Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Cafe Μάϊος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα κούκλες και μπεμπάκια!

Μυρτώ χωρίς να θέλω να σε επηρρεάσω αρνητικά, έχετε κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή; Στο λέω επειδή έχω ένα γνωστό μωρό που δεν έπαιρνε βάρος ενώ έτρωγε και ενώ στην κλινική του είχαν κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή ήταν ψευδώς φυσιολογικό, και όταν επανέλαβαν την εξέταση στον 7ο μήνα διαπίστωσαν μια μικρή απορρύθμιση το ρύθμισαν και τώρα ο μικρός είναι μια χαρά εκείνο το μήνα που έπαιρνε σιροπάκι είχε βάλει 1200!!! και "ισοφάρισε" τα παιδάκια της ηλικίας του. Τώρα δεν ξέρω για σας αλλά αφού τρώει 200γρ κρέμα αυτό είναι πολύ και 150 γάλα μια χαρά το κόβω. Θα έπρεπε να παίρνει έστω και λίγο. Η δικιά μου για παράδειγμα 200 γρ δεν έχει φάει ποτέ ούτε φρούτο ούτε φαγητό. Πάνω από 120 με τίποτα και γάλα περίπου 180 στο γεύμα. Ούτε αυτή είναι 7 και 8 κιλά, 6700 είναι αλλά είναι πιο φυσιολογικό από το να είναι κάτω από 6 όπως η δικιά σου.

Η αλήθεια είναι ότι εμένα όπως τα λες δεν με θορύβησε ότι είναι λίγα κιλά αλλά το ότι ενώ τρώει δεν βάζει, εαν δεν έχει θυρεοειδή, παλινδρόμηση ή δεν ξέρω τι άλλο θα είναι απλά ο μεταβολισμός της έτσι..αλλά η γνώμη μου είναι να το ψάξεις μην το αφήνεις και αν έχει κάτι διαιωνίζεται από την ανικανότητα και την αδιαφορία ενός παιδιάτρου.

Ελπίζω να μη σε στενοχώρησα, αλλά εγώ θα το έψαχνα ως εκεί που δεν πάει, με ψυχραιμία δεν θέλει στενοχώρια απλά σύστημα. Βρες τον καλύτερο γιατρό και κάντε εξετάσεις, ένα τσιμπηματάκι είναι (επώδυνο μεν αλλά 1), πάρε την κατάσταση στα χέρια σου. Αφού σιγουρευτείς ότι δεν έχει τπτ (1 εβδομάδα maximum υπόθεση είναι) τότε μπορείς να χαλαρώσεις με την ησυχία σου και να αποδεχτείς το ζήτημα. Αλλά θα είσαι σίγουρη.

Μάγδα, τι κάνει ο φουρφουρίνος; Πέρασαν τα σημαδάκια;

Εμείς καλά είμαστε, ακόμα ούτε μπα ούτε μα ούτε τίποτα. Περιμένω και όλο μπαμπαμπα μαμαμμαμ λέω αλλά αυτή γελάει και τίποτα..:) Ευτυχώς έχει καλό καιρό τώρα και κάθε μέρα με τη γιαγιά της αλωνίζουν όλο τον κόσμο και χαίρεται η μικρή, η μαμά λέει ότι γελάει με όποιον δει..

Αυτά κόρες σας φιλώ όλες

ααα! η Αγλαϊτσα που είναι χάθηκε δεν χάθηκε;

Επεξεργάστηκαν by maan

Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    2501

  • DEL

    2352

  • mirtoula

    2002

  • nathael

    1354

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    eleni_k 2.501 δημοσιεύσεις

  • DEL

    DEL 2.352 δημοσιεύσεις

  • mirtoula

    mirtoula 2.002 δημοσιεύσεις

  • nathael

    nathael 1.354 δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κούκλες! Τι κανετε; Εμεις καλα ειμαστε. Γελαμε συνεχεια και κουβεντιαζουμε. Την εκανα μια φορα αλογακι με το ποδι προχθες και εχει ξετρελαθει. Οποτε την κανω γελαει συνεχεια!!! Και εκει τρελαινομαι και γω!! Και γω Μαρινακι ολο μπαμπαμπα και μαμαμα ειμαι μπας και πει τιποτα αλλα αυτη συνεχιζει τα δικα της.

