Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΠΕΘΕΡΑ


anna81

Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την άποψη σας.

Η πεθερά μου θέλει να μας μαγειρεύει συνεχώς. Κάθε Σ.Κ. φεύγουμε από το σπίτι της με σακούλες γεμάτα τάπερ με φαγητό το οποίο πρέπει να καταναλωσουμε μέσα στην εβδομάδα. Πρόκειται για τεράστιες ποσότητες φαγητού μαγειρεμένα με λίτρα λάδι. Αυτή η κατάστασή με εκνευρίζει αρκετά γιατί θέλω να έχω εγώ τον έλεγχο της διατροφής μας. Έχουμε και οι δυο προβλήματα με το βάρος μας.

Εγώ έχω λίγα κιλά παραπάνω και ο συζυγος αρκετα. Ο γιατρος του συνεστησε να αδυνατησει λογω χοληστερινης , υπερτασης κτλ. Το εχω συζητησει με το συζυγο μου αλλα λυπαται να στεναχωρησει τη μαμα του γιατι το μαγειρεμα ειναι η ζωη της.Το εχω συζητησει και μαζι της αλλα δεν δειχνει να αντιλαμβανεται τη σοβαροτητα του θεματος. Εκτος απο την ψυχωση της με το φαγητο ειναι μια πολυ καλη κυρια .Δεν μπορω να καταλαβω πως μια μητερα που κατα τα αλλα λατρευει τα παιδια της δεν καταλαβαινει οτι ο γιος της πρεπει να αλλαξει διατροφη αν θελει να παραμεινει υγιης. Εσεις τι λετε? Ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά είσαι πολύ τυχερή!!! Έχεις ξενιάσει απο το θέμα του φαγητού και του καθαρίσματος μετά στις κατσαρόλες!! Τώρα στο θέμα της διατροφής είναι πολύ απλό, μπορείτε να τρώτε τα φαγητά της πεθεράς σου αλλά σε πιό μικρές μερίδες και να τα συνοδεύετε πάντα με σαλάτα. Και οι διαιτολόγοι αύτο συμβουλέυουν να τρώς κανονικό φαγητό σε μικρές μερίδες, μην κάνεις βούτες το ψωμι, σαλατούλα και είσαι μια χαρά!!! Και αν περισσεύει φαγητό όλο και κάποιον θα βρείς στην γειτονιά σου να έχει ανάγκη. Εγώ το πρόβλημά σου δεν το βλέπω σαν πρόβλημα πολύ τυχερή σε βρίσκω.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ να την υιοθετησω εγω την πεθερουλα και καθε μερα καφεδακι στο σπιτι μου πες της.σε ζηλευω,οικονομια και ηρεμια χωρις κατσαρολες και τρεξιμο.πλακα μου κανεις θειο δωρο η πεθερουλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχεις δυο επιλογές:

1) Να κάνεις αυτό που προτείνει η Φραουλίτσα.

2) Να δίνεις τα φαγητά σε κάποιον που έχει ανάγκη και να μαγειρεύεις εσυ.

το 3ο να μαγειρεύει η πεθερά σου όπως θέλεις δεν νομίζω ότι παίζει σαν ενδεχόμενο... Οπότε διάλεξε!


XKGjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αλλεργικός στην τούρτα σοκολάτα

αλλά εμένα μου αρέσει πολύ να φτιάχνω και του τη πάω συνεχώς . Μου λέει ευχαριστώ αλλά είμαι αλλεργικός δεν μπορώ να τη φάω και εγώ συνεχίζω να τον ταΐζω τούρτα σοκολάτα γιατί ευχαριστεί ΕΜΕΝΑ θα πρέπει να μου είναι ευγνώμονας ;Πως γίνεται να κάνει κάποιος δίαιτα τρώγωντας ζεσταμενο κατεψυγμένο φαγητό που είναι μαγειρεμένο ανθυγιεινά; Είναι λέτε υπερβολικό που ζητάω να έχουμε τον έλεγχο του τι τρώμε πως το τρώμε και πότε θα το φάμε; Μπορεί να είμαι εγώ η παράξενη :confused::)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αλλεργικός στην τούρτα σοκολάτα

