Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιουλίου 2015


D_i_d

Recommended Posts

Κοριτσια μου κανει γουλιες, δε χωνευει... Πραγματικα προβληματιζομαι μαυτο το θεμα...

Σαρλιν σημερα πηγαμε στη μαμα μου κ την κοιμησα στο παρκο... Ανασκελα την αφησα κ μπρουμυτα την βρηκα! Κοντεψα να τρελαθω απτη χαρα μου!!! Τοσο καιρο την κοιμιζω στο καλαθι κ περιοριζεται.. Μπορει δηλ αν την κοιμιζα στην κουνια να χε γυρισει νωριτερα! Καταλαβαινω πως ειναι λαθος αλλα καπου πρεπει να δωσω προτεραιοτητα...

Και κοριτσια το παιδι μου κουνιεται απιστευτα, εδω στο καλαθι την βρισκω αναποδα το πρωι, ουτε να τη σκεπασω μπορω αυτη τη βδομαδα θα αγορασω υπνοσακο!

Πρεπει ομως καποια στιγμη να τη βαλω κανονικα στην κουνια ομως με την

Κλιση που λετε για το στρωμα, γλιστραει κατω ή γυρναει αναποδα ή παει πλαι λοξα κ χανεται η κλιση γιαυτο και ακομα την κοιμιζω στο καλαθι..

Αντε βγαλτε ακρη.. :/

Α κι οποτε μες στην ημερα την κοιμιζω στο καλαθι αντι για ριλαξ, οκ κοιμαται αλλα πολλες φορες ξυπνα ζορισμενη γιατι της ερχεται το γαλα κ μολις τη σηκωνω τσουπ γουλιτσα. Ενω με το ριλαξ χωνευει ευκολα κ δε κανει σχεδον καθολου γουλιες. Αλλα πιανεται κ τη ξεμουδιαζω αγκαλια..τη βαζω πανω μου, την πιαμω ορθια κανω διαφορες εναλλαγες ή την βαζω στην αλλαξιερα πανω με μαξιλαρι κ καθομαστε αρκετη ωρα κ ξεμουδιαζει ή μετα το μπανιο της κανω μασαζ. Εσεις που θα δινατε προτεραιοτητα; Κανω λετε λαθος που δε τη βαζω;

Σας καληνυχτιζω!!(σημερα ειδα τα διδυμα μιαδ φιλησ κ ειχαμε χορωδια απο μωρα κ σκεφτομουν το τοπικ μασ που ειναι γεματο μωρακια!!!)

Φιλια!!!

Nefeli.και εγω ακόμη στην καλαθουνα τον εχω αλλα δεν χωράμε καλα πλέον.. Πρέπει να το πάρουμε αποφαςη.

Εγω αν και δεν εχω πρόβλημα με γουλιτσες προκειμένου να χωνέψει τον βάζω στο ριλαξ και μετα απο κανένα μισάωρο τον σηκώνω και τον βάζω στο παρκοκρεβατο.. Δεν χάνει τον ύπνο του πάντως. Δεν ξυπνάει. Μήπως ειναι μια λύση..

Εννοείται ότι προτεραιότητα εχει να ειναι καλα το παιδί. Με τις γουλιές τους καίγεται ο λαιμουδακος και δεν ειναι ο,τι πιο ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!

Μερ πηραμε κι εμεις παρκοκρεβατο αλλα ειναι σαν κρεβατι... Οποτε μεχρι να σιγουρευτω για τις γουλιες θα την εχω στο ρηλαξ.. Εν τω μεταξυ δε μας χωραει κ πολυ καλα το ρηλαξ.. Υπαρχει ρηλαξ για ανω των 3 μηνων;; Ξερετε;;

Σημερα της πηρα υπνοσακο απο τα Λητω, ωραιοτατος! Κ ειναι μεχρι 12 μηνων. Τον επλυνα τον σιδερωσα κ περιμενω να την βαλω!


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια!!!

Σημερα εχει η μπεμπουλοκατρουλιτσα μου γεννεθλια!!!!