Μυρτουλα θα συμφωνησω και γω με την maan και την eleni_k, ρωτα τα κοριτσια στο φορουμ με τα αδυνατα παιδακια για τις εξετασεις που εχουν κανει στα μπουμπουκια τους. Μακαρι να μην ειναι τιποτα και να ειναι το σκαρη της. Μιας ξαδερφης του αντρα μου η μικρη ειναι πολυ αδυνατη απο μωρο. Φανταστειτε οτι τωρα ειναι 3 1/2 χρονων και ειναι με το ζορι 12 κιλα!!!! Ειναι ομως το σκαρη της.

Φιλακια πολλα σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια!! Οντως χαθηκα, αλλα το ΠΣΚ ελειπα και χθες εκανα δουλειες...

Εχω χασει επεισοδια, τι να πρωτογραψω...

Καταρχην Μαρινακι τον πηρα τον ατμομαγειρα, χθες τον εβαλα λιγο να δουλεψει και σημερα θα μαγειρεψω τα λαχανικα της μπουμπους. Αλλα ιδρωσα να τον βρω. Εχει γενικη ελλειψη και τον βρηκα στην Αθηνα στο κεντρικο της κικο.

Τωρα για τη Μυρτουλα. Συμφωνω οτι θα επρεπε το μωρο να εχει παρει βαρος γιατι καλα τρωει. Προσεξε ομως αν παρουσιαζει αλλα συμπτωματα θυρεοειδοπαθειας πχ υπνηλια, δυσκοιλιοτητα, κλαμα βραχνο, ξηρο δερμα, μεγαλη γλωσσα. Εξετασεις που μπορεις να κανεις ειναι μια γενικη αιματος και ουρων, πληρη βιοχημικο ελεγχο, φερριτινη (μηπως εχει αναιμια), ηλεκτρολυτες και καλο ειναι και ανοσολογικο ελεγχο. Επισης θυρεοειδικες ορμονες και αντισωματα. Μπορει να ακουγονται πολλα, αλλα ουσιαστικα ενα τσιμπημα ειναι.


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν διάβασα ακόμα το θέμα στο φορουμ με τα αδυνατα μωρά, δεν εχω προλάβει.

Μου βάλατε ιδέες με τις εξετάσεις......πανω που ειπα να παρω αποφαση οτι ειναι ενα παιδακι λιγοφαγο κ οτι αφου ειναι ζωηρη κ μεσα στην τρελλη χαρα ολη μερα δεν θα κατσω να πεθανω....προσέχει για να ειναι fit.

Λοιπον, θα διαβασω το θεμα, θα κανω οτι μπορω αυτη τη βδομαδα με φαι κ αναλογα πως θα παμε κ τι θα μου πει την δευτερα ο παιδιατρος θα του πω κ για εξετασεις κ για να αλλαξουμε διατροφη, κ αναλογα την αντιδραση του θα κρινω αν θα τον κρατησω η οχι.

Χτες στις 12 εφαγε 120 κ αλλα τοσα τωρα το πρωι....τα επομενα δυο γευματα ειναι κρεμα....αει να δουμε παλι.

Εμεις μια φορα εχουμε πει μαμαμαμα κ μια δυο μπαμπαμπαμπα αλλα δεν το εχει ξανακανει....αλλα απο αααααααα κ κραυγες αλλο τιποτα....

Χτες πήγαμε στο Jumbo κ τις εβαλα μεσα στο καροτσι της εναν αη-βασιλη που επαιζε τα τριγωνα καλαντα κ ενα αρκουδι που επαιζε παλι κατι χριστουγεννιατικο, τον αη βασιλη τον βουτηξε με την μια, το αρκουδακι ουτε να το φτυσει....περιττο να πω οτι ο αη βασιλης ειναι σπιτι μας κ το αρκουδακι κανει παρεα στα αλλα αρκουδακια στο jumbo ακομα...

Μεθαυριο λεμε να στολισουμε κιολας, να φτιαξει λιγο κ η διάθεση μας!!!


