Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Cafe Μάϊος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

καλησπερα! αγοραζει καμια απο εσας πραγματα απο το mothercare αγγλιας μεσω internet; υπαρχει τρελλη διαφορα στις τιμες με τα καταστηματα εδω και θελω να μαθω τι χρεωνουν για την αποστολη των πραγματων στην Ελλαδα. αν γνωριζει καμια ας με διαφωτισει. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    2501

  • DEL

    2352

  • mirtoula

    2002

  • nathael

    1354

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    eleni_k 2.501 δημοσιεύσεις

  • DEL

    DEL 2.352 δημοσιεύσεις

  • mirtoula

    mirtoula 2.002 δημοσιεύσεις

  • nathael

    nathael 1.354 δημοσιεύσεις

Posted Images

Kοριτσακια γεια σας .Εμεις ξαναξεκινησαμε την προσπαθεια με το μηλο 2 μερες τωρα και ευτυχως δεν ειχε η μπουμπου διαρροιες οπως την προηγουμενη εβδομαδα που το ειχε πρωτοφαει.Βεβαια μας ειχε πει ο γιατρος οτι δεν ειχαν σχεση με το μηλο οι κενωσεις ,εχουμε θεμα με τα δοντια και απο εκει εγινε η ζημια,αλλα καλου κακου το σταματησαμε για λιγο.Και ετσι σημερα εφαγε 6 κουταλιτσες αυριο θα φαει 9 και μεθαυριο ξανα 9 κουταλιτσες αλλα θα προσθεσω και αχλαδι.

Με το κουταλακι τα παμε μια χαρα.Ανοιγει το στομα και περιμενει το φρουτακι να το φαει πως και πως.

Το βραδυ εχουμε λιγο θεμα αφου ποναει τα παιδακι μου και ξυπναει αρκετες φορες.Προσπαθω να αποφυγω το ντεπον αλλα τις περισσοτερες φορες αυτο δεν ειναι εφικτο.Αντε να δουμε ποτε θα σκασουν τα πρωτα δοντακια για να φυγουν αυτοι οι μεγαλοι πονοι,ετσι μου ειπαν τουλαχιστον οτι αργοτερα οταν ειναι να σκασουν τα υπολοιπα δοντακια δεν θα εχουμε τοση γκρινια και οτι με τα πρωτα παντα τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.Ειδωμεν.


[U][COLOR=#f4003f][SIGPIC][/SIGPIC] Η ΔΑΦΝΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ[/COLOR][/U]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! αγοραζει καμια απο εσας πραγματα απο το mothercare αγγλιας μεσω internet; υπαρχει τρελλη διαφορα στις τιμες με τα καταστηματα εδω και θελω να μαθω τι χρεωνουν για την αποστολη των πραγματων στην Ελλαδα. αν γνωριζει καμια ας με διαφωτισει. ευχαριστω!

Χρεώνουν πάγια 14,90 λίρες και δύο λίρες ανά κιλό. Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία σε συμφέρει. Ή μπορείς μαζί με καμιά φίλη σου, για να μοιραστείτε και τα μεταφορικά


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλή βδομάδα!

Εμείς ζυγιστηκαμε σημερα κ ειμαστε 5890, πηραμε 70γρ. σκ@@@λες δλδ. Πηρα το γιατρο κ μου ειπε να συνεχισω ως εχει (3 γαλα, 2 κρεμα βανιλια) αλλα κ μονο η κουβεντα του "λιγο ειναι" φτανει για να με ριξει. Τρωει συνολο 3οομλ κρεμα κ 500 περιπου γαλα την ημερα, ισως ειναι λιγο αλλα παραπανω δεν θελει, τι να κανω? πόσο να την πιέσω??? Σημερα θα αυξησω την κρεμα μια κ πολλες φορες αδειαζει το μπωλακι οποτε ισως μπορει να φαει κ λίγο παραπάνω.

Για το κεφαλακι της μου ειπς να της βαζω elocon κρεμουλα, για τα σημαδακια σαν ξηροδερμια που εχει.

