Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ???????


Recommended Posts

Αν σε παρηγορεί να σου πω ότι μέσα στο Αλεξάνδρα που νοσηλεύτηκα για 2,5 μήνες πριν γεννήσω το 4ο παιδάκι μου είδα πολλές γυναίκες να τα καταφέρνουν και να γεννούνε τα παιδάκια τους έχοντας IUGR...γιατί μάλλον περί αυτού πρόκειται...υπολειπόμενη ανάπτυξη εμβρύου. Με λίγη καλή θέληση και πίστη θα τα καταφέρεις...και αν χρειαστεί να νοσηλευτείς, να το κάνεις!!!

Οι ηπαρίνες θα σε βοηθήσουν, θα δεις....

Μήπως μπέρδεψες λίγο τις βδομάδες;


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελευταια περιοδος 21/7 ! Τι σημασια εχει ποτε εκανα το τεστ και εμαθα πως ειμαι εγκυος????? ημουν ηδη σχεδον 6-7 βδομαδων, δεν θυμαμαι ακριβως. Που το παραξενο?

Link to comment
Share on other sites

Mamagi χαιρομαι να παιρνω κουραγιο απο περιπτωσεις που ειχαν καλο τελος!! Μου δινει δυναμη !

Anna74 ναι μαζι ειμαστε εγω τελευταια περιοδο 21/7. Η πιεση μου, ναι επεσε, με αυστηρη διατροφη και προφανως της ενεσης! Μου ειχε δωσει και τα methyldopa(χαπΑκιΑ) τα οποια μου ειχε πει θα τα παιρνω μονο αν και οταν ανεβει πανω απο το 15 η πιεση μου! Δεν θελω μου λεει να μιλησω απο τωρα για προεκλαμψια αλλα ολες οι ενδειξεις εκει μας οδηγουν! Την ερχομενη Τριτη εχω ραντεβου και με εναν αλλον εξισου καλο γιατρο για να δει την περιπτωση μας. Εχω πολυ αγωνια για το τι θα μας πει και αυτος! Με το καλο και σε σενα το ζουζουνακι σου κοριτσι μου! Τον Μαιο εδω να μαστε με τα νινακια μας και να λεμε ολα ηταν περαστηκα! Να φυγουν σαν κακο ονειρο!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παρηγορεί να σου πω ότι μέσα στο Αλεξάνδρα που νοσηλεύτηκα για 2,5 μήνες πριν γεννήσω το 4ο παιδάκι μου είδα πολλές γυναίκες να τα καταφέρνουν και να γεννούνε τα παιδάκια τους έχοντας IUGR...γιατί μάλλον περί αυτού πρόκειται...υπολειπόμενη ανάπτυξη εμβρύου. Με λίγη καλή θέληση και πίστη θα τα καταφέρεις...και αν χρειαστεί να νοσηλευτείς, να το κάνεις!!!

Οι ηπαρίνες θα σε βοηθήσουν, θα δεις....

Μήπως μπέρδεψες λίγο τις βδομάδες;

Φυσικα, καθε περιστατικο που εχει αισιο τελος , ειναι κινητηριος δυναμη ! Οχι βρε κοριτσια δεν τις μπερδεψα! Και αντε τις μπερδεψα εγω. Ο γιατρος ομως? χα χα χα!! Μετρηστε και βγαινει. ΠΗΤ εχω 28/4 . Εσυ γιατι χρειαστηκε να νοσηλευτεις? Πω πω 2,5 μηνες ειναι πολυ κοριτσι μου, χαρα στο κουραγιο σου ! Τελος καλο, ολα καλα ομως ετσι??? :D

Link to comment
Share on other sites

Mamagi χαιρομαι να παιρνω κουραγιο απο περιπτωσεις που ειχαν καλο τελος!! Μου δινει δυναμη !

