Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Θέμα βάπτισης: Η σοφή κουκουβάγια!


HelenM

Recommended Posts

Χαιρετώ!!!

Είμαι καινούργια μανολύλα στο site και θέλω την γνώμη / βοήθεια σας... Θα βαπτίσω τον μονάκριβο μου και το θέμα της βάπτισης θα είναι η κουκουβάγια. Διακόσμηση, προσκλητήρια, candy table θα τα αναλάβω εγώ! Το καλό μου περνάει λιγάκι... Έχω κολλήσει όμως με το δωράκι που θα δίνω στους μεγάλους και τα κεραστικά. Δώστε μου ιδέες! SOS!!

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια εμείς θα βαφτισουμε τη μικρή μας αρχές Σεπτέμβρη κ όπως είναι λογικό έχω αρχίσει να το σκέφτομαι απο τώρα.Το θέμα μας θα είναι η κουκουβάγια καθότι απο νεογέννητη είχε μια σύνθεση με κ κουκουβάγιες στον τοίχο του δωματίου της κ της αρέσουν πολύ!

Σκέφτομαι να φτιάξω τα προσκλητήρια μόνη μου κ είμαι ανάμεσα στα εξής

1) Κουκουβάγια απο χαρτόνι με τα φτερά της να ανοιγοκλείνουν κ στο κέντρο το logo

2) Κουκουβάγια σε στυλ φάκελο απο τσόχα κ όταν τον ανοίγεις να βλέπεις μέσα το προσκλητήριο

3) Πάνω σε αυτά τα ξυλάκια που βλέπει ο παιδίατρος λαιμό να έχει μια Κουκουβάγια απο την όποια θα κρέμονται κορδέλες κ πάνω σε μια θα είναι τυλιγμένη σαν πάπυρος η πρόσκληση.

4) Καμβάς πάνω σε χαρτόνι 3mm με διαστάσεις 15×15cm και να έχω ζωγραφίσει μια Κουκουβάγια πάνω σε ένα κλαδί και να γράφω απλά ημέρα κ ώρα της βάφτισης (τύπου save the date) για να μπορεί να το κρατήσει κάποιος σαν καδρακι σε παιδικό δωμάτιο

Τι λέτε;Καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο.ωραιο θεμα κ ωραιες ιδεες.εκτος απο την 2ολα μου αρεσουν.το πρωτο ισως κ με τσοχα.δ ξερω αν μπορεις να κανεις η να παρεις ετοιμα,ραμμενες κουκουβαγιες σαν μαξιλαρακια.οχι μεγαλα,σε μεγεθος στολιδι δεντρου.κ εχω δει κ πλεκτες.

Εγω ειχα σκεφτει σαν θεμα το πουλακι.κ προσκληση κουτακι με αχυρο κ κουφετα σαν αυγα.κ το πουλακι απο πηλο η σαπουνακι

Κ σαν προσωπικη παρατηρηση.δυστυχως εκτος απο τους πολυ δικους μας,καμια γιαγια,θεια,νονα κ μας,οι υπολοιποι δ τα κρατανε.οποτε δες να ειναι κτ οικονομικο κ απλο για σενα.παντα του γουστου σου βεβαια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, vikib είπε:

Με το καλο.ωραιο θεμα κ ωραιες ιδεες.εκτος απο την 2ολα μου αρεσουν.το πρωτο ισως κ με τσοχα.δ ξερω αν μπορεις να κανεις η να παρεις ετοιμα,ραμμενες κουκουβαγιες σαν μαξιλαρακια.οχι μεγαλα,σε μεγεθος στολιδι δεντρου.κ εχω δει κ πλεκτες.

Εγω ειχα σκεφτει σαν θεμα το πουλακι.κ προσκληση κουτακι με αχυρο κ κουφετα σαν αυγα.κ το πουλακι απο πηλο η σαπουνακι

Κ σαν προσωπικη παρατηρηση.δυστυχως εκτος απο τους πολυ δικους μας,καμια γιαγια,θεια,νονα κ μας,οι υπολοιποι δ τα κρατανε.οποτε δες να ειναι κτ οικονομικο κ απλο για σενα.παντα του γουστου σου βεβαια

Κ εγω αυτο σκεφτόμουν...Να ειναι εύκολο κ οικονομικό.Τα σαπουνακια σε σχήμα κουκουβάγια τα σκέφτηκα κ εγώ,βγαίνουν 0,65€ το κομμάτι αλλα δεν ξερω αν αξίζει..Έλεγα να πάρω μόνο για βαφτιστηκα που βάζουν μαζί με το λάδι.Τις ραμμένες κουκουβάγιες τις έχω στο μυαλό μου αλλά κολλάω στη γέμιση.Δεν έχω βρει..πλεκτες μάλλον θα βάλω μπρελόκ στα παιδάκια..

Στολισμό επίσης θα κάνω μόνη μου με λευκά κλαδιά ελιάς κορδέλες και κουκουβάγιες (μάλλον ξύλινη)

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσουν πολυ οι ιδεες σου!

