Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Cafe Αυγουστος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Γειά σας και απο μένα! Χαίρομαι που βρήκα κ άλλες εγκυούλες να τα λέμε!

Περιμένω το 2ο παιδάκι μου με ΠΗΤ 10/08/2010. Εχουμε ακούσει την καρδούλα του και αυριο θα πάω να το ξαναδώ!

Ευχομαι να έχουμε όλες μια υπέροχη εγκυμοσύνη και να κρατήσουμε γερά μωράκια στην αγκαλιά μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • happiness

    1879

  • galat

    1750

  • DimRous

    1091

  • amande

    977

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

γεια σου κωνκων!!!!Καλως ηρθες κ με το καλο τα μωρακια μας!!!!!!:)

(μηπως εχουμε ξαναμιλησει στο παλιο καφε;;;;θυμαμαι το νικ σου :) )

...λιστερια εγω δεν εκανα....ειναι απαραιτητη εξεταση;;;;;ολα τα αλλα ειναι οκ!


catcatadr20031129_-8_H+LATREIA+MOY+BASILIKH.png

i6mXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα!!! Περιμένω κι εγώ το οριακά αυγουστιάτικο μπεμπόνι, με πητ 30/8/10... ομως λογω πρωτης καισαρικής (αν και εχω ψαξει και για vbac) το βλεπω νωριτερα, αν και στο πρωτο το γεννησα στην πητ.

εκανα ενα υπερηχογραφημα στην 6η ειδαμε καρδουλα, εκανα και τι ςαιματολογικές και σε μια εβδομαδα θα παω να τις δει...

Μήπως ηρθε η ωρα να προσθέσω τικεράκι? ειμαι νεουδι 7 και 6 μερες...

Απο συμπτώματα δεν εχω ιδιαίτερα...ου τε στην πρωτη ειχα τιποτα...Ιδωμεν!


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου κωνκων!!!!Καλως ηρθες κ με το καλο τα μωρακια μας!!!!!!:)

(μηπως εχουμε ξαναμιλησει στο παλιο καφε;;;;θυμαμαι το νικ σου :) )

...λιστερια εγω δεν εκανα....ειναι απαραιτητη εξεταση;;;;;ολα τα αλλα ειναι οκ!

nikijo με το καλό το μωράκι σου! Ισως και να έχουμε μιλήσει στο παλιό καφέ, δεν θυμάμαι... Τη λιστερια συνήθως δεν την βάζουν οι περισσοτεροι γιατροί, αλλά ο δικός μου είναι λίγο ψείρας και βάζει πολλά. Γενικώς απο μένα θα δείτε τις πιο απίθανες εξετάσεις, φαντάσου οτι με βλέπει 2 φορές τον μήνα. Για τις εξετάσεις αιματος που έκανα γεμίσαν 9 μπουκαλάκια, δεν ήταν μόνο η γενική. Δεν με ενοχλεί βέβαια, μ'αρέσει που το ψάχνει απο παντού!

galat με το καλό! Και εγώ είχα κάνει καισαρική και μου είχε πει ο γιατρός οτι και αμεσως να μείνω εγκυος αν το παιδί ερθει κανονικά δεν θα κάνουμε πάλι καισαρική. Θα δείξει... δεν με απασχολεί ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Λουκουμακι εγω ειχα καφεκοκκινα υγρα(αιμα δλδ αλλα λιγο)λογω αποκολλησης.Παιρνω ουτροτζεσταν απο την αρχη -3 200αρια τη μερα-κ τωρα ακομα εχω πολυ λιγα καφε που ειναι ομως καθαρισματα.....κ φυσικα δεν κανω τιποτα κ εχω κ αδεια.Πηγες να σε δει ο γιατρος σου;;;....παντως ειναι συχνο φαινομενο ειδικα στο 1ο 3μηνο.

Εγω ευτυχως δεν εχω αλλο αιμα αλλα οσο να ναι ξερεις φοβαμαι τι θα αντικρισω καθε φορα που παω τουαλλετα...

τελικά τα utrogestan όλες μας τα παίρνουμε, ε?

Εμένα μου τα έδωσε προληπτικα, και βάζω 1 κάθε βράδυ.

Τελικά είτε τα χρειαζόμαστε, είτε οι γιατροί παίρνουν πολλές μίζες συνταγογραφόντας το συγκεκριμένο...

Οντως πολυ δημοφιλες το φαρμακο!!!Σαν καραμελες τα περνουμε ολες...Και δεν ειναι και καθολου γλυκα ρε παιδακι μου....Αγευστα εντελως...:tongue:

Λέτε να με πιάσουν και μένα τώρα οι αναγούλες?? τη 10 θα κλείσω!!!

Δεν ειναι βεβαιο...Η καθε κοπελα εχει διαφορετικα συμπτωματα...Εγω παντως σου ευχομαι να μην σε πιασουν!!!!

loukoumaki να προσέχεις και να ξεκουράζεσαι. Δουλεύεις?

Δουλευω αλλα δεν κανω καθολου κουραστικη δουλεια.Σε μια καρεκλα ειμαι και βαριεμαι....

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα αιμα...λιγο καφε στο χαρτι μονο και επαιρνα utrogestan μεχρι τον 3ο μηνα.Συνηθως ειχα αιμα καθε φορα που αλλαζα μηνα.Και θυμαμαι οτι ο ιατρος μου πρωτα τα μειωσε και μετα τα εκοψε,θελω να πω οτι δεν κανει αποτομη διακοπη τους.Τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση που ειχα και μια αποβολη πριν την πρωτη εγκυμοσυνη.