Anna74 ναι μαζι ειμαστε εγω τελευταια περιοδο 21/7. Η πιεση μου, ναι επεσε, με αυστηρη διατροφη και προφανως της ενεσης! Μου ειχε δωσει και τα methyldopa(χαπΑκιΑ) τα οποια μου ειχε πει θα τα παιρνω μονο αν και οταν ανεβει πανω απο το 15 η πιεση μου! Δεν θελω μου λεει να μιλησω απο τωρα για προεκλαμψια αλλα ολες οι ενδειξεις εκει μας οδηγουν! Την ερχομενη Τριτη εχω ραντεβου και με εναν αλλον εξισου καλο γιατρο για να δει την περιπτωση μας. Εχω πολυ αγωνια για το τι θα μας πει και αυτος! Με το καλο και σε σενα το ζουζουνακι σου κοριτσι μου! Τον Μαιο εδω να μαστε με τα νινακια μας και να λεμε ολα ηταν περαστηκα! Να φυγουν σαν κακο ονειρο!! :cool:

Αν κρίνω από το δικό μου γιατρό που-ενώ είναι καλός γιατρός, δεν είναι ενθαρρυντικός και μου λέει πάντα το χειρότερο σενάριο- μπορεί και ο δικός σου να υπερβάλλει λίγο για να μην έχει ευθύνη μετά...κι εγω ξέρω παιδάκι που είχε αυτό το σύνδρομο και είναι μια χαρά -απλά πιο μικρόσωμο- αν βέβαια συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή σου...Εγώ εύχομαι και περιμένω να συνεχιστεί κανονικά η ανάπτυξη του παιδιού σου και να είναι μια χαρά!!Άσχετο αλλα ενδεικτικό: ΚΙ εμένα μου είχαν πει ότι δεν θα μπορούσα να συλλάβω φυσιολογικά και αμέσως μετα έμεινα έγκυος με αυτόματη σύλληψη! Καλό είναι που πας και σε άλλο γιατρό.:wink:


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κρίνω από το δικό μου γιατρό που-ενώ είναι καλός γιατρός, δεν είναι ενθαρρυντικός και μου λέει πάντα το χειρότερο σενάριο- μπορεί και ο δικός σου να υπερβάλλει λίγο για να μην έχει ευθύνη μετά...κι εγω ξέρω παιδάκι που είχε αυτό το σύνδρομο και είναι μια χαρά -απλά πιο μικρόσωμο- αν βέβαια συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή σου...Εγώ εύχομαι και περιμένω να συνεχιστεί κανονικά η ανάπτυξη του παιδιού σου και να είναι μια χαρά!!Άσχετο αλλα ενδεικτικό: ΚΙ εμένα μου είχαν πει ότι δεν θα μπορούσα να συλλάβω φυσιολογικά και αμέσως μετα έμεινα έγκυος με αυτόματη σύλληψη! Καλό είναι που πας και σε άλλο γιατρό.:wink:

Δεν ξερω και γω ακριβως αν ειναι αυτο ακριβως που λες( κ γω γιατρος δεν ειμαι) , αλλα σιγουρα θα το ρωτησω σαν ονομασια την Τριτη που εχω ραντεβου με τον αλλο γιατρο να δω κατα ποσο σχετιζεται !

Αυτο που ανεφερες για την δικη σου περιπτωση ουκ ολιγες φορες εχει συμβει οποτε και παλι ειναι αυτο που λεμε η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια! Σωστα? Ας ειμαστε οσο μπορουμε αισιοδοξες λοιπον :)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο για το συνδρομο που προανεφερες

http://emvryo.com/index.php/intrauterine-growth-retardation

Επειδη με ταρακουνησε οπως και η ιστορια της κοπελας που γραφει κατω απο το δικο μου θεμα, θα το ψαξω λιγακι !

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου, ολα να πανε καλα! Να εισαι αισιοδοξη και να προσευχεσαι!!!

Εγώ παρουσίασα υψηλη αρτιαρικη πιεση απο την 11 εβδομαδα! 14 η ψηλη 10 η χαμηλη. Πανικος!!! Ο γυναικολογος μου αμεσως με εστειλε να δω Νεφρολογο! Την ιδια ωρα! Αμεσως καναμε αναλύσεις, οτι ολα λειτουργουν κανονικα σε εμενα, και που ήταν το ουρικο οξυ. Σημαντικο σε αυτο το θεμα ειναι ο δικος μας ο οργανισμος να λειτουργει κανονικα. Αφου βεβαιωθηκαμε οτι ολα ειναι ενταξει σε εμενα αρχισαμε φαρμακευτικη αγωγή για την πιεση.