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mirtoula η αλήθεια είναι ότι αυτό που λένε τα κορίτσια εγώ δεν το είχα σκεφτεί, όντως το μωράκι σου τρώει καλά, αλλά τρώει τόσο κάθε μέρα ή αραιά και πού; γιατί εμένα γενικά τρώει λίγο αλλά είναι μέρες που τρώει πολύ και τότε παίρνει το βάρος της, ψάχτο άμεσα όπως σου προτείνουν οι άλλες κοπέλες, αλλά παράλληλα κράτα και ένα ημερολόγιο τί τρώει και πόσο και τι ώρα ( εγώ το κράταγα από τότε που γεννήθηκε μέχρι που βάλαμε την κρέμα) εκεί θα καταλάβεις πολλά, γιατί τώρα η αλήθεια είναι δεν έχω καταλάβει το θέμα είναι οτί δεν τρώει πολύ και άρα δεν βάζει βάρος ή τρώει και δεν βάζει βάρος;

Παρόλαυτα όμως, ( προσωπική μου άποψη δεν είμαι παιδίατρος), το βάρος μια χαρά μου φαίνεται με βάση το βάρος γέννησης της, και με δεδομένο ότι δεν τρώει πολύ.

Πάντως ψάχτο με παιδίατρο και εξετάσεις, και ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ γιατί χάνεις τις καλύτερες στιγμές του παιδιού σου,, η ηλικία αυτή δεν ξαναγυρίζει.

Εύχομαι τα καλύτερα, για την μικρή σου πριγκίπισσα, και μην στεναχωριέσαι όποτε σε πιάνουν οι μαύρες σου να κοιτάς το λουλουδάκι σου και όλα θα παιρνάνε, εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω.


kEAhp2.png
Link to comment
Share on other sites

aglaitsa dear βγάλε το ένα από τα 3 τικεράκια σου γιατί μας ξεχείλωσες το καφέ και στραβώθηκα πηγαίνοντας από την μία μεριά στην άλλη...:tongue:

Μυρτούλα μου μην τρελλαίνεσαι, δεν είναι τίποτα, κάνε μια κουβέντα με τον γιατρό σου για το φαγητό της μικρής και το βάρος της, ρώτησέ τον ότι σε απασχολεί και ρώτα τον για εξετάσεις... Όλα καλά θα είναι όμως είναι κρίμα να στεναχωριέσαι σε αυτήν την φάση το πιθανότερο χωρίς λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Μάγδα, τι κάνει ο φουρφουρίνος; Πέρασαν τα σημαδάκια;

Εδώ και μερικές μέρες δεν έχει αιματάκι.Κάτι που έφαγα τον πείραξε, αλλά τι;;;Αχ βρε κορίτσια, τί εξοπλισμός χρειάζεται για τις στερεές τροφές;;Έχω ένα σετάκι από την Παρουσίαση, οπότε θα χρησιμοποιήσω το πορσελάνινο μπωλάκι και έχω και αυτά που μου τα έφεραν από Αγγλία και κάτι ακόμα παρόμοια που τα περιμένουμε από το amazon. http://www.mothercare.com/Annabel-Karmel-place-setting/dp/B000TUR0NQ/sr=1-86/qid=1258499509/ref=sr_1_86/276-0469331-4569250?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42865041&mcb=core

Αλλά πολύ πλαστικό ρε παιδί μου...εσείς τί κάνετε;;Τί χρησιμοποιείτε;;Τί αλλο θα χρειαστώ;;Α!Πήρα και μια καινούρια κατσαρόλα χωρίς τεφλόν για το φαγητό του μωρού.(Τώρα αυτό με το τεφλόν δεν ξέρω αν έκανα καλά.Μου είπε ότι είχε με ή άνευ και προτίμησα άνευ).Την Κυριακή, που θα πάμε στης μαμάς μου, λέω να του δώσω το ρυζάλευρο HA Nutricia μου είπε.Εννοείται με την κάμερα να καταγράφει τις πρώτες απόπειρες!Είχε τραβήξει η αδερφή μου σε video το πρώτο του μπάνιο...Γέλιοοο...Αν ήταν χειμώνας θα την είχε αρπάξει!!Ασυντόνιστοι, άπειροι και το μωρόμια σταλίτσα...κοιμισμένο (!!!!Κι όμως!!!Με τί μυαλό;;;)να ...αφοδεύει μέσα στην μπανιερίτσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα http://www.mothercare.com/dp/B002GOFAYE/ref=ord_cart_active/280-4989404-8845105?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core

http://www.mothercare.com/dp/B000TUSSAK/ref=ord_cart_active/280-4989404-8845105?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core

http://www.mothercare.com/dp/B002GOGTZI/ref=ord_cart_active/280-4989404-8845105?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core

Με το πρώτο έχω βολευτεί, καθώς και με ένα ανοξείδωτο μπωλάκι που έχω. Βασικά και τα μικρά πιάτα για σούπα ή μακαρόνια μια χαρά δουλειά δεν κάνουν; Μας έφαγε η υπερκατανάλωση! Δεν θα πάρω άλλα, κι αυτά τα πήρα μπας και πάμε έξω καμιά φορά και τα χρειαστώ.


