Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΙΚΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΩΟΘΗΚΩΝ-ΚΛΙΜΑΚΤΗΡΙΟΣ-ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ??


Recommended Posts

:?ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΠΡΟΚΛΙΜΑΚΤΗΡΙΟ?

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΙΜΑΚΤΙΡΙΑΚΗ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ....

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΩΟΘΥΛΑΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ.........ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ.ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ.......!!

ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΤΗΡΙΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ???

ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΗ ΩΟΡΗΞΙΑ??

ΕΙΜΑΙ 34 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ 25-28 ΗΜΕΡΩΝ ΤΟ ΠΟΛΥ.

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ....ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΝΕΤ.


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15/10/14 ΤΩΡΑ ΔΛΔ

ΔΕΞΙΑ ΩΟΘ. 2,48*1,17

ΑΡΙΣΤ.ΩΟΘ.2,29*1,61

19/7/13

ΔΕΞΙΑ 3,06*2,80

ΑΡΙΣΤ.2,83*1,74

18/5/12

ΔΕΞΙΑ2,90*1,41

ΑΡΙΣΤ.3,20*1,75


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε μπουμπουκακι μου,δεν γνωριζω τιποτα,απλα το μονο που θα σου πω ειναι να παρεις κ αλλη γνωμη απο αλλον γιατρο,ποτε δεν ακουμε μονο εναν γιατρο για ενα τοσο συμαντικο θεμα,πανε κ σε άλλον,κανε κ τρεις επισκεψεις σε 3 διαφορετικους αν χρειαστει!!!!!


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites

εαν δε γνωριζετε κατι ..... μπορειται να μου πειτε μετρησεις ωοθηκων στους δικους σας υπερηχους και την ηλικια σας.ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον,βρηκα το τελευταιο υπερηχο μου κ λεει...

left ovary 36,1mm

right ovary 35,2mm

ηλικια μου 27

μηπως εννοεις 3,61 και 3,52???

ευχαριστω πολυ εφακι!


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγω μπηκα απλος να σου πω οτι υπαρχει ορμονολογικος ελεγχος που μπορει να σου γραψει ο γυναικολογος και φαινονται και τα αποθεματα ωοθηκων και αν μπαινεις σε κλιμακτηριο...δεν φτανει μονο ενας υπερηχος και προφανως δεν φτανει μονο η γνωμη ενος γιατρου ...γιατι για παραδειγμα ποσο συγχρονος ηταν ο υπερηχος του;;;ζητησε να σου γραψουν τον ελεγχο ο οποιος με ταμειο δεν κοστιζει σχεδον τιποτα να σου φυγει η απορια..επισης δεν χρειαζεται πανικος ακομα κι αν ισχυει 0πραγμα που απευχομαι..θελει αναν αλλο προγραμματισμο...να φυλλαξεις ωαρια η να επισπευσεις να γινεις μανουλα...απλα ξεκινα να βρεις εναν γυναικολογο πιο ειδικο στο θεμα σου και ζητα την ορμονολογικη...σου τα λεω γιατι κι εμενα ο προην γιατρος μου(για αυτο εγινε πρωην )μου μιλησε για προωρη εμμηνοπαυση και ο ορμονολογικος ελεγχος εδειξε οτι ειμαι μια χαρα και μαλιστα σε προκληση ωορυξιας εκανα 9 ωαρια με ελαχιστη δοση φαρμακων....οποτε ξεκινα να παρεις γνωμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mpoukaki, οι δικες σου μετρησεις των ωοθηκων προφανως θα εναι σε cm και οχι mm.

Και το μεγεθος των ωοθηκων μεταβαλλεται στη διαρκεια του κυκλου.

Δες και εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A9%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7

Μην πανικοβαλεσαι. Δεν εχω ακουσει ποτε να εξεταζουν τις ωοθηκες πριν τον κυκλο.

Μου εχουν τυχει γιατροι που δεν ξερουν να ερμηνευουν και τις ορμονικες, και δεν ειδαν ωορρηξια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!!!

εχω αποτελεσματα των 2 ορμονολογικων που μου εβαλε........μονο αυτες μου εβαλε και την αμη η οποια θα βγει την αλλη παρασκευη.


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

ΩΟΘΥΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ (FSH) 10,51 ΩΟΘΥΛΑΚΙΚΗ 2,5 - 10,2 mIU/ml

ΩΟΡΡΗΞΙΑ 3,4 - 33,4 mIU/ml

ΩΧΡΙΝΙΚΗ 1,5 - 9,1 mIU/ml

ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ 23,0 - 116,3 mIU/ml

ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ (Ε2, 17β-ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ) 38,52 ΩΟΘΥΛΑΚΙΚΗ 19,0 - 247,0 pg/ml

ΩΟΡΡΗΞΙΑ 36,0 - 571,0 pg/ml

ΩΧΡΙΝΙΚΗ 23,0 - 256,0 pg/ml

ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ - <45,0 pg/ml


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις τα πηρα....

η fsh ειναι οριακα ανευασμενη και η ε2 φαινεται καλη για την φαση που ειμαι αλλα εκει που λεει για την εμμηνοπαυση κατω απο 45...... μηπως επρεπε να εχω παραπανω ?? σημαινει κατι ? ξερετε?


Δεν είμαστε υπεύθυνοι μόνο για αυτά που κάνουμε, αλλά και για αυτά που ΔΕΝ κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...