Ημουν με ενα πιεσομετρο ολη μερα, καταγραφα την πιεση μου υποχρεωτικα 3 φορες την ημερα. Επερνα φαρμακα που δεν επειρεαζαν το εμβρυο και προσπαθούσα να ήμουν ηρεμη και χωρις αγχος. Φτασαμε στο οριο με τα φαρμακα που μπορουσα να παρω, για να κρατουμε την πιεση στα φυσιολογικα ορια που ειναι το 12/8. Επερνα methyldopa και trandate.

Ο γυναικολος μου, μου ελεγε συνεχως "να φτασουμε στις 26 εβδομαδες! Μονο αυτο θελω, 26 εβδομαδες." - Οπως καταλαμβαινεις θα γεννουσα προωρα στις 26 εβδομαδες -

Αρχισαμε αντιπικτικες ενεσεις, και επερνα και cyclogest (προγεστερονη σε υποθετα) 3 φορες την ημερα. Ημουν στο κρεβατι, ετρωγα φαγητα αναλατα τελειως και αρκετα φρουτα.

Το μωρακι μου επερνε κανονικα βαρος, και οταν φτασαμε στις 26 εβδομαδες ο γιατρος μου, μου ειπε να ειμαι ετοιμη ανα πασα στιγμη. Εφτιαξα βαλιτσες και το πιεσομετρο μου εγινε εφιαλτης. Καθε αριθμος που εγραφε το πιεσομετρο και ήταν πάνω απο το 13,5 και το 8,5, ήταν εφιαλτης για ολους.

Ειχε φορα που πηγα στην κλινικη με πιεση 15/11 και αιμοραγία στην μυτη απο το αγχος μου.

Φτασαμε 27 εβδομαδες, 28,30, 36, 38 εβδομαδες! Ο γιατρος μου εβαζε το σταυρο του και δεν το πιστευε!!! Γεννησα με καισαρικη στις 38 εβδομαδες και το μωρο ειχε βαρος 3200 γρ. Διπλα μου παντα ήταν ο Νεφρολογος μου και ο γυναικολογος μου.

Ξερω ποσο αγχοτικο ειναι αυτό. Αλλα προσπάθα να εισαι οσο το δυνατο πιο ηρεμη, το μονο που καταφερνεις ειναι να ανεβαινει η πιεση σου και ετσι να μην βοηθας το μωρακι σου.

2 μήνες σχεδον μετα που γεννησα να σας πω πως η πιεση μου ακομη δεν εχει ρυθμιστει. Ειμαι ακομη με τα φαρμακα και ο Νεφρολογος μου, λεει πως πολύ πιθανον να την απεκτησα πλεον μονιμα, αν και μεχρι και 6 μήνες μπορει να κρατησει.

Ελπιζω να σε βοηθησα, και ευχομαι ξανα οολα να πανε καλα, και να σφιξεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου, ολα να πανε καλα! Να εισαι αισιοδοξη και να προσευχεσαι!!!

Εγώ παρουσίασα υψηλη αρτιαρικη πιεση απο την 11 εβδομαδα! 14 η ψηλη 10 η χαμηλη. Πανικος!!! Ο γυναικολογος μου αμεσως με εστειλε να δω Νεφρολογο! Την ιδια ωρα! Αμεσως καναμε αναλύσεις, οτι ολα λειτουργουν κανονικα σε εμενα, και που ήταν το ουρικο οξυ. Σημαντικο σε αυτο το θεμα ειναι ο δικος μας ο οργανισμος να λειτουργει κανονικα. Αφου βεβαιωθηκαμε οτι ολα ειναι ενταξει σε εμενα αρχισαμε φαρμακευτικη αγωγή για την πιεση.

Ημουν με ενα πιεσομετρο ολη μερα, καταγραφα την πιεση μου υποχρεωτικα 3 φορες την ημερα. Επερνα φαρμακα που δεν επειρεαζαν το εμβρυο και προσπαθούσα να ήμουν ηρεμη και χωρις αγχος. Φτασαμε στο οριο με τα φαρμακα που μπορουσα να παρω, για να κρατουμε την πιεση στα φυσιολογικα ορια που ειναι το 12/8. Επερνα methyldopa και trandate.