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερούδια! αντε Μάγδα με το καλό να αρχίσετε φαγητάκι!!! εγώ δεν πήρα κατσαρόλα τα κάνω όλα στον ατμό, έχω διαβάσει ότι επειδή δεν μαγειρεύονται πολύ ώρα κρατούν περισσότερα συστατικά και βιταμίνες, τώρα αν ισχύει δεν ξέρω.. Πιάτα κουτάλια αυτά: http://www.chicco.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=440&category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=254 και http://www.chicco.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=442&category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=254, βολεύουν μεν αλλά έχεις δίκιο ότι είναι πλαστικά αυτό είναι το αρνητικό...

Είπα κ εγώ ρε Αγλαϊτσα που είσαι! μαγείρεψες τελικά; πώς σου φάνηκε;

Σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό μόλις γίνει το μωρό 6 μηνών, τώρα ούτως ή άλλως 3 γεύματα τρώει στερεά τροφή και εγώ πρήζομαι και ξεπρήζομαι συνέχεια και μου την έχει δώσει, θα πάω μιαφορα σε γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας. Μάγδα εσύ τι θα κάνεις θα συνεχίσεις; Εχθές το πρωί της έδωσα πρώτη φορά γάλα ξένο και το ήπιε δεν έδειξε να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα.. ήπιε 180ml όσα δλδ έπινε και από εμένα, άρα δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα προσαρμογής..η αλήθεια βέβαια είναι ότι μετά που την πήρα αγκαλιά με δάγκωνε στο στήθος..μάλλον από συνήθεια επειδή την έβαλα για 1 λεπτό κάτι ρούφηξε και το πάράτησε. Το πατατα-καροτο-σελινο-κολοκυθι το τρώει...το μοναδικό που τρώει με όρεξη...χαρές η μάνα!!!


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

aglaitsa μου 4 τικεράκια έχεις βρε αθεόφοβη??? Για ένα παιδί σωστά???

Χωρίς πλάκα είναι κουραστικό και οι κανονισμοί αναφέρουν 2 μόνο τικεράκια....

καλημερα!! Βρε ποια 4 τικερακια?? ενα εχω απο το mytickerz!!:confused:


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρινακι μαγειρεψα. Ειναι σουπερ, πανευκολο στη χρηση και πολυ πρακτικο. Να το ετρωγε και η μπεμπα... Σιγα σιγα. Θα δοκιμασω να βαλω και σελινο. Αλατι βαζεις καθολου. Εγω οχι, αλλα ειναι τελειως ανοστο.

Βρε κοριτσια με προβληματισε η ελενη. Ποσα τικερακια βλεπετε στην υπογραφη μου?? Εγω μονο ενα βλεπω...


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τι μου κάνετε; Εμεις καλά. Βεβαια κανα δυο μερες τωρα η μικρη το πρωι που κανει κακακια της ζοριζετε παρα πολυ και κλαιει. Υπεθεσα οτι ειναι απο το μηλο και ειπα στη πεθερα μου σημερα να μην της δωσει. Να της κανει μονο αχλαδι, μπανανα και πορτοκαλι. Για αλλαγή κιολας!!! Αληθεια κοριτσια να ρωτησω κατι. Ο παιδιατρος σας επετρεξε σιγα σιγα ολα τα φρουτα; Ελεγα να της βαλω λιγο ακτινιδιο αλλα η αδεφη μου μου ειπε οτι εχει σπορια (φραουλα, ακτινιδια) μετα τον χρονο. Ο παιδιατρος ειναι στην κοσμαρα του!!!

Βρε κοριτσια με προβληματισε η ελενη. Ποσα τικερακια βλεπετε στην υπογραφη μου?? Εγω μονο ενα βλεπω...

Και γω τεσσερα βλεπω Αγλαιτσα! Και για να διαβασουμε ενα μηνυμα παμε απο την μια ακρη στην αλλη. Ρωτα την admin να σου φτιαξει τις ρυθμισεις σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...