Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Cafe Μάϊος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    2501

  • DEL

    2352

  • mirtoula

    2002

  • nathael

    1354

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    eleni_k 2.501 δημοσιεύσεις

  • DEL

    DEL 2.352 δημοσιεύσεις

  • mirtoula

    mirtoula 2.002 δημοσιεύσεις

  • nathael

    nathael 1.354 δημοσιεύσεις

Posted Images

Α και που 'σαι Μαρινάκι....

Μην ασχολείσαι κοριτσάκι μου, όλοι μας είμαστε άξιοι της μοίρας μας....

(ελπίζω να κατάλαβες τις εννοώ...):tongue:

:) κατάλαβα Ελενάκι! αλλά μερικές φορές φορτώνω και τα λέω...βλακεία να μου πεις αλλα γενικά δεν ξαναπαντάω..

σούπες εμάς μας είπε πατάτα-καρότο-σέλινο για 2 εβδομάδες μετά σταδιακά τα υπόλοιπα λαχανικά εκτός μπρόκολο, κουνουπίδι, κρεμμύδι, ντομάτα επειδή είναι βαριά για το στομαχάκι ενός μωρού, αλάτι καθόλου και λάδι ελάχιστο δλδ 0,5 κουτ. σούπας σε κάθε μερίδα φαγητού στο τέλος.. ψάρι μετά το χρόνο, και όταν μπει μοσχάρι μου είπε ότι 1 πλήρης μερίδα είναι 30-40 γραμμάρια από ποντίκι. Επίσης μου είπε για 1 εβδομάδα να μη δώσω το μοσχάρι αλλά μόνο ζουμάκι επειδή είναι αρκετά βαρύ να συνηθίσει την πέψη και μετά να δώσω το κρέας..

εμείς να σας πω στατιστικά: 6680kg, 68Πόντους, 39,5 κεφάλι...μινιατούρα η μικρή αλλά μου είπε να μην το σκέφτομαι γιατί είναι μια χαρά και πήρα τα πάνω μου λίγο και είπε να μην πιέσω ΠΟΤΕ για φαγητό, όσο θέλει αν θέλει όταν θέλει, να σέβομαι την επιθυμία της και θα έρθει η ώρα που θα φάει πάνω από 10 μπουκιές...είδωμεν!


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμας για χορτοσουπα μας ειπε να ξεκινησουμε 6 1/2 μηνων και να περιλαμβανει πατατα, καροτο, κολοκυθι, σελινο και κοτοπουλο/μοσχαρι ενναλαξ, λιγο λαδακι και ΚΑΘΟΛΟΥ αλατι. Όταν τον ρωτησα καλα καθε μερα θα της βαζω κοτοπουλο ή μοσχαρι, μου ειπε "ε, αμα θες κανε και καμια φορα σκετα λαχανικα". Γενικοτερα καθολου συζητησιμος.

eleni_k κρεμμυδι, ντοματα και ψαρι ξερω απο την αδερφη μου μετα τον χρονο (γιατι οπως ειπαμε ο δικος μου περα βρεχει).

Μιλησα με την καινουρια παιδιατρο. Φανηκε προθυμη να μου απαντησει σε πολλα πραγματα. Για το μεσημεριανο θα συζητησουμε απο κοντα τελος του μηνα που θα κανουμε το εμβολιο, οποτε και θα σας πω περισσοτερες εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλά είσαστε εμείς στατιστικά 6500kg, 67 πόντοι και 40 κεφάλι, και είμαστε ήδη 6 μηνών και με ξένο γάλα, άρα και εσέις πάνω κάτω στο 50% είσαστε, και εμένα μου έχει πεί ποτέ να μην πιέζω το παιδί όταν θέλει θα φάει,

κάτι άλλο σκέφτομαστε με τον άντρα μου για τις διακοπές των Χριστουγέννων να πάμε κάπου ( μάλλον εξωτερικό) και έλεγα το μωρό να το αφήσω στην πεθερά μου γιατί σκέφτομαι το φαγητό κτλ., τώρα που λές ότι δεν είναι τπτ το σκέφτομαι να το πάρω; ή θα ταλαιπωρηθει και αυτό και εμείς;:?:


kEAhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά είσαστε εμείς στατιστικά 6500kg, 67 πόντοι και 40 κεφάλι, και είμαστε ήδη 6 μηνών και με ξένο γάλα, άρα και εσέις πάνω κάτω στο 50% είσαστε, και εμένα μου έχει πεί ποτέ να μην πιέζω το παιδί όταν θέλει θα φάει,

κάτι άλλο σκέφτομαστε με τον άντρα μου για τις διακοπές των Χριστουγέννων να πάμε κάπου ( μάλλον εξωτερικό) και έλεγα το μωρό να το αφήσω στην πεθερά μου γιατί σκέφτομαι το φαγητό κτλ., τώρα που λές ότι δεν είναι τπτ το σκέφτομαι να το πάρω; ή θα ταλαιπωρηθει και αυτό και εμείς;:?:

ε περίπου στα ίδια είμαστε...πάντως εγώ χαλάρωσα λίγο μετά που μου μίλησε έτσι ο γιατρός..

φυσικά και θα πάρετε μαζί σας το παιδί (εφόσον θέλετε βέβαια) και όχι το παιδί δεν ταλαιπωρείται καθόλου! όλο γέλια και χαρές θα είναι άκουσε με. Απλά θα είστε πίσω το βράδυ νωρίτερα..αλλά όλη τη μέρα καροτσάκι ή μάρσιππο ότι προτιμάτε και βολτίτσες! Μαζί σου γαλατάκι αφού πίνει μπιμπερό για όπου πεινάσει. Εχω πει και προηγουμένως ότι πήρα έναν ατμομάγειρα της chicco που καταλαμβάνει πολύ λίγο χώρο και φρουτάκια από ένα σουπερ τα κάνεις το πρωί πριν φύγετε από το ξενοδοχείο και κρεμούλα για το απογευματάκι. Τέλος! και το μωρό τέλεια κ εσείς που δεν θα σας λείπει! Η γνώμη μου!


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσάκια μου, είμαι στεναχωρημένη πάλι σήμερα.Έβγαλε πάλι το φουρφούρι μου μικρά, απειροελάχιστα σημαδάκια αίματος στην πάνα. Αυτή η αλλεργία με έχει τρελάνει. Διαβάζω τα συστατικά, αποφεύγω ό,τι δεν ξέρω, αλλά ξαναεμφανίστηκαν. Και τα είχαμε ξεχάσει 1 ολόκληρο μήνα...Πίνουμε ακόμα γαλατάκι και τρέμω τί θα γίνει με τα ρυζάλευρα και τις σούπες. Και όταν βλέπω τα σημαδάκια στεναχωριέμαι τόσο πολύ και το φουρφούρι με κοιτάει και συνοφρυώνεται και αυτό. Μετά κάνω ότι χαμογελάω, για να το ξεγελάσω, αλλά δεν ξεγελιέται...Και με τα γελάκια του και τις φωνές του είναι απόλαυση.Ουφ!Τι καλά να φύγει η χαζοαλλεργία και να ηρεμήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κοριτσακια!!

Μαγδα μου, τι αλλεργια εχει το νινι?

Μαρινακι στην σουπα εγω της βαζω κρεμμυδι και σε κανα δυο μερες θα βαλω και μπροκολο!!!

Πρωι πρωι εφτιαξα την σουπα της και μου ηρθε μια λιγουρα... Μοσχομυριζε!!!

Καλα τι γελιο εκανα χτες το βραδυ, αλλαζα την μικρη και ως συνηθως "ειδε" τα ποδια της και τα αρπαξε... Εβαλε στο στομα το μεγαλο δαχτυλο και αρχισε ενα πιπιλιμα..αλλο πραγμα!!!

Θα ανεβασω φωτο στο fb!! Α!!! Κι αλλο κατορθωμα!!!

Πιασαμε το μπιμπερο και ηπιαμε μονες μας!!!

(Το πλαστικο ετσι???)

Εμοτικον που εχει σκασει απο περηφανια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!! πωπω κουκουβάγιες εδω γύρωωωω!!! και η υποφαινόμενη ίδια!!! εχθές είπε σε όλους ότι το μωρό της πιάνει το κουτάλι και το βάζει μόνο του στο στόμα!!! εγω της βάζω λίγο φαγητό πάνω και αυτή το βάζει στο στόμα!!!βάλε φώτο Αννα περιμένουμε!

Μάγδα περαστικά ρε συ...εχω ακούσει ότι μπορεί να είναι και από δυσκοιλιότητα τα κόκκινα σημαδάκια..αν αρχίσετε σουπίτσες το λαδάκι βοηθάει...δεν ξέρω πάλι τι να πω...


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω της βάζω λίγο φαγητό πάνω και αυτή το βάζει στο στόμα!!!

πλάκα δεν έχει όταν το κάνουν αυτό;ειδικά αν ξέρεις οτι δεν τρώει και πολύ και αν της πάρεις το κουτάλι τσαντίζετε κιόλας, by the way ευχαριστώ για τις συμβουλές:P

Μάγδα μου ο παιδίατρος τι σου λέει; μπορεί στις σούπες να μην έχει αλλεργία, και αν επιτρέπεται πως ένα μήνα τπτ και μετά παρουσίασε πάλι;; τί να πώ...

περαστικούλια στο ζουζουνάκι σου....


kEAhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εβαλα tickeraki και ηθελα να δω αν δουλευει

κορίτσια άλλο θέμα..

όλη μέρα έχουμε σαπίσει το μωρό να το έχουμε αγκαλιά..παίζουμε περπατάμε όλα αγκαλιά, την αφήνω λίγη ώρα στο παρκάκι που μετά από κανά 10άλεπτο max βαριέται και πατάει τις τσιρίδες...θα μάθει ποτέ αυτό το παιδί να μπουσουλάει..; μήπως πρέπει να το αφήνω κάτω μερικές ώρες; αλλά αν κλαίει και τσιρίζει τι κάνω; πείτε τίποτα

Επεξεργάστηκαν by maan

Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες!Σήμερα νιώθω κάπως καλύτερα, γιατί δεν είδα σημαδάκια!Η παιδίατρος μου είπε πως έστω και αυτό το ελάχιστο αιματάκι (σχεδόν θέλει μεγεθυντικό φακό!Ο άντρας μου απορεί πώς τα βλέπω!10 λεπτά κοιτάω την κάθε πάνα!) μας υποψιάζει για αλλεργία στο αγελαδινό γάλα!Οπότε, από τον τέταρτο μήνα έκοψα κάθε γαλακτοκομικό, ή με ίχνη γάλακτος και στη συνέχεια μοσχάρι, αυγά, ξηρούς καρπούς και βλέπουμε!Συνήθως μετά το πρώτο έτος υποχωρεί σε ποσοστό 98%.Σε αυτό ελπίζω. Το καλό είναι ότι λόγω θηλασμού μπόρεσα να κάνω το δικό μου γάλα υποαλλεργικό, αλλά μετά,τί γίνεται;;;Υπολόγιζα να αποθηλάσω σταδιακά, αλλά μάλλον θα τον θηλάσω κάποιους μήνες ακόμα. Φιλάκια στα ζουζούνια σας!Α!Ο δικός μου σήμερα φάνηκε πολύ γενναίος!Τον βάλαμε μπροστά σε ένα αρκουδάκι που χτυπούσε ένα τύμπανο πολύ δυνατά και προχωρούσε προς το μέρος του, και ενώ φοβόμουν ότι θα φοβηθεί...αυτός του χαμογελούσε, έπεφτε ολόκληρος μπροστά και προσπαθούσε να το πιάσει!Κουκουβάαααα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια, μια γρήγορη καλησπέρα, πάω να παλέψω με το θηρίο να πάρει το 5ο του γεύμα γιατί με τσαμπουκά το έχει κόψει τις τελευταίες μέρες :rolleyes:

Του έδωσα πρώτη μέρα ρυζάλευρο, δεν τρελλάθηκε, 8 κουταλιές με το ζόρι και γάλα μετά... Σας φιλώ


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια, μια γρήγορη καλησπέρα, πάω να παλέψω με το θηρίο να πάρει το 5ο του γεύμα γιατί με τσαμπουκά το έχει κόψει τις τελευταίες μέρες :rolleyes:

Του έδωσα πρώτη μέρα ρυζάλευρο, δεν τρελλάθηκε, 8 κουταλιές με το ζόρι και γάλα μετά... Σας φιλώ

μια χαρά βρε!!! ο δικος μου στην αρχη ψιλοξυνιζε με τα πάντα και τώρα ανοιγει την στοματαρα και ουτε προλαβαινουμε να δουμε το κουταλι να αδειαζει.. ειναι μεχρι να συνηθισει την νεα γευση, σιγα σιγα πηγαινε τον και θα δεις θα το αδειαζει το πιατο.


suU8p3.png

vdz8p3.png

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά βρε!!! ο δικος μου στην αρχη ψιλοξυνιζε με τα πάντα και τώρα ανοιγει την στοματαρα και ουτε προλαβαινουμε να δουμε το κουταλι να αδειαζει.. ειναι μεχρι να συνηθισει την νεα γευση, σιγα σιγα πηγαινε τον και θα δεις θα το αδειαζει το πιατο.

Σε αυτό chiqui έχεις δίκιο... Τώρα το βλέπω, ο μπέμπης επιτέλους έχει λίγες μέρες που τρώει σχεδόν 300ml φρούτο από τα 70 μάξιμουμ 120 που έτρωγε.. Τα μικρούλια μας θέλουν τον χρόνο τους εμείς (εγώ σίγουρα) μάλλον είμαστε ανυπόμονες...:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...