Ο γυναικολος μου, μου ελεγε συνεχως "να φτασουμε στις 26 εβδομαδες! Μονο αυτο θελω, 26 εβδομαδες." - Οπως καταλαμβαινεις θα γεννουσα προωρα στις 26 εβδομαδες -

Αρχισαμε αντιπικτικες ενεσεις, και επερνα και cyclogest (προγεστερονη σε υποθετα) 3 φορες την ημερα. Ημουν στο κρεβατι, ετρωγα φαγητα αναλατα τελειως και αρκετα φρουτα.

Το μωρακι μου επερνε κανονικα βαρος, και οταν φτασαμε στις 26 εβδομαδες ο γιατρος μου, μου ειπε να ειμαι ετοιμη ανα πασα στιγμη. Εφτιαξα βαλιτσες και το πιεσομετρο μου εγινε εφιαλτης. Καθε αριθμος που εγραφε το πιεσομετρο και ήταν πάνω απο το 13,5 και το 8,5, ήταν εφιαλτης για ολους.

Ειχε φορα που πηγα στην κλινικη με πιεση 15/11 και αιμοραγία στην μυτη απο το αγχος μου.

Φτασαμε 27 εβδομαδες, 28,30, 36, 38 εβδομαδες! Ο γιατρος μου εβαζε το σταυρο του και δεν το πιστευε!!! Γεννησα με καισαρικη στις 38 εβδομαδες και το μωρο ειχε βαρος 3200 γρ. Διπλα μου παντα ήταν ο Νεφρολογος μου και ο γυναικολογος μου.

Ξερω ποσο αγχοτικο ειναι αυτό. Αλλα προσπάθα να εισαι οσο το δυνατο πιο ηρεμη, το μονο που καταφερνεις ειναι να ανεβαινει η πιεση σου και ετσι να μην βοηθας το μωρακι σου.

2 μήνες σχεδον μετα που γεννησα να σας πω πως η πιεση μου ακομη δεν εχει ρυθμιστει. Ειμαι ακομη με τα φαρμακα και ο Νεφρολογος μου, λεει πως πολύ πιθανον να την απεκτησα πλεον μονιμα, αν και μεχρι και 6 μήνες μπορει να κρατησει.

Ελπιζω να σε βοηθησα, και ευχομαι ξανα οολα να πανε καλα, και να σφιξεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου.

Ευχαριστω πολυ κοπελα μου για τις ευχες, διαβασα και την δικη σου ιστορια και πραγματικα μπραβο !! Ξεπερασες και τις προβλεψεις τους γιατρους και κρατησες το νινακι στην κοιλιτσα σου αλλες 10+ βδομαδες! Πραγμα που σιγουρα θεωρειται πολυ σημαντικο φανταζομαι !

Απ οτι ξερω η πιεση ρυθμιζεται μετα, ισως απλα να σου παρει λιγο χρονο . Υπομονη. Το παν ειναι οτι ολα τελειωσαν αισιως! Και γω αυτο θελω για μενα.

Καθε μερα που ξυπναω σκεφτομαι '' αλλη μια μερα που περναει και το νινακι μου μου ειναι εδω, στην κοιλιτσα μου'' ! Εχω φτασει να μετραω μερες δηλαδη αντι για βδομαδες! Φανταζομαι και συ καπως ετσι!