αλλά εμένα μου αρέσει πολύ να φτιάχνω και του τη πάω συνεχώς . Μου λέει ευχαριστώ αλλά είμαι αλλεργικός δεν μπορώ να τη φάω και εγώ συνεχίζω να τον ταΐζω τούρτα σοκολάτα γιατί ευχαριστεί ΕΜΕΝΑ θα πρέπει να μου είναι ευγνώμονας ;Πως γίνεται να κάνει κάποιος δίαιτα τρώγωντας ζεσταμενο κατεψυγμένο φαγητό που είναι μαγειρεμένο ανθυγιεινά; Είναι λέτε υπερβολικό που ζητάω να έχουμε τον έλεγχο του τι τρώμε πως το τρώμε και πότε θα το φάμε; Μπορεί να είμαι εγώ η παράξενη :confused::)

Έγραψες γιατί λογικά ήθελες την γνώμη μας. Πέρα απο το γεγονός ότι ίσως δεν σου αρέσει το ότι η πεθερά σου μαγειρεύει δεν βλέπω άλλο πρόβλημα. Το κατεψυγμένο φαγητό αν αποψυχθεί σωστά δεν γίνεται ούτε ανθυγιεινό ούτε παχυντικό. Η γυναίκα να σας βοηθήσει προσπαθεί και ίσως να σας φανεί χρήσιμη και μιλάς σαν να θέλει να σας δηλητηριάσει... Άλλοι θα παρακάλαγαν για κάτι τέτοιο συγγνώμη που δεν μπορώ να δείξω κατανόηση. Όταν διάβασα τον τίτλο "πρόβλημα με την πεθερά μου" νόμιζα οτι υπήρχε πραγματικό πρόβλημα, αν αυτο είναι το μόνο της πρόβλημα είστε πολύ τυχεροί γιατί άλλοι έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα με τις πεθερές τους. Μπορείς να βρείς μια λύση που να μην πληγώνει κανένα. Εν ανάγκη πήγαινέ τα στην εκκλησία ξέρεις πόσος κόσμος πεινάει;


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δυστυχώς υπάρχουν πράγματα που όσο και να τα εξηγείς στον άλλον είναι δύσκολο να το καταλάβει. Ή τέλος πάντων θεωρεί ότι αυτός τα ξέρει καλύτερα, όπως τώρα η πεθερά σου.

καταλαβαίνω τον λόγο που ενοχλείσαι. Εφόσον ο σύζυγός σου δεν έχει σκοπό να "βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους", άστον να συνεχίζει να τρώει ό,τι θέλει από τη μαμά του, κι εσύ οργάνωσε τη δική σου διατροφή όπως θέλεις.

Κι αν θέλει να γίνει μπαλόνι για να μην στεναχωρήσει τη μητέρα του (κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι ακολουθεί λάθος διατροφή έτσι κι αλλιώς), δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις για αυτό, παρά μόνο να φροντίσεις για την δική σου διατροφή τουλάχιστόν.


eNortjKzUjIyNDG1NFWyBlwwFY4C1w,,76.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου βρηκα λυση στο προβλημα.θα σου δωσω διευθυνση να στειλεις σε μια μαμα τα φαγητα της πεθερουλας που η κοπελα πειναει και ετσι δε θα στεναχωρεις την πεθερουλα και θα βοηθησεις και μια μαμα.Θα κανεις και καλο.Να υιοθετησω τη πεθερουλα ξαναλεω

