Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

ονομα παιδιού-η υπόσχεση που ξέχασα


annika77

Recommended Posts

Πρώτη φορα που γράφω.. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Πριν πολλά χρονια νομιζα οτι είμαι άρρωστη γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου, δεν έπαιρνα βάρος.. Τελικά ήταν υπερκόπωση και στρες.

ΑΛΛΑ όσο ήμουν έτσι, μια ωραία πρωία, είπα πως αν επιβιωσω και κανω παιδι θα του δώσω το όνομα του Αη Δημητρη (ειμαι θεσσαλονικια). Την ώρα που έλεγα αυτά τα λόγια σκέφτηκα ότι αν ειναι κορίτσι το Δήμητρα δεν το θέλω γιατί δεν μου αρέσει για πολλούς λόγους (ένας από αυτόυς γιατί ξέρω και μια κοπέλα πολύ καταραμένη με αυτό το όνομα). Είπα τότε, πως αν είναι αγόρι το πρώτο παιδί τελικά, κι όχι κορίτσι.. Τα μπουρδούκλωσα να μην τα πολυλογώ, χάλια τα έκανα, γιατί δεν είμαι της εκκλησίας και ούτε ξέρω γιατί το έκανα αυτό.

Το πρώτο μου παιδί ειναι κορίτσι.. Γεννήθηκε πριν τρεις μήνες.

Αποφασισμένη εγώ να δώσω το όνομα της μητέρας μου, Μαρία, και ξαφνικά θυμήθηκα πριν λίγες μέρες το τάμα.

Αναρωτιέμαι διάφορα γιατί ο άντρας μου δεν πείθεται με τα τάματα κι εγώ δεν θέλω να εχει το παιδί δύο ονοματα. Μήπως να αναζητήσω μια εκκλησία του Αγίου Δημητρίου να κάνω τη βάφτιση και κάθε χρόνο να αναβω μια λαμπάδα στη γιορτή του Αγίου; Μήπως να δωσω δυο ονοματα μόνο για την εκκλησια για να το ακούσει ο άγιος; (να κανω ονοματοθεσια πρωτα). Δεν ξέρω καν αν ισχυει το τάμα που έκανα γιατί είπα ό,τι ναναι, ούτε που θυμάμαι ποιο ήταν τελικα το τάμα, ή τι θεωρησε ο Άγιος οτι ισχύει (αγορι-κορίτσι, πρώτο-δεύτερο παιδί, όλα τα παιδιά). Ήδη έχουμε τσακωθει απειρα για το ονομα γιατι ο άντρας μου ήθελε της δικής του μαμάς. Τώρα να τσακωθω και για το τάμα; Μου λέει βέβαια πως αν το πιστεύω τόσο πολύ πάει πάσο. Φοβάμαι μην πάθει κατι η κόρη μου αν δεν το εκπληρώσω. Είναι άραγε εκπλήρωση αυτό που λέω, να τη βαφτίσω σε εκκλησία του Αγίου και να τη γιορτάζω και τότε με λαμπάδα; Διάβασα σε παλιότερες περιπτώσεις ότι οι Άγιοι δεν θέλουν τάματα, θέλουν καλούς χριστιανούς και καλούς ανθρώπους. Αλλού διάβασα ότι η θρησκεια μας δεν δέχεται να τάζουμε αλλους ανθρώπους. Εσείς τι λέτε; Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.Έχουμε καιρό πάντως, Σεπτέμβρη λέμε να κάνουμε τη βάπτιση, όταν θα χρονισει η μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ τα μπέρδεψες, βρε κορίτσι μου. Το καλύτερο από όλα είναι να πας σε έναν πνευματικό (πρόσεχε σε ποιον όμως!) να το συζητήσετε.

Κατά τα άλλα, δεν έχει νόημα να γιορτάζεις το παιδί σου στη γιορτή ενός Αγίου, του οποίου το όνομα δεν έχει.

Φυσικά, ανεξαρτήτως ονόματος, μπορείς να βαπτίσεις σε ναό που να είναι αφιερωμένος στον Άγιο Δημήτριο, όπως και να βαπτίσεις ανήμερα της γιορτής του συγκεκριμένου Αγίου, αν το επιθυμείς.