Οσον αφορα την αγωγη, και εγω τα methyldopa εχω, τα οποια δεν χρειαστηκε να παρω, παρα μονο μια φορα π ειχε ξεπερασει το 14 η μεγαλη. Τωρα οι ενεσουλες αν θυμαμαι καλα λεγονται Innohep . Την ιδια δουλεια κανουν φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοτιτσι μου δου γρσφω γισ 2 λογους α για να σου μεταφερω ολη τη θετικη μου ενεργεια..απο οικογενειακη πειρα θα σου πω πως στο παιδων τα χουν καταφερει μωρακια σαν το δικο σου..ειναι απιστευτα καλοι μαψητες..θελουν μονο χαδι στην κοιλια καλη κουβεντα κ ψυχολογια..μην το φοβισεις..να του μας ναες θα τα καταφερεις...βοηθεια σου η αγια ειρημη ανβρεις χρονο περνα απο το μοναδτηρι της φορα την υιμια ζωνη της κ εκεινη θα βοηθησει το μωρο..ο δευτερος λογοςει.αι για να σου πω να επισκευτεις ενα δημοσιο νοσοκομειο το Αλεξανδρα..η το αρεταιριο...να σε δει ομαδα ηιατρων..το Αλεξανδρα εχει απο τις καλυτερες αιματολογους...οταν στην αδερφη για αλλους λογπυς της εγαν θα το χασεις δεν υπαρχει περιπτωση οι ηιατροι στο αρεταιειο την εφταδαν ως την 40 εβφομαδα κ οι αιματολογοι του Αλεξανδρα...ολα καλα να πανε ευχομαι !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοτιτσι μου δου γρσφω γισ 2 λογους α για να σου μεταφερω ολη τη θετικη μου ενεργεια..απο οικογενειακη πειρα θα σου πω πως στο παιδων τα χουν καταφερει μωρακια σαν το δικο σου..ειναι απιστευτα καλοι μαψητες..θελουν μονο χαδι στην κοιλια καλη κουβεντα κ ψυχολογια..μην το φοβισεις..να του μας ναες θα τα καταφερεις...βοηθεια σου η αγια ειρημη ανβρεις χρονο περνα απο το μοναδτηρι της φορα την υιμια ζωνη της κ εκεινη θα βοηθησει το μωρο..ο δευτερος λογοςει.αι για να σου πω να επισκευτεις ενα δημοσιο νοσοκομειο το Αλεξανδρα..η το αρεταιριο...να σε δει ομαδα ηιατρων..το Αλεξανδρα εχει απο τις καλυτερες αιματολογους...οταν στην αδερφη για αλλους λογπυς της εγαν θα το χασεις δεν υπαρχει περιπτωση οι ηιατροι στο αρεταιειο την εφταδαν ως την 40 εβφομαδα κ οι αιματολογοι του Αλεξανδρα...ολα καλα να πανε ευχομαι !!!!

Σευχαριστω πολυ για την θετικη ενεργεια! Αν δεν με καλυψει και το ραντεβου με τον γιατρο που εχω την Τριτη, θα το ψαξω σιγουρα περισσοτερο! Οπως και να χει ! :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο cafe και γράφω για ένα και μοναδικό λόγο: Θέλω να πιστέψεις στο μωρό σου, να έχεις υπομονή και να είςαι ψύχραιμη γιατί αυτές τις εβδομάδες μέχρι τον τοκετό πρέπει να βοηθήσεις όσο μπορείς το έμβρυο που μεγαλώνει μέσα σου.

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου πέρασα ακριβώς τα ίδια: Δίδυμη κύηση όπου στην 27η εβδομάδα στο doppler ο ένας μου γιος -ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή αναπτυσσόταν αντίστοιχα με τον αδερφό του- παρουσίασε αυξημένη μητριαια αντίσταση κι άρχισε να παίρνει πολύ λιγότερο βάρος από τον αδερφό του.

Στην αρχή έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου, εκτός από το μικρότερο έμβρυο, αν κάτι πήγαινε στραβα κινδύνευε και το άλλο έμβρυο που ήταν άψογο σε όλες τις μετρήσεις του.

Στη συνέχεια όμως και μη έχοντας άλλη επιλογή έκανα ότι μου είπε ο γιατρός μου:

1)Doppler 2 φορές την εβδομάδα ώστε να είμαστε σε ετοιμότητα κι αν οι αντιστάσεις περνούσαν τις οριακές τιμές θα μπαίναμε κατευθείαν για καισαρική

2)Ενέσεις ηπαρίνης

3)Ενέσεις κορτιζόνης για την ωρίμανση των πνευμόνων των εμβρύων

4)Ημουν συνεχως ξαπλωμένη στην αριστερή πλευρά γιατί με αυτό τον τρόπο γινόταν καλύτερη αιμάτωση των εμβρύων.

Κάθε φορά που πήγαινα για doppler δεν ήξερα αν θα βρεθώ στο μαιευτήριο αγκαλιά με τα μωρά πρόωρα γεννημένα ή στο σπίτι μου αγκαλιά με τον μεγάλο μου γιο. Πάντα οι μετρήσεις στα άνω όρια, πάντα το έμβρυο να παίρνει με το σταγονόμετρο βάρος...

