Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ιανουάριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

καλημεραααααα....

"ενα παιδι χρειαζεται ενα ολοκληρο χωριο για να μεγαλωσει"..εχει αναγκη και τη μαμα και το μπαμπα και τη θεια και τον παππου και τη γιαγια και τα ξαδελφια και τα αδελφια και παει λεγοντας..ζηλευω που περναει 8 ωρες με τη θεια και εγω λειπω και ετσι καμια φορα εκφραζει την αδυναμια της προς το προσωπο της αλλα απο την αλλη με ευχαριστει κιολας γιατι βλεπω οτι ειναι ευχαριστημενη και προπαντων περναει καλα.

κατα τ'αλλα η αληθεια ειναι οτι ολα χρειαζονται με μετρο..βεβαια στην αποψη "αφηστε τα παιδια να βλεπουν τηλεοραση γιατι μαθαινουν νεες λεξουλες.." θα μου επιτρεψετε να ειμαι αντιθετη διοτι εκτος απο τις παιδικες σειρες (ειμαι φαν του Ουρανιου Τοξου παντως...και ναι, ακουω και εγω την Κατσικα στο ΑΛΤΕΡ..ΜΕΓΑ ΣΟΥΞΕ) κατα τ'αλλα υπαρχουν εκπομπες η σειρες που ειτε εχουν φτωχο λεξιλογιο ειτε βριζουν ειτε προσβαλλουν και αυτα ειναι πραγματα που αποτυπωνονται στη μνημη ενος παιδιου..ισως οχι απο τοσο νωρις στους 10 μηνες αλλα ειναι κοντα η ηλικια που απορροφουν και αναπαραγουν τα παντα..

θα μου πειτε "και οταν ειναι εκτος σπιτιου η αργοτερα στο σχολειο δεν θα τα μαθει ολα αυτα?"

και θα απαντησω "ναι, αλλα και παλι υποστηριζω το θεμα της γραμμης που δινει η καθε οικογενεια στο σπιτι της"..τα λαθη απο τα παιδια αλλα και απο τους γονεις αναποφευκτα θα γινουν αλλα αν οι γονεις κρατουν την σταθερα θα μαθει και το παιδι καποια στιγμη να ξεχωριζει τι πρεπει και τι δεν πρεπει..

εγω εχω και ενα θεμα προβλήματισμου με τα παραμυθια..κυκλοφορουν τοοοοοσες παραλλαγες των παραμυθιων που πρεπει να ειμαι πολυ προσεκτικη και να χω πρωτα εγω η ιδια διαβασει αυτο που θα μεταφερω στο παιδι γιατι μερικα παραμυθια ειναι διατυπωμενα με ασχημο τροπο..επισης οι πολλες παραλλαγες μπερδευουν το παιδι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    8175

  • miamama

    5658

  • jesgk

    4748

  • maestria77

    4508

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει!! Από την στιγμή που έχεις δώσει στο παιδί μια γραμμή όσον αφορά το θέμα της διατροφής δεν θα έχεις πρόβλημα.

Στο σπίτι μας μαγειρευουμε υγιεινά αφού ο σύζυγος έχει λίγο χοληστερίνη κ έτσι τηγανιτά, με σάλτσες τα αποφεύγουμε αλλά ποτέ δεν αρνηθηκα στο παιδί να φάει μια σοκολάτα αραιά κ που, του έχω στο δωματιο του ένα μπολάκι με καραμελίτσες κ ειναι ζήτημα αν τρωει μια το μήνα. Γενικά ειμαι της άποψης ότι αν περιορίσεις κάτι στο παιδί τότε από αντίδραση όταν θα ειναι μονο του θα το φάει. Βεβαίως δεν είμαι κ της άποψης να βομβαρδίζονται τα παιδιά από Junk food ουτε όμως κ να τρώνε τεραστιεες ποσοτητες φαγητού αφού κ παλί αυτό κακό τους κάνει

έχεις δίκιο jesgk!!!

αλλά κι εμείς τρώμε junk food!

τα κιλάκια μας τα έχουμε!!

οπότε θα τα τρώμε κρυφά. χεχε

την σοκολατίτσα την θέλουμε!!