Αυτααααα


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

την αφήνω λίγη ώρα στο παρκάκι που μετά από κανά 10άλεπτο max βαριέται και πατάει τις τσιρίδες...θα μάθει ποτέ αυτό το παιδί να μπουσουλάει..; μήπως πρέπει να το αφήνω κάτω μερικές ώρες; αλλά αν κλαίει και τσιρίζει τι κάνω; πείτε τίποτα

καταρχήν μην αγχώνεσαι όταν είναι έτοιμο το μωρό θα κάνει κινήσεις στην κούνια του. μήπως κάνει το σκουληκάκι(σέρνεται να πιάσει κάτι) ή το τρένο(στέκεται στα 4 και πάει μπρός πίσω), γιατί απο εκεί ξεκινάνε, τώρα θα σου πω τι κάνω εγώ την βάζω στο κρεββάτι μου και παίζουμε μαζί της αποσπώ την προσοχή με ένα παιχνιδάκι και όταν θέλει να το πιασει την αφήνω στο κρεββάτι το παιχνίδι ελάχιστα πιο μακριά ίσα να μην φτάνει το χέρι της και την αφήνω να προσπαθήσει να το πιάσει, τώρα αν έχεις στρώσει τα χαλιά να την αφήνεις κάτω, έτσι μου είπε και ο παιδίατρος, τέλος αν αρχίζει να κλαίει όταν την έχεις κάτω μην σηκωθείς και παιξτε εμεις πχ. παίζουμε την βαρκούλα του ψαρά, πάει ο λαγός να πιεί νερό κ.τ.λ. γενικά προσπάθησε να της αποσπάσεις την προσοχή. Ελπίζω να βοήθησα:P

eleni_k συγνώμη αλλά πως μετράς πόση φρουτόκρεμα τρώει το μπεμπάκι σου; γιατί εγώ δεν μπορώ να υπολογίσω. ευχαριστώ

mirtoula υπομονή όταν θέλει θα φάει,


kEAhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρεώνουν πάγια 14,90 λίρες και δύο λίρες ανά κιλό. Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία σε συμφέρει. Ή μπορείς μαζί με καμιά φίλη σου, για να μοιραστείτε και τα μεταφορικά

ευχαριστω! δεν χρεωνουν και λιγα. αλλα εχουν τοσο μεγαλη διαφορα οι τιμες που ισως και να αξιζει τον κοπο. ερχονται με κουριερ ή συστημενα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Εγώ δεν μετράω την κρέμα, ειδικά την φρουτόκρεμα, ξέρω πόσο φρούτο έφαγε. Πχ σήμερα του έβαλα 3 μικρά αχλαδάκια και μισή μπανάνα. Πάει καλά γιατί το έφαγε όλο. Την επόμενη φορά θα του βάλω λίγο παραπάνω. Το ρυζάλευρο δοκίμασε προχτές και δεν τρελλάθηκε, σήμερα θα ξαναφάει και πιστεύω θα είναι λίγο παραπάνω.

mirtoula η ξηροδερμία του παιδιού είναι μόνο πάνω στο κεφάλι;

Εva77 τα στέλνουν με κούριερ. Μόνο στην περίπτωση που κάτι δεν είναι διαθέσιμο όταν πακετάρουν τα πραγματά σου το στέλνουν αργότερα από τα υπόλοιπα με ταχυδρομείο. Όντως είναι αρκετά τα μεταφορικά, αλλά όπως σου είπα, αν κάνεις μεγάλη παραγγελία δε θα σου φανεί, είναι εξευτελιστικά φτηνότερα από δω. Και συνεταιρική παραγγελία επίσης δουλεύει καλά. Τελευταία φορά κάναμε 5 κοπέλες μαζί και πληρώσαμε διά του 5 τα στάνταρ και μετά η κάθε μια τα δικά της μεταφορικά


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο στο κεφαλι ειναι η ξηροδερμια, καποια στιγμη ειχε κανει κ στα ποδαρακια ενα ψιλοεξανθημα κ μου εδωσε exoderma γαλακτωμα κ τωρα της βαζω πρωι βραδυ κ ειναι καλυτερα. Η αληθεια ειναι οτι η απαντηση για την κρεμα στο κεφαλακι δεν με καλυψε.