Κλεινουμε 3 υπεροχους μηνες στην ζωη!!!

Καλε που χαθηκατε ολες;;; Φθινοπωριασε και αρχισατε δουλειες;;;

Μπειτε και γραψτε τι κανουν τα σκατουλακια σας!!!

Περιμενουμε τον καλο γιατρουλη τωρα να μας τσιμπησει τον πωπο!!!

Σας χαιρετω!!!


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια!!!

Σημερα εχει η μπεμπουλοκατρουλιτσα μου γεννεθλια!!!!

Κλεινουμε 3 υπεροχους μηνες στην ζωη!!!

Καλε που χαθηκατε ολες;;; Φθινοπωριασε και αρχισατε δουλειες;;;

Μπειτε και γραψτε τι κανουν τα σκατουλακια σας!!!

Περιμενουμε τον καλο γιατρουλη τωρα να μας τσιμπησει τον πωπο!!!

Σας χαιρετω!!!

Καλησπέρα!!!!να ναι γέρο το κοριτσάκι σου nefeli μου.και όλα τα ζουζούνια! Τι εμβόλιο θα κάνετε;


Maternity_codemini.php#
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια!τι κάνετε?εμείς στο τρέξιμο,προσπαθούμε να βάλουμε πρόγραμμα σε σχολείο και θηλασμό!στη μπριζα λέμε....τα αλλά κοριτσάκια που είναι;vanilitsa,lila,litsa που χαθηκατε?


Maternity_codemini.php#
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια!!!

Σημερα εχει η μπεμπουλοκατρουλιτσα μου γεννεθλια!!!!

Κλεινουμε 3 υπεροχους μηνες στην ζωη!!!

Καλε που χαθηκατε ολες;;; Φθινοπωριασε και αρχισατε δουλειες;;;

Μπειτε και γραψτε τι κανουν τα σκατουλακια σας!!!

Περιμενουμε τον καλο γιατρουλη τωρα να μας τσιμπησει τον πωπο!!!

Σας χαιρετω!!!

Να τη χαίρεσαι!και η δικη μου η μπεμπουλα γίνεται τριών μηνών σήμερα. Τη Πέμπτη θα κάνουμε και εμείς δυο εμβόλια ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια κ μπεμπακια!!! Καλα ειμαστε κ μεις,δοξα τ θεο!!! Την παρασκευη εχουμε παιδιατρο κ θα κανουμε τελικα τ εμβολιο τηε γαστρεντεριτιδας...μ εχει φαει τ πλυντηριο και τ σιδερο,δεν την παλευω αλλο...μου εδωσε κ μια φιλη ενα σωρο ρουχα για τη μικρη και τ φρεσκαρω για να δω που θα τ βαλω κ αυτα...δε χωραμε πουθενα πλεον χαχαχαχχα!!! Κανει κ η μπεμπα συνεχεια γουλιες το τελευταιο 20ημερο κ μ εχει τεντωσει στ πλυσιμο χαχαχχχα!!! Ναναι καλα η στρουμπουλιτσα μου κ ολα θα τα καταφερει η μαμα...ευτυχως που δε δουλευω ακομη,χαρα στο κουραγιο σε οσες επιστρεψατε για δουλεια ηδη...εγω στην ιδεα κ μονο φρικαρω...


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οι εξετασεις του μπαμπα μας βγηκαν μια χαρα....ουφ...σε τρεις μηνες παλι...

Η μπουμπου κοιμαται δεν ξυπναει πια το βραδυ για φαγητο....ξυπναει γυρω στις 4.30 θελει πιπιλα να τη γυρισω κ συνεχιζει...κ μετα 6-7 απο 10.10.30 που κοιμαται...μονο χθες ξυπνησε πιο πολλες φορες...παω για υπνο γιατι ειμαι πτωμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μωλο κουραγιο!! Θα μπειτε σε προγραμμα σιγα σιγα!

Καναμε τη δευτερη δοση του εξαπλου (hexyom). Γαστρεντεριτιδας θα κανουμε κι εμεις αλλα οχι ακομα ειπε ο γιατρος, εχουμε καιρο...