Ωχ Γιωτουλα λες να τα περνω για τοσο πολυ καιρο??Ζεν σελω αλλα φαρμακα...Εχω καταντησει φαρμακαποθηκη!!Αληθεια εσεις τι περνετε μεχρι τωρα??

Εγω περνω ενα χαπι συμπληρωμα βιταμινων,ενα χαπι φολικο οξυ,ενα χαπι σιδηρου,ενα χαπι μαγνησιου και τα utrogestan....Χαπακωνομαι τρελα λεμε!!!!:mrgreen:

Την Καλημερα μου Φιλακια και να εχετε ενα υπεροχο Σαββατοκυριακο!!!

Επεξεργάστηκαν by Loukoumaki!
Link to comment
Share on other sites

εγώ παίρνω μόνο φυλλικό οξυ προς το παρόν, σιδηρο και ασβεστιο αργοτερα...

Επίσης διαβασα για μια κοπελα οτι της δινει προληπτικα τα utrogestan, αυτο το θεωρώ απαράδεκτο. Καθε φαρμακο εχει τις οφελειες του αλλα και τις παρενεργειες του δεν ειναι να τα παιρνει κανεις ελαφρια τη καρδια...

Καισαρική έκανα λόγω υψηλης μυωπίας λόγος που δεν αλλαζει για το δευτερο, και λόγω του οτι παρουσιασα επιλογχειο(δηλ μετα την γεννα) υπερταση χλωμο το βλεπω να δεχτει καποιος να με ξεγεννησει φυσιολογικα... εγω θα το ψαξω πάντως γιατι πιστευω οτι αδικα εφαγα το μαχαιρι, αφου σμονοστην Ελλαδα κανουν καισαρικες για μυωπια... Τεσπα εμενα δεν εδινε το οκ ο οφθαλμιατρος κανεις δεν παιρνει ευθυνη... Ε μετα μου ειπε κι ο γιατρος μου να το τραβηξουμε με βεντουζα και ως πρωτομανα καπως μου φανηκε και λεω αστο, καισαρικη προγραμματισμενη...

Και ειχε τελεια εμπεδωση και ηταν 3 κιλά παιδάκι αν πηγαινα φυσιολογικα θα το ειχα βγάλει ευκολα...

Τεσπα... μαθαίνουμε και προχωράμε! Το βαασικο είναι να ειναι καλα τα παιδάκι , οπως κι αν αυτα ερθουν στη ζωη!

Καλημερα σας!


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω κατι πολυβιταμινες,σιδηρο.ασβεστιο και σε ενα μηνα περιπου,θα μου δωσει μαγνησιο!!!!

Οσο για τα utrogestan μην τα φοβασαι καθολου,κι εμενα με κουραζε που επαιρνα τοσα πολλα κ για τοσο καιρο αλλα οταν ειδα το αποτελεσμα τα ξεχασα ολα!!!!!

Εβγαλα ενα παληκαρακι 3.250.....


GRJdp2.png

xefUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης διαβασα για μια κοπελα οτι της δινει προληπτικα τα utrogestan, αυτο το θεωρώ απαράδεκτο. Καθε φαρμακο εχει τις οφελειες του αλλα και τις παρενεργειες του δεν ειναι να τα παιρνει κανεις ελαφρια τη καρδια...

Συμφωνω απολυτα!!!!Αρκει ομως να γνωριζεις.Εγω για παραδειγμα αν μου ελεγε ο ιατρος να τα παρω προληπτικα δε θα το εκανα.Αλλα εξαρταται κιολας απο το ιστορικο που εχει η καθε μια.


GRJdp2.png

xefUp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ παίρνω μόνο φυλλικό οξυ προς το παρόν, σιδηρο και ασβεστιο αργοτερα...

Καλημερα Καλωσηρθες και με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου...Ενω εγω περνω τοσα φαρμακα ασβεστιο ακομα δεν μου εχει δωσει...Λετε τον αλλο μηνα να μου πει παρε και ασβεστιο..Πωωωωωω

Εγω παιρνω κατι πολυβιταμινες,σιδηρο.ασβεστιο και σε ενα μηνα περιπου,θα μου δωσει μαγνησιο!!!!

Οσο για τα utrogestan μην τα φοβασαι καθολου,κι εμενα με κουραζε που επαιρνα τοσα πολλα κ για τοσο καιρο αλλα οταν ειδα το αποτελεσμα τα ξεχασα ολα!!!!!

Εβγαλα ενα παληκαρακι 3.250.....

Μωρε δεν ειναι τοσο οτι τα φοβαμαι τα χαπια οσο οτι οπου παω κουβαλαω τοσα χαπια μαζι μου και εχω το αγχος καθε μερα να μην ξεχασω να τα παρω....Γιατι θελει να τα περνω και διαφορετικες ωρες δεν τα περνω ολα μαζι μια και καλη και τελος.....

3250 ε????Πω πω ολοκληρο παιδακι!!Να σου ζησει Γιωτουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Εγώ παίρνω τα χαπάκια για τον θυροειδή μου και φολυκο οξυ.

Έχω δώσει αίμα και ουρα για εξετάσεις και την Δευτέρα θα πάω να δώσω αίμα για να δω που βρίσκεται ο θυροειδης μου.

Έχει δυο μέρες που είμαι λίγο καλύτερα με τις αναγούλες, ελπίζω να μην με ξαναπιάσουν.

Πολλά φιλιά σε όλες!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...