Όσο για το φαγητο τι να πω....το πρωι εγαφε την μιση κρεμα κ τωρα που την ταιζει η μαμα μου ειναι μεσα στην γκρινια. Εχω αρχισει να αγχωνομαι, κ οκ να παρω αποφαση οτι γενικα θα ειναι λιθγοφαγη κ αδυνατη αυτο δεν με πειραζει, αλλα οταν μου λεει κ ο γιατρος "ααα ειναι λιγο" εεε δεν ειναι δυνατον να μην με παρει απο κατω. Γενικα σημερα ειμαι να μην μοθυ μιλαει ανθρωπος....πηγαμε στο jumbo κ πηραμε διαφορες βλακειουλες....οσο ειμασταν εξω παει καλα....με το που μπηκαμε σπιτι παλι μεσα στην μαυριλα η Μυρτω....


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

mirtoula μην στεναχωριέσαι κοριτσάκι μου, πόσο γεννήθηκε το μπουμπουκάκι σου;

και εγώ στην αρχή έτσι ήμουνα μαύρες πλερέζες είχα σπίτι, την ζύγιζα συνέχεια και όσο εγω εκνευριζόμουνα που δεν έτρωγε τόσο αυτή γύρναγε την πιπίλα,

είχα παρατηρήσει από την δικιά μου ότι όταν ήταν αγουροξυπνημένη έτρωγε καλύτερα το γάλα της επίσης όταν της έχω παιχνιδάκια να βλέπει τρώει καλύτερα αν τα δοκίμαζες αυτά ( αν δεν το έχεις κάνει ήδη), άν της έδινες το βράδυ κατα τις 12 ενώ κοιμάται λίγο συμπλήρωμα (εγώ αυτά κάνω),

κουράγιο και μην στεναχωριέσαι απλά η μπουμπούκα σου προσέχει από τώρα την διατροφή της, θέλει να είναι κομψή.


kEAhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο στο κεφαλι ειναι η ξηροδερμια, καποια στιγμη ειχε κανει κ στα ποδαρακια ενα ψιλοεξανθημα κ μου εδωσε exoderma γαλακτωμα κ τωρα της βαζω πρωι βραδυ κ ειναι καλυτερα. Η αληθεια ειναι οτι η απαντηση για την κρεμα στο κεφαλακι δεν με καλυψε.

Όσο για το φαγητο τι να πω....το πρωι εγαφε την μιση κρεμα κ τωρα που την ταιζει η μαμα μου ειναι μεσα στην γκρινια. Εχω αρχισει να αγχωνομαι, κ οκ να παρω αποφαση οτι γενικα θα ειναι λιθγοφαγη κ αδυνατη αυτο δεν με πειραζει, αλλα οταν μου λεει κ ο γιατρος "ααα ειναι λιγο" εεε δεν ειναι δυνατον να μην με παρει απο κατω. Γενικα σημερα ειμαι να μην μοθυ μιλαει ανθρωπος....πηγαμε στο jumbo κ πηραμε διαφορες βλακειουλες....οσο ειμασταν εξω παει καλα....με το που μπηκαμε σπιτι παλι μεσα στην μαυριλα η Μυρτω....

Μυρτούλα μου δεν θέλω να σε "διαβάζω" έτσι... Η αλήθεια είναι ότι είναι λογικό να ανησυχείς όταν ακούς τον γιατρό σου κάπως, μήπως θα έπρεπε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη? Έχει κάποια ανησυχία ο γιατρός σου ή απλά γενικότερα θα έπρεπε να παίρνει παραπάνω το παιδί? Ναι γενικά υποτίθεται ότι καλό είναι να παίρνουν γύρω στα 400 γραμμάρια τον μήνα πλέον, όμως υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα χωρίς να σημαίνει κάτι.