Η καημενουλα μου οταν την τσιμπησε ο γιατρος εκλαψε κι εβγαλε δακρυα και ηρεμησε στην αγκαλια της μαμας... Με κοιταζε μες στα ματια η ψυχη μου... Αχ δεν αντεχω να κλαιει πραγματικα... Σε λιγο θα την κανω ενα σουπερ μπανακι που τρελαινεται! Τα μεσημερια την κανω μπανιο κι οχι το βραδυ, μας εχει βολεψει και τις δυο καλυτερα!

Μπραβο Ρινα για τις εξετασεις, ευχομαι ολα να σας πηγαινουν ολα καλα.!

Ζουζυ καλη τυχη με τα εμβολια!

Λιτσα κουραγιο! Εμεις με τις γουλιες ησυχια.... Ηταν μια 3ημερη φαση και επανηλθαμε. Την κρατας ωρα ορθια μετα το φαγητο?


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανεκαθεν την κρατουσα μιση ωρα...τ ιδιο κανω κ τωρα...παρασκευη που θ παμε παιδιατρο θα ρωτησω να δω τι θα μου πει...οχι οτι αγχωνομαι ιδιαιτερα,αλλα οσο χειμωνιαζει νευριαζω γτ δε ξερω τι θα κανω με τ ρουχα...εδω στ γιαννενα βρεχει κ ξεχναει ν σταματησει,να δω που θ στεγνωνουν...κατα τ αλλα ολα οκ,εχει χορτασει γαλα τ στομαχακι της...πλεον πινουμε γυρω στα 140-150 ml ανα 3ωρο...


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω εγω τι κανω μηπως το κανεις πειραματικα κ βοηθησει;

Λοιπον της φτιαχνω 135 (της το αυξανω σταδιακα 5ml καθε βδομαδα παραπανω, διοτι αν της δωσω παραπανω θα μπουκωσει. Δηλαδη την επομενη βδομαδα θα τησ ετοιμαζω 140)και της δινω τα 80. Την σταματαω λοιπον στα 80. (εκτος αν τσιριζει απο την πεινα που την συνεχιζω για λιγο ακομα). Η δικια μου που ειναι 6 κιλα δεν της δινω 120 μονοκοπανια, αλλα λιγοτερο για να χωνευει καλυτερα κ να το φχαριστιεται!

Ρευεται οποτε αλλα κι αν δε ρευτει, της δινω άλλα 30 μετα απο 15 λεπτα. Την κραταω ορθια αλλα 10-15 λεπτα κ μετα τη βαζω στο ρηλαξ. Μετα απο 10 λεπτα της δινω το υπολοιπο κ την κρατω ορθια κανα δεκαλεπτο. Ολο αυτο μας παιρνει κανα 45λέπτο ομως ρευεται αρκετες φορες κ δεν μπουκωνει.

Την ταιζω καθε 2ωρες κ 45 λεπτα περιπου.

Μικρα κ συχνα γευματα πιστευω ειναι ο,τι καλυτερο.

Δοκιμασε κι εσυ αυτη την τεχνικη ή πειραματισου λιγακι κ πιστευω θα στρωσει.


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατι που εχω πολλακις διαβασει κ μου το χε πει κ γιατρος: ενα στομαχακι χωραει 20 ml περιπου ανα κιλο σε καθε γευμα. Δηλαδη αν το μπεμπακι ειναι 6 κιλα, 20χ6=120. Αρα αντεχει μονοκομματα 120 ml. Οτιδηποτε παράπανισιο θα θελησει να το βγαλει...

Οκ υπαρχουν μωρα που κατεβαζουν για πλακα 200αρια.. Αλλα υπαρχουν αλλα που φουσκωνουν αμα φανε πολυ κ θελουν λιγο λιγοτερο κ πιο συχνα κ μια χαρα τρωνε το ημερησιο τους. Οπως κι εμεις οι μεγαλοι. Αλλοι τρωνε μια φορα κ ειναι οκ, αλλοι τρωνε συχνα κ λιγοτερο.