Να σου ζήσει το μωρό σου και με το καλό η βάπτιση.


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω πως νιώθεις.. σαν νέα μαμά απλά τρέμεις στην σκέψη μη σου πάθει κάτι το μωράκι σου!! Όπως όλες μας βέβαια!!:P

Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος έταξα το κοριτσάκι μου.. για μένα βέβαια ήταν δεδομένο πως το όνομα θα το έβαζα!! Όταν έκανα τα χαρτιά της βάφτισης και το είπα και στον παπά της εκκλησίας (που είναι ένας νεότατος καταπληκτικός άνθρωπος) μου είπε πως εντάξει το έταξες όμως να ξέρεις πως ο Άγιος Ραφαήλ δεν θυμώνει!! Και ήταν κάθετος σ΄αυτό!! Παρολαυτά το όνομα το έδωσα στην μεγάλη μου κόρη και κανείς από τους οικείους μας δεν είπε τίποτα! Ο άντρας μου μου είχε πει έτσι κι αλλιώς να διαλέξω εγώ το όνομα του παιδιού αφού αν το δεύτερο ήταν αγόρι ήθελε το όνομα του μπαμπά του!! Οπότε κάνε αυτό που σου λέει η καρδιά σου και η ψυχή σου!!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε γνώμη ειναι για μένα πολυτιμη.

Νομίζω ότι ένας πνευματικος θα μου πει οτι ειναι εγωιστικο να μη θελω το ονομα που εταξα.

Ίσως βεβαια να μου πει ότι σημασια εχει να πιστευω κι οχι να το κανω απο υποχρεωση.

Γι' αυτο σκεφτομουν κάτι προς τιμήν του Αγιου.. πχ βάφτιση στην εκκλησια.

Από την άλλη δεν ξέρω πώς λειτουργουν πραγματικα τα τάματα. Δηλαδή εγώ ή θα ήμουν άρρωστη ή δεν θα ήμουν, δηλαδή δεν ήμουν πχ περίπτωση που δεν μπορουσα να πιασω παιδι και με βοηθησε ο Άγιος.

Αγγελίνα_2, τι εννοεις να προσέχω ποιον πνευματικο; Δεν ξέρω και πολλούς :P

evhgiorgos, πού ειναι ο πνευματικος σου;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε γνώμη ειναι για μένα πολυτιμη.

Νομίζω ότι ένας πνευματικος θα μου πει οτι ειναι εγωιστικο να μη θελω το ονομα που εταξα.

Ίσως βεβαια να μου πει ότι σημασια εχει να πιστευω κι οχι να το κανω απο υποχρεωση.

Γι' αυτο σκεφτομουν κάτι προς τιμήν του Αγιου.. πχ βάφτιση στην εκκλησια.

Από την άλλη δεν ξέρω πώς λειτουργουν πραγματικα τα τάματα. Δηλαδή εγώ ή θα ήμουν άρρωστη ή δεν θα ήμουν, δηλαδή δεν ήμουν πχ περίπτωση που δεν μπορουσα να πιασω παιδι και με βοηθησε ο Άγιος.

Αγγελίνα_2, τι εννοεις να προσέχω ποιον πνευματικο; Δεν ξέρω και πολλούς :P

evhgiorgos, πού ειναι ο πνευματικος σου;

Μένω αρκετά μακριά και βόρεια!! Αλεξανδρούπολη!!! Δεν ξέρω από που είσαι βέβαια!!

Μην το αναλύεις τόσο πολύ πάντως! Κάνε αυτό που σου λέει η καρδιά σου κι αυτό που θα σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα και ήρεμα!

Πάντως ούτε εγώ το παιδί το έταξα επειδή δεν μπορούσα να συλλάβω.. απλά ένιωσα πολύ ευάλωτη ειδικά τον πρώτο καιρό της εγκυμοσύνης και ο Άγιος μας με έκανε να νιώσω ήρεμα! Ακόμη άλλωστε τον επικαλούμαι και τον δοξάζω για τα δυο μου αγγελούδια!!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτη φορα που γράφω.. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Πριν πολλά χρονια νομιζα οτι είμαι άρρωστη γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου, δεν έπαιρνα βάρος.. Τελικά ήταν υπερκόπωση και στρες.