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση είναι να τα βάζεις στην κατάψυξη πάντως και να τρώτε ολα τα φαγητα χωρίς καθόλου ψωμί. αλλιώς πες της στα ίσια οτι δε θελεις να σας μαγειρεύει.Μόνο λαδερά φαγητά φτιάχνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοπέλα μου δεν ξερεις πόσο σε καταλαμβαίνω!!! Ειλικρινά!!! Ακριβως το ιδιο συμβαινει για μένα. Ξερεις πόσες φορες ειπα οχι θα μαγειρεψω εγω και στο τελος βρήκα ταπερακι στο τραπεζι της βεραντας με το φαγητο μέσα. Ερχοταν το εβαζε στο τραπεζι και εφευγε. Απλα για να γινει το δικο της. Ή ακομη την καλουσα σπιτι μου για φαγητο και ελεγα θα μαγειρεψω εγω και ερχοταν και με το ταπερακι.

Κοριτσια οσον και αν σας φαινετε περιεργο ειναι οντως ενα προβλημα και το κυριοτερο ειναι πως δεν φαινετε και καλα στα ματια του συζηγου μας και ακομη και στα ματια της δικια μας μανα. Και το χειροτερο, πανω απολα, και εμεις οι ιδιες σαν γυναικες δεν νιωθουμε ολοκληρομένες στο νοικοκυριο μας. Από την στιγμή που παντρευεσαι και φευγεις απο την μανα σου, πληρες ευθυνη της οικογενειας σου και του νοικοκυρου σου συν το φαγητο ειναι δικια σου.

Εχω μιλησει αρκετες φορες εντονα με την δικια μου μανα γιατι νομιζει απλα οτι βαριεμαι να μαγειρεψω και εχω την πεθερα μου να μαγειρευει.

Εγώ κοπελα μου αυτο που εκανα, στην αρχη μαγειρευα και εγω και εδινα στον αντρα μου να καταλαβει οτι θα φαμε απο το δικο μου το φαγητο γιατι απλα πλεον εγω και αυτος ειμαστε μια οικογενεια. Αρκετες φορες το φαγητο της εμενε στο ψυγειο και 3+4 μερες και πηγαινε στα σκουπιδια γιατι απλα ήθελα να δωσω στον συζηγο μου οτι πρεπει αυτο να σταματησει.

Μεχρι που μια μερα δεν αντεξα, όταν την καλεσα σπιτι για φαγητο και κατεβηκε με το ταπερακι της. Της εξηγησα πως αυτο που κανει με προσβαλει και πως θελω απλα να μαγειρευω εγω. Φυσικα η συζητηση εγινε με την παρουσια του συζηγου μου. Το τι ακουσα δεν θελεις να ξερεις.

Μετα απο αυτο εκανε υποχωρηση και αυτη και εγω. Απλα τώρα μου τα δινει ωμα. Δηλαδη πχ ενα κοτοπουλο, πατατες, ντοματες, κρέας κτλ. Αυτό το ευχαριστιέμαι περισσοτερο γιατι εκτος οτι τα φτιαχνω οπως θελω εγω, ειναι και πιο οικονομικο για εμας.

Τώρα ειμαστε σε φάση που, εκτος απο τα ωμα, θα της πω εγω τι φαγητο θελω να μου μαγειρεψει και πότε, πως να μου το φτιαξει ή ακομη και να μου φταχνει φαγητο και να το τελειωνω εγω (πχ γεμιστα και να τα ψησω εγω) Και προσπαθω παντα να ειναι φαγητα που θελουν λιγο λαδι, οχι αρκετο. Ικανοποιατε αυτη με 2-3 φορες την εβδομαδα και καπου ηρεμησαμε.

Αν συμφοιλιωθηκα με την δικια μου πεθερα, σε αυτο το θεμα, που εμενα αν κανεις ενα περιπατο στο φορουμ θα δεις ποστ μου, θα καταλαβεις τι εστι πεθερα μου, τοτε πιστευω πως για σενα που λες οτι ειναι μια καλη κυρια, θα ειναι ευκολο να βρειτε μια μεση λυση!!!