Έτσι πέρασαν 9 εβδομάδες ώσπου στις 36 εβδομάδες μπήκα με ραντεβού για καισαρική (Αυτες οι εβδομάδες ήταν ο στόχος να φτάσω εξαρχής δεδομένου ότι είχα ήδη μια καισαρική στον μεγάλο μου γιο και τώρα ήταν δίδυμη κύηση).

Ο μικρός γεννήθηκε 1.900 γρ χαρακτηρίστηκε IUGR κι έμεινε 15 μέρες στην απλή μονάδα παρακολούθησης (ούτε οξυγόνο, ούτε θερμοκοιτίδα, ούτε εντατική ουτε κάτι άλλο χρειάστηκε) μόνο και μόνο επειδή δεν είχε πολύ δύναμη να πιει το γάλα του από το μπιμπερό κι έπρεπε να αρχίσει να παίρνει βάρος.

Αυτό ήταν όλο...

Σήμερα είναι δύο ετών, ένα παιδάκι πανέξυπνο, πολύ χαρούμενο και ζωηρό με την ανάπτυξή του να έχει ανακάμψει και να έχει φτάσει στο 50% στις καμπύλες ανάπτυξης, έιναι δηλαδή σε ανάπτυξη ένα μέσο παιδί δύο ετών.

Ο δίδυμος αδερφός του καθώς και ο μεγάλος του αδερφός είναι δύο πολύ ανεπτυγμένα παιδιά, μονίμως πάνω από το 90% στις καμπύλες ανάπτυξης.

Ε και λοιπόν? Έχει κάποια σημασία που είναι πιο μικροκαμωμένος από τα αδέρφια του? Μια χαρά δεν τα κατάφερε? Απλά χρειάστηκε να παλέψει παραπάνω για τη ζωή του ακόμα και μέσα από την κοιλιά της μαμάς του, τίποτα δεν του χαρίστηκε.

Δεν ήταν από αυτά τα αφράτα, ζουμπουρλούδικα νεογέννητα των 3+ κιλών που συνήθως βλέπεις αλλά ήταν ζαρωμένος και χωρίς ίχνος λίπους πάνω του.

Συγγνώμη αν σε κούρασα απλά θέλω να καταλάβεις ότι τα παιδιά σου δίνουν μια ανεξήγητη δύναμη και ανταποκρίνεσαι και στις πιο δύσκολες καταστάσεις κι επιπλέον αυτά που τώρα σε κάνουν να αγωνιάς σε λίγο που θα έχεις το μωρό σου αγκαλιά θα είναι απλά μια ανάμνηση.

Και κάτι τελευταίο, μην κάθεσαι και γκουγκλάρεις IUGR και ψάχνεις να βρεις τί σημαίνει γιατί θα νομίζεις ότι το παιδί σου έχει όλες τις αρρώστιες του κόσμου...Αυτό έκανα εγώ και ο γιος μου έφτασε ενός έτους για να πειστώ ότι δεν έχει κάτι από αυτά που διάβαζα...