ΑΛΛΑ όσο ήμουν έτσι, μια ωραία πρωία, είπα πως αν επιβιωσω και κανω παιδι θα του δώσω το όνομα του Αη Δημητρη (ειμαι θεσσαλονικια). Την ώρα που έλεγα αυτά τα λόγια σκέφτηκα ότι αν ειναι κορίτσι το Δήμητρα δεν το θέλω γιατί δεν μου αρέσει για πολλούς λόγους (ένας από αυτόυς γιατί ξέρω και μια κοπέλα πολύ καταραμένη με αυτό το όνομα). Είπα τότε, πως αν είναι αγόρι το πρώτο παιδί τελικά, κι όχι κορίτσι.. Τα μπουρδούκλωσα να μην τα πολυλογώ, χάλια τα έκανα, γιατί δεν είμαι της εκκλησίας και ούτε ξέρω γιατί το έκανα αυτό.

Το πρώτο μου παιδί ειναι κορίτσι.. Γεννήθηκε πριν τρεις μήνες.

Αποφασισμένη εγώ να δώσω το όνομα της μητέρας μου, Μαρία, και ξαφνικά θυμήθηκα πριν λίγες μέρες το τάμα.

Αναρωτιέμαι διάφορα γιατί ο άντρας μου δεν πείθεται με τα τάματα κι εγώ δεν θέλω να εχει το παιδί δύο ονοματα. Μήπως να αναζητήσω μια εκκλησία του Αγίου Δημητρίου να κάνω τη βάφτιση και κάθε χρόνο να αναβω μια λαμπάδα στη γιορτή του Αγίου; Μήπως να δωσω δυο ονοματα μόνο για την εκκλησια για να το ακούσει ο άγιος; (να κανω ονοματοθεσια πρωτα). Δεν ξέρω καν αν ισχυει το τάμα που έκανα γιατί είπα ό,τι ναναι, ούτε που θυμάμαι ποιο ήταν τελικα το τάμα, ή τι θεωρησε ο Άγιος οτι ισχύει (αγορι-κορίτσι, πρώτο-δεύτερο παιδί, όλα τα παιδιά). Ήδη έχουμε τσακωθει απειρα για το ονομα γιατι ο άντρας μου ήθελε της δικής του μαμάς. Τώρα να τσακωθω και για το τάμα; Μου λέει βέβαια πως αν το πιστεύω τόσο πολύ πάει πάσο. Φοβάμαι μην πάθει κατι η κόρη μου αν δεν το εκπληρώσω. Είναι άραγε εκπλήρωση αυτό που λέω, να τη βαφτίσω σε εκκλησία του Αγίου και να τη γιορτάζω και τότε με λαμπάδα; Διάβασα σε παλιότερες περιπτώσεις ότι οι Άγιοι δεν θέλουν τάματα, θέλουν καλούς χριστιανούς και καλούς ανθρώπους. Αλλού διάβασα ότι η θρησκεια μας δεν δέχεται να τάζουμε αλλους ανθρώπους. Εσείς τι λέτε; Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.Έχουμε καιρό πάντως, Σεπτέμβρη λέμε να κάνουμε τη βάπτιση, όταν θα χρονισει η μικρή.

θα συμφωνισω με την evhgiorgos κοριτσι μου, μην βασανιζεις το μυαλο σου, ακου την καρδια σου. εγω συμφωνα με την μανα μ επρεπε να λεγομαι βαρβαρα, οταν ηταν εγκυος ειχε δει ονειρο νεογεννητο πανω στο ιερο της εκκλησιας του χωριου της που πολυουχος ειναι η αγια βαρβαρα, και την αγια να της ζηταει να βγει το ονομα της, ο πατερας μ δε δεχοταν με τπτ, οποτε με βαφτισε στην εκκλησια της αγιας και καθε χρονο κανει τη γιορτη της, περιττο να σου πω οτι εγω ειμαι μια χαρα δοξα το Θεο


dpo-1415944800z7z28z14.png

I3asp3.png

66878b6d95.png

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα σου πει ή δε θα σου πει ο πνευματικός, δε μπορείς να το γνωρίζεις πριν τον ρωτήσεις. :wink:

Αν σε ενδιαφέρει, ρώτησε τις κοπέλες από Θεσσαλονίκη, αν κάποια μπορεί να σου συστήσει τον δικό της.