Καλη επιτυχία σου ευχομαι!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες γιατί λογικά ήθελες την γνώμη μας. Πέρα απο το γεγονός ότι ίσως δεν σου αρέσει το ότι η πεθερά σου μαγειρεύει δεν βλέπω άλλο πρόβλημα. Το κατεψυγμένο φαγητό αν αποψυχθεί σωστά δεν γίνεται ούτε ανθυγιεινό ούτε παχυντικό. Η γυναίκα να σας βοηθήσει προσπαθεί και ίσως να σας φανεί χρήσιμη και μιλάς σαν να θέλει να σας δηλητηριάσει... Άλλοι θα παρακάλαγαν για κάτι τέτοιο συγγνώμη που δεν μπορώ να δείξω κατανόηση. Όταν διάβασα τον τίτλο "πρόβλημα με την πεθερά μου" νόμιζα οτι υπήρχε πραγματικό πρόβλημα, αν αυτο είναι το μόνο της πρόβλημα είστε πολύ τυχεροί γιατί άλλοι έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα με τις πεθερές τους. Μπορείς να βρείς μια λύση που να μην πληγώνει κανένα. Εν ανάγκη πήγαινέ τα στην εκκλησία ξέρεις πόσος κόσμος πεινάει;

Εννοείται πως ζήτησα τη γνώμη σας και σας ευχαριστώ που μου τι δώσατε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δυστυχώς υπάρχουν πράγματα που όσο και να τα εξηγείς στον άλλον είναι δύσκολο να το καταλάβει. Ή τέλος πάντων θεωρεί ότι αυτός τα ξέρει καλύτερα, όπως τώρα η πεθερά σου.

καταλαβαίνω τον λόγο που ενοχλείσαι. Εφόσον ο σύζυγός σου δεν έχει σκοπό να "βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους", άστον να συνεχίζει να τρώει ό,τι θέλει από τη μαμά του, κι εσύ οργάνωσε τη δική σου διατροφή όπως θέλεις.

Κι αν θέλει να γίνει μπαλόνι για να μην στεναχωρήσει τη μητέρα του (κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι ακολουθεί λάθος διατροφή έτσι κι αλλιώς), δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις για αυτό, παρά μόνο να φροντίσεις για την δική σου διατροφή τουλάχιστόν.

Ευχαριστώ για τη κατανόηση. Το πρόβλημα είναι πως είναι ήδη και οι δυο μπαλόνια και έχουν προβλήματα υγείας που σχετίζονται με το βάρος. Έχεις δίκιο θα κοιτάξω τη δικιά μου διατροφή , μπορεί έτσι να δώσω το και το καλό παράδειγμα :-) Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μια μητέρα που λατρεύει τα παιδιά της φέρεται έτσι ανεύθυνα. Είναι λέτε

εθισμός ?

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση είναι να τα βάζεις στην κατάψυξη πάντως και να τρώτε ολα τα φαγητα χωρίς καθόλου ψωμί. αλλιώς πες της στα ίσια οτι δε θελεις να σας μαγειρεύει.Μόνο λαδερά φαγητά φτιάχνει?

Φτιάχνει επίσης παστίτσιο , κοκκινιστά , πίτες με αλλαντικά και το κρέας που αγοράζει κοιτάει πάντα να έχει πολύ λίπος για να είναι πιο νόστιμο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου δεν ξερεις πόσο σε καταλαμβαίνω!!! Ειλικρινά!!! Ακριβως το ιδιο συμβαινει για μένα. Ξερεις πόσες φορες ειπα οχι θα μαγειρεψω εγω και στο τελος βρήκα ταπερακι στο τραπεζι της βεραντας με το φαγητο μέσα. Ερχοταν το εβαζε στο τραπεζι και εφευγε. Απλα για να γινει το δικο της. Ή ακομη την καλουσα σπιτι μου για φαγητο και ελεγα θα μαγειρεψω εγω και ερχοταν και με το ταπερακι.