Αλλωστε μην ξεχναμε το γαλα ειναι τιγκα στην πρωτεινη, πολυ φουσκωτικο.

Εγω μετα σχωρησεως αμα κατεβασω μονομιας μια μπουκαλα γαλα θα πειραχτει το εντερο μου...:D (μη σας πω λεπτομερειες:tongue::tongue:)


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα ρουχα ναι ειναι εκνευριστικο πουθενα δεν στεγνωνουν μονο πανω στο κσλοριφερ αν τα βαζεις, σκεψου κ την λυση του στεγνωτηριου..

Εμεις εδω τρελη υγρασια που ειμαστε αθηνα φανταζομαι εκει πως θα ειναι...μεσα τα εχω το βραδυ κ το μεσημερι βγαζω την απλωστρα στον ηλιο αλλα κ παλι με τοση υγρασια δε στεγνωνουν ουτε αυριο..

Εμεις ανοιγουμε καλοριφερ πρωι βραδυ να σπαει την υγρασια εδω κ μερικες μερες εξω βγαινω μονο για τσιγαρο το βραδυ εχει βαλει κρυο!!

Ασε που δεν ξερεις κ πως να ντυθεις ειδικα το μωρο:/


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Χάθηκα... Τρέχω και δεν φτάνω... Μωρό, σπίτι, δουλειά, εχουμε και τον παππού μου στο νοσοκομείο σοβαρά... Ευτυχώς εχω πολυ βολικό μωρό.. Δεν ξυπνάει το βράδυ γιατί τον ταλαιπωρούμε με τον άντρα μου (παιχνίδι, τραγουδάκια, φωνές, γέλια) και το πρωι ξυπνάει στις 6:30 τρώει και πάλι νάνι μεχρι τις 11:30.. Τρώει, παίζουμε, τον κάνω μπανάκι και τον πηγαίνω στη μαμά μου ή στη θεία μου για να πάω στη δουλειά.. Τον παίρνουμε γύρω στις 19:30, τρώει μετα απο λίγη ώρα μπανάκι και πάλι παιχνίδια...

Ειναι πολυ ήσυχος ευτυχώς και καλόβολος... Όταν μεγαλώσει νομίζω θα τρέχω και δεν θα φτάνω... :)

Τα ρούχα ειναι ένα θέμα... Ευτυχώς αυτές τις μερες οποίος έρχεται σπίτι φέρνει και κατι χειμωνιάτικο για τον μπέμπη... Θα πάω αύριο να του πάρω και δυο-τρεις φόρμες για να τις φοράει όταν πηγαίνει στη μαμά μου...

Νεφέλη αυτό για το γαλα και τα κιλά δεν το ήξερα.. Το μόνο που εχω δει ειναι η ετικέτα στο γαλα που λέει για την ηλικία του πέντε γεύματα 180ml... Μεχρι πριν λίγες μερες έπινε ένα μπουκάλι αλλα τώρα με το ζόρι πίνει εκατόml όταν λείπω...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οταν ειχαμε θεματα με το ποσο επινε η μπεμπα κ την ετρεχα στην παιδιατρο επειδη ειχε ριξει κατα πολυ τα ml που επινε,μου ειχε πει οτι χρειαζεται μεσο ορο 150ml ανα κιλο του βαρους της...δλδ στα 5200 που ηταβ τον προηγουμενο μηνα επρεπε να τρωει 780ml τη μερα για να μη χανει βαρος..ειχαμε πανω απο 10 μερες που καναμε καταγραφη στ γευματα της για να δουμε αν φτανουμε την απαιτουμενη ποσοτητα...μας ειπε να μη φρικαρω για το ποσο πινει σε καθε γευμα,αρκει συνολικα μεσα στ 24ωρο να φτανει αυτη την ποσοτητα...κ ακομη κ τωρα που δε ζοριζεται καθολου με το γαλα αλλοτε πινει 100ml σε ενα γευμα κ σε αλλο να πιει 160...μου αρκει να πιανουμε τ ml που χρειαζεται καθε μερα κ εχω ησυχασει...


71i9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...