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να μοιραστώ κάτι προσωπικό μαζί σας και να ακούσω απόψεις μιας και δεν το έχω συζητήσει με κανεναν λόγω του ότι ντρέπομαι.........

είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι.. έχω ήδη δύο αγόρια που υπεραγαπώ... πριν μείνω έγκυος στο τρίτο μου είπα σε κάποιον άγιο ότι αν μου στείλει κοριτσάκι θα βγάλω το όνομα του. μετά απο λίγο καιρό είδα όνειρο μια γυναίκα γύρο στα 65 που φορούσε μαυρα ρουχα και ήταν μεσα σε ένα χωράφι, η οποία μου είπε ότι το 2015 θα γεννήσω ένα κοριτσάκι. ετσι λοιπον και εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα μεινω έγκυος σε κορίτσι και θα βγάλω το όνομα του άγιου που το έταξα! το αγοριστικο το ονομα του δεν μου αρεσει (οπως ακριβως επαθες και εσύ annika77) γιαυτο ειπα μόνο στο κοριτσι θα εδεινα το όνομα. οι υπολοιποι βεβαια δεν το ξέρουν. νομιζουν οτι έχω ταξει το μωρο στον άγιο όποιο και αν ειναι το φύλο του.. να μην τα πολυλογώ, κάνω την αυχενική και βλέπουμε τσουτσούνι. 75% αγοράκι μας λέει.. καλά τι 75%??? ολοκληρο τσουτσούνι ειδαμε..... τώρα όλοι νομίζουν ότι εγώ θέλω να βγάλω το όνομα του αγίου στο αγοράκι μου πραγμα που δεν ισχύει αλλά ποιος τους το λεει τώρα;; το ταμα ισχυε μονο για σε περιπτωση κοριτσιου αλλά αν ο αγιος θυμωσει μαζι μου και με τιμωρήσει κάπως;;;;;;;;; το παραπάνω που με προβληματίζει όμως ξέρετε ποιο είναι;;; το όνειρο που είδα..... λένε ότι αν δεις μια γυναίκα με μαυρα ειναι η Παναγίτσα... εγώ τόσο καιρό νόμιζα πως είδα την Παναγίτσα... Αν ήταν όμως η Παναγίτσα θα ήταν όντως κορίτσι όπως μου είχε πει στο όνειρο.. δεν είναι δυνατόν να μου είπε ψέματα... τι ήταν το όνειρο αυτό;;; παραπλάνηση;; απο ποιον;;;;

έχω αρχίσει και φοβάμαι για το μωρό μου και νιώθω απέραντες τύψεις γιατι τα έκανα θάλασσα....φοβάμαι και τον άγιο.........

νιωθω ακριβως όπως εσένα annika77..... ευχαριστώ που διαβασατε το μηνυμα μου!! μην με κατσαδιασετε κοριτσια:confused:


XJQXp2.png

P8UPp2.png

PatMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσο και τι πιστεύεις. Προσωπικά θα τηρούσα το τάμα όποιο και αν ήταν αυτό. Αλλιώς δεν βλέπω τον λόγο να το κάνει κάποιος εξαρχής.

όπως λένε "μην τάζεις σε Αγιο κερί και σε παιδί κουλούρι..."

Πάντως κορίτσια εάν δεν είχατε τάξει το όνομα αγόρι κορίτσι δεν νομίζω ότι ισχύει τάμα..