το σημαντικό είναι να μην ανακατεύονται στην διατροφή παπαούδες γιαγιάδες!!!

σας ζηλεύω...η μικρή μου δεν μπορεί να πάει συχνά στις κούνιες!!!

την πάμε συνήθως τις κυριακές!!

Link to comment
Share on other sites

Ki εγω για να ειμαι ειλικρινης εχω την τηλεοραση ανοιχτη να παιζει σχεδον ολημερα....το αν κανει κακο ή οχι δεν το γνωριζω ,υποθετω ομως πως οπως εμεις οι μεγαλοι νιωθουμε αποβλακωμενοι πυκνα συχνα,καπως ετσι θα νιωθουν και τα παιδια,ισως τα μεγαλυτερα....εγω καπου διαβασα πως οτνα παιζει η τηλεοραση ολημερα,χανουν λεξεις .....διοτι οι ηχοι της τιβι μπλεκονται με τους ηχους των φωνων των γονιων ,με αποτελεσμα να μικραινει (!)κατα καποιο τροπο,το λεξιλογιο στη μνημη τους....

αποκλειεται να κανει καλο η τιβι,ειναι το μονο σιγουρο,αλλα εχουμε παθει εξαρτηση σχεδον ολοι......ειναι μια παρεα ..........τουλαχιστον η νεες τιβι(πλασμα κλπ κλπ)δεν βγαζουν κακη ακτινοβολια,ενω οι παλιες ειναι πολυ χειροτερες........

αχ δεν μπορω να νιωθω τυψεις και γιάυτο τωρα...αλοιμονο αν τα καναμε ολα τελεια σε αυτη τη ζωη.....παντως μερικες φορες που εκλεισα την ρημαδα,ειχε μια ησυχιααααααααααα:rolleyes:


kKhCp3.png

b5ebp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν μπορω να νιωθω τυψεις και γιάυτο τωρα...αλοιμονο αν τα καναμε ολα τελεια σε αυτη τη ζωη.....

μπράβο cristin μου, η φράση σου αυτή με εκφράζει, να προσπαθώ καθημερινά να είμαι τέλεια σύζυγος, τέλεια μαμά, τέλεια εργαζόμενη γυναίκα, τέλεια νύφη, τέλεια κόρη, τέλεια φίλη... πόσα να αντέξουμε κι εμείς οι γυναίκες!!! Ας αφήσουμε τουλάχιστον την τηλεόραση κ ας φανούμε εκεί κακιές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα ηταν μια ασχημη μερα στη δουλεια. Οχι απο αποψη παραγωγικοτητας, αλλα στις ενδοεταιρικες σχεσεις. Νοιωθω οτι εχω μπει σε ενα καζανι που βραζει και δεν θυμαμαι πως να διαχειριστω καταστασεις...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηταν μια ασχημη μερα στη δουλεια. Οχι απο αποψη παραγωγικοτητας, αλλα στις ενδοεταιρικες σχεσεις. Νοιωθω οτι εχω μπει σε ενα καζανι που βραζει και δεν θυμαμαι πως να διαχειριστω καταστασεις...

ευχομαι γρήγορα να πάρεις τα πάνω σου!!

Εγώ σήμερα έμαθα κάτι που με στενοχώρησε.

Οταν ξεκίνησε το τμήμα που δουλευω ήμουν υπέυθυνη όλου του τμήματος κ έβγαζα δουλειά για 10 άτομα, 3 μήνες πριν πάω στη δουλειά αφού ήμουν σπίτι λόγω γέννας προσέλαβαν κάποιον που εργαζόταν για πολύ μικρό διαστημα παλιότερα κ είμαστε 2 μαζί στο ίδιο τμήμα. Η δουλειά έχει μοιραστεί αλλά θεωρησα ότι κ μισθολογικά θα είμασταν στο ίδιο επιπεδο αφού υποτίθεται ότι είμαστε το ίδιο (κι ας είχα εγώ το τμήμα για 2.5χρ) κ έμαθα ότι παίρνει 200 ευρω παραπάνω απότι εγώ, νιώθω λίγο θιγμένη αφού όλα τα αρχεία που δουλευουμε καθημερινά καθώς κ την ροή της δουλειάς την έστησα μονη μου κ βρίσκομαι τώρα σε δεύτερη μοιρα. Σαν να είμαι εγώ βοηθός του, μου έρχεται να σκάσω

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον..σχετικα με τις ενδοεταιρικες σχεσεις και ολα τα σκ..α που συνεπαγονται..