Ωραια κ η ελια.δ ξερω αν θα βαλεις κ καποιο αλλο χρωμα η θα κρατησεις μονο λευκο-πρασινο

Τα πινακακια να πω την αληθεια ειναι το αγαπημενο μου

Για γεμισμα μπορεις να χρησιμοποιησεις ειτε απο παλια υφασματα που θα τα κανεις σαν κουρελακια,σαν κορδελες.αυτο κανει συνηθως η γιαγια μου

Αλλα ακομη κ με χαρτι που θα ναι κομμενο σαν σε καταστροφεα.

Αλλιως κ με το φελιζολ μπαλακια,δ ξερω κοστος.η να χρησιμοποιησεις το γεμισμα απο αλλα μαξιλαρια.εχει παμφθηνα σε τζαμπο πχ η ικεα

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vikib είπε:

Μ αρεσουν πολυ οι ιδεες σου!

Ωραια κ η ελια.δ ξερω αν θα βαλεις κ καποιο αλλο χρωμα η θα κρατησεις μονο λευκο-πρασινο

Τα πινακακια να πω την αληθεια ειναι το αγαπημενο μου

Για γεμισμα μπορεις να χρησιμοποιησεις ειτε απο παλια υφασματα που θα τα κανεις σαν κουρελακια,σαν κορδελες.αυτο κανει συνηθως η γιαγια μου

Αλλα ακομη κ με χαρτι που θα ναι κομμενο σαν σε καταστροφεα.

Αλλιως κ με το φελιζολ μπαλακια,δ ξερω κοστος.η να χρησιμοποιησεις το γεμισμα απο αλλα μαξιλαρια.εχει παμφθηνα σε τζαμπο πχ η ικεα

Αυτό με τα κομμένα υφάσματα ούτε που το είχα σκεφτεί και έχω άπειρα..χεχε.

Το πινακακι λες ε;Και εμένα νομίζω αυτό είναι το αγαπημένο μου.Θα είναι κ τελείως χειροποίητο κ μπορεί να τους μείνει κιολας..Όσο για τα χρώματα επειδή είναι κοριτσάκι λέω να παίξω με ροζ στην απόχρωση του σάπιου μήλου,ιβουαρ και λιλα.Την ελιά θα την βάψω λευκή.

Μπομπονιέρες επίσης θα φτιάξω εγω αλλα θα είναι απλές.Έχω παραγγείλει κουμπιά σε σχήμα κουκουβαγιας τα οποία θα βάλω στην κλασσική εκδοχή απλά θα ειναι με χρώμα κ αντι για κουφέτα θα βάλω βραχάκια.

Να ρωτήσω,δεδομένου οτι θα κάνουμε τραπέζι, έξω απο την εκκλησία εκτός απο μπομπονιέρες ,κέρασμα και εναν τυπικό στολισμό θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Κνα μην τη βαψεις την ελια θα ειναι ωραια.ειδικα αφου θα εχεις κ ιβουαρ

Απο ροζ μονο το σαπιο μηλο μου αρεσει.κ γω το ειχα επιλεξει στην κορη μου με ιβουαρ

Κ το λιλα μου αρεσει.αλλα για κτ διαφορετικο μου αρεσει κ το βεραμαν η της μεντας.ταιριαζουν κ με ελια

Αναλογως εποχης νερα-χυμους

Κ θα μπορουσες να εχεις κ μπουρμπουληθρες για τα παιδια σαν δωρακι.θα απασχοληθουν κ λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, vikib είπε:

Κνα μην τη βαψεις την ελια θα ειναι ωραια.ειδικα αφου θα εχεις κ ιβουαρ

Απο ροζ μονο το σαπιο μηλο μου αρεσει.κ γω το ειχα επιλεξει στην κορη μου με ιβουαρ

Κ το λιλα μου αρεσει.αλλα για κτ διαφορετικο μου αρεσει κ το βεραμαν η της μεντας.ταιριαζουν κ με ελια

Αναλογως εποχης νερα-χυμους

Κ θα μπορουσες να εχεις κ μπουρμπουληθρες για τα παιδια σαν δωρακι.θα απασχοληθουν κ λιγο

Μου αρέσουν πάρα πολύ κ τα δυο αυτά χρώματα απλα επειδή είναι κοριτσάκι,μου αρέσει το χρώμα,ε και έχει προτείνει κ η νονά βαφτιστηκα με λεπτομέριες σε σάπιο μήλο είπα να μην τα μπλέξω πολύ..Με μπουρμπουλήθρες ε;;;;ΚΑΛΟ!!Δεν το είχα σκεφτεί καν...2 Σεπτέμβρη θα είναι οπότε τα παιχνίδια με το νερό επιτρέπονται ακόμα..

Vikib σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Πραγματικά με βοηθάς!!Είναι το 1ο μου παιδάκι κ έχω πελαγωσει λίγο γτ γάμο κάναμε πολιτικό και σε σχετικά μικρό κύκλο οπότε δεν έχω πάρει το κολλάει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...