και αν δεν είναι κάποιος να τη σηκώσει και να μου τη δώσει, σκύβω και την παίρνω... :roll::roll::roll:


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολύτες πωλούνται σε φακελλάκια και τους διαλύεις σε νεράκι, όταν έχει το παιδί διάρροια. Μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο και θα σου πει αν χρειάζεται να δώσεις. Ο μικρός μου είχε πάρει πριν δυο χρόνια, που είχε πάθει το ίδιο στις καλοκαιρινές μας διακοπές. Ούτε κι εγώ ήξερα τί είναι, αλλά ο παιδίατρος με κατατόπισε...

Όσο για τις αγκαλίτσες, είναι μεγαλούτσικος και δεν τις πολυζητάει πια. Μόνο όταν τον κάνω μπάνιο στη μπανιέρα και μετά του δίνω το χέρι μου για να τον στηρίζω να βγει μόνος του, με ρωτάει γιατί δεν τον σηκώνω αγκαλιά όπως πριν και απλά του απαντώ ότι με πονάει η μέση μου. Γενικά αποφεύγω να αναφέρω ότι οι αλλαγές οφείλονται στην εγκυμοσύνη, γιατί μπορεί και να πληγωθεί ή να νομίζει ότι το μωρό του παίρνει τη θέση.

Αργότερα, όταν έρθει το μωρό με το καλό, απλά σκοπεύω να του εξηγήσω ότι μαζί θα κάνουμε πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα, όπως να ζωγραφίζουμε, ή να παίζουμε επιτραπέζια και θα φροντίζουμε και το μωρό μαζί, σαν παιχνίδι κάπως...


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ok papagalia σ' ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.... Εμάς η μπεμπούλα είναι 14 μηνών και ενώ δεν μιλάει δείχνει ότι καταλαβαίνει τα πάντα.... έτσι, από τώρα κιόλας της δείχνουμε την κοιλίτσα μου και της λέμε εδώ είναι το αδερφάκι σου κλπ...

Εν τω μεταξύ δεν σας έχω πει.... Στις 17 Αυγούστου έχουμε γάμο και βάπτιση (είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό) και με έχει πιάσει ένα άγχος.... Θα χωρέσω στο νυφικό? Θα είμαι στο καλά μου? Και αν ναι μήπως παρακουραστώ? Θα με ματιάσουν? (ακόμα και αυτό το σκέφτομαι...) Γενικά να σας πω την αλήθεια με νοιάζει μόνο το μωράκι μου να είναι καλά και εμείς οι υπόλοιποι γιατί από όσα έχω ακούσει και καταλάβει τελικά αυτήν την μέρα μόνο το ζευγάρι δεν τη χαίρεται.... Ίσα ίσα τα ακούνε κι από πάνω για τη θέση που έκατσαν, ότι έκανε ζέστη, ότι ήταν κρύο το κρέας κλπ..... Έλεος δλδ....:twisted:


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. δεν πηρα τις απαντησεις χθες γιατι ημουν χαλια.εκανα τρεις φορες εμετο συν τρελο πονοκεφαλο.επισης και σημερα το πρωι.πολυ χαλια μαλλον μου ξεκινησαν για τα καλα! :( :(

Εγω περνω αγκαλιες τον μικρο μου δεν γινετε αλλιως.. :/

Boulitsa αληθεια? τι ωραια! μπραβο με το καλο! αναμενομενο το αγχος λογικο...εδω εχεις χωρις να εισαι εγκυος φαντασου εσυ εχεις εναν λογο παραπανω!! οσο για τον κοσμο παντα θα εχουν να λενε..να κοιταξετε να το απολαυσετε!

Papagalia συμφωνω με την σταση σου απεναντι στον γιο σου! αν και δεν πιστευω να εχεις θεμα.ειναι πιο μεγαλος εσενα!

θα σας ξαναστειλω οταν εχω τα αποτελεσματα!

(παντως πολυ ησυχο το καφε μας ετσι??!!)


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...