εαν εχετε καλη επικοινωνιακη σχεση με την εργοδοσια και θεωρειτε οτι χρειαζεται μιληστε ανοιχτα και ειλικρινα μαζι τους..εμενα με εχει σωσει πολλες φορες αυτη η τακτικη.

Δευτερον...εγω προσωπικα προσπαθω να κανω αυτα που θελω και που θεωρω πως πρεπει να κανω..δεν ειμαι τελεια σε τιποτε γιατι παροτι ειμαι κλασικος Παρθενος τελειομανης οι δυσκολιες των τελευταιων χρονων με διδαξαν οτι δεν υπαρχει τελειοτητα μονο προσπαθεια για κατι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

παντως μερικες φορες που εκλεισα την ρημαδα,ειχε μια ησυχιααααααααααα:rolleyes:

οταν κλεινει η tv αρχιζει η ζωη λενε..και εγω που μουν στο σπιτι πριν γεννησω 7 μηνες εσωκλειστη εκτος απο τον πρωτο μηνα που απο περιεργεια εβλεπα διαφορα τελικα κατεληξα να χω κλειστη τη τηλεοραση τους υπολοιπους εξι και να διαβαζω βιβλια και περιστασιακα εβλεπα ενα η δυο σηριαλ ξενα που μου αρεσαν τις νυχτες..και βεβαια παρολο που δεν εβλεπα tv περιεργως παντα μαθαινα τα παντα απο τους αλλους και πολλες φορες χωρις να ρωταω..

Link to comment
Share on other sites

Μερεεεεεεεεεεςςςςςςς

γιατρος χτες :

Πήρε 300 γρ κ έβαλε 2 πόντους, καλά δηλαδή.

Ερχεται αδερφη για ψωνια νεου μωρού κ θα με χασετεεεεε

φιλάκιααααααα

μουτσσσσσσσ.

Το ανεβασα κ αλλου που γραφω το ανεβαζω κ εδω

λόγω της ημερας της χτεσινης

http://www.youtube.com/watch?v=kfiYQzzzSoA&feature=player_embedded

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω διάφορα (δεν βλεπω καλη αναρρωση και εχω πολλες αποριες να θεσω στο γιατρο μου) αλλα σε γενικες γραμμες καλα..σημερα μου λειπει πολυ το μωρο μου (δεν εννοω βεβαια τον ανδρα μου!!εκεινος να κατσει στη δουλεια του γιατι χθες με εκνευρισε με κατι χαζα που μου λεγε)..μαλλον οι ορμονες ειναι στο φουλ..

Link to comment
Share on other sites

εχω διάφορα (δεν βλεπω καλη αναρρωση και εχω πολλες αποριες να θεσω στο γιατρο μου) αλλα σε γενικες γραμμες καλα..σημερα μου λειπει πολυ το μωρο μου (δεν εννοω βεβαια τον ανδρα μου!!εκεινος να κατσει στη δουλεια του γιατι χθες με εκνευρισε με κατι χαζα που μου λεγε)..μαλλον οι ορμονες ειναι στο φουλ..

Αχ δεν είναι μονο οι ορμόνες στο φούλ .. απλά οι άντρες ειναι λίγο έτσι .. κ ο δικός μου στον κόσμο του ορισμένες φορες κ μου'ρχεται να παρω το αλυσοπρίονο και μπρρρρρ......

Μεγαλώνουν γρήγορα κ τώρα που κάνει τα τρελά της η δικιά μου, μου λείπει κ εμένα..

Γρήγορα ανάρρωση κορίτσι έυχομαι.. όλα καλά θα πάνε

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω με απλες ..ελληνικες..λεξεις..

εχω δουλεια αλλα βαριεμαι απιστευτα σημερα στο γραφειο και θελω να χαζομιλαω με καποιον μεχρι να ερθει η ωρα να παω σπιτι..αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...