XKGjp2.png
Link to comment
Share on other sites

το περισσοτερο δεν είναι το τι εταξα.. αντε θα δωσω το ονομα του αγιου αν και δεν ειπα για αγοριστικο ονομα.. οπως και ναχει αυτο που διαιρωτούμαι είναι για το όνειρο....που πιστεψα τοσο πολυ ότι ήταν καποια Αγία ή η Παναγία και τελικά δεν ισχύει τίποτα. τότε ποιά ήταν;;


XJQXp2.png

P8UPp2.png

PatMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια,κι εγώ γράφω για πρώτη φορά, θα ήθελα τη γνώμη σας. Πριν 10 χρόνια περίπου, μπήκα στην εκκλησία του Αγ. Δημητρίου και τον παρακάλεσα να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια με τον σύντροφο μου και αν κάνουμε αγοράκι να του δώσω το όνομα του (γιατί Δημήτρη έλεγαν τον μέλλοντα πεθερό μου και είχαμε συμφωνήσει το πρώτο αγόρι δικό του και το πρώτο κορίτσι δικό μου!). Ώσπου πριν ενάμιση χρόνο γέννησα ένα υπέροχο αγοράκι (χωρίς όμως να παντρευτούμε επειδή εγώ δεν θέλω για δικούς μου λόγους) και το βαφτίσαμε Δημήτρη επειδή θεώρησα χρέος μου να εκπληρώσω το τάμα/υπόσχεση μου και το ήθελε πολύ φυσικά και ο σύντροφος μου. Το πρόβλημα είναι (και μην με παρεξηγήσετε που το λέω), οτι το έχω μετανιώσει γιατί ο 'πεθερός' μου εντωμεταξύ έγινε ένας μέθυσος γέρος (τώρα βέβαια το έχει κόψει), ιδιότροπος και αλαζόνας κι εγώ στενοχωριέμαι που το αγοράκι μου έχει το όνομα και το επίθετο του (και το δικό μου όμως επίθετο γιατί είμαστε ανύπαντροι και αρνούμαι πεισματικά να το αποσύρω). Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας, με βασανίζει η σκέψη όλη μέρα, ξέρω ότι ακούγομαι αχάριστη....

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχουν στιγμές αδυναμίας, ειναι τελείως αφοριστικό να τα χαρακτηρίουμε βλακείες, αγαπητή skandalo.

ΕΦΙΑΝΑ, τώρα εκ των υστέρων τι μπορείς να κάνεις; Τίποτα. Τουλάχιστον να χαίρεσαι που έχει και το επίθετό σου.

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να γίνει. Τι λέει η καρδιά μου... η καρδιά μου λέει άλλο όνομα αλλά με έχουν φοβίσει οι γύρω μου ότι θα πάθει κατι η μικρη αν δεν εκπληρωσω την υποσχεση.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχουν στιγμές αδυναμίας, ειναι τελείως αφοριστικό να τα χαρακτηρίουμε βλακείες, αγαπητή skandalo.

ΕΦΙΑΝΑ, τώρα εκ των υστέρων τι μπορείς να κάνεις; Τίποτα. Τουλάχιστον να χαίρεσαι που έχει και το επίθετό σου.

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω καταλήξει τι πρέπει να γίνει. Τι λέει η καρδιά μου... η καρδιά μου λέει άλλο όνομα αλλά με έχουν φοβίσει οι γύρω μου ότι θα πάθει κατι η μικρη αν δεν εκπληρωσω την υποσχεση.

και εγω φοβαμαι οτι ισως παθει κατι το αγεννητο ακομα παιδακι μου...ξερω και περιπτωση που το εταξε και τελικα δεν το εβγαλε και το παιδι γεννηθηκε χωρις πρωκτο και χρειαστηκε επεμβαση και παρακολουθηση μεχρι τα 8 χρόνια. .. η αληθεια ομως δεν νομιζω οι αγιοι να θελουν να κανουν κακο σε καποιον... οι αγιοι μας προσεχουν οχι και να μας κανουν κακο... δεν νομιζω να χαιρονται οι αγιοι που ενω ταξαμε τα μωρα μας καταβαθος δε θελουμε να τα βγάλουμε... αυτο ειναι παραπανω αμαρτια γιατι ειναι σαν την εξαπατηση... δηλαδη ταζω κανε μου αγιε αυτο που θελω και μετα μετανιωννω.....αχ αν ειναι κοριτσακι το δικο μου θα με βγαλει απο αυτή τη δυσκολη θεση...


XJQXp2.png

P8UPp2.png

PatMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...