Κοριτσια οσον και αν σας φαινετε περιεργο ειναι οντως ενα προβλημα και το κυριοτερο ειναι πως δεν φαινετε και καλα στα ματια του συζηγου μας και ακομη και στα ματια της δικια μας μανα. Και το χειροτερο, πανω απολα, και εμεις οι ιδιες σαν γυναικες δεν νιωθουμε ολοκληρομένες στο νοικοκυριο μας. Από την στιγμή που παντρευεσαι και φευγεις απο την μανα σου, πληρες ευθυνη της οικογενειας σου και του νοικοκυρου σου συν το φαγητο ειναι δικια σου.

Εχω μιλησει αρκετες φορες εντονα με την δικια μου μανα γιατι νομιζει απλα οτι βαριεμαι να μαγειρεψω και εχω την πεθερα μου να μαγειρευει.

Εγώ κοπελα μου αυτο που εκανα, στην αρχη μαγειρευα και εγω και εδινα στον αντρα μου να καταλαβει οτι θα φαμε απο το δικο μου το φαγητο γιατι απλα πλεον εγω και αυτος ειμαστε μια οικογενεια. Αρκετες φορες το φαγητο της εμενε στο ψυγειο και 3+4 μερες και πηγαινε στα σκουπιδια γιατι απλα ήθελα να δωσω στον συζηγο μου οτι πρεπει αυτο να σταματησει.

Μεχρι που μια μερα δεν αντεξα, όταν την καλεσα σπιτι για φαγητο και κατεβηκε με το ταπερακι της. Της εξηγησα πως αυτο που κανει με προσβαλει και πως θελω απλα να μαγειρευω εγω. Φυσικα η συζητηση εγινε με την παρουσια του συζηγου μου. Το τι ακουσα δεν θελεις να ξερεις.

Μετα απο αυτο εκανε υποχωρηση και αυτη και εγω. Απλα τώρα μου τα δινει ωμα. Δηλαδη πχ ενα κοτοπουλο, πατατες, ντοματες, κρέας κτλ. Αυτό το ευχαριστιέμαι περισσοτερο γιατι εκτος οτι τα φτιαχνω οπως θελω εγω, ειναι και πιο οικονομικο για εμας.

Τώρα ειμαστε σε φάση που, εκτος απο τα ωμα, θα της πω εγω τι φαγητο θελω να μου μαγειρεψει και πότε, πως να μου το φτιαξει ή ακομη και να μου φταχνει φαγητο και να το τελειωνω εγω (πχ γεμιστα και να τα ψησω εγω) Και προσπαθω παντα να ειναι φαγητα που θελουν λιγο λαδι, οχι αρκετο. Ικανοποιατε αυτη με 2-3 φορες την εβδομαδα και καπου ηρεμησαμε.

Αν συμφοιλιωθηκα με την δικια μου πεθερα, σε αυτο το θεμα, που εμενα αν κανεις ενα περιπατο στο φορουμ θα δεις ποστ μου, θα καταλαβεις τι εστι πεθερα μου, τοτε πιστευω πως για σενα που λες οτι ειναι μια καλη κυρια, θα ειναι ευκολο να βρειτε μια μεση λυση!!!

Καλη επιτυχία σου ευχομαι!!!

Έτσι ακριβώς ! Μερικές φορές αναρωτιέμαι μήπως το κάνει για να μας ελέγχει. Μια φορά που της πήρα εγώ φαγητό το πέταξε κατευθείαν γιατί ήτανε λέει χαλασμένο. Όποτε αναφέρω ότι έφτιαξα κάτι εγώ ξινίζει. Φέρεται λες και πρέπει έχει τον απόλυτο έλεγχο του τι τρώμε.Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σου. Ευχαριστώ καλή επιτυχία και σε σένα :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...