Στο parents (το άλλο φόρουμ) υπάρχει τόπικ με τίτλο "Αδύνατα μωρά". Είχα μπει εκεί για την μεγάλη μου κόρη, όμως μόλις διάβασα ηλικίες και κιλά συνειδητοποίησα ότι η Μυρτώ μια χαρά είναι στα κιλά της και αποφάσισα ότι θα βασίζομαι μόνο στην καμπύλη ανάπτυξης... Μίλησε και με καμία μανούλα από το συγκεκριμένο τόπικ που έχουν πιο μεγάλα παιδάκια και όσο να 'ναι είναι πιο έμπειρες στο συγκεκριμένο θέμα.... Είναι κάποιες που έχουν κάνει ένα σκασμό εξετάσεις στα παιδιά τους όσο είχα διαβάσει υπήρχαν και παιδάκια που ήταν στο 3% της καμπύλης όμως δεν υπήρχε κάποιο παθολογικό πρόβλημα...

Δοκίμασε επίσης να κάνεις διάφορα κολπάκια την ώρα του φαγητού όπως σου λέει και η griniara, απασχόλησε την με κάτι μήπως φάει παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mirtoula μην αγχώνεσαι βρε με το φαγητό! Εγώ δεν τον πιέζω, σε μια φάση μου είχε μειώσει κι όλας τα γεύματα σε 4 τη μέρα. Αφού δεν θέλει με το ζόρι; Τώρα ξαναβρήκε με τις κρέμες την ροή του και σιγά σιγά τις συνηθίζει και προσαρμόζεται. Εγώ βρήκα πάντως το κόλπο για να τρώει χωρίς γκρίνια. Τον βάζω καθιστό στο καρότσι. Βάζω στο λαπτοπ να παίζει το gummy bear (το παριζάκι) και παρακολουθεί ενώ παράλληλα ανοίγει την στοματάρα του και τρώει χωρίς γκρίνια και χωρίς παρακάλια! Τι να κάνουμε, η μάνα του κάποτε για να τρώει ήθελε το τηλέφωνο, ο γιος το λαπτοπ, προχωράει η τεχνολογία :cool:


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

eleni_k συγνώμη αλλά πως μετράς πόση φρουτόκρεμα τρώει το μπεμπάκι σου; γιατί εγώ δεν μπορώ να υπολογίσω. ευχαριστώ

mirtoula υπομονή όταν θέλει θα φάει,

griniara μου τώρα είδα την ερώτηση!!!

Μέχρι να συνηθίσω με το μάτι την ποσότητα δεν βάζω την αλεσμένη κρέμα στο πιάτο αλλά σε ένα πλαστικό όπως αυτό του multi που έχει πάνω τα ml... Αυτό έκανα και με την κόρη μου στην αρχή, φρούτα και φαγητό στο πλαστικό που σου λέω, ξέρεις μέχρι να δω τι τρώει, μετά κανονικά σε πιατάκι....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια σας ευχαριστώ για τις απαντησεις.

Η μικρή γεννήθηκε 2.750, 12 μερες πριν την ΠΗΤ (με προγραμματισμενη καισαρικη) (να θυμηθω στο επομενο να αφησω να περασουν ολες οι μερες κ να μην το κανω νωριτερα)

Τα παιχνιδακια, τραγουδακια κλπ τα εχω δοκιμασει, ποτε πιανουν ποτε οχι, οκ σημερα αν με πολυ γκρινια τις εδωσε η μαμα μου ολη την κρεμα το απογευμα (200μλ) αλλα το βραδυ ηπιε 150μλ γαλα με το ζορι.