Καλή συνέχεια και μ΄ ένα γερό μωρό σου εύχομαι από καρδιάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ κοπελα μου,διαβαζω τ ιστορια σ κ κλαιω γιατι μ θυμισες τ δικη μου.Ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη μ παρα μα παρα πολλους εμετους μεχρι τ τεταρτο. μηνα,δεν κρατουσα τιποτα μεσα μ κ δ ηθελα ν φαω τιποτα,τα εβγαζα ολα ακομα κ τ νερο.εκανα ενεσουλες,σταματησαν.Ενα μηνα πριν τ β επιπεδου ο γιατρος μ ειπε οτι τ μωρο ηταν 500γρ.κατι δ μ πηγε καλα.Γενικα απτην αρχη ενιωθα οτι δε θα τ παω καλα ως τ τελος.αλλαξα γιατρο σ εξετασεις μ καθυσυχαζε,μ ελεγε ψεματα γ τ βαρος τ μωρου,ισως γ ν μη με ανησυχησει αφου οι εξετασεις ηταν καλες.καπου σ εβδομο ειδαμε οτι τ μωρο δε γυρισε π τ κατω.και ετσι πηγε ως τ 36,3 εβδομαδα οπου εσπασαν τ νερα κ εκανα καισαρικη.το βαρος τ ηταν 2300.δεν τ πιστευα,δεν ηξερα τι εκανα λαθος.κακως γιατι τ μωρο ηταν υγιεστατο,τ θηλασα επαιρνε γρηγορα βαρος.Σ καμπυλη αναπτυξης ηταν κ παραμενει στο 90 τ εκατο σ βαρος.ειναι μ πανεξυπνη μπουμπου.Επισης κ η θεια μ π γεννησε προωρα,μ πολυ χαμηλο βαρος εχει εναν κοριτσαρο σουπερ.Θελω ν σ πω ν ξεκουραζεσαι παραπολυ,να σκεφτεσαι οτι ολα θ παν καλα,εισαι σ καλα χερια κ σ καλυτερα νοσοκομεια.μονο θετικη σκεψη ν κανεις σ παρακαλω.και πολυ προσευχουλα σ παναγιτσα κοπελα μ.κ σ αγια Ειρηνη π ειπε η κοπελα.ολα αυτα θα ειναι παρελθον κ θα εχεις τ μωρο σ.χαιδεψε τ κοιλιτσα σ,τα μωρα τνιωθουν ολα κ παντα θετικη σκεψη.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ κοπελα μου,διαβαζω τ ιστορια σ κ κλαιω γιατι μ θυμισες τ δικη μου.Ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη μ παρα μα παρα πολλους εμετους μεχρι τ τεταρτο. μηνα,δεν κρατουσα τιποτα μεσα μ κ δ ηθελα ν φαω τιποτα,τα εβγαζα ολα ακομα κ τ νερο.εκανα ενεσουλες,σταματησαν.Ενα μηνα πριν τ β επιπεδου ο γιατρος μ ειπε οτι τ μωρο ηταν 500γρ.κατι δ μ πηγε καλα.Γενικα απτην αρχη ενιωθα οτι δε θα τ παω καλα ως τ τελος.αλλαξα γιατρο σ εξετασεις μ καθυσυχαζε,μ ελεγε ψεματα γ τ βαρος τ μωρου,ισως γ ν μη με ανησυχησει αφου οι εξετασεις ηταν καλες.καπου σ εβδομο ειδαμε οτι τ μωρο δε γυρισε π τ κατω.και ετσι πηγε ως τ 36,3 εβδομαδα οπου εσπασαν τ νερα κ εκανα καισαρικη.το βαρος τ ηταν 2300.δεν τ πιστευα,δεν ηξερα τι εκανα λαθος.κακως γιατι τ μωρο ηταν υγιεστατο,τ θηλασα επαιρνε γρηγορα βαρος.Σ καμπυλη αναπτυξης ηταν κ παραμενει στο 90 τ εκατο σ βαρος.ειναι μ πανεξυπνη μπουμπου.Επισης κ η θεια μ π γεννησε προωρα,μ πολυ χαμηλο βαρος εχει εναν κοριτσαρο σουπερ.Θελω ν σ πω ν ξεκουραζεσαι παραπολυ,να σκεφτεσαι οτι ολα θ παν καλα,εισαι σ καλα χερια κ σ καλυτερα νοσοκομεια.μονο θετικη σκεψη ν κανεις σ παρακαλω.και πολυ προσευχουλα σ παναγιτσα κοπελα μ.κ σ αγια Ειρηνη π ειπε η κοπελα.ολα αυτα θα ειναι παρελθον κ θα εχεις τ μωρο σ.χαιδεψε τ κοιλιτσα σ,τα μωρα τνιωθουν ολα κ παντα θετικη σκεψη.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ :D

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κάτσε ξάπλα να παρει βαρος,προσπαθησε να μην αγχωνεσαι ωστε να μην ανεβάζεις πιεση,Φιλη μου με προεκλαμψία γεννησε προωρα το μωρο ειναι μια υπεροχη κουκλα που μεγαλωσε πολυ γρηγορα.να μην σου πω οτι απο δικη μου εμπειρια γεννησα τον μικρο μου 1340 γραμμαρια,ειχα κανει ενεσεις κορτιζονης που με βοήθησαν και τωρα σε πληροφορώ ειναι μια χαρα ζιζάνιο που δεν μας αφηνει ήσυχους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...