Κ δεν κολλαω στις ποσοτητες αλλα στο οτι δεν παιρνει βαρος....κ τις τελευταιες μερες οταν τρωει (ειτε κρεμα ειτε γαλα συχνα πυκνα εχουμε γκρινιες)

Στις 12 την ταιζω ακομα ετσι κ αλλιως, τρωει το πρωι κατα τις 8.30-9.00, μετα στις 12-12.30, στις 4, στις 8 κ στις 12. Ελεγα να τα συμπτυξω κ να τρωει κατα τις 10 το τελευταιο αλλα με την συμβουλη του γιατρου τα τελευταια 2 να εχου κενο 4 ωρες κ με την λογικη οτι δεν μπορει να τρωει ανα 2ωρο γιατι λογικο ειναι να μην πειναει δεν βγαινει να την ταιζω νωριτερα.

Αυτο που πιο πολυ απο ολα δεν μου κολλαει με το γιατρο κ το σκεφτομουν σημερα που γενικα ειμαι στην τσιτα ειαι οτι ναι μεν λεει δεν παιρνει βαρος αλλα λεει κιολας συνεχισε ετσι κ ξαναπαρε με σε μια βδομαδα. Κ ερχομαι εγω κ ρωταω.....οταν κατι δεν παει καλα το αλλαζεις, δεν το αφηνεις ετσι...θα συνεχισω αυτη τη βδομαδα ετσι κ αν εχουμε τα ιδια θα του το πω. Δλδ αφου ειναι 6 μηνων γιατι να μην προσθεσουμε κανα φρουτο, καμια σουπα? αυτο δεν θα βοηθησει να παρει βαρος? κ γιατι να μην αλλαξουμε σε γαλα νο2 πλεον? δεν ειναι πιο θρεπτικο 'η πιο καταλληλο για αυτη την ηλικιά???

Ουφ....πολυ μπλεξιμο.....ειχα παει κ με την μαμα μου κ την μπεμπα να δουμε την γιαγια μου κ οταν ετρωγε κ την επιασε γκρινια αρχισε η γιαγια μου κ μηπως εχει πονακια. μηπως αυτο. μηπως εκεινο, μηπως το αλλο.....εριξα ενα ξεσπασμα......


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

mirtoula, μην αγχώνεσαιιιιιι...και μην αφήνεις το μυαλό σου να σκέφτεται τα χίλια μύρια σενάρια!Στα λέω, γιατί τα ίδια και χειρότερα κάνω και εγώ!Την ώρα που αγχώνεσαι...πάρε την κατάσταση στα χέρια σου.Π.χ. πάρε το γιατρό και ρώτα αυτά που θες, πες στους δικούς σου πολύ ευγενικά ότι όσο το συζητάτε αγχώνεσαι και δε θες, γιατί ματαδίδεις νευρικότητα στο μωρό και τέλος, απόλαυσε τις στιγμές με το μωρό σου, γελάστε, παίξτε και σιγά-σιγά θα πάρει τα πάνω της!!!Και ξαναλέω...τα λέει η νύφη για να τα ακούει η πεθερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω...τα λέει η νύφη για να τα ακούει η πεθερά!!!

χαχα κ εγω την μια λεω, οκ Μυρτώ πάρε απόφαση οτι εχεις ενα λιγόφαγο παιδάκι που θέλει απο μικρό να ειναι fit!!!κ μην αγχωνεσαι, οταν πεινασει θα φαει....."

Μετα μπαινω στο τριπακι (κακως αλλα γινεται υποσεινηδητα) μα τα παιδακια αυτης της ηλικας ειναι 7 κ 8 κιλα....γιατι η δικια μας δεν ειναι ουτε 6????

Μετα ξαναλεω....δεν πειραζει δεν θα με πιανει κ η μεση μου

Μετα παλι....ναι αλλα αν αρρωσταινει ευκολα

εεεε ας το μπιπ κ εσυ κ ο γρυλος σου κ νααααααα ο εκνευρισμος

τωρα σκεφτομουν να σημειωνω ακριβως τι τρωει σε καθε γευμα μπας κ βγαλουμε κανενα συμπερασμα.......

ουφ.....εκανα εγω ενα μπανακι να χαλαρωσω κ παω τωρα να ταισω την μπεμπα......αει